Jak fotí Xiaomi 14T a co zvládne v různých situacích? Zde je má podrobná recenze doplněná o pár desítek fotek z testu (a mnohem více jich můžete vidět ve videu). A v jedné větě se dá říct, že z hlediska fotografování to je sympatický model, poskytující velmi slušné výkony za dobrou cenu.
Kam patří Xiaomi 14T? Do klíčové střední třídy
Není vždy snadné zařadit mobil do správné “výkonnostní” kategorie, tady to je ale jednoduché: Xiaomi 14T patří do střední třídy mobilů, které míří na relativně náročné uživatele, kteří nicméně nechtějí nebo nepotřebují vyšší a dražší typy. Poměrně často tuhle kategorii vídám i na mých kurzech focení s mobilem, tedy ji mám dobře zmapovanou.
Osobně mám tuhle třídu hodně rád, protože právě v ní se dějí “velké věci” z hlediska fotografování – právě u “slušných a relativně levných” mobilů je totiž vidět zdaleka největší skok v kvalitě oproti době třeba před pěti lety. Tehdy by moje rada zněla: pokud chcete slušné fotky, musíte mířit do nejvyšší pater.
Nyní už to neplatí – a právě mobily jako Xiaomi 13T umí nabídnout velmi slušné fotky pro ty, kteří nechtějí nebo nepotřebují vyšší střední třídu á la Samsung S24 nebo Xiaomi 14 o kategoriích nejvyšších nemluvě (Samsung S24 Ultra – recenze, Xiaomi 14 Ultra – recenze).
Letos jsem v Londýně testoval z této třídy Samsung A55 (recenze zde), který patří do mé oblíbené řady této kategorie (a má, mimochodem, zřejmě stejný hlavní snímač jako 14T). Loňský model Xiaomi 13T (recenze zde) mi byl hodně sympatický právě díky velmi dobrému poměru cena/výkon a pořád zůstává platnou variantou.
Xiaomi 14T se nyní (říjen 2024) krátce po uvedení na trh prodává za zhruba 12 500 Kč a dá se čekat, že jako obvykle půjde po pár měsících o něco níže. O pár tisíc tady ale zase tolik nejde – důležité je, že tato generace nabízí velmi slušné výkony a zkrátka dává smysl pro široké spektrum uživatelů – prostě to je hodně důležitý model střední třídy. Podrobněji o stávajících mobilech viz má stránka Nejlepší mobilní telefony.
Video: Recenze Xiaomi 14T a 200 ukázkových fotek – 12 min v 4K
Xiaomi 14T a fotoaparát – specifikace
Jako obvykle pojďme začít pohledem na fotografickou výbavu – jaký fotoaparát má tedy Xiaomi 14T k dispozici? Zde je přehledná tabulka:
Xiaomi 14T – fotoaparát: Objektivy a snímače | |
---|---|
Hlavní fotoaparát | 23mm, 50 Mpx, f/1.7 snímač Sony IMX906, 2.0μm, OIS |
Teleobjektiv | 50mm, 50 Mpx, f/1.9 |
Ultraširokoúhlý fotoaparát | 15mm, 12 Mpx, f/2.2, 120° FOV |
Přední fotoaparát | 25mm, 32 Mpx, f/2.0, 80.8° FOV |
Co tedy z tabulky a dalších parametrů vyplývá?
Klíčový je samozřejmě hlavní objektiv a snímač s rozlišením 50 Mpx a 23mm ohniskové vzdálenosti. Jak si ještě dále ukážeme, odvádí velmi slušné výkony. A jako vždy připomeňme dávné pravidlo, že u počtu megapixelů znamená méně obvykle více: tedy “megapixelové závody” jsou často ke škodě věci, protože znamenají více šumu na snímači (ač je pravda, že u nejvyšších vlajkových lodí se hodí pro zoomování, to ano). Zkrátka: 50 Mpx je optimální pro běžný provoz.
Velmi slušný je i teleobjektiv, taktéž má 50 Mpx, což je oblíbená portrétní vzdálenost, byť samozřejmě, někdy by se hodilo zoomovat o něco dál. Ale samozřejmě, u této kategorie foťáků jde spíš o nadstandardní výbavu.
Výrobci mobilů věnují stále více pozornosti ultraširokoúhlým objektivům, u iPhonů 16 nastal letos právě tam velký upgrade, ale zde i 12 Mpx funguje solidně a je důležitým prvkem pro různé typy focení.
Mimochodem, pokud bychom srovnávali parametry teleobjektivu a ultraširokoúhlého objektivu, jsou v hlavních hodnotách identické s tím, co nabízí předchozí generace Xiaomi 13T. Ale zda jde opravdu o identické kusy hardwaru, to se nedá dohledat. Podstatné je, že nový je hlavní snímač.
Konečně! Změna portrétního módu znamená lepší ovládání
Co je důležité zmínit o dalších parametrech tohoto mobilu?
Portrétní mód je výrazně lépe ovladatelný – přiznávám, když jsem si téhle změny všiml, třikrát jsem hlasitě zvolal sláva, sláva, sláva! No, trochu přeháním, ale Xiaomi 14T konečně vyladilo ovládání portrétního módu, které mě u předchozích modelů (včetně třeba Xiaomi 14) opravdu hodně rozčilovalo. Po léta totiž fungoval systém, v němž bylo třeba přepínat mezi několika variantami, které v sobě obvykle měly i některé úpravy a filtry (Standardní, Dokumentární, Vířivý bokeh atp)…
Ale zde už je systém “normální”, jak ho známe od iPhonů nebo Samsungů: prostě zvolíme ohniskovou vzdálenost a je to. Žádné úpravy, žádné boje, žádný vztek… Prostě zvolíme mezi 23mm, 35mm, 50mm a 75mm… Přičemž hodnoty 35 a 75 mm jsou mírným digitálním přiblížením ze snímačů… Sláva, sláva, sláva, zní to jako detail, ale konečně se dá portrét normálně používat!
Vše je jako obvykle i pod značkou Leica – už jsme si dávno u Xiaomi zvykli, že od střední třídy výše je pod optickými systémy i následným zpracováním obrazu spolupodepsaná německá Leica, tedy možná nejslavnější fotofirma světa. Jak moc jde o reálný dopad na kvalitu optiky i procesů, to je opravdu těžko odhadnutelné, ale můžeme předpokládat, že vše přinejmenším znamená určitý dohled nad celkovou kvalitou. Což se počítá. A navíc: milovníci značky Leica opakují, že vzhled filtrů, viz dále, opravdu odpovídá tomu, co mají ve svých foťácích.
Jaký styl? Leica Authentic nebo Vibrant? Je to pro mě už takový rituál: u každého nově testovaného mobilu Xiaomi vždy dám šanci Leica Authentic, tedy jednomu ze dvou hlavních stylů. Ale i tentokrát to nedopadlo – rychle jsem zase přepnul na Leica Vibrant. Totiž: Autentický styl pro mě osobně moc autentický není, přijde mi příliš odsaturovaný, vybledlý. Tedy volím Vibrant (Živý), který mi přijde o něco realističtější. Ale volba je samozřejmě na každém…
Jaký filtr? Krom základní volby je i zde možné volit mezi několika filtry – osobně nejsem jejich příznivcem a držím se “normálního” vzhledu, ale ze zkušenosti vím, že pro mnoho uživatelů je právě experimentování s podobnými možnostmi hodně cenné, tedy všechny ty Leica VIV, Leica NAT občas letmo vyzkouším… Ale pro mě to prostě není.
Plus samozřejmě je zde mnoho dalších nastavení včetně sekce PRO, kde je možné nastavit klíčové parametry na způsob expozičního času, ISO, focení do rawu atp. A také možnost fotografovat do plného rozlišení 50 Mpx, což se čas od času opravdu hodí.
Zajímavé je, že jsem nenašel nastavení Makro, možná jsem ho přehlédl, to se pak omlouvám. Pokud tam není, rozhodně to není na škodu – obecně jsou výpravy fotomobilů do světa makrofotografie spíš katastrofické (včetně iPhonů, mohl bych vyprávět…)
Video dle očekávání v této třídě nabízí 4K až do 30 fps – tak jako u mých ostatních recenzí platí, že si netroufám hodnotit jeho kvalitu a srovnávat s jinými modely – ale v dobrovodné videorecenzi můžete uvidět pár ukázek toho, jak dostupná kvalita vypadá. Můj dojem je, že i zde nastalo oproti loňsku vylepšení…
A pro jistotu přiznávám: jako vždy jsem si pořádně hrál jen a pouze s fotografickými funkcemi, tedy do dalších potenciálně zajímavých funkcí, například využívání AI, jsem se nepouštěl.
Xiaomi 14T versus Xiaomi 14T Pro – jiný snímač a objektivy
A jaký je rozdíl mezi Xiaomi 14T a Xiaomi 14T Pro? Pokročilejší model jsem zatím netestoval, dostanu se k tomu až za pár týdnů, a podrobnější srovnání pak najdete v recenzi Xiaomi 14T Pro (zde bude link).
Důležité je ale zdůraznit, že na rozdíl od loňského roku, kdy byly oba modely z hlediska focení v podstatě identické, v letošní generaci jde o rozdíl hodně zásadní. Čímž neříkám, zda jeden bude výrazně lepší, nebo horší, ale krom výkonu se liší snímače hlavního foťáku. Xiaomi 14T má Sony IMX906, Xiaomi 14T Pro disponuje typem Light Fusion 900, který vyrábí přímo Xiaomi a byl už například v modelu Xiaomi 14.
Samozřejmě, krom snímače je zcela zásadní zpracování obrazu, ale snímač je vždy základ. Mimochodem, Xiaomi si zde zaslouží pochvalu za to, že konkrétní typy snímačů zcela oficiálně uvádí ve specifikacích, což majitelům a recenzentům může dost pomoci v rychlé orientaci.
Xiaomi 14T | Xiaomi 14T Pro | |
---|---|---|
Hlavní fotoaparát | 23mm, 50 Mpx, f/1.7 snímač Sony IMX906, 2.0μm, OIS |
23 mm, 50 Mpx, f/1.6 snímač Light Fusion 900, 2.4μm Super Pixel, OIS |
Teleobjektiv | 50mm, 50 Mpx, f/1.9 | 60mm, 50 MPx, f/2.0 |
Ultraširokoúhlý fotoaparát | 15mm, 12 Mpx, f/2.2, 120° FOV | 15mm, 12 MPx, f/2.2, 120° FOV |
Přední fotoaparát | 25mm, 32 Mpx, f/2.0, 80.8° FOV | 25mm, 32 MPx, f/2.0, 80.8° FOV |
Procesor | MediaTek Dimensity 8300-Ultra | MediaTek Dimensity 9300+ |
Xiaomi 14T a fotografování – co se mi líbilo
Jako obvykle jsem tento mobil testoval poměrně dlouho – několik týdnů jsem ho nosil s sebou v normálním provozu a fotil tehdy, když to mělo smysl, a to tradičně od Prahy po Valašsko. Výsledky nejlépe zahlédnete z fotek zde na stránce, a také ve videu, které jsem sestříhal. A v němž je možné fotky prozkoumat ve 4K – a stejně tak i video.
Velmi slušné celkové výkony – tenhle odstavec je vlastně zcela zásadní a svým způsobem jsem ho shrnul už na začátku. Tedy: podobně jako u předchozí generace je to prostě velmi dobrý představitel střední třídy, který nabízí místy až překvapivě dobré výkony při běžném focení. To “běžném” je důležité, protože samozřejmě v této kategorii kolem 10 000 Kč nemůžeme čekat možnost přibližovat do kosmických vzdáleností nebo mít k dispozici velký jednopalcový snímač jako třeba u Xiaomi 14 Ultra.
Velmi solidní výkony ve focení – kdo bude tento mobil používat v běžném normálním provozu, nebude zklamaný, a to i tehdy, když půjde o relativně zkušeného fotografa. Prostě ty fotky budou hezké, tráva zelená, slunečné město lákavé, portréty hezky rozmazané, video slušné až velmi slušné. Takto to může znít trochu nemastně neslaně, ale prostě to znamená, že Xiaomi 14T zkrátka fotí, jak má, což zdaleka není pravidlem.
Velmi dobrý portrétní mód (ve střední kategorii) – už jsem zmínil, že osobně volám “sláva” kvůli tomu, že portrétní mód je konečně slušně ovladatelný, viz výše. K tomu je ale potřeba přidat ještě jeden parametr, který je zásadní a snadno se přehlédne: Xiaomi 14T umí fotit plnohodnotné portréty, tedy portréty s přiblížením. Abych vás nespletl: portrét ve fotografickém smyslu slova vzniká z odstupu a s přiblížením. Každý mobil umí v portrétním módu rozmazat pozadí, ale málokterý z levných modelů dokáže i přiblížit – například to neumí má jinak oblíbená řada Samsung A55 ani normální “ne-Pro” iPhony až do 14. generace (iPhone 15 už umí v portrétu digitálně zoomovat na dvojnásobné přiblížení). Zkrátka: tohle je opravdu v této kategorii mobilů opravdu velké plus.
Dobré výkony při nočním focení – firma Xiaomi snad v každé zprávě o této novince zdůrazňovala, že velký posun u této generace nastává při nočním focení… Tiskové zprávy je vždy třeba brát s rezervou, ale zde to opravdu platí… Xiaomi 14T jsem mimo jiné testoval na slavnostech v mém oblíbeném Uherském Brodě, a některé noční fotky pouťových atrakcí vypadají opravdu pozoruhodně – a je pravda, že zrovna noční režim je jednou z oblastí, kde se často mezi zejména levnějšími mobily ukáže, co kdo umí… Tedy ano, s tímhle je též možné si hezky hrát.
Xiaomi 14T a fotografování – na co pozor
Maximální přiblížení je 50mm – jak už jsem zmínil, na rozdíl od vlajkových lodí je zde pouze omezená možnost přiblížení, zhruba dvojnásobné. Což stačí pro většinu normálních aktivit, ale samozřejmě v určitých situacích by se “delší” objektiv hodil.
Dělení na Leica Authentic a Vivid by si ještě zasloužilo dotáhnout – jak už jsem zmínil patrně ve všech recenzích modelů Xiaomi v posledních letech: stálo by dle mého za to ještě mírně doladit základní možnosti Stylů. Nyní je možné používat, viz výše, Leica Authentic, který však je trochu nepřirozeně odsaturovaný, nebo mnohem autentičtější Leica Vivid, který by nicméně někdy přece jen potřeboval být trochu méně “vivid”, tedy barevný…
Je dobré pamatovat si “banální fakt”, že jde o střední třídu – jak už jsem zmínil, Xiaomi 14T je ve své cenové a výkonnostní kategorii velmi solidní stroj, který nezklame ani zkušenější uživatele, ale samozřejmě od něj není možné čekat maximální výkony vyšších tříd. Byť v tom podstatném, tedy jaké výsledné fotky čekat, ve srovnání s nimi nedopadá vůbec špatně.
Zpracování obrazu je ještě místy třeba vyladit – samozřejmě, nebyl by problém najít mezi fotkami určité nedostatky ve zpracování obrazu. Například u portrétního módu jsem měl pocit, že zpracování ve slabším světle občas zaváhá a obrázek je takový nějaký nemastný neslaný, případně má více šumu, než by se hodilo… Podobné věci jsou však u nových modelů zcela běžné a v 95 % případů je vyřeší aktualizace po měsíci nebo čtvrt roce. Z čehož mimochodem plyne dost důležitý fakt, že recenzenti kráce po uvedení modelů na trh testují mnohdy opravdu “jiný” mobil, než si lidé koupí po pár měsících nebo půl roce.
Xiaomi 14T – shrnutí ve dvou větách
Xiaomi 14T patří mezi povedené představitele střední třídy a nabízí velmi dobrý poměr cena výkon. Ve srovnání s konkurencí z této kategorie disponuje například lepšími funkcemi portrétního módu a obecné výkony nezklamou ani zkušenější uživatele.
Xiaomi 14T – další fotografie z testu
Shrnutí recenze
Xiaomi 14T
Xiaomi 14T patří mezi povedené představitele střední třídy a nabízí velmi dobrý poměr cena výkon. Ve srovnání s konkurencí z této kategorie disponuje například lepšími funkcemi portrétního módu a obecné výkony nezklamou ani zkušenější uživatele.
7.7
Pros
- velmi slušné obrazové výkony
- dobrý poměr cena/výkon
- dotažený portrétní mód
Cons
- zpracování obrazu ještě potřebuje doladit
- hodil by se “delší” teleobjektiv
- posun oproti předchozí generaci není dramatický
- POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotomobily STEJNÉ KATEGORIE / TŘÍDY..
Opět VELMI PĚKNÁ RECENZE Honzo, DÍKES 🙂
..dovolím si jednu HW korekci: Snímač hlavního šíra je OVX9000 od OmniVision, jenž si Xiaomi přemarkovalo na Light Fusion 900 😉 – viz. kupř. kapitola ‚An upgraded 50MP triple-camera setup‘ v recenzi GSMAreny.
Ahoj, podle tiskové zprávy Xiaomi, viz i srovnávací tabulka, je u 14T snímač Sony IMX906. Light Fusion 900 je u verze 14T Pro… H
Xiaomi 14 T je zklamání, fotky mají velikou komprimaci,pixel 6 mi udělal fotku 13 mega,tu stejnou,mi udělal Xiaomi 14 T pouze 3 mega,video, datový tok je nízký,pixel 6 má 58 bitrajt, Xiaomi 14 T 38 bitrajt,proč taková komprimace,když je to taková Pecka
Martine, zdravím, ano, pro určité, velmi specifické použití může mít velikost souboru i komprimace určitý význam, ale neplatí, že větší soubor = lepší kvalita… U iPhonů bývá velikosti kolem 3 MB, 13 MB už je extrém, který pro běžné použití dle mého nemá moc smysl. Pro speciální situace se pak stejně fotí do rawu… Ale tento Pixel neznám osobně, tedy nemohu zodpovědně posoudit… Ať se daří! JR
Když už chválíme Samsung A55,jak věřit ostatnímu, Samsung a53,54 55 to nejsou spolehlivé telefony, hodně se sekají, fotky zase nejsou ani lepší než na pixel 6 a video je horší,bitrajt je menší, Samsung při focení bohužel se zasekl a nepomohl ani restart,tohle se opakovalo často,.. věřím však,že Xiaomi 14 bude na tom lépe, bohužel mám zkušenosti,že Xiaomi neohromil displej, nastavování může být komplikované z jinými přístroji, třeba i hodinky můžou dělat problémy,tady se však píše o focení…