Site icon FotoGuru.cz

Lidar a iPhone 13 Pro: zkuste dechberoucí 3D skener

Máte iPhone 13 Pro? A Lidar, 3D skener, jste již zkoušeli? Pokud ne, všeho nechce a hned začněte experimentovat – je to nástroj prostě zcela neuvěřitelný.

Málokdy mě něco z technologické oblasti naprosto ohromí – a u mobilů se mi to nestalo už mnoho let (naposledy to byl desetinásobný optický zoom u Huawei P30 Pro).

Reklama

Smyslem tohoto nedlouhého článku je prostě jen upozornit na to, že pokud vlastníte iPhone 13 Pro (recenze zde) včetně verze Max, o generaci starší iPhone 12 Pro (Max) případně iPad Pro, máte k dispozici také fascinující nástroj zvaný Lidar. Tedy nenápadný a tak trochu přehlížený nástroj k 3D skenování (občas se setkáte i  pojmem Lidar – 3D radar).

Popravdě řečeno, právě Lidar je dle mého jeden z opravdu zásadních důvodů, proč například přejít z iPhonu 11 Pro na něco novějšího – přidává navíc prostě opravdu zásadní funkci.

Takto Lidar „obklopí“ svět kolem vás 3D sítí, z níž poté dopočítá věrný obraz skenovaného prostoru nebo předmětu… Modré části ještě čekají na proměření. Aplikace Polycam v živém náhledu v iPhonu 13 Pro…

Lidar v iPhonu 13 Pro – jak rychle začít

Teorii na chvíli odložme, protože nejlepší je prostě vše vyzkoušet.

Reklama

1. Stáhněte některou z aplikací, která s Lidarem pracuje, mně se na hraní nejvíce osvědčily 3D Scanner App a také Polycam – LiDAR & 3D Scanner (obě jsou v základní verzi zdarma).

2. Spusťte skenování (červený nebo bílý knoflík) – v tu chvíli se “začnou dít věci”… Svět kolem nás, například místnost, se začne proměňovat v hustou síť trojrozměrného modelu. Pak nechte sken aplikaci zpracovat (což může trvat i pár minut)…

Již v tuto chvíli těmto experimentům zcela propadnete, čímž můj článek splnil svůj smysl – upozornit vás na to, jak neuvěřitelně napínavé to je.

3. Zkuste pár dalších funkcí – například automatické měření rozměrů místnosti, nebo vytvoření krátkého videa, kdy působivě “prolétnete” skenem (nepostradatelné pro realitní makléře, řekl bych).

U aplikace Polycam doporučuji vytvořit si účet, protože vytvořené skeny je pak možné prohlížet i na počítači přes webové rozhraní. I to je zadarmo – placené jsou pak složitější funkce včetně exportů do různých designérských programů nebo export do plánku místnosti. Což jsem zkoušel a zrovna ty plány mi tedy moc přesvědčivé nepřišly – zkuste to sami, Polycam nabízí týdenní bezplatný trial své Pro verze.

Reklama
Výsledek rychlého naskenování bytu (pohled do webového rozhraní aplikace Polycam)… Za pár okamžiků získáme třírozměrný model, který pak můžete sdílet, nebo v něm třeba  měřit vzdálenosti.

Co to je Lidar

Lidar (někdy se též píše LiDAR) je zkratkou z anglického “light detection and ranging” případně “laser imaging, detection, and ranging” a ve stručnosti řečeno: jde o nástroj skenování v 3D, kdy tento hardware vysílá a následně zachycuje paprsky a získává tak nebývale přesný model okolí.

Rozhodně to není nic nového – tento koncept existuje mnoho desítek let a používá se k bezpočtu různých aktivit: od dálkového průzkumu Země po architekturu.

Co je zcela nové, je přenesení této “hračky” do iPhonů a iPadů Pro. Čím se vám možná vysvětlí i ta “záhada”, k čemu je takový ten malý černý “objektiv” poblíž objektivů hlavních: ano, právě z tohoto místa skenování probíhá.

Lidar je ten tajuplný černý „čtvrtý objektiv“. Foto: Apple.com

Zajímavé je, že Apple ho vlastně nijak zvlášť nepropaguje – a pokud si s ním chcete pořádně hrát, je třeba pořídit si nějakou aplikaci třetí strany (viz výše). Přesto je samozřejmě hodně zásadní i pro Apple – přesné modelování prostoru a odhadování vzdálenosti je klíčové pro fungování fotoaparátu: například v portrétním režimu, kdy iPhony dokáží obvykle dobře trefit umělé rozmazání pozadí. Ale i applovská aplikace Měření funguje mnohem lépe (jen není tak efektní).

Plus, Lidar je klíčový i pro nový režim “Film”, který je novinkou právě v iPhonech 13. Umí softwarově rozmazat i pozadí u videa (což dopadá, musím přiznat, lépe, než jsem čekal).

Lidar dokáže během pár vteřin „naskenovat“ prostorový model čehokoliv – zda zvon v polském kostele… Je to opravdu neuvěřitelně návyková věc…

Lidar a iPhone ukazují, co přijde v budoucnu

K Lidaru v iPhonu se ještě někdy vrátím v podrobnějším článku, tohle jsou opravdu jen základní informace. Přesto by mělo zaznít ještě něco: Lidar jako radar nebo skener se za pár let stane více méně nedílnou součástí našich životů.

Již nyní je klíčovou komponentou moderních aut, které díky němu dokáží sledovat své okolí. Bez Lidaru je například obtížně představitelné navádění aut bez řidiče… A i když vás zatím koncepty nových virtuálních a rozšířených realit nechávají chladnými (tak jako mě), vezte, že i právě kvůli nim tyto systémy vznikají. A brzy před nimi nebude úniku…

Model reality je prostě opravdu dechberoucí – vypadá to jako fotografie, ale se vším můžeme rotovat… A to je teprve začátek, stále si spíš jen hrajeme…

Mimochodem: zmíněná aplikace 3d Scanner App nabízí i možnost hrát si právě s tzv. rozšířenou realitou (Augmented reality – AR), která dovolí umisťovat do prostoru kolem nás právě ty “cizí” předměty a skeny… Tedy naskenujeme nějaký předmět, třeba kus nábytku, a pak se můžeme snadno podívat, jak bude vypadat ve zvoleném prostoru. (V aplikaci se to dělá přes tlačítko AR).

A i tady platí: to vše je jen malým náznakem toho, co všechno nás v budoucnosti v těchto oblastech čeká.

Exit mobile version