Fujifilm X-E2S je novým vydáním fotoaparátu, který má na stávající scéně významné postavení: je to jeden z mála foťáků splňující obvyklý požadavek: chci něco malého, skvělého a za rozumné peníze.
Fujifilm X-E2S se objevil počátkem roku 2016, ale na rozdíl od ostatních novinek této značky, nevyvolal u fanoušků žádné velké emoce – vcelku logicky, tato “S” verze je totiž až na některé (v zásadě nepodstatné) detaily shodná z modelem Fujifilm X-E2 z roku 2013.
Přesto jsem se rozhodl si ho na týden vypůjčit a otestovat – a to z jednoduchého důvodu: jde totiž o foťák mimořádně povedený, který se drží na špičce mé tabulky nejlepších alternativ k zrcadlovkám (viz Nejlepší foťák roku 2016).
Recenzi na původní model si můžete přečíst na linku zde a vlastně vše, co tam píšu, platí i pro model “S”, i když, viz dále, přece jen se mi pár nových věcí v hlavě motat začalo…
Fujifilm X-E2S – skvělá obrazová kvalita
Fotografové to nemají snadné, vláčet po výletech těžké zrcadlovky chce málokdo. Jenže výrobci foťáků jim to moc neusnadňují a navzdory mnoha letům mohutných marketingových kampaní je vlastně hrozně těžké najít něco, co by za více méně slušnou cenu poskytlo kvalitu uspokojivou pro nároky nadšených amatérů i profesionálů.
Právě Fujifilm X-E2 k několika kandidátům patří – za cenu cca 27 000 Kč nabízel opravdu fantastickou obrazovou kvalitu v kompaktním těle. (Což je, mimochodem, i cena, za kterou se začíná prodávat jeho nástupce X-E2S).
Jinými slovy: pokud bych já osobně hledal nějaký foťák, který bych si vzal na cestu kolem světa, místo mého Canonu 5D mark iii, bych zvolil právě tento model (byť bolehlav bych z toho občas měl, viz dále…).
Z těchto foťáků prostě lezou skvělé fotky, svojí kvalitou srovnatelné se špičkou zrcadlovek s “menším APS-C” čipem a v některých situacích srovnatelné i s full framovými mnohonásobně dražšími stroji.
To je, ostatně, příčinou toho, že Fujifilm se stal vlastně kultovní značkou všech “vrstev” fotografů. To vše díky kvalitě čipu i objektivů, setový XF 18-55mm F2.8-4 mm patří patrně k nejlepším seťákům na současné fotoscéně. (Což je věta, kterou si půjčuji – protože je pravdivá – od kamaráda, fotografa a známého propagátora této značky Marcela Konečného – případně doporučuji se právě jeho optat na cokoliv kolem Fuji – tu je link do jeho labužnického e-shopu).
Právě tímto seťákem byla pořízena většina testovacích fotek, zbytek byl pořízen pevným sklem FUJINON XF 90 mm F2.
Co je nového? Vlastně nic
Obrazovou kvalitu nejlépe posoudíte z fotek na této stránce – případně i z fotek v již zmíněné recenzi původního modelu, kde výkony foťáku můžete posoudit i při focení na jaře, kdy, marná sláva, lépe vyniknou ony “fuji-barvy”. Čímž se dostáváme k povinnému srovnání toho, co vlastně model “S” přináší nového. Stručná odpověď zní: vlastně nic. Nemění se to podstatné: čip tedy zůstává ten starý dobrý 16.3 MP APS-C X-Trans CMOS II.
A ano, žádná překvapení se tedy nekonala, což je dobře. Foťák fotí výborně, kvalita je skvělá, to vše v kompaktním těle, které je navíc opravdu hezké, ono retro tu prostě není samoúčelné.
Stejně tak zůstávají všechny zásadní silné stránky původního modelu – tedy především skvělý hledáček, který opravdu dokáže nahradit hledáček zrcadlovkový, výborné ovládání a hodně užitečný systém různých funkčních čudlíků umožňujících přesné vyladění dle potřeb fotografa.
A samozřejmě se nemění ani další část legendy Fujifilmu – to, že tyhle foťáky jsou patrně jediné na světě, kde se fotograf nemusí stydět použít přímo při focení do JPG přednastavené filtry, zde zvané “Simulace filmu”. Opravdu dokáží v nostalgicích vyvolat vzpomínky na dávné doby, kdy jsme při focení na diapozitivy od Fuji milovali ony zářivé pastelové barvy.
Kromě barev pastelových stojí za zmínku i oblíbená simulace Classic Chrome nabízející naopak barvy o něco tlumenější (viz pár obrázků muzikantů na této stránce).
A v čem je tedy model opravdu nový? Zapátral jsem, a dle výrobce je ještě výrazněji vylepšený systém ostřících bodů (no nevím, k tomu se dostaneme). Co se tedy hodit opravdu může, je elektronická závěrka umožňující i nehlučné focení (kdo při výletech někdy fotil v kostele, bude nadšen). Plus ano, nový je i firmware, což ale není zásadní plus, protože – pokud to dobře chápu – se dá instalovat i do modelů starších.
Ach Fuji, ta lenost, ta lenost
Pokud vám leze na nervy, že zatím jen chválím, přišel asi tedy čas zmínit i ty chytáky. Jsou v zásadě dva hlavní.
Prvním je lenost – pokud jste zvyklí na zrcadlovku, bude vám opravdu přinejmenším zpočátku pít krev to, že foťák prostě reaguje relativně velmi pomalu a trvá mu, někdy nesnesitelně dlouhé zlomky vteřiny, než je ochoten cvaknout. Samozřejmě, není to nic drastického, v devadesáti pěti procentech případů běžného focení to je vcelku jedno, na cestách bývá času dost.
Ale těch pár zbylých procent je opravdu iritujících – pro tuhle recenzi jsem fotil hasičskou slavnost v Bílých Karpatech, kdy bylo při “pouličním” focení třeba mnohokrát reagovat rychle – když se třeba muzikanti zajímavě přeskupili. Jenže rychlá reakce, to prostě tomuto fujifilmu moc nejde.
Opakuji, nejde o drama, ale i nejobyčejnější zrcadlovka za 12 000 Kč to zvládne lépe. To samé platí i pro ostření, je línější, než by se hodilo (proto má jistá skepse k informacím výrobce o navýšení počtu ostřících bodů). Ale i s tím se dá žít, jen je potřeba počítat, že čas od času o pár obrázků přijdete, protože foťák bude lovit správné zaostření.
S těmi objektivy pro Fuji X-E2s to je těžké
Druhý chyták je možná zásadnější – a kdykoliv tento stroj někomu doporučuji místo zrcadlovky (což je často), jedním dechem dodávám: ale počítejte s tím, že prostě nebudete zoomovat, že se musíte obejít jen s tím skvělým seťákem.
Totiž zoomy od Fujifilmu bývají líné při ostření opravdu nesnesitelně, a hlavně stojí opravdu hodně peněz – násobě více než srovnatelné seťáky od zrcadlovek. Zatímco cca 27 000 Kč za tělo + 18-55 mm je cena rozumná, dokupovat pak cokoliv dalšího, ať už pevného, nebo zoomovacího, je vskutku řádná rána do rozpočtu.
Scény zazoomované jsou focené objektivem FUJINON XF 90 mm F2 R LM WR, což je skvělý kousek (137 mm v přepočtu na fullframe), no ale nestojí zrovna málo – kolem 25 000 Kč.
Což nevadí náročným uživatelům, ale může být pastí na začátečníky, kteří si prostě jen chtějí udělat radost a netuší, že v nákupu dalších kousků příslušenství se skrývá nemalá past. To proto třeba začátečníkům pro rodinné focení nedoporučuji jinak skvělý Fujifilm X-T10.
Fujifilm X-E2S – stručné shrnutí
Fujifilm X-E2S je skvělý fotoaparát, který pro šikovné a mírně zkušené fotografy dokáže bohatě nahradit, ba spíš překonat obrazovou kvalitou zrcadlovky cenové kategorie 15-40 000 Kč.
Hodí se však především na rodinné a cestovatelské focení, kdy se dá žít bez nutnosti rychlých reakcí a rychlého ostření.
Cena je v zásadě rozumná, v nerozumnou se změní v okamžiku přikupování dalších objektivů.
Fujifilm X-E2s – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Čtěte aktuální přehled ZDE
Další fotografie z testu:
Shrnutí recenze:
Fujifilm X-E2S
Fujifilm X-E2S je skvělý fotoaparát, který pro šikovné a mírně zkušené fotografy dokáže bohatě nahradit, ba spíš překonat obrazovou kvalitou zrcadlovky cenové kategorie 15-40 000 Kč. Hodí se však především na rodinné a cestovatelské focení, kdy se dá žít bez nutnosti rychlých reakcí a rychlého ostření.
8
Pros
- Vynikající obrazová kvalita, naprostá špička foťáků s APS-C
- Skvělé ovládání umožňující přesně vyladění funkcí aparátu
- Skladné a odolné tělo, které - navíc - vypadá dobře
- Šikovné simulace filmu dodávající fotkám nové dimenze
Cons
- Pomalé reakce, bleskurychlé focení skoro nejde
- Nevzrušivá rychlost ostření, nehodí se na sport
- Vysoká cena další objektivů a příslušenství
- Rozlišení čipu 16 MP může někdy limitovat
Jenom malá poznámka, pořídil jsem si tento aparátek s objektivem FUJINON XF 18-55mm F/2.8-4 R LM OIS za 11500 Kč z druhé ruky a včera mi přišla z Bankoku pevná 18 mm /2 R přes E -Bay za 5 800Kč . Musím konstatovat: Opravdu veliká krása. Nedivím se komunitě z Fuji za zvláštní pocitovou nadřazenost. Nechci tu nic srovnávat To co aparát produkuje se záměrem na požadované je extraliga. Portréty, akty, krajiny i filmová předvolba, je prostě nádhera. Dizajn starých aparátů extrémě nakažlivý. 16 Mpix dostačující
Myslím, že kupovat si FujiFilm je spíše pro nadšence a zkušené, většině lidí udělá lepší muziku a práci fotoaparát konkurence, i když ta klasická podoba těla a ergonomie hezká. Ceny většiny objektivů jsou ale opravdu mimo rozumnou cenovou hranici.
Většině předvedených fotek chybí kresba ve světlech. Je to vlastnost foťáku nebo prostě preferujete prokreslené stíny na úkor světel?
Dobrý den, prosím o radu – pořizuju si nový foták (zejména na cesty po světě) a po dlouhém čtení recenzí a vybírání se stále rozhoduji mezi Fujifim X-E2S a Sony RX100 III (nebráním se i jíné volbě, ale co jsem si tak nastudovala, myslím že tyto 2 jsou nejideálnější v poměru cena/kvalita.) Jako student sháním něco do 15000 max 20ti. Jsem šíkovný začátečník, ale chci se s fotakem naučit na plno. Děkuji za radu!
Zdravím, jasně, oba to jsou velmi šikovné stroje, ale patří do zcela jiných kategorií – obecně výrazně lepší fotky vylezou z Fuji, to už je pořádný foťák. Sony RX100 iii je též skvělý, též toho umí hodně, ale jeho hlavní síla je ve velikosti, které je kapesní… Tak držím palce!
JR
Jedna otázka absolutního začátečníka:
Nedá se vyřešit problém drahých skel adaptérem na levnější objektivy jiné značky?
Dobrý den, to je zajímavá otázka – obecně to má smysl málokdy, ale pokud máte na mysli Fujifilm + nějaký zoom či pevné sklo, je to otázka rozhodně logická. Jen na ní tedy žel neumím odpovědět, nikdy jsem to nezkoumal. Skoro se ale bojím, že to moc fungovat nebude a nenapadá mě, že by to někdo z okolí zkoušel, tedy se omlouvám, že neumím poradit… JR