Nikon D5500  (recenze)  – menší, lehčí, výkonnější

Nikon D5500 si zaslouží hodně pozornosti  – a moje první dojmy i náslený podrobnější test byly opravdu velmi dobré. Nikon D5500 patří k několika zrcadlovkám, které se právem ucházejí o pozice na čele klíčové kategorie fotoaparátů: skvělých zrcadlovek za rozumné peníze, tedy fotoaparátů, po nichž by měli sáhnout nadšení začátečníci, ale prostě i ti, kteří chtějí spolehlivý stroj pro cestování či rodinné fotografování.

Terezie Kovalová
Violoncellistka Terezie Kovalová – testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím. Foto: Jan Rybář/Fotoguru.cz

A jak fotí? Na prvním dojmu často hodně záleží – měl jsem možnost hrát si s ním asi 20 minut na oficiálním českém představení tohoto fotoaparátu, kde nejsilnějším zdrojem světla byla lampička nasvěcující fantasticky hrající violoncellistku Terezii Kovalovou (díky jí za to, že mé cvakání vydržela!).

Z těch pár fotek, co jsem pořídil, je však nesporně vidět, že i v těchto složitých podmínkách Nikon D5500 obstál velmi dobře. A není pochyb, že představuje špičku ve svém oboru.  Proto jsem se rozhodl vyzkoušet ho i podrobněji v reálnějších podmínkách – viz dále. (Pro labužníky: fotil jsem časem 1/60 na ISO 3200, což jsou už opravdu hodnoty hodně na hraně. Použil jsem zoom, přesto objektiv dokázal onen hodně dlouhý čas ustabilizovat. Stejně tak hladina šumu je velmi snesitelná – to můžete posoudit, pokud do obrázků kliknete, zobrazí se v plné velikosti.)

Nikon D5500 – skvělý do ruky

Nikon D5500
Nikon D5500 na této fotce vypadá velmi podobně svým starším „bratrům“ – teprve ve chvíli, kdy ho vezmete do ruky, si všimnete jeho opravdu menších rozměrů. Foto: Nikon.cz

Ještě jednu věc je možné vyřknout na první pohled, přesněji řečeno, na první dotek. Nikon D5500 se velmi dobře drží – je výrazně menší a kompaktnější než jeho předchůdci, což je nesporně s ohledem na nezadržitelný trend „zmenšování“ fotoaparátů důležitá vlastnost. Navíc roku 2015 bude dalším mezníkem v tvrdé bitvě o místo na slunci mezi zrcadlovkami a bezzrcadlovkami, a Nikon D5500 do této války nesporně přispěje.

Mimochodem:  Nikon přeskočil položku v číselné řadě  – předchůdcem Nikonu D5500 není číslo 5400, ale (po zásluze) oblíbený model Nikon D5300. Proč to tak je? Oficiální vysvětlení Nikonu zní: Je to natolik nový stroj, že prostě chceme ukázat, jak výrazně jsme postoupili vpřed!

Je to foťák opravdu revoluční? Ano, i ne. Hlavním sloganem provázejícím jeho představení bylo konstatování, že má výklopný dotykový displej. Nu ano, ten se hodí, ale až budoucnost ukáže, jak moc vlastně bude používán (a přímý konkurent od Canonu má dotykový displej již poměrně dlouho).

Terezie Kovalová
Violoncellistka Terezie Kovalová – testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím. Foto: Jan Rybář/Fotoguru.cz

Mně osobně přijde důležitější, že výrobce slibuje výrazně větší výdrž baterky. A to, jak už jsem zmiňoval, že ona kompaktnost a skladnost mu dodává opravdu hodně na přitažlivosti.

Skladnosti navíc napomáhá nový zoom, který byl představen spolu s novým tělem Nikonu D5500 (a z nějž pocházejí zde publikované snímky).  Jeho jméno, či spíš kód, zní: AF-S DX NIKKOR 55–200 mm /4–5,6G ED VR II.

Najdete v e-shopech
od
Je to další z objektivů, jimž říkám – patně nepřesně – objektivy skládací. V transportním (složeném) stavu má na délku jen něco málo přes 8 cm, což je úctyhodné. Plné délky dosáhnete až zmáčknutím „čudlíku“ na boční straně objektivu – a ač se mi tato novinka původně moc nepozdávala, nyní se mi už vlastně líbí – rozměry fotoaparátu mě prostě zajímají víc a víc.

Snímky violoncellistky i část „venkovních záběrů“ na této stránce pocházejí právě z něj – a i v těžkých světelných podmínkách obstál velmi dobře.

Nikon D5500 a čelo žebříčku zrcadlovek

Terezie Kovalová
Violoncellistka Terezie Kovalová – testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím. Foto: Jan Rybář/Fotoguru.cz

A kam tedy vlastně patří Nikon D5500? Jinými slovy: pro koho vlastně je? Odpověď je prostá: patří na čelo pomyslného žebříčku fotoaparátů, po nichž má sáhnout kdokoliv, kdo chce získat výbornou kvalitu snímků na rodinné nebo cestovatelské focení (nejen začátečnické, ale i poměrně náročné). Pro úplnost dodávám, že v mém vlastním žebříčku nyní (počátek roku 2015) krom této novinky figurující tyto fotoaparáty (na lincích najdete mé recenze): Canon EOS 100D, Canon EOS 700D a Nikon D3300.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

A jak si stojí tento foťák ve srovnání s výrazně levnějším (a papírově o třídu níže stojícím) Nikonem D3300? Je opravdu lepší? Záleží na tom, co znamená „lepší“. Pokud vám jde o to opravdu podstatné, tedy kvalitu snímků, rozdíl bude (troufám si říci) pramalý, či spíše žádný – tento nejlevnější Nikon je sám o sobě opravdu skvělý.  Srovnávání tedy není snadné – tak jako mnoho jiných výrobců totiž model „vyšší řady“ nabízí za více peněz především věci, které nikdo zvlášť nepotřebuje.

Pokud tedy hledáte dobrou rodinou a cestovatelskou zrcadlovku, „mladší bratr“ bude bohatě stačit. Čip i procesor jsou stejné a bez těch pokročilých funkcí se (v drtivě většině případů) hravě obejdete.
Pokud plánujete fotit i něco rychlejšího, tedy především sport – jeden zásadní rozdíl tam přece je je: Nikon D5500 má výrazně více ostřících bodů, jinými slovy: lepší autofokus.

Tenisový míček zmrazený v pohybu

Nikon D5500 recenze
Tento obrázek mě vlastně překvapil – autofokus si poradil s ryhle letícím tenisovým míčkem, zaostřil ho a Zuzanu ponechal rozostřenou… (Čas: 1/2000). Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ještě před pár lety nemělo valný smysl pokoušet u levnějších zrcadlovek všechny ty různé „sportovní“ režimy, kontinuální ostření a podobné (tehdy) spíše reklamní pojmy. Nyní je však místy až neuvěřitelné, co i základní typy foťáků zvládnout.

Abych vás nezahlcoval technickými pojmy, konstatujme prostě, že Nikon D5500 umí opravdu ostřit výborně.
Dobře se to dá poznat z fotografií mé ženy, která (dost rozmrzele) svolila k roli pokusného králíka při hře v tenis. Opravdu bych nevěřil, že automatický řežim ostření u této katerogie foťák dokáže i takové věci jako zaostřit letící tenisový míček, ale nějak se mu to povedlo… (Pro zajímavost: foceno časem 1/2000 – to nám pro změnu „zmrazí“ jeho pohyb).

Velmi dobrá obrazová kvalita

Nikon D5500 test
Opravdu se mi líbí barevné podání tohoto Nikonu – což ne vždy v minulosti bylo pravidlem. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

V hodnocení foťáku nemají subjektivní pocity moc místo, přesto se jednoho “dopustím” (a pokud jste exaktně orientovaní, klidně tento odstavec přeskočte): Nikon D5500, zdá se mi, má o něco lepší podání barev než někteří poměrně nedávní předchůdci. Jak z fotografií na této stránce vyplývá, rodinné focení prostě dopadlo velmi dobře – obrazová kvalita je výborná, o což nám jde především.

Anebo z jiné strany: Nikon D5500 je v posledních letech třetím Nikonem základních řad, který mohou s čistým svědomím na základně osobní zkušenosti doporučit. První byl právem legendární Nikon D3100, druhým  je nedávno do světa vypuštěný  a již zde zmíněný Nikon D3300.

Co ještě nás má v této souvislosti zajímat? Vlastně už nic zásadního: možná snad ISO a práce blesku. Obojí je zcela bezproblémové – šum je snesitelný až do relativně vysokých hodnot (6400), blesk dle očekávání zvládá to, co zvládat má (tedy zejména prosvětlování stínů ve slunných dnech).

Nikon D5500  – co mě potěšilo

Nikon D5500 test
Nikon D5500 toho zvládne přesně tolik, kolik potřebujete – další úroveň nabízejí až full-framy. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Velmi dobrá obrazová kvalita
To opravdu zásadní se daří: foťák prostě dobře fotí a v rukách středně poučeného začátečníky i borce poměrně pokročilého je to jedna z několika ideálních voleb pro cestovatelský foťák.

Kompaktnost těla i objektivů
Je to zdaleka nejkompaktnější ze všech zrcadlovek Nikonu, což je stále důležitější vlastnost. Skladnosti napomáhají i nové “skládací” objektivy. V boji s bezzrcadlovkami se každý kousek prostoru hodí.

Opravdu dobrý autofokus
Autofokus toho opravdu zvládne hodně – a pokud se chystáte fotit sport, dokáže vám hodně pomoci (navíc se budou hodit slušný výkony při vyšších hodnotách ISO – šum je snesitelný…)

Nikon D5500 – na co pozor

Silná konkurence D3300

Pokud hledáte starovní foťák, zcela stejné výsledky nabídne ve většině případů i Nikon nižší řady - D3300. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Pokud hledáte startovní foťák, zcela stejné výsledky nabídne ve většině případů i Nikon nižší řady – D3300. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pokud plánujete koupit běžný rodinný foťák, i “nižší bratr” Nikon D3300 nabízí kvalitu ve většině parametrů zcela srovnatelnou (za příznivější cenu).

Chybí GPS modul
Ač mě zrovna toto nevadí skoro vůbec, pro mnoho fotografů zvyklých na geotagovaní fotek tohle může chybět: cenou za menší rozměry se stalo i “vypadnutí” GPS.

Nešikovně “továrně” nastavené funkce
Pokud jste zvyklí z obyčejných kompaktů nebo jiných zrcadlovek zamykat expozici namáčknutím spouště, vězte, že u Nikonů si tuto funkci prostě musíte aktivovat dobrodružným lovením v menu. Nechápu to, ale nemůžu prostě chápat vše.

 

Nikon D5500 – cena 

Není v mých silách cenu průběžně sledovat, proto sem vkládám automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.cz

Nikon D5500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Nikon D5500

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Nikon D5500 zase o něco posouvá dál "bitvu" na čele žebříčku ideálních zrcadlovek pro začátečníky i mírně pokročilé. Kompaktní tělo z něj dělá dobrou volbu pro cestovatelské i rodinné focení. Datum: 8. ledna 2015

35 komentářů

  1. Jan Libich

    Osobně si myslím, že D5500 patří k ne moc dobré inovaci D5300, je osekaný o GPS a moc nového nepřináší, D5600 už aspoň má dostatečné inovace a cenově D5300 defacto konečně nahradila. D5500 byl jen jakýsi mezistupeň, stejně jako u D3500, která je v některých parametrech na tom hůře než D3400. 4 v Japonsku vynechávají běžně, je to pro ně ne moc šťastné číslo.

  2. Dobrý den, mám jen rychlý a snad i snadný dotaz 🙂 volím mezi tímto strojem(od vas 8/10) a canon 700d (9/10). Oba dva lez koupit do 20 tis Kč se zakladnim objektivem. Nevim si tedy rady, do kterého jít.
    Není ten canon až prilis starý? nebo je ten čip stále stejný a nehraje zde až tak moc roli rok „narozeni“? Nikon je naopak novejsi stroj.
    Me vyuziti je hlavne landscape a cestovani. Casem bych se rad naucil a pronikl vice do sveta focení. Docetl jsem se ze napr d5500 umi timelapse oproti canonu 700d.
    Dekuji za Vas postreh. Hezky den

  3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda má nikon D5500 elektronickou uzávěrku?
    Jde o timelapse záběry kdy se udělá třeba 400 cvaků kvůli 10 vteřinám videa, tak aby se neopotřebovávala závěrka.
    Děkuji

    • Jan Rybář

      Dodrý den, jistě to nevím, musel bych googlovat, ale pokud vím, tak tyhle kategorie zrcadlovek tohle moc neumí, timelapse jsem moc nezkoumal, tedy žel neumím moc poradit… JR

  4. Zdeněk Mikeš

    Dobrý den, protože jste tady většinou všichni majitelé Nikonu D5500, zkusím položit dotaz. Často se mi stává, že se mi jakoby sám od sebe přepne režim jednotlivého zaostřovacího pole na režim automatické volby zaostřovacích polí. Je možné, že se to stane nějakým nechtěných „dvojklikem“ nebo dotykem?

  5. Nikon D5500 – expoziční bracketing
    četl jsem recenzi na D3300 a tento expoziční bracketing neumí. D5500 ho zvládá?
    Každopádně jsem dlouho byl rozhodnut koupit D3300, i kvůli ceně. Ale jakmile jsem se začal více a více dívat na D5500 – jsem si ji zamiloval. Vzhled, kvalitní zpracování, ovládací prvky, wifi – a musím říci že za ty peníze to fakt stojí (o cca 9 000 více). Plánuji ještě dokoupit náhradní akumulátor. Budu kupovat set – Objektiv 18-55 AF-P VR (předpokládám že tento model je ten novější a nemá na sobě ovládací prvky AM/VR – nevim jestli to je na škodu nebo ne).

    Později asi koupím tento zoom – TAMRON AF 70-300mm F/4-5.6 Di pro Nikon LD Macro 1:2 – je to dobrá volba a nebo je nutné investovat dalších 8000kč do klasiky NIKKOR 55-200mm F4-5.6G ED VR II ??

    každopádně díky za Váš web hodně mi napověděl

    • Jan Rybář

      Mariane, díky za pochvalu, ano, pokud máte „pár“ korun na víc, tak Nikon D5500 je velmi rozumná, ba nejrozumnější volba. D3300 nicméně též udělá dobrou službu, ale má ořezané některé funkce, a záleží tedy, jak ambiciózní budete v ochotě se učit různé čudlíky…
      Ten Vámi zmiňovaný objektiv je opravdu, pokud vím, ten nejnovější, obecně bych se snažil koupit hned vše najednou (vyjde to výrazně levněji, než pak přikupovat objektivy, typově tento set https://www.alza.cz/nikon-d5500-objektiv-18-55-af-p-vr-55-200-vr-ii-d4042544.htm?IDP=5114). Pokud by finance dovolily, držte se spíš toho originální Nikonu, ten Tamron osobně neznám, tedy nechci hodnotit…

      JR

  6. Luděk Šmoldas

    Dobrý den,
    tak dlouho jsem bádal a brouzdal po netu, až jsem narazil na Vás a na základě Vašich doporučení jsem si udělal radost a pořídil jsem si na Digital.cz „soupravičku“ Nikon D5500 v setu s 18-55 VRII a 55-200 VRII. A k tomu do party přibral pevnou 50. Zatím se seznamujeme, ale trošku mě zarazil fakt, že při přepnutí na režim „S“ mi na displeji foťák hlásí „clonová automatika“ a při přepnutí na „A“ zase pro změnu „časová automatika“. Tak kdepak je asi chyba ?

    • Jan Rybář

      Tak blahopřeji k novému stroji… A nic se nebojte, jen občas v duchu vynadejte tomu, kdo překládá (ba možná i v angličtině zadává) ony funkce… „A“ je pořád stará dobrá priorita clony (v níž, pravda, je automaticky nastavovaný čas, tedy to je časová automatika, byť tak tomu nikdy nikdo neříká)… S je priorita času, v níž tedy se automaticky nastavuje clona…Tedy žádný stress… JR

  7. Patrik Černý

    Dobrý den,

    I na základě vaší recenze jsem se rozhodl zakoupit Nikon D5500. Chystám se fotografovat převážně sportovní události a rád bych Vás požádal o radu jaký teleobjektiv k tomuto foťáku zakoupit. Vzdálenosti mnou chystaných fografovaných sportovních událostí odhaduji do 200m ve venkovních podmínkách.

    Děkuji

    S pozdravem Patrik Černý

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tak držím palce, ať slouží… Opravdu hodně záleží na tom, jaký sport fotíte a jak moc se budete chtít přiblížit – na běžné věci by asi měl stačit setový 55-200 mm, ale na opravdu zásadní přiblížení na 200 m to asi stačit nebude, pak už by bylo asi třeba koupit něco specializovanější. Jen přiznám, se neodvážím radit, protože ty specializované objektivy u Nikonu moc osobně neznám… JR

  8. Dobrý deň
    Zaujímal by ma Váš názor čo by bola lepšia kúpa z pohľadu cena/výkon.
    Set Nikon D5500 + Nikonn 70-300 f / 4.5-5.6 + Tamron Nikon 17-50 / f2.8 za necelých 1300€, alebo
    Nikon D5500 + Nikon 18-55 Vr + Nikon 55-300VR za 1000€?
    Ďakujem za skorú odpoveď

    • Jan Rybář

      Milane, zdravím Vás – na to je zodpovědně těžko odpovědět, ta dražší verze určitě bude mít své výhody, ale já ty Tamrony osobně neznám… Obecně vždy spíš radím držet se originálních setových objektivů, tedy bych se nebál té verze levnější… JR

  9. Dobrý den, předem bych Vám chtěla poděkovat za skvělé stránky :-). Pořizuji si svoji první zrcadlovku a váhám mezi Nikonem D3300 nebo Nikonem D5500. Jsem začátečník. Chtěla bych fotit jak běžné cestovatelské fotky, tak i fotky zvířat v pohybu. Jakou zrcadlovku byste mi doporučil? Uvažuji, že si koupím 2 objektivy: 18-55 mm VR + 55-200 mm VR je to dobrá volba nebo byste mi doporučil úplně něco jiného?

    • Jan Rybář

      Dobrý den!
      Ano, to se mi jeví jako volba velmi rozumná, tak či onak – je to do značné míry rozhodnutí záležící na stavu Vaší peněženky – na jednu stranu D3300 je velmi dobrý foťák, které toho umí hodně a zcela stačí na poměrně náročné „úkoly“, na stranu druhou je D5500 přece jen špička foťáků v kategorii do cca 50 000 Kč, tedy rozhodně varianta výborná… JR

  10. Dobrý den, v článku nejlepší foťáky – podzim 2015 odrazujete od koupě nikon 5300. Když jsem si ale porovnával oba foťáky, tak obrazová kvalita by měla být stejná, pouze se spíš 5500 má lepší grip, nějaké tlačítko navíc a je lehčí. Možná pak lepší buffer. Ale jinak má asi stejné parametry. Aktuálně je cenový rozdíl cca 4.000 Kč ve prospěch 5300. Je opravdu důvod si připlatit za novější model? Díky!

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ono srovnávání je vždy samozřejmě hodně ošidné a subjektivní, ale na kurzech vídám 5300tovky neustále, a opravdu jsem ochoten se vsadit, že z 5500ky lezou opravdu výrazně lepší fotky… Tedy bych skoro opravdu v tomto případně doporučil ty čtyři tisíce obětovat, Nikon D5500 je opravdu špičkový foťák… (A pokud šetřit, tak zvažte Nikon D3300, s výjimkou bracketingu není o nic podstatného ořezán… (pro běžné focení…) JR

      • Díky moc za rady – koupil jsem si nakonec 5500 se sigmou 17-50/2,8 a jsem přímo nadšený, jak skvělé fotky z toho lezou! Po různých peripetiích s canony bych už určitě neměnil.

  11. Pevná 35mm versus 50mm je celkem žhavé téma.Je asi dobré si předně ujasnit,na co chci to sklo používat.Já mám 35mm a jsem s ní velmi spokojený a na portréty v interiéru je dle mého lepší než 50mm

  12. Dobrý den,
    chci se zeptat zda byste mi doporučil zakoupit nový model D5500 nebo raději zvolit bazarovou D7100? Určitě pak záleží na stavu přístroje (např. cena za 100% stav se zárukou do 3.3.2017 je 19.990,-). A když to vezmu zase z druhé strany. Koupit D5300, D3300 a lepší objektivy (např. pevnou 50-ku a nějaký zoom), nebo D5500 se seťákem (další objektivy dokupovat dle financí a potřeb)? Předem Vám děkuji za odpověď.
    P.S. Recenze je opravdu perfektní.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já bych jednoznačně doporučoval D5500 – já lidem obecně (bez ohledu na finance) doporučuji se vyhýbat mezikategorii u Nikonů (7xxx) i Canonů (70, 80) – špičky „začátečnické“ kategorie včetně právě D5500 toho umí opravdu stejně, či spíš víc (a ty čudlíky navíc jsou obecně k ničemu)…. Ideálně bych koupil v setu s dvěma objektivy a přikoupil pevnou padesátku… Držím palce, JR

  13. Kateřina

    Dobrý den! Vybírám si fotoaparát a velmi děkuji za váš srozumitelně psaný web! Chtěla bych se zeptat, jak vnímáte pevný objektiv Nikkor 35 / 1.8? Domnívala jsme se, že právě u fotáku Nikon5500 se díky crop faktoru s tímto objektivem dostanu na uroven objektivu 50? jaký je Váš názor? 🙂 děkuji.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já ho spíš lidem rozmlouvám – právě kvůli tomu, že se chová jako pedesátka… Obecně je dle mého lepší mít padesátku (= 75tku), což už je z definice šikovný portrétní objektiv… JR

  14. Lukáš Toman

    Vím, že toto téma není uplně nejaktuálnější, ale mohu tu zrcadlovku jen doporučit. Vyborné spracování, výborná kvalita snímače i výsledných fotek, perfektně do ruky padnoucí tělo a dotykový ( výklopný ) displej. Co potěší je wifi modul, díky němuž si člověk snadno přenese snímky do telefonu, pokud je chce rychle sdílet či poslat. K tématu objekiv napíšu toliko. Koupil jsem tělo v kitu s objektivem 18-105 mm. Fotí slušně, má celkem univerzální rozsah a hezky kreslí, jen světelnost by mohla být lepší, ale to se od kitové objektivu nedá moc čekat. Jako druhý jsem si koupil pevnou 50 mm f1.8 od Nikonu a s ním teprve dostaly fotky ty správné grády. Od té doby jsem tento objektiv nesundal. Proto bych možná volil jako základ nějaký objektiv s větším rozsahem a určitě šel do pevného. Jinak přeji příjemné focení a hodně povedených snímků.

  15. Dobrý den,
    prakticky i kvůli Vám jsem se „téměř“ rozhodl a odhodlal koupit mou první zrcadlovku. Po přečtení Vašich recenzí – mimochodem opravdu za ně děkuju – a projetí dalších recenzí na internetu jsem se rozhodl pro tento model tj. Nikon D5500.
    Pro upřesnění jsem naprostej začátečník bez zkušeností. Nyní fotím na starší kompakt od Olympusu a mobil/y. Fotím vše co se naskytne a mě osobně zaujme.
    Do začátku jsem přemýšlel o nějakém tom setu, než bych se naučil, ale rád si nechám poradit…
    Mám tedy dotaz: Jaké/á skla bych si měl/mohl do začátku – možná i na několik málo let – pořídit?
    Jaké mám nyní možnosti, které se mně zamlouvali:
    1) Koupit jen tělo a „někde“ (teď nevím kde nejlépe) sehnat „nějaké“ sklo/a;
    2) Koupit set – tělo + sklo 18 – 140 mm VR;
    3) Koupit set – tělo + sklo 18-55 mm VR II + sklo 55-200 mm VR II;
    4) Koupit set – tělo + sklo 18-55 mm VR II + sklo 55-300 mm VR II.
    Vím, že už od začátku radíte (radil jste) koupit rovnou dvě skla a měnit a zkoušet. A navíc přikoupit tu 50 mm f/1,8.
    Opravdu se v tom nevyznám a proto prosím Vás a i případné kolemjdoucí o radu/y, co by bylo do začátku nejlepší.
    Předem Vám děkuju…
    S pozdravem a přáním pěkných svátků Vánočních
    JS

  16. Topstar81

    K tomu GPS:
    Wifina“ v D5500 funguje stejně jako u ostatních Nikonů vybavených touto bezdrátovou technologií. Je nutné vlastnit smartphone nebo tablet s operačním systémem Android™ nebo applovským iOS, zdarma si stáhnout aplikaci Wireless Mobile Utility a poté už můžete svůj fotoaparát dálkově ovládat (pouze nejzákladnější funkce) a stahovat pořízené snímky do mobilu či tabletu. Jak jsem již uvedl, při uploadování fotografií lze aktivovat volbu Embed location data – do EXIFU stahovaného snímku se zapíší zeměpisné souřadnice pomocí GPS v chytrém zařízení.
    Zdroj: NikonBlog.cz

  17. Geotagging řeším už léta u všech svých foťáků stejně, pomocí aplikace gps4cam. Je to, pravda, jeden krok navíc při zpracování ale zase univerzální, vždycky stejný a nežere baterku foťáku.

  18. Zdravím, chtěl bych se zeptat na chybějící modul GPS. Nemáte tušení, jestli lze tyto geotagy přidat alespoň pomocí telefonu? Našel jsem informaci, že lze telefon spárovat a používat ho jako dálkové ovládání a hledáček, ale tohle nikde nemohu nalézt.

    Jinak objednáno a dneska snad bude a to i díky vaší recenzi 🙂

    Díky

    • Dobrý den! Tak ať foťák slouží! Jinak přiznávám, že já moc geotagy neřeším (byť na mobilu se mi hodí), tedy úplně neumím poradit… JR

  19. Zdravím! No s hmotnosti bych to tady spíš vítal – do ruky padne vážně moc dobře a u udržení delších časů už to není zase tak velký rozdíl oproti starším typům… Nu a ano, to zmizení GPS je trochu divné – já ho tedy nijak zvlášť nepotřebuji, ale faktem je, že pro víc a víc lidí iPhonové éry to už je samozřejmost…
    JR

  20. Menší homotnost může být i nevýhoda – může se snaději roztřást snímek s delším časem. A amputace GPS oproti mému D5300 je vyložený fali u foťáku, který je dražší…

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama