Nikon Z6 II je pozoruhodný foťák – velmi dobře fotí, je rychlý a nabízí špičkové funkce, které opravdu dávají smysl. To vše ve více méně skladném těle a za rozumnou cenu. Prostě to je dobře namíchaný stroj. Pojďme to vše probrat v podrobné recenzi.
Přiznávám, Nikon Z6 II (někdy psaný též Nikon Z 6II) mi byl hodně sympatický na první pohled, což se prostě počítá. Pokud jste už zahlédli nějaké mé předchozí recenze, možná tušíte, že právě “sympatičnost” je pro mě při hodnocení foťáků opravdu zásadní, ač to může působit divně. Myslím tím ale to opravdu zásadní: že zkušený fotograf onen stroj vezme do ruky, vše funguje jak má, vše je vyladěné, dobře se ovládá a technologické “výstřelky” (á la automatická detekce zvířecích očí) vážně dávají smysl. Nu a jasně, hezky to fotí.
Tedy jsme hned na začátku konstatovali to vlastně nejzásadnější – pokud si ho koupíte, jsem si jist, že budete spokojeni, protože, viz výše i níže, je prostě sympatický.
K tomu je nutné započítat i cenu, která je s ohledem na výkony dle mého velmi rozumná: tělo nyní (podzim 2021) stojí kolem 57 000 Kč, tělo plus objektiv 24-70 f/4 se dá pořídit i za 69 000 Kč. Jiným slovy: vstup do špičkových pater full frame techniky za méně než 70 000 Kč včetně solidního objektivu zní hodně dobře – ještě před pár lety by to prostě nebylo možné.
Nikon Z6 II a bitva velkých značek
Nikon Z6 II mi již pár měsíců chyběl do sbírky pořádně otestovaných foťáků, tedy jsem si ho vypůjčil na pár dní v krásném konci podzimu a otestoval v různých podmínkách měst i kopců.
Přiznávám, do testů prvních full frame bezzrcadlovek jsem se před lety moc nehrnul… Ty zcela první generace od Nikonu i Canonu mě při rychlém osahání prostě moc nenadchly a říkal jsem si, že vše má svůj čas. Ale to se nyní změnilo.
Během posledních pár měsíců jsem důkladně otestoval Canon R6 (recenze zde), který je nejpřímějším konkurentem Nikonu Z 6 II. A také Canon RP (recenze zde), nejlevnější full frame na trhu (tělo kolem 25 000, tělo + slušný seťák 31 000 Kč).
A v duchu jsem konstatoval, že sláva, tohle už vše prostě smysl dává. Zkrátka, éra rozumných full frame bezzrcadlovek pro ambicioznější fotografování je prostě tu.
Což nám definuje důležité místo, které Nikon Z6 II má na trhu – patří k nepočetné skupině fotoaparátů, které za rozumné peníze dávají smysl pro ambicióznější fotografování, ať už amatérské (ve smyslu “pro radost”), nebo i více méně focení profesionální.
A proto bude v příštích letech nesmírně zajímavé sledovat, kam se bude “souboj” těch modelů ubírat – jak mezi značkami, tedy Canonem, Nikonem a samozřejmě Sony a legendární řadou Sony A7. Ale také ve “vnitřním boji” značek, tedy rozhodování fotografů mezi – například – Nikonem Z6 II a Z7 II, nebo Canonem R5 a R6… Tedy mírně odhlehčenými a lacinějšími stroji a těmi vyšší řady pro náročnější použití. (Nikon Z7 II má například vyšší rozlišení snímače.)
Zkrátka, bude to zajímavé.
Video: Nikon Z6 II v akci- videorecenze (8 minut v 4K)
Nikon Z6 II v batohu
Nikon Z6 II jsem s sebou tahal několik dní po nejrůznějších destinacích. Velmi rychle se zabydlel na sedadle spolujezdce v autě a občas na horských cestách i přímo v prostoru nad palubní deskou. Čímž chci říct, že se rychle stal pracovním nástrojem, s nímž je možné se bez zbytečného otálení skamarádit a začít ho naplno používat.
Samozřejmě, bylo by trochu nepřesné označit ho slovem “skladný” – zatímco tělo nesporně prostorově úsporné je, jakýkoliv objektiv široko daleko je prostě poměrně velký. Ale i tak je to prostě systém, který je možné jen tak narychlo pohodit do batohu a vyrazit na cesty. Což je dle mého důležité pro zařazení Nikonu Z6 II do praktického života – je to prostě nástroj, který může a bude hrát roli univerzálního stroje pro široké použití při rodinné vycházce i ambiciózním focení někde na cestách.
Ukázkové fotografie v tomto článku jsou pořízené jen a pouze Nikonem Z 24-70 mm f/4 S, tedy unierzálním “seťákem”, kterého jsem se i kvůli nevzrušivé světelnosti trochu bál. Ale nakonec jsem byl s výsledky spokojený, prostě dobře zapadá do onoho “příběhu” solidního full framu za 70 000 Kč.
K čemuž se sluší zmínit v zásadě banální konstatování, že když jsem pak na chvíli nasadil kvalitní pevný objektiv (konkrétně 24 mm f/1.8), svět se vážně proměnil před očima a fotky se posunuly ještě o patro výše. (Proč tu ty fotky nejsou? Protože mé dcery už zkrátka nechtějí být v recenzích…)
Reklama
Nikon Z6 II – co je dobré vědět
Obecně je asi zbytečné podrobněji popisovat všechny možné funkce a parametry tohoto foťáku. Z mého pohledu je dobré zmínit rozlišení snímače (24,5 megapixelů) a rychlost snímání 14 snímků za vteřinu. Přičem v JPG je možné pořídit najednou až 200 snímků, při focení do rawu “jen” 120. Což jsou ale nesporně velmi solidní čísla pro focení zvířat, sportu, nebo zkrátka čehokoliv v pohybu.
Tenhle foťák mě v hlavě “přecvakl” do fáze, kde jsem konečně uznal, že full frame bezzrcadlovky dávají smysl a nesporně mají budoucnost, to už jsem zmínil. A ještě k jednomu posunu se musím přiznat: dlouhodobě jsem pochyboval o tom, jak moc má u ostřících systémů smysl používat automatickou detekci očí. Když se to objevilo před lety poprvé, moc to nefungovalo a nejrozumnější bylo detekci vypnout.
Ale postupně jsem uznal, že někdy je zkrátka šikovné oči rychle zaostřit. Ale až u Nikonu Z6 II jsem zaregistroval funkci detekce očí zvířete. Ano, zní to možná jako drobnost, ale kdo se někdy pokoušel vyfotit třeba psa, dobře ví, že je to věc často mimo lidské možnost. Ale při pár testovacích snímcích švýcarského ovčáka jménem Amba mě to naprosto nadchlo. Přemluvit Ambu, aby chvíli seděla, je skoro nemožné, a nyní ji ostřící systém s vysokou přesnosti dokázal “ulovit” a zaostřit s přehledem a překvapivou přesností. Prostě ty oči byly ostré…
Tedy: to, co dříve bylo spíš kuriozitou, se stává použitelným standardem – a ono dříve mírně pochybné tvrzení “bezzcadlovky jsou technologicky dál než zrcadlovky” začíná vážně platit.
Foťák má bytelné tělo, které se velmi dobře drží a ovládá, přičemž mně osobně vyhovuje výklopný displej, který je možné vyklopit jedním uchopením za dolní hranu, což je praktické a zdaleka ne rozšířené.
A celkově je vlastně dost těžké něco zásadního tomuto foťáku vytknout – tedy ve smyslu tohoto relativně banálního rodinného a cestovatelského focení. Hlavou mi vrtá jedna jediná věc – občas mně lezlo na nervy, že hledáček nebyl tak dokonalý, jak by mohl být. Někdy jsem si nebyl jist, že ukazuje opravdu věrně a mnohdy jsem musel vše kontrolovat až na pořízeném snímku. Proč mě to tak udeřilo do očí? Nikon mě nedávno velmi potěšil hledáčkem u modelu Nikon Z fc, kde je hledáček zcela skvělý a věrný. A u tohoto foťáku o patro výš mi přišel o něco slabší. Nicméně: Bádal jsem nad čísly a počty bodů a zásadní rozdíl by mezi nimi být neměl – tedy nevím, zda se nepletu (pokud o tom něco tušíte, dejte vědět v komentářích, díky!).
Video jsem, přiznám, moc nezkoumal, obecně se v něm nevyznám natolik, abych vynášel soudy. Natáčet jde až do 4K/60p a pár mých testovacích záběrů se mi velmi líbilo, to ano. Tedy nejspíš bude platit to z oficiálních informací, že by tento foťák měl dávat skvělé výsledky i relativně náročným kameramanům.
Nikon Z6 II – jak fotí
Sekce “jak foťák xy fotí” bývá obvykle v mých recenzích někde blízko začátku – tady však může být až na konci. Protože dobře tušíte, že fotí skvěle, jak se ostatně dá od foťáku této třídy a cenovky čekat.
Testoval jsem v různých situacích včetně podzimních Karpat, pestrobarevného stmívání i “modré hodinky” ve městě. Jak můžete posoudit na této stránce z ukázkových fotek, vytknout se mu dá opravdu pramálo.
Šum je snesitelný (dle mého) i kolem hodnot 25 600 a v případě nezbytnosti by šlo použít i 51 200 (kde už v temných plochách nicméně šumu neutečeme)…
Snad možná jen pro pořádek dodejme, že fotit s tímhle foťákem je radost i kvůli oné zásadní vlastnosti full framů: že líným fotografům usnadní život (full frame odpustí mnohem víc než foťáky s menšími snímači) a naopak občas vdechne život a jistý stupeň zajímavosti i fotce jinak zcela banální (á la traktor na louce).
Nikon Z6 II – shrnutí
Nikon Z6 II je pozoruhodný foťák, který je velmi dobrým mixem všeho, co potřebuje náročnější fotograf, který nicméně nepotřebuje zcela nejvyšší řady. Obrazová kvalita je skvělá, rychlost snímání velmi solidní, hodit se budou i některé pokročilé funkce ostření (á la ostření na zvířecí oči). Nikon Z6 II se navíc i díky rozumné ceně může stát velmi dobrým univerzálním full framem pro široké využití.
Nikon Z6 II – hlavní údaje
- Snímač s rozlišením 24,5 milionu pixelů
- Rychlost snímání 14 snímků za sekundu, série až 200 snímků JPEG nebo 124 RAWů v jedné sérii.
- Záznam videa až do 4K/60p
- ISO 100 – 51 200 (rozšířitelné až na 204 800)
- Dva sloty pro paměťové karty – pro karty SD UHS-II a karty XQD / CFexpress
- Váha: 705 g, rozměry: 134 x 101 x 70 mm
Nikon Z6 II – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Nikon Z6 II na Alza.cz
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Nikon Z6 II
Nikon Z6 II je pozoruhodný foťák, který je velmi dobrým mixem všeho, co potřebuje náročnější fotograf, který nicméně nepotřebuje zcela nejvyšší řady. Obrazová kvalita je skvělá, rychlost snímání velmi solidní, hodit se budou i některé pokročilé funkce ostření (á la ostření na zvířecí oči).
8
Pros
- velmi dobrý univerzální foťák
- výborné parametry (rychlost, snímací systémy atp…)
- skvělý poměr cena/výkon
Cons
- hledáček by mohl zobrazovat trochu věrněji
- objektivy jsou poměrně velké (za což foťák nemůže)
- větší ruce zpočátku hůře trefují ovládací knoflíky
Jů, Hradec. byl jsem taky v noci a ta zlatá atmosféra je z těch fotek doléhající na mě.
Podivnost v hledáčku: jde o barevné podání nebo jemnost, zpoždění či efekt „projektoru“-rozkladu barev? Papírově prý nemá uplně super rozlišení, ale prý ho využívá na plné rozlišení,což prý ne všechny ostatní jinéfoˇáky .
Za druhý, jedna věc je korekce barev monitoru a druhá je volbatuším custom-shooting-display něco jako „apply edits to EVF“ (hodně z hlavy). a třetí věc je ještě Live preview clony
Očima 2023 to spíš vypadá, že snímače se posunuly o dost ne v kvalitě ale rychlosti vyčítání. 4K60 nedá přes plnou plochu jen v cropu.
Ale video je top – v FX oversampled z 6K, v DX 1:1crop . A tady se dost láme chleba s Z7(ii), kvůli 45MP jsou věci jinek, ten naopak prý 4K60 dělá z plného pole ale přes binning. a 4K60 vypadá zle.
Ale co fullhd jsem se nikde nedočetl, podle dpreview nedokážu určit i. Ono tam na dpreview chybí všechyn režimy
Zděsil jsem se, on už ani nenabízí 1280×720. 🙂 Předchozí foťák (s4K30) nabízel FHD. Sony a1 asi už nenabízí 1920×1080 na dpreview.
Dobrý den, perfektní recenze!
Lze prosím srovnat vhodnost použití R6 a Z6ii pro focení „pobíhajících psů a dětí“ a případně amatérsky sportu (zejména florbal). Se zrcadlovkou typu Canon 80D to není až tak jednoduché, i když na statické objekty a subjekty či krajiny mi vyhovuje. Děkuji. VO
Zdravím vážený pane Rybáři, zdravím i další fotografické nadšence. Mám momentálně Nikon Z50, se 16-50 a 50-250 objektivy. Funguje to výborně. Ale přeci mám chuť na FF. Zvažuji zda Z6II nebo Z5 a za ušetřene peníze další objektiv. Video mě nezajímá, jde mi o foto. Jako objektivy zvažuji 14-30, 50/1.8 a aktuálně oznámenou 24-120. Předem velmi děkuji za Vaše postřehy. (pomohu si vlastně vůbec prechodem na FF?:)) Vašek
Dobry den, zvazuji prechod z Nikon Z6 na Z6 II, dava Vam takovy prechod smysl pote co jste otestoval Z6 II? Diky
Oldo, zdravím, rád bych poradil, ale já tu původní Z6 měl v ruce jen krátce, tedy se neodvážím vynášet soudy… JR
Ahoj, doporucuji upgrade u puvodni Z6 na firmware 3.40, ktery hodne zveda vykon ostreni na oci. Rekl bych, ze po upgrade firmwaru nema upgrade na Z6 II smysl.