Image.canon – bezplatný cloud pro zálohování a stahování fotek (+ video)

Image.canon nabízí hodně zajímavou funkci – rychlé a bezplatné zálohování fotek přímo z foťáků do cloudu a následné přeposlání (třeba) na Google Disk nebo do počítače. Pojďme to prozkoumat, protože je vážně škoda tento nástroj přehlédnout.

Co je Image.canon? Rychlé zálohování přímo z foťáku

Stručná definice: Image.canon je nástroj, který zadarmo nabízí rychlé zálohování fotek do cloudu a následné přeuložení do počítače, na Google Disk nebo do jiné služby.

Podstata je jednoduchá: foťák připojíme k wi-fi a nástroj udělá za nás to podstatné: pošle automaticky fotky do cloudu Image.canon, kde je ponechá třicet dní, a to bez ohledu na jejich množství. Tam je s nimi možné pracovat, třídit, přeukládat, přeposílat, sdílet, stahovat. A dělat mnoho věcí na desktopu i v mobilní aplikaci.

Image.canon - zálohování fotek
Cloudová služba Image.canon na třicet dní zazálohuje automaticky vše z vašich karet – a případně přeuloží třeba na Google disk nebo i do počítače.

Dílčích funkcí je hodně. Nicméně si troufám říct, že ta opravdu zásadní a v praxi skvěle využitelná funkce je opravdu ta “základní”: možnost nechat si automaticky proudit fotky do trvalé cloudové zálohy nebo do počítače. Zkrátka: už není (tolik) potřeba po náročných dnech focení vše narychlo přetahovat do počítače, protože “foťák mi večer někdo ukradne a karta může přestat fungovat”. Systém si fotky sám uloží a zazálohuje, v neomezeném množství, plné kvalitě a jakémkoliv formátu včetně rawů i videí. Což se prostě počítá.

Image.canon - nastavení v menu
Zde se zálohování nastavuje, vše jde na pár kliků, v nichž se foťák propojí s wi-fi a cloudem

Image.canon je škoda nezkusit. A opravdu je zdarma

Toto je trochu netypický článek, protože obvykle píšu o věcech, v nichž se skvěle vyznám a dlouhodobě je používám. Zde ale klidně přiznávám, že image.canon jsem poprvé vyzkoušel poprvé před pár dny. A rozhodl se sepsat tento rychlý návod a natočit video.

Image.canon - aplikace
V aplikaci pro mobily jde nastavit mnoho funkcí, například posílání linků na fotky e-mailem, což se opravdu hodí

Totiž: chodil jsem kolem něj poměrně dlouho jako kolem horké kaše – často jsem na něj narazil při recenzích foťáků při zkoumání novinek v menu. Ale protože jsem o něm nikdy nic moc neslyšel, blíže jsem to nezkoumal. Před nedávnem jsem ale zkoumal podobně opomíjenou funkci HDR PQ, která na Canonech umožňuje fotit do formátu HEIF a otevírat tak pozoruhodného focení do “pravého HDR” – viz článek Canon a HDR PQ: proč a jak si hrát s vysokým dynamickým rozsahem.

A proto jsem si řekl, že vše prozkoumám i u této funkce – a byl mile překvapený, protože jde opravdu o něco, co začnu bez váhání používat. Byť tedy v jednom jediném, ale právě tom klíčovém “scénáři”, tedy k automatickému zálohování karet do Google Disku.

Video: jak používat Image.canon pro zálohování fotek 12 min v 4K

 

Co Image.canon vlastně umí

Vše je možné spustit rychle a bez problémů (pár bodů k tomu viz dále), ale nyní pojďme hlavně shrnout to podstatné, co tento nástroj umí a nabízí majitelům Canonů. Přehled všech podporovaných modelů je zde, obecně platí, že jde o všechny bezzrcadlovky, novější zrcadlovky i novější kompakty.

Image.canon
Seznam podporovaných foťáků je možné najít na webu, obecně jde i o starší modely včetně třeba Canonu 5D mark IV… (Zde jen malá část).

Klíčová funkce: Zálohování. To zásadní jsme již zmínili: vytvoříme si účet (funguje na desktopu i mobilu) a připojíme přes wi-fi foťák k internetu. V menu je možné nastavit, zda chceme zálohovat automaticky, nebo zda k tomu dáme foťáku pokyn (automatické zálohování mi přijde obecně logičtější). Nástroj prostě nasosne veškerá data do cloudu, a to nejen fotky, ale i videa, vše v nezmenšené, neupravené kvalitě.

Podstata všeho je prostá: Canon vše “skladuje” třicet dní, po této době data smaže, případně si ponechá jen zmenšené náhledy. Ale: u fotek, o které nám opravdu hodně jde, je možné nastavit dlouhodobé uložení, ale jen do kapacity 10 GB. Jinými slovy: do tohoto objemu je možné mít vybrané fotky zálohované bez onoho časového uložení. Canon nicméně všude píše, že image.canon nemá suplovat opravdové zálohování. A větší prostor pro trvalé uložení tedy ani nejde přikoupit a pokud na vše zapomenete, po roce systém fotky vymaže všechny.

Image.canon - zálohování
Pohled do webové aplikace rychle ukáže, kolik dní zbývá do smazání…

To hlavní kouzlo: propojení na další cloudy. Image.canon je na pár kliků možné připojit na klíčové systémy pro zálohování i zpracování dat: ke Google Disku, k Google Photos, ale také cloudové verzi Lightroomu (nezkoušel jsem, používám starý dobrý Lightroom tradiční), ale také třeba k Flickru nebo Frame.io. Scénářů pro použití je tedy více, ale troufám si říct, že právě přeukládání záloh bude ta funkce pro mnohé klíčová.

Image.canon - zálohování
To nejlepší se skrývá zde: možnost propojit Image.canon s trvalými zálohovacími systémy: třeba s Google Diskem.

Co se hodí též: automatické stahování do počítače. Snadno se také dá nastavit, aby fotky z foťáku s mezikrokem v image.canon skončily automaticky na harddisku počítače. Což je nesporně další scénář, který se může mnohým líbit. Byť já asi zrovna v tomto budu dělat vše postaru: s kartou připojenou do počítače.

Další důležitá vlastnost: možnost rychle poslat fotky e-mailem. Tahle zdánlivá drobnost stojí za vypíchnutí – jakoukoliv položku (resp. položky) v jakémkoliv formátu je na pár kliků možné přeposlat e-mailem. Adresát obdrží náhled a link, z něhož může soubor pohodlně stáhnout v původní kvalitě (včetně rawů). Což se hodí pro různé rychlé předávání dat, byť zdá se, že systém neumí (na rozdíl třeba od Google Photos) rychlé přeposlání linků k albům, anebo zaheslování linků (na rozdíl od Synology Photos). Ale funkce to šikovná nesporně je.

To vše se může dít v počítači nebo v mobilu. Image.canon funguje jak v počítači, tak v mobilních aplikacích (existují drobné rozdíly, ale těmi se netrapme). V rámci nich je možné s fotkami déle pracovat, třídit je, vytvářet alba a přesouvat do již zmíněné přihrádky dlouhodobého uložení. Stejně tak je fotky možné posílat (v mobilu) do různých aplikací á la Facebooku (kde tedy Canon zřejmě pracuje s náhledy, nikoliv fotkami v plné velikosti). Tohle asi dělat nebudu, ale za zmínku to stojí. A dokonce je možné přidávat do cloudu i fotky z mobilu a počítače (tedy nejen z foťáku), ale tam už existuje důležitý limit: nebude fungovat přeposlání do jiných cloudů, což je zjevně pojistka proti možnému zneužití.

Image.canon - zálohování
U fotek jde pochopitelně rychle zobrazit i klíčové informace

A hodně zásadní funkce: alternativní zpracování rawů. Tohle jsem si nechal na konec, protože tuto funkci se chystám prozkoumat v samostatném článku. Tedy: cloud od Canonu umožňuje zajímavou funkci zpracování rawů. Funguje to jen pro část foťáků (Canon R3,
R6 Mark II, R7, R8 a R10) a podle Canonu jde o zpracování rawů “v ještě vyšší kvalitě”, která má smysl především u nočních fotek s vysokými hodnotami ISO. Pokud to dobře chápu, jde o “fajnovější” předzpracování rawů, nikoliv nutně o jejich vyvolání do JPEG. A tohle už, dlužno říci, není zadarmo – snad brzy vyzkouším…

Jak začít s Image.canon

Klíčovým krokem je vytvořit si účet na Image.canon a propojit konkrétní foťák s wi-fi. K tomu je třeba trochu neintuitivní mezikrok: stažení mobilní aplikace. Přes tu se to pak podaří snadno, foťák je spárovaný s wi-fi a aplikace už pak vlastně není potřeba (byť se hodí, viz níže).

https://image.canon
Kdykoliv se foťák dostane do blízkosti zvolené wi-fi, automaticky odešle fotky do cloudu.

Vše je možné ovládat z desktopové i mobilní aplikace, které jsou obecně velmi jednoduché. Krom stažení aplikace je ještě dobré doinstalovat do počítače nástroj pro stahování fotek – tedy sofware, které umožní automaticky ukládat fotky z cloudu na harddisk.

Práce je pak už velmi jednoduchá a během pár minut je možné si vše osahat a vyzkoušet, tedy není třeba se toho bát. Hlavní logika je prostá: fotky je možné třídit do alb, stahovat, sdílet, mazat. Případně ukládat do oné “přihrádky” dlouhodobého uložení s kapacitou 10 GB. A hlavně je možné nastavit, propojení do dalších cloudů, především na Google Disk, Google Photos nebo do Lightroomu.

Image.canon a zálohování
Takto vypadá „nesmazatelné album“, kam můžeme do kapacity 10 GB přidávat fotky pro dlouhodobější uložení…

– Při tom všem je potřeba chápat, že nejde o nástroj pro dlouhodobé zálohování – ale spíš rychlý a účinný “zálohovač karet”, který umožňuje v reálném čase poslat fotky do cloudu a nestresovat se tím, co vše by se mohlo stát. A opravdu dává smysl v reálném použití.

Tedy držím palce a dejte vědět!

2 komentářů

  1. A zpracování RAW taky…

  2. Na konci října 10GB úložiště končí

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*