Fujifilm X-A2 – velký čip, dobrá cena (recenze)

Fujifilm X-A2 je nejlevnější bezzrcadlovka z bezmála kultovní stáje Fujifilm… Nedokáže vyvolat takové nadšení jako vybavenější stroje vyšších řad této firmy, přesto toho umí hodně a nezklame v tom podstatném: umí hezké fotky. Což jí dává v kombinaci s rozumnou cenovkou velmi dobrý poměr cena výkon, a tudíž i místo v myslích začínajících fotografů.

Fujiflm X-A2
V mnoha situacích dokáže Fujifilm X-A2 nahradit i výrazně dražší zrcadlovky… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Fujifilm X-A2 je foťák, který není úplně snadné zařadit a zaškatulkovat. Jedna škatulka se nicméně nabízí hned, a tou je cena – tahle bezzrcadlovka se nyní (počátek roku 2016) se setovým objektivem prodává za v průměru 13 000 Kč.

Proč začínat recenzi cenou? Protože právě ta definuje pozici Fujifilmu X-A2  – patří nesporně k nejlevnějším cestám jak se dostat k foťáku s velmi dobrou optikou a dobrým čipem “zrcadlovkové velikosti”. Zkrátka, pokud někdo hledá co nejlepší poměr mezi cenou a výkonem, tahle věcička stojí za úvahu.

Fujifilm X-A2: Nejobyčejnější z rodu Fuji

Fujiflm X-A2
Je to malý (ač ne kapesní) foťák – a to se opravdu hodí třeba při procházkách po horách… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Fujifilm je zajímavá firma – pro širší veřejnost to je firma trochu pozapomenutá (od její slávy v době filmové už přece jen uteklo hodně vody), pro profesionály a nadšené amatéry to však lídr trhu právě v onom “segmentu budoucnosti”, tedy segmentu malých a skvělých foťáků…

Například výrazně pokročilejší Fujifilm X-E2 patří k jedné z pouhých (dle mého) dvou možností, co výborného, malého a se zrcadlovkou srovnatelného, je možné si pořídit za rozumné peníze (pod 30 000 Kč).

Najdete v e-shopech
od
Testovat “nejobyčejnější Fujifilm” jsem se tedy až trochu bál, ale shodou okolností jsem nakonec X-A2 testoval poměrně dlouho, skoro celé poslední dva týdny roku 2015…

Nejprve jsme si moc nesedli, ale poté mě přesvědčil, že z trochou snahy z něj jde vymáčknout opravdu hodně…

U podobných fotek se opravdu láme chleba – kvalita je velmi dobrá, ale u dražších Fujifilmů je prostě ještě lepší… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Proč jsme si zpočátku nesedli? Řeknu vám to neodborně, ale poměrně výstižně: chyběl mi u něj onen “Fuji-efekt”, tedy úderné a přímočaré nadšení z kvality, tónů, prostě ledasčeho na výsledné fotce… Tedy to, co se běžně stává u “vyšších” řad stejného výrobce. Pak jsem se ponořil do googlování a z útržkových informací poskládal závěr, že tento foťák má prostě o něco obyčejnější a tedy výrobně levnější typ senzoru než ony slavní starší bratři (berte s rezervou…)

Z toho vyplývá klíčová charakteristika Fujifilmu X-A2: kvalita snímků není dechberoucí, ale jen velmi dobrá… Nejlépe to posoudíte z fotografií na této stránce, je z nich myslím patrné, že toho opravdu umí hodně.

Fujifilm X-A2 a skvělé ovládání

Fujiflm X-A2
Tříkrálový průvod na Karlově mostě – tady se dobré ovládní opravdu hodí… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

To podstatné jsme už vyřkli: obrazová kvalita je opravdu srovnatelná se standardem (byť asi ne úplnými špičkami) začátečnických zrcadlovek, což je u stroje za 13 000 Kč skvělé.

A má ještě jedno plus: je velmi slušně ovladatelný – přesněji řečeno, patří k nejlépe ovladatelným foťákům na trhu, a to nejen v segmentu malých kompaktů. K tomu mu pomáhá “hlavní” a opravdu kovové kolečko sloužící v poloautomatických režimech ke korekci expozice, případně k nastavování času v režimu manuálním.

Druhým rollerem je malé, ale praktické černé “kolečko” na zadní straně foťáku (slouží k různým věcem, například ovládání clony v manuálu, nebo zvětšování výřezu při prohlížení). A samozřejmě, funkcionality se dají různě přehazovat a nastavovat (já na též šikovně umístění tlačítko Fn jako obvykle “připnul” ISO).

Fujiflm X-A2
Pro podobné blbnutí je výkloplný displej opravdu šikovný… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Osobně se mi velmi líbilo to něco, co ještě nedávno většina “tradicionalistů” (včetně mě) považovala za naprostou zbytečnost: výklopný displej, navíc takový ten šikovně výklopný, kdy je možné “poodtáhnout” spodní stranu displeje a fotit třeba od pasu v davech na náměstí, což třeba podobné Canony k mému hlubokému nepochopení nedokáží…

A špatný rozhodně není ani “setový” objektiv Fujinon XC 16-50mm II, působí trochu bakelitově, ale skla má v sobě hodně, a proto kreslí velmi slušně  – jen pozor na detail, který občas uniká: díky jeho ne zcela malým rozměrům prostě Fujifilm X-A2 není kapesní fotoaparát… Samozřejmě, na krku si ho ani nevšimnete, ale do kapsy už ho nenacpete…

Mimochodem, pokud byste se chtěli na něco kolem nákupu Fujifilmů optat, doporučuji bezmála kultovní e-shop najdete zde mého známého Marcela Konečného, který rád a rychle odpoví, protože to je tak trochu Fuji-fanatik…

Inu, ty trochu deplejší "diákové" barvy v stylu Velvia prostě hodí...
Inu, ty trochu teplejší „diákové“ barvy ve stylu Velvia se prostě hodí… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Za zmínku stojí i to, co u jiných foťáků moc nezmiňuji, protože mě to nezajímá: tak jako ostatní fotoaparáty od Fujifilmu nabízí i X-A2 různé tzv. simulace filmu – tedy vlastně přednastavené filtry, jimiž můžeme již při focení do JPG zásadně ovlivnit podobu výsledného obrázku. Většinou to lidem spíš rozmlouvám, ale tady to prostě za pokus stojí: má oblíbená je Velvia (simulující živé barvy á la slavné diapozitivové řady) i  velmi dobře vypadající režim Classic Chrome s měkčími, snovějšími barvami.

Hledáček by se hodil… A taky větší rychlost

Tak v podobné situaci neuvidíte na zadním displeji nic. Vůbec nic... Hledáček by se hodil... Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Tak v podobné situaci neuvidíte na zadním displeji nic. Vůbec nic… Hledáček by se hodil… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Dobrá, doteď jsme – a nyní tedy přichází chvíli odhalit slabiny Fujifilmu X-A2. Tou první je na první pohled jasný handicap: tento foťák prostě nemá hledáček, a ten by se prostě hodil.

Abych nebyl špatně pochopen: na mnoha místech tohoto webu se dočtete, že bez hledáčku se dá žít, třeba u mého oblíbeného Sony RX100 iii mi nechyběl, prostě si člověk zvykne hledět na svět kolem tohoto malého a vskutku kapesního foťáku přes povedený displej (on tedy tento “soňák” hledáček má, ale je skoro nepoužitelný).

Ale u Fujifilm X-A2 mi prostě nějak chyběl. Dílem kvůli tomu, že prostě hledáčky u vyšších Fujifilmů jsou návykové, a stýskalo se mi tedy po nich. Svůj podíl na této hledáčkové nostalgii měl i prostý fakt, že jsem ho testoval i takovém světle, kdy prostě na zadním displeji opravdu není vidět vůbec nic (scény typu protisvětlo, hory, sníh, mlha…). Plus nevylučuji, že prostě ten zadní displej není technicky moc dobře zvládnutý – občas jsem paralelně fotil na iPhone 6, a tam, zdálo se mi, se vše lesklo mnohem méně a vždy bylo alespoň něco trochu vidět….

Socha Boženy Němcové na Žofíně se nehýbe, tedy je snadný cíl... Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Socha Boženy Němcové na Žofíně se nehýbe, tedy je snadný cíl… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Druhým, obecnějších a tudíž zásadnějším chytákem byla celková lenost celého foťáku – někdy se mu prostě nechce, reaguje pomalu, ostří pomalu… Jistě, není to nic nesnesitelného, rychle si na to člověk zvykne, ale mysl prostě dost často odlétá k zrcadlovkám obdobné kategorie, které jsou mnohem hbitější…

Dlužno dodat, že tato lenost se netýká jen tohoto modelu, ale i třeba (poprávu) oblíbeného Fujifilmu X-T10, který se snaží napřímo konkurovat zrcadlovkám… Inu, v rychlosti reakcí ta konkurence tedy moc nefunguje (byť jinak to je skvělý stroj…)

Pro koho vlastně je Fujifilm X-A2?

Když jsem se ptal fotografů kolem sebe, co si mám o Fujifilmu X-A2 myslet, zaujaly mě dvě odpovědi od opravdu zasvěcených milovníků Fuji. První konstatoval, že prostě v sobě nemá tu magii ostatních strojů stejné značky (to už víme), druhý názor zněl: “Je to prostě takový foťák pro blogerky”.
Což je vlastně charakteristika velmi přesná, byť může znít i jako

Fujiflm X-A2
Přesně na podobných výpravách se hodí – fotky jsou dobré, foťák je lehký… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

hodnocení: je to prostě přesně typ foťáku pro ty, kteří toho vlastně nechtějí moc řešit, dál než k základům fotografování se nedostanou, a přesto chtějí špičkovou kvalitu fotek.

Vzhledem k ceně, skvělému ovládání a především obrazové kvalitě je to prostě jedna z možných odpovědí na otázku: Co si mám koupit za foťák, když za to chci dát co nejméně peněz a přesto mít skvělé obrázky? Za oněch 13 tisíc to prostě stojí – škoda, že nemohou otestovat bok po boku s velmi podobným (tělem i podstatou) foťákem Sony A5100 (ten má méně čudlíků, ale zase jiné přednosti…), zajímalo by mě, který z nich bych si vzal v případě nutnosti na pustý ostrov.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Což, mimochodem, může být i druhý typ “života” pro tento foťák: záložní stroj pro zkušeného fotografa, který – přece jen – nechce putovat na cestu svých snů s jedním foťákem… Ve zkušených rukách (netoužících ovšem po rychlosti) prostě dokáže opravdu hodně.

Fujiflm X-A2
Zoom Fujinon XF 55-200 mm kreslí hezky, ale přinutit ho v podobné situaci dobře zaostřit není úplně snadné, zlatá zrcadlovka… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Jeden zásadní limit srovnávání se zrcadlovkami tu však přesto je – a tou je opravdu malý výběr objektivů. Koupit “ten druhý dlouhý” objektiv  typu 55 – 250 mm za nějaké rozumné peníze prostě nejde  – zapomeňte na cca 7 000 Kč, které potřebujete na zoom u zrcadlovek, zde je cena více než dvojnásobná: mnou testovaný Fujinon XF 55-200mm f/3.5-4.8 sice kreslí krásně, ale ostří bolestně pomalu, a někdy prostě neumí zaostřit skoro vůbec (když opominu to, že je poměrně velký a těžký)… A cena kolem 17 tisíc mu moc nepřidává…

Zkrátka: ona logika, že Fujifilm X-A2 je skvělá volba a de facto alternativa k zrcadlovkách obdobné cenové kategorie, platí pouze pro kombinaci tělo + základní zoom. Pokud si někde chcete něco přiblížit a tedy koupit zoom, rovnice o poměru cena/výkon zcela přestává platit, zrcadlovky berou vše…

Fujifilm X-A2 – co mě zaujalo

Zvládne i hodně špatné světlo, zde mu tedy pomohl blesk... Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Zvládne i hodně špatné světlo, zde mu tedy pomohl blesk… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Skvělý poměr cena výkon – Fujifilm X-A2 patří mezi fotoaparáty s nejlepším poměrem cena/výkon na současném trhu a je platnou alternativou zrcadlovkám pro nenáročné rodinné a cestovatelské focení.

Výborná obrazová kvalita – velký “zrcadlovkový” APS-C čip zaručuje, že výsledné fotografie jsou velmi kvalitní, byť přece jen zaostávají za dražšími modely Fujifilmu.

Skvělé ovládání –  v snadnosti a nastavitelnosti různých funkcí patří ke špičkám na trhu, a to nejen ve svém segmentu, ale i mezi (většinou) levnějšími zrcadlovkami.

Fujifilm X-A2 – na co pozor

Fujifilm X-A2
Design to je pěkný – samozřejmě, kov to není, jen plast…

Celková lenost – fotoaparát je obecně ve srovnání se zrcadlovkami “líný”, když je potřeba rychleji reportážně cvakat či ostřit, občas prostě nestíhá. Zejména ve srovnání s hlavní konkurencí (Sony) je to nedostatek poměrně zásadní.

Nákladnost nákupu dalších objektivů – stávající nabídka objektivů de facto vylučuje přikoupení druhého skla, tedy zoomu (nejlevnější stojí stojí kolem 17 tisíc), což nedává pro tento typ těla smysl.

Rozlišení čipu je na hraně – čip má 16 megapixelů, což v dnešní době už přece jen může potenciální zákazníky odradit. Ne že by na tom opravdu záleželo a má to i své výhody, ale…

Fujifilm X-A2 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm X-A2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Fujifilm X-A2

Hodnocení: 7,5/10
Shrnutí recenze: Fujifilm X-A2 patří k fotoparátům, který v šikovných rukou dokáží (v mnoha situacích) stejně jako zrcadlovky. Chybí ovšem hledáček, který by se tedy opravdu hodil.... Datum: 13. ledna 2016

Je tu jeden komentář

  1. Jan Libich

    Pěkný fotoaparát, ergonomický, ale bohužel zase s předraženými objektivy a příslušenstvím. Je to škoda.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama