Co skvělého fotografického z roku 2023 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři, a to již poosmé…
Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2023 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.
Pro zajímavost: tu jsou výsledky předchozích sedmi ročníků Fotoguru roku 2022, Fotoguru roku 2021, Fotoguru roku 2020, Fotoguru roku 2019, Fotoguru roku 2018, Fotoguru roku 2017 a Fotoguru roku 2016.
10 × Fotoguru roku 2023
Fotka roku
Miroslav Ondruš: Medvědice bránící svá mláďata
Odůvodnění: Tato fotografie Miroslava Ondruše s názvem “Když medvědice brání mladé” zvítězila v letošním ročníku soutěže Czech Nature Photo a nesporně patří mezi mimořádně výrazné fotografie přesahující hranice oboru focení zvířat. Zachycuje medvědici zahánějící medvěda od svých mláďat ve Velké Fatře.
O autorovi: Miroslav Ondruš je slovenský fotograf divoké přírody – v současnosti pracuje jako vedoucí lesní správy a v lese je tedy skoro pořád, a vždy se svým fotoaparátem.
Linky: Více o fotografii na stránkách Czech Nature Photo / Instagram Miroslava Ondruše
Výstava roku
Výstava Pocta Karlu Schwarzenbergovi – Fragment Gallery
Odůvodnění: Výstava Pocta Karlu Schwarzenbergovi patří nesporně mezi největší domácí počiny světa fotografování v roce 2023. A to navzdory tomu, že ji tým Czech Photo dal dohromady doslova přes noc. Kromě hodnoty fotografické je zároveň unikátní poctou české novinářské fotografii – svá díla zde na poměrně malém prostoru nové galerie vystavuje 22 fotografů a záběr témat i časových horizontů je doslova fascinující: od příjezdu Karla Schwarzenberga do Prahy v roce 1989 po prezidentské volby.
O galerii: Fragment Gallery je nová galerie, kterou letos otevřela společnost Czech Photo, tedy (mimo jiné) organizátor soutěže Czech Press Photo. Galerie sídlí v prostorách budovy Fragment v Karlíně, poblíž metra Invalidovna.
Linky: Výstava Pocta Karlu Schwarzenbergovi
Krajina roku
Jaroslav Hora a poušť v Namibii
Zdůvodnění: Jaroslav Hora se počátkem roku zařadil mezi fotografy oceněné v prestižní soutěži Travel Photographer of the Year se svými leteckými (přesněji řečeno vrtulníkovými) snímky pouště v Namibii. Jak konstatují porotci na webu, “jde vlastně o grafický design výtvarného umění”.
O autorovi: Jaroslav Hora je fotograf, lektor fotografování (ve firmě FotoŠkoda) a majitel cestovní kanceláře CzechPhotoTravel.cz pro fotografy a cestovatele.
Linky: Stránka s výsledky / Jaroslav Hora – web / Rozhovor na Aktuálně.cz
Makrofotky roku
Pavel Krásenský a neuvěřitelný svět hlenek
Zdůvodnění: Významnými hrdiny fotografií Pavla Krásenského jsou hlenky, fascinují organismy bezpočtu druhů a hlavně podob. Právě zde linkovaná fotografie mě před několika týdny opravdu zaujala – prostě dokáže během pár zlomků vteřinu ukázat, jak pestrý svět snadno přehlédneme. I to, že je možné ho vyfotit.
O autorovi: Pavel Krásenský je známý fotograf specializující se na makro. Pracuje jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu v Mostě a okolnímu světu objevuje pozoruhodný svět různých organismů, včetně hlenek.
Linky: Pavel Krásenský – web / Facebook
Fotodrobnost roku
Bleší trh v Rize a negativy z popelnice
Zdůvodnění: Facebooková skupiny Negativy z popelnice zde už byla zmíněna v minulých ročnících, ale nedalo mi to a zařadil jsem ji znovu – a to například díky dechberoucí sérii skenů z kinofilmů, které ve staré krabici od bonbónů na bleším trhu v Rize koupil zakladatel projektu Martin Wágner. Pocházejí právě z Lotyšska z 50. let a jsou skvělým dokumentem doby – stejně jako další fotky v této skupině.
O projektu: Projekt Negativy z popelnice je otevřenou facebookovou skupinou, která shromažďuje zapomenuté fotografie (většinou) z rodinných archivů. Stojí za ním Martin Wágner, reportážní a dokumentární fotograf, který je známý především svými fotografiemi z Ruska a bývalého SSSR. Patří do spolku fotografů 400 ASA.
Link: Facebooková skupina Negativy z popelnice / Link na citovanou kolekci z blešího trhu
Fotokuriozita roku
Tři Češi oceněni za fotografování moří a vod
Zdůvodnění: Tohle je opravdu pozoruhodný výsledek z mezinárodních fotografických soutěží – jak shrnul na svém profilu jeden z oceněných “…když všechny 3 ceny za nejlepší fotky moří v mezinárodní fotosoutěži vyhrají fotografové z nějaké nemořské krajiny, třeba z Česka”. Zkrátka jednu z kategorií fotografické soutěže ND AWARDS o vodách a mořích vyhráli tři Češi. Přesněji řečeno dva Češi a Slovenka žijící v ČR.
O soutěži: ND AWARDS je mezinárodní soutěž organizovaná časopisem ND MAGAZINE. Daniel Franc je fotograf, který se specializuje na fotografování z dronu, Petr Polách na potápěčskou fotografii a Eva Chupikova na minimalismus.
Linky: ND Awards / Petr Polách / Dan Franc / Eva Chupikova
Reklamní fotka roku
Dan Materna: Kalendář firmy Sellier & Bellot
Zdůvodnění: Dana Maternu znají milovníci špičkové reportážní fotografie, návštěvníci výstav i milovníci knih (nejen o psech). Letos jsem se však rozhodl zařadit i jeho fotky zcela nečekané – z kalendáře firmy Sellier & Bellot. V moři nudy a kýčů mnoha reklamních fotografií jde o kolekci snímků využívajících “starých dobrých” postupů reportážní fotografie pro vznik působivých stylizovaných scén. Zkrátka: jde o snímky velmi působivé, ač pro mnohé možné půjde o trochu kontroverzní téma lovu.
O autorovi: Daniel Materna je český fotograf a fotoreportér, který za svoji práci získal mnoho ocenění, včetně hlavní ceny v soutěži Czech Press Photo. Kromě toho je známý i svými leteckými fotografiemi a snímky zvířat. Dlouho pracoval v MF DNES, v současnosti působí ve společnosti Czech Photo, kde – mimochodem – připravil i výše zmíněnou výstavu o Karlu Schwarzenbergovi.
Linky: Dan Materna – web / Dan Materna – Facebook / Kalendář Sellier & Bellot
Historický fotopočin
Znovuobjevení aristokrata a fotografa Karla Chotka
Zdůvodnění: Historické fotografie mají schopnost oživovat zapomenuté příběhy, a právě to se podařilo Muzeu města Ústí nad Labem a jeho výstavě Karel Chotek – fotograf s modrou krví. Ta veřejnosti znovuobjevuje aristokrata Karla Chotka (1853 – 1926) a jeho fotografie, které byly dlouho zapomenuty. Zmapování jeho tvorby bylo náročným, ale důležitým úkolem.
Kontext: Karel Chotek patřil ke starému šlechtickému rodu, jehož členové vždy zastávali důležité funkce. Až do roku 1999 se o jeho vášni – fotografování – mnoho nevědělo, o to cennější je proto tato výstava, která potrvá až do května 2024.
Link: Informace o výstavě na stránkách muzea
Analogové fotky roku
Antonín Kostka: Krajinou karpatského ticha
Zdůvodnění: Kniha nabízí pozoruhodnou kolekci krajinářských fotografií Bílých Karpat, k nimiž mám blízký osobní vztah, a dokážu tedy posoudit to podstatné: že jde o opravdu významný počin. Jde o působivé černobílé fotografie focené krásně postaru, tedy na film, navíc v oblasti, která stojí tak trochu na okraji zájmu fotografů.
O autorovi: Antonín Kostka je fotograf dlouhodobě dokumentující Bílé Karpaty na moravsko-slovenském pomezí. Knihu vydal vlastním nákladem.
Link: Facebokový profil autora / Video o knize
Fotopočin roku
Umělé inteligence posiluje zájem o tradiční fotografování
Zdůvodnění: Ano, je to mírná nadsázka, ale při pohledu na rok 2023 prostě není možné nezmínit nástup umělé inteligence, která převrací naruby celý svět fotografování (a nejen ten). Je snadné se tím vším nechat vystrašit, stejně je snadné nadchnout se tím, v čem všem bude AI pomáhat. Ale pro mě osobně je podstatné něco jiného: že zvýší zájem o pořádné focení. A vytvoří ostrou hranici mezi světem opravdovým a vygenerovaným. Což je skvělé.
O umělé inteligenci: AI přebírá a ještě dramaticky přebere mnohé klíčové funkce fotografů: od vytváření produktových fotek, firemních sérií po změnu podstaty úprav fotek. A tím zároveň vytváří nebývalý prostor pro kreativitu “tradičních” fotografů – protože pro ně AI vytváří svět, v němž opravdovost bude cennou komoditou.
Link: Můj článek o AI a focení
Zdravím Vás, Honzo, a děkuji za tuto nadílku. Je to každoročně opravdu příjemné rozbalování různých pro mě nečekaných a neznámých věcí. Protože ke své hanbě přiznávám, že fotografickou scénu a počiny moc nesleduji. A jak jdu do let, začínám asi být víc sentimentální, takže mě každý rok berou nejvíc všelijaké staré fotky: letos tudíž z pozůstalosti Karla hraběte Chotka. Díky a krásné svátky a dobrý nový rok Vám a všem zdejším návštěvníkům.