Polarr – pozoruhodný program na úpravu fotek zdarma (návod)

Polarr je nenápadný program na rychlé (i středně pokročilé) úpravy fotek – je jednoduchý, funguje online i offline a především: je to ve své kategorii patrně nejšikovnější program na úpravu fotek, s kterým jsem se kdy setkal. Přičemž šikovností rozumíme snadné ovládání + velmi dobré funkce. Plus ano, počítá se i to, že základní verze je zadarmo a naprosto stačí (placená stojí rozumných cca 600 Kč). A proto jsem sepsal tenhle návod na rychlé použití…

(Poznámka: jde o druhou, zásadně aktualizovanou verzi článku, který jsem poprvé sepsal v říjnu 2015.)

Polarr - úprava fotek zdarma
Hlavní síla Polarru je v to, že nabízí poměrně pokročilé úpravy, ale začátečníka neumoří změtí složitých funkcí a čudlíků. A ano, navíc je v základní verzi zdarma…

Otázka “A v čem mám vlastně upravovat fotky?” patří k evergreenům – odpovídám na ni mnoho let v zásadě stejně: pokud se focení stane vaší velkou vášní, dříve či později neutečete Photoshopu či Lightroomu, a tak to má být. Pro menší rychlé úpravy jsem doporučoval Zoner, v posledním roce však dodávám: anebo spíš zvažte nějaký prográmek pro online úpravu fotek, mnohdy zcela stačí.

Aktualizace 2021: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů ke skvělému programu Polarr (vše je zdarma: program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Můj dlouhý text Úpravy fotek online – přehled nejlepších programů je mnoho let druhým nejčtenějším článkem na Fotoguru.cz, pokud byste toužili po programech tradičnějších, tu je text Velký přehled programů na úpravu fotek. Polarr patří do obou světů, tradičního, protože se dá stáhnout do počítače, i aplikačního, neboť umí pracovat online a má verze pro mobily.

Poznámka: Polarr více méně neustále prochází různých aktualizacemi, snažím se je sice zapracovávat, ale ne vždy to stíhám a je tedy možné, že některé informace už nejsou zcela aktuální. Například některé knoflíky jsou jinde nebo jinak vypadají. Printscreeny pocházejí z desktopové verze 4.2 pro Mac (listopad 2017).

Video: Jak upravovat fotky v Polarru (120 minut podrobných návodů)

úpravy fotek v programu zdarma

Síla Polarru? Jednoduchý, ale skvěle funkční

Proč vůbec o podobných hračkách psát? Zaprvé: Protože je víc a víc těch uživatelů, kteří nechtějí pronikat do tajů složitých Adobe programů, a touží rychle nějakou fotku oříznout, zmenšit na web, upravit trochu barvy, prostě za pár vteřin vylepšit.

Zadruhé: protože tyhle malé a dříve přehlížené programy toho umějí více a více. Můj temný odhad je, že například Zoner (kterému hodně fandím) může za pár let zažívat kvůli této konkurenci dosti horké chvilky…

A zatřetí, což popravdě je pro mě stále větší argument, tenhle program má prostě přesně tolik čudlíků a šoupátek, co je potřeba. Pokud se začátečník pustí to Photoshopu, ale i do Zoneru, brzy propadne trudomyslnosti – těch funkcí je tam prostě obrovské množství, což blokuje rychlou snahu začít dělat něco smysluplného…

Polarr - úprava fotek zdarma
Základní a zároveň nejdůležitější úpravy se skrývají ve dvou záložkách:  Color (Barvy) a Light (Světlo). Funguje opravdu velmi slušně.

Tedy: Polarr mám rád i kvůli snadnému ovládání – začátečníkovi prostě dává možnost rychle začít vcelku slušně upravovat.

To, že tyto online programy jsou zadarmo, je samozřejmě též šikovné, v tomhle článku zkoumám jen verzi zadarmo, s placenou jsem si nikdy nehrál.

Ale: jak už jsem zmínil, cena 599 Kč (Mac App Store, říjen 2017) je více než snesitelná, byť v danou chvíli opravdu není třeba ji kupovat, přinejmenším do začátku.

Klíčové je, že Polarr výrazně vyčnívá z řady ostatních softwarů své kategorie. Umí toho překvapivě hodně (viz dále), existuje v mnoha variantách pro různé operační systémy, na rozdíl od většiny ostatních má povedenou offline verzi a dokáže fotky ukládat v původní velikosti/kvalitě (konkurence většinou kvality ubírá).

A účastníky mých kurzů fotografování (viz zde) vždy hodně zaujme, jak jednoduše se s ním dají fotky vylepšit (a chudák Zoner už tak, myslím, přišel o pár potenciálních kupců…).

Pojďme tedy po pořádku a popišme si, jak to celé za pár minut pustit – přičemž hned odhalme pro mnohé zásadní slabinu: Polarr zatím neumí česky (což už mnozí u konkurence ano), ale i bez znalosti jazyka Shakespearova to nějak zvládnete…

Jakou verzi Polaru vybrat? Nejlépe desktopovou

Polarr existuje v mnoha verzích, a na začátku je třeba se rozhodnout, jakou budete používat. A hned pronesme zásadní varování: verze nejsou shodné a obecně je nejlepší stáhnout si ty, které “sedí” přímo ve vašem počítači, ty toho umí nejvíce (verze webová například neumí otevřít raw, chybí jim některé funkce atp…).

A také pozor na to, že aplikace vám bude vnucovat placenou verzi – toho si nevšímejte a v klidu si pořiďte tu zdarma…

Ale popořádku: Na stránce https://www.polarr.co musíte učinit první a klíčové rozhodnutí, v horní liště si vyberte, v jakém módu chcete software používat.

Možnost Web/Online vás zavede do klasického online editoru, fotky nahrajete kamsi do virtuálního prostoru, upravíte, a stáhnete zpět. Je to hodně operativní, ale spíše nouzové řešení (tahle verze je dost ořezaná a navíc to posílání fotek kamsi do prostoru není ideální)…

Dlouho se mně hodně líbila verze zvaná Chrome OS, což je rozšíření pro prohlížeč Chrome. Software je tedy možné stáhnout jako aplikaci, tedy samostatně existující program v rámci googlovského Chromu – dá se pak dá pracovat i offline. Chyták je stejný jako v případě on-line verze: ne vše tam funguje…

Osobně tedy doporučuji soustředit se spíše na klasické programy stažitelné do počítačů, Maců, PC i strojů s Linuxem (v nabídce na stránce MacOS, Windows, Linux): obecně mají nejvíce funkcí a jsou nejspolehlivější…

Polarr - úprava fotek zdarma
Pro náročnější uživatele Polarr nabízí i poměrně sofistikované hraní si s barvami…

K čemuž dodejme ještě jedno zásadní varování (a žel poměrně zásadní slabinu pro mnohé uživatele)… Poslední verze jsou optimalizované na Windows 10 a jen na nich ručí za nejlepší výsledky… Zkušenost čtenářů a účastníků mých kurzů je nicméně taková, že vše více méně funguje i na “osmičkách”, a snad i na “sedmičkách”, avšak pouze na “vyšší” 64-bitové verzi.

Tedy v danou chvíli neumím poradit nic víc než experimentovat a zkoušet, případně napište do komentářů, k čemu jste dospěli…

Plus ano, pak jsou ještě verze pro mobily, které jsou dle mého taktéž velmi dobré, byť popravdě ne tak zajímavé jako verze pro desktopy… Proto je zde neřeším…

Polarr – stručný návod

Pokud Pollar nastartujete, objevíte se v přehledném a v zásadě intuitivním prostředí, které vás samo navede.

Fotky nejdříve ikonou “Import” v levém horním rohu natáhnete do systému, objeví se na dolní liště.

V levé části obrazovky jsou přednastavené filtry (Filters), které vám na jedno kliknutí dovolí změnit podobu obrázku, tak jako třeba v Instagramu. Skoro bych radil to moc nedělat, cokoliv je automatické, obvykle nevede k cíli. Ale není špatné si třeba pár variant zkusit pro inspiraci – je to vlastně docela dobrá cesta, jak zjistit, co vše se dá s úpravou udělat (hezké jsou například některé černobílé filtry…).

Nalevo jsou pod filtry ještě další možnosti: Historie úprav (Editing History) vám velmi šikovně umožní vracet se zpět po konkrétních úpravách, stejně jako přímočařejší Zpět (Undo) níže.

Plus nové verze Polarru mají i vcelku hezké a šikovné možnosti vkládání textu (Text and Shapes), což mě nikdy moc nezajímalo, ale občas se to rozhodně hodit může… Tolik tedy levá strana…

Klíčová (pro úpravy) je zóna vpravo od obrázku. Úplně horní Návody (Guides) obsahují překvapivě slušně udělanou nápovědu jednotlivých funkcí, kterou celkem doporučuji proklikat – na rozdíl od většiny fotografických návodů na světě má tohle vcelku návodný smysl…

Klíčových šoupátek je pár…

Polarr - úprava fotek zdarma
Šoupátka v ze skupiny Light a Color, s nimiž se u drtivé většiny úprava začíná (a stačí obvykle na 90-99 procent všech úprav).

Nejdůležitějších pár šoupátek pro “každodenní použít” se skrývá v záložce Adjustments (Úpravy).

V nich je v různých skupinách několik hodně šikovných skupin šoupátek, která nám za pár vteřin dovolí obrázek opravdu hodně vylepšit. Klíčové jsou především skupiny Light (Světlo) a Color (Barvy). Obecně radím: u těchto funkcí se zastavte a opravdu si s nimi hrajte, dokáží s fotkou udělat zázraky, přesněji řečeno, pohyb těmito šoupáky obvykle urazí 90 procent cesty k rychlé úpravě fotek.

Funkce tu jsou vcelku jednoduché a popis ani překlad nevyžadující: Je tu především Expozice, Jas a Kontrast. Osobně často mírně sahám do Expozice, do ostatních dvou výrazně méně…

Dalších pár šoupátek také není třeba složitě popisovat – vlastně jsou obdobou Úrovní, tedy základní funkce jakýchkoliv pokročilejších editorů… Jen místo šoupání třemi trojúhleníčky (viz článek Jak upravit fotku za 10 vteřin) obrázek ladíme čtyřmi šoupátky obdobné funkce: Highlights (Světla), Shadows (Stíny), Whites (Bílé) a Blacks (Černé).

Prostě si to zkuste – jen možná dodávám, že obvykle dobře funguje mírné rozsvícení Světel a současné ztmavení Černé… A na projasňování Stínů trochu pozor, ať vám fotka neustřelí někam do divoka…

Za vypíchnutí rozhodně stojí šoupátko Dehaze (Odstranění oparu), které dokáže opravdu “rozehnat mlhu” a relativně slušně zvýraznit třeba mraky na nebi.

Nad skupinou záložek Light je čtveřice šoupátek ovládající Color, tedy Barvy… Mnohdy se hodí Temp (Teplota), skoro vždy pak dvojice Vibrance (Živost) a Saturation (Sytost), třeba tráva prostě obvykle trochu výraznější zelenější barvy snese, že?

Právě o těchto možnostech jsem vyrobil krátké video, tedy se na něj případně podívejte…

A ano, když Sytost stáhnete na nulu, fotka bude černobílá. (Jen trochu pozor, pro hezkou černobílou fotku nestačí jen odstranit barvy, ale je třeba provádět magii i s dalšími šoupátky ale to je jiný příběh).

Další táhla vypisovat nebudu, i zde platí, prostě si s nimi chvíli hrajte. Povinné je občas fotku zaostřit (Sharpen), případně z ní odstranit šum, Denoise už ovšem na rozdíl od dřívějších verzí patří do placené verze (kterou tu neřešíme)… Plus ano, pokud žijete své životy i na Instagramu, je tu i dodávání Vinětace (Vignette), které zatmaví rohy a fotka bude výraznější.

Možná vás překvapí, že jsou zde i Křivky (Curves) a další pokročilé (a v celku slušně fungující) nástroje včetně práce s barevnými kanály…

Lokální úpravy už umí docela hodně

V prvních verzích Polarr skoro vůbec neuměl lokální úpravy, tedy to, abychom například dokázali zesvětlit kus fotky (obličej) a pak třeba jiný ztmavili (nebe)… Nyní se však už vývojářům podařilo urazit pořádný kus cesty.

Pravda, významná část lokálních úprav je už za peníze, “otevřené” zadarmo zůstávají obvykle jen šoupátka měnící expozici a rozostření, ale i to není málo, právě expozice (zesvětlování a ztmavování) se hodí opravdu hodně…

Lokální úpravy najdete v záložce se symbolem štětce, zobrazí se 4 možnosti Masek (Masks)

Nejužitečnější je dle mého klasický Štětec úprav (Brush), kterým “malujeme” přes fotku a měníme, co měnit chceme (zadarmo žel skoro jen tu expozici).

Polarr - úprava fotek zdarma
Štětec úprav umožňuje „zamalovat“ určitou část snímku a pak v ní například měnit expozici (zde světlost/tmavost obličeje)…

Tzv. Radial Mask (Kruhová Maska) mi nijak k srdci nepřirostla, ale uznávám, že je šikovná: na snímku se objeví kruh, jehož velikost i pozici můžeme měnit (třeba v elipsu) a zhruba, velmi zhruba, tak vybírat oblast, na níž chcete uplatnit lokální úpravu.

Funguje to vcelku slušně, dlužno říci. A teoreticky je možné vrstvit tyto masky nad sebe a dosahovat složitějších efektů… Do toho bych se asi nepouštěl, v tu chvíli totiž opustíme logiku celé věci: tyhle prográmky má opravdu smysl používat pro bleskové a tak trochu ledabylé úpravy.

Šikovný a vcelku použitelný je i Gradient, který dokáže například ztmavit příliš světlé nebe, hodně zajímavě vypadá také první z nabízených Masek, tedy Color Mask (Maska barev). Ta, zdá se, umí vybrat ve snímku jednu barvu a tu pak můžeme měnit. Moc jsem si s tím nehrál, ale za pokus to stojí…

Polarr - úprava fotek zdarma
Kruhová maska funguje překvapivě šikovně – zde jsem označil obličej a pak ho zesvětlil…

Retuše obličejů vypadají lákavě

Novější verze v sobě mají opravdu skvělou hračku, umí totiž vcelku slušně retušovat obličeje. Tyhle funkce se skrývají v záložce Retouch (Retuš) označené obličejem (v boční liště níže pod Štětcem úprav).

Až do záložky vlezete, rychle se v ní zorientujete – pokynem Add Face (Přidat obličej) stroj požádáte, aby našel obličej, a pak šoupátky můžete zkoušet, co vše to umí… Jsou tu věci zcela šílené (Zmenšování očí, Zužování brady), ale pak i ty, které se opravdu hodit můžou.

Polarr - úprava fotek zdarma
Polarr umí  překvapivě pokročilé úpravy obličeje – zahlazovat vrásky, zesvětlovat oči a dělat mnoho dalších „zločinů“…

K těm užitečným například mírné Vyhlazení vrásek (Skin/Pleť a v ní Smoothing/Vyhlazení). A velmi dobře funguje i lokální zesvětlování očí, což je opět věc, která se dělá odpradávna a funguje skvěle. Zkuste si to – náš mozek prostě touží po výrazných očích, a software nám je prostě na fotce pomůže zvýraznit zesvětlením…

V záložce s obličejem se taktéž ukrývají dvě funkce, po nichž bude každý mírně zkušenější fotograf pátrat, protože patří k pořádnému editoru, a to funkcionalita Klonovacího razítka (Clone) a Náplast (Remove Spot). Tedy ano, jsou tu, ale ani deset minut hraní mi nějak nepomohlo zjistit, jak se mají efektivně používat – tedy buď moc nefungují, nebo jsem jen nešikovný.

Video: Jak upravovat obličeje

Nenápadné čudlíky + pozor na Rawy

Na závěr ještě dvě šikovné funkce – vpravo dole se skrývá nenápadný symbol Show original (Ukázat původní fotku), což se opravdu hodí pro rychlou orientaci… A taktéž velmi dobře pojednaná je funkce exportu – šipka v pravém horním rohu, přes níž se fotky ukládají…

V ukládacím dialogu je možné zvolit, zda se fotka má zmenšit, jak moc se má při uložení změnit její kvalita, případně je možné vložit do fotky vodoznak… Opět platí, zkuste, uvidíte…

Plus ještě jedno varování – častá otázka zní: a umí Polarr zacházet s Rawy? Odpověď je ano i ne… Ano, protože rawy dokáže otevřít a umí s nimi pracovat… Ale: je to tak trochu podfuk – on je totiž, jak mi potvrdili na podpoře Polarru, před tím vyvolá do jpgu…

Jinými slovy: když s rawem pracujete v nějakém pořádném programu, pracujete opravdu s těmi mnoha daty, které raw obsahuje. V Polarru ne, tam už máte k dispozici jen s menší (z rawu vyvolaný) jpg. Záleží na tom? No, určitě je dobré to vědět a mít reálná očekávání…

Tak vzhůru do úprav. A ať vám netrvají déle než pár vteřin!

Video: Jak upravovat fotky v Polarru (120 minut podrobných návodů)

úpravy fotek v programu zdarma

 

Reklama

81 komentářů

  1. Pokud je zpoplatněné doostření a úprava perspektivy, nemá volně použitelná verze význam.

  2. Vladimír

    Dobrý den,
    mám dotaz na možnost tisku fotek z Polarru nebo vubec exportu
    na mail nebo mobilu. Díky
    Vl.

  3. Dobrý den, chci se zeptat, zda Polarr umí hromadnou úpravu fotografií (například změnit hromadně velikost fotografií nebo hromadně vložit na fotografie vodoznak). Ve videu bylo uvedeno jen kopírování vlastností z jedné fotky na druhou.
    Předem moc děkuji za odpověď

  4. Miloslav Novotný

    Dobrý den. Nainstaloval jsem si program Polarr Photo Editor Pro 5.10.19 Multilingual.rar . Instalace proběhla snad v pořádku, ale program nelze otevřít. Můžete mi poradit?

    • NAIN ŠTALUJ SI PHOTOSCAPE X – JE ZADARMO A URČITE NAJLEPŠÍ – MÁM AJ PLATENÝ ZONNER AJ POLAR – POLAR NIE JE NA RAW A JE LEN PRE WINDOOWS 10 – ALE NAD PHOTOSCAPE X NIE JE

  5. Děkuji za odpověď. Polarr mě velmi zaujal a stejně tak Affinity Photo. Nějakou dobu upravuji v Zoneru, který má určitě co nabídnout, ale Polarr a Affinity mi nějak přijdou více interaktivní a s vpodstatě okamžitou odezvou na provedenou akci. Nevím proč, ale v Zoneru to trvá déle někdy až nepřiměřeně což celý proces nějak zdržuje a někdy i kazí radost z celého procesu. Určitě si ho nechám, jen mě více zaujala práce v Affinity i v Polarru. A k tomu otázka. Kdy se podle vás vyplatí upravovat fotografii v Polarru ve formátu jpg a kdy spíše v Affinity ve formátu Raw. Nebo přesněji jde o účelnost fotografie? Pro klienta za platbu (kvalitnější z Raw) a pro radost do rodiny či přátele atp. (v jpg)?

    • Jan Rybář

      Odpovím trochu obecněji: Affinity je už prostě opravdu „pořádný program“, který chce (a docela se mu to daří) být konkurencí Photoshopu, tedy ne konkurencí v obchodním smyslu, ale prostě nástrojem pro ty, kteří chtějí něco alternativního. To podobné se dá říci o Zoneru. Polarr je naproti tomu prostě hračka, která má své velké limity a patří spíš do světa „rychlých mobilních úprav“, ač skvěle funguje i na desktopu. Tedy pokud chcete upravovat více a pořádně, něčemu „pořádnějšímu“ neutečete… Ale i tak má Polarr své místo, ať už pro rychlé úpravy, nebo prostě pro rychlé zvládnutí toho, co od úprav vlastně čekat… JR

  6. Polarr, ale neumí pracovat s formátem Raw. Nebo ano? Mě je nezobrazuje ve složce ani nenačítá.

    • Jan Rybář

      Máte pravdu, neumí, což je jeho zásadní slabina. Některé vůbec nevidí a neotevře (např. Fujifilm), u Canonu a Nikonu je otevře, ale je to „falešné otevření“, protože raw prostě převede do jpg a s tím pak pracuje… JR

  7. Dobrý den, jsem začátečník v úpravách fotografií. Dnes jsem si stáhnul program Polarr pro windows10 a zkoušel různé úpravy. Program se mi líbí,ale nevím co mám na závěr udělat s upravenou fotografií. Originál foto jsem si vytáhl z alba a tu upravenou bych tam chtěl vlastně vrátit. Jak toho dosáhnu? Děkuji

  8. Je zajímavé, že starší verze zvaná Polarr V2 nebo V2 Polarr formáty RAW načte bez problémů, otázkou ovšem zůstává, jak dalece s nimi umí pracovat. Při mém testování se mi zdálo, že z této starší verze lze jednoduše vymáčknout lepší úpravy fotek RAW formátu (Canon .cr2) než třeba z editoru Zoner X

  9. Dobrý večer.
    Dotaz začátečníka, co by jste mi doporučil, Polarr nebo Gimp?
    Děkuju Jana

  10. Jan Libich

    Polarr jsem zkoušel, na pár věcí je to šikovný editor, ale hodně věcí mi v něm chybí a nemá ho ani placená verze, navíc neumí pracovat s více fotkami současně nebo dávkově, což mi vadí. Zůstávám u robustnějších a rozsáhlejších programů, ale jako na učení a nějaké hraní a základní úpravy pár fotek to je asi stále dobré, na vážnou práci se ale opravdu nehodí a to ani v placené verzi, tady i přes trochu zmatené rozhraní posledních verzí Zoner Photo vede, i když s předplatným je už v zásadě předražený, neb platit za to každý rok je trochu opruz.

  11. Používám Polarr v neplacené verze na Macu a jsem naprosto znechucený. Nejvíce mne vytáčí, že nejsou označeny placené nástroje a filtry. Zvolíte a když chcete uložit, zaplaťte. Když zkouším filtry, mám pocit, že tvůrci ujížděli na kinofilmech, otřesné. Ovládání je, hmm, jak to říci … přecházím z Windows a si jsem si ještě nezvykl.

  12. Zdravím Honzo,
    ještě před týdnem mi free program na Win 10 v pohodě fungoval. Dnes jsem ho spustil a zobrazí jen nápis polarr na černém pozadí.
    Žádná možnost další práce s programem.
    Netušíte v čem by mohl být problém? Zkusil jsem program přeinstalovat a pořád to samé..
    Díky

  13. Andrea V.

    Tak. Polarr zdražili na 2 000 Kč a z free verze odstranili Doostření a Zřetelnost (jsou aktuálně jenom placené). Čímž celý Polarr jako varianta zdarma naprosto ztrácí celý význam. Bez doostření se existovat nedá …

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za komentář, to je zvláštní. Mám poslední verzi, placená stále stojí 599 Kč na rok a Doostření i Zřetelnost ve free verzi nadále fungují. Jakou užíváte verzi a na jakém stroji? JR

      • Andrea V.

        Dobrý den, mezitím jsem zjistila, že když dám rozložení plochy Express, složka Details se tam ukazuje jako placená, ale když program přepnu do rozložení plochy Pro, mám tam i doostření a podobně i v bezplatné verzi (potud cajk 🙂 ) .

        Co se týká placení, mám Lenovo Yoga 510, Windows 10 a na Microsoft Store 1 999 Kč (zrádci 🙂 ) . V každém případě, doostření se našlo, a víc toho ke štěstí nepotřebuju 🙂 🙂

        • Andrea Hendrichová

          to je zvláštní, mně to z microsoft store přehodí na web polarru, kde je cena 29,99usd. ale nejde mi to zakoupit. 🙁

        • Andrea Hendrichová

          jo tak už jsem to našla v tom microsoft store, takže proto mi to asi nejde zakoupit přes ten web

      • Andrea Hendrichová

        dobrý den, mohl byste mi prosím poradit, jak si zakoupit placenou verzi? Nebo co dělám špatně, že stažená verze zdarma mi povolí uložit pouze jednu upravenou fotku denně? když kliknu na roční zakoupení programu, naskočí mi tabulko pro login, tu vyplním a následně mi naskočí tento nápis : there was an error checking your membership or the pricing. Vůbec nechápu včem je problém. neporadíte prosím, už si nevím rady. děkuji Andrea

  14. Dobrý den,
    co mám udělat pro to, aby se mi fotka uložila se všemi úpravami? Netuším, co dělám špatně. Hodně dlouho jsem si hrála se štětcem úprav (Brush), abych zesvětlila příliš tmavá místa, avšak uložila se bez těchto úprav a i v programu na fotce po uložený všechny tyto úpravy zmizely. Zkoušela jsem to několikrát a vždy uloženo bez úprav. Netušíte, prosím, co mám udělat jinak? Předem moc děkuji za odpověď.
    Pekný den.

  15. Web free verze: zkusil jsem korekci perspektivy – je to placena funkce.
    Takze: bez penez do Polarru nelez, co bylo (mozna) vcera zdarma je dnes placene.

  16. Dobrý večer,
    prosím free verze Pollaru a „červené oči“ – je tam tato funkce a když ano, tak kde?

  17. Dobrý deň, nenašla som ako a kde stiahnuť verziu zdarma pre Android. Díky za pomoc,

  18. Dobrý den,
    kde najdu ke stažení tento program a lze na něm rozmazat pozadí a osobu nechat ostrou?? Děkuji.

  19. Dobrý den, již v minulosti cca. od roku 2017 jsem měl staženou free verzi programu free photo editor polarr a byl jsem s ní nadmíru spokojený. Nicméně dneska jsmem si stáhl novou verzi tohoto programu a zde mi chybí docela podstatné funkce a to automatická úprava fotky, která se nacházela v pravém vrchním rohu v ikonce štětečku, tato se v nové verzi již nenachází, nebo ji nemohu najít a další funkce jako úprava obličeje, která se v nové verzi rovněž nenachází, což mne docela hodně mrzí. Stará verze polarr photo editor již bohužel asi stáhnout nejde, že ??? Případně nacházejí se vnové verzi tyto chybějící funkce a pokud ano, tak prosím kde je najdu, děkuji za odověď

  20. Dan Kříž

    Dobrý den, děkuji za užitečný video návod. Dost mi usnadnil začátky.
    Mám čerstvě SONY, JPG lze do free verze nahrát a bez problémů editovat.
    Chtěl bych, ale také nahrát SONY RAW, tedy ARW hlavně mi jde následně o lokální úpravy.
    Máte tušení, zda po zakoupení Polarr placené části toto umožní?

    Předem díky.

    Dan K.

    • Jan Rybář

      Dane, zdravím – skoro si myslím, že nákup plné verze by nepomohl. On prostě Polarr ty rawy trochu fláká, on s nimi neumí pracovat, pouze je otevřít (tedy nepracuje s plnými daty z rawu jako pořádný editory, ale jen je vyvolá do jpg). A je možné, že některé typy prostě nezvládne… JR

  21. K ceně Polarru …. „Polarr Photo Editor is moving to a subscription model for new users in early 2018“ … tj. Polarr přešel z jednorázové platby na model časového předplatného.

  22. Dobrý den, lze v polarru vytvořit fotografii, která bude černobílá ale jen určitý detail barevný? (např. kytka ve vlasech apod. Nikde jsem to nenašla. Také jednotlivé masky apod. si musím přidat do hlavní lišty. Zámek na ničem nemám, vše funguje, ale potom to s těmito extra úpravami nelze uložit.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tuhle funkci jsem tam zatím nezahlédl, skoro si myslím, že tam není… A s tím ukládáním, to je divné – je pravda, že od poslední aktualizace se program mnohem více snaží vnutit placenou verzi, pouští tam právě ony zámečky, ale vždy se mi zatím podařilo z toho utéci… Tedy se omlouvám, že ví poradit neumí… Zdravím, JR

  23. Mal som tiež pár týždňov problém s tým, že nemám hornú lištu a a po tuknutí do ikonky vľavo hore, mi vždy sa otvoril len jeden obrázok. Po prečítaní diskuzie som skúsil nahrať rozšírenie pre chrome. Trochu to pomohlo. Otvorila sa mi dolná lišta a cez ikonku vľavo dole sa mi dá tam umiestniť viacej fotiek. Stále je zrada, že všetky tie obrázky tam ale musím dostávať jednotlivo a nejde nahrať naraz celý súbor z pamäťovky. /Windows 10/

  24. Dobrý den, mám dotaz ohledně licence. Měl bych zájem si zakoupit plnou verzi, cena již není 20 USD, ale 60 USD. Ještě jsem se dočetl něco o změně v předplatném. Nemáte někdo nějaké informace?
    Díky moc.

  25. Zdravím. Mám takový nestandartní dotaz. V Pallaru je jedno písmo. Sensa Brush. Neporadíte jak tenhle font sehnat a doplnit jím jiný program? Konkrétně Zoner.

  26. Jan Sláma

    Mám win sedmičky pro, takže asi s rawy problém natrvalo ?
    Jan

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já to žel takto říci neumím – co mi píši různí lidé, na sedmičkách to buď funguje bez problémů, nebo to blbne, nebo vůbec… Tuším, že to záleží i na verzi 32/64 bitové. Na druhou stranu ale bych si spíše tipl, že to bude v něčem jiném – pokud zbytek funguje, tak by mohly/měly fungovat i ony rawy… Ale více žel říct neumím… (Ono ty rawy to otevře „falešně“, tedy přetvoří do JPG, tedy jsou otevřít, ale není to práce s raw v pravém smyslu slova)… JR

  27. Zdravím, píšete o RAWech, že je Polar umí otevřít. Zakoupil jsem Pro -windows a Polar rawy nenačítá. Používám dslr Sony a Panasonic. Co nedělám správně ?
    Děkuji za odpověď.
    Jan

  28. Dobrý den,
    upravil jsem si fotky v Polarru, ale bohužel při ukládání ztratí některé nastavené vlastnosti, a to ať ukládám do .jpg se 100% kvalitou, tak při ukládání do .tif. Například fotka je po uložení mnohem méně ostrá než v náhledu v Polarru, nevíte prosím, jak toto vyřešit, aby fotka opravdu vypadala po uložení stejně jako v náhledu? Díky za odpověď.

    • Jan Rybář

      Zdravím, to zní dosti podivně, to máte pravdu, ale nenapadá mě, čím by to mohlo být – neběží Vám to na nějakých starších Windows? Tam si program často dělá, co chce… JR

  29. Dobrý den, měl bych prosbu, nevíte kde si stáhnu PC verzi (win 10) ? Rád bych program vklidu ozkoušel a až pak případně zakoupil. Případně jiný podobný program, jsem začátečník. Děkuji

  30. Dobrý den, na Vánoce jsem dostal Canon EOS 1300D + 18-55 DC III Value UP Kit. Pročetl jsem si veškeré diskuze na vašich stránkách i samotnou recenzi…. Docela mile mě fotky překvapily (jsem úplný začátečník, kterého fotografování velice chytlo 🙂 ). Program jsem si skrz vaše chválení stáhl a jak vidím, tak mě čeká dlouhá cesta… U zrcadlovky s poměrem cena/kvalita jsem velmi spokojený. Díky moc za vaše stránky a do nového roku 2018 přeji vše nejlepší !!

  31. Zdravím Honzo,
    díky za článek, Polarr jsem nainstaloval a pro moje lehké úpravy je opravdu šikovnej. Máte nějaký trik na rychlou úpravu červených očí ?
    Díky.

    • Jan Rybář

      Zdravím, to se, obávám, Polarr neumí, teď jsem zkoušel najít, nejste první, kdo se na to ptá, ale nenašel jsem… JR

  32. Včera jsem narazila na váš článek a Polarr mne velmi zaujal. Stáhla jsem si ho pro windows (mám win10), spustila, nahrála fotografie, ale fotografie se vůbec nenačtou, mám na obrazovce jen čerrno, jako by fotografie byly černé 🙁 Jsem z toho docela nešťastná, protože si myslím, že tento program je to, co jsem hledala. Zkusila jsem nahrát i fotografie malé, jestli není problém ve velikosti, ale ani malé se nezobrazí, i náhledy importovaných fotografií jsou černé. Nestalo se vám to někdy? Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Aleno, zdravím – poradit nedokážu, ale je fakt, že Polarr často a rád blbne, i mně se na laptopu občas stane, že jsou náhledy šedivé, pak se to ale vždy samo opraví… Tedy trpělivost přeji.. JR

  33. Nepodařilo se mi pracovat s formatem Tiff. Nebo ho Pollar opravdu neumí?

  34. Jindřich Tvrdík

    Nevíte někdo proč mi Polarr znenadání zmenšuje velikost fotografie při ukládání? Vždy mi zachovával původní velikost, ale od nové verze mi všechny fotky zmenšuje na velikost 249kB.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to bohužel takto na dálku neumím poradit, ale velikost se nastavuje při ukládání (ikonka v pravém rohu), tam se to dá přesně vyspecifikovat, tedy zkuste… Jinak mně to po aktualizaci také hází nějaké chyby, tedy je asi třeba vydržet… JR

      • Jindřich Tvrdík

        Děkuji moc za odpověď. Ono to není všechno, taky mi to hází chyby. Tak budu trpělivý :). Mějte se fajn.

  35. Zdravím, koupil jsem Polarr pro windows, ale nevím jakou verzi, nevím kde je u polarru about, nastavení atd. Poklikal jsem co se dalo, ale nenašel. Na rozdíl od vašich obrázků editoru mi na polarru chybí horní lišta. Taky jsem se nikde nedočetl, s jakými formáty pracuje. Umí RAW nebo je třeba fotky vyvolat jinde. Taky neumím importovat. Natáhnu vždycky jenom jednu fotku /jpg/ atd atd. Není někde návod pro ubé / úplně blbé/. Takový ten za prvé, za druhé, za třetí …
    Váš návod je sice super, ale hned na začátku se mi prostě nedaří import
    Filtry a další úpravy snad časem zvládnu.
    W7 pro
    Děkuji za odpověď.
    Jan

    • Jan Rybář

      Dobrý den, hmm, rád bych poradil, ale takto na dálku to moc nejde – bohužel, Polarr se místy chová trochu záhadně navíc se na jejich stránkách nikde nedá dočíst (pokud jsem to nepřehlédl), co umí jaké verze pro různé operační systémy… Tak se omlouvám, že neumím říci více… JR

    • Martin Novotný

      Dobrý den. RAW formáty určitě neumí všechny. Například RAF z Fuji nenačte. Načte pouze vložený JPG z RAW formátu, takže vyvolat je třeba jinde, což je škoda. Dočetl jsem se, že stejný problém je s RAW formáty Sony.

      • Zdravím, program jsem si koupil, ale Sony ani Panasonic RAWy neumí. Teda aspoň já to nedovedu. Kdyby někdo věděl …
        Předem děkuji.
        Jan

  36. Nevíte proč program nedetekuje obličeje? Je to někde v nastavení?

    • Jan Rybář

      Honzo, jste již několikátý případ, který podobnou nefunkčnost hlásí, a bohužel neumím poradit – jediné vysvětlení může být, že software v dané situaci neumí poznat, že to je obličej, což se občas děje… Je to prostě moucha, které se nějak záhadně vrací, ale netuším, co s ní… JR

  37. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať otázku ohľadom úpravy fotografii vo formáte RAW. Fotím na Canon a fotky vo formáte RAW z tohto fotoaparátu majú koncovu .CR2, bohužiaľ mi ich nechce upraviť ani Polarr ani Picasa. Skúšala som ich vložiť do originálnych programov priložených k fotoaparátu (Digital Photo Professional, Picture Style Editor), paradoxne ani tieto nedokážu fotku zobraziť a spracovať. Viete mi poradiť konkrétky program na úpravu fotiek .CR2 alebo v čom môže byť chyba v originál Canon programoch? Ďakujem za odpoveď

    • Jan Rybář

      Martino, Polarr obvykle otevírá rawy bez problémů, i když některé jeho verze (například ta onlinová jen na webu) to neumí… Časem udělam nějakou tabulku, kde zkusím popsat, co kdo hlásí za chytáky. Ale: skoro bych řekl, že někde bude ještě jiný zádrhel – protože právě ony zmiňované programy včetně Digital Photo Professional to otevřít i zobrazit musí… Nemáte nějaké starší verze těch programů? Že by byl problém v nekompatabilitě… JR

      • Dobrý večer, trochu s odneskorením, ale predsa odpovedám, ako sa mi podarilo môj problém vyriešiť. Myslím, že som potom skúšala Polarr aj stiahnuť, no s RAWom to stále nešlo…Zamerala som sa teda na Digital Photo Professional, nainštalované programy z priloženého CD som vymazala a stiahla som si software s programami na oficiálnej stránke Canon (ako som sa tam dočítala, je to bežný problém, že niektorým užívateľom priložený software na CD nefunguje). Po spustení mi program načítal už aj RAW a úpravy fungujú, ako majú. Takže kto by mal podobný problém ako ja, riešenie je v podstate rýchle a nenáročné 🙂 Martina

  38. Veronika J.

    dobrý dne, já jsem si ho pro windows zdarma stáhla, mám windows 8. Musí se jen vpravo nahoře přepnout na download free trial, taky jsem ho ze začátku přehlédla. Ale mám jiný problém, při uložení fotografie fám nastavit JPEG, fotografie se mi uloží, ale fotka má pak jen bílou ikonu a když na ni kliknu, tak neustále musím nastavovat v čem ji chci otevřít. Otevře se, ale při každém prohlížení musím nastavovat znovu, nejde nastavit prohlížet vždy vybraný program. Když dám vlastnosti, tak ani není uvedeno, že je to uloženo v JPEG, je tam pouze typ souboru: soubor. Nevíte, kde by mohl být problém?

    • Jan Rybář

      Veroniko, zdravím – to je divné, to by se díti nemělo – skoro bych řekl, že prostě při ukládání program „nevyrobí“ příponu JPG – a bez ní pak windowsovský prohlížeč neumí poznat, co s ní má dělat… Zkuste v tom posledním kroku při uložení pohlídat, aby tam bylo .jpg…. Držím palce, JR

      • Děkuji za odpověď, přišli jsme na to ještě ten den. Musím při ukládání připsat k názvu fotky ještě koncovku jpg. Pak už otevírá jako ostatní fotografie. Je to zvláštní, ale jinak mi to prostě soubor neotevře. Ještě jednou děkuji za radu i tip na program polarr.

        • Ja som to vyriešil s tou bílou ikonou tak že ukladám do inej zložky – teda načítavam z jednej a ukladám do druhej
          mnou vytvorenej zložky. Vtedy bielu ikonu nikdy nespraví a netreba dopisovať pracne JPG.
          Inak verzia pre Win je celkovo lepšia ako pre chrome verzia. Funguje tu omoc viac vecí k spokojnosti mám Win 7 a vpohode
          to zvláda aj modul na úpravu tváre.

  39. Dobrý den,
    chtěl jsem upravit obličej podle vašeho videa- úprava obličeje v polarru, jenže hned nastal problém..jak hledám tak hledám nemůžu nikde v programu nalézt ikonku obličeje anebo alespoň cokoliv co by možnost úpravy obličeje připomínaly. Nevíte prosím kde bych tyto možnosti našel? Myslím, že mám aktuální verzi.

    • Jan Rybář

      Dobrý den Vojto, tento problém mi hlásilo už pár další čtenářů, a je to zjevně něco mezi nebem a zemí… Obecně by měly určitě fungovat verze stažené do počítače, ideálně na posledních verzích Windows, nebo Mac. Pak je třeba hrát si s fotkou, na níž je Polarr schopen najít obličej (což ne vždy umí…)… Dejte vědět… JR

  40. Také jsem chtěl dnes vyzkoušet co program Polarr umí , bohužel na Win 7 celkem problém .
    Verze Chrome mi do prohlížeče nejde přidat , pokaždé ke konci vyskočí hláška : Rozhraní WebGL není podporováno.
    Zkoušel jsem tedy tuto funkci v prohlížeči povolit , ale nepomohlo to 🙁
    Prubnul jsem tedy další možnost stažení programu přímo do pc , ale zde mi také nenačte formát Raw ( NEF).
    No celkem škoda , podle vašich videíí se mi Polarr zamlouval

    • Jan Rybář

      Milane, zdravím, hmm, to je škoda, že to nefunguje – je tedy pravda, že na Windows 7 to opravdu většinou blbne, ale s tím Chromem to je některé nějaký chyták, za který asi Polarr nemůže, to zkuste ještě nějak rozlousknout, případně zkuste přímo v prohlížeči, byť tam to bývá osekané… Držím palce, JR

  41. umí polarr i klonovací razítko? To používám dost často…

  42. Dobrý den, z prvu musím říct že jsem naprostý začátečník co se úpravy fotek a v podstatě i focením zrcadlovkou týče. Vaše video o Polarru mě zaujalo a tak jsem ho naistaloval abych ho zkusil. Nevím z jakého důvodu mi ale nejdou otevírat fotografie ve formátu RAW (NEF).Neustále jen probíhá import. Nevíte kde by mohl být problém? Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to žel tak na dálku neumí poznat, na kurzech, kde si s tímto programem hrajeme, to zatím všem funguovalo. Ale je pravda, že občas se vynoří nějaké nepochopitelné problémy – třeba program prostě nefunguje na nějaké verzi počítače atp… Navíc se ty verze stále mění, ale pokud se nepletu, tak by to mělo být bez problémů možné na verzích stažených přímo do počítače (zatímco např. online verze a verze pro Chrome to neumí/neuměla…) JR

  43. Nevím, nevím..
    Teď jsem se mrknul na nabídku (musel jsem po výměně notebooku znovu nainstalovat doplněk Chrome), a vidím u WIN 10 dvě verze. placenou a free.
    Zde free https://www.microsoft.com/en-us/store/p/photo-editor-polarr/9nblggh6bgx8

    Nezkoumal jsem rozdíl co placená verze nabízí navíc…

    • Jan Rybář

      Zdravím! Já si hrávám s tím rozšířením pro Chrome, ale skoro bych řekl, že rozdíl free/placená verze bude stejný… Obecně platí, že verze zdarma je opravdu dostačující pro většinu běžných úprav, placená nabízí například lokální úpravy (štetce) a dle webu za ní chtějí 20 UDS (v Evropě spíš Euro plus asi daň)… JR

  44. Verze pro prohlížeč Chrome je moc fajn, ale má jedno pro mne zásadní omezení a to že delší strana nemůže mít více jak 4096px. Bohužel. Pro mne to znamená připravit si fotku (oříznout nebo zmenšit dle budoucího použití) na tuto max. velikost.
    Ale i přes toto omezení je to moc šikovný prográmek. Momentálně pro běžnou rychlou úpravu u mě nejpoužívanější.

    • Jan Rybář

      Libore, zdravím Vás – já to zkoušel, a bez problémů mi to upravuje i exportuje (= ukládá) i fotky z Canon 5D m3, tedy o šířce 5760px… Zkoušel jsem obě verze – jak rozšíření pro Chrom, tak přímo on-line sedící verzi programu… Tak nevím, zda tam není ještě nějaký jiných chyták… JR

  45. Ta windows verze je jen pro Win10 a placená, takže asi zbývá jen ta Chrome.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*