Nikon představil dva nesporně nejočekávanější fotoaparáty roku: plnoformátové bezzrcadlovky Nikon Z 6 a Nikon Z 7.
Zatím jen text tiskové zprávy, foťáky snad brzy vyzkouším…
Toto je text tiskové zprávy společnosti Nikon, nejde o redakční článek a čtenář nechť ho čte na vlastní nebezpečí…
Společnost Nikon představuje nový systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z a uvádí dva fotoaparáty mirrorless s obrazovým polem ve formátu kinofilmu: Z 7 a Z 6
Amsterdam, Nizozemsko, 23. srpna 2018: Společnost Nikon s potěšením informuje o uvedení fotoaparátů Nikon mirrorless formátu FX – Z 7 a Z 6 – a nových objektivů NIKKOR Z s novým bajonetem o větším průměru.
Novinka. Mirrorless. S bajonetem Nikon Z
Systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z zahrnuje fotoaparáty mirrorless s novým bajonetem o větším průměru a kompatibilní objektivy NIKKOR a příslušenství. Cílem tohoto systému je dosažení nové dimenze optického výkonu. Klade důraz na kvalitu, špičkovou technologii zpracování obrazu, vynikající ovladatelnost a vysokou spolehlivost značky Nikon, která je charakteristická pro její digitální jednooké zrcadlovky.
Srdcem nového systému fotoaparátů s bajonetem Nikon Z je nový bajonet o větším průměru, který snižuje limity konstrukce objektivů a zvyšuje možnosti v oblasti optické výkonnosti. Systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z nabízí širokou řadu výkonných objektivů* včetně nejsvětelnějšího objektivu společnosti Nikon se světelností f/0,95. Nový adaptér bajonetu zajišťuje kompatibilitu s objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F, což fotografům poskytuje rozsáhlejší výběr objektivů.
Písmeno „Z“ otevírá novou kapitolu fotografování. Fotoaparáty Nikon Z cílí na špičkový výkon. Kladou si za cíl určovat nové možnosti a poskytnout fotografům nástroje s větším tvůrčím potenciálem.
Společnost Nikon zvyšuje hodnotu fotoaparátů mirrorless kombinací nové dimenze optické výkonnosti a silné tradice v oblasti kvality při současném reagování na evoluci technologií zpracování obrazu. Společnost Nikon si díky podnětné nabídce nových produktů i nadále zajistí pozici špičky v oblasti fotografické kultury.
* Výměnné objektivy pro jednooké zrcadlovky Nikon a pro pokročilé fotoaparáty s výměnnými objektivy
Přehled produktů Z 7 a Z 6
Fotoaparáty Z 7 a Z 6 jsou vybaveny novým obrazovým snímačem CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod ve formátu FX, vestavěným automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině a nejnovějším systémem zpracování obrazu EXPEED 6.
Fotoaparát Z 7 má 45,7 milionu efektivních pixelů a standardní rozsah citlivostí ISO 64–25 600. V kombinaci s objektivy NIKKOR Z tento fotoaparát dosahuje vynikající úrovně ostrosti a detailů obrazu – až do krajů obrazového pole.
Z 6 je univerzální fotoaparát formátu FX s 24,5 milionu efektivních pixelů a širokým standardním rozsahem citlivostí ISO 100–51 200. Díky vynikající výkonnosti při použití vysokých citlivostí a záznamu videosekvencí s obrazovým polem ve formátu kinofilmu v rozlišení 4K UHD využívajícím všech pixelů představuje ideální volbu pro širokou řadu situací, například při fotografování ve spoře osvětlených prostředích a při záznamu videosekvencí.
Zásadní vlastnosti fotoaparátů Z 7 a Z 6
1. Obrazový snímač CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod formátu FX s vestavěným automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině
Obrazový snímač CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod s vestavěným automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině používají fotoaparáty Z 7 i Z 6. Fotoaparát Z 7 má 45,7 milionu efektivních pixelů a standardní rozsah citlivostí ISO 64–25 600 (možné je rovněž snížení na ISO 32 nebo zvýšení na ISO 102 400). Fotoaparát Z 6 má 24,5 milionu efektivních pixelů a široký standardní rozsah citlivostí ISO 100–51 200 (možné je rovněž snížení na ISO 50 nebo zvýšení na ISO 204 800).
2. Hybridní systém automatického zaostřování se zaostřovacími poli pokrývajícími přibližně 90 % obrazového pole
Fotoaparát Z 7 má 493 zaostřovacích polí* a fotoaparát Z 6 jich má 273, což umožňuje široce pokrýt přibližně 90 % obrazového pole ve vodorovném i svislém směru. Tento hybridní systém automatického zaostřování využívá algoritmus optimalizovaný pro obrazový snímač formátu FX, pomocí nějž automaticky přepíná mezi automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině a automatickým zaostřováním s detekcí kontrastu. Použití objektivů NIKKOR Z dále maximalizuje přesnost automatického zaostřování u snímků i videosekvencí.
* S obrazovým polem formátu FX (36 × 24 mm) v režimu jednotlivých zaostřovacích polí.
3. Nový systém zpracování obrazu EXPEED 6 zajišťuje ostrý a brilantní obraz a přináší nové funkce, které rozšiřují tvůrčí možnosti
Fotoaparáty Z 7 a Z 6 jsou vybaveny novým systémem zpracování obrazu EXPEED 6. Špičková rozlišovací schopnost objektivů NIKKOR Z a objektivů NIKKOR s bajonetem Nikon F umožňuje reprodukovat objekty ostřeji než doposud. Také je účinně potlačen šum.
Do parametrů doostřování v předvolbách Picture Control byla dále přidána možnost doostřování ve středním rozsahu. Tato možnost společně s existujícími parametry doostření a zřetelnosti umožňuje doostřovat nebo změkčovat různé objekty jak na snímcích, tak ve videosekvencích.* Tyto fotoaparáty také nabízejí 20 volitelných předvoleb Creative Picture Control pro širší tvůrčí možnosti. Účinnou úroveň lze nastavit v rozsahu 0 až 100.
* Doostření ve středním rozsahu lze použít pouze při záznamu videosekvencí ve vysoké kvalitě.
4. Elektronický hledáček využívající špičkové optické technologie a technologie zpracování obrazu Nikon k zajištění brilantního a přirozeného zobrazení
Elektronický hledáček fotoaparátů Z 7 a Z 6 je komfortní, snadno použitelný a srovnatelný s optickými hledáčky. Oba fotoaparáty jsou vybaveny elektronickým hledáčkem s panelem OLED s cca 3,69 milionu pixelů. Obrazové pole elektronického hledáčku zahrnuje cca 100 % obrazu, má zvětšení 0,8× a příčný zorný úhel přibližně 37 °. Staví na špičkových optických technologiích a technologiích zpracování obrazu společnosti Nikon, díky čemuž zajišťuje brilantní a komfortní obraz srovnatelný s optickými hledáčky s minimalizací vad zobrazení a namáhání očí i při dlouhém fotografování. Na ochranné sklo okuláru byla nanesena fluorová vrstva, která účinně odpuzuje nečistoty. V elektronickém hledáčku lze zobrazit menu , které umožňuje uživatelům rychle prohlížet a měnit řadu nastavení pro fotografování včetně citlivosti ISO, režimu činnosti zaostřovacích polí a předvolby Picture Control, aniž by bylo třeba vzdalovat oko od hledáčku.
5. Ergonomická konstrukce, kterou nabízí pouze Nikon, umožňuje intuitivní ovládání
Fotoaparáty Z 7 a Z 6 převzaly vynikající ovladatelnost, kterou společnost Nikon kultivuje po mnoho let při svém vývoji fotoaparátů. Těla jsou kompaktní, umožňují pevné uchopení a snadné držení, a tlačítka jako např. pomocný volič, AF-ON, ISO a korekce expozice jsou všechna umístěna tak, aby šla ovládat rychle a snadno. Na horní část fotoaparátu byl navíc umístěn kontrolní panel, na kterém lze stejně jako u špičkových modelů digitálních jednookých zrcadlovek zobrazit informace o nastavení.
6. Funkce pro videosekvence, jako je 10bitový logaritmický výstup videosekvencí (N-Log) nabízející široký dynamický rozsah, a časový kód splňující potřeby profesionálů
Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporují záznam videosekvencí 4K UHD (3 840 × 2 160) s obrazovým polem ve formátu kinofilmu při 30p a videosekvencí Full HD při 120p. Ostřejší záznam videosekvencí 4K UHD je možný díky využití plného počtu pixelů.*1 Při záznamu videosekvencí 4K UHD a Full HD lze používat funkci Active D-Lighting, elektronickou redukci vibrací a zvýraznění obrysů pro zaostřování. Výstup videosekvencí ve formátu N-Log společnosti Nikon lze také použít s 10bitovým*2 výstupem HDMI. Fotoaparáty využívají rozsáhlou barevnou hloubku a 1 300% dynamický rozsah s 12 EV, který umožňuje zaznamenávat*3 detailní tonální informace ve světlech a stínech pro účinnou barevnou postprodukci. Podpora časového kódu usnadňuje synchronizaci videa a zvuku se stopáží zaznamenanou na jiných zařízeních. Pomocí příkazového kroužku vestavěného do objektivů NIKKOR Z lze tiše a plynule měnit nastavení, jako je clona a korekce expozice.
*1 S výjimkou formátu videosekvencí založeného na formátu FX u fotoaparátu Z 7
*2 Současný záznam videosekvencí 4K UHD s 10bitovým výstupem na paměťovou kartu fotoaparátu není možný.
*3 Není k dispozici při záznamu zpomalených videosekvencí.
7. První*1 redukce vibrací vestavěná ve fotoaparátech společnosti Nikon s přibližnou účinností 5 EV*2
Fotoaparáty Z 7 a Z 6 jsou vybaveny vestavěnou redukcí vibrací (VR). Systém redukce vibrací zajišťuje korekci pohybu v pěti osách. Účinnost redukce vibrací je srovnatelná se zkrácením času závěrky až o přibližně 5 EV*1. Tuto funkci lze také účinně používat s objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F včetně objektivů bez redukce vibrací. K tomu je zapotřebí adaptér bajonetu FTZ (k prodeji samostatně)*3.
*1 Fotoaparáty s výměnnými objektivy
*2 Měřeno podle standardů CIPA (se zoomem NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S v pozici teleobjektivu).
*3 Úroveň kompenzace dosažená při použití objektivu NIKKOR s bajonetem Nikon F je nižší než při použití objektivu NIKKOR Z.
8. Další vlastnosti
• Systém ovládání převzatý z digitálních jednookých zrcadlovek Nikon umožňuje intuitivní ovládání tlačítky a přepínači
• Robustnost a odolnost proti prachu a kapající vodě shodná s fotoaparátem Nikon D850, avšak v kompaktní konstrukci
• Dotykový 3,2˝ (8cm) monitor LCD s cca 2,1 milionu pixelů a naklápěcím mechanismem
• Bezhlučné fotografování eliminuje chvění a hluk způsobený spuštěním závěrky. Nová funkce zvýraznění pro zaostřování u kombinace snímků*1 umožňuje uživateli zkontrolovat nastavení po fotografování s posunem zaostření. Simulovaný monochromatický snímek využívající funkci zvýraznění pro zaostřování napodobuje rozložení hloubky ostrosti po zkombinování snímků v editačním softwaru*2
• Rychlé sériové snímání (rozšířené)*3 pro pořizování snímků frekvencí 9 sn./s (Z 7) a 12 sn./s (Z 6) umožňuje fotografovat rychlé pohyby
• Intervalové snímání podporující tvorbu časosběrných videosekvencí s velikostí obrazu 8K (Z 7)*2
• Rozšířený rozsah měření expozice za nízké hladiny osvětlení*4 usnadňuje zachycování scén, jako je přechod ze západu slunce na noční oblohu posetou hvězdami, s využitím automatického řízení expozice
• Vestavěné připojení Wi-Fi® pro přímé propojení s chytrými zařízeními pomocí aplikace SnapBridge
• Vestavěné připojení Wi-Fi® pro přenosy snímků a videosekvencí do počítače
• Podpora existujícího příslušenství pro digitální jednooké zrcadlovky, jako je bezdrátové síťové rozhraní WT-7 (dostupné samostatně) pro vysokorychlostní přenos snímků a videosekvencí pomocí kabelové nebo bezdrátové sítě LAN a rádiové pokrokové bezdrátové osvětlení, které umožňuje flexibilní fotografování s více blesky
*1 Lze zkontrolovat pouze pomocí fotoaparátu, který byl použit k posunu zaostření.
*2 Vyžaduje software třetích stran.
*3 Rychlé sériové snímání (rozšířené) ve 12bitovém formátu RAW, formátu JPEG nebo formátu TIFF
*4 Při intervalovém nebo časosběrném snímání s aktivovaným režimem bezhlučného fotografování a vyrovnáním expozice.
Vývoj Battery Packu MB-N10
Vyvíjený Battery Pack MB-N10 pojme dvě lithium-iontové dobíjecí baterie EN-EL15b, což zvyšuje počet snímků a prodlužuje dobu záznamu videosekvencí přibližně 1,8krát. Odolnost proti prachu a kapající vodě je na stejné úrovni jako u fotoaparátů Z 7 a Z 6 a Battery Pack lze nabíjet prostřednictvím USB nabíječkou EH-7P.
Informace o datu uvedení tohoto výrobku na trh budou oznámeny později.
Hezky napsáno o obou Nikonech Z. Jen chybí podstatná informace o výdrži baterií. Nikde se neuvádí kolik fotografií nebo jak dlouhé video lze na jedno nabití baterie pořídit. 😉 Taky by mne zajímala informace, jestli mají low pass filtry.
Canon, zdá se, nějak zaspal dobu.
Prečo si myslíte? Lebo nevydal papierovo foťáky v rovnakom čase ako Nikon? Máte informácie priamo z Canonu, že ste si tak istý že nemajú interne niečo na konci vývoja? To že sa informácie nedostávajú von ešte neznamená že sa niečo vnútri nekutí. Canon si sám senzory nie len vyvíja ale aj vyrába (narozdiel od Nikonu, ktorý ich má od Sony), preto je pre nich jednoduchšie udržať informácie o pripravovaných novinkách v tajnosti.
Predpokladám ale že do konca roka sa môžeme tešiť aj na niečo v podaní Canonu, možno to bude horšie, možno lepšie ako Nikon Z. Uvidíme.
Každopádne Canon určite nezaspal dobu, veď má svoj fungujúci Canon M systém, má množstvo rôznych videokamier, počnúc miniatúrny 1/4,8″ v customer segmente, cez 1/2,3″, 1″, APS-C v poloprofi až po FF v EOS C700FF, takže má z čoho čerpať a má na čom stavať, aby postavili veľmi kvalitnú bezzrkadlovku (viď M50). Oni len jednoducho nechceli doteraz poriadne vydať lebo neboli dotiahnuté technológie do takej úrovne ako by potrebovali (hlavne hľadáčik a fázové ostrenie na snímači).
Nechajme sa prekvapiť
Nepochybuji o tom, že Canon s něčím přijde, ale teď mu možná hrozí, že mu profi zákazníci časem utečou k bezzrcadlovkám Sony, Nikon nebo k zrcadlovce Nikon 850.
K řadě M: Řada M vyprodukovala snad více těl než objektivů. Na mě působí tak nějak neplnohodnotně, právě kvůli pomalému vývoji objektivů. Jinak třeba Canon M50 je skvělý fotoaparát a obecně v amatérském segmentu je na tom Canon velmi dobře, ale v profi high end segmentu by měl s něčím přijít 🙂
K senzorům: Canon si je vyrábí sám, což je skvělé, alespoň je konkurence, ale v laboratorních testech snímače canon proti snímačům sony propadávají.
K JPEGům: Canon nemá vychytané algoritmy na odšumění a doostření. Takže při vyšších hodnotách ISO mají více šumu a méně detailů než Nikon nebo Sony.
Tak snad se dočkáme nějaké bomby. 🙂
Canon MUSÍ s něčím obdobným co nejdříve přijít! V kuloárech se cosi šušká o Canonu R.
Zdravím! Canon něco nového (a všichni tušíme co) představí nejpozději tento pátek 7. září – dnes dorazila pozvánka na páteční „Workshop s nejmodernější technikou Canonu“, což je vzkaz „hele odborná veřejnosti, přijďte, něco vám ukážeme, ale zatím nemůžeme říci, co přesně to bude…“… Tak uvidíme!
JR