Zápasíte s rozmazanými fotkami lidí a věcí v pohybu? Štve vás, že ze psa v dešti nebo z dítěte v kavárně zbyde jen rozmazaná šmouha? Zde je podrobný návod, jak se rozmazaným fotkám vyhnout u mobilů – ukazovat si to budeme konkrétně na Samsungu, Xiaomi Redmi i mém osobním iPhonu 15 Pro.
Proč se fotky rozmazávají (nejen u mobilu)
Máloco dokáže naštvat i vyděsit majitele foťáku nebo mobilu tak jako zjištění, že jejich stroj nezvládá zcela zásadní věc: fotit věci v pohybu, obvykle v horším světle.
Tedy: cyklista se řítí na kole hlubokým lesem – a rozmaže se. Lidé spokojeně korzují potemnělou kavárnou při podvečerní akci – a rozmazávají se. Pes běží podél rybníka v pršlavém dni – a ano, nic moc z něj na fotce nezbyte.
Tohle vše znáte velmi dobře, že? Nic si z toho nedělejte, je to nesporně jeden z nejčastějších problémů, s nimiž je možné se při focení mobilem setkat – a je to také oblíbené téma na mých kurzech focení mobilem (s Androidy) i kurzech focení iPhonem.
Podstatné je, že to (většinou) jde vyřešit velmi rychle a elegantně. Jen je potřeba se smířit s tím, že bez kapky teorie a nastavování to nepůjde.
Důvod je prostý – když je méně intenzivní světlo (nebo je pohyb opravdu hodně rychlý) mobil použije příliš dlouhý expoziční čas. A fotka se prostě rozmaže.
Video: Jak se vyhnout rozmazaným fotkám při focení mobilem (11 minut v 4K)
Trocha teorie: čas je třeba zkrátit
Pokud máte raději videonávody, vše jsem podrobně vysvětlil a ukázal ve videu. Točil jsem ho především na oblíbeném modelu střední třídy Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G (recenze zde), ale k rybníku na test jsem si vzal i další populární mobil – Samsung Galaxy A54 a přibalil i můj osobní iPhone 15 Pro.
A jak tedy na to: pokud tušíte z fotografování “pořádnými foťáky”, co znamenají pojmy ISO a expoziční čas (rychlost závěrky), můžete tuhle pasáž přeskočit – princip je zcela stejný jako u všech foťáků za uplynulých 150 let.
Pokud v teorii focení trochu tápete, vše zvládneme za pár vteřin. Tedy: expoziční čas (rychlost závěrky) je prostě opravdu časový úsek, po který fotka vzniká. U vyfocených fotek hodnoty času najdete při zobrazení detailních informací v galerii.
No a pokud se fotka rozmaže, čas byl prostě příliš dlouhý. Zkrátka, pokud fotka psa vznikla například časem 1/25 vteřiny (tedy pětadvacetinou, jak by řekl fotograf), pes za tu dobu urazí třeba 5 nebo 10 cm… A logicky bude na fotce mázlý.
A cílem prostě je čas zkrátit tak, aby fotka nebyla rozmazaná. Prostě fotit kratším časovým úsekem… To je celé… Byť, jak tušíte, pár nuancí ještě musíme rozlousknout…
Jak vyřešit rozmazaný pohyb u mobilu: Pro mód u Androidů, aplikace u iPhonů
– Aktivujte Pro mód / stáhněte aplikaci… Klíčem k úspěchu je, jak už víme, zkrátit čas. U mobilů s Androidem to jde snadno dělat v záložce Pro (je téměř vždy součástí základní fotoaplikace, tedy nic není třeba stahovat – vše je připraveno v základu). iPhony, věřte nebo te, tahle kouzla samy od sebe nenabízejí a pro krocení času je třeba nainstalovat nějakou aplikaci. Já používám (placenou) ProCameru, ale velmi dobrou variantou je free verze aplikace Lightroom.
– Naučte se ovládat čas. Pak už je možné začít si hrát – obvykle je nutné se dotknout časového údaje nebo značky času, které se objeví v Pro sekci a pak posouvat nějakým táhlem, půlkružnicí, zkrátka něčím, co dovolí měnit hodnoty času. Případně, jako třeba u Lightroomu, je potřeba (trochu neintuitivně) posouvat značkou na stupnici – tedy opustit posuvníkem automatickou zónu a nastavovat čas. Zkrátka: objevte, jak se mění čas – to je klíč.
– Začněte vnímat ještě jednu hodnotu: ISO. Pokud jste už nalezli čas, je potřeba udělat ještě jeden krok: začít vnímat tajuplnou zkratku ISO. Tu obvykle v Pro sekci uvidíte hned vedle času. A jak pohybujete s časem, mění se i ISO. A je důležité chápat, co znamená. Tedy: ISO zde znamená citlivost. A když zkracujeme čas, foťák musí zvedat hodnoty citlivosti. Jinými slovy: cenou, kterou platíme za nastavení kratšího času je vyšší ISO. Proč píšu “cenou”? Protože to může být cena vysoká – vyšší ISO totiž znamená menší kvalitu fotky.
– Smiřte se s tím, že kratší čas = vyšší ISO = vyšší šum. Tedy nyní jsme se dostali k podstatě toho celého. Dokážeme už zkrátit čas, aby pohyb nebyl rozmazaný. Ale pokud čas zkrátíme opravdu hodně, vyskočí vysoko i ISO. A fotka bude o něco, případně opravdu o dost méně kvalitní – bude na ní hodně tzv. šumu. Ten zahlédneme při přiblížení, ale pokud ho bude opravdu hodně, fotka bude ošklivá na první pohled, i bez přibližování. Zkrátka, je nezbytné naučit se nacházet rozumné hodnoty – kdy už bude pohyb zbržděný, ale šum bude ještě snesitelný.
– Experimentujte s optimálními hodnotami. Pokud se mě nyní (logicky) ptáte, jaké hodnoty nastavit, odpovím vyhýbavě a řeknu: zkraťte čas tak, aby se už pohyb nerozmazával, ale šum byl stále ještě snesitelný. Když bude pohyb líný, může stačit už třeba 1/250. Pro rychlejší už bude třeba nastavit alespoň 1/500 nebo ještě kratší hodnoty. A jaké ISO ještě dává smysl? To opravdu extrémně záleží na konkrétním modelu: u některých už ISO 800 bude znamenat nepoužitelnost, jinde fotka unese i hodnoty kolem 3 200 i vyšší. Zkrátka: vyzkoušejte a experimentujte. A navíc se parametry mění i podle objektivu/snímače, který použijete – například u iPhonů jsou obecně portrétní objektivy výrazně horší (tedy šumí více při nižších hodnotách ISO) než hlavní (širokoúhlé).
Jak se vyhnout rozmazaným fotkám pohybu – shrnutí
Pojďme si to celé nyní shrnout, abychom se v tom neztratili.
1. princip: foťák/mobil to sám nezvládne – podstatné je opravdu to zvládnout a je velká škoda to neumět. Jednou za čas se vám to prostě bude hodně hodit – ať už na večírku, cyklovýletu nebo na procházce s rychlým psem… Je třeba si u toho uvědomit, že naše role je nezastupitelná: mobil prostě nepozná, jak rychlý je pohyb a co tam má nastavit. Někde bude stačit 1/200, jindy už i 1/500 bude málo. Bez vás to prostě nebude fungovat. A škoda si s tím nehrát!
2. princip: zkracujeme čas, brzdíme pohyb. To základní je vlastně jednoduché: zkracujeme čas, fotka vzniká po kratší časový úsek a pohyb prostě není rozmazaný. Tohle velmi snadno dokáže v Pro sekci u Androidů nebo v nějaké aplikaci u iPhonů.
3. princip: za kratší čas platíme vyššími hodnotami ISO, tedy nižší kvalitou. To, jaké hodnoty ještě budou použitelné, je mimořádně závislé na konkrétním modelu, ale i třeba objektivu/snímači, který zrovna budete používat. Tedy vyzkoušejte, uvidíte. Brzy se naučíte mezní hodnotu právě pro konkrétní model – prostě budete vědět, že třeba “nikdy nesmím jít přes 1 600” u portrétního objektivu.
4. princip: někdy to prostě nepůjde. Kouzlením s časem a citlivostí dokážeme opravdu hodně. Ale je třeba počítat s tím, že někdy to prostě nepůjde. Pokud bude pohyb příliš rychlý a světla opravdu málo, rozumná kombinace nebude existovat: mobil prostě už nebude disponovat hodnotou citlivosti, která by umožnila zbrždění pohybu a byla stále použitelná.
A to je celé – ničeho se nebojte a začněte zkoušet. Jak už zaznělo, je to snazší, než se zdá. A byla by škoda to neumět!
To mne zaostrí olympus em10 kde chcem,niekedy ale dlhšie to trvá.Smartfónom to bude podobné.Zatial mi vychádza naj profi foťák,záleží teda na čo.
Ono to je trochu širší téma. Na rozmazané fotky i když jsem zkracoval čas jsem narazil u Olympusu EM10.
Tyhle levné foťáky prostě nemají fázové ostření, pouze na kontrast. A to je problém pokud se fotí rychle se pohybující objekty (auta, cyklisté) nebo sport.
Tento článek může být pro hodně uživatelů mobilů zajímavým tématem. Vyzkoušení fotografování v Pro režimu je nic nestojí, pouze trochu času.
Dobré světlo.