Jaké jsou nejlepší knihy o fotografování? Vrhl jsem se do knihkupectví (doslova i v přeneseném smyslu slova) a zkoumal, jaké fotopoklady tam čekají na fotografy začínající i pokročilé… V dalších měsících budu zkoumat dál, a budu tedy moc rád i za jakékoliv doporučení, co ještě stojí za to číst!
Ke zkoumání knih o focení mě přinutil Google – ano, opravdu… Totiž: už asi dva roky platí, že pokud do jeho hledání zadáte pojem “knihy o fotografování”, Fotoguru.cz vyjede někde úplně nahoře – a to se zcela plonkovou odpovědí z diskusního fóra, v níž se přiznávám, že o tomto tématu moc nevím…
Navíc je pravda, že se mě opravdu hodně začínajících fotografů neustále ptá, zda nemám nějaký tip na knížku umožňující rychlý vstup do světa fotografování…
Tedy jsem se podřídil vůli Googlu a lidu, a začal recenzovat dostupné knihy o fotografování – přičemž ono slovo “dostupné” je klíčové, snažil jsem se opravdu zahrnout ty publikace, které je možné si bez obtíží koupit v kamenném obchodě, případně na internetu (a vypustit tak knížky vyprodané či hůře dostupné…)
Žebříček knih zahlédnete na pravé straně této stránky, a to ve třech kategoriích – tou nejdůležitější jsou dle mého knihy pro začátečníky, následovány v těsném závěsu knihami pro zkušené borce – ti vše stejně prozkoumají sami, a tak je tam knížek zatím méně…
Nedalo mi to, abych se nepustil též do kategorii třetí, která bude zcela nesystematicky mapovat pozoruhodné knížky obecné – tedy ne návodné, ale zkrátka jen plné zajímavých informací nebo fotek…
A co se mi honí hlavou po prozkoumání prvních várek kníže? Hlavně to, že – překvapivě – těch opravdu skvělých a s nadšením (či alespoň čistým svědomím doporučitelných) knížek pro začátečníky jsem moc neobjevil…
Na čele je dokonce kniha, u které jsem ani nedopátral autora – je to taková ta univerzálně pospojovaná překladová věc s trochu úsměvným názvem – ale přesto přijde mi opravdu velmi povedená (viz Fotografování – podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály).
Mezi tipy na opravdu nepostradatelné knížky pro pokročilé najdete i poměrně nečekané položky – například knížku s nezapamatovatelně krkolomným jménem Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče (recenze zde). Ale vážně za to stojí, za to ručím, byl jsem z ní nadšený…
Mimochodem: pokud jsem nějakou zásadní knížku přehlédl, budu moc rád za tip, ideálně v komentářích níže na stránce… Díky a dobré čtení přeji!
[social-bio]
Já jsem v začátcích bral moudra (kromě webu) z knih Michaela Freemana. Začal jsem „Očima fotografa“, ale jeho styl se mi zalíbil a prošel jsem i nějaké další.
Jeho styl je trochu techničtější, což mi vyhovuje, ale to zásadní je, že nepíše ad hoc tipy (jako jsem našel, když jsem nakoukl do jedné knihy B. Petersena, která mě jako výuková vůbec nezaujala), ale postupuje od jednoho k druhému, uceleně. Popisuje systém, takže dělá to, co je mi výrazně blízké – žádné biflování, ale pochopení podstaty.
Ačkoliv se nejedná o knihu o fotografování, nemohu si odpustit doporučení na knihu Josefa Ptáčka ZEMĚ KRÁSNÁ, ISBN:
978-80-242-2602-6, vřele doporučuji každému s pozitivním vztahem ke krajině ať již prožité výletem, malbě či fotografii najít si čas na prohlédnutí a pokud možno i přečtení komentářů. Skoro bych to nazval až „výchovou ke krásnu a estetice“, ovšem zcela nenucenou formou, žádný prvoplánově výchovný podtext netřeba čekat. Stále ještě možno koupit na příklad na Kosmas.cz
Roman Pihan: Mistrovství práce s DSLR Mám nějaké starší vydání, ale opět lze koupit na kosmas.cz . Podle mne skvělá kniha pro každého, kdo si koupil zrcadlovku (nebo o tom uvažuje), čtivě napsáno, obsahuje jak fyzikální principy, tak i terminologii a samozřejmě vysvětlení z jakých komponent se zrcadlovka skládá (taky co znamená DSLR a proč), jak funguje…
Michal Bartoš: Kompozice v digitální fotografii (vyšla někdy dávno) (tuhle knihu jsem někomu půjčil a od té doby jsem ji neviděl a moc, moc mne to mrzí) – kniha ktrá mne vzala za srdce, kromě p. Pihana to byl po delším hledání tuzemský autor a kniha se skvěle četla, šlo se z ní spoustu věcí naučit a ať se překladatelé či zahraniční autoři nezlobí, pro mne osobně to bylo daleko užitečnější než spousta jiných knih zahraničních autorů zvučných jmen, vřele doporučuji. Bohužel netuším, zda se ještě dá koupit.
Michal Bartoš: Fotografujeme architekturu (Computer Press, 2012) – jiné téma, opět čtivé a výborně zpracované, navíc autor koriguje (doslova škrtá) něco málo z „Kompozice v digitální fotografii“. Neudělalo to ze mne fanouška focení architektury, ale pokud něco vyfotit chci, hodně to pomůže přemýšlet jak fotit, aby výsledek byl co nejlepší, opět vřele doporučuji.
Marie Němcová: Kompozice digitální fotografie (Grada 2010) – přečetl jsem to, ničím mne to nezaujalo, pro mne ztráta peněz a času.
Miroslav Myška: Fotografujeme Krajinu (Computer press 2005) – váhám co napsat, kniha sama osobě je pěkná, jen jsem nenašel cestu nebo způsob jak se z textu nějak poučit a aplikovat rady z knihy při focení.
Antonín Malý: Fotografujeme psy a jiná zvířata (Computer press 2008) – tuto knihu jsem dostal darem, hezky se četla a řekl bych že i pomohla pokusit se o focení vlastních psů jinak než dříve, takže pokud někoho zaujme titul, pak bych čekal že i obsah bude přínosný.
Jiří Havel: Jak fotografovat krajinu (Zoner press 2007) – hromada krásných obrázků, rady a doporučení v textu jsou, ale buď jsem knihu četl v době, kdy už informace zde uvedené pro mne nebyly nové, nebo jsem nenašel cestu, jak se doporučení pokusit aplikovat (mimo postupů, které jsem již znal). Rozhodně ale nelituji vynaložené investice.
Tomáš Dolejší: Panoramatická fotografie (Computer press 2009) – protože jsem o tématu nic nevěděl a rozhodně se mi to nedařilo, byl jsem nadšen, protože jsem se dočetl proč nefungovaly moje předchozí pokusy a rozhodně mne kniha motivovala natolik, že jsem si vyrobil vlastní panoramatický nástavec na stativ (ne že by nebylo lepší něco koupit, ale zase jsem po dlouhé době tvořil technický výkres a navíc pak mohl výsledek i zkusit použít). Zkušený fotograf panoramat by se asi nudil, pro mne to bylo prima poučné a prakticky využitelné čtení.
Andrej Bočík: Velká kniha HDR fotografie (Computer press 2009) – opět pro čtenáře bez reálné zkušenosti, vysvětlení jak to funguje, co to vlastně HRD , jak (kromě kýče, který si ale asi každý musí zkusit…) jak použít HDR techniky v praxi a co na HDR použít, pro mne poučné a prakticky použitelné i když nepoužívám žádný z uvedených programů, rady zde uvedené lze bez problému aplikovat i na open source software pro HDR.
Jill Waterman: Fotografujeme v noci a za slabého osvětlení (Computer press 2009) – zajímavá věc, tahle kniha, asi mne ničím neurazila, ale také si nevybavuji nic, co bych o ní napsal ať již pozitivního či negativního.
Michael Freeman: Myslete jako fotograf (Zoner press 2010), Fotografie a nízká hladina osvětlení (Zoner press 2008),…. další tituly autora – zde velmi váhám co napsat, s odstupem času si v knihách p. Freemana umím najít konkrétní doporučení, ale v době kdy jsem knihy četl mne spíše frustrovaly než cokoliv jiného. Dnes rozhodně nelituji mít je v knihovně a občas se (zejména když se něco nedaří a nedaří) podívám na vybrané kapitoly. Nejspíš jsou pro čtenáře s větší praxí a zkušenostmi.
Děkuji moc!!
Dobrý den,
mohu pouze z mého hlediska zhodnotit tyto tři tituly které mám přečtené. Nejvíce se mi zamlouvá „Digitální fotografie POLOPATĚ“ od Ondřeje Neffa, na druhé místo bych zařadil „Čtěte!(Pokud chcete fotografovat lépe) “ od Henry Carrola a třetí místo zbude na „EXPOZICE Problémy a řešení “ od Bryan Petersona.
Knihu „ Fotografování – podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály“ mám objednanou.
Děkuji za tipy! JR
Dobrý den, pozitivní recenze jsem četl na knihu „Digitální fotografie polopatě“ od pana Neffa. Ještě jsem ji nedržel v ruce(chystám se na ni), nicméně prý je to smysluplně sepsaná „rukověť“ pro začínající fotografy.
Ano ano, o ní vím, jen jsem si ji ještě nekoupil – ale napravím. A nemám pochyb, že to bude velmi dobré, jako vše od pana Neffa… Díky! JR
Dobrý den, bude i recenze na Mistrovství práce s DSLR? Děkuji 🙂
Dobrý den,
díky za komentář, o téhle knížce vím, mám ji v plánu prozkoumat, ale fyzicky jsem ji nepotkal u Škody, v Neoluxuru (Václavské n.), ani v žádném dalším velkém knihkupectví, tedy vypadla z první várky… Každopádně se na to podívám… Zdravím, JR