Panasonic Lumix LX100 má ambice patřit ke špičce ve svém segmentu skladných kompaktů s výjimečnou kvalitou fotografií. A to se mu, jak ukazuje tento test, nesporně daří – je to stroj opravdu povedený. Byť dokonalé není rozhodně všechno.
Kam tento foťák (celým jménem Panasonic Lumix DMC-LX100) zařadit? Především opravdu na samou špičku kompaktních fotoaparátů. Stačí zběžně pohlédnout na testovací obrázky na této stránce a je jasné, že pár pokusných dní v rakouských Alpách zvládl skvěle – kvalita fotografií je opravdu velmi dobrá.
K tomu mu ostatně napomáhají i dva klíčové technické údaje: je vybaven na kompakt opravdu velkým čipem formátu zvaného Mikro 4/3, který je větší než má většina dalších adeptů o kompaktové nebe.
Druhým pilířem, na němž Panasonic LX100 stojí, je opravdu kvalitní objektiv o rozsahu (v přepočtu) 24-75 mm se skvělou světelností 1.7-2.8. Není divu, že třeba web DPReview o tomto foťáku píše opravdu oslavně.Pokud čekáte nějaká “ale”, tu je: jde o kompakt opravdu skvělý, ale pořád to je kompakt s určitými limity, kompakt, kterému mírně dochází dech ve srovnání s bezzrcadlovkami podobné výkonnostní a cenové kategorie (tedy kolem 20 000 Kč), zejména od firem Olympus, Sony nebo Fujifilm.
Pojďme to nyní trochu rozebrat!
Panasonic LX100: skvělý hledáček i optika
Jedna věc vás na tomto foťáku nadchne v první minutě používání: a tou věcí je hledáček. Jednak není u této kategorie foťáků rozhodně samozřejmostí, druhak je opravdu skvěle funkční a je radost s ním pracovat. Vlastně mi není moc jasné, jak se vývojářům podařilo to tam vše narvat, tělo zůstává mile kompaktní (a designově povedené, což se též počítá).
Pravda, některé čudlíky a kolečka jsou trochu titěrné, ale nic to nemění na tom, že je to foťák opravdu dobře a snadno ovladatelný. Znalci ocení samostatné kolečko na kompenzaci expozice nebo tlačítko AE-L. Zkrátka, je to kompakt pro opravdu zkušené borce, kteří přesně vědí, co chtějí, jak se co ovládá a umí to naplno využít.
Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Opravdu radost je “hraní si” s objektivem hrdě nesoucím brand Leica. Ano, ono fotografy milované “rozmazávání” pozadí při nízkých clonách opravdu funguje výborně.
Na druhou stranu je třeba připomenout, že jde o kompakt, který není nijak zvlášť kompaktní – do kapsy ho rozhodně nenacpete. Jde tedy spíš o krásný, malý a skladný foťák á la bezzrcadlovka… Přiznávám, že po oněch pár dnech, co mi visel v horách na krku, se mi nějak nechtělo z brašny lovit můj Canon 5D mark iii… Což je ostatně smysl podobných foťáků: vměstnat co největší výkon do malého těla.
Panasonic LX100 a výborná kvalita fotografií
Jak už jsem zmínil, o opravdu výborně kvalitě fotografií nemůže být pochyb, jak se můžete přesvědčit na této stránce. Panasonic zvládá všechny možná složitá světla a kresba je opravdu velmi dobrá.
Pravda je, že foťák nevyužívá celou plochu čipu a do fotky se tedy “použije” pouze rozlišení 12,7 MP. Musím připustit, že ač osobně neuznávám “megapixelové závody”, při podrobném zkoumání mi těch pár dalších mega navrch trochu chybělo – rozlišení a kresba v detailech často není ohromující. Samozřejmě, pro běžné dovolenkové/rodinné focení to je nuance zcela zanedbatelná, ale v soutěži se zrcadlovkami (s nimiž bude kvůli ceně Panasonic LX100 chtě nechtě srovnáván) to jistou roli hraje.
Opravdu povedené filtry aneb černobílý výlet
Přiznávám: Panasonic LX100 se pro mě stal pokušením ve velmi nečekané oblasti – má totiž opravdu povedené předvolby filtrů, v nichž lze pár kliky navolit zejména různé varianty černobílých fotek.
Rychle dodávám, že podobné kratochvíle většinou všem mohutně rozmlouvám a radím, že pokud chtějí fotky různě přebarvovat, obarvovat a jinak znásilňovat, je třeba činit tak až při úpravách v počítači. Jenže tady je to pokušení opravdu velké: přednastavené filtry simulujícící různé typy černobílých fotek totiž opravdu vypadají skvělé… Nu a ano, jen je třeba fotit současně i do raw, aby bylo možné ony pokusy ještě doma zachránit…
Chytáky: rychlost zoomu a blesk
Abych pořád jen nechválil: dvě věci mi systematicky lezly na nervy: tou první byla rychlost posunu zoomu: ten se dá ovládat buď “čudlíky” na těle foťáku, případně otočením prstence přímo na objektivu. V obou případech ovšem servo reaguje hodně pomalu – kdo je zvyklý bleskurychle měnit ohniskové vzdálenosti třeba na zrcadlovce, bude dosti trpět – někdy prostě přijde o záběr, protože objektiv “nedobzučí” dost rychle.
Druhý chyták je ještě zásadnější a je jím blesk. Jsou to vlastně chytáky dva: 1. blesk je externí: je malý, skladný a na těle klidně i přes den nositelný (jinak je jeho osudem být ukryt někde ve fotografově kapse). Je však zcela nesporně otázkou času, kdy ho někde vytratíte, což může dovolenou dost pokazit.
Druhý problém s bleskem: není moc výkonný. Blesk je přece jen pro běžnou rodinou a cestovatelskou praxi dost důležitý (pro vykrývání stínů v slunném počasí), a to prostě moc nezvládá, což je škoda – a což je moje jediná opravdu zásadní výtka.
Panasonic LX100 – co mě potěšilo
Skvělá obrazová kvalita
Panasonic Lumix DMC-LX100 je nesporně jedním z nejlepší kompaktů na trhů, který splní očekávání i velmi náročných fotografů. Je skladný, snadno ovladatelný a též designově podařený.
Výborný hledáček
Hledáček se opravdu podařil a výrazně napomáhá tomu, aby se dalo fotografovat například ve slunném počasí, kdy moc není vidět obraz na zadním displeji.
Povedené filtry
Tento foťák dává řadu možností, jak si přímo při focení kreativně hrát a vytvářet – například – opravdu působivé černobílé fotografie.
Panasonic LX100 – na co pozor
Blesk je nešťastně řešený
Blesk je externí, což ho odsuzuje k poměrně brzkému ztracení. Navíc jeho výkony v slunečném počasí nejsou oslnivé.
Pomalý posuv zoomu
Servo měnící ohniskovou vzdálenost opravdu není nejrychlejší, což někdy může působit problémy při zachycení akcí vyžadujících rychlé změny.
Konkurence bezzradlovek
Panasonic LX100 jde svojí výbavou, schopnostmi i cenou přímo proti (papírově vyšším) bezzradlovkách. Ve srovnání s některými z nich (zejména cenově podobnými foťáky firmy Sony, Olympus a Fujifilm) začne trochu ztrácet lesk.
Čtěte aktuální přehled ZDE
Panasonic Lumix LX100 – Cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Panasonic mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Testoval jsem už kdysi Panasonic LX1 a obrazově byl opravdu skvělý na svou dobu, také rychlé ostření a stabilizace jsou fajn a kvalita objektivů a kresba také patří k tomu lepšímu. Jen to zpracování obrazu a výstupu JPG nebyla u Panasonicu silnou stránkou, agresivní žehlení šlo obejít jen uložením do RAW. LX100 má mouchy, ale při nižší ceně by se mohlo jednat o dobrý záznamníček na cesty.
Zajímá mě přesnost ostření.Recenze Digimánie uvádí nepřesné ostření,hlavně na zoomu.Děkuji
Dobrý den, to žel neumím posoudit, foťák už nemám, ale při zběžném testování jsem na ni nenarazil… JR
Ocenil by som detailnejšie zdôvodnenie nasledovného konštatovania recenzie:
„Konkurence bezzradlovek
Panasonic LX100 jde svojí výbavou, schopnostmi i cenou přímo proti (papírově vyšším) bezzradlovkách. Ve srovnání s některými z nich (zejména cenově podobnými foťáky firmy Sony, Olympus a Fujifilm) začne trochu ztrácet lesk.“
Prečo?
(pomalý zoom ani absencia blesku pre mňa nie sú dôležité)
Ďakujem
Ivane, zdravím Vás – je to subjektivní a „nevědecké“, ale mně prostě obecně přijde v konkurenci právě oněch cenově podobných strojů o chlup horší a méně sympatický, to je takový ten pocit, že to je velmi dobré, ale pocitově mám dojem, že ty ostatní jsou o nevelkých chlup lepší – a nedá se říci přesně v čem, prostě celkově – což je právě to subjektivno, a je na Vás, zda tomu budete věnovat pozornost, nebo ne… Mějte se! JR