Minirozhovor: Jak mít super fotky na Instagram

Dá se v pár odstavcích shrnout pár jednoduchých tipů, jak mít lepší fotky na Instagram? Známá novinářka Jana LeBlanc  (její blog zde) mi psaní článku pro časopis Žena a život na toto téma poslala pár otázek. A ty mi přišly tak dobré a zajímavé, že je zde s jejím svolením publikuji… 

(Mimochodem, tomu samému se věnuje i můj další podrobný článek: Instagram pro fotografy – podrobný návod.)

Honzo, co je úplně nejjednodušší tip, díky kterému se kvalita fotek okamžitě zvedne o 50 % a lidé o něm nevědí nebo ho nedělají?

To je prosté, ono pravidlo je hodně jednoduché, až banální, ale stejně ho – omlouvám se za mírnou skepsi – málokdo používá a bude používat. To pravidlo zní: dobrá fotka záleží hlavně na světle a na kompozici, dobrá fotka zkrátka vznikne ve foťáku nebo mobilu nikoliv úpravami. Filtry a další úpravy mohou z dobré fotky udělat fotku perfektní, ale s blbě vyfocenou fotkou toho moc dělat prostě nejde – byť se o to snaží stovky milionů lidí každý den. Úpravy jsou důležité, ale mají vlastně mnohem menší vliv, než si většina uživatelů myslí. Zkuste trochu zapomenout na to, co udělalo Instagram Instagramem, tedy na snadnou možnost rychlých efektů. A dumejte nad světlem a kompozicí.

Karlův most
Tahle fotka z iPhone 6 je zajímavé kvůli kompozici. Ano, kvůli úpravám taky, ale hlavně kvůli kompozici.

Platí u Instagramu vlastně pravidla kompozice, zlatého řezu a podobně?

Ano i ne. Ano, protože fotku fotkou, jak jsem už zmínil, opravdu dělá z velké části právě kompozice, tedy to, jak věci v záběru poskládáme. Ne, protože Instagram a vůbec focení mobilem je opravdu svébytný žánr, tradiční postupy jsou sice důležité a – v ideálním případě – opravdu zásadní. Ale realita je taková, že tenhle paralelní svět je prostě postavený na tom, že z fotky nudné se stane fotka hezká (či alespoň trochu méně nudná) právě především úpravami – tedy tím, že s tou fotkou něco více méně divokého provedu, a tím se stane zajímavější.

Jak říkám, je to paralelní svět, který vlastně nemá s tím tradičním řemeslným focením nic moc společného… Ale rychle dodávám: teď určitě zním jako nějaký zapšklý teoretik, to vůbec ne! Já má Instagram rád, hodně se ho zastávám a rád si na něm nějaké ty divočiny fotím (viz zde). Ale jsou to divočiny, které jsou opravdu instantní, zalíbí se, a za pět minut zahynou. Po měsíci po nich neštěkne ani pes. Tak to prostě je, a pokud to přijmete, je to moc zajímavý svět. Ale pokud bude někdo fotit třeba své děti deset let na Instagram s divokými filtry, jednoho dne zjistí, že vlastně nemá vůbec nic, že se na to nedá s odstupem dívat – tedy pozor na to…

Když fotím na Instagram, je lepší fotit mobilem, nebo používat klasický fotoaparát? Proč? Pokud stačí fotit mobilem, je lepší fotit s použitím fotoaparátu nebo rovnou s použitím nějaké aplikace? Proč?

To samozřejmě záleží na tom, jak moc se chce dotyčný do onoho focení ponořit. Samozřejmě, fotky z pořádného foťáku dovolí vždy mnohem víc. Ale focení mobilem má v sobě prostě to velké kouzlo okamžité akce a pohotovosti. Já bych asi klidně zůstal u něj. Navíc, což mi nikdo moc nevěří, v mnohých situacích mobil dokáže vyfotit více než sebelepší zrcadlovka. Zejména v krajině nebo ve městě, kde jsou velké rozdíly mezi světly a stíny… V klasickém focení je třeba výslednou fotku skládat z několika obrázků do tzv. HDR. V mobilu jsou skvělé aplikace, které to dokáží přímo na místě.

Divoká Šárka
Tuhle fotku by pochopitelně lépe zvládl pořádný foťák. Jenže když není, mobil ho dokáže zastoupit. (Mobil + HDR aplikace + Instagram).

Předpokládám, že editace by měla být součástí procesu. Nějaký tip, jak fotky upravovat? V jaké aplikaci? Jaké fígly použít?

Moje zásadní rada zní: objevte právě ono HDR, tedy schopnost mobilu vyfotit třeba budovu ve stínu i zářivé nebe nad ním. Pokud se právě při zmínce o HDR ošíváte, rychle dodávám: vůbec nemyslím takové ty divoké přebarvené omalovánky, co jsou někdy za HDR vydávány. Jen prostě hezky nasvícené fotky, které by jinak nemohly vzniknout. Osobně mám rád aplikace Pro HDR (iOS i Android), na iPhonu nemohu být bez aplikace ProCamera s rozšířením Vivid HDR, které posouvá to, co mobil umí, ještě někam úplně dál.

Druhou otázkou je, v čem upravovat, když už je fotka pořízena. V tomhle jsem poměrně nudný a říkám: Držte se prostě upravovacích nástrojů přímo v Instagramu, jsou totiž skvělé. Dokonce je radím používat lidem, kteří o Instagram jako takový nestojí, je to prostě opravdu jednoduché, přímočaré a skvěle fungující. A fígl? Jeden hodně profláklý: dodávejte fotkám vinětaci, tedy ztmavené okraje. To už věděli holandští mistři, že to funguje – tedy nic nového pod sluncem, ale je vlastně neuvěřitelné, jak dobře to pomůže. Tmavší okraje prostě nasměrují pozornost ku středu a téměř vždy to vypadá lépe.

A ještě jeden typ: pokud chcete fotky upravovat v Intagramu a přitom je nemuset sdílet do sítě jako takové, přepněte se po dodělání všeho do letového režimu – pak dejte “sdílet”, aplikace logicky “hodí chybu”, ale v tu chvíli už bude fotka uložena v mobilu pro jakékoliv další použití – a sdílet ji nemusíte.

Bazén
A nyní trocha divokých úprav…

Ale funkci HDR mám přece už přímo ve foťáku na mobilu. K čemu jsou mi pak aplikace – třeba jako ProCamera? Jak se to liší od toho, co si zapnu ve foťáku?

To je hodně důležitá nuance, tedy: ano, zkratku HDR je možné najít i v menu většiny telefonů, je to však ve většině případů jej jakési šidítko, které toho moc neumím. Tedy stručná rada zní: pokud opravdu chcete pracovat s HDR, pořiďte si nějakou HDR aplikaci, která opravdu udělá alespoň dvě fotky a – řečeno hodně zjednodušeně – je prostě smíchá do jedné – a umožní mít na snímku třeba fasádu domu ve stínu a zářivé nebe nad ním.

Hotel Charbulák
„Normální“ mobilová fotka z Beskyd…

Jak fotit jídlo, aby vypadalo chutně a ne tak, že už ho někdo jednou měl?

To vlastně moc nejde – fotit produkty je jedna z nejtěžších oborů focení vůbec a jídlo patří k těm zcela nejtěžším (těžší zadání je už pak snad je otázka typu “jak mám vyfotit vyšívanou deku, aby to bylo hezké?” to už v domácích podmínkách nejde vůbec). Tedy: při focení jídla je třeba se z toho nějak vylhat a vždy zkusit tři věci: 1. najít nějaké lepší zajímavé světlo (pod tou žlutou žárovkou v rohu hospody to opravdu nepůjde). 2. zkusit najít nějaké zajímavé pozadí – zkuste třeba hezky strukturované prkénko na maso nebo starý stůl – uvidíte, že ten koláč na talířku bude vypadat o 300 procent lépe než na tom bílém ubruse 3. zkuste najít nějaký zajímavý doplněk. Třeba lupněte vedle toho koláče utrženou květinu, barevný kamínek, cokoliv. No a pak nezapomeňte, že je třeba upravovat, upravovat, upravovat. Bez toho to v tomto případně nepůjde.

Hotel Charbulák
…ta samá fotka s použitím HDR aplikace…

Jak fotit trochu s nápadem – abych ze stejné akce měla něco jiného než všichni ostatní? Třeba klasika: všichni dneska fotí latté art, kelímek kafe, 90 % fotek je na jedno brdo. Jak přemýšlet tak, aby moje fotka latté art byla něčím výjimečná?  Zkrátka, jak přidat fotografiím hned teď na zajímavosti?

Tohle jsem už vlastně zodpověděl v předchozí otázce. Důležité je si prostě zapamatovat, že fotka je vždy kombinace světla, pozadí a kompozice. A dumat, jak to vše nakombinovat a “vylhat” se z toho, že podmínky nejsou ideální.

Hotel Charbulák
… a přechozí fotka upravená v Instagramu (zvýšením sytosti a dodáním vinětace)…

Jak udělat dobrou a netrapnou selfie? Dobrou myslím takovou, na které nebudu mít dvě brady, křivý nos, každé oko jiné, netrapnou myslím trochu jinou, než mají všichni.

Odpovím vlastně možná trochu trapně – ono to nejde. Proti selfie vůbec nic nemám, byť tedy jsem jich za svůj život vyrobil asi deset. Ale z fyzikálního hlediska je téměř nemožné odstranit právě onen zmíněný neduh – tedy zdeformovaný obličej a velký nos. Je to tím, že mobil má tzv. širokoúhlý objektiv, kterým se nedá portrét, tedy ani selfie bez oné deformace vyfotit – k tomu je třeba zazooomovat z odstupu. Nu ano, řešením by asi byla ona selfie-tyč, ale to se mi nějak vůbec příčí zmiňovat, neřku-li doporučovat. Zkrátka selfie bude z definice vždy vypadat tak nějak blbě.

Určitě rozhoduje také to, jak fotky popsat. Tady nějaký tip?

No ano, toto je opravu zásadní. Instagram funguje na jiném principu, než třeba tradiční použití Facebooku (= něco napíšu a vidí to moji kamarádi a fanoušci). Tohle u Instagramu sice též platí, ale zásadním prvkem je používání hashtagů, které popisují, co na fotce je. Díky tomu se i sebebanálnější fotka může najednou dostat k opravdu hodně lidem. Dobré je investovat trochu času do zkoumání toho, které hashtagy by mohly dobře fungovat – v aplikaci jako takové to přímo Intagram ukazuje, jak často je konkrétní slovo použito. Případně je možné zapátrat i někde jinde, na webu je řada přehledů nejpoužívanějších “klíčových slov”. Jen pozor, logiku to nemá zcela přímočarou – frekventovaná slova jsou zároveň také nejvíce konkurenční, tedy není špatné pátrat po takovém hashtagu, který je trochu konkrétnější. Fotka má pak větší šance, že opravdu někoho osloví a nezanikne v moři dalších.

Více k tématu se dočtete také v článku: Instagram pro fotografy – podrobný návod.

 

Reklama

5 komentářů

  1. Jan Libich

    Tak hezké fotky jsou jen díky větší čipům v telefonech, dnes běžně 1/2″ a přitom dříve byly 1/3-1/4″ a kompakty běžných fotoaparátů mají stále 1/2,5-1/2,7″, tak se není čemu divit, že dynamický rozsah je větší a i procesory mnohem výkonnější na rychlejší a lepší zpracování fotoaparátů, co však samozřejmě kulhá je levná a obyčejná optika, i když i tady se občas najdou výjimky. Instagram má algoritmy šikovné, ale ne vždy to je ku prospěchu věci je používat.

  2. Dobrý den,
    chtěla bych Vás poprosit o radu. Už nevím, kde jinde hledat. Když chci sdílet fotky v instastories, vždy se mi po nahrání udělají dole na fotce takové kostičky. Ať přidám fotky z mobilu nebo z fotoaparátu, malé i velké, s popisky i bez, vždy jakoby se přenosem rozházely pixely ve spodní části fotografie. Netušíte prosím Vás, čím by to mohlo být? Našla jsem na netu už pár dotazů na tento problém, ale vždy bez odpovědi. Nemohlo by to být slabou wifi? Nebo ,,zapráskanou“ pamětí v mobilu? Už opravdu nevím…

    • Tak jsem na to přišla. Pomůže oříznout fotku přímo v aplikaci telefonu, uložit a tuto (byť třeba minimálně) ořezanou fotku sdílet ve stories. Nestačí fotku oříznout či zmenšit v počítači. Snad to někomu pomůže. Omlouvám se za zneužití tohoto fóra autorovi.

      • Dobrý den, zkoušela jsem Váš návod a kostičky pořád v instastories mám 🙁 Fotku jste ořízla normálně v mobilu nebo přímo v aplikaci Instagramu? Netuším kde je problém a už mě to fakt štve. Předem děkuji za odpověď 🙂

  3. Karolína

    Potřebuju takovou pomoc když se podívám na svém instagramu na svůj profil fotky jsou rozmazané ale když samostatnou fotku rozkliknu je ve velmi dobré kvalitě… Proč? Hnusí se mi ten pohled na rozmazané fotky na mém profilu 🙁

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*