Olympus PEN E-PL8 – slušný foťák do dámské kabelky (recenze)

Olympus PEN E-PL8 je v reklamních materiálech popisován jako foťák pro blogerky – a ač marketingové škatulky mnohdy míjejí cíl i realitu, zde to opravdu sedí. Je to v zásadě sympatický stroj, který se opravdu vleze do dámské kabelky a při troše snahy je z něj možné vytáhnout opravdu slušné fotky.

Olympus PEN E-PL8
Olympus PEN E-PL8 na oficiálním snímku. Foto: Olympus.cz

Řada Olympus PEN obvykle míří na nepříliš náročné fotografy, anebo na ty, kteří nechtějí obyčejný kompakt, ale snaží se s něčím malým zůstat v rozumné cenové kategorii. Olympus PEN E-PL8 je další z této rodiny, přichází po šikovném modelu E-PL7 (rychlá recenze zde) a je spíš evolucí, než revolucí.

Jinými slovy, podle specifikací je to hodně podobný foťák, jen je designem ještě více zacílen na zmíněnou cílovou skupinu mladých lidí, převážně ženy, dumající nad tím, co koupit, aby to bylo malé a hezké.

Pro koho je Olympus PEN E-PL8

Přiznávám: když jsem od zástupců Olympusu slyšel, jak se “sedmička” stala obrovským hitem mezi českými blogery, měl jsem mírné pochybnosti. Ale nyní se za ně v duchu omlouvám, “osmičku” na mém krku totiž náhodou zahlédla sestřenice mé ženy, pětadvacetiletá Kristýna, která má vlastní blog o cestování a obecně, dalo by se říci, je prostě “in”.

Olympus PEN E-PL8
Olympus PEN E-PL8 je ideální jako příruční „zápisník“. V dobrých podmínkách umí velmi slušné fotky. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

No a Kristýna na onen foťák zálibně pohlédla a pravila “Ty jo, ty už máš PEN osmičku?” Zjevně jsem v jejích očích poměrně stoupl. Tedy ano, image Olympusu PEN E-PL8 zkrátka funguje.

Taktéž jsem Kristýně didakticky pravil, že za podobné peníze (cca 17 000 Kč) jdou koupit i jiné foťáky, z nichž polezou fotky ještě o chlup lepší. “Jenže,” pravila ona, “ty určitě nejsou tak malé a hezké a šikovné.”

V čemž měla pravdu – a je to konstatování opravdu charakteristické pro hodnocení celého foťáku: pokud vám striktně nejde o maximální kvalitu fotek, ale pro užití á la mobil, Olympus PEN E-PL8 je opravdu zajímavý foťák.

Je skladný, jak u Olympusů bývá zvykem, velmi dobře se ovládá. A v neposlední řadě je i rychlý, tedy rychle se probouzí ze spánku a rychle je schopný reagovat, což je například velká slabina u Fujifilmů.

Olympus PEN E-PL8
Rychlé rodinné fotky při troše snahy dopadají vcelku slušně. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

16 MP bez hledáčku

Abychom foťák někam systematicky zařadili – tak jako ostatní Olympusy jde o stroj kategorie Micro 4/3, tedy má čip o něco menší, než jsou začátečnické zrcadlovky, ale zase větší, než mají stále oblíbenější “jednopalcové” kompakty typu Sony RX100 iii nebo Canon G7 X.

Rozlišení je 16 megapixelů, což zcela stačí a je dobře, že Olympus nepodlehl “megapixelovým závodům” (obecně a mírně nepřesně: více pixelů často znamená horší kvalitu obrazu, více šumu atp…).

Olympus PEN E-PL8
Krajinky mu obecně moc nejdou, ale pokud panuje krásný podzim, i to se daří… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

V různých fórech můžete zahlédnout názor, že jde o foťák s vnitřnostmi shodnými s oblíbeným Olympusem OMD E-M10 (recenze zde). Neumím posoudit, ale může to tak být. Zásadní rozdíl je samozřejmě v tom, že Olympus PEN E-PL8 nemá hledáček.

A jak moc hledáček chybí? Na to každý odpovídá trochu jinak, mně osobně to je zcela jedno. Pravda, pokud svítí slunce, není vidět skoro nic, ale na to jsme my, co pořád něco cvakáme i mobilem, zvyklí. Ale samozřejmě, M10 je pořádnější foťák, to je jasné.

Olympus PEN E-PL8 a ovládání

OLYMPUS PEN E-PL8
Ovládání je opravdu snadné, jak už to u Olympusů bývá. Foto: Olympus.cz

Jak jsem již zmínil, foťák je hodně sympatický svým dobrý ovládáním – osobně mám rád u této kategorie foťáků výklopné displeje, funkčních čudlíků samozřejmě není tolik, jako u dražších modelů, ale i zde může i zkušený fotograf vcelku dobře vystačit s jedním funkčním tlačítkem (kam jsem si nastavil ISO).

Nu ano, blesk se musí přidělávat, s tím se zkrátka nedá nic dělat. Ale neztratit ho, to je dle mého v podstatě nemožné.

A samozřejmě, důležité pro tento typ foťáků je důležitá snadná konektivita, tedy i wi-fi tu je, pokud byste chtěli výtvory hned posílat někam dál.

Co foťáku nejde vůbec, je automatické smontování fotek do HDR, párkrát jsem to zkoušel, ale vždy to bylo opravdu hodně bídné. Samozřejmě, ono to je bídné skoro vždy u všech foťáků, tedy nad tím asi můžeme mávnout rukou, mobil tohle prostě zvládne lépe…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Jak Olympus PEN E-PL8 fotí

Olympus PEN E-PL8
Pevný portrétní objektiv udělá své – v dobrém světle to vypadá slušně, za žluť na mé manželce může západ slunce… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A jak tento Olympus fotí? To asi nejlépe posoudíte z fotek na této stránce – počasí bylo koncem října skvělé, a PEN tak mohl ukázat opravdu maximum, co umí. Slunce, podzimní barvy, dcery v oblíbených pastelových barvách, tady to prostě fungovalo velmi dobře.

Kvalita fotek je zkrátka velmi dobrá, o tom není pochyb, a v zásadě nepřekvapivě platí, že fotky dopadají tím lépe, čím více je na fotce barev a detailů. Naopak ne zcela uhrančivě dopadají celky, pohledy do krajin případně fotky v situacích se složitějším světlem, kde to moc nefunguje.

Olympus PEN E-PL8
Je to malý a skladný foťák, což je v éře mobilního focení zásadní výhoda. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Tak jako u mnoha jiných Olympusů mám i tu dojem, že velikost čipu je zkrátka trochu nevýhodou. A že u některých foťáků shodné cenové kategorie se “zrcadlovkovým APS-C čipem by výsledky byly o chlup lepší. Konkrétně mám na mysli například Sony A5100, Fujifilm X-A2 i Canon M3.

Což je názor, za nějž mi vždy přátelsky, ale razantně vyčiní známí z českého zastoupení Olympusu i někteří čtenáři. Tedy posouzení nechávám na čtenářích…

K čemuž připomeňme onu epizodu se sestřenicí-blogerkou Kristýnou. Pro zběžné “kavárenské” použití to je jedno. A tam naopak opravdu může vyniknout silná stránka Olympusu: že je malý, skvěle se ovládá a rychle reaguje.

Pevné objektivy, to je jiná dimenze

Tenhle PEN se, ostatně jako mnohé další Olympusy této kategorie, prodává v setu s “pancake” objektivem M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1-3.5-5.6 EZ – při crop faktoru 2 tedy v přepočtu na kinofilm jde o šikovný rozsah 28-84 mm. Je to objektiv slušný, nikoliv však úchvatný.

A rád jsem tedy během testu zkoušel i “pořádná” pevná skla, konkrétně širokoúhlou “pětatřicítkou” – M.ZUIKO DIGITAL 17mm/1.8 a “devadesátkou” M.ZUIKO DIGITAL 45mm/1.8.

Olympus PEN E-PL8
U podobných fotek je pevná „pětatřicítka“ prostě opravdu hodně cítit, foťák posouvá výrazně výš… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pochopitelně, to je jiné kafe – že 90tka bude umět hezky “rozmazávat pozadí”, po čemž vždy hned touží všichni začátečníci, to mě nijak nepřekvapilo. Mnohem výraznější dojem jsem měl z oné “pětatřicítky”, tělo se v kombinaci s ní opravdu proměnilo před očima a obrázky najednou byly o třídu výš.

A teď ta špatná zpráva – finančně to moc nedává smysl: 17/1.8 stojí kolem 13 000 Kč, tedy řádově stejně jako tělo, no nevím… Spíš si umím nadšenou blogerku představit, že investuje do portrétního skla 45/1.8, to stojí kolem 8 000 Kč, což je pořád cena děsivá, ale nějak snáze myslitelná (ó, jak krásné je koupit pevnou 50tku na Canon za 3300 Kč…).

Olympus PEN E-PL8
A zde v akci pevná devadesátka, která je – více méně – finančně dostupná. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Tedy abych to shrnul: pokud máte hodně peněz a chcete tohle tělo posunout výrazně vpřed, ony pevné objektivy opravdu pomohou…

Olympus PEN E-PL8 – shrnutí v jedné větě

Olympus PEN E-PL8 je přesně tím, jak ho propaguje jeho výrobce: hezkým, šikovným a zásadě velmi slušně fotícím strojem mířícím na nepříliš náročné publikum, které preferuje hezký design, skladné tělo a příjemné ovládání.

Olympus PEN E-PL8 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Olympus mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:


 

Shrnutí recenze:

Olympus PEN E-PL8

Olympus PEN E-PL8 je přesně tím, jak ho propaguje jeho výrobce: hezkým, šikovným a zásadě velmi slušně fotícím strojem mířícím na nepříliš náročné publikum, které preferuje hezký design, skladné tělo a příjemné ovládání.

Hodnocení redakce:
7

Pros

  • Hezký design, kompaktní tělo
  • Na svoji kategorii velmi dobré ovládání a reakční rychlost
  • Kvalitní výklopný dotykový displej
  • Slušná obrazová kvalita

Cons

  • Obrazová kvalita je slušná, nikoliv však výjimečná
  • Poměrně tvrdá konkurence jiných foťáků podobné ceny a velikosti
  • Nemá zabudovaný blesk, což by se hodilo více, než se může zdát na první pohled
Reklama

16 komentářů

  1. Dobrý den, jak moc špatný je ten setový objektiv? Má to vůbec lepší obrazový výstup než třeba Samsung S10 nebo Huawei P30Pro? Uvažuji o tomto fotoaparátu pro manželku. Momentálně má Samsung S8, ale ten fotí příšerně. Hledám hezký, malý, lehký kompakt, který by co nejlépe fotil v automatickém režimu. Navíc, měl by mít wi-fi, bluetooth, výklopný displej na selfie. Uvažoval jsem rovněž o Sony RX100 mark III nebo IV, případně Canonu G7X mark II. Sám mám Nikon D610 a jediný kompakt, jehož obrazový výstup se mi líbí je Sony RX1R mark II, ale ten je cenově úplně někde jinde 🙁 Předem děkuji za Váš názor.

  2. Jan Libich

    E-PEN fotí celkem hezky, ale k srdci mi nikdy moc nepřirostla, přeci jen mi u ní chybí lepší ergonomie, špatně se drží v ruce narozdíl od malých Samsungů NX300 či NX1100, které mám doma. Ty se drží a ovládají dobře. Olympus má jednu výhodu, menší čip umožňuje větší hloubku ostrosti a fotky vypadají ostřejší než ze zrcadlovky s většími čipy, je to vhodné hlavně na focení zvířat a tak, ale na portréty a fotky, kde jde o málo světla nebo je třeba rozmazávat se tak nehodí, drahé nesetové objektivy jsou taky mínus a navíc na malý foťák nedávají smysl moc ty větší objektivy, pancake jsou kompromis v kvalitě obrazu a jejich malé rozměry jsou fajn, ale cena je příliš vysoká.

  3. Proč by to měl být sakra foťák do dámské kabelky? Dáma nejsem, kabelku nenosím, většinou fotím zrcadlem, ale na dovolenou je PEN prostě pecka. Malej, skladnej a fotí hezky.

  4. Dobrý den, pane Rybáři,
    prosím o objasnění, co si mám představit pod informací, že s pevným objektivem (17 mm) jsou obrázky „o třídu výš“. Mám E-PL7 a jde mi především o rodinné snímky a dokumenty, přičemž žádné zvětšeniny ve formátu A2 neplánuji ;-). Má smysl si navíc pořizovat objektiv s pevným ohniskem i pro takto skromné cíle? Poznal bych rozdíl oproti tomu 14-42 mm?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, je to tak, že obecně u všech foťáků platí, že pevný objektiv znamená lepší kvalitu obrázků, především v situacích, kdy je dobré hrát si s hloubkou ostrosti (pozadí se více „rozmazává“), ale i prostě i tehdy, kdy se hodí, aby objektiv lépe kreslil. Tedy ano, pokud jste zkušený fotograf, s oním pevným sklem z PENu vytáhnete výrazně víc. Ale musíte to opravdu umět, tedy pro příležitostné focení se klidně držte onoho setového objektivu… Navíc pevná skla jsou dosti drahá… Zdravím, JR

  5. Dobrý den, děkuji za článek. Jen na doplnění k článku – máte pravdu, že pevné objektivy MFT formátu od výrobců M.Zuiko či Panasonic-Leica jsou pro kategorii fotoaparátů PEN E-PL dost drahé. Nicméně existují i pevné objektivy pro formát MFT ze série Sigma Art se světelností f/2,8 a ohnisky 19, 30 a 60 mm, a to za celkem rozumnou cenu kolem 4.600,-Kč.
    Na rozdíl od ostatních značek bezzrcadlovek, je pro formát MFT již na trhu poměrně značné množství nejrůznějších objektivů i za nižší ceny, což možná taky přispívá k jisté popularitě tohoto formátu. Jsem zvědavý, zda s trhem bezzrcadlovek nějak zamíchá Canon s novým modelem EOS M5, který umožňuje přes adaptér plnohodnotné připojení i všech jeho objektivů EF.

    • Jan Rybář

      Dobrý den a díky moc za komentář! To je opravdu cenná informace, to jsem, přiznám, nevěděl, že Sigma dělá objektivy i pro tento typ foťáků… A ano, to je velmi rozumná cena… Zdravím, JR

    • Take jsem zvedavy, po tech predchozich M-kovych nekonukurenceschopnych vicemene ostudnostech do poctu a zvazovani uplneho ukonceni te vetve vypada M5 jako skok o generace dopredu. A Canon snad dela dobre, ze se do te zachrany M-rady pousti ted, kdy jeste ma prijmy na to, aby si to mohl dovolit, protoze trh fotoapartu bude kazdym rokem klesat, zmensovat se a kazdy ted ziskany systemovy zakaznik se bude do budoucna pocitat (pricemz poptavka po techto mensich alternativach perspektivu ma, byt ne nijak zazracnou).

  6. Jan Rybář

    Ono bude hodně zajímavé sledovat, kam se pohnout mobilní telefony – že zničily kompakty za 2-8 000, to je starý příběh. Já si ale čím dál více myslím, že i poměrně brutálně zasáhnout i segmenty vyšší včetně zrcadlovek, o bezzradlovkách nemluvě. Což mě napadlo v reakci na to, co píšete: mně hrozně lezlo na nervy, že jsem s tohle hračkou nebyl schopen udělat takové to rychlé hezké (a ano, nanicovaté) HDR z lesa na památku… iPhone to umí skvěle, protože lépe cílí na to, co lidé chtějí (že by to moc chtít neměli, to je jiný příběh…) Mějte se… JR

    • To by bylo na strasne dlouhou, mnohahodinovou a pro psanou formu i nepraktickou debatu, je to slozite tema s mnoha faktory a argumenty.

      Roli v tom sehraje predevsim pristup vyrobcu, kteri postupne regoranizuji sve modelove rady na ukor techto nizsich, kde jsou mensi marze (coz se mozna projevilo i zde – nulovy vyvoj = nulove naklady). Horsi je, ze uz to u Olympusu trva roky a nebyt cerstve nove E-M1 Mark II, uz 5-6 let by nemeli zadny realny pokrok, jen marketingove sachovani s nazvy, predesignovavani vzhledu a SW blbosti typu 16s videoklipu … a diky tomu me neprekvapuje, ze ani v roce 2016 neumi jejich „novy model“ pouzitelne HDR, stejne bidne, jako ho neumel uz v roce 2010 – to je to, co kritizuji, byt zrovna tohle je deail, ale o pristupu mnohe vypovidajici). Co se toho HDR tyka, to umi lepe i mobily za 4000, neni na to nutne mit iphone, kdyz jsem videl HDR, jaka lezla z pritelkyne Prestigia, tak jsem si take kladl otazku, proc je to pro vyrobce fotaku takovy problem, kdyz tam mohou byt obdobne blbosti typu radobykreativnich filtru apod. Ale to by bylo opravdu na dlouhe povidani 🙂

      Co se Vaseho nadhozu tyka, za jiste povazuji jen to, ze nabidka v digitalnich fotaku se v budoucnu urcite jeste vyrazneji ztenci – kvuli mobilum a zmizi takova ta uz ted v podstate zbytecna stredni trida (D7XXX, EOSXX) a zustane jen highend a lowend. V tom lepsim pripade, v tom horsim jen highend (vysoke marze, umoznujici nizke pocetni prodeje a presto zisk).

  7. No nevim … E-PL8 je fukncne 100% shodny s E-PL7, i evoluce je silne slovo (pokud nebudeme pocitat zcela otocny displej a moznost casoveho prednastaveni delky nahravaneho videa v 2-16 s „videomomentkach“). Jinak jsou, krome designu a vyklopitelnosti LCD, naprosto stejne ve vsech ohledech.

    Tzn. bohuzel je to dalsi pokracovani Olympusu v recyklovani 5+ let starych technologii, doplnovane okrajovymi, nepotrebnymi SW drobnostmi a pouze prebalovanych do libivejsich designu (ktere, mate pravdu, hodne prodavaji – zejmena jim, design umi na 1*, jakkoliv je to z fotografickeho hlediska absurdni atribut).

    Uprimne nevidim absolutne zadny duvod k tak vysokemu hodnoceni, ani ke koupi E-PL8, kdyz lze za temer stejne penize poridit kit obdobne skladny Panasonic GX80 s opticky vynikajicim 12-32 setakem (tak dobre setove sklo nema ve vybave nikdo jiny, natoz Olympus) anebo pripadne starsi, ale stale o MNOHO, nesrovnatelne lepsi GX7 s pevnou svetelnou dvactitkou, kde je cena take na obdobne urovni. A mimochodem, oba tyto fotoaparaty, poriditelne ve srovnatelne cene s lepsimi objektivy, maji take hledacek, narozdil od E-PL8. Tento model beru za opravdu vyhozene penize (v soucasne cenove konkurenci ostatnich, nejen tech jmenovanych) a neco, co se opravdu neda doporucit ani s primhourenym okem.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za komentář! I za tip na ten Panasonic – zkouším si ho půjčit, ale v danou chvíli to je s Panasonicem zcela stejné, jako s Pentaxem: není tu oficiální zastoupení, což komplikuje jakékoliv půjčování… Ale mám ho v merku… Zdravím, JR

      • Dobry den, no neni zac, nepisu negativni komentare rad, ale nekdy je potreba dodat k tomu i pohled z druhe strany, pripadne uvest neco na pravou miru (tim nemyslim Vas). Pricemz mne (narozdil od mnoha zastancu a lecky az PEN- nebo OM-D- fanatiku v diskuznich forech vsemozne po netu) vetsina tech fotaku prosla rukama, rada z nich i delsi dobu (mesice, rok) a rozhodne mi nejde o nic jineho, nez lidem umoznit co nejsvobodnejsi, nejlepsi vyber a nejrozumnejsi investici – tuto snahu sdilime :). A z toho pohledu je E-PL8 spatna investice, momentalne prilis drahy, stezi prumerne fotici recyklovany, technicky i funkcne zastaraly model. A v nekterych ohledech opravdu brutalne, az ostudne zastaraly, napr. k videozaznamu se pouziva stale ten samy kodek, jako u E-PL5, tzn. maximalne fullhd v 30 snimcich s MOV MPEG4/H264 a co hur, i se stejnym a stejne mizerne procesovanym datovym tokem.
        A kdyz uz pujdeme do diskuze starsich modelu, tak v obodobne cene lze stale jeste koupit i kit A6000 se zakladnim setakem, coz je uplne jina uroven a i blogerum ci blogerkam poslouzi nepomerne lepe, od foceni az po video a rozmerove si nepohorsi. E-PL8 coby model roku 2016 je proste propadak i vuci nekolik let stare konkurenci, bohuzel.

        P. S. Lze sice namitnout, ze 16-50 setak od Sony je mizerne sklo i na pomery setaku, ale 14-42 pancake motorizovany setak Oly je stejne spatny, ne-li horsi (oba svorne reprezenuji pomyslne kvalitativni dno setovych skel k CSCckum).

        • A jeste k tem strevum z E-M10, neni to pravda. Resp. neni to pravda ve smyslu, jak lide papouskuji v diskuzich z clanecku „First impressions“ na dprewiev, kde mylne pisi, ze to ma hardware z E-M10 II. Nema.

          Ma to hardware z E-M10 mark I, se vsim vsudy. Takze s mark II se shoduje snimac, ale tim to konci. Dvojka ma novejsi verzi Truepic VII procesoru i fimrwaru, takze umi 4K timelapse, 60 fps fullhd video, elektronickou zaverku, a co se dale hardwaru tyka, tak ma 5-osou stabilizaci (byt ne tu plnohodnotnu ~5EV z vyssich OM-D), zatimco E-PL8 ma stale tu starickou, 3-osou, mizerne fungujici. Tak to jen pro uplnost k tem „strevum“.

          • Jan Rybář

            Přesně tak, jde o střeva z původní verze M10tky… ale tak to tam snad i píšu… JR

            • Pravda, pisete. Pod vlivem zminky o diskuzich se mi vybavil ten zdroj na dpreview, ze ktereho oni diskuteri vychazeji, Vy jste si to rovnou zkorigoval spravne na mark I :).

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*