Co skvělého fotografického z roku 2024 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři, a to již podeváté…
Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2024 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.
Pro zajímavost: tu jsou výsledky předchozích osmi ročníků Fotoguru roku 2023, Fotoguru roku 2022, Fotoguru roku 2021, Fotoguru roku 2020, Fotoguru roku 2019, Fotoguru roku 2018, Fotoguru roku 2017 a Fotoguru roku 2016.
10 × Fotoguru roku 2024
Fotokniha roku
Negativy z popelnice 1910-1945
Zdůvodnění: Facebooková skupina Negativy z popelnice zde už byla zmíněna v minulých ročnících, ale letos prostě nemůže nebýt do ankety zahrnuta znovu. Autoři projektu mnohaletou práci završili vydáním unikátní knihy Negativy z popelnice 1910-1945, do níž vybrali 211 záběrů z první poloviny 20. století.
O projektu: Projekt Negativy z popelnice je otevřenou facebookovou skupinou, která shromažďuje zapomenuté fotografie (většinou) z rodinných archivů. Stojí za ním Martin Wágner, reportážní a dokumentární fotograf, který je známý především svými fotografiemi z Ruska a bývalého SSSR. Patří do spolku fotografů 400 ASA.
Linky: Facebooková skupina Negativy z popelnice / Link na knihu
Sportovní fotografie roku
Michal Růžička: Oslavy českých hokejistů
Zdůvodnění: Michal Růžička pořídil tuhle fotku na zaplněném Staroměstském náměstí v Praze, kde čeští hokejisté slavili vítězství a kapitána Romana Červenku spoluhráči zkropili pivem. Fotek z té chvíle existuje mnoho, ale tahle nesporně patří k těm, které zaujmou ještě po mnoha letech.
O autorovi: Michal Růžička je známý český fotograf – od roku 1990 pracuje v MF DNES a za třicet let fotografoval mnoho klíčových událostí: od válek po olympiády. Vyhrál bezpočet fotografických cen.
Link: Foto měsíce na Czech Photo
Krajinářská fotka roku
Lâm Duc Hiên: Strom v Kurdistánu
Zdůvodnění: Na podzim veřejnost podpořila na HitHit.cz vznik unikátní fotografické publikace s názvem V krajině granátovníků. Jedním ze symbolů této kampaně se stal i tento dechberoucí snímek pořízený v horách iráckého Kurdistánu. Proto jsem se ho rozhodl zařadit do tohoto přehledu.
O autorech: Lâm Duc Hiên je francouzský fotograf laoského původu. Publikoval v mnoha prestižních médiích, ve Francii vydal sedm fotografických knih. Žije mezi Francií, Irákem a Českou republikou. Magdalena Sodomková, spoluautorka textu, je reportérka, která pracuje pro česká i zahraniční média. Strávila na Blízkém Východě skoro čtyři roky.
Linky: Projekt na HitHit.cz / Lâm Duc Hiên na stránkách agentury VU’
Projekt roku
Jan Šibík, Daniela Matulová a výstava Severní Korea
Zdůvodnění: Letošní rok přinesl mnoho skvělých výstav, ale expozice Severní Korea (podzim 2024) měla v Karolinu krom fotografií ještě jednu dimenzi: ocenění si zaslouží prostý fakt, že její autoři Jan Šibík a Daniela Matulová dokázali vše vydupat ze země a přitáhnout k reportážním fotkám nebývalé množství lidí. Když jsem se za nimi v prosinci stavil, vstupní sál praskal ve švech a Honza se právě chystal zahájit přibližně sedmdesátou komentovanou prohlídku. A pak, že reportážní fotky nikoho nezajímají… Klobouk dolů!
O autorech: Jan Šibík patří k nejznámějším českým reportážním fotografům s bezpočtem domácích i zahraničních cen. Fotografka Daniela Matulová je jeho dlouholetou partnerkou a zcela klíčovou postavou pro organizaci jeho výstav i produkci knih.
Linky: Jan Šibík – web / Facebook / kniha Severní Korea
Dlouhodobý projekt roku
Lenka Klicperová a fotky z Ukrajiny
Zdůvodnění: Lenka Klicperová si zaslouží uznání nejen za fotografie jako takové, ale také za vytrvalost, s jakou jezdí na Ukrajinu a přináší svědectví o velkých i malých příbězích války. A to navzdory tomu, že konflikt se pomalu vytrácí z pozornosti médií i diváků. Do tohoto přehledu jsem vybral titulní fotku ze série, která byla letos nominována v kategorii Reportáž (série) soutěže Czech Press Photo.
O autorce: Lenka Klicperová je reportérka, fotografka (nositelka mnoha českých i mezinárodních cen) a autorka několika knih. V posledních letech systematicky pracuje v mnoha válečných zónách, od Afghánistánu přes Sýrii po Ukrajinu.
Linky: Série na stránkách CPP / Lenka Klicperová – Facebook / web
Profil roku
Jan Martinek a jeho mikrosvět rostlin
Zdůvodnění: V soutěži Nikon Small World, která oceňuje fotografie pořízené mikroskopem, letos zabodoval biolog Jan Martinek se snímkem spór lanýže. Fotka je to pozoruhodná, stejně jako celý jeho instagramový profil otevírající zcela nové dimenze fotografování i biologie.
O autorovi: Jan Martinek je biolog působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Linky: Instagramový profil Plant Microvers / Odkaz na oceněnou fotografii
Portréty roku
Barbora Reichová a olympijští šermíři
Zdůvodnění: Akční portréty českých šermířů pořízené Barborou Reichovou patřily k nepřehlédnutelným fotografiím ještě v době před konáním olympiády. A fantastická bronzová medaile v kordu jim dala ještě další impuls – proto patří i do tohoto přehledu
O autorce: Barbora Reichová je od roku 2020 oficiální fotografkou Českého olympijského výboru. Předtím pracovala v deníku Sport, je držitelkou ocenění z Czech Press Photo i mezinárodních soutěží.
Linky: Barbora Reichová – Instagram / Facebook
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Pouliční fotky roku
David Sládek a svět anglických koňských trhů
Zdůvodnění: Série fotek z anglických koňských trhů se letos objevila mezi nominacemi na Czech Press Photo v kategorii Každodenní život. Nesporně patří mezi skvělé počiny, protože je prostě tak trochu z jiného světa – v přeneseném i nepřeneseném smyslu slova. A dokáže přesně to, co podobné série mají dokázat: zachytit kouzlo lidských emocí a přenést na chvíli diváky do zcela jiné reality.
O autorovi: David Sládek je českých fotograf, který dlouhodobě žije v Anglii, kde pracuje na řadě projektů. V poslední době dokumentuje svět britské “kultury protestů” na demonstracích v Londýně, ale právě třeba také pozoruhodné a vizuálně přitažlivé scény z tradičních anglických koňských trhů.
Linky: Série nominované v Czech Press Photo / David Sládek – web / Instagram
Drobnost roku
České sklo na oficiálním IG účtu Applu
Zdůvodnění: Tuhle drobnost prostě nešlo přehlédnout: Apple požádal dva české fotografy, aby pro oficiální Instagramový účet vytvořili s iPhonem sérii fotek českého skla, což se stalo následně i tématem oficiální tiskové zprávy (jimiž Apple obecně spíše šetří).
O autorech: Fotografie byly pořízeny v pražském PRAGLu, české sklářské dílně sídlící v Praze v budově chráněné UNESCO a to speciálně pro oficiální instagramový účet Applu s téměř 34 miliony fanoušků. Autory byli známí fotografové Matúš Tóth a Jakub Fišer.
Linky: Příspěvek na IG Apple.com / Matúš Tóth – IG profil / Jakub Fišer – IG profil
Happening roku
Roman Franc a obří fotka Náměště nad Oslavou
Zdůvodnění: Tohle byla jedna z opravdu nepřehlédnutelných fotografických akcí roku – fotograf Roman Franc dokázal v říjnu do zorného pole svého velkoformátového foťáku dostat stovky obyvatel města Náměšť nad Oslavou. Vše fotil z vysokozdvižné plošiny za trpělivé i aktivní účasti starousedlíků. Nyní už je vystavena přímo v Náměšti v obřím rozměru 4 na 3 metry.
O autorovi: Roman Franc je český, přesněji řečeno moravský, fotograf, který si doma i po světě vydobyl uznání za své svébytné fotografické projekty: zejména netradiční portréty a skupinové fotografie. Jeho snímky se nacházejí ve významných mezinárodních sbírkách.
Linky: Reportáž o vzniku fotky / Roman Franc – web / Facebook / Instagram
Nebudu hlubokomyslný, jen Vám, Honzo, poděkuji. Pozotvíral jsem všechny linky, takže jsem byl zasažen i zaplaven. Prosím, příští rok zase vybírejte bez nějaké poroty, sám. Ať má vaše kronika pořád říz.
Krásné svátky a všechno dobré v příštím roce Vám i zdejšímu klubu.
Jirko, moc díky! A i Vám vše dobré! h