Má smysl pořídit si za pár tisíc jednoduchou tiskárnu k mobilu? Zde je má rychlá recenze jedné z nich, která se prodává pod názvem Xiaomi Instant Photo Printer 1S.
Tahle tiskárna má jednu jedinou – a dlužno říct vcelku rozumnou – roli: být pohozena někde v rohu stolu nebo na poličce při různých večírcích, akcích nebo rodinných oslavách. Umí zkrátka jednoduše a opravdu na pár dotyků vytisknout fotky z mobilu. A to v překvapivě slušné kvalitě.
V rychlosti jsem ji otestoval – a ano, dělá přesně to, co po ní chceme: udělá rychle radost účastníkům oné akce nebo zkrátka tomu, komu se nechce fotky posílat do minilabu. Zkrátka: není to nástroj pro “opravdové fotografy”, ale ve světě mobilního focení dává tahle kategorie tiskáren překvapivě stále větší smysl.
Má smysl domácí tisk fotek (nejen z mobilu)?
Pojem “tiskárna k mobilu” zněl ještě před pár lety vlastně tak trochu zbytečně – mobily toho moc neuměly a z různých laciných strojů tedy lezly podivné “omalovánky” v nekvalitních barvách.
Stejně tak platilo, že tisknout doma fotky je vlastně tak trochu ekonomický nesmysl: i náročný fotograf, který si chtěl jednou za čas vytisknout hezké fotky, nakonec tiskl ve fotolabu – bývalo to levnější i kvalitnější (což stále platí, byť už zdaleka ne tak výrazně).
V posledních pár letech se ovšem začaly objevovat pozoruhodné a cenově dostupné modely, které prostě už dávaly smysl. Já osobně jsem pochopil, že časy se mění při testování Canonu Pixma G540 (recenze zde), což je domácí tiskárna za pár tisíc. Pro nenáročné použití dá majitelům to zásadní: velmi slušné fotky srovnatelné s minilabem.
A přes značné pochybnosti jsem pak otestoval i Canon Seplhy CP1500 (recenze zde) a byl opět mile překvapen kvalitou i snadností ovládání. Je to tiskárna hodně podobné té, kterou zkoumám dnes – Canon je nicméně o něco dražší a nabízí některé funkce navíc, včetně možnosti tisku přímo z karty z foťáku.
Tak jako tak platí: fotky pro běžné použití opravdu začíná mít smysl tisknout i doma.
Reklama
Xiaomi Instant Photo Printer 1S – hlavní údaje
Jak se vlastně tahle tiskárna jmenuje? 1S? Já si vlastně nejsem jist, ale faktem je, že pokud ji budete hledat, i české e-shopy ji nabízejí pod tímto celým a mírně krkolomným názvem, tedy se ho držím i já: Xiaomi Instant Photo Printer 1S.
Velikost je opravdu malá, ač ne kapesní: rozměry jsou zhruba 20 x 13 x 9 cm, váží 1,2 kg – a opravdu tedy patří někam do šuplíku u stolu nebo na poličku.
Tisknout umí dvě velikosti papíru, které výrobce nazývá třípalcová a šestipalcová. U třípalcového papíru jde o rozměr 8,6 x 10,2 cm (a vlastní čtvercová fotka pak má velikost 7,6 cm). Šestipalcový papír v praxi znamená výslednou fotku o velikosti 10 x 14,8 mm – papír jako takový je ještě o více než 3 cm širší – bílé okraje se pak dají po tisku snadno odlomit.
Co je ještě dobré zmínit: pokud byste si tuhle tiskárnu kupovali, v krabici v setu jsou i vzorky obou velikostí papíru: 10 kusů třípalcového (samolepícího), plus 10 kusů šestipalcového. A také tisková páska i album, pokud byste se to tisku pustil opravdu ve větším rozsahu.
A kolik to stojí? Nyní (červenec 2023) se dá tento set koupit už za zhruba 2 600 Kč. Dokupovat papíry se pak dá v balení po čtyřiceti kusech (včetně pásky), třípalcové stojí něco přes 400 Kč, šestipalcová sada zhruba 300 Kč.
Pokud tedy dobře počítám, jedna pohlednicová fotka 10 x (zhruba) 15 cm vyjde na 7,50 Kč, což je cena pro podobný typ večírkových tisknutí rozhodně slušná.
Jak se tiskárna k mobilu ovládá
Vše se ovládá přes aplikaci Mi Home – Xiaomi Smart Home… Jako obvykle jsem zkoušel tisknout z mého osobního iPhonu a přiznávám, že jsem s připojením trochu bojoval – aplikace například trvala na tom, abych pro zobrazení dostupných wi-fi sítí udělil přístup k údajům o poloze. Nakonec se bez nich obešla (jen je potřeba manuálně zadat jméno sítě a poté heslo, což je trochu neintuitivní). Stejně tak je potřeba založit si Xiaomi účet, což vše trochu zdržuje.
Po drobných bojích pak ale už vše fungovalo zcela bez problémů, aplikaci jsem propojil s tiskárnou a začal tisknout. Případně, pokud to dobře chápu, tiskárna sama dokáže fungovat jako hotspot a vytvořit si vlastní wi-fi a fungovat poté i mimo dosah domácích sítí. (Nenechte se překvapit, že je wi-fi tiskárny zaheslovaná, heslo najdete v nastavení aplikace).
V aplikaci je pak možné velmi intuitivně vybrat fotky a tisknout – přičemž to je asi zbytečné nějak zvlášť rozebírat, moc se na tom pokazit nedá. Aplikace umí sama poznat velikosti papíru v tiskárně a přizpůsobit tomu ovládání i možnosti.
Aplikace, což je šikovné, též nabízí základní úpravy, jako dodání sytosti barev, zesvětlení, doostření. Případně je možné hrát si s filtry a přidávat například rámečky.
Tisk jako takový trvá zhruba minutu, plus před tím se ještě pár vteřin fotka přenáší z mobilu. Jak je vidět z ilustrace, tiskne se po barvách a nakonec fotka dostane “laminaci”, tedy ochrannou vrstvu. Nejsem si jist, jak toto přesně funguje, ale je fakt, že efekt to rozhodně má: otisky prstů na fotce, jak jsme zvyklí z dob dřívějších, opravdu po pár dotycích nenajdete. Zkrátka, zbytečná tahle ochranná vrstva rozhodně není.
Xiaomi Instant Photo Printer 1S – celkové zhodnocení
Jak to celé shrnout? To zcela zásadní hodnocení je prosté: kdo čeká snadný tisk z mobilu ve velmi slušné kvalitě, rozhodně nebude zklamaný. Opravdu platí to, co jsem již zmínil, je vlastně opravdu překvapivé, kam se posunulo to, jak kvalitní fotky dokáží tyhle “hračky” nabídnout. Byť samozřejmě tu vůbec neřešíme dost zásadní položku – v hodnocení “pořádných tiskáren” je jednou z nejdůležitějších položek stabilita barev a tisku: jiným slovy, zda za deset nebo třicet let z té fotky ještě něco zbyde. U těchto laciných tiskáren opravdu není možné mít velká očekávání, ale to je prostě součást “hry”.
Byla to teprve druhá tiskárna této kategorie, kterou jsem testoval, tedy tady nechci vynášet nějaké dalekosáhlé soudy a srovnání. Jak již zaznělo, o něco dražší Canon Seplhy CP1500 má některé funkce, které by se tu hodily též – například možnost tisknout přímo z karty zasunuté do tiskárny, nebo používat externí baterii a fungovat bez připojení na elektrickou síť (což zde asi nejde, baterii jsem v nabídce nenašel).
Nesporně ale platí, že pokud hledáte tiskárnu pro rychlé použití na večírcích nebo prostě na rychlé “hraní si”, je to rozhodně slušná varianta. Protože fotky tahle tiskárna umí prostě hezké – a osobně si myslím, že do budoucna bude mít domácí tisk fotek ještě větší roli a rozšíření než nyní.
Xiaomi Instant Photo Printer 1S – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi Instant Photo Printer 1S na Alza.cz
Shrnutí recenze:
Xiaomi Instant Photo Printer 1S
To zcela zásadní hodnocení je prosté: kdo čeká snadný tisk z mobilu ve velmi slušné kvalitě, rozhodně nebude z Xiaomi Instant Photo Printer 1S zklamaný. Opravdu platí to, co jsem již zmínil, je vlastně opravdu překvapivé, kam se posunulo to, jak kvalitní fotky dokáží tyhle “hračky” nabídnout.
7.5
Pros
- velmi slušná kvalita fotek
- rychlé a bezproblémové ovládání
- solidní poměr cena/výkon
Cons
- zprovoznění aplikace je zbytečně složité
- nedá se tisknout přímo z karty foťáku