Site icon FotoGuru.cz

Nejlepší programy na úpravu fotek – velký přehled (2024)

Jaký je nejlepší program na úpravu fotografií? Co se hodí začátečníkům, a před čím neutečou pokročilí fotografové? A dá se pořád najít program na úpravu fotek zdarma? Odpovědět je někdy těžší, než se může zdát na první pohled – proto jsem se rozhodl sepsat co nejpodrobnější přehled toho, s čím je dnes možné si hrát…

Ještě před několika lety byl seznam programů na úpravu fotek poměrně krátký, velké proměny digitálního světa přinesly revoluční změny i do toho, kde, jak a proč vůbec fotky opravujeme/upravujeme/vylepšujeme.

Aktualizováno: leden 2024. Toto je již páté vydání článku, který jsem poprvé sepsal v červnu 2017. O té dob se toho samozřejmě hodně změnilo – zejména v příklonu k úpravě v mobilech, klíčové trendy pro náročnější uživatele však zůstávají stejné. 

A co se změnilo od posledního vydání? Rok 2023 i roky 2024 jsou především lety rychlého nástupu umělé inteligence, což se samozřejmě projevilo i na programech na úpravu fotek. V tomto smyslu je hodně zajímavý program Luminar Neo (viz dále), který velmi intenzivně využívá všech možných technologií pro pozoruhodné úpravy (a pravidelně ho testuji v článcích i videích).

Reklama

V tomhle přehledu se chci zaměřit na “tradiční programy” sedící přímo v počítači. Pokud vás zajímá svět různých softwarů fungující úplně či částečně online, zde je velký přehled programů na úpravu fotografií online (mimochodem: je to jeden z nejčtenějších textů na tomto webu).

A samozřejmě, slovo “fotografování” stále více znamená “fotografování mobilem”, tedy jsem před časem prozkoumal a sepsal přehled nejlepších aplikací na úpravu fotek na mobilu.

Tyhle kategorie se poměrně zásadně překrývají, tedy pokud hledáte něco ideálního, doporučuji ony články prozkoumat taktéž.

A jaké softwary patří tedy do toho “klasického světa” desktopových programů na úpravu fotek? Pojďme to nyní prozkoumat.

Poznámka: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů ke skvělému programu Polarr (vše je zdarma, program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Photoshop CC – skvělý, drahý, náročný

Web: Adobe.com

Samozřejmě, těžko můžeme začít něčím jiným než je Photoshop, král všech editorů a svým způsobem synonymum pro úpravu fotek jako takovou.

Kdy má smysl a kdy ne? Je to poměrně jednoduché: pokud se chcete focení opravdu hodně a podrobně věnovat, není před ním úniku. Zároveň platí některá zásadní “ale”…

Photoshop, marná sláva, je stále král.

Často se setkávám s názorem začínajících fotografů, že bez Photoshopu to nejde, že právě tenhle software umí upravovat nejlépe a že bez něj se prostě nemá smysl do focení pouštět. To je opravdu nebezpečný nesmysl – Photoshop je skvělý nástroj, ale je zcela zbytečný, pokud hlavním smyslem úprav je vylepšit trochu fotky z dovolené nebo výletu na Sněžku.

Základní, ale i hodně pokročilé úpravy zvládne zcela stejně dobře mnoho levnějších a jednodušších programů (a dílem i těch zadarmo). A navíc: naučit se Photoshop ovládat opravdu dobře je bitva na mnoho let a vyžaduje mnoho času a energie…

Tedy rozhodně Photoshop nikomu nerozmlouvám, sám ho s gustem používám mnoho let (poprvé jsem si s ním hrál v roce 1995, opravdu!) jen varuji, že pro běžné použití je spíš kanónem na vrabce. Není to navíc jen software na úpravu fotek, ale také skvělý grafický nástroj – v této roli ho já osobně používám více než k úpravám fotografií…

Reklama

A také pozor na cenu – Photoshop je prostě drahý, už pár let není možné koupit ho “v krabici navždy”, a je třeba si ho předplácet… Dostupný je jak v “povinné” dvojici s Lightroomem za zhruba 12 euro měsíčně, tedy bratru 3500 Kč za rok… Což není suma zanedbatelná…

Pro koho je: Pro opravdu náročné uživatele provádějící sofistikované úpravy, a tedy i ty, kteří nemohu být bez Lightroomu, s nímž se předplácí v balíčku.
Pro koho není: Pro začátečníky věřící, že “nejlepší program” vede k nejlepším fotkám – nevede. Ani pro ty, kteří nejsou ochotni investovat 3500 korun ročně.

Lightroom / Lightroom Classic – ideální na třídění i úpravy

web: Adobe.com

Lightroom patří do stejné rodiny jako Photoshop a bývá s ním často používán ve vzájemné kombinaci. Zatímco Photoshop je nástroj milovaný grafiky i návrháři webů, Lightroom je čistě nástroj na práci s fotografiemi, a to od třídění přes sofistikované úpravy až po návrhy hezkých fotoknih.

Lightroom má dvě zásadní role, kromě úprav ho mnozí používají jako nástroj na třídění fotek. Bez této funkčnosti bych já už fungovat nedokázal…

Tato všestrannost tedy definuje jeho použití – skvělý je v dokonale propracovaném systému katalogizace fotek. Kdo se jednou naučí s jeho katalogy pracovat, není pro něj už cesty zpět. Systém různých rychlých dvojhmatů a klávesových zkratek dává spěchajícímu fotografovi možno vše bleskurychle třídit, vyhazovat fotky nepovedené, vybírat ty skvělé, pátrat po snímcích na základě klíčových slov a všech možných parametrů – proto bych já bez něj už nemohl žít.

A samozřejmě, i úpravy umí skvěle, já osobně v něm upravuji málokdy, ale pro mnoho fotografů, začínajících i pokročilých, je to právě pro úpravy nástroj zásadnější než Photoshop (který používají pouze pro hodně sofistikované úpravy vyžadující práci s vrstvami atp)…

Kdysi dávno (tedy před pár lety) bylo možné koupit „krabicovou“ verzi Lightroomu, což bylo skvělé. Pak otázka „Photoshop, nebo Lightroom?“ trochu ztratila smysl, když firma Adobe přešla na systém předplatného – Lightroomu začal být nabízen už jen a pouze na předplatné, a to v balíčku s Photoshopem (za oněch cca 3500 Kč za rok)… Což je i dnes asi nejběžnější způsob využití (mám ho i já).

Kdo si jednou zvykne na rychlé třídění fotek v Lightroomu, těžko bude odcházet…

K čemuž pro jistotu zmiňme, že Lightroom nyní existuje ve dvou vydáních: jméno Lightroom (přesněji řečeno Adobe Photoshop Lightroom, dříve též Lightroom CC) firma Adobe používá pro verzi, která(ač sedí v počítači) je určena primárně pro práci v cloudu – prodává se za 12 EUR měsíčně spolu s 1TB prostoru.

Ta verze tradiční desktopová se oficiálně jmenuje Lightroom Classic a pořídit se dá právě v onom oblíbeném balíčku s Photoshopem (taktéž za 12 EUR). Součástí balíčku, je i ten s cloudem pracující Lightroom. Což jsem, přiznávám, nevěděl. A pochopil to až komentáře jednoho z čtenářů (díky, vyzkouším!)… Podrobněji viz srovnávací tabulka na stránkách Adobe.com.

Plus existuje i povedená mobilní aplikace Lightroom, která však s těmito „pořádnými“ nemá nic společného, inu, trochu to je zmatek.

Každopádně právě v příklonu ambicióznějších fotografů k Lightroomu vidím jeden ze zajímavých trendů posledních let. Dříve „každý věděl“, že prostě potřebuje Photoshop, nyní už se naštěstí rozkřiklo, že Lightroom je přece jen pro mnohé rozumnější volba.

Pro koho je: Lightroom je obecně ideální volba pro každého fotografa od úrovně mírně pokročilý/ambicióznější výš.
Pro koho není: Kdo není ochoten platit za balíček Photoshop + Lightroom.

Zoner X – národní poklad pro začátečníky i pokročilé

web: Zoner.cz

Zoner patří k českým (respektive moravským či brněnským) národním pokladům, řečeno obdivně a bez jakékoliv ironie – více než desetiletí patří k programům, které symbolizují pro začínající i mírně pokročilé fotografy v ČR vše, co se týká úprav fotek.

Zoner Photo Studio X už je opravdu vyspělý program nabízející i hodně pokročilé úpravy.

I po mnoha letech pořádání kurzů fotografování mě bez nadsázky nepřestává fascinovat, kolik lidí řekne “Zoner” na dotaz, zda a případně v čem fotky upravují… Zoneru, který svými funkcemi a širokým záběrem připomíná Lightroom, se opravdu podařilo stát lídrem trhu a více méně logickou volbou pro nenáročné i mírně náročnější fotografy. Zkrátka, klobouk dolů.

Před časem jsem měl trochu problém ho lidem upřímně doporučovat – a to z důvodu prosté matematiky: pro toho, kdo chce činit základní úpravy rodinných a cestovatelských fotek, úplně stačí méně komplikované programy (navíc většinou zadarmo). A ten, kdo má větší ambice, už zase, přece jen, sáhne po Lightroomu nebo Photoshopu. Zkrátka, Zoner dle mého býval v hodně nesnadné roli.

Nyní to už neplatí – Zoner v posledních letech prošel mohutným technologickým upgradem a je to již opravdu velmi sofistikovaný nástroj. Nic jiného mu ostatně nezbývalo – jak zaznívá z řad jeho tvůrců, jednoduchým aplikacím a online programům do budoucna konkurovat nemůže, tedy musí mířit co nejvýš.

Před několika lety přešel také na předplatné, což tedy naštvalo mnoho věrných příznivců, kteří byli zvyklí kupovat si nové verze jednou za mnoho let. Nyní se již vody uklidnily, i díky tomu, že lidé si prostě zvykají platit za dobré věci.. Byť jeden poměrně zásadní limit zůstává: neexistuje verze pro Mac.

V danou chvíli stojí roční předplatné 1188 Kč (případně měsíční 119 Kč). Firma též nabízí měsíční zkušební období zdarma – stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku.

Pro koho je: Pro mírně ambicióznější uživatele, kteří chtějí víc než základní úpravy a líbí se jim navíc program mluvící česky a nabízející opravdu hodně podpůrných materiálů a tutorialů v češtině.
Pro koho není: Pro ty, kteří se chtějí držet jen opravdu základních úprav.

Luminar Neo – inovativní přístup s „umělou inteligencí“

Web: Skylum.com

Luminar (a zejména jeho poslední verze Luminar Neo) zde nemůže chybět – tento program si za posledních několik let vydobyl silnou pozici mezi alternativami k Photoshopu a Lightroomu. Proč? Kombinuje totiž starý dobrý svět tradičních úprav a přístup zcela nový, v němž hrají klíčovou roli automatické a poloautomatické úpravy, které známe spíše z mobilů.

Tohle je jedna z opravdu zajímavých funkcí – Luminar Neo dokáže vcelku spolehlivě v záložce Masking najít klíčové prvky ve fotce – zde vodní hladinu, ale trefí i nebe, zeleň, budovy, ledacos… Vybrané plochy je pak možné dále upravovat, což s opravdu hodí.

Pokud vás tento program zajímá, zde je podrobný článek: Luminar Neo (recenze): úpravy fotek pro pohodlné fotografy. Opravdu důkladně jsem ho otestoval a natočil i video (viz níže) – protože mě prostě hodně zajímalo, jak zásadní budou v budoucnosti tyhle úpravy z kategorie „umělé inteligence“.

Pokud byste chtěli Luminar Neo vyzkoušet, zde je tedy přímý odkaz na zkušební verzi.

Kdyby vás program opravdu zaujal, chtěli jste si ho koupit a zároveň podpořit můj web, použijte pro nákup tento partnerský link. A pak užijte kupón na 10% slevu, který jsem pro čtenáře získal od autorů. Při nákupu stačí zadat do košíku kód “Fotoguru”. Z každého nákupu dostanu pár korun provize, která mi pomůže s tvorbou dalších článků a videí.

 

Video: Luminar Neo – recenze + přehled funkcí (22 min v 4K)

Proč stojí Luminar Neo za vyzkoušení? S produktovou řadou Luminaru si hraji mnoho let – kdysi jsem si koupil verzi Luminar 2018, přes Luminar 3 jsem se dostal až k verzi Luminar 4. Čas od času jsem vyzkoušel, co nové verze dokáží a musím říct, že jsem vždy spíš mile překvapený. A to i v oblastech, do nichž se opravdu jinak moc nepouštím – zejména tedy do používání různých presetů, filtrů a automatických funkcí.

Luminar Neo, zatím poslední verze této řady, nabízí některé opravdu zajímavé funkce. Mohou být cenným pomocníkem pro začínající fotografy, kteří chtějí rychle začít s poměrně složitými (až divokými) úpravami. Ale také pro fotografy zkušenější, kterým se nechce některé úpravy dělat v “pořádných” nástrojích á la Photoshop. A vlastně budou rádi za možnost dosáhnout podobných výsledků na pár kliků.

Tohle je opravdu šikovná funkce zvaná Relight – tedy „změna nasvícení“. Luminar dokáže poznat, co je blízko a co v dálce. A tohoto šamana v Barmě tedy dokážu zesvětlit a zároveň za ním ztmavit pozadí. Což bych v reálném životě nedělal, ale příklad to je pozoruhodný a v praxi – na rozdíl od jiných – využitelný.

Tedy Luminar Neo bude jistě zajímavé sledovat – zatím možná bude pro „tradiční fotografy“ přece jen trochu moc divoký. Ale je pravděpodobné, že pár let se prostě stane zcela běžným nástrojem – protože každý fotograf je ze své podstaty trochu líný. A časová úspora je prostě zásadní. Uvidíme!

Pro koho Luminar je: Pro experimentátory, kteří rád testují nové věci a automatické úpravy.
Pro koho není: Pro milovníky tradičních postupů.

Affinity Photo –  výrazný konkurent Photoshopu

web: Affinity.serif.com

Za dlouhá dvě desetiletí se žádnému programu nepodařilo zásadněji ohrozit roli Photoshopu jako klíčového nástroje grafiků a fotografů. V posledních letech se však přece jen objevil program, který do jisté míry alternativou opravdu je.

Affinity nabízí velmi podobné funkce jako Photoshop a je velmi snadné na něj přejít (byť mouchy onen přechod má…)

Tahle novinka, která poměrně rychle dobývá srdce fotografů, se jmenuje Affinity Photo – její podrobnější recenzi si můžete přečíst v článku Affinity Photo – konkurent Photoshopu za zlomek ceny.

Cena je poměrně velkým lákadlem, v danou chvíli za program chtějí 1490 Kč. Co je důležité: jde o jednorázovou platbu, tedy není nutné se zavazovat k předplatnému. Navíc se, jak to tak dlouhá léta sleduji, dá často pořídit se slevou, tedy pokud by vás to zaujalo, počkejte si třeba na Black Friday. A někdy stačí jen nedokončit platbu a „zapomenout“ po vytvoření účtu program v košíku – obvykle pak dorazí nabídka na slevu.

Inspirace Photoshopem je více než zjevná, byť některé knoflíky sice fungují trochu jinak, každý alespoň mírně zkušený uživatel Photoshopu bude schopen pracovat s Affinity Photo opravdu velmi rychle a patrně i spokojeně. Nechybí vrstvy, které jsou právě tím, co většina konkurence nemá (anebo i má, ale je to více méně k ničemu).

Pro koho tedy Affinity je? Dle mého jde o jednu z nejrozumnějších voleb pro mírně ambicióznější, ale i hodně ambiciózní fotografy, kteří za rozumný peníz chtějí něco opravdu hodně šikovného. A zároveň něco s příchutí alternativy – firma Adobe a její softwary mají prostě pro mnohé pachuť dynosaurovitosti a „zlého korporátu“. Což dílem stojí i za za poměrně rychlým vzestupem Affinity Photo.

Na druhou stranu, kompromis to samozřejmě je – vše funguje většinou hezky, ale mouchy to i nadále má. Plus samozřejmě, Affinity neumí onu návykovou katalogizaci a třídění fotek, kvůli čemuž třeba já osobně prostě nemohou opustit Lightroom…

Platí nicméně, že o Affinity ještě asi hodně uslyšíme – už nyní má kolem sebe početnou komunitu nadšených uživatelů, tedy v různých fórech je možné zjistit bleskurychle opravdu cokoliv.

Pro koho je: Pro ty, kteří z různých důvodů hledají povedenou alternativu k Photoshopu.
Pro koho není: Pro začínající fotografy hledající něco na rychlé úpravy ani pro ty, kteří nejsou ochotni investovat poměrně hodně energie do zkoumání komplexního softwaru.

Polarr – hvězda pro úpravy fotek zdarma

web: Polarr.com

Polarr patří k mým oblíbencům – a to nejen kvůli tomu, že je v základní (a obecně dostačující) verzi zdarma. Je to totiž opravdu velmi povedený představitel nové generace programů, které pomalu, jistě a zaslouženě nahlodávají pozice tradičních softwarů…

Polarr je moje volba č. jedna pro začínající fotografy, a to ze zdánlivě banálního důvodu: má jen tolik „čudlíků“, kolik se jich opravdu hodí. Plus je v základní verzi zadarmo, a verze plná stojí snesitelných 20 EUR.

Popravdě řečeno: už docela dlouho ho na svých kurzech fotografování doporučuji jako opravdu skvělý startovací program pro ty, kteří se chtějí rychle naučit upravovat fotky. Proč? Protože je dle mého zdaleka nejpraktičnější pro bleskové úpravy, kdy potřebujeme za cca deset vteřin obrázek doladit.

Hlavní výhodou, které je pro začátečníky k nezaplacení, je zdánlivá maličkost (která může dokonce vypadá jako nevýhoda): má jen relativně omezený počet šoupátek a funkcí, méně než jiné začátečnické softwary á la Zoner.

Pro začátečníky, kteří se chtějí pomocí metody pokus/omyl naučit pár základních fíglů, je k nezaplacení, že nebudou trpět při zoufalé snaze rozpoznat, jaká funkce se opravdu hodí, a kterou se naopak i zkušeným fotografům podaří použít jednou za rok, za život nebo (nejspíš) nikdy.

Existuje v řadě variant: dá se s ním pracovat přímo v prohlížeči (tedy na webu), ale nejrozumnější je asi stáhnout si ho přímo do počítače – byť výrobce oznámil, že postupně bude stažitelnou verzi postupně omezovat a vše se do budoucna bude odehrávat jen v prohlížeči.

Jediný poměrně zásadní limit zní: Polarr neumí pracovat s rawy – přesněji řečeno, umí je otevřít, ale v tu chvíli je převede do jpg, čímž se ztratí kouzlo práce s těmito velkými soubory.

Základní verze zdarma stačí na většinu rychlých retuší, placená verze nicméně nabízí některé věci vcelku šikovné (lokální úpravy atp.) a stojí sumu celkově velmi snesitelnou – kolem 600 Kč za rok, v čemž je zahrnutá i verze mobilní, která je též velmi povedená.

Více o Pollaru mám v podrobném článku Polarr – návod k používání a také v online kurzu (zdarma): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Pro koho je: Pro začínající fotografy, kteří se chtějí rychle naučit dobře upravovat, pro mírně pokročilé fotografy toužící po nástroji, co nemá zbytečně moc funkcí a je zadarmo (resp. za cca 600 Kč ročně), pro pokročilé fotografy, kteří jsou líní dělat jednoduché úpravy ve složitých programech.
Pro koho není: Pro ty, kteří chtějí dělat složitější úpravy.

Capture One – profesionální nástroj pro náročné použití

web: CaptureOne.Com

Capture One je jedním z mála programů, který je používán profesionálním fotografy jako alternativa k Photoshopu. Legendou se stal díky tomu, že opravdu skvěle umí pracovat s rawy – někteří labužníci mu dokonce dávali (a dodnes dávají) přednost před Photoshopem a Lightroomem.

Dnes už je brán jako obecně špičkový program na úpravu fotek, který si rok a rokem dobývá pozici mezi náročnějšími fotografy… A to i díky tomu, že má specializované nástroje pro jednotlivé typy fotoaparátů. A majitelům Fujifilmu a Sony dokonce nabízí základní verzi zdarma.

U této fotky si Capture One opravdu dobře poradil s rawem z Fujifilmu (s nimiž editory občas zápasí). Bez úpravy by zeď splynula v přesvícenou bílou plochu…

Pro Fujifilm se tento program jmenuje Capture One Express a pokud mohu posoudit, v kruzích majitelů Fujifilmů se jedná o opravdu hodně oblíbený nástroj – přičemž funguje i ona obchodní logika, že nemálo z nich si pak koupí plnou verzi. (Dříve dokonce platilo, že konverzi rawů z Fujifilmů zvládl Capture One mnohem lépe než třeba Lightroom, nyní již tak tak markantní není.)

Capture One nabízí měsíční trial zdarma, tedy za vyzkoušení rozhodně stojí. Roční předplatné plné verze vyjde na 219 Eur, ale koupit jde i „navždy“ bez předplatného – za 349 EUR. Což není málo, ale pro nadšence určitě tento software smysl dává.

Pro koho je: Pro náročné uživatele, kteří dokáží ocenit špičkové parametry převodu z raw i další nástroje.
Pro koho není: pro začínající fotografy, kteří nemají předešlé zkušenosti.

Capture One má pevné místo ve studiové fotografii i počítačích opravdových labužníků.

 

GIMP – legenda, které stále bojuje s Photoshopem

web: Gimp.org

GIMP je legenda – po více než čtvrt století má své skalní zastánce, kteří na něj nenechají dopustit. Po celou tu dobu GIMP snaží nabízet jako komunitou vyvíjený a tedy free program co nejlepší alternativu ke “komerčnímu světu”, tedy především Photoshopu, ale i ostatním.

Gimp má mnoho skalních příznivců, já jsem se s ním nikdy nebyl schopen dostat moc daleko a zbaběle prchl ke konkurenci. Ale umí toho opravdu hodně.

Tak jsem na něj dlouho nenechal dopustit, hodně jsem s ním před dávnými lety i pracoval. Pak jsem to ale tak trochu vzdal – GIMP ve své podstatě dokáže být opravdu velmi hodnotnou náhradou za Photoshop, a to včetně použití ve světě grafiků a designerů.

Jenže zatímco před cca patnácti lety si byly ony programy opravdu relativně blízko, v poslední době (letech) se ony nůžky rozevírají více a více. Zkrátka: už to není, co dřív. A popravdě řečeno, tomuto programu prostě dle mého dochází, či spíš už došel dech.

Jistě, pořád se s ním dají dělat skvělé věci, ale pokud si s ním budete hrát, setřást pocit těžkopádnosti nebude snadné. Zatracovat ho nechci, jen si myslím, že to není rozumná volba pro většinu typů uživatelů.

Adobe Photoshop Elements – docela zajímavý program

web: Adobe.com

Photoshop Elements je – jak název napovídá – program na úpravu fotek pro nepříliš náročné použití… Ano, svým způsobem lze říct, že to je “ořezaná” verze “velkého” Photoshopu, ale rychle dodejme, že je ořezaná poměrně zásadně. Kdo nicméně chce, dokáže z ní vytáhnout poměrně hodně – program má (na rozdíl o většiny jiných) vrstvy, s nimiž lze pracovat vcelku slušně.

Adobe Photoshop Elements je trochu neprávem opomíjený editor – umí toho hodně, byť cena je na hraně.

Nejvíce mě překvapilo, že rawy program otevírá ve skvělém (byť opět trochu ořezaném) modulu Adobe Camera Raw, v němž se toho dá udělat opravdu mnoho.

To vše se dá koupit „v krabici“ za zhruba 2500 Kč, což je tedy trochu dle mého na hraně, ale úplně bych to jako řešení nezavrhoval.

A detail pro ty, kdo si předplácejí “velký” Photoshop – jak jsem náhodou zjistil, máte tím pádem nárok i na licenci Elements (což by se mohlo hodit například pro rodinu – ale nezkoušel jsem)…

RawTherapee – další free software

web: RawTherapee.com

Na programu RawTherapee je zajímavé, že vznikl v Maďarsku (v roce 2010), a postupně získal uživatele i po celém světě. Ač má v názvu raw a původní myšlenka opravdu zahrnovala především úpravu rawů, umí samozřejmě pracovat i s JPG a dalšími typy souborů.

RawTherapee umí ledascos, byť v přímém měření sil s konkurencí to nemá snadné.

I zběžný pohled do jeho útrob ukáže, že je překvapivě dobře vybavený, a není pochyb, že se se ním dají dělat i úpravy velmi šikovné.

Více posoudit neumím, mám program sice nějakou dobou stažený, ale nikdy jsem ho pořádně nepoužíval.

Každopádně však stojí za uznalé pokývání hlavou, že ač se jedná o neziskový projekt, stále má hodně příznivců a podporovatelů.

XnView – spíš jen prohlížeč fotek

Web: Xnview.com

XnView býval oblíbený „prohlížeč“ fotek. A tím i více méně zůstal

Starý dobrý XnView si mnozí možná pamatují z dob, kdy patřil k opravdu oblíbeným “prohlížečům” fotek, tedy free prográmkům umožňujícím prohlížení, exportování, zmenšování a další základní manipulace s obrázky. Vlastně mě tedy nostalgicky potěšilo, že stále žije (pro Window i pro Mac). Úprav tedy moc neumí, ale za zmínku asi stojí.

Pixelmator – šikovná aplikace pro Mac

web: Pixelmator.com

Pixelmator je šikovná aplikace pro Mac… I tu ale platí, že konkurence má mnohdy navrch.

Pixelmator je placená aplikace pro Macy, stojí v 899 korun, krátce jsem si hrál s její zkušební verzí (na měsíc zdarma). Vypadá šikovně, ale nijak zvlášť mě nenadchla – umí toho sice hodně, ale pro běžné úpravy je rozumnější užívat aplikace jiné…

Fotky – defaultní aplikace MacOS

web: Apple.com

Aplikace zvaná Fotky patří do základního balíku nástrojů Mac OS. Pro základní úpravy stačí, mně k srdci nepřirostl…

Operační systém Maců obsahuje také vcelku šikovný program na základní úpravy fotek zvaný prostě Fotky (Photos)…

Mně osobně nikdy k srdci moc nepřirostl, ale používat ho na jednoduché úpravy fotek rozhodně není špatný nápad, jak ostatně mnoho jablíčkářů činí.

 

PhotoFiltre – zvládne toho hodně

web: Photofiltre-studio.com

PhotoFiltre je další legendárních programů, která mají dodnes hodně příznivců. Funguje tedy jen na Windows a zadarmo jsou jen starší verze, pro poměrně sofistikované úpravy nicméně určitě stačí. Umí česky a na webu mají mnoho různých tutoriálů, což se může hodit.

 

Další online programy na úpravu fotek

Jak už jsem zmínil, online aplikacím na se věnuji v samostatném a hodně podobném článku Úprava fotek online – přehled nejlepších programů. Přesto sem dávám tři nástroje na ukázku…

Žádná jasné dělící čára mezi úpravou online a v počítači neexistuje, některé jsou určené primárně k hraní si přímo v prostředí prohlížečů, jiné mají i verze stažitelné do počítače – ale za průzkum rozhodně stojí.

Zde je přehled několika nejzajímavějších z nich.

Pixlr Editor – opravdu hodně šikovný program, který „umí“ česky

web: Pixlr.com

Pixlr toho umí opravdu hodně, možná až zbytečně moc.

Pixlr patří k největším hvězdám své kategorie – přímo na webu, tedy bez stahování programu do počítače, je možné provádět opravdu velmi sofistikované úpravy. Jen tedy pro něj platí, že pro používání musí uživatel opravdu více méně přesně vědět, co hledá. A takový uživatel nejspíš bude používat něco jiného…

Existuje nyní ve dvou verzích: Pixlr E je opravdu plnohodnotý editor na úpravu fotek, máloco nabízí tak velký výběr variant úprav. Pixlr X je naproti tomu jen jednodušší verze doplněná možností vytvářet jednoduché grafické návrhy.

A jasně, to vše zadarmo.

Photopea – fantastický nástroj původem z Prahy

web: Photopea.com

 

Český program Photopea patří k stoupajícím hvězdám rychlých úprav fotek v prohlížeči.

Photopea by neměla chybět v žádném přehledu nástrojů na úpravu fotek – jednak jde o český projekt, ale hlavně: je to prostě skvělá věc. Pokud bych měl vše hodně zjednodušit, jede o program, který “sedí” jen a pouze v prohlížeči, ale má opravdu neuvěřitelné množství možností.

Není tedy divu, že si postupně získává stále větší popularitu po celém světě… Jejím jediným “limitem” je to, že toho umí tak hodně – naplno Photopeu dokáží rychle využít pouze poměrně hodně zkušení uživatelé. Pro začátečníky tedy moc vhodná není, ale i tak určitě stojí za trochu experimentování.

BeFunky – nenápadný, jednoduchý, sympatický

web: BeFunky.cz

BeFunky je přímočarý, jednoduchý, sympatický a nevyžaduje registraci. Základní funkce jsou zdarma, tedy pro bleskové úpravy se opravdu bude hodit.

Tento editor je zde jen a pouze jako zástupce poměrně důležité kategorie editorů, které přímo v počítači dokáží “na pár kliků” nabídnout překvapivě hodně.

Kdysi býval zcela na chvostu mého seznamu, ale v posledních letech prošel řadou vylepšení a nyní nabízí opravdu sympatické moderní prostředí, v nímž se rychle dají provést poměrně sofistikované úpravy.

Svým způsobem je možné, že svět úprav fotografií se v budoucnu možná rozdělí právě na takto jednoduché, ale přitom šikovná editory na straně jedné. A opravdu náročné a nákladné programy pro pokročilé uživatele… Uvidíme!

Pokud máte nějaký zajímavý tip na program, který tu není, dejte mi vědět níže v komentářích, rád prozkoumám!

 

Exit mobile version