Sony A68 – pořádný foťák za rozumné peníze (recenze)

Sony A68 je zajímavý foťák – za velmi rozumné peníze nabízí výrazně lepší výbavu než srovnatelné zrcadlovky konkurence. A při ceně základního setu kolem 20 000 Kč patří mezi foťáky, o nichž má smysl uvažovat při hledání rozumného poměru cena / výkon (háčky to má, to se ví). Ocenit ji mohou především ti, kteří chtějí pořádnou zrcadlovku tradičního střihu a netouží tolik po věcech malých a skladných.

Sony A68 (též Sony α68, Sony Alpha A68, Sony Alpha SLT-A68) se vzpírá snadnému škatulkování a bez obav či nadsázky je o něm možné říct, že je to stroj neprávem přehlížený. I já jsem se k němu, přiznávám, vlastně dostal náhodou – na základě dotazu čtenáře z diskusního fóra, který se tázal, co si o o tomto foťáku má myslet…

Tedy jsem si stroj na víkend půjčil, a nelitoval – je to zajímavý foťák (byť ona mírná tajuplnost tam prostě je)…

Roudnické vinobraní
Sony A68 má opravdu bleskurychlý ostřící systém. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Sony A68 – kam patří a pro koho je

Sony A68
Aparát Sony A68 vypadá trošku bachratě… No a vskutku trochu bachratý je…. Foto: Sony.cz

Jak už jsem zmínil v úvodu, je to prostě každým coulem pořádná zrcadlovka s čipem velikosti APS-C, 24 megapixely, rychlým ostřením a mnoha nastavitelnými čudlíky.

A dodejme rychle, že to s tím pojmem “zrcadlovka” je trochu složitlé – v klasickém pojetí zrcadlovka obnáší stroj s výklopným zrcátkem, přes které se díváme optickým hledáčkem, a které se v okamžiku zmáčknutí spouště odklopí a “pustí” světlo na čip.

Sony A68 zrcátko má, ale nehýbe se, nýbrž je polopropustné a dokáže pustit světlo na čip, ale zároveň odrazit “nahoru” dost informací pro ostřící systémy… Anglický pojem zní Translucent Mirror Technology, pokud byste toužili po více informacích. Z čehož mimo jiné plyne, že stroj nemá klasický optický hledáček, nýbrž (velmi kvalitní, dlužno říci) hledáček elektronický.

Tohle vše definuje foťák poměrně zásadně – je to prostě specialita této zrcadlovkové řady Sony, která má navíc i svůj typ závitu (tzv. A-mount).

Ten je žel nekompatabilní s řadou bezzrcadlovek, které jsou nyní tím hlavním v oblasti špičkových foťáků, do níž Sony investuje energii – tedy se stroji řady Sony A7 (recenze Sony A7 ii je zde). Samozřejmě, objektivy nakonec nějak nasadit jdou, ale je třeba užívat konvertory, což je otrava na hranici použitelnosti…

Navíc, již dlouho, mnoho let se spekuluje o tom, že Sony zkrátka tuhle řadu pošle k ledu. Svým způsobem to dobře ilustruje, proč je Sony A68 tak trochu mimo čas a prostor. Což, marná sláva, může trochu přispět k váhavosti potenciálních zájemců (byť nedávno ohlášený nový model této řady – A99 ii – ukazuje, že ten konec asi jen tak nepřijde).

Jak už jsem naznačil, byl jsem z tohoto foťáku hodně překvapený, za ty peníze prostě dokáže opravdu hodně a pro část začínajících i mírně pokročilých fotografů stojí za úvahu.

Portrét
Má žena Zuzana se tváří statečně, ač jí to experimentování moc nebaví… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Důležitá poznámka – koupě tohoto foťáku dává smysl především v kombinaci těla se setovým objektivem 18-55 mm, což se dá pořídit za velmi slušných zhruba 20 000 Kč. Já jsem tělo testoval s objektivy výrazně kvalitnějšími, což je třeba brát v potaz a vědět, že výsledky z obyčejnějšího skla budou v některých situacích přece jen obyčejnější. (Testoval jsem s objektivy Sony 16-50 mm/2.8 SSM a 70-300 mm/5.5-5.6 G SSM a za zapůjčení děkuji firmě Foto Škoda.)

Proč je Sony A68 “pořádný” foťák

Proč pořád opakuji to slovo “pořádný” foťák? Protože v této klíčové kategorii aparátů od 15 do 25 000 je velkým trendem zmenšování těl. Pořád to jsou zrcadlovky, ale jsou menší a menší, a odrážejí tak logickou touhu mnoha lidí mít něco “malého a skladného”.

Kostel Panny Marie Vítězné Bílá hora
Sony A68 je univerzální rodinný a cestovatelský foťák pro milovníky zrcadlovek klasického střihu… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Navíc je běžné, že levnější aparáty z tohoto segmentu mají hodně “ořezané” ovládací funkce a pro nastavování různých parametrů je třeba vynaložit jisté úsilí často hraničící s nepohodou.

Sony A68 jde na první pohled proti proudu u obou těchto parametrů: tělo je bytelné, velké, až – řekněme – trochu přerostlé. Co se ovládání týče, je to patrně nejlépe vybavený foťák této kategorie (a často i mnoha nad).

Totiž: má prostě opravdu hodně čudlíků a různých ovládátek: například nabízí samostatná tlačítka na ISO, kompenzaci expozice, nastavení bílé a režimu snímání, to vše u horního displeje, který je sám o sobě u této cenové kategorie výjimkou.

Sony A68
Výbava různými čudlíky je opravdu bohatá – a výklopný displej se hodí… Foto: Sony.cz

Plus, což je možná nejdůležitější, Sony A68 má dva rollery, jeden vpředu, druhý na zadní straně. Nu a ano, tam je i mnoho nejrůznějších funkčních tlačítek (viz fotka). Zkrátka před možnostmi ovládání a individuálního nastavení klobouk dolů. Ač si nemohu odpustit poznámku, že je to vše mírně překombinované, šlo by to i s méně ovladači, občas to působí až jako trochu laciný efekt. Navíc, zejména zadní roller (resp. “zadní kolečko”) je dost nešikovně nadimenzovaný, zkrátka se neovládá moc dobře.

Obdobně je nešikovné to, co mi původně přišlo jako skvělý nápad: že totiž defaultně je na přední roller nastavená kompenzace expozice. Scéna se snadno koriguje, ale cena není malá: hodně často fotograf kolečka omylem vychýlí, což může být otrava. (Ano, jde to samozřejmě nějak přenastavit.)

Další silnou stránkou je výklopný displej, který sice ne každý ocení, ale pro nenápadné cestovatelské a ostatně i rodinné focení se docela hodí. Levné zrcadlovky ho nemají, tu je, což je výrazné plus.

Zkrátka: tahle vysoce nadstandartní výbava je tím, čím Sony A68 vystupuje z řady a dle mého názoru zároveň definuje potenciální zákazníky: pokud má někdo rád pohodlí tradičních foťáků s mnoha rychle nastavitelnými čudlíky, bude patrně spokojen (i za cenu vyššího objemu těla).

Obrazová kvalita je velmi dobrá

Co obrazová kvalita? Tedy: jak Sony A68 vlastně fotí? To nejlépe poznáte z testovacích fotek na této stránce, je to prostě kvalita velmi dobrá až výborná. Zkoušel jsem v různých podmínkách a situacích, převážně během vinobraní v Roudnici nad Labem, které probíhalo v ne zcela ideálních světelných podmínkách.

Roudnické vinobraní
Tento foťák umí hezké fotky – a umí také rychle ostřit, což se hodí. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jednou z výrobcem zdůrazňovaných vlastností tohoto fotoparátu je přítomnost 79 ostřících bodů. Jistě, to zní dobře, ale osobně jsem k těmto číslům trochu skeptický: pravda je, že při focení opravdu hodně náročných scén (šermířských soubojů) tělo se špičkovým objektivem 70-300mm spolupracovalo opravdu skvěle. Pokud si mohou dovolit subjektivní soud, mé nadšení z rychlosti nicméně nebylo tak velké jako u bezzrcadlovek typu Sony A6000, kde je rychlost ostření i schopnost různých automatických režimů opravdu závratná. Ale opakuji, je to pouze subjektivní pocit – každopádně platí tak jako vždy, že počty ostřících bodů jsou často spíše reklamním sloganem.

Tedy ano, foťák umí výborné fotky – ale v celkovém hodnocení si dovolím ještě jeden subjektivní pocit (a opravdu nic než pocit): že totiž o nevýrazný, leč že přece jen o existující chlup zaostává v celkové obrazové kvalitě za konkurencí.

Praotec Čech
A nyní jeden Praotec Čech na vinobraní – to vše zvládá foťák velmi dobře. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ano, výsledky jsou velmi dobré, ale za některých situací (zejména při nižších hladinách světla) bych prostě vytáhl z konkurence o něco víc. Například ze srovnatelně drahých Canonů, Nikonů nebo foťáků od Fujifilmu. Zcela výjimečně se mi při testování sešly na stole v jednu chvíli dva foťáky, tím druhým byl Nikon D3400, tedy jsem pár fotek srovnal a v některých situacích (typu růže stojí na stole v nevalném světle) ten Nikon dokázal, zdálo se mi, o onen chlup více.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Což je vcelku zábavný dojem, protože čip do toho Nikonu dodala jaká firma? Ano, Sony… (Tak jako do překvapivě mnoha konkurenčních značek). Obdobně nejisté mi někdy přišly výkony foťáku při vyšší hodnotách ISO, dokonce už i při 1600 mi přišlo, že toho šumu je tam (opět o chlup) víc. Což, psává se na různých odborných webech, je trochu dané i fyzikální podstatnou vzniku fotky, kdy kvůli polopropustnému zrcátku padá na čip méně světla, než by mohlo…

Kvetoucí kaktus
Barvy umí Sony A68 hezké… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Povedený hledáček, slušné HDR

Co je možné pochválit bez zaváhání, je hledáček, který funguje opravdu skvěle, v dobrém světle se ani nedá poznat, že se fotograf nedívá vzduchem. A marná sláva, někdy prostě není špatné vidět, co konkrétní nastavení s obrázkem provede – zejména při korekcích expozice…

Kostel Panny Marie Vítězné Bílá hora
Tahle fotka vznikla v režimu automatického HDR, kde foťák „smontoval“ tři různé expozice. Zde to zvládle velmi dobře, což není pravidlem… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ona schopnost vše mít pod kontrolou je zkrátka příjemná… K čemuž ještě jednou zopakujme tu opravdu silnou stránku celého foťáku: možností, co nastavit je opravdu mnoho a často to jsou i věci, které jsou u konkurence pouze u výrazně dražších strojů (například expoziční bracketing, který mi tradičně chybí u základních řad Nikonů).

Co mě též potěšilo, bylo překvapivě slušně fungující automatické HDR – tedy ona funkce, kdy foťák sám vyfotí (obvykle) tři fotky s velkými kontrasty a pak je nějak namíchá. Většinou to, vcelku logicky, dopadne dost bídně, ale v případně Sony A68 mně snaha smíchat záběry přišla velmi decentní a tedy možná i použitelná (viz fotka).

Sony A68 – shrnutí ve dvou větách

Sony A68 je skvěle vybavený fotoaparát nabízející za cenu kolem dvaceti tisíc (set tělo + objektiv) velmi slušný poměr cena výkon a vysoce nadstandardní výbavu, a je tedy ideální volbou pro někoho, kdo touží po zrcadlovce tradičního střihu. Pro jiné zájemce to samé může být mínusem, protože tělo je poměrně velké a těžké, a ono váhání může posílit nejistota, zda tato řada bude do budoucna pokračovat dál..

Sony A68 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze prostřednictvím firmy Foto Škoda bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což oběma firmám děkuji.)

Další fotografie z testu:

Shrnutí recenze:

Sony A68

Sony A68 je skvěle vybavený fotoaparát nabízející za cenu kolem dvaceti tisíc (set tělo + objektiv) velmi slušný poměr cena výkon a vysoce nadstandardní výbavu, a je tedy ideální volbou pro někoho, kdo touží po zrcadlovce tradičního střihu.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

  • patrně nejlépe vybavený foťák v ceně kolem 20 000 korun
  • nebývalé pokročilé ovládání, mnoho čudlíků, dva rollery
  • velmi dobrá obrazová kvalita

Cons

  • velké rozměry, váha i jistá neforemnost těla
  • obrazové kvalitě místy ve srovnání s konkurencí dochází dech
  • mírně vyšší šum při poměrně malých hodnotách ISO
Reklama

10 komentářů

  1. František

    Fotím s A 68 cca 4 roky a zatím velká spokojenost. Po vaší recenzi A7II bych chtěl vyzkoušet FF formát . Mám 4 objektivy FF Minolta . Je ve vašich možnostech vyzkoušet adapter bajonetů Sony LA-EA4 z A na E.? Minolta AF 24-85 3,5-4,5 nebo M AF 28-105 3,5-4,5 mají úžasné barevné podání. Sony objektivy jsou velmi drahé a toto by mohla být alternativa. Děkuji za odpověď,…. PS : první komentář se mi vymazal???

  2. Jan Libich

    Vzpomínám na Alpha 7 v roce 2007, to byl tehdá naprosto skvělý foťák, se skvělými parametry, v mnohém překonal Nikon a Canon, moc dobře se s ním fotilo. Sony hodně převzala od Minolty, žel začala více dávat elektroniky a přecházet na modernější displejový styl ovládání, i když stále ještě ergonomii má dobrou i u levnějších modelů, což je fajn. Řada NEX byl nepovedený úlet bezzrcadlovek, ale dnešní Axxxx je přeci jen někde jinde. Tento fotoaparát je asi opravdu trochu pohrobek řady, jež nejspíše skončí, podle mne APS-C čipy nechá soby už jen v Axxx řadě a jinde bude mít fullframy, možná zrcátka brzy opustí úplně, je to trend, který bude časem asi i u Canonu, Nikonu a Pentaxu a nikdo už ho nezastaví, optický hledáček prostě nahradí dnešní elektronické mnohem lépe a je s nimi vidět toho více a to i ve tmě, zrcátko a jeho mechanika hranolů a všeho je navíc už dnes dražší než elektronický hledáček, takže budoucnost je myslím jasná. Klasické zrcadlovky umřou stejně jako analog nebo zůstanou jen raritou několika drahých kusů pro nadšence a vzpomínkových vydání. Jejich nevýhoda velká váha je sice vyvážená lepší ergonomií těla a mnohem delší výdrží, ale větší a tím i spíše dražší objektivy prostě vedou k tomu, že fotografové už nebudou ochotni tahat mnohakilové foťáky, když ty malinké dokáží skoro to samé, někdy dokonce i lépe. Přijde mi, že A68 měří expozici nějak divně, nebo to bylo schválně, fotky jsou mírně tak o 0,5 EV podexponované.

  3. Dobry den. Chcel by som sa poradit ohladom vyberu fotoaparatu. Aky fotoaparat je lepsi ci Nikon D3500 alebo Sony A68. Dakujem za odpoved neviem sa rozhodnut.

  4. Michaela M.

    Zdravím, chtěla bych si A68 pořídit a chtěla jsem se zeptat, proč je někdě označení SLT a někde ILCA? Jaký je v tom rozdíl, pokud je?
    Díky za odpověď.

  5. Dobrý den. Mám zkušenosti se staršími zrcadlovkami a to v tom smyslu, že kombinace vyššího šumu a horší kresby setových objektivů při snaze obrázek doostřit, dopadá neslavně. Tedy když už jsou dva parametry „nic moc“.
    Do jaké míry je zde použitelné ISO 800 + setový objektiv ? (Fotka krajiny, A3). Moc díky za odpověd, fotoaparát bych bral.

    • Jan Rybář

      Tomáši, ono hodně záleží na osobním „prahu bolesti“, tedy tom, co je ještě v šumu „kousnete“ a co ne… Zodpovědně říci neumím, foťák nemám v ruce, ale takto poměrně nízkého hodnoty bych se moc nebál.. JR

  6. Mam Sony A57, mam pocit, ze som si ho nastavil tak, ze mi vyhovuje aj po stranke sumu a funkcie su naozaj skvele vyladene a uzitocne. Lenze v snahe najst po par rokoch nasledovnika mojho fotaku som zo Sony A68 strasne sklamany. Tento fotak ho vonkoncom nijako neprevysuje. A57 ma vela fukcii lepsich nez A68. Displej je kapitola sama o sebe, kde sa A68 vracia 10 rokov dozadu..Jednoducho cakal som posun vpred, ale ten sa u A68 nekona a ak tento rok nevyjde iny model, ktory by v tejto triede za danu cenu od Sony ponukol viac nez len stavovy displej, nemam velmi inu moznost, len nepokracovat v tomto systeme u tejto znacky.Pritom ich potencial je obrovsky, no strategia firmy a modely fotakov, ktore od nich vychadzaju (bajonet A), mi neponukaju zlepsujuca sa kontinuitu. Skor to vidim na Pentax, ci Olympus, ktori ponukaju za podobne peniaze ovela viac.

  7. Mám A58 a ten šum při ISO 1600 je tam opravdu znát. Ale před tím jsem měla Olyho 520 a tam bylo ISO 400 konečná, co se týkalo šumu.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*