Sony A7 iii – šikovný full-frame za dobrou cenu (recenze)

Sony A7 iii je jedním z nejvýraznějších foťáků posledních měsíců: posouvá zase o nemalý kus to, co Sony nabízí ve své řadě A7. Tedy zajímavou kombinaci velkých výkonů, malých rozměrů a snesitelné ceny.

Klíčová definice řady Sony A7 je jasná: tyhle foťáky již řadu let nabízejí alternativu k zavedeným králům full-framů od Canonu a Nikonu. Výrazně méně jasné však je, jak moc se jim to daří.

Sony A7 iii
Sony A7 iii na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Majitelé “tradičních” full-framů hledí na A7čky trochu přehlíživě, na stranu druhou není pochyb, že počty jejich majitelů i zastánců rostou. Čísla prodejů patří mezi pečlivě hlídaná tajemství, a není vůbec snadné odpovědět na banální otázku: Jak si vlastně řada A7 stojí?

Sony A7 iii tyhle debaty opravdu může posunout do jiných rovin – třetí vydání už opravdu přináší vyspělý a vyzrálý stroj, který nezklame ani poměrně náročné fotografy. A ano, opravdu dává stále větší smysl jako alternativa k Canonům i Nikonům stejné třídy…

Je Sony A7 iii revolučně levný? Ano, i ne

Nejprve pojďme trochu poopravit slogan, jímž fotografický svět přijal příchod nového modelu. Ten slogan zněl: model Sony A7 iii je průlomově levný, nikdy nebylo tak snadné pořídit si pořádný full-frame, a jde tedy o revoluci.

Zelená hora
Podivuhodné tóny zeleně po bouřce těsně před západem slunce. Se složitostmi si tu foťák poradil opravdu dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

Inu, vypadalo to tak. A i původní verze tohoto článku se stručným shrnutím měla titulek: Sony A7 III – nejlevnější full-frame na trhu: 65 000 Kč i s objektivem.

Jenže při psaní jsem se podíval do recenze verze předchozího modelu A7 ii z podzimu 2016 – a všiml si, že kombinace tělo + setový objektiv 28-70 stála rok po uvedení zhruba 60 000 Kč.

Jinými slovy: cena, přinejmenším cena v korunách, je stále stejná už mnoho let. A příběh o průlomové ceně za full-frame prostě moc neplatí.

Ale: zatímco předchozí model Sony A7 ii jsem po testu odkládal s konstatováním “je to dobré, ale těch much je přece jen trochu moc”, tady už to neplatí. Sony A7 iii je opravdu hodně povedený foťák, který jsem vracel s pocitem jiné kategorie: “hm, tohle bych si za jistých okolností snad i koupil”.

Čímž pádem i ona cena dává trochu větší smysl: za ty peníze je to prostě opravdu foťák, který může změnit trh fotoaparátů pro náročnější a movitější začátečníky, ale zároveň i pokročilejší uživatele toužící po skladném a šikovném stroji. Což je více, než se může zdát na první poslech.

Sony A7 iii – opravdu dobré výkony

Jak jsem již zmínil v předchozích odstavcích, hlavní posun je v oné vyspělosti: (skoro) vše je dle mého propracovanější a šikovnější než bylo dříve. Minulá verze mě nezklamala ničím zásadním, ale součet dílčích nedotažeností byl v zásadě protivný (katastrofální výdrž baterie, foťák se mi různě zasekával atp).

Pole
Velký čip je poznat – do fotek krajiny se přece jen dá dostal prostor a „hloubka“ trochu snáze než u foťáků s menšími čipy. Neupravená fotka v původní velikosti.

Nyní je dojem mnohem lepší, už to je prostě pořádný foťák. Technické specifikace můžeme vzít poměrně zkrátka, obecně mě vždy vlastně zajímají docela málo. Klíčový je samozřejmě snímač s “obvyklým” rozlišením 24 MP, který podává velmi dobré výkony (viz dále).

ISO je možné nastavovat až do hodnoty 204 800, kdy už je tedy šumu samozřejmě mnoho, ale vlastně méně, než bych čekal.

Obrovskou výhodou je tichý mód – jedním kliknutím je možné stroj požádat, aby nevydal “ani hlásku”, což je fantastické a tuším i hodně návykové, ty zrcadlovky (i minulé modely stejné řady) rachotily prostě nesnesitelně…

Sony A7 iii ISO
ISO 204 800 v akci – dívat se na to už nedá, ale i tak jde vlastně o velmi slušný výsledek. Neupravená fotka v původní velikosti.

I výklopný zadní displej se hodí, ač to samozřejmě hodně záleží na preferencích uživatelů, já ho tedy mám rád opravdu hodně…

Plus ano, rychlost je též skvělá: foťák dokáže až deset snímků za vteřinu, což je v kombinaci s tichým módem vlastně až protivné: onen obvyklý rachot tu skoro chybí. Ale funguje to skvěle. Netřeba zmiňovat to, co od Sony čekáme tak nějak samozřejmě: ostřící systémy fungují skvěle, přesně, rychle. Zkoušel jsem ostření trápit různými pokusy á la dítě se řítí loukou. A zajímalo mě, zda ho chytí kontinuální fokus a bude to ostré při nejnižší cloně. Inu, bylo… Což obecně vůbec pravidlem být nemusí.

A možná ještě dodejme, v čem se Sony A7 iii liší od vyšších řad. Jde o rychlost a rozlišení snímačem: model Sony A9 dokáže 20 snímků za vteřinu, model A7R iii zase disponuje čipem s 42 megapixely… Jinými slovy, pro běžné i poměrně náročné použití tahle “levná” varianta určitě stačí.

Jak Sony A7 iii fotí? Velmi dobře

Samozřejmě, zásadní věc je hlavně to, jaké z toho foťáku lezou fotky. Nejlépe to asi posoudíte z ukázkových fotografií na této stránce. Je zřejmé, že výsledky to jsou velmi dobré – zkrátka přesně takové, jaké člověk čeká od pořádného full-framu.

Je třeba dodat, že jsem měl k dispozici trochu jiný objektiv, než s jakými se bude Sony A7 iii prodávat (sety za cca 65 000 Kč obsahují tělo + objektiv Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6). Já si pár dní hrál s výrazně dražším Sony FE 24-70mm f/4. Rozdíl však dle mého pro zběžné posouzení nebude dramatický.

Zelená hora
Full-frame je full-frame, padající svislice ale vyřešit neumí. Neupravená fotka v původní velikosti.

Testoval jsem v různých podmínkách. Pravda, počasí přálo, a hodně obrázků vznikalo v situacích, kdy se “nedá nic moc pokazit”, protože tóny jarní zeleně a hezké světlo opravdu jakémukoliv focení hrají do karet.

Mile mě překvapily výkony při vyšších hodnotách ISO, kdy 12 800 je opravdu velmi použitelné, ale i 51 200 vlastně není úplně katastrofální. A ano, maximální “zvýšené” ISO 204 800 je spíš tak jen pro zajímavost. Ale popravdě i tu je třeba konstatovat: klobouk dolů.

Ovládání je hodně příjemné, intuitivní, nastavitelné čudlíky fungují tak, jak mají. Jen jedna věc mi nesmírně lezla na nervy: při nabíjení přes USB kabel neobyčejně překáží krytka konektoru. Skoro jsem si jist, že ten, kdo designoval její umístění, nikdy žádný foťák nenabíjel. Pokud kabel zasunete, ona krytka se odsune do polohy, kde vlastně není možné foťák normálně opřít o stůl, bez překrucování kabelů nebo podkládání foťáku. (Pokud mi něco nedochází nebo jsem jen tak nešikovný, napište mi do komentářů!)

Plus sláva: baterie má opravdu slušnou výdrž. Z definice bezzrcadlovky vždy bude “žrát” více než zrcadlovka, ale tady se to opravdu dá vydržet, tedy hurá, tohle byla opravdu velká bolest minulých generací.

Zelená hora
Zelená hora pro změnu v ranním světle. Neupravená fotka v původní velikosti.

K tomu všemu ještě dodejte, že takové ty moje věty typu “Sony se daří dohánět Canon a Nikon” v sobě mají zabudovanou jednu vlastnost až trapnost. Totiž, jsou dva významy toho, co dnes Sony pro svět fotografování činí.

Tím prvním významem je to, co dnes zkoumáme: foťáky Sony jako takové. Druhým, a patrně zásadnějším významem je fakt, že Sony (byť jiná divize) dodává čipy do všeho možného a myslitelného. Přesné informace se firmy vcelku úspěšně snaží tutlat, ale jsou to téměř jistě i některé velmi úspěšné modely od Nikonu i Canonu. A ano, i váš iPhone má čip vyráběný touto firmou. Zkrátka: Sony opravdu kraluje světu fotografování.

Pro koho je Sony A7 iii

Tohle je hodně zajímavé otázka: na jaké uživatele vlastně tento foťák míří? Opět platí, že intuice je zde spíš ku škodě věci, protože jakékoliv hádání na základě “pohledu kolem” nemá moc smysl. Například uživatelé na klíčových asijských trzích se vždy zásadně chovají jinak, než ti v Evropě či USA.

Když to přece jen zkusíme “namodelovat”, existují dle mého tři skupiny možných zájemců. 1. nadšení začátečníci toužící mít hned onen vysněný full-frame, protože full-frame přece jen otevírá nové dimenze. 2. zkušenější borci oslovení klíčovou vlastností Sony A7: menšími rozměry a skvělými výkony v mnoha směrech 3. nároční uživatelé používající Sony A7 iii jako záložní tělo (například v kombinaci s objektivy z Canonu či Nikonu, které lze připevnit přes redukci).

Květy
A nyní jeden detail, objektiv funguje hezky, ale právě u podobných snímků platí ono obecné: zde se bez full-framu opravdu dá žít.  Neupravená fotka v původní velikosti.

Všechny tyhle cílové skupiny určitě dávají smysl a ani jedné bych pořízení nijak nerozmlouval – jen první začátečnické skupině bych možná připomněl, že ač ano, full-frame je vždy o patro výš, i menší čipy v šikovných rukách dokáží skvělé věci a do začátku se často hodí víc.

Což nás vrací k další oblíbené otázce, o níž je možné debatovat hodiny a dny: zda tento full-frame nabízí tak dramaticky vyšší výkony než například špičkové modely s menším APS-C čipem (třeba od Fujifilmu).

Zde platí onen paradox, o němž jsem v nedávné minulosti hodně psal (viz například článek Jakou velikost čipu zvolit? Mýty versus fakta).

Kde že je ten paradox? Platí totiž obě následujícící věty:

Sony A7 iii samozřejmě nabízí dramaticky lepší výsledky než špičky APS-C foťáků
Sony A7 iii samozřejmě nenabízí dramaticky lepší výsledky než špičky APS-C foťáků

Totiž: full-frame má vážně smysl ve chvíli, kdy ho má v ruce někdo opravdu zkušený a umí z něj vymáčknout naprosté maximum. Pak v některých (ba v mnoha) situacích opravdu nemají menší čipy šanci. Na stranu druhou, menší čip v kombinaci s dobrým objektivem dokáže v šikovných rukou mnohdy více méně to samé (o významu “více méně” bychom nyní mohli dlouho debatovat).

V jedné větě: víte-li co činíte, je to rozumná volba.

Kolik to vlastně stojí? Pozor na počty

Ještě jednou se dotkněme ceny. Ano, není pochyb, cena plus minus 65 000 Kč za povedené full-frame tělo a slušný objektiv, to je v zásadě rozumné. Trochu zamotanější to začne být ve chvíli, kdy začnete pátrat po dalších objektivech a zjistíte, že pořídit si základní výbavu prostě bude možná dražší než v případně konkurenčních full-framů od Nikonu či Canonu.

Jistě, nabídka objektivů od Sony i další výrobců úspěšně stoupá, ale matematika je často dosti neúprosná: oblíbený rozměr zoomu 70-200/4 se dá u Canonu pořídit za plus minus 17 000 Kč, u Sony za 48 000 Kč (pravda, stabilizovaný)… Moje oblíbená cestovní kombinace dvou pevných objektivů 28 mm + 85 mm pro Sony vyjde na 34 000 Kč, u Canonu se dá pořídit za cenu o zhruba 10 000 Kč nižší.

Selfie
Na závěr jedno selfie z Divoké Šárky. Neupravená fotka v původní velikosti.

Jinými slovy, ano, Sony pořád vychází finančně velmi dobře, ale počty s objektivy mohou celkovou cenu hodně navýšit a naopak trochu oslabit klíčový slogan, že “tak levné to ještě nebylo”…

Měl bych ale dodat, proč si to tady tak počítám – přesně tu zmíněnou kombinaci mám u Canonu 5D mark iii a Fujifilmu X-E3. A po pár dnech testování jsem si říkal, že vlastně pro mé potloukání se světem by Sony A7 iii plus dva pevné objektivy vůbec nemusela být špatná kombinace.

Což je vlastně asi nejzásadnější závěr recenze: tenhle foťák opravdu mění pravidla hry.

Sony A7 iii – shrnutí ve dvou větách

Sony A7 iii výrazně posouvá vpřed oblíbenou řadu, která nabízí začínajícím i pokročilým fotografům velmi dobré výkony v nevelkém těle, a to vše za více méně rozumnou cenu. Může jít o poměrně průlomových foťák, který může k Sony přitáhnout nové zájemce a dosti pozlobit konkurenci.

Sony A7 iii – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Sony A7 iii

Sony A7 iii výrazně posouvá vpřed oblíbenou řadu, která nabízí začínajícím i pokročilým fotografům velmi dobré výkony v nevelkém těle, a to vše za více méně rozumnou cenu. Může jít o poměrně průlomových foťák, který může k Sony přitáhnout nové zájemce a dosti pozlobit konkurenci.

Hodnocení redakce:
8.4

Pros

  • velmi dobré obrazové výkony
  • výborné ovládání
  • opravdu dotažený foťák ve všech směrech

Cons

  • cena není výrazně nižší než v minulosti
  • pořídit slušné objektivy může být dražší než u konkurence
  • prkotina, která zlobí: nabíjení přes USB kabel
Reklama

15 komentářů

  1. Jan Libich

    Bezzrcadlovka a menší rozměry a A7 v setu za 20 000 Kč a před rokem i s pevným objektivem 50/1,8 k tomu za 25 000 a teď už 3. generace výrazně vylepšená už se 4 K videem. To je posun, ale cena není už tak lidová, přeci jen přes 50 000 Kč. Nikon D810 se vyprodává za 50 000 Kč a ještě je tu Nikon Z6 a Canon EOS R a RP. Takže musíme jasně říci, že FullFrame se stává stále dostupnějším, D750 a D610 není zajímavá a ani 6D Mark, ale je otázka, jak si Sony A7 povede dál a do boje FF vstoupil navíc i Panasonic. leč dražší. Konkurence je fajn a ceny půjdou dále dolů. To ale neznamená, že APS-C nebo 4/3 formát nebude mít smysl, pořád má výhody, které FF nenabízí a naopak, takže bych to nechal na každém, co zvolí.

  2. Prečo by malo byť mínusom nabíjanie cez USB? Je to obrovská výhoda šetriaca váhu batožiny, kedy stačí jediná nabíjačka pre všetku elektroniku. Taktiež je na pousmiatie ako profi fotografi- recenzenti dlho tvrdili, že výklopný displej a malá veľkosť sú domeénou amatérskych prístrojov, s ktorými sú profi stroje nezlučiteĺné, ale poslednú dobu to považujú za objav a ohromnú výhodu. Takže, všetko tie kecy treba brať s rezervou a rozhodovať sa podľa toho čo chcem. Platilo a stále platí, že profesionáli neradi vidia profi techniku v rukách stále širšej verejnosti. Preto často tvrdia, že začínajúcim… stačí aj menej výkonný stroj. Je jasné prečo- konkurencia. Človek si uvedomí že mu chýba nekompromisná kvalita až v momente, keď sa u naskytne výborná scéna z ktorej nedokáže vyťažiť maximum v kvalite. Inak dobrá recenzia.

  3. ako je to pri porovnani z srovnání s C5D IV ?
    dakujem

  4. Miroslav Stříbrný

    Mohu potvrdit, ze ISO 128.000 je bez problemu pouzitelnych pro web, samozrejmne zalezi na osobnim pristupu, typu fotky …
    dalsi novy a musim rict dost neprijemny poznatek: absence zrcatka zpusobuje pritomnost mnoho necistot na cipu !! Je to docela otravne a neprijemne.
    Jeste mam dva pro me zasadni nedostatky ve srovnani s 5D III, ale verim ze je to v uzivateli a donastaveni aparatu …tech moznosti je mnoho

  5. ISO 204800 je jen pro zajímavost? Přepněte aparát do černobíla, nasaďte sklo f/1,8+ , vemte to večer klidně nalehko bez stativu do starýho města, do parku řídce osvětlenýho sodíkovkama nebo pracovně na nějakou špionáž a budete koukat. 😉

  6. Miroslav Stříbrný

    Dovolim si par novych poznatku z nedelniho foceni motorsportu.
    Baterka vydrzela od cca 8:20 do 16:45 hod a to vcetne casteho prohlizeni, promazavani… nakonec jsem domu prinesl pres 1.300 fotek (foceno na nejrychlejsi sekvenci 10 sn/vterinu.
    Ostreni oproti C 5D III uplne nekde jinde ( v tom lepsim smyslu), proste fantazie. Pouzival jsem vyhradne nativni skla Sony.
    Na podobny typ foceni bude urcite doporucenihodny prodavny grip pro lepsi drzeni, proste roky vyvoje velikosti tel zrcadlovek o necem svedci.
    Celkove jsem zase o neco vice spokojen s prechodem od Canonu, ktery jsem velmi dlouho rozmyslel.

    • Jan Rybář

      Dobrý den a díky za komentář, to je opravdu hodně zajímavé doplnění, včetně toho srovnání s D5M3 (taktéž ho mám doma)… Uvidíme, jak se postupně tyhle foťáky budou prosazovat, ale jisté je, že tohle byl od Sony velmi chytrý tah… Držím palce, JR

  7. Jezevec Erik

    To je zajímavé kolik dokážete napsat nic neříkajícího textu. „Tento foťák mění pravidla hry“, ale vůbec vlastně nevíme proč. Něco vylepšili, ale nevíme co. Je to lepší než APS-C, ale není. Technická recenze to není, dojmy z používání taky ne.

    • Jan Rybář

      Eriku, zdravím, díky za komentář… Pokud máte nějakou konkrétní otázku, napište, rád dovysvětlím… JR

  8. Marek Suchy

    Ahojte, ja sa pridam ku tejto debate. Netestoval som model A7iii ale planoval som ho kupit hned po nedavnom predstaveni. Dopadlo to tak, ze som kupil rovno Riii! Asi to najlepsie (univerzalost) co vobec dnes exituje (moj osobny nazor). Ako to cele zacalo si mozete precitat v mojom clanku 🙂 a bude aj pokracovanie 🙂
    kurzy -foto.sk/index.php/recenzie/161-test-sony-a7riii-diel-i

  9. Miroslav Stříbrný

    Ještě dovětek: při volbě ostřícího bodu je tento tmavě šedivý, proč není jako u Canonu červený ? Často tedy marně bod hledám…ach jo 🙁

  10. Miroslav Stříbrný

    Zdravím,
    Jsem čerstvým přestoupivším z Canonu 5D III na tento Sony A7 III. Poznatky:
    – ano, krytku vymyslel …., ale lze nabíjet i konektorem USB-C pod stejnou krytkou a lze tedy mít tělo normálně položené
    -objektivy Sony jsou dražší než C/N, ale parametry např dle DXO jsou špičkové a konkurenci nechávají daleko za sebou
    -uz je i dost široká nabidka bazarových skel
    -objektivy Sony jsou stejně těžké a velké jako C/N
    -Sony A7 III mi nahradí jak C 5D III tak i Fuji X100T
    -velikost resp malost těla je někdy i na obtíž, např nahmatání zadního roleru a tlačítka AF-on zkroucenym palcem je strašné a to mám malé ruce
    -dotykovy display je pouze pro ostření, což nechápu a je to škoda
    -vyklopny display je taky dost úlet, např moje osobní zkušenost s Canon 60D před 6 roky, kdy je display plně otočný a dokonce i preklopitelny k tělu byla parádní, řešení Sony mi přijde směšné
    -vydrz baterie parádní, žádné omezení ve srovnání s C5D III
    -nahled na reálnou scénu se zvýrazněním prepalů zebrou , která je ještě široce nastavitelná, je k nezaplacení
    -financne mě přechod nestojí nic navíc
    -dynamicky rozsah je oproti C5D III úplně jinde, to co jde vytáhnout ze stínu a jak je nádhera

  11. Jsem majitelem Sony A7III, je to velmi dobrý fotoaparát. S krytkou nabíjení – to je pravda. Skutečně překáží. Někdy mě připadá, že design je někdy z dílny Playstation jak nelogicky jsou prvky uspořádány.

  12. Jiří Janda

    Díky, rád podívám na exemplární případ podařeného aparátu, jak má být. Barevné podání se mi velice líbí, je výrazné ale ne pichlavé ani manýristické. A WB bravurně zvládá příval zelených v exteriéru, i za popletených světelných podmínek. Až se příště narodím se stříbrnou lžičkou pod jazykem, něco takového si pořídím 🙂

  13. Karel Janda

    Dle mého mínění opravdu zajímavý stroj ve full frame. Spolu s Pentax K-1 Mark II dnes asi nejzajímavější počin ve FF v cenové kategorii okolo 50000 Kč. Lákavé jsou i moderní technologie, jako je např. stabilizace senzoru po vzoru mobilních telefonů aj. Toto by dle mého názoru mělo dnes být (téměř) samozřejmostí. Canon a zejména Nikon by se měli zamyslet (mám Nikon D7200), aby jim neujel vlak. A kdybych šel do FF, velmi bych tyto stroje zvažoval. Nikon nabízí v této cenové kategorii jen letitý D750 a ještě starší D610. Na Nikon FF mám jen jeden kompatibilní objektiv Nikor 50/1.8 a blesk SB-700. Takže by ani případná ztráta, kdy bych měl změnit značku při přechodu na FF, nebyla nějak extrémní. Každopádně díky za recenzi. K. J.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*