Site icon FotoGuru.cz

iPhone 13 Pro a makro – jak se vyhnout zklamání

iPhone 13 Pro (a Max) má zcela nový makro režim, který s trochou snahy dokáže nabídnout zajímavé fotky a otevřít nové světy. Je však dobré dodržet pár jednoduchých pravidel.

Macro a iPhone 13 Pro je jednou z novinek světa iPhonů druhé poloviny roku 2021 – Apple tedy do nových modelů zařadil oblíbenou “dovednost”, kterou – pravda – nabízí konkurence už mnoho let… Proto se čekalo, že i zde bude platit ono obvyklé pravidlo, že Apple nikam nespěchá, ale když už přijde s novým prvkem, bude vše vyladěné…

I proto byla reakce fanoušků nakonec trochu rozpačitá – i já jsem, přiznávám, čekal trochu víc. Ale i tak platí, že makro režim stojí za trochu zkoumání principů, jak z něj vytáhnout co nejvíc.

Makro režim má na starost ultraširokoúhlý objektiv, proto nejlepší výsledky budou u podobných kompozic.

 

Pokud chcete jednu jedinou zásadní radu hned na začátku, tu je: nikdy nezapínejte při focení makro fotek zoom (tedy ono 3x na displeji). Fotky budou ošklivé, protože jde jen o digitální přiblížení a kvalita bude bídná – viz dále.

Reklama

A pro jistotu ještě jedno konstatování. “Normální” iPhone 13 ani iPhone 12 makro neumí, jde tedy opravdu jen o funkci iPhonu 13 Pro a Max. Což je trochu škoda, ale prostě to tak je…

Ukázková fotka, na níž dává makro vážně smysl.

Než začnete: Zapněte Ovládání režimu makro

Úplně na začátku jen formální, leč nutná poznámka: makro režim se na iPhonu 13 Pro (a Max) nedá používat bez zapnutí funkce, které Apple říká “Ovládání režimu makro” – najdete ji v Nastavení > Fotoaparát > Ovládání režimu makro.

Že je vše zapnuté, poznáte snadno: při přiblížení iPhonu k fotografovanému předmětu se v rohu displeje rozsvítí žluté kolečko s piktogramem květiny – v tu chvíli víme, že se iPhone přepnul do makro režimu. A pokud bychom ho chtěli vypnout, můžeme to udělat zmáčknutím onoho čudlíku.

Pro dobré fungování makra je potřeba aktivovat funkci „Ovládání režimu makro“ – bez toho se vše přepíná samo, což není ideální.

Proč je tak důležité mít tuhle funkci aktivní? Protože jinak se iPhone přepíná, jak se mu zlíbí – což ne vždy chceme. Kdo to jednou zkusil, dobře ví, o čem mluvím.

Zkrátka: pokud vidíte na displeji onu “žlutou květinu”, vše je v pořádku, pokud ji tam nemáte, dopadne to špatně…

Makro umí jen ultraširokoúhlý objektiv, smiřte se s tím

Pokud jste zkušení fotografové, budete se trochu zdráhat tohle celé nazývat makrem. Totiž: v tom pravém smyslu slova není podstatou makrofocení být co nejblíž a zaostřit, to by nestačilo. Je to 1. se přiblížit 2. být schopen zaostřit a 3. použít optický zoom, abychom alespoň částečně fotografovanou věc přitáhli a zobrazili v detailu.

Podobné fotky dopadají vážně zajímavě…

A právě tuhle třetí podmínku iPhone 13 Pro splnit neumí – makro má na starost jen a pouze ultraširokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 13 mm (po přepočtu na full frame)… Jinými slovy: je sice možné se přiblížit až na 2 cm, což je skvělé, ale zároveň je nutné se smířit s hodně širokoúhlým záběrem, který se hodí jen na pár typických druhů záběru.

Vadí to? Zkuste a udělejte si vlastní názor – samozřejmě, je to milé, je to hezké a na hraní dobré… Ale skoro si myslím, že ty limity jsou prostě poměrně zásadní.

K čemuž je dobré dodat, že jsem zkrátka měl možná jen zbytečně velká očekávání – před bezmála šesti lety jsem testoval na mém iPhonu 6 set přídavných objektivů (článek zde) a právě vysledky makro objektivu mě tehdy zcela nadchly… Ale to byl právě ten “pořádný” makro objektiv, který vážně dokáže vše přiblížit… Viz fotka včely, to je opravdu trochu jiný svět.

Tedy tomu iPhone 13 Pro konkurovat nemůže. Není třeba to dramatizovat, stačí to jen vědět a říkat si, že třeba jednou v budoucnu…

Takto vypadá výrazně povedenější makro pořízené v roce 2016 mým iPhonem 6 s přídavným makro objektivem. (Neupravená fotka v plné velikosti).

Klíčové pravidlo: nezoomujte na 3x přiblížení, bude to ošklivé

Když jsem si začal s makrem u iPhonu 13 Pro hrát, intuitivně jsem chtěl být v tom tradičním makro světě detailů, tedy jsem hodně fotil na trojnásobné přiblížení. A byl zklamaný z bídné kvality fotek.

Reklama

Až po čase mi došlo, v čem je problém: makro má, jak jsme již zmínili výše, na starosti jen a pouze onen širokoúhlý objektiv, tedy při přiblížení se velmi dramaticky posouváme do zóny digitálního zoomu – jako kdybychom vyřízli detail z oné fotky ultraširokoúhlé. Tedy není divu, že je kresba tak nekvalitní.

Takto vypadá pivní pěna, pokud neodoláte pokušení a v makro režimu použijete trojnásobné přiblížení… Bude to vlastně „digitální zoom“, jiným slovy, kvalita, jak vidno, bude bídná…

Tento technický detail zní možná podružně, ale je potřeba s ním počítat – mimo jiné i proto, že jiné mobily (pokud se nepletu) do makro fotek pouštějí i data z dalších objektivů a snímačů, a výsledky jsou tedy lepší. To se však tady neděje…

A nejlepší výsledky tedy logicky budou při použití ultraširokoúhlého objektivu, kdy se prostě musíme naučit fotit takové fotky, kdy onen kontext širokého záběru bude plusem. Stejně tak i “normální” úhel, tedy ono základní focení na 1x přiblížení, dává solidní výsledky…

Pro podobné detailní fotky dává makro režim na iPhonu 13 Pro více méně smysl…

Jinými slovy: má smysl si hrát a postupem času se naučit, v kterém typu záběrů bude možnost přiblížení dávat největší smysl… Pár jich je, a tím pádem snad časem získá i tahle “přibližovací” novinka oblibu i smysluplné využití.

Exit mobile version