Jak vyfotit psa nebo kočku? Fotit domácí zvěř bývá někdy těžší, než se zdá na první pohled, pojďme prozkoumat, jak na to.
Pokud chcete mít krásný portrét, naučte se používat zoom – tedy poodejděte od svého miláčka třeba i na několik metrů, a přibližte si ho zoomem… Vidíte, jak ta fotka vypadá dobře? Právě jste vyzkoušeli princip portrétního focení – portréty se totiž fotí právě takto, z dálky a se zoomem. Většinou je při tom šikovné “snížit se” na úroveň fotografovaného zvířátka a fotit de facto ze země: portrét bude obvykle (ne však nutně) vypadat lépe než obdobný obrázek z nadhledu.
A dá se portrét udělat mobilem? Bohužel moc ne, objektivy chytrých telefonů jsou širokoúhlé a nedá se s nimi zoomovat. Zato můžete zkusit druhý důležitý typ kompozice: jít k mazlíčkovi blízko a do prostoru za něj ještě zakomponovat něco dalšího – s trochou cviku tak zvládnete zajímavé fotky typu: pes – páníček – Karlštejn. Možná vás překvapí, kolik se toho do obrázku foceného “širokoúhle zblízka” vejde. Jen odolejte pokušení fotit zblízka jen hlavu, nedopadne do dobře, bude hodně zdeformovaná (ano, přesně tak vypadá 80 procent profilových fotek na Facebooku).
Při tom všem pamatujte, že foťák je hloupější, než si myslíte – a často bude zvíře tmavší nebo světlejší než by se vám líbilo… Řešení je jednoduché: objevte čudlík/funkci zvanou kompenzace expozice (obvykle se značí symbolem +/-). Foťáku díky ní dáte pokyn “foť to světlejší nebo tmavší”.
A na závěr ještě jedna důležitá poznámka: smiřte se s tím, že někdy prostě fotit nejde – slavný příklad nevyfotitelné fotky je například “černý pes na bílém sněhu”. Foťák zkrátka často nezvládne tak velký rozdíl mezi světlými a tmavými zónami.