Site icon FotoGuru.cz

Nikon Z5 (recenze z cest) – jak fotí levný full frame?

Nikon Z5 patří k nejlevnějším full frame bezzrcadlovkám na trhu. Přesto si vydobyl pověst fotoaparátu se skvělým poměrem cena/výkon a rozumné volby pro cestovatelské a rodinné focení. Pojďme ho tedy vyzkoušet do Skotska.

Proč testovat full frame více než rok a půl od jeho představení? Protože doba se nezadržitelně přiklání k bezzrcadlovkám, ceny klesají a stále více fotografů si prostě říká: Tedy dobrá, koupím si bezzrcadlovku, a raději hned full frame.

Proto jsem si půjčil Nikon Z 5 a vzal ho s sebou na krátký výlet do Skotska. Testoval jsem ho se “setovým objektivem” Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3, díky němuž je kombinace tělo + objektiv neodolatelně skladná. Vše se mi vešlo do opravdu miniaturní brašny, v níž mám za normálních okolností můj oblíbený a opravdu skladný APS-C Fujifilm X-E3 + 2 objektivy.

Nikon Z5 v hlubinách Skotské Vysočiny – právě v podobných situacích se hodí jeho skladnost. Rychlofotka mobilem.

Což je asi první definiční bod tohoto foťáku: kombinace tělo + objektiv je jednou z nejskladnějších kombinací, co jsem kdy měl ve světě full framů v ruce. Což je na cesty ideální. (Čímž neříkám, že to nemá mouchy, viz dále).

Reklama

Druhou definicí toho foťáku je cena – a ta je prostě velmi lákavá (s ohledem na to, co vše umí)… Když se Nikon Z5 v červenci 2020 objevil, stál v setu s objektivem něco málo pod 50 000 Kč, nyní je oficiální cena kolem 43 000 Kč. Ba co více, v některých českých e-shopech jde koupit již za cenu kolem 37 000 Kč (což, dodejme, mohou být foťáky, které nepocházejí z oficiální české distribuce). Podstatné však je, že tento full frame je zkrátka možné koupit za cenu dříve typickou pro mírně lepší APS-C modely. Což je prostě zásadní věc.

A teď to samé místo už přímo z Z5… Pravda, světlo nic moc, tedy jsem fotku mírně upravil ve Photoshopu, nic zásadního, jen několik rychlých zásahů během pár vteřin. Fotka je v plné velikosti.

Nikon Z5 – co od něj čekat

Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl Nikon Z5 trochu opožděně vyzkoušet, byla moje nedávná zkušenost s Nikonem Z6 II (recenze zde), který mě opravdu hodně zaujal svými výkony. Z čehož vyplývá logická otázka, čeho se vlastně v případě Nikonu Z5 týkají ony kompromisy a jak si stojí ve srovnání s dražšími příbuznými.

Tou asi nejvýznamnější veličinou je rychlost: Nikon Z5 dokáže pořídit jen 4,5 snímku za vteřinu (Nikon Z6 II jich zvládne 14). A je pravda, že občas jsem při některých typech focení měl dojem, že trochu větší svižnost by se opravdu hodila. A to nejen při sériovém snímání, ale třeba i při ostření (což ovšem nejspíš souviselo s objektivem, tedy nechci bez důkazů obviňovat foťák).

Nikon Z5 na oficiálním snímku. Foto: Nikon.cz

Druhým zásadním rozdílem je jiný snímač, Nikon Z5 má starý dobrý CMOS (24 Mpx), tedy mírně starší generaci než právě třeba Z6 II. Formálně by neměl být rozdíl dramatický a celkové výsledky byly velmi dobré. Občas jsem tedy měl dojem, že by se hodilo o trochu více dynamického rozsahu – ale opět platí: jistě to nevím a srovnávat různé stroje v rozdílných situacích a časech je prostě ošidné.

Video: Jak fotí Nikon Z5 – recenze z cesty do Skotska (10 minut v 4K)

Kromě rychlosti a rozdílného snímače jsou další rozdíly vůči novějším generacím relativně nedůležité: chybí stavový displej (žádné drama), systém ostření je však velmi sofistikovaný a přesný (včetně ostření na oči), obdobné parametry jako dražší příbuzní mají u Nikonu Z5i displej s hledáčkem.

V jedné větě řečeno: pokud nepotřebujete velkou rychlost snímání, kompromisy jsou v případě těla velmi snesitelné až zanedbatelné.

Trocha jarních barev v Edinburghu. Neupravená fotka v plné velikosti.

Trochu méně ovací si nicméně zaslouží onen setový objektiv Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3. Jeho fantastickou výhodou je skladnost – jde navíc o “skládací objektiv”, u nějž je po focení možné zasunout jeho přední část, což se pro transport opravdu hodí. Světelnost, jak je zřejmé, není hvězdná, což se ale projeví až ve slabším světle. Kresba je solidní, byť v některých situacích bych doporučoval vyhýbat se focení na nejnižší clony, mírné přiclonění přece jen kresbě pomáhalo. Což není myšleno vysloveně kriticky, jen spíš jako konstatování, že v případě objektivu jsou kompromisy dle mého větší než už těla.

Reklama

Jak Nikon Z5 fotí na cestách

A jak Nikon Z5 fotí? Co od něj čekat při rodinném a cestovatelském focení? To nejlépe zahlédnete z ukázkových fotek v tomto článku i galerii níže. Foťák jsem velmi intenzivně testoval v různých situacích při několikadenním výletu do Skotska a byl velmi spokojený.

Jak už jsem zmínil, zcela fantastická výhoda je skladnost testované kombinace tělo + setový objektiv. Je to stále ještě ta velikost, na kterou je možné zapomenout a foťák mít celé dny na krku nebo v nějakém nevelkém zavazadle (včetně cestovního batůžku)… Což už není tak prosté u “pořádnějších” kombinací tělo + dražší univerzální objektivy á la Nikon Z6 II. Tam už to “pohození” do batohu není tak prostorově snadné (byť též jde).

Pro focení na cestách je to prostě ideální parťák – zde náš průvodce Dougie pózuje se skotskou vlajkou. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak vyplývá z ukázkových fotek, foťák nabízí přesně to, co od této kombinace čekáme: full framovou kvalitu ve skladném těle. Krom typických scén nakvétajících barevných parků solidně zvládal i výrazně těžší úkol: hezky zachytit ještě stále zimně šedivou přírodu Skotské vysočiny v nevábném počasí. Plus za zmínku nesporně stojí i solidní výkony při vyšších hodnotách ISO – šum je poměrně zanedbatelný i u hodnot kolem 6 400 (byť jasně, záleží to na osobním “prahu bolesti”), rozšířit se dá až na 102 400 (kde už tedy šumu bude samozřejmě hodně).

Reklama
Trocha barev po ránu. Neupravená fotka v plné velikosti.

Zkoušel jsem ho ráno i v noci, ve městech i v přírodně, na krajině a lidech. A ano, je to prostě sympatický foťák, na který je možné se spolehnout.

Velkou pochvalu si zaslouží také za snadnost ovládání: pokročilé ostření (včetně ostření na oči) jsem už zmínil, ale šikovná je též možnost definovat funkční tlačítka a nastavit ovládání přesně dle gusta majitele. Pravda tedy je, že mi trvalo docela dlouho, než si mé poměrně velké ruce zvykly na ovládání tlačítek ISO a korekce expozice, ale nesporně jde jen o otázku cviku. Stejně tak pochvalme tento model za dva sloty pro kartu – což není u této cenové kategorie zcela samozřejmé.

Ve videu se příliš nevyznám, tedy se ho zdráhám nějak výrazně hodnotit, ale alespoň konstatujme, že zvládá záznam až do 4K (30 fps), ale jen v “oříznuté” variantě, tedy s širokoúhlými záběry nejde v tomto maximálním rozlišení počítat.

Setový objektiv podává solidní výkony, ale je pravda, že v méně intenzivním světle by se prostě hodilo něco trochu světelnějšího. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pro koho je Nikon Z5 určen

Na koho tedy vlastně Nikon Z5 cílí? Intuitivní odpověď je poměrně prostá: na ty, kteří touží vstoupit do světa full framů a chtějí tak učinit za relativně solidní cenu – v tom smyslu je Nikon Z5 jako takový zcela určitě nezklame. Trochu váhavěji bych doporučoval zmíněný setový objektiv, který celkový výkon této dvojice přece jen trochu sráží dolů. Nabídka kvalitnějších objektivů se však neustále rozšiřuje, tedy funkce “startovacího bodu” je nesporně důležitá.

Narcisy v plném květu aneb skotské parky jsou prostě krásné. Neupravená fotka v plné velikosti.

Stejně tak se Nikon Z5 může dle mého stát skvělou “přestupní stanicí” pro ty, kteří se chystají opustit svět zrcadlovek a je jim líto zbavit se starých dobrých objektivů – pomocí adaptéru, který bývá někdy i součástí balíčků s tělem, je možné život starších objektivů výrazně prodloužit.

Nikon Z5 – shrnutí ve dvou větách

Nikon Z5 patří k nejlevnějším full frame bezzrcadlovkám na trhu, navzdory ceně však nabízí velmi dobré funkce i obrazové výkony, to vše v relativně malém těle. Jistým limitem je rychlost, ta však není problém pro hlavní oblasti, v nichž tento foťák dává smysl: tedy pro rodinné a cestovatelské focení.

Tušil jsem, že chce fotku dudáka v sukni. Tu je, byť v trochu pršlavém skotském počasí. Neupravená fotka v plné velikosti.

Nikon Z5 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Nikon Z5 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Nikon Z5 na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
 

Shrnutí recenze:

Exit mobile version