Co skvělého fotografického z roku 2018 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři.
Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2018 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.
Podrobnosti o anketě najdete níže na stránce, včetně seznamu čtenářů, kteří se do nominací zapojili.
10 × Fotoguru roku 2018
Fotoudálost roku
Josef Koudelka – Výstava a kniha Návraty
Zdůvodnění: Žádný přehled velkých fotověcí za rok 2018 nemůže opominout sérii výstav Josefa Koudelky, a především výstavu Návraty, kterou hostilo od března do září Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Fascinující kolekci shrnující všechna klíčová období světoznámého fotografa doplnila stejně fascinující výpravná kniha.
O autorovi: Josef Koudelka je legendou české, ale i světové fotografie. Do učebnic historie vstoupil svými fotografiemi srpna 1968, do učebnic fotografie pak bezpočtem unikátních sérií.
Linky: Umělockoprůmyslové muzeum v Praze / Josef Koudelka (Magnum)
Technologický počin roku
Jeffrey Martin: Panorama Prahy s rozlišením 400 gigapixelů
Zdůvodnění: Ze střechy Staroměstské radnice letos vznikla jedna z nejpodrobnějších fotografií všech dob: panorama Prahy s rozlišením 400 gigapixelů. Pořídil ji fotograf Jeffrey Martin ve spolupráci s japonskou firmou Fujitsu. Široká je 900 000 pixelů a je složena ze 7 000 snímků, focena byla Canonem 5DS R s teleobjektivem 600mm f/4. Je přístupná i online a detaily jsou naprosto dechberoucí.
O autorovi: Jeffrey Martin je fotograf specializující se na panoramatické fotografie s obrovským rozlišením.
Linky: Panorama Prahy (Fujitsu) / Jeffrey Martin
Portrétní počin roku
Vizuály Činohry Národního divadla 2018/2019
Zdůvodnění: Série “reklamních plakátů” na představení Činohry Národního divadla letos opravdu dokáže přesně to, co dělat má: spolehlivě přitáhne na sociálních sítích stejně jako na ulici. Snaha “být jiný” je ošidná disciplína, která často skončí rozpaky, zde se to však opravdu podařilo a vizuální efekt je silný, nikoliv však laciný.
O autorech: Na vizuálech se podílel úspěšný slovenský fotograf Michal Pudelka a grafický designér Richard Lavrík…
Linky: Vizuály (FB Národního divadla) / Michal Pudelka (FB)
Krajinářský počin roku
Houby Jaroslava Macháčka
Zdůvodnění: Že fotografie hub nepatří do krajinářské fotografie? Já myslím, že ano – pohledy do neuvěřitelně pestrého světa hub na twitterovém účtu Jaroslava Macháčka mě v minulých měsících vždy spolehlivě dokázaly odtransportovat do atmosféry hlubin lesa a kouzelné krajiny. A přesně to mají špičkové fotky dělat.
O autorovi: Milovník přírody Jaroslav Macháček na svých profilech ukazuje lidem světy méně známých hub, to vše z jeho bydliště poblíž Brna.
Linky: Jaroslav Macháček – Instagram / Twitter / Webové stránky
Dokumentaristický počin roku
Líba Taylor: Víchernice – Mizející parádnice Moravy
Zdůvodnění: Knížka Víchernice je nenápadná, zapadnout by však rozhodně neměla: vznikla jako výjimečný projekt, v němž známá fotografka Líba Taylor zachytila – a pro další generace zaznamenala – mizející svět “víchernic”, tradičně oděných žen z jihu Moravy. Pozornost si zaslouží i tím, že podobných dlouhodobých projektů je žel pomálu, z odstupu let půjde o hodně cenný dokument.
O autorce: Líba Taylor je česko-anglická fotografka, které tři desítky let pracovala na dokumentaristických projetkech pro světové humanitární organizace. Knihu vydala Jihomoravská komunitní nadace, autorem textů byl Jan Kostrhun.
Linky: Jihomoravská komunitní nadace / Líba Taylor
Sportovní fotograf roku
Lukáš Bíba a série lezce Adama Ondry
Zdůvodnění: Ve sportovní fotografii není vždy samozřejmé namíchat informační hodnotu a zároveň emoce fotky reportážní. Snímky Lukáše Bíby, v nichž zachytil v Innsbrucku lezce Adama Ondru, však dokáží nakombinovat obé. Vznikla pozoruhodné série, která zvítězila ve své kategorii v letošním ročníku Czech Press Photo.
O autorovi: Lukáš Bíba je známý český fotograf, momentálně pracující pro vydavatelství Economia.
Linky: Vítězná série na stránkách Czech Press Photo / Instagram Lukáše Bíby
Softwarový počin roku
Photopea – český program dobývá svět
Zdůvodnění: Photopea je pozoruhodný program na úpravu fotek, který je zadarmo a který vytváří český vývojář. Není to novinka roku 2018, ale právě letos Photopea urazila obrovský krok vpřed. Program není třeba stahovat do počítače, funguje online a i poměrně hodně náročným uživatelům nabízí překvapivě pokročilé možnosti úpravy, proto si po zásluze rychle získává fanoušky po celém světě. Tu je recenze Fotoguru.cz.
O autorovi: Software vytváří český student Ivan Kuckir a během několika let z něj tak trochu na koleně udělal nástroj srovnatelný se špičkovými online editory.
Linky: Photopea
Vydavatelský fotopočin roku
Fotografové šlechtici v zemích Koruny české
Zdůvodnění: Pozoruhodná publikace vydaná Národním památkovým ústavem nabízí nebývalý pohled na fotografování a historii – mapuje činnost fotografujících aristokratů na konci 19. a začátku 20. století. Kniha nabízí medailonky čtyř desítek šlechticů a šlechtičen, kteří dokumentovali své okolí, svoje rodiny, ale také třeba zahraniční výpravy.
O autorech: Za knihou stojí kolektiv autorů NPÚ v čele s Janem Vacou. Autoři dokázali poskládat nebývale pestrou mozaiku příběhů a fotografií ze státních i soukromých archivů.
Link: Stránky o knize
Nenápadný fotograf roku
Dan Franc a jeho pohled z výšky
Zdůvodnění: Dan Franc pracuje v Googlu a po světě s sebou vozí malý dron. A jeho fotky mě vždy dokáží zaujmout, což je v krutém prostředí Instagramu spíš výjimka. Že je podobných fotografů hodně? Možná ano, ale Dana sem dávám jako prototyp vzácného fotografického druhu: nadšence, který dokáže pracovat s kompozicí, nepoužívá laciné efekty, na nic si nehraje a ty fotky prostě fungují. Což je jev vzácnější, než se může zdát na první poslech.
O autorovi: Dan Franc pracuje pro jako expert pro firmu Google. A občas fotí z dronu.
Linky: Dan Franc – Instagram / Fotky na Danfranc.com
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Fotodetail roku
Kolorované fotky československých letců
Zdůvodnění: Tak jako v minulých ročnících nechávám jedno místo pro detaily, drobnost, až prkotinu, které mě hodně zaujala. Letos to jsou kolorované fotografie československých letců z II. světové války z facebookové stránky věnované této historické éře. Kolorované fotky mají opravdu schopnost vdechnout černobílým snímkům nový život.
O autorech: Kolorováním fotek se zabývají administrátoři facebookové stránky Českoslovenští letci za 2. světové války, především Jakub Molek.
Linky: FB stránka / Web
Poděkování čtenářům za tipy
Děkuji moc čtenářům webu Fotoguru.cz za zasílání tipů do této ankety! A těm, kteří mi dovolili jméno zveřejnit, tedy alespoň děkuji tímto seznamem (v abecedním pořadí)…
Tedy díky ještě jednou, mnoho z tipů jsem použil! A za rok znovu!
Jan Rybář
Jiří Bárta, Jakub Forman, Jaroslav Tábor, Marek Kapler, Miloslav Kepka, Miroslav Kiš, Peter Klein, Oto Kuráč, Julius Nagy, Jozef Novák, Matěj Poš, Vít Prášek, Martina Řehořová, Jindřich Svoboda, Michal Sýkora, Radovan Tokar, Samuel Truschka, Vaclav Valer, Petr Žyrek
Původní zadání (5. prosince 2018)
Co skvělého fotografického z roku 2018 by nemělo zapadnout? Budu rád za tipy od vás, čtenářů – ty nejzajímavější vyberu a zveřejním v již třetím ročníku přehledu Fotoguru roku 2018.
Proč to vše? V ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích.
Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne… Což je škoda.
V uplynulých dvou letech jsem s pomocí čtenářů sestavil seznam těch foto-věcí, které mě v daném roce nějak výrazně zaujaly a které si zaslouží, aby se na ně ukázalo nadšeně prstem.
Tu jsou loňské a předloňské výsledky: Fotoguru roku 2016 a Fotoguru roku 2017.
A i letos budu moc rád, pokud mi pomůžete – a stanete se tak spoluautory tohoto dobrodružství s mírně otevřeným koncem!
Jak to funguje:
– Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2018 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé pokývání hlavou.
– Nejde jen o fotky, naopak – samotných fotek může nakonec být na seznamu málo: ale i o výstavu, sérii fotografií, knihu, projekt, cokoliv, co má něco společného se světem fotografování.
– Není to soutěž, jen seznam zhruba 10 – 20 skvělých věcí bez pořadí. Smyslem není kopírovat skvělé počiny oceněné jinde, ve velkých soutěžích, ba naopak: podtextem je zvýraznit něco, co by mohlo zapadnout.
– Kdo to vše vybere? I v tomto třetím (stále mírně pokusném) roce já, Jan Rybář, provozovatel webu Fotoguru.cz. Ale slibuji, že už brzy vše uděláme organizovaněji, třeba s porotou a jasnějšími pravidly – ale začít je důležité.
– A budu rád za pomoc. Prosím, pošlete mi své tipy, klidně i anonymně! Všechny prozkoumám, vyberu, vyhodnotím… Zasílat tipy je možné do neděle 16. prosince, brzy poté výsledky ankety zveřejním….
Díky! Jan Rybář
Díky za krásně různorodý / různorodě krásný přehled končícího roku. Některé věci mi odhalil, jiné připomněl, potěšil jsem se. A taky udělal nějaká svá přesevzetí :). Přeji Vám a všem příznivcům Fotoguru Vánoce v míru a v kruhu blízkých a do nového roku zdraví a skvělé fotozážitky