Jak fotí Xiaomi 14T Pro? Podrobná recenze a ukázkové fotky (+ video)

Co při focení čekat od Xiaomi 14T Pro? Jde o další z oblíbené řady relativně dostupných mobilů, a proto jsem ho pořádně otestoval při cestách od Prahy po Budapešť. Zde je má recenze.

Pro koho je Xiaomi 14T Pro

Xiaomi 14T pro patří podobně jako jeho “ne-pro” bratr Xiaomi 14T (recenze zde) do důležité střední třídy – tedy obecně míří na klíčový segment uživatelů. Tedy těch, kteří chtějí velmi dobré výkony při běžném focení a nepotřebují maximální výkony tříd nejvyšších.

Samozřejmě platí, že pokud je nižší model dobrý, může k sobě v této třídě přitahovat i více pozornosti. Jak moc se to bude dít zde? To ukáží až příští měsíce a důležité bude, jak zásadní bude rozdíl v ceně: nyní (listopad 2024) se Xiaomi 14T Pro dá koupit za zhruba 15 000 Kč, Xiaomi 14T začíná na cenách kolem 11 000 Kč, což je cenový rozdíl poměrně významný.

Xiaomi 14T Pro při testu a recenzi
Xiaomi 14T Pro při testování ve Stromovce. Rychlofotka mobilem

Oba modely podrobněji srovnáme níže v textu, ale i zde stojí za zmínku to podstatné: při běžném focení nejsou rozdíly v kvalitě fotek nijak zásadní a pro mnoho uživatelů budou nejspíš skoro neviditelné…

Jinými slovy: Xiaomi 14T má natolik rozumnou výbavu, že svému Pro bratrovi může konkurovat poměrně významně. Což samozřejmě neznamená, že Xiaomi 14T Pro nedává smysl jako velmi solidní představitel střední třídy.

Podrobněji o stávajících mobilech viz má stránka Nejlepší mobilní telefony.

Xiaomi 14T Pro a focení na podzim
Barvy podzimu v podání Xiaomi 14T Pro… Neupravená, pouze zmenšená fotka (stejně jako všechny na této stránce)…

Video: Recenze Xiaomi 14T Pro a 200 ukázkových fotek – 11 min v 4K

Xiaomi 14T Pro a fotoaparát – specifikace

Jako obvykle pojďme začít pohledem na fotografickou výbavu – jaký fotoaparát má tedy Xiaomi 14T Pro k dispozici? Zde je přehledná tabulka:

Xiaomi 14T Pro – fotoaparát: Objektivy a snímače
Hlavní fotoaparát 23 mm, 50 Mpx, f/1.6
2.4μm Super Pixel, OIS
Snímač Light Fusion 900
Teleobjektiv 60mm, 50 MPx, f/2.0
Ultraširokoúhlý fotoaparát 15mm, 12 Mpx, f/2.2, 120° FOV
Přední fotoaparát 25mm, 32 Mpx, f/2.0, 80.8° FOV

Co tedy plyne z fotografické výbavy?

Hlavním “pracovním nástrojem” bude samozřejmě hlavní objektiv s rozlišením 50 Mpx a ohniskovou vzdáleností 23mm… Podle oficiálních specifikací jde o snímač Light Fusion 900 – což je snímač přímo od Xiaomi (zatímco hlavní snímač u verze 14T je univerzální snímač Sony, který mají například i některé Samsungy). Snímač Light Fusion 900, mimochodem, má i Xiaomi 14 (recenze zde).

Xiaomi 14T Pro schema fotoaparátu
Objektivy a snímače Xiaomi 14T Pro. Zdroj: Xiaomi.com

K čemuž dodejme tak jako obvykle, že “jen” 50 Mpx rozhodně není málo – byť i na mých kurzech focení s mobilem často debatujeme o tom, jak moc má na fotky vliv rozlišení snímače. Jinými slovy, zda není 200 Mpx přece jen lepší než 50 Mpx. Odpověď zní: ne nutně – více pixelů se může hodit například při zoomování, ale zároveň platí, že pro běžné focení je určitě lepší pracovat s 50 Mpx.

Xiaomi 14T Pro a Hrad v noci
Podvečerní pohled na Pražský Hrad – zde Xiaomi 14T Pro odvádí velmi dobré výkony. Neupravená, pouze zmenšená fotka (stejně jako všechny ostatní na této stránce).

Čímž se dostáváme k teleobjektivu – i ten má 50 Mpx a při jeho práci to je opravdu vidět, výkony při přibližování jsou velmi solidní (podrobnější srovnání a ukázky zahlédnete ve videu), stejně tak je samozřejmě tento objektiv klíčový pro portrétní mód. Byť obecně platí, že trochu delší ohnisko by se hodilo.

Ultraširokoúhlý objektiv/snímač bývá někdy trochu přehlížený, ale podle mé zkušenosti postupně uživatelé mobilů zjišťují, že může být svým způsobem zásadnější než teleobjektiv. Zde je rozlišení už menší, jen 12 Mpx, ale kvalita zůstává stále velmi rozumná.

Xiaomi 14T Pro a focení na podzim
Ultraširokoúhlý snímač v akci…

A samozřejmě, pak je tu též přední snímač/objektiv, který má 32 Mpx. Ten jsem, přiznávám, testoval jen poměrně letmo, ale i pro něj platí, že uživatele nezklame.

Xiaomi 14T Pro – co se mi líbilo

Konečně pohodlné ovládání portrétního módu! Podobně nadšený odstavec obsahuje i má recenze Xiaomi 14T, ale byla by škoda to nezopakovat. Tedy: z hlediska fotografování je jednou z největších změn této generace dramatické vylepšení ovládání portrétního módu. Pravda, ona velkolepost poněkud opadne, pokud konstatujeme, že Xiaomi konečně zavedlo ovládání, které dobře známe od iPhonů, Samsungů i další konkurence. U předchozích modelů bylo nutné při změně ohniska používat předvolby, které měly v sobě i určité filtry, což bylo velmi nepraktické. Nyní už je prostě možné pohodlně volit mezi 23mm, 35mm, 60mm a 75mm. Zní to jako drobnost, ale není. Tedy sláva!

Xiaomi 14T pro a portrét sochy
Xiaomi 14T Pro konečně nabízí normální přepínání ohniskových vzdáleností v portrétním módu. Zní to jako drobnost, ale je to opravdu klíčové vylepšení…
Xiaomi 14T Pro a testování - Bratislava - muzikant
Muzikant v Bratislavě vyfocený v portrétním módu.

Celkově velmi solidní a vyrovnané výsledky – to zásadní samozřejmě je, že mobil prostě “fotí dobře”… A že výkony jsou solidní a vyrovnané – jako obvykle jsem Xiaomi 14T Pro testoval podrobně zhruba dva týdny, kdy jsem tento mobil vláčel po kapsách a zkoušel v běžném rodinném a cestovatelském focení, od Prahy po výlet do Maďarska. A klíčové je, že opravdu splnil očekávání: jde o mobil, který ve střední třídě nabízí velmi solidní výkony, které potěší běžné uživatele a rozhodně neurazí ani uživatele ambicióznější.

Xiaomi 14T Pro a testování - Budapešť - holubi před parlamentem
Holubi, Dunaj a budova parlamentu v Budapešti…

Dobré výsledky při nočním focení. Firma Xiaomi ve svých reklamních kampaních u této generace zdůrazňovala pokrok při nočním focení. A je pravda, jak ostatně můžete vidět na ukázkových fotkách i ve videu, že noční scény jsou opravdu působivé. Na stranu druhou zde ale platí věta, které se obvykle snažím vyhýbat: ale iPhony to pořád umí výrazně lépe. Ano, noční scény, kde je relativně dost světel, například pouličních reflektorů, nebo i modři při modré hodince, dopadají výborně. Ale když budete fotit v potemnělých barech Budapešti, algoritmy iPhonů přece je dokáží ze tmy vylovit mnohem více. Na druhou stranu připomeňme, že jste ve střední třídě, tedy netřeba být tolik náročný.

Xiaomi 14T Pro a socha Karla IV.
Co třeba Karel IV. v modré hodince? Dopadl velmi dobře…

Zajímavé možnosti při focení do 50 Mpx. Pro jistotu připomeňme, že při běžném focení se fotky nezaznamenávají do plného rozlišení (jen do cca 12 Mpx). Pokud ale chceme, je možné nastavit focení do plného rozlišení. Obecně to moc smysl nemá, neplatí, že čím více pixelů, tím lepší fotka. Ale v některých konkrétních situacích se to opravdu hodit může – zejména tehdy, kdy potřebujeme z fotky lovit detaily, nebo tušíme, že ji budeme hodně ořezávat. Jak je vidět z ukázek, detailů je pak ve snímku opravdu překvapivě hodně.

Xiaomi 14T Pro a focení do 50 Mpx, Hrad
Tuhle fotku jsem vyfotil do plného rozlišení 50 Mpx – zde je zmenšená a ano, počasí nebylo moc hezké…
Xiaomi 14T Pro a focení do 50 Mpx, detail
… a výřez z té samé fotky, navíc ještě i trochu zmenšený pro web, ale jinak neupravený. Detailů je tam opravdu hodně, klobouk dolů.

Leica vše zastřešuje – jak už jsme si zvykli, všechno fotografické je u těchto tříd mobilů od Xiaomi “olepeno” jménem slavné německé značky Leica – objektivy, nastavení zpracování obrazu, filtry… Obecně jsem mírně skeptický k tomu, že Leica má opravdu zásadní dopad na výsledek, ale možná Xiaomi křivdím. Můžeme ale alespoň předpokládat, že Leica by nedopustila využití svého jména pro něco podřadné kvality. A taktéž platí, že Leica filtry fungují velmi slušně.

Xiaomi 14T Pro a testování - Stromovka
Leica zastřešuje optiku i filtry, jak moc má reálný dopad, těžko říct. Ale pro zkušenější fotografy to prostě zní zajímavě – na kávě ve Stromovce s testovaným foťákem.

PRO režim se opravdu hodí – samozřejmě, svůj Pro mód má každý mobil s Androidem, ale osobně se mi u Xiaomi vždy líbilo, že klíčové funkce jsou uspořádány opravdu přehledně a není problém rychle nastavit to, co nastavit potřebuji – v mém případě především expoziční čas, ISO nebo vyvážení bílé. Ano, je to drobnost, ale za zmínku stojí – byť vím, že podrobnější nastavení nepoužije 99,9 procent uživatelů Androidů…

Xiaomi 14T Pro a testování - panning
PRO mód se hodí třeba pro tzv. panning – stačí nastavit expoziční čas na relativně dlouhé hodnoty a sledovat pohyb tramvaje…

Video je velmi slušné – jak už to u mě bývá, do podrobnějšího testování videa se u mobilů ani foťáků nepouštím… Nedokáži ho opravdu zodpovědně vyhodnotit – tedy se omezím na konstatování, že Xiaomi 14T Pro dokáže točit i v 8K, což je zatím spíš technická kuriozita s pramalým praktickým využitím… Ale 4K působí velmi dobře z mých testů soudím, že splní přesně to, co od mobilu této třídy čekáme: solidní a stabilní výkony napříč scénami a situacemi.

Xiaomi 14T Pro a testování - Budapešť - sladkost
Trocha cukru po ránu…

Xiaomi 14T Pro vs Xiaomi 14T – srovnání

Poměrně zásadní a logická otázka zní: jak významné jsou rozdíly mezi Xiaomi 14T Pro a obyčejnějším Xiaomi 14T (recenze zde).

Klíčové rozdíly shrnuje následující tabulka:

Xiaomi 14T Xiaomi 14T Pro
Hlavní fotoaparát 23mm, 50 Mpx, f/1.7
snímač Sony IMX906, 2.0μm, OIS
23 mm, 50 Mpx, f/1.6
snímač Light Fusion 900, 2.4μm Super Pixel, OIS
Teleobjektiv 50mm, 50 Mpx, f/1.9 60mm, 50 MPx, f/2.0
Ultraširokoúhlý fotoaparát 15mm, 12 Mpx, f/2.2, 120° FOV 15mm, 12 MPx, f/2.2, 120° FOV
Přední fotoaparát 25mm, 32 Mpx, f/2.0, 80.8° FOV 25mm, 32 MPx, f/2.0, 80.8° FOV
Procesor MediaTek Dimensity 8300-Ultra MediaTek Dimensity 9300+

 

Z této tabulky je zřejmé, že hlavní rozdíl je ve snímači hlavního objektivu. Už jsme zmínili, že u Pro jde o Light Fusion 900, snímač vlastní výroby, tedy rodinné stříbro Xiaomi. Xiaomi 14T má “jen” univerzálnější Sony IMX906, který známe i z některých Samsungů.

Jiné parametry má i teleobjektiv, který je u Pro “vidí” o něco dál, protože má 60mm (vs 50mm), rozdíl je též u procesoru a tedy, zjevně, v celkovém výkonu.

Xiaomi 14T Pro a testování - Stromovka
Zářivé barvy Stromovky v podání Xiaomi 14T Pro…

Ale podstatná otázka samozřejmě zní: a fotí Xiaomi 14T Pro lépe než Xiaomi 14T? Má smysl si kvůli focení kupovat dražší verzi? Moje upřímná odpověď zní: nejsem si jist. Přesnější by bylo říct: ano, pokud budete výkony zkoumat vážně podrobně, kvality snímače se projeví (například v kresbě u portrétního módu) i v jiných situacích. Na druhou stranu: jsou to spíše drobné nuance a při testování jsem se nesetkal se situací, kdy bych dokázal říct: tady tohle by Xiaomi 14T nezvládl tak dobře. V jedné větě řečeno: rozdíly tam jsou, ale leží pod rozlišovací schopností významné části nepříliš náročných uživatelů.

Vloni bylo tohle srovnávání mnohem snazší, protože fotografická výbava Xiaomi 13T (recenze) a Xiaomi 13T Pro (recenze) byla zcela stejné. A mimochodem, i nyní jsou oba mobily platnou variantou a dávají smysl jako alternativa k letošní generaci – mimo jiné protože právě Xiaomi 13T byl/je opravdu solidní stroj s dobrým poměrem cena/výkon. (Jen, viz výše, má ještě to nešťastné ovládání portrétního módu).

Xiaomi 14T Pro – na co pozor

Optické přiblížení je pouze do 60 mm – tohle není výtka, spíše jen konstatování. V dnešní době dlouhých objektivů není 60 mm (tedy přiblížení 2.6) nijak oslnivé. Na druhou stranu platí, že v kontextu možnosti fotit do velkých rozlišení, není kresba vysloveně špatná i při poměrně velkém zoomování digitálním. Tedy není to žádné drama, ale je dobré s tím zkrátka počítat.

Xiaomi 14T Pro a testování - pávi na Malé Straně
Teleobjektiv v akci a testovací pávi…Trochu delší optický zoom by se hodil…

Noční režim by zasloužil ještě určité doladění – noční focení jsem v předchozím textu chválil, protože si pochválit zaslouží. Ale taktéž jsem zmínil, že bych si uměl představit ještě lepší zpracování scén, kde je velký kontrast mezi světlými a tmavými plochami (á la spoře osvětlený bar), tam má Xiaomi 14T Pro ještě rezervy. Ale je samozřejmě možné, nebo spíš pravděpodobné, že to v příštích týdnech nebo měsících vyřeší updaty firmwaru.

Xiaomi 14T Pro a testování - Budapešť - most a Dunaj
Most v Budapešti vypadá dobře a celkově odvádí noční režim slušné výkony. Ale některé situace ještě potřebují mírně doladit…

Oba základní styly by ještě zasloužily rozšíření – v mnoha předchozích recenzích mobilů Xiaomi jsem zmiňoval zdánlivou drobnost, která je nicméně relativně zásadní: nutnost fotit do jednoho ze dvou stylů, tedy vlastně defaultních filtrů: Leica Vibrant nebo Leica Authentic… Nic proti nim, ale bylo by skvělé mít ještě i další možnost nebo možnosti. Používám téměř výhradně Leica Vibrant, protože mi – paradoxně – přijde více autentická než Authentic (která dává fotkám mírně odsaturovanou podobu). Jenže zkrátka Leica Vibrant mi někdy přijde zase moc výrazná, barevná, saturovaná. Problém je to spíše okrajový, ale další možnosti by se prostě opravdu hodily.

Xiaomi 14T Pro a testování - Budapešť - balón
Balón v Budapešti už v zóně digitálního zoomu…

Konkurence ostatních modelů je nemalá – jak už jsem zmínil, při mém podrobném testování jsem si nevšiml dramatických rozdílů v kvalitě fotek mezi Pro i ne-Pro verzí, plus platí i to, že konkurencí jsou i velmi povedené modely předchozí generace (Xiaomi 13T a 13T Pro). Byť pochopitelně platí, že kupovat novější typy je obecně rozumnější.

Xiaomi 14T Pro – shrnutí ve dvou větách

Xiaomi 14T Pro nabízí velmi dobré obrazové výkony a nesporně patří mezi výrazné modely střední třídy vhodné pro široké spektrum uživatelů. Konkurence ostatních modelů Xiaomi, včetně základního modelu Xiaomi 14T, je však poměrně citelná.

Xiaomi 14T Pro – další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze

Xiaomi 14T Pro

Xiaomi 14T Pro nabízí velmi dobré obrazové výkony a nesporně patří mezi výrazné modely střední třídy vhodné pro široké spektrum uživatelů. Konkurence ostatních modelů Xiaomi, včetně základního modelu Xiaomi 14T, je však poměrně citelná.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • velmi slušné obrazové výkony
  • solidní noční focení
  • dotažený portrétní mód

Cons

  • hodil by se “delší” teleobjektiv
  • konkurence Xiaomi 14T je nemalá
  • některé drobnosti potřebují doladit

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*