Nikon Z50 byl jedním z nejočekávanějších foťáků posledních měsíců – je to vůbec první bezzrcadlovka od Nikonu s APS-C čipem, tedy relativně dostupný stroj mířící na začínající fotografy. Tu je má recenze.
Proč je napínavé sledovat osudy tohoto fotoaparátu? Hlavně proto, že vzestupy (nebo pády) bezzrcadlovek od Nikonu a Canonu do značné míry ovlivní to, kam se bude svět “tradičního focení” ubírat. A to jak na úrovni profesionálních “Zetek” a “eRek”, tak nově právě i v oné důležité kategorii foťáků za 15-30 000 Kč, do níž tato novinka patří.
A nejde při tom ani tolik o střet zrcadlovky versus bezzrcadlovky, ale o něco podstatnějšího: jak moc dokáží tyhle začátečnické stroje zazářit na scéně začínajících fotografů v době, kdy tento segment nemilostrdně nahlodávají mobily.
Soudě dle reklamních kampaní Nikonu (ale i Canonu M50, který z roku 2018) má mířit hlavně na mladé uživatele mobilů, kteří chtějí něco pořádnějšího. Jak moc je to rozumné či naivní, to ukáže čas, na mých kurzech fotografování, přiznávám, jsou bezzrcadlovky ve výrazné menšině.
Nikon Z50 – sympatické rozměry
Pro jistotu jen zopakujme, do jaké kategorie Nikon Z50 patří. Tedy: uvnitř se skrývá relativně velký APS-C snímač, menší než jsou full frame, ale zároveň výrazně větší než kompakty. V zásadě tak novinka navazuje na mimořádně oblíbené (a objektivně skvělé) řady zrcadlovek á la Nikon D5600 případně i nižších Nikon D3500 atp… O nichž, mimochodem, v danou chvíli není jasné, zda ještě vůbec budou mít nějaké nástupce.
Zkrátka, nedá se vyloučit, že realistický pohled na svět fotografování staví tuhle novou řadu do role klíčových foťáků pro začínající i mírně pokročilé fotografy.
Pokud vezmete Nikon Z50 do ruky, jsem si jist, že vám bude sympatický. Je to zkrátka opravdu mile kompaktní stroj, který se sice nevleze do kapsy, ale přece jen je skladnější než zrcadlovka. Pokud tedy mluvíme o tělu v kombinaci se setovým objektivem Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Ten je ve “složeném” stavu opravdu hodně malý (pro plnou funkčnost je třeba ho “rozložit” podobně jako u některých setových objektivů zrcadlovek).
K čemuž doplňme, že jsem testoval také druhý setový objektiv, tedy zoom Nikkor Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR. S ním už tedy ono kouzlo malého foťáku padá, ale pořád je snesitelně skladný.
Nikon Z50 – hodně pohodlné ovládání
Co je opravdu skvělé, je snadnost ovládání – samostatný knoflík má nejen korekce expozice, ale také ISO, přední strana foťáku navíc nabízí dvě funkční tlačítka, což se může hodit. A hlavně, na rozdíl od levnějších zrcadlovek, jsou tu dva ovládací rollery, tedy v manuálním režimu je možné spokojeně ovládat zvlášť čas i clonu.
Plus ano, dotykový výklopný displej je opět něco, co levnější zrcadlovky nemají a já osobně to považuji pro mnoho situací za opravdu zásadní věci. Jinými slovy: jde o jeden z nejlépe ovladatelných foťáků této cenové kategorie.
A když už jsem u toho výčtu vlastností, doplňme, že čip má rozlišení plus minus 21 mpx, za což si Nikon zaslouží pochvalu, v minulosti “cpal” do začátečnických strojů i větší rozlišení (lépe to vypadá v prodejně), ale v reálu nevýhody “megapixelových závodů” převyšovaly výhody, fotky měly zbytečně mnoho šumu.
Citlivost se dá nastavit až do 51 200, což se hodí, a výsledky i ve špatném světle jsou velmi solidní. A šikovná je i schopnost pořídit až 11 snímků za vteřinu. (Video tradičně nehodnotím, protože se v něm příliš nevyznám).
Jediné, co se mi místy nezdálo, byla jistá lenost – někdy zobrazení vyfocené fotky trochu zadrhlo, což ale mohl být spíš můj subjektivní pocit.
Jak Nikon Z50 fotí (dobře, to se ví)
Samozřejmě, podstatná otázka zní, jak Nikon Z50 fotí. To asi nejlépe posoudíte na této stránce, testoval jsem ho po dobu dvou týdnů v nejrůznějších situacích konce roku (což, pravda, není na focení v krajině nejlepší období).
Z fotek je vcelku zřejmé, že to je zkrátka onen starý dobrý svět APS-C strojů, tak, jak je u Nikonů a dalších značek známe. Pokud jste byli nebo jste majiteli čehokoliv z této kategorie, vězte, že obrazovou kvalitou Nikon Z50 opravdu navazuje na legendární stroje á la již zmiňovaný Nikon D5600. Přičemž ale platí, že ovládání je tu opravdu pohodlnější, jak se od bezzrcadlovky dá očekávat.
V tom smyslu tedy Nikon Z50 opravdu dělá, co dělat má a ač to může znít trochu suše, je to opravdu věc podstatná: ať už zrcadlovky do 30 000 Kč budou, nebo nebudou pokračovat dál, Nikon Z50 má potenciál být důstojnou náhradou.
Háčky to má dle mého dva – tím prvním je to, co trápí vlastně všechny bezzrcadlovky všech firem: výběr objektivů je hodně malý. Samozřejmě, jak na APS-C, tak i na full framy se přes adaptéry dají nasadit ona stará dobrá skla ze zrcadlovek. U full framů to smysl (snad) dává, u strojů pro začátečníky a mírně pokročilé trochu méně (možná s výjimkou kultovní pevné padesátky). Konkrétně pro Nikon Z50 zatím existují jen právě ony dva setové zoomy, které jsem testoval. Další skla sice budou určitě přibývat, ale pro ambicióznější fotografy to prostě stále trochu problém bude.
Druhým háčkem, s nímž se budou muset bezzrcadlovky vyrovnat, je prostý fakt, že bojovat s mobily tradičními postupy bude stále těžší. Což pojďme prozkoumat v dalších odstavcích.
Pro koho vlastně Nikon Z50 je
Existuje otázka, kterou nemám rád, protože její vysvětlení mi obvykle zabere hodně energie a stejně se mnohdy nikam moc nedostaneme. Ona otázka zní: “A fotí ten foťák opravdu o tolik lépe, než můj mobil?”
Je to otázka jednoduchá, a zákeřná zároveň. Jednoduchá proto, že jasně odpověd‘ zní: samozřejmě, z pořádného foťáku se vždy dají vytáhnout mnohem lepší fotky, velký čip je velký čip, velké čočky jsou velké čočky.
Chyták ale je, že mobily nás nenápadně, ale o to zlomyslněji korumpují v tom, že nám dávají přímo na místě solidně “zprocesované” fotky. Algoritmy mobilů dokáží stále lépe a věrohodněji decentně vytáhnout stíny, mírně zvýraznit sytost zeleně nebo kontrast mraků. A v tom kontextu pak fotky z pořádných foťáků mohu vypadat trochu nudně.
Ale tak to prostě je a u Nikonu Z50 platí to samé, co u generací jeho zrcadlovkových předků: fotograf musí počítat s tím, že – například – fotky krajiny trochu doupraví doma v počítači.
A co se to tedy snažím naznačit? Že přechod od mobilů k tomu pořádnému foťáku nebude pro novopečené fotografy snadný. Vídám to ostatně často na mých kurzech focení, kdy nadšenci z mobilního světa najednou tiše kroutí hlavou nad tím, že pořádný foťák prostě (na rozdíl od jejich iPhonu) má třeba zcela přepálené nebe. Argument, že tak to prostě je 150 let, moc nefunguje.
Samozřejmě, podobné pochyby jsou vyloučené při použití “dlouhého skla”. Fotit zvěř v lese nebo mlhu nad krajinou mobilem sice jde, ale dopadne to většinou hodně bídně, zatímco pořádný foťák bude kralovat. A to jak v očích tradičních fotografů, tak i “přeběhlíků” z mobilního světa. A možná právě v tom bude zásadní výhoda této kategorie strojů: budou nepřekonatelné pro ty, kdo chtějí něco skladného, malého, relativně dostupného, a přitom použitelného na sport, krajinu, zvěř.
Plyne z toho možná drobná rada: pokud si tento foťák koupíte, určitě rovnou v setu s oběma objektivy, tak ho využijete opravdu naplno.
Nikon Z50 – shrnutí ve dvou větách
Nikon Z50 přebírá to nejlepší ze světa svých zrcadlovkových předků, doplňuje skvělé ovládání a kompaktnější rozměry, může tak být velmi dobrou volbou pro ty, kdo chtějí něco malého, dobře ovladatelného a hezké fotky produkujícího. Jistým limitem je nedostatek dostupných objektivů i – zatím – relativně vysoká cena.
Nikon Z50 – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Shrnutí recenze:
Nikon Z50
Nikon Z50 přebírá to nejlepší ze světa svých zrcadlovkových předků, doplňuje skvělé ovládání a kompaktnější rozměry, může tak být velmi dobrou volbou pro ty, kdo chtějí něco malého, dobře ovladatelného a hezké fotky produkujícího. Jistým limitem je nedostatek dostupných objektivů i – zatím – relativně vysoká cena.
7.5
Pros
- skvělé ovládání
- velmi dobrá obrazová kvalita
- skladnost
Cons
- nedostatek cenově dostupných objektivů
- místy je foťák trochu líný
- cena je zatím poměrně vysoká
- POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Mám zetkový objektivy z24-70, z50 1,8 a z85 1,8. Jak se budou ty FX objektivy chovat na z50?
Dobrý den pane Rybáři, prosím o radu – zvažuji nahradit starý Nikon 7000 lehčím a novějším Nikonem Z50. Řeším ale dilema – mám dobrý objektiv Nikon 16-80mm f/2.8-4E ED VR AF-S DX, v ceně 30 000,-; prosím o radu, zda bude přes adaptér použitelný k Z50? A pokud ano, bude celkový obrazový výstup ze Z50 lepší než z Nikon 7000? Děkuji vám za radu a přeji vše dobré.
Zajímalo by mě porovnání již recenzované Canon M50 se Z50, co je lepší pro začátečníka, který se zabývá focením interiérů a exteriérů budov. Díky za ochotu a super stránky.
Dobry den,
v hodnoceni uvadite, ze Z50 je misty trochu lina.
Muzete prosim upresnit? Staci v bodech zcela strucne.
Mate na mysli pomalost zpusobenou absenci optickeho hledacku nebo linost softwaru pripadne pomalost AF?
Hodne lidi z50 chvali i pro profi pouziti jako druhe telo ci nahradu za telekonvertor.
Tak nejak o tom smyslim i ja, takze info o tom, v cem je podle Vas pomalejsi je pro mne dosti dulezita.
Je nepochybné, že telefony upravují fotky do líbivé podoby a zvlášť přímo na displeji mobilu vypadají obrázky přenádherně – často mnohem lépe než realita :-)) Ovšem nějak nechápu tvrzení autora:
„…. v tom kontextu pak fotky z pořádných foťáků mohu vypadat trochu nudně. Ale tak to prostě je a u Nikonu Z50 platí to samé, co u generací jeho zrcadlovkových předků: fotograf musí počítat s tím, že – například – fotky krajiny trochu doupraví doma v počítači“
Přece když chci, mohu si i v „dospělém“ fotoaparátu nastavit větší kontrast, barevnost, posunout vyvážení bílé do tepla, což vypadá lépe, doostřit atd… a líbivé snímky mám rovnou uložené na kartě… A pokud současně chci mít původní obrazový „materiál“, fotím současně do RAWu… Jak snadné…
Zajímá mne použitelnost Z50 a vlastně bezzrcadlovek obecně se sluncem v záběru. Krajina focená po slunci mne moc nebere a snímky proti slunci ze stativu pro exponenciální breketing při focení východů slunce nelze dělat metodou vytáhnu-cvaknu-schovám (nebo aspoň otočím). Nevypálí se čip ?
Nevýhody Z50 jsou jasné: kratší výdrž na baterie, jen 1/4000 s, omezenější funkce oproti D7500 a další drobnosti, ale jinak převažují jen samé výhody a v setu dvou objektivů za 28 990 Kč je to velmi zajímavá koupě. Je škoda, že k použití objektivů Nikkor ze zrcadlovek je nutný adaptér, který není zadarmo a v ceně double zoom setu. Pokud časem zlevní, tak určitě o něm budu uvažovat, zatím ale D7500 slouží dobře až na video, kde je prostě zaostalá.
Ja som predal D7500 a kúpil Z50. Ovládanie a ergonomia TOP, (chvíľu som používal aj sony a6400), kupil som v kite s ftz adapterom a 16-50. Na 50 mm by to nemuselo byť 6.3 ale da sa to? A ponúka objektívov? Adapter je pohoda mam na nom 35mm 1.8 a super všetko ide. NIKON ma super 50mm 1.8 alebo 40mm makro ale 10-20 širokác. Za priaznive ceny. A pozrite sa na cenu podobných objektivov na fuji alebo sony. Velka spokojnosť, uz mi nejde urvat krk ked beham za detmi s fotakom.toto nie je fotak len pre začiatočníkov ale aj pre nadsencov
Zdravím mám Nikon d 7500+ 18-105 a 35mm.potrebujem niečo na fotenie deti s podobným výkonom.Nechce sa mi vláčiť nikon na krku+chcel by som rýchlejšie ostrenie.ked predam zrkadlovku s tým zoomom a kúpim set s 16-50 a adapterom na ktorý dám 35 mm urobim velku chybu vzhľadom na účely na ktoré momentálne fotak potrebujem.skratka chcem rovnaku obrazovú kvalitu s lepším ostrenim v menšom tele
Na bezzrcadlovku s APS snimačem od Nikonu jsem čekal a věřil jsem, že to bude kvalitní tělo, ekvivalent Z6ky s menším snímačem, se stejnou velikostí těla pro zachování ergonomie a že k ní udělají aspoň podobně kvalitní základní seťák jako je 24-70 pro FF. O to větší je zklamání jak to skončilo a jaký je výhled do budoucna. Je zjevné, že Nikon si nechce odčerpat potenciální kupce dražších FF aparátů a objektivů a tak se stejně jako Canon rozhodl APS formát potopis a odsoudit do role ořezaného a ošizeného spotřebního zboží 🙁
Pro amatéry jako já, kterým APS formát naprosto vyhovoval je to smutná zpráva. Zdá se, že nám zbyde Sony nebo Fuji, případně se spokojit s 4/3 snímačem. Ani pak to ale s výberem kvalitního základního zoom objektivu není jednoduchý 🙁
Skutečně to vypadá dobře, samá pozitiva. :-))) nikdy jsem bezzrcátko neměl. Uvidíme po reálných testech, kdy budou ke stažení i snímky pořízené Z50. Skla snad dobré, až na tu světelnost. To seťáky k APS-C DSLR na tom jsou lépe. Snad bude časem větší nabídka skel i od jiných výrobců a různých filtrů.
Otázkou je, zda budou k mání adaptéry na skla z mé APS-C DSLR D5200. To bych docela ocenil.
Děkuji za dobrý tip na dobrý vánoční dárek ….
Ano, uvidíme, snad se k tomu brzy dostanu… A adaptér bude, resp. už je, tedy žádné obavy, jen tedy bude potom foťák takový nějaký bachratý… JR
Nadějné, velmi nadějné. Doufám, že budete mít brzy šanci mašinu otestovat a říct nám svůj názor. Fotka z premiéry má na první pohled nulový (?) šum, ale víc mě bude zajímat, jestli foťák předvede nějaké své specifické „tajemné kouzlo“ co do iluze prostoru, barevných tónů a kresby. Že bude jako celek kvalitní, o tom nepochybuji, to by si u Nikonu těžce podřízli větev…
Jiří, zdravím, ano, budu se snažit uchvátit ho co nejdříve, ale dříve než za pár týdnů to nebude… Šum tam je, to se ví, ale čip by opravdu měl být velmi šikovný, tedy uvidím! Zdravím, h
Ohniskový rozsah nového základního objektivu 16-50 je velmi šikovný, rozhodně bude užitečnější než standardních 18-55. Ale ta světelnost 6,3? Vím, že v praxi je rozdíl 1/3 zanedbatelný, ale nevypadá to „hezky“.
Martine, zdravím, ano, souhlasím, ta větší než obvyklá 28-mm širokost je opravdu šikovná, znám z Fuji… A s tou světelností to otrava trochu je, sám to vidím na lidech při večerním focení, kdy je cítit i „zanedbatelný“ rozdíl u canonových seťáků mezi 18-55 3.5 a 4… Na té patnáctině je těch 4 prostě bolestných… Ale vše je, jak známo, kompromis… H
Také tomu nerozumím. Nemít objektivy na Nikon tak si Nikon už asi nekoupím a jdu ke konkurenci. Takto tmavé objektivy jsou v mých očích úplně na nic. Jsem velice zvědav kolik těch setových objektivů prodají. Každý nový fanda focení asi hned na začátku uteče k SONY nebo FUJI.
Je pravda, že já se přiklonila k Fuji z jednoho prostého důvodu – ten seťák 18-55 má světelnost na nejdelším konci 4,0 a to je ve srovnání s 6,3 u Nikonu dost velká nálož. Jinak mám Nikon D7100 a nevadilo by mi mít bezzrcadlo Nikon, ale na APS-C nemají „schopné“ objektivy.