Jak fotí Google Pixel 9 Pro XL? Recenze a ukázkové fotky (+ video)

Google Pixel 9 Pro XL je svým způsobem fascinující mobil. Nabízí mimořádnou obrazovou kvalitu a skvělé výkony. Jde však striktně svojí originální cestou, která ne každému bude vyhovovat. Zde je má podrobná recenze, ukázkové fotky i video.

Pro koho je Google Pixel 9 Pro XL?

Proč recenzovat Google Pixel 9 Pro XL? Můj hlavní důvod je prostý – mnoho let se snažím testovat vše špičkové, co fotí. A tenhle model na mém seznamu zkrátka nemohl chybět.

V danou chvíli (listopad 2024) je na druhé až třetí pozici nejlepších mobilů světa společnosti Dxomark – tedy například před iPhonem 16 Pro Max a dalšími zvučnými jmény. Což je samo o sobě důvod až “povinnost” ho pořádně otestovat a zase po letech zjistit, kam tahle slavná řada doputovala.

Google Pixel 9 Pro XL
Google Pixel 9 Pro XL při testu na Petříně. Rychlofotka iPhonem.

Proč vlastně slavná? Protože, krom fotografických výkonů, má téměř kultovní pověst mobilu pro ty, kteří z různých důvodů chtějí něco významně jiného než běžné řady od iPhonů po různé Androidy.

A právě tohle Google Pixel 9 Pro XL splňuje zcela dokonale – jde opravdu okázale svou vlastní cestou, která nadchne fanoušky Pixelů, čistého Androidu, ale obecně i milovníky tradičního fotografování. Protože máloco jiného dle mého nabízí tak “tradičně fotografické” výkony – kvalita fotek je prostě velmi dobrá a mnohdy opravdu srovnatelná třeba s lepšími kompakty.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - park na Petříně
Složité světlo a park pod Petřínem. Neupravená, pouze zmenšená fotka (stejně jako všechny na této stránce)

Na stranu druhou z té vlastní cesty plyne, že to není mobil pro každého – třeba pro toho, kdo touží pro nenáročném rodinném cvakání, protože portrétní mód nefunguje tak spolehlivě jako u jiných řad. A někdy je tento fotomobil opravdu nesnesitelně líný – zpracování špičkových fotek v plném rozlišení (které je díky své kvalitě návykové) může být někdy bolestně pomalé. Což ještě rozebereme v dalším textu.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - páv v zahradě
Detail hlavy páva dopadl výborně díky 5x optickému zoom i focení do plného rozlišení 50 Mpx.

K čemuž technická poznámka – Google Pixel, na rozdíl od (pokud se nepletu) však významných značek mobilů nemá v ČR zastoupení, i proto se k němu recenzenti dostávají hůře než k jiným modelům. Čímž moc děkuji firmě Alza.cz za zapůjčení – zde je odkaz na Google Pixel 9 Pro XL na jejich stránkách.

A pro jistotu doplňme, že specifikace fotoaparátu jsou zcela stejné jako u “obyčejnějšího” modelu Google Pixel 9 Pro (krom velikosti samozřejmě) – podrobnější srovnání najdete v tabulce níže v textu.

Podrobněji o stávajících mobilech viz má stránka Nejlepší mobilní telefony.

Video: Jak fotí Google Pixel 9 Pro XL – 10 minut v 4K

Google Pixel 9 Pro XL a fotoaparát – specifikace

Jako obvykle pojďme začít pohledem na fotografickou výbavu – jaký fotoaparát má tedy Google Pixel 9 Pro XL k dispozici? Zde je přehledná tabulka:

Google Pixel 9 Pro XL – fotoaparát: Objektivy a snímače
Hlavní fotoaparát 24mm, 50 Mpx, f/1.68
snímač 1/1.31″, 1.2µm, 82° FOV
dual pixel PDAF, OIS
Teleobjektiv 113mm (5x zoom), 48 MPx, f/2.8
snímač 1/2.55″
22° FOV
Ultraširokoúhlý fotoaparát 12mm, 48 Mpx, f/1.7
snímač: 1/2.55″
123° FOV
Přední fotoaparát 17mm, 42 Mpx, f/2.2, 103° FOV

Poznámka: tyto specifikace pocházejí přímo ze stránek Google.com, ohniskové vzdálenosti jsem doplnil já podle dat z Lightroomu.

Klíčový je hlavní snímač s 50 Mpx – jak je zjevné z tabulky, ale ostatně i z ukázkových fotek, zásadní roli zde hraje hlavní snímač. Má sympatické ohnisko 24mm a relativně velké rozměry 1/1.31″. A právě on nabízí opravdu ta největší fotografická kouzla a skvělé výsledky…

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - Karlův most
Podobné fotky jsou pravdu náročné na optiku, snímač i zpracování… Ale dopadají velmi dobře.

Teleobjektiv s 5x optickým zoomem je též zásadní – ohnisko je zhruba 110mm, což nabízí už opravdu dobrý stupeň přiblížení. Je pravda, že velikost snímače už je výrazně fyzicky menší (1/2.55″), tedy je logické očekávat přece jen o něco horší výsledky než u snímače hlavního. Ale i zde je k dispozici velké rozlišení 48 Mpx.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - Pražský Hrad
Teleobjektiv se 110mm výborně funguje i při nočním focení.

Cenný je též třetí objektiv ultraširokoúhlý, který má též 48 Mpx a stejnou velikost jako teleobjektiv (tedy 1/2.55″). Používal jsem ho velmi rád a často a rozhodně o něm neplatí (tak jak bohužel bývá u jiných mobilů zvykem), že jde jen o objektiv do počtu. Zde jde o vážně o zásadní součást fotografické výbavy.

Google Pixel 9 Pro XL - fotografování do 50 Mpx
Google Pixel 9 Pro XL umožňuje fotografování do 50 Mpx, což je opravdu návykové.

Samozřejmě, je zde i mnoho doplňkových fotografických funkcí, od ovládání expozičního času, přes vyvážení bílé po fotografování do rawu nebo zapnutí funkce “focus peaking”, tedy barevného zvýraznění zaostřených oblastí. Zásadní v tomto kontextu je možnost volit fotografování do běžného rozlišení (12,5 Mpx) nebo rozlišení plného (50,1 Mpx), tedy do velikosti snímku 8160 x 6144 px. Což se prostě počítá, viz dále.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - páv v zahradě
Další pohled do protisvětla – tentokrát s pávem a ultra širokoúhlým objektivem.

Podobně zásadní je i video, které jsem, jako obvykle v mých recenzích, nezkoumal moc podrobně, ale svojí kvalitou i funkcemi zapadá do očekávatelného kontextu špičkového fotomobilu. Zvládá záznam v 4K až při 60 snímcích za sekundu, točit je možné i do 8K, což je zatím spíše pro zajímavost, na rozdíl od možnosti natáčet do 10bitového HDR záznamu. Ukázky videa jako obvykle zahlédnete v mé videorecenzi (viz link na této stránce).

Google Pixel 9 Pro XL – co se mi líbilo

Kvalita fotek je opravdu skvělá – Slovu “skvělý” se snažím v recenzích spíše vyhýbat, ale tady se ho nebojím, protože mi ho těžko někdo vyčte. Tedy ano: tím zásadním hodnocením tohoto mobilu opravdu je, že výsledky jsou obecně vysoce nadprůměrné a v tomto smyslu mu nesporně patří místo mezi naprostou světovou špičkou. Mobil jsem testoval jako obvykle v řadě situací na mnoha místech a byl opravdu velmi spokojený (byť nejméně dva zásadní háčky to má, viz dál).

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - stromy v západu slunce
Západ slunce a složité světlo u Hradce Králové.

Fotky se blíží výstupům tzv. profesionální kompaktů – v minulých letech jsem otestoval opravdu téměř všechny špičkové mobily a vlajkové lodi a napadá mě pouze jeden, u něhož je možné z hlavního snímače získat tak kvalitní záznam, a to Xiaomi 14 Ultra (recenze zde), který disponuje navíc ještě větším (tzv. jednopalcovým) snímačem i skvělým teleobjektivem. Jde tedy opravdu o kvalitu fotek blížící se (taktéž jednopalcovým) kompaktům z řad Sony RX100 nebo Canon G7 X.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - park na Petříně
V podobných situacích Google Pixel 9 Pro XL rozhodně nezklame.

Focení do velikosti 8160 x 6144 px je naprosto návykové. Pokud má jakýkoliv mobil snímač s 50 nebo více megapixely, vždy jde zapnout snímání do maximálního rozlišení. Vždy to zkouším a vždy dojdu k závěru, že při běžném focení to nemá moc smysl. Ale tady mě to prostě chytlo a už nepustilo – právě výstupy k plných 50 MPX jsou obecně skvělé a naplno využívají potenciál tohoto mobilu. Což opravdu vůbec není pravidlo, ba naopak – časté bývá, že velké fotky jsou u jiných mobilů takové nemastné neslané. To zde neplatí a ač jsem se pokoušel, už jsem nedokázal fotit “jen” do základních 12 Mpx. Tak výborné to je. Jen s tím, bohužel, souvisí jedno z dvou zásadních slabin tohoto mobilu – nestíhá fotky ukládat ani zpracovávat (viz dále) a focení je bolestně pomalé..

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - výlov rybníka Jakub, listopad 2024
Výlov rybníka Jakub, listopad 2024, foceno na plné rozlišení 50 Mpx (zde zmenšeno)…
Recenze Google Pixel 9 Pro XL - výřez
… a opravdu nebývale kvalitní detail z té samé fotky (bez dalších úprav, zaostřování atp).

Velmi slušný noční režim – za zmínku stojí také noční režim, který mě bavilo používat a který taktéž odváděl velmi dobré výkony. Což může znít automaticky, ale není to tak – u jiných špičkových mobilů mě občas zaráží, jak nevyrovnané mohou být výsledky nočního focení. To zde nehrozí. A nešlo jen o klasické fotky Prahy v modré hodince, ale třeba i koncert, kombinující pohyb a tmu, což je samo o sobě mix obvykle zcela neřešitelný. Tedy to funguje až překvapivě dobře.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - muzikanti na koncertu
Tohle je opravdu výborný výsledek, protože tedy se obvykle fotit nedá: noční režim, pohyb, málo světla, zoomování. Kapela hraje při oslavách 17. listopadu na Národní třídě.

Spolehlivě fungují Ultra HDR – HDR je pro svět focení, ale také zobrazování, stále zásadnější. To proto na displejích mobilů tak skvělé svítí bílé barvy, nebo i informace ve stínech. A tady samozřejmě focení funguje velmi dobře v formátu Ultra HDR – což je, řečeno mírně nepřesně, starý dobrý JPG doplněný o tzv. gain map, tedy záznam to, co má “jak svítit” (odborníci odpustí)… Podstatné jsou dvě věci – že podobně jako u jiných vlajkových lodí včetně iPhonů je tahle “svítivost” prostě návyková. A zadruhé: mimo špičkové displeje je to vlastně nezobrazitelné, tedy třeba i v tomto článku vidíte jen “nesvítivé” normální fotky, což je hrozná škoda. (Řešení, které by dobře a spolehlivě zobrazovalo oba světy na různých zařízeních zatím v podstatě neexistuje, ani ve fotkách, ani ve videu, což je ještě horší.)

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - park na Petříně
U podobných scén je zachování dynamického rozsahu hodně důležité.

Pozoruhodná sada doplňkových funkcí – jak už jsem zmínil, je zde mnoho nenápadných, ale velmi hezky řešených doplňkových funkcí. Nejen nastavování času, vyvážení bílé, ale třeba i zajímavě uspořádané filtry pro rychlé úpravy, což je něco, co mě zaujme málokdy, ale tady dokáží na jeden nebo dva kliky fotce opravdu pomoci, tedy rozhodně to stojí za vyzkoušení.

A vše přebírá umělá inteligence – samozřejmě, jsme v prostředí špičkového mobilu, za nímž stojí Google, tedy není pochyb: hodně věcí se děje a bude dít pod taktovkou algoritmů Gemini a jiných podob umělé inteligence… Pro potřeby této recenze jsem se trochu svévolně rozhodl je netestovat, protože vše se mění tak rychle, že téměř jistě za měsíc, neřku-li za půl roku, bude vše trochu jinak. Tedy pardon – a nevyzkoušel jsem ani tu funkci, jak mobil dokáže přes funkci Přidej mě doplnit fotografa do skupinové fotky. (No, přiznávám, je to trochu výmluva, ale mě tyhle hračky moc nebaví…)

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - květina s makrem
Makro režim se může hodit, byť je spíše na hraní.

Podtrženo a sečteno: je to opravdu výjimečný fotomobil, který v mnoha směrech nabízí unikátní kombinaci kvalitních obrazových výkonů a vyladěných doplňkových funkcí, které zejména zkušenějším a konzervativnějších fotografům otevírají opravdu nevídané možnosti. A opravdu patří mezi ty modely světového fotomobilového nebe, s nimiž se dá vyfotit opravdu nebývale hodně.

Google Pixel 9 Pro XL – na co pozor

Portrétní mód je průměrný – nejsem fanatickým příznivcem portrétního módu, ale pro běžné rodinné a cestovatelské focení se prostě hodí. A práce s rozostřeným pozadím není důležitá jen pro portréty, ale třeba i pro produktové fotky. U Google Pixelu 9 Pro XL je to však jedna ze dvou slabin – portrétní mód prostě je průměrný a kdo je zvyklý na běžný provoz ostatních mobilů, od iPhonů po špičkové Samsungy, bude spíše zklamán.

V čemž je problém? Portrétní mód funguje podobně průměrně jako právě třeba u Samsungů před několika lety – velmi časté jsou nepřesně detekované okraje, uříznuté vlasy, zkrátka nepřesnosti, které v nemalé části případů vyřadí fotku ze skupiny použitelných. Proč to tak je? Pokud to dobře chápu, Google na rozdíl třeba o iPhonů nepoužívá tak pokročilé technologie – dražší iPhony jsou vybaveny LIDARem, tedy “radarem”, který je schopný naprosto přesně vytvořit “mapu hloubky”. A říct algoritmům, co je daleko a co je blízko. Zde to funguje trochu jinak – a ne vždy přesně…

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - sokolové v ulicích Prahy
Portrétní mód funguje slušně, ale je spíš průměrný, a patří tak ke slabším prvkům tohoto mobilu. Sokolové na Národní třídě při oslavách…

Plus ještě jedna slabina: portrétní mód umí pracovat jen se základním snímačem, nikoliv s pětinásobným zoomem, což je poměrně zásadní omezení. Právě zoom je pro tradiční portréty klíčový. Navíc: ač ohnisko hlavního objektivu je 24mm, v portrétním módu se trochu ořízne (na 1.5x přiblížení), což opět trochu zmenšuje manévrovací prostor.

A pro jistotu dodávám: vím, co nyní zní z komunity milovníků Pixelů – že to umělé rozostřování pozadí je stejně nesmysl. Ano, to do jisté míry je – ale tahle slabina znamená, že Google Pixel 9 Pro XL není moc dobrou volbou třeba pro obyčejné rodinné focení, kde se prostě portrétní mód hodí. Nic více, nic méně…

Zpracování složitých scén může být nesnesitelně dlouhé. Než si postěžuji, vězte, že tento mobil patří do zcela exkluzivní skupiny modelů, které se mi nechtělo po testu vracet (spolu s například Samsungem S23 Ultra a Xiaomi 14 Ultra). Ale zároveň jsem měl několikrát obrovskou touhu praštit s ním o zem, a to jsem zcela klidný člověk. Totiž: pokud po něm budete chtít třeba snímání do maximálního rozlišení, velmi často se prostě zablokuje a čeká, než se obraz zpracuje a pak uloží – a prodleva mezi fotkami může být i mučivě dlouhá, půl vteřiny i vteřinu.

Recenze Google Pixel 9 Pro XL - pávi v zahradě
Přehlídka pávů v centru Prahy, to je prostě škoda nefotit do maximálního rozlišení.

Jinými slovy vy bezmocně a zuřivě mačkáte spoušť a nic – mobil ukládá předchozí fotky a nedovolí fotit. Nejde přitom o nijak závratně složitý proces, iPhony ukládání maximální rozlišení zvládají bez prodlev. A tady se musíte smířit s tím, že pokud chcete fotit opravdu skvělé fotky, musíte si vždy počkat, než to půjde. Přiznávám, vlastně to nechápu, jak to mohl Google dopustit.

Zpracování obrazu ještě potřebuje dotáhnout – třetí, méně závažnou věcí, je občasná přítomnost artefaktů, tedy chyb ve zpracování obrazu, kterých je tam o něco více, než bývá běžné. Ale nad tímto můžeme nejspíš mávnout rukou, protože to většinou vyřeší aktualizace – a opravdu tajně doufám, že vyřeší i ukládání fotek v plném rozlišení.

Google Pixel 9 vs Google Pixel 9 Pro vs Google Pixel 9 Pro XL

Pro pořádek si jen pojďme shrnout rozdíly mezi třemi modely Google Pixelu 9. Rozdíl mezi základním typem a verzí Pro je ve foťáku, ale rozdíly mezi verzí Pro a Pro XL jsou opravdu hlavně ve velikosti a baterce, fotografické výkony by měly být stejné, ale netestoval jsem je, tedy neručím za to. Vše nejlépe zahlédnete z tabulky.

Google Pixel 9 / Pro / Pro XL
Google Pixel 9 Google Pixel 9 Pro Google Pixel 9 Pro XL
Procesor Google Tensor G4 Google Tensor G4 Google Tensor G4
Paměť 12 GB 16 GB 16 GB
Displej 6,3 palce
Actua
6,3 palce
Super Actua
6,8 palce
Super Actua
Jas displeje Až 2 700 nitů Až 3 000 nitů Až 3 000 nitů
AI Asistent Gemini Ano Ano Ano
Fotoaparát Dvojitý fotoaparát
Širokoúhlý: 50 MP
Ultraširoký: 48 MP
Trojitý fotoaparát
Širokoúhlý: 50 MP
Ultraširoký: 48 MP
Teleobjektiv: 48 MP
Trojitý fotoaparát
Širokoúhlý: 50 MP
Ultraširoký: 48 MP
Teleobjektiv: 48 MP
Přední fotoaparát 10.5 Mpx 42 Mpx 42 Mpx
Zoom Foto: 8x Foto: 30x
Video: 20x
Foto: 30x
Video: 20x
Baterie 4 700 mAh 4 700 mAh 5 060 mAh
Záruka na aktualizace 7 let 7 let 7 let

Google Pixel 9 Pro XL – shrnutí v jedné větě

Google Pixel 9 Pro XL je oprávněně počítán k nejlepším mobilům na současné scéně. Náročnějším uživatelům nabízí opravdu výborné obrazové výkony, jimiž se blíží i tzv. profesionálním kompaktům. Je však třeba počítat se spíše průměrným portrétním módem a také bolestně pomalým fotografováním při využití plného rozlišení, což je jinak jedna z nejlepších funkcí.

Google Pixel 9 Pro XL – další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze

Google Pixel 9 Pro XL

Google Pixel 9 Pro XL je oprávněně počítán k nejlepším mobilům na současné scéně. Náročnějším uživatelům nabízí opravdu výborné obrazové výkony, jimiž se blíží i tzv. profesionálním kompaktům. Je však třeba počítat se spíše průměrným portrétním módem a také bolestně pomalým fotografováním při využití plného rozlišení.

Hodnocení redakce:
7.9

Pros

  • výborné obrazové výkony
  • skvělé výsledky při focení do 50 Mpx
  • dobré výkony v nočním režimu

Cons

  • průměrný portrétní mód a detekce hran
  • obecně špatné výkony při složitějších úkonech
  • zpracování fotek ještě potřebuje doladit

3 komentářů

  1. Fotí za mě skvele. Líbí se mi vysoká světelnost objektivu (není nutno zapínat noční režim při tolika situacích jako s šestkou) a možnost zobrazovat uhdr. Manuální nastavení je také plus.

    Je podivné, že se fotky v uhdr nezobrazují. Jak Chrome tak pixel 9 pro (xl) zobrazení podporuje. Je to vidět po navštívení webu fotek google v telefonů.

    • Jan Rybář

      Díky moc za komentář a doplnění! A ano, s HDR je obecně problém, a to hlavně u videa – už několik let se snažím vymyslet způsob, jak do mých videí na YouTube fotky/videa v HDR dostat. Není problém to celé sestříhat a nahrát v HDR, ale vypadá to dobře jen na HDR displejích, jinak je video ošklivé. U fotek na webu by to teoreticky mělo jít, ale zatím jsem se neodvážil, v minulosti i to mělo různé mouchy. Tak snad už brzy…

  2. Snaží se konkurovat hlavně iPhonůn (což není až zas tak těžké) a přetáhnout jejich fanoušky.
    V porovnání s vlajkami ostatních výrobců to ve většině parametrů občas vyrovnává, ale v mnoha případech prohrává.
    Líbí se mě konstrukce plochých boků – mě se lépe drží.
    Za mě je konkurence ve stejné (ba i nižší) cenové kategorii lepší volba.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*