Svět fotografování se neustále mění, co bude napínavé sledovat v blízké budoucnosti? Věštit z koule je ošemetné, pojďme přesto prozkoumat pár zásadních otázek, které celé to fotodrobrodružství ovlivňují.
1. Přijde lavina dronového fotografování?
Svět fotografování byl v posledních letech vlastně docela nudný – ano, “čipové války” (viz níže) jsou sice zajímavé, ale podstata focení je stále stejná, nic nového pod sluncem…
V loňském roce se však cosi začalo dít – nad našimi hlavami se začala objevovat hejna dronů. Jasně, byla tam i dříve, ale nyní křivky prodejů stoupají opradu závratně – ceny dronů se dostaly na hranici, kdy mnozí fotografové onu touhu hrát si zkrátka těžko ovládnout. Velmi slušný začátečnický dron se dal koncem roku 2016 koupit za cenu slušnější zrcadlovky či lepšího mobilu: za cenu mírně přes 30 000 Kč.
Inu, přiznávám, i já jsem se rozhodl obětovat čtenářům webu Fotoguru.cz a dron zakoupil, abych mohl tuto módní vlnu prozkoumat. A zatím jsem hodně překvapený, co ta hračka umí.
A ano, jsem si jist, že cenová dostupnost těchto strojů i kvalita fotek otevírají opravdu nové fotografické světy…
Prostě začíná doba fotodronová, bude mít mnoho slepých uliček a prázdných módních vln, ale na konci přinese opravdu hodně nových zajímavých fotek… (Podrobnější článek již brzy!)
2. Jak se bude vyvíjet první čipová válka? (Full Frame versus APS-C)
Jedna z posvátných pouček světa fotoaparátů dlouho zní: kdo chce opravdu nejlepší možné výsledky, neobejde se bez full frame stroje, tedy fotoaparátu s čipem o velikosti filmového políčka.
Pořád to platí a obecně platit bude, ale frontální útok menších čipů je opravdu jedním z nejzajímavějších fenoménů současnosti. Menší APS-C čipy dříve symbolizovaly spíše začátečnické stroje, technologický pokrok z nich ale udělal obecně stále schopnějšího soupeře. Nyní získávají krok za krokem prostor v myslích náročných fotografů – a bude zajímavé sledovat, jak moc se tam usídlí a jak se bude tahle “čipová” válka vyvíjet dál…
Loňský rok přinesl důležité technologické události v “příchodu” špičkových APS-C modelů velkých hráčů (hlavně Nikon D500), ale také třeba Fujifilmu, jehož Fujifilm X-T2 (recenze zde) má ambice být právě přímou konkurencí full framů (hlavně u reportážního focení).
3. Objeví se konečně něco “malého, dobrého a levného”?
Tedy ano – pokud jste připraveni investovat přes padesát tisíc (či spíše výrazně víc) dají se už koupit opravdu skvělé a více méně nevelké APS-C stroje (viz výše).
Avšak klíčového trhu v cenách kolem 15-25 000 se to netýká. Koncem loňského roku jsem musel při sestavování seznamu nejrozumnějších foťáků zcela vypustit první místo v kategorii “malých dobrých strojů za rozumné peníze” (link na článek zde).
V danou chvíli zní odpověď na otázku “co dobrého malého v ceně začátečnické zrcadlovky si koupit?” poměrně absurdně: nic takového není. Je to buď drahé, nebo to má nějaké zásadní mouchy.
Loňský rok prostě více méně zklamal ty, kdo se těšili na šikovné malé bezzrcadlovky poskytující v menších tělech identické výkony jako začátečnické zrcadlovky…
Canon moc nenadchl modelem M5 (recenze zde), který je šikovný, ale drahý. A kvůli nevzrušivým objektivům se mu moc nepodařilo nabourat pradávnou rovnici, že zrcadlovka je nakonec přece jen rozumnější volba.
Firma Sony a její kdysi skvělá řada A6xxx se též více méně vytratily ze scény kvůli předraženým a nepříliš revolučním modelům.
Na druhou stranu: jednou to přijít musí, protože lidé prostě chtějí menší stroje – jen těžko říci, zda to bude už letos.
4. Kam nás vede druhá čipová válka? (Jednopalec proti všem)
První čipovou válku jsme již zmínili, odehrává se v cenových hladinách přes čtyřicet až padesát tisíc a o srdce náročných fotografů soupeří full-frame stroje a foťáky vybavené menšími APS-C čipy.
Ale ještě jedna důležitá čipová válka kolem nás zuří, a možná je dokonce důležitější. Jde v ní o to, jak se v příštích letech prosadí ještě menší kategorie čipů, čipy takzvaně jednopalcové. Jsou větší než ty v obyčejných kompaktech, ale zase menší než u začátečnických zrcadlovek.
Inu, tyhle jednopalcové hračky umí velké věci – pokud by tento web uděloval nějaký titul Fotoaparátu roku (což by mohl, že?!), zvolil bych vloni Canon G7 X mark ii (recenze zde). Je to “profesionální” kompakt, který se dá schovat do kapsy, umí toho opravdu hodně a stojí (na rozdíl od podobně skvělé řady Sony RX100) relativně málo – kolem 17 000 Kč.
Popravdě řečeno, čím dál tím více tuhle kategorii doporučuji lidem, které jsem ještě nedávno posílal pro zrcadlovky. “Chcete něco dobrého skladného pro rodinné a cestovatelské focení? Zvažte něco jednopalcového, ta skladnost je prostě návyková…”).
Rok 2017 přinese další zajímavé kousky z tohoto světa (včetně – snad – dlouho odkládaných Nikonů DL). Tedy uvidíme!
5. Začnou mobily výrazně nahlodávat trh zrcadlovek?
Mobily že konkurují zrcadlovkám? Tohle je otázka, která bude mnohým tradičním fotografům znít až svatokrádežně. Jak vůbec může někoho napadnout, zní argument, srovnávat kvalitu fotek zrcadlovek a nějakých kapesních telefonků?
Samozřejmě, obecně je kvalita nesrovnatelné, byť v některých situacích už ani cvičené oko nepozná, zda jde o mobil nebo foťák za desítky tisíc. (Fotky typu: dítě stojí v příjemném sluníčku před hradem, za ním modrá obloha a zelený les).
Jenže o kvalitu vlastně už ani tolik nejde, spíš o celkový přístup k focení – pohlédněte na zástupy turistů kdekoliv na světě. Ještě před dvěma lety by většina z nich měla zrcadlovky, dnes jich je mnohem méně. Zkrátka: jsem si jist, že mobily nahlodávají velmi zásadně i trh “pořádných foťáků”, ač si toho mnozí ještě nevšimli.
Není to tedy otázka technická, ale spíš sociologicko-psychologická. Jde zkrátka o to, jak se bude měnit poměr těch, kteří si v sobotu ráno řeknou “to bude hezký výlet, vezmu si s sebou pořádný foťák” a těch pravících “tahat foťák nebudu, však ten mobil je taky docela šikovný!”. (Co si říkáte vy?!)
6. Bude softwarové rozostření novým standardem?
Na podzim se odehrála jedna menší revoluce, která může změnit, co bude obnášet slovo fotografování za dva tři roky (vážně!). Firma Apple vypustila do světa iPhone 7 Plus, který má vedle sebe dva objektivy, a dílem tak vyřešila tak poměrně zásadní problém mobilního focení: že vše je takové nudné širokoúhlé. Druhý objektiv umožňuje pořizovat i vcelku hezké portréty, což mobilní focení zase o chlup posouvá (jasně, umí to i jiné mobily, nejen “jablka”).
S mírným odstupem pak přišla věc dle mého ještě revolučnější: softwarové rozostření pozadí, tedy to, po čem touží všichni začínající fotografové: aby to pozadí bylo tak elegantně “mázlé”.
Apple se s tím nemazal – ono rozostření prostě umí vyrobit softwarově… A ač to zní jako naprostá šílenost, funguje to překvapivě, až děsivě dobře. Ani pro cvičené oko nemusí být snadné poznat, co je “podvod” a co ne. (Podrobný článek zde.)
Jistě, pro pravověrné fotografy, včetně mě, to zní zcela šíleně a budeme nadále říkat, že jediné pravé rozostření vyžaduje nákup pěkného drahého světelného objektivu a znalost principů hloubky ostrosti.
Budeme to nadále říkat, ale majitelům mobilů to bude zcela jedno – budou rozostřovat o sto šest, všem se to bude líbit a najednou budete slýchat: “Hele, proč ta zrcadlovka za 30 tisíc neumí to, co můj mobil?!”
7. Ale: dokáží obecně mobily naplnit velká očekávání?
Jak moc velké revoluce máme čekat od mobilů v tomto roce a letech dalších? Totiž: očekávání jsou obrovská, ty kapesní věcičky se za posledních pár let posunuly vpřed opravdu dramaticky, ba spíš neuvěřitelně.
Jenže s rychlým a dlouhým vzestupem jdou obvykle i velká očekávání. Ale přijdou opravdu? Budou za rok či dva chytré telefony opět o kosmickou vzdálenost dál?
Není vyloučené, že ne – jisté technologické limity přece jen platí, velikost čipu je omezená, fyzika je trochu na obtíž i kvůli malých rozměrů mobilů a jejich objektivů. Zkrátka: mobily mají limity, které nebude snadné překonat.
Tedy samozřejmě, technologické zázraky budou pokračovat dál, ale možná už nebude platit že s odstupem roku vypadá vše starší nemožně zastarale. Jeden příklad za všechny: iPhone 7 fotí opravdu skvěle, ale ne tak dramaticky lépe než předchozí generace iPhone 6s a v některých situacích ho strčí do kapsy i ještě starší iPhone 6 (ten má méně pixelů, což je paradoxně technologická výhoda například kvůli šumu). Do hry navíc vstupuje Google se svými novými mobily, které – zdá se – umí fotit též skvěle.
Co tím chci říci? Vlastně hlavně to, že to bude napínavé a možná to dopadne nějak jinak, než si nyní myslíme…
8. Přestanou se fotografové smát Instagramu?
Máloco rozděluji vášnivé fotografy tak, jako názor na Instagram, tedy Facebooku patřící sociální síť určenou jen a pouze ke sdílení fotek.
Pro jedny to je v zásadě předsálí pekla, protože – říkají – je v drtivé většině případů výsledný efekt dosažený ne fotografováním, ale divokým taháním za šoupátka drastických úprav.
Pro druhou část fotografů jde o v zásadě zajímavý a zcela nový pohled na fotografování, který sice vytváří fotky většinou odsouzené k okamžitému instantnímu zániku, ale v jádru ničemu neškodí.
Ano, je to prostě paralelní svět, který však – jsem si jist – získává postupně pevnější místo v myslích fotografů. Ostatně i díky prostému faktu, že ona divokost a laciné efekty z Instagramu postupně trochu mizí a do popředí se dostávají (pomalu, pomaloučku) opravdu lepší a lepší fotky…
Zkrátka: Instagram bude v příštích měsících a letech důležitější částí světa fotografování.
9. Přestává platit, že bez Photoshopu nebo Zoneru nejde žít?
Dlouho platila poměrně jednoduchá poučka: Kdo focení opravdu propadne, dříve či později se nevyhne Photoshopu. Kdo se spokojí s úpravami nenáročnějšími, dobrou volbou je brněnský software Zoner…
Jenže v posledním roce dvou to nějak (poměrně zásadní rychlostí) přestává platit – svět se mění, na vše od počasí přes objednávání jídla jsou aplikace v mobilu nebo šikovné webové stránky.
Světu fotografování se to nevyhnulo – a řečeno v jedné větě: je stále více opravdu šikovných aplikací / programů / prográmků, které dokáží opravdu skvěle zvládnout základní úpravy fotek (které většinou stačí)…
I já jsem se koncem roku k mírnému šoku přistihl, že pro rychlou úpravu jedné fotky jsem sáhl po aplikaci zvané Pollar, místo toho abych se zdržovat otevíráním Photoshopu (článek o Polarru je zde).
A navíc: ony ty aplikace bývají zadarmo, nebo skoro zadarmo (v řádech stokorun), zatímco Photoshop stojí kolem 4000 Kč za rok a i Zoner mnohé věrné naštval přechodem na měsíční předplatné.
Plus: hodně se nyní (poměrně nadšeně) o programu zvaném Affinity Photo, která se zdá být vcelku zajímavým pokusem konkurovat Photoshopu (a stojí jen cca 50 euro)…. Již jsem zakoupil, brzy zrecenzuji…
10. Posune Google své rozpoznávání obsahu ještě dál?
Zeptejte se mě, co považuji na nejméně nápadnou foto-revoluci posledních dvou let, odpovím bez váhání: aplikace Google Photos (link) a její schopnost poznat, co na fotce je…
Podrobnější článek případně najdete zde, ale v kostce řečeno: Google díky svým algoritmům dokáže s přesností zcela děsivou poznat, co je na fotce, umožnit vám velmi efektivní hledání a měnit dramaticky, jak fotky skladujeme a co s nimi děláme…
Příklad: před pár dny jsem potřeboval najít jednu konkrétní fotku dcery na houpačce. Věděl jsem, že je z mobilu a tedy ji mám nahranou v Google Photos. Napsal jsem do hledání: “houpačka” a vyjel mi přehled všech fotek s houpačkou za poslední roky…
Je to mírně děsivé, ale extrémně návykové – nabízí to zcela nové možnosti, co s fotoarchivy dělat. Z hlubin harddisků se objevují dávno zapomenuté poklady, hledání je najednou opravdu snadné, a to už nemluvím o (v Evropě zakázaná) schopnosti algoritmů poznávat obličeje.
Zkrátka: nebude to hned, mnozí se toho budou navždy bát, ale nejspíš se to stane: Méně a méně budeme fotky ukládat do nekonečných adresářů typu “Výlet na Okoř, 11. dubna 2015”, ale prostě je dáme Googlu, ať nám s nimi něco provede. Protože jinak s nimi stejně nic neuděláme a nic už nikdy nenajdeme.
Vzpomínám, že trendy jsem dělal v roce 2007 a bylo to zajímavé předvídání. Něco se splnilo, něco ne. Boom mobilních telefonů a focení předčil má očekávání. Dnes mají i 50 Mpx snímače, umí rychlé snímání až 1000 sn/s, více fotoaparátů najednou, HDR, různá rozostření, zoomovat nebo plno dalších technologií, tady je určitě největší pokrok ve fotografování vůbec, neb mobilní trh táhne dopředu, zrcadlovky i bezzrcadlovky přeci jen trochu zaspaly a pomalu končí malé kompakty a analogové stroje, ty nahrazují instantní foťáky s pekelně drahými fotkami malých formátů, na kterých sice nic moc neuvidíte, ale je to in. V roce 2007 jsem věřil 3D fotografii, žel stejně jako 3D filmy, televize a 3D monitory to poněkud zapadlo a je to škoda, také jsem věřil, že zrcadlovky budou běžně natáčet video, to se splnilo záhy, věřil jsem, že budou hodně Mpx foťáky, budou i nové funkce a korekce přímo ve foťáků třeba zkreslení, a plno dalších a vše se splnilo. Kam to celé spěje, asi tam, kam to donutí trh, věřím v rychlé snímání a osazení fotoaparátu do dalších zařízení jako hodinky, spotřebiče atd., je to sice už dnes, ale ne pravidlem a možná i místo očí atd., počítám, že se oživí technologie tekutých čoček, kde se ostření provede změnou křivosti čočky, multičočkové zobrazování jako u teleskopů, kdy se výsledný obraz složí z více menších navzájem posunutých obrazů, inteligentní fotoaparáty, které budou předvídat úmysl fotografování nebo nabízet hromadu možností, z nichž už si fotograf většinou vybere, pravé fotografické řemeslo to bude mít stále těžší, neb fotografa nahradí robotické IA focení a kvalitou mu bude blízké. Tohle je reálná hrozba, ale asi to ještě nějakou dobu potrvá. Navíc určitá originalita a um bude ještě dlouho na člověku, dokud mu nebude umět foťák číst myšlenky.
Starší článek, přesto se vyjádřím. Je to absolutně šílené, kam to zaznamenávání obrázků spěje. Jak se jednou telefon zeptá : „Přejete si rozostřené pozadí?“ Stiskneme OK a program to udělá za nás. Fuj. Očekávám dobu, kdy budeme fotit jen obrysy a teprve na počítači si budeme doplňovat barvy, které tam chceme. Raději dost, snad bude líp.
… ještě jsem našel šikovný čálnek zabývající se drony a právem. -> https://www.rcprofi.cz/poradna/pravidla-letani-s-drony-v-cr?gclid=CNuLmK3Zt9ICFULGGwod9qAOWQ
Pěkný přehled. Opravdu příjemné čtení.
K zajímavým počinům (které trochu seleduju, ale je možná trochu upozaděný) patří i optický záznam nejen barvy a intenzity, ale i směru paprsků (viz https://www.lytro.com). Z druhé strany s do toho puslit právě Apple se svými dvěma objektivy. Tuhle technologi koupil někde na blízkém východě (tuším Izrael), kde se začali zabývat technologiemi s více objektivy. Četl jsem o 2, 3, 4. Dva objektivy umí prostor, další objektivy zkoušeli pro záznam i jiného jak viditelného záření (uv, ir). Z toho taky možná někdy něco bude.
Drony. Oficiální povolení na lítání s drony se tuším (i na Slovensku) týká pouze strojů s jistou dávkou autonomie, tedy skutečně bezpilotní stroje, schopné se přemístit z místa na místo bez zásahu obsluhy – pokud mám stroj, který se musí pilotovat a lítá na dohled od „pilota“, omezení nutnosti povolení se na něj tuším nevztahuje. Z mého pohledu jsou navíc drony taková trochu „srabárna“ a lítají s nimi i lidé, kteří by bez kyblu elektroniky nebyli schopni nani vzlítnout. 😉 Ale jo, doba pokročila, nějak se sím smířím. 🙂
… o ostantích fenoménech jindy. Už by toho bylo moc a kdo by to četl, že?
Díky za komentář! To lytro mi nějak uniká, už pár let si říkám, že to čistě kvůli teorii musím nějak prozkoumat, snad se k tomu dostanu… A jasně, s objektivy u mobilů to bude zajímavé – já používám pár let iPhone 6 a fotky jsou skvělé, ale popravdě mám dojem, že „sedmička“ dramatický posun v kvalitě nepřinesla… Tedy je možné, že zatím nenápadní adepti (googlí mobil s jednopalcovým čipem) přeberou otěže a mohou mnohé změnit… Uvidíme! Co se dronů týče, můj odhad je, že za rok a půl jich bude tolik, že pod nimi začnou umírat lidé – a přijdou nějaké trvrdé zákony… Zatím to je více méně hračka, byť hračka zajímavá… JR
Nemozem si pomoct, tento web som nasiel nejak nahodou, ale Vas obsah je super na rozdiel od ostatnych klasickych foto portalov, kde sa drzia beznych tem, bezneho konzervativneho uvazovania. Vo vasich clankoch je vsak vela invencie, ktora tym klasickym portalom chyba. Clovek tak tu najde vela zaujimavych nazorov a pohladov za horizont beznych tem. Preto tu rad hladam nove clanky, ktore potesia svojou neobvyklostou. Drzim palce a tesim sa na dalsie taketo..
Díky moc! JR
No s těmi drony to bude ještě sranda, zvlášť až jejich cena více klesne a bude si je kupovat každý druhý. Ono to sice vypadá jako skvělá hračka, akorát málokdo ví, že jejich provoz podléhá úřadu pro civilní letectví a vztahuje se na ně poměrně přísná legislativa. Jak říkám, bude ještě asi veselo.
Zajímavé.
Dronům jsem se doposud vyhýbal, ale teď se chystá na trh kapesní verze AirSelfie dron a to mě láká:
http://www.mobilmania.cz/bleskovky/poridte-si-selfie-ze-vzduchu-airselfie-je-dron-ktery-se-schova-do-krytu-telefonu/sc-4-a-1337385/default.aspx
Ještě nikdy mně email od „Jan Rybář – Fotoguru.cz“ nezklamal. Vždy stručně, jasně, výstižně.
Děkuji
Děkuji moc! JR
Rád čítam Vaše články, vždy sa dozviem niečo nové. V tomto článku ma – mimo iného – zaujala informácia o fotodronoch. Neviem ako u Vás v Čechách, ale na Slovensku je potrebné na prevádzku fotodronu nejaké zvláštne povolenie. Tiež ma láka myšlienka kúpiť si ho, ale odrádza ma tá birokracia okolo vybavovania povolenia…
Dobrý den, díky za pochvalu i komentář! V ČR to je též poměrně hodně omezené, řekl bych, že to bude podobné, pro amatérské létání jsou nicméně omezení poměrně mírná (většina z nich je více méně selských rozumem pochopitelná), nesmí se létat moc vysoko a daleko, nad domy, nad lidmi, v zakázaných oblastech. Zcela jiné platí předpisy pro cokoliv, co je komerční – na to už je třeba mít řadu povolení, zkoušek atp… Zdravím, JR
Velmi zajímavý článek, moc mě bavil. Děkuji.
Jen tak jsem po přečtení (už nevím jakého článku) potvrdil „odběr“ a teď jsem ve stavu, kdy netrpělivě čekám, kdy se objeví další příspěvek s novými postřehy a poutavým rozborem. Díky.
Děkuji děkuji, budu se snažit! Zdravím! JR
Honzo, ctu Vas clanky pravidelne a udrzuje me to v kontaktu s tim co se deje… moc diky…
Děkuju, to jsem rád! JR
Velmi výstižné, trefné. Mohu s klidem vše podepsat.
A jako tip…bude zajímavé se k tomuto článku vrátit za několik let a podívat se nakolik se povedlo věštění z křišťálové koule a nakolik to byl skvělý profi-pohled zkušeného fotografa … 😉
Někdy se stává že skutečnost předčí i tu nejbujnější fantazii.
Díky díky! No, raději se k tomu vracet moc nebudu, protože téměř jistě to bude vše nějak jinak! Mějte se! JR
Dobré čtení!
Děkuji! JR
Skvělé čtení,proto sem chodím často a rád! A Vaše recenze jsou výborné!!! Hlavně v tom pokračujte, protože takto skvělých webů je opravdu málo.
Děkuji moc za pochvalu! JR
Pěkný článek, jen tak dál… 🙂
Děkuji děkuji! JR