Jak na úpravu fotek online? Který program zdarma je nejlepší? A má to vůbec smysl dělat? Pojďme to prozkoumat v tomto obsáhlém přehledu.
Aktualizováno: 3. ledna 2024.
Už od roku 2015 se snažím v tomto článku hodnotit online programy na úpravu fotek. Tedy to, o čem má smysl přemýšlet, pokud nechcete pro rychlé úpravy stahovat software přímo do počítače anebo vám to třeba zakázal správce firemní počítačové sítě. A pokaždé mě překvapí, co všechno tyhle hračky umí – a že jsou mnoho dále, než se může zdát.
Na mém školícím webu iFotografování.cz nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů ke skvělému programu Polarr (vše je zdarma: program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).
Toto je 7. aktualizovaná verze článku poprvé vydaného v lednu 2015. Pokud vás zajímají hlavně programy tradiční, rozsáhlý přehled najdete zde: Nejlepší programy na úpravu fotek – velký přehled. Speciální text zaměřený na mobily a úpravy ve speciálních aplikacích je tu: Nejlepší aplikace pro úpravu fotek.
Proč vlastně fotografie upravovat online? Protože přesouvat programy pryč z počítače je trend, a hlavně – což mnohé láká – online aplikace “žijící” v prohlížečích bývají, či bývaly, většinou zadarmo. Plus, pokud jste zaměstnanci nějaké velké firmy, přesvědčit šéfa, aby přemluvil vašeho “ajťáka” k instalaci čehosi podivného, bývá často nad lidské síly.
Nene, nebudu vám tu nyní říkat, abyste smazali Photoshop či si místo Zoneru X za oněch cca 1200 Kč koupili 6 lahví vína. Tam ještě úplně nejsme a hlavně: zde se bavíme o úplně jiném přístupu: o situaci, kdy chceme rychle něco vyřešit a prostě se s tím nemáme v úmyslu moc mořit.
Než se pustíme do zkoumání hlavních kandidátů, ještě jedna poznámka: pod pojmem úprava fotek (i úprava fotek online) si můžete (zvlášť, pokud jste vášniví uživatelé chytrých telefonů) představit dvě téměř nesouvisející činnosti.
Zaprvé: úpravy fotek ve smyslu fotografickém – tedy snahy fotku vylepšit a zanechat jí přitom více méně realistický vzhled.
Zadruhé: užití různých filtrů a jednorázových instantních změn typu Instagram, kde nám o zachování “reality” často moc nejde. Většina následujících programů samozřejmě tyto kreativní filtry má v hojné míře, zde je však neřeším.
Zkrátka: zajímala mě odpověď na prostou otázku: existuje online program, který dokáže provádět klasické bleskové “photoshopové” vylepšení fotek?
Následující programy jsem si vybral prostým googlováním a prostě je podrobně vyzkoušel… Pokud máte nějaké další oblíbence, napište mi, rád je vyzkouším….
Video: Jak upravovat fotky v programech zdarma (120 minut podrobných návodů)
1.-2. Polarr – jednoduchý, výkonný a zdarma
Polarr – podrobný návod
https://www.polarr.com/
https://www.polarr.com/web
Program Polarr je dle mého naprostá a bezkonkurenční jednička v online editorech, pokud chcete něco intuitivního, rychlého a opravdu hodně šikovného.
Pokud vás zajímá (což by měl, věřte mi), na mém školícím webu najdete speciální sérii podrobných videonávodů zdarma: Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).
Polarr mi ho doporučil jeden z čtenářů první verze tohoto článku a od té doby se stále drží na špičce (byť pro trochu náročnější použití ho nesporně předbíhá česká Photopea, viz další bod).
Je to totiž software, který dokáže přesně to, co po této kategorii programů chceme: rychlé a velmi pokročilé úpravy, a to vše v příjemném a snadno ovladatelném prostředí (což není zrovna pravidlo u konkurence). A navíc verze zdarma stále existuje a je poměrně štědrá na funkce.
Proč si zaslouží tolik pozornosti? Důvodů je několik, kromě již zmíněné výborné funkčnosti a sympatického uživatelského prostředí nabízí několik variant: můžete ho používat jako online aplikaci, stáhnout si ho (Windows i Mac) anebo ho používat přímo v prohlížeči – můžete tedy pracovat i offline bez stahování.
A ano, pak jsou verze pro chytré telefony, ale ty ponechávám stranou, ale je třeba říci, že aplikace pro úpravu fotografií od Polarru je skvělá (viz podrobný přehled). Přiznávám, i já někdy Polarr používám pro rychlé úpravy v situacích, kde se mi nechce startovat “atomovou elektrárnu” Photoshop.
Používám verzi staženou v počítači, ale pro tento článek jsem poctivě vyzkoušel verzi onlinovou a byl hodně překvapený. Totiž: jsem si skoro jist, že v minulosti měla omezené funkce, nyní to však vypadá, že umí vše, co verze stažitelné.
Proč ho mám rád? Na svých kurzech fotografování ho uvádím jako ideální editor do samých začátků pro ty, kteří toho nechtějí moc řešit. Ale také jako program, který je skvěle intuitivní: prostě tam nahrajete pár fotek a hrajete si, šoupátek je tam právě tolik, kolik jich potřebujete. Tedy, do jisté míry začátečníky Polarr sám naučí upravovat metodou pokus omyl (což rozhodně není pravidlo u složitějších programů á la Zoner, o Photoshopu nemluvě).
Je libo lepší úsměv?
Jak jsem již zmínil, nyní umí i online verze oblíbené retuše obličejů – dokáže vyhladit vrásky, vybělit zuby, ba dokonce škarohlídům vykouzlit úsměv (ano, je tam opravdu funkce Smile – úsměv). Dlužno tedy říci, že zrovna tohle mi moc v té online verzi nefungovalo, pokud si chcete hrát, raději si stáhněte program do počítače.
Plus ještě jeden důležitý detail: Polarr je zadarmo a jeho free verze zcela stačí na běžné úpravy. Pravda je, že v poslední době je vnucování placené verze poměrně agresivní, tedy je třeba trochu cviku na neustálé vypínání té výzvy “kupte si verzi PRO”. I když po pravdě, možná si ji i kupce: stojí cca 30 dolarů na rok, což je dle mého cena snesitelná a mnoho studentů z mých kurzů fotografování ji užívá velmi spokojeně.
Aktualizace 2024: V posledních měsících bohužel Polarr poměrně zásadně omezuje to, co nabízí jeho free verze, což je škoda, ale tak to prostě je. Podobně dramaticky už je omezená i aplikace, tedy se zdá, že pro ty, kteří si tento program oblíbí, nebude jiné cesty, než si koupit předplatné…
A než se na to vrhnete, pozor na drobný chyták: tento prográmek zatím neumí pracovat s rawy. Obvykle je otevře, ale je to otevření “falešné”, jen je převede do jpg…
Zde je podrobnější článek: Polarr – pozoruhodný program na úpravu fotek (zdarma).
1.-2. Photopea – skvělý český program pro náročnější použití
Photopea – podrobný článek
https://www.photopea.com/
Photopea je program zcela fantastický, který se v tomto přehledu objevil poměrně nedávno, ale nyní již má zcela pevné místo: Photopea tu prostě nesměla chybět.
Co je na tomto programu tak zajímavého? Především to, že nabízí zadarmo opravdu nebývale pokročilé funkce, dost možné nejpokročilejší ze všech programů zmíněných na této stránce. Jde o všechny ty složitosti, které se hodí a které je možné najít opravdu jen u programů typu Photoshop, Lightroom, Zoner.
A to nejen pro úpravu fotek, ale i pro práci s grafikou, protože software umí pracovat s photoshopovými soubory .psd. Zkrátka, pokud umíte zacházet s Photoshopem, velmi rychle budete schopni Photopeu ovládat. V čemž se trochu skrývá i jistý chyták – jde o program natolik sofistikovaný, že začátečníci s ním téměř jistě budou trochu zápasit. Přece jen vyžaduje jisté znalosti o tom, co vlastně máme po editoru chtít.
Video – co umí Photopea
Proto je až na druhém místě tohoto přehledu (přesněji řečeno na prvním až druhém). Pro rychlý vstup do světa úprav je dle mého o něco vhodnější Polarr, pro úpravy náročnější je pak možné “povýšit” na Photopeu.
A na závěr dva důležité “detaily”, tím prvním je, že jde o český projekt, což zkrátka u podobných softwarů a aplikací je spíše výjimkou. Navíc je to program nyní již velmi úspěšný právě v globálním měřítku, dostává se mu pozornosti i velkých světových webů o fotografování, což je skvělé…
Druhým zásadní fakt, který je třeba vypíchnout: vše je zadarmo. Za symbolický poplatek je možné nechat “zmizet” reklamní prostor vedle pracovní desky, funkce jsou však stejné i ve free verzi. Zkrátka, chcete-li upravovat zdarma a přitom hodně sofistikovaně, Photopeu určitě vyzkoušejte…
3. Pixlr – výborný editor, který mluví i česky
Pixlr byl dlouho na čele této tabulky – a svým způsobem by tam mohl být i nadále: tento program, resp. několik programů a aplikací, nabízí opravdu překvapivě mnoho funkcí, které i pokročilé fotografy překvapí svojí velmi slušnou funkčností… Kdo má zkušenosti s úpravou fotografií, dokáže ho užívat během několika minut.
Před pár lety můj popis Pixlru končil mírným pozvdechnutím: “Nemohu se zbavit dojmu, že Pixlru trochu dochází dech. Ale mohu se mýlit, a budu za to rád, je to přece jen legenda.”
Dobrá zpráva je, ano, mýlil jsem se! Pixlr se rozhodně vrátil do hry a jeho současná podoba vypadá opravdu skvěle…
Tento původně ve Švédsku vzniklý projekt došel už před dávnými lety možná nejdál, co se týče úprav fotek online. Což, dodejme, ne nutně znamená, že to je volba nejlepší – od této kategorie programů často čekáme spíš možnost rychlých a nekomplikovaných úprav, a složitosti se mohou míjet se zájmy uživatelů.
Zkrátka, možná Pixlr opravdu zkuste, uvidíte – budete nejspíš překvapeni tím, jak šikovný je a jak skvěle zvládá základní i poměrně pokročilé úpravy, na které jsme zvyklí z Photoshopu či Zoneru. Má navíc jednu výhodu, která je pro mnohé poměrně nezanedbatelná – má i počeštěnou verzi.
Výhoda je i v tom, že nabízí dvě základní verze pro online úpravu:
Pixlr E – opravdu pokročilý editor fotek. Jde vážně o jeden z nejsofistikovanějších (byť ne nutně nejlepších) ze softwarů, které jsou nyní zdarma v online světě k mání. Funkcí je tam opravdu nepřeberně a pokud to mohu z rychlého testu posoudit, fungují vesměs velmi dobře. Kdo je zvyklý pracovat s Photoshopem, Lightroomem či Zonerem, zvykne si velmi rychle – za pár minut může vesele upravovat. Tahle online aplikace nabízí dokonce i vrstvy, dříve se s nimi skoro nadalo pracovat, byly opravdu hodně základní, nyní vše vypadá mnohem lépe…
Pixlr X – jednoduchý editor fotek plus nástroj pro grafický design. Tohle je zajímavá novinka ve srovnání s minulými verzemi. Tedy: jednak tato verze nabízí základní úpravy, které se často opravdu hodí pro rychlé doladění snímku. Plus druhou rovinou je to, že Pixlr X funguje jako nástroj pro vytváření různých grafických návrhů, které se ve světě úprav fotek online opravdu mohou hodit. Nabízí šablony, které je rychle možné přetvořit do podoby Stories na FB nebo Instagramu a tak podobně. Zároveň nabízí přístup k fotografií z fotobanky.
K čemuž dodejme, že základní verze jsou zadarmo, k pokročilejším funkcím je třeba zakoupit předplatné v PRO verzi. Ale při mém testování jsem měl dojem, že free verze toho zvládnou opravdu hodně.
Plus: obě verze se dají též stáhnout pro offline práci v počítači a mají i mobilní aplikace, čemuž se budu věnovat v jiném textu.
Za zmínku stojí ještě jedno “udělátko”, které nabízejí stránky Pixleru – verzi Pixlr BG, která umí z fotek odstranit pozadí. A funguje to opravdu velmi dobře. A opět platí, že vše se děje online a zdarma. Vyzkoušejte!
Zkrátka: jak již zaznělo, je skvělé, že Pixlr se neztratil v “nových dobách” a nabízí opravdu zajímavé možnosti, jak si hrát na pomezí desktopu i mobilních telefonů.
Samozřejmě, tak jako v minulosti platí, že sofistikovanější online editory mají v sobě zakódovanou jistou slabinu: opravdu rychle Pixlr E zvládne ten, kdo pracuje s jinými specializovanými programy. No a ten s nimi bude patrně pracovat i nadále. Ano, tento program je pro běžné i mírně pokročilé úpravy v 99 procentech případů zcela dostačující, ale pro ambiciózního fotografa to je pořád ještě málo.
4. BeFunky – jednoduchý, efektní, sympatický
BeFunky, věřte nebo ne, je největším překvapením této aktualizace mého přehledu nejlepších programů na úpravu fotek online. Dříve byl tento prográmek zcela na konci hlavního přehledu s tím, že to je velmi jednoduchý a díky tomu i vcelku sympatický editor, který je nicméně opravdu hodně základní.
To se ovšem změnilo: nadále platí, že je opravdu hodně sympatický: úpravy jsou intuitivní, prostředí je přehledné a přiměřeně moderní. Přibyla však i důležitá změna: k dispozici jsou nyní i mnohem pokročilejší úpravy – a díky nim jde v tomhle programu na úpravu fotek online udělat opravdu velmi rychle solidní základní vylepšení…
Abych zase rychle velké nadšení trochu ochladil: jak už to bývá, pro využití naplno by bylo potřeba program koupit, což stojí 60 dolarů ročně (tedy docela dost). Krom úprav fotek je pak k dispozici i celá řada nástrojů na vytváření grafik, šablon a tak dále. Jak moc se opravdu uživatelé používají, těžko odhadovat.
Nicméně: ve free verzi jsou přístupné ta opravdu klíčová šoupátka jako ořez, zmenšení velikosti, úpravy expozice, barev, zastření. Tedy přesně to, co se hodí. Navíc, na rozdíl o některých konkurenčních aplikací není nutná registrace. Prostě otevřete fotku a vše funguje.
A funguje to dobře, dlužno říct, zkrátka, tohle je určitě jeden z předních kandidátů na onu podstatnou roli: chci rychle upravit základní parametry a nechci nic moc řešit.
Tedy sláva, jsem rád, že krom starých dobrých aplikací je tu i tahle zajímavá “stará novinka”…. Vyzkoušejte, uvidíte.
5. Fotor – jednoduchý a šikovný
Fotor udělal v posledních letech velký pokrok – dříve to býval editor de facto nepoužitelný, dnes už vypadá mnohem lépe a patří na špičku jednoduchých programů na úpravu fotek online.
To slovo „jednoduchý programů“ je zásadní – nečekejte od něj moře funkcí, které nabízí například Pixlr, ale pro rychlé, efektivní a příjemné úpravy to je software zcela dostačující a opravdu šikovný. Byť zcela upřímně, moje první volba by to nebyla, Polarr nebo Pixlr nabízejí příjemnější ovládání (i lepší funkce)
V poslední době už je pro jeho použití třeba registrace a vytvoření účtu, ale i tak ho jde pro klíčové úpravy nadále používat zdarma. A ano, i tu je jasný a logický trend, že zadarmo prostě věci dlouhodobě fungovat nemohou, tedy i zde už jsou pokročilejší funkce za peníze – za 40 dolarů za rok.
Pro základní úpravy však může v zásadě stačit i verze zadarmo, zda bych asi peníze neutrácel (na rozdíl o například Polarru, kde má už placené verze opravdu smysl).
6. Ribbet – přímočarý, funkční, zajímavý
Ribbet patří ke “skokanům” tohoto přehledu online programů na úpravy fotek – ještě před časem byl opravdu jen tak do počtu, ale nyní už vypadá vážně sympaticky.
Vyžaduje sice vytvoření účtu, což je zjevná nevýhoda ve srovnání s některými konkurenty, ale budiž – v zásadě to stojí za to. Prostředí je intuitivní, vše vypadá hezky a úpravy fungují, jak mají.
Zajímavá je i PRO verze, které je placená, jak jinak, ale nástroje tam dávají smysl o trochu víc než u konkurence: například štětce, tedy lokální úpravy, které se hodí i začátečníkům.
Kam tedy free Ribbet patří v tomto přehledu? Mezi ty programy, které není špatné vzít při hledání v potaz. Pro rychlé, ale zároveň nekomplikované editování opravdu stačí.
Na stranu druhou asi tušíte, co nyní poznamenám: ano, ty varianty z čela tabulky asi dávají smysl trochu větší…
7. PicMonkey – skvělá volba, ale jen za peníze
PicMonkey býval králem rychlých úprav – a pokud byste se mě před časem optali, který z testovaných programů je nejlepší pro základní, bleskové, a přitom velmi slušné online úpravy fotek, řekl bych patrně: PicMonkey je jeden z nich.
Nyní má však jeden zásadní háček – už není zadarmo, nenašel jsem ani žádnou základní free verzi. A je tedy třeba zaplatit 72 dolarů za rok (cca 1600 Kč), případně ještě více za verzi vylepšenou. Pravda, v ceně je i prostor v cloudu, ale za ty peníze už se dá koupit pořádný editor typu Affinity… Tedy nevím nevím, to je prostě opravdu hodně. (Na týden ho můžete zkusit zadarmo, ale je třeba vložit kartu a pak se odhlásit).
Pravda je, že na rozdíl o verzí dřívějších nyní už zdaleka nejde jen o online editor, ale – podobně jako třeba u Pixlru X – o komplexní nástroj pro tvorbu různých šablon, Stories atp…
PicMonkey jsem pro tento článek vyzkoušel a musím říci, že program je nadále hodně šikovný: je opravdu jednoduchý, poměrně přehledný a dělá přesně to, co dělat má pro rychlé vylepšování vašich snímků (navíc už to není jen editor, ale spíš pracovní prostředí plné různých šablon atp…).
Mimochodem, jaké že to jsou vlastně ony úpravy, jimiž se dá fotce dramaticky pomoci? Pojďme to však bleskově zrekapitulovat a zkusit si je s PicMonkey.
Skoro vždy začínám rychlou úpravou úrovní (Levels), pro rychlé úpravy bude stačit Exposure (Expozice). Pak bych nejspíš klikl do Colors (Barvy) a pohrál si se Saturací a Teplotou (zkuste, uvidíte!). Nu a nezapomeňte též, že většina digitálních snímků potřebuje doostřit, a i online úprava fotek to nabízí: v záložce Sharpen (Doostřit). Nezmiňuji volbu vcelku jasnou, kterou je Resize (Změna velikosti) a Crop (Ořez)… Atp atp…
No a tím jsme hotovi! Skoro nic více nepotřebujeme… Nechci se tu pouštět do mudrování, ale skoro bych řekl, že tento program nabízí přesně to, co máme po programu na úpravu fotek online chtít – rychlé a kvalitní řešení základních úprav. Na ty pokročilé se asi zatím do virtuálního prostoru stejně vydávat nebudeme.
Ale ta cena, ta cena…
8. Sumo Paint / Sumo Photo – šikovné programy, ale…
SumoPaint byl jednu dobu jedním z nejšikovnějších programů široko daleko, zadarmo nabízel opravdu pokročilé funkce srovnatelné s Pixlrem, by dokonce i lepší: například v prolnutí vrstev i regulaci jejich krytí, tedy se s ním dalo dělat opravdu hodně… A mluví i česky – a dokonce už autoři odstranili půvabnou chybu v názvu české verze (bylo tam Check a ne Czech), inu, čte se to stejně, tak to tvůrcům odpusťme.
Pak se na čas „zasekl v čase“, což už je nyní dořešeno – program vypadá a funguje opravdu velmi dobře a zásadní je, že nyní – podobně jako jiné programy viz výše – i dva typy editorů. Jeden základní, druhý pokročilejší.
Tím pokročilejším je následovník někdejšího SumoPaintu – nyní již s mezerou: Sumo Paint. A z té samé adresy je přes navigační knoflík vpravo nahoře možné přepnout se do aplikace Sumo Photo, které nabízí jen rychlé základní funkce.
Jenže už není zadarmo a stojí 9 dolarů na měsíc… Nepochopte mě špatně. Vůbec nehoruji pro to, aby byly editory zadarmo, ba naopak! Dát pár stovek ročně za něco opravdu šikovného mi přijde zcela adekvátní a přehled softwarů, které platím, je poměrně dlouhý.
Ale: zatímco bych s opravdu čistým svědomím schválil vaši investici do plné verze Polarru nebo Pixlru, zde by mi to přišlo přece jen trochu nesmyslné.
Navíc I zde platí, že pro smysluplné využití toho už musíte umět opravdu hodně – a tedy si nejsem jist, pro koho tento program vlastně je. Kdo toho umí hodně, stejně používá Photoshop nebo Lightroom (případně Zoner). Tedy nevím, jak velkou cílovou skupinu tato úroveň softwaru vlastně může mít.
9. iPiccy – vcelku šikovná Popelka
On-line editor iPiccy vypadá trochu jako Popelka – nenápadně, v zásadě, buďme upřímní, ošklivě. Vstupní stránka není moc přívětivá, ale pokud už se do toho dáte, zjistíte, že výkony to vlastně nejsou zase až tak špatné.
Je to totiž editor s nesmírně jednoduchým a logickým prostředím, které se snadno ovládá… Ba dokonce aktivním klikáním zjistíte, že v sobě má zabudované i vrstvy (nezdají se, nicméně, moc funkční).
Druhý dojem je tedy opravdu výborný – v duchu radostně zvoláte: je to přesně uspořádané tak, aby to sloužilo k rychlým a šikovným úpravám…
Pak ovšem přijde třetí dojem, a ten nás opět vrátí na zem – vlastní funkčnost není, řekl bych na základě několika pokusů, příliš oslnivá. Můj standardní test s úrovněmi nepřinesl nic moc dobrého… Jezdce ovládající jednotlivé funkce jsou totiž příliš “hrubého záběru”: pokud za ně zatáhnete moc, obrázek snadno ustřelí do oškliva. Na což nemám nervy.
Pořád platí, že jsou zde všechny nezbytné funkce, jenže ona hrubost navigace prostě tomuto programu na úpravu fotek trochu podráží nohy. Navíc: nedá se pracovat s plnou velikostí obrázku, což se může často hodit i při této kategorii úprav.
Na stranu druhou: prostě to pořád funguje jako i ty ostatní editory: žádné placení, žádná registrace, prostě otevřete a editujete. A ono to nějak dopadne.
K čemuž možné dodejme, že podoba tohoto nástroje se vůbec nemění po mnoho let, což na jednu stranu je sympatické, na stranu druhou to může signalizovat, že jde o Popelku už tak trochu zapomenutou.
10. Lunapic – program zaseknutý v čase
Lunapic si nesporně zaslouží zmínku v tomto přehledu: je zdarma a nabízí opravdu neuvěřitelně rozsáhlý počet různých funkcí. Na druhou stranu ale platí, že jde o aplikaci tak nějak zaseklou v čase, a tedy ji není možné s čistým svědomím doporučit.
Vzhled stránky / aplikace vypadá na první pohled zastarale, to by ještě šlo odpustit. Ale funkčnost je opravdu mimořádně nepohodlná a uživatelsky nepřívětivá. Fotka plave v prostoru, ovládací šoupátka jsou hodně nepraktická a výsledné úpravy spíše bídné…
Ale, jak už jsem zmínil, přinejmenším teoreticky je rozsah možných úprav opravdu zajímavý, tedy třeba časem chytne i tato aplikace “druhý dech”, což se u položek na této stránce děje docela často…
Jednoduché editory pro základní úpravy
Výše zmíněné nástroje mají ambice nabízet poměrně sofistikované úpravy – ne vždy se ty ambice naplní, ne vždy to navíc má smysl, ale to je jiná debata…
Kromě nich existují programy na úpravu fotek online, které jsou mnohem základnější a slouží k opravdu bleskurychlým úpravám případně i něčemu jinému (vkládání textu atp)… Hodit se tedy mohou pro akce typu “potřebuji rychle zmenšit a oříznout fotku do prezentace” atp.
Canva Photo Editor – nejjednodušší a sympatický
https://photo-editor.canva.com/
Canva je pojem mezi těmi, kdo profesionálně zacházejí se sociálními médii nebo grafikou – je to opravdu velmi šikovný nástroj na rychlé vytváření různých skvělých kombinací fotografií a textu (například na hezké “obrázky s textem” na Facebook, letáky, poukazy atp.).
Canva nyní nabízí přímo i editor na úpravy fotek, je to nesporně nejjednodušší editor na této stránce – nabízí pár (vcelku hezkých) filtrů a opravdu základní úpravy.
Je to však editor poměrně sympatický a právě možná v oné jednoduchosti je síla. Umožňuje totiž například “detail”, který se při práci s fotkami hodí prakticky neustále: možnost dvěma kliky fotku zmenšit na požadovaný rozměr.
Uvidíme, kam dále Canva poputuje, ale sledovat to bude zajímavé.
PiZap – rychlé úpravy, vkládání textů atp
PiZap je dílem editor, dílem spíš grafický nástroj, protože do fotek umí vkládat různé symboly, obrázky atp. Nejsem si jist, zda ho má smysl doporučovat na úpravu fotek jako takovou (moc toho vlastně neumí), ale základní fígly zvládne. A to opravdu přímočaře, rychle, bez zbytečných kudrlinek…
A vlastně si umím představit, že by se mi někdy mohlo hodit rychle vyrobit nějakou fotku vybavenou třeba textem nebo zajímavých symbolem typu “vše nejlepší k narozeninám”. Vkládání různých srdíček a podobných obrázků ponechám spíše dcerám, ale ty by to nesporně bavilo převelice…
Pho.to – opravdu základní úpravy
Pho.to editor zde též uvádím spíš do počtu. Umí opravdu jen pár základních funkcí a platí ono obligátní: jiné programy toho prostě umí více…
Ale když už ho tu mnoho let mám, neměl jsem srdce ho zcela vymazat…
Irfanview sice neni online ( https://www.irfanview.com/ ) a je to primarne prohlizec fotek, Nicmene na vetsinu zakladnich uprav fotek je zcela vyhovujici. Staci kliknout na volbu auto adjust colors a fotku to opravi do pouzitelneho tvaru (vytahne stiny, srovna barvy). Kdyz to nahodou nepomuze tak color corrections a pohnout gamou a je zpravidla hotovo. Ano nema to kapatko na vyvazeni bile, ani krivky ani vrstvy. Ale pres klavesu F12 se da vyvolat jednoduchy editor, pokud chcete do fotky neco dopsat, domalovat ci klonovacim razitkem neco odstranit.
…
Pred ctvrt stoletim to spachal bosensky student z kralovskeho mesta Jajce (about foto mesto i s vodopady) a udrzuje to aktualizacemi porad uz 26 let. A pokud fotka nejde zachranit v Irfanu, tak ta fotka za to technicky zpravidla stejne nestoji za tu namahu. Ano muzeme debatovat o tahani spatne expozice z rawu, ovsem kdyby fotak za neco stal, tak to da spravne i do jpegu. Proto jsem mel tak rad Fuji-rawu netreba a nesnasel Foveon-jpeg neumel. Mival jsem jeste kdysi davno rad fotoeditor od Minolty pro peknou praci s expozicnimi krivkami (to irfan bohuzel nema).
Ale rozhodne nesouhlasim, ze irfan ma sva nejlepsi leta za sebou. Zpravidla koncim upravu fotek resize na 50 procent, zpravidla mi to staci, smaze to sum a jine nedokonalosti a jeste je to dobry testik kvality. Kdyz to padne v zakladnim nastaveni kvality komprese 85 procent velikostne pod 1Mega nic moc kvalitniho to neni. Sveho casu jsem tak hledal i zlatou clonu s uvahou, ze vetsi soubor, vic detailu (samozrejme na stativu a expozicni bracketing). Je treba zohlednit, ze svetlejsi motivy jsou datove vetsi.
Myslím si, že budoucnost je v autoeditorech, AI vyhodnotí snímek a pak nabídne několik verzí upravené fotky a u lokálních úprav uživatel jen označí, co chce změnit a zase nabídne vše od retuše až po lokální vylepšení, prostě s rostoucí inteligencí a výkonem budou úpravy stále rychlejší, ale asi i méně svobodné, žijeme v rychlé době, kdy hodně lidí chce pěknou fotku hned a ne si hrát se šoupátky a křivkami. Je to trochu škoda, ale je to tak, prostě lidé chtějí žít a ne trávit čas s editováním fotek. Ovšem profi fotografové a umělci a lepší amatéři stále budou moci svobodně upravovat bez vnucených a přednastavených úprav a filtrů, ale už to nebude nutné pro každého. Kdo si vystačí s automatikou a vybere si něco z toho, tak holt nebude tyhle šoupátka a vše potřebovat.
Dobrý den,
chci se zeptat….. v jakém programu se dělá to, že fotky vypadají jako malované ?Děkuji za info.
T.
Ahoj!
Ráda bych poděkovala za cenné rady. V upravování fotek jsem naprostý amatér :D. Spíš si upravuju pro “domácí účely“, ale článek mi moc pomohl a touhle cestou bych Vás chtěla pochválit. Obzvláště rada ohledně picmonkey, kdy jsem potřebovala rychle upravit jednu drobnost, uplnou banalitu. Dřív jsem tam hodně upravovala, tak jsem byla na program zvyklá a jinde mi to nějak nešlo…. tak jsem se jen přihlásila, šup jedna fotka a čau pipi. Děkuji! 😀
Dobrý den,
rád bych se zeptal na úpravu velikosti foto u jednoduchých programů, třeba u Polarru (v Zoneru, Photostudio to samozřejmě není problém). U jednoduchých programů jsem marně hledal úpravu velikosti na požadovanou úroveň. Např. pro vložení na XY forum je požadován max.rozměr 05 MB. Upravím fotku (pro jednoduchost a rychlost třeba v iphone) a pak ji potřebuji zmenšit na tuto velikost. Na forum se dá odeslat i foto větší a on si s tím poradí. Ale abych to nenechával na něm…, raději bych to zmenšil sám a třeba po zmenšení doostřil (jak mi bylo doporučeno při úpravě velikosti), ale programy, které jsem zkoušel to neumí. I iphone fotku umí upravit sám nebo prostřednictvím např. ProCamera, ale upravit velikost řízeně na nějakou určitou neumí, nebo jsem na to nepřišel :-).
Děkuji Honza
Aha ,teď koukám že sem to napsal do jiné sekce ,(tento program není online,nybrž se stahuje do PC ,snad se to k lidem dostane ,a vy to Jane můžete dát jako další tip do vašich,mimochodem velmi užitečných hodnotících rubrik 🙂
Dobrý den Jane,dobrý den i všem co zde tráví pár minut(já osobně i kolikrát více) svého času 🙂
Dovolím si zde nabídnout další ,sice ořezaný, ale pro začátečníky velice šikovný a zcela zdarma se prezentující editor na úpravu fotek. Adobe Photoshop Express, zde je odkaz ke stažení https://www.microsoft.com/store/productId/9WZDNCRFJ27N ,na freeware toho umí celkem dost,včetně doostřední,rozostření,odstranění oparu atd.přiřazeno je i vcelku dost filtrů a vše se ovládá jednoduchými posuvníky.
A hlavně umí jak Jpeg tak Raw . Mějte dobré světlo 🙂
nevím co tu řešíte nedávno byla starší verze ZPS zdarma , taktéž LR byl v akci za pakatel. Pokud mám fotoaparát s příslušenstvím za víc jak 35000,- Kč nebudu řešit cenu za 1180,- u ZPS X. Kdybych při úpravě 2000 fotek týdně měl tolerovat min 4000x vyskočení reklamy tak by mne trefilo . Pokud chci upravovat jen trochu, postačí k tomu SW od výrobce fotoaparátu , který mě umožní nejen stažení obrázků do PC ale i jejich jednoduchou úpravu.
Vy jste zvláštní případ a neberte to zle 😀 každý nefotí 2000 fotek týdně. a nemá výbavu za 35000Kč. Tento článek a a v podstatě celý web pro lidi kteří berou focení jako koníček.
P.S.: kdy jste naposledy otevřel všech 2000 fotek a všechny si prohlídl, nemyslím ten týden, ale po čase např. za rok?
Dobry den, ja osobne resim tu skutecnost, ze byť mam fotoaparat s prislusenstvim prave v cenove relaci, kterou uvadite, tak presto je mne ZPS k nicemu, ponevadz nakousnute jablko ZPS nepodporuje. Pevne verze lightrooumu byla cenove v poradku, ale jako amater nemam ani tu nejmensi chut zivit adobe photoshop, kdyz se fotkou nezivim. Ja chapu photopeu jako super alternativu programů, ktere umi pracovat ve vrstvach, v kterych bych se rad nekdy naucil pracovat.
Dobrý den,
PicMonkey je už bohužel placený, což je škoda a Polarr mi po poslední aktualizaci blbne. Chtěla jsem se zeptat, jaký je nejlepší online program na tvoření koláží? Třeba na se mi líbí funkce „Collage wizard“, ale bohužel je placená. Neznáte něco podobného?
Děkuji
Oprava: Třeba na BeFunky se mi líbí funkce…….
Dobrý den, to bohužel poradit neumím, to jsem systematicky nezkoumal… JR
Dobrý den, BE FUNKY začal také vkládat reklamy a tím omezovat velikost pracovního okna ze spodu i z boku .
Cítím to jako dost rušivé a omezující .
Samozřejmě , že lze za registraci a poplatek reklamy odstranit a asi rozšířit některé placené funkce.
Jinak jsem byl hodně spokojen.
Díky za doplnění! JR
Polarr bohuzial nieje zadarmo.
Ta nejsmysluplnější a nejlepší verze (tedy rozšíření do Chromu) stále zadarmo je… JR
Autora chválím a ptám se: Jak si podle Vás v tomto přehledu stojí bezplatný IrfanView? Umí gamma korekci, saturaci (a ledacos jiného), jen to doostření nelze měnit (u 640×480 je už fotka silně přeostřená). Děkuji
Díky za připomenutí – tenhle prográmek jsem také kdysi používal… Prozkoumám, co umí – jen se tedy trochu bojím, že doby své největší slávy má už za sebou… JR
Na rychlou úpravu je PicMonkey opravdu nejlepší, vyhovuje mi automatická úprava exposure, která je oproti jiným programům docela slušná a nemusím se zdržovat jednotlivými sekcemi jako jas apod. Věci jako clon pak dohledávám v podobně přívětivém programu http://www.befunky.com/, který v článku není uvedený.
Dobrý den, díky moc za tip! Ten BeFunky vypadá velmi zajímavě, píšu si a brzo doplním do přehledu… JR
Moje nejoblíbenější je polarr, určitě to vyzkoušejte. Stojí za ním energický tým a stále představují novinky.
Díky za tip, vyzkouším! Vypadá to velmi dobře!
JR
Ahoj, posílám odkaz, kde je k PicMonkey podrobný návod jak postupovat i pro úplné laiky, co neumí anglicky. eumenidas.blog.cz/1307/picmonkey-jak-na-to
Sumopaint v češtině funguje
Aha! tak to díky za upozornění! prozkoumám, opravím… JR