Pokud někdy vyzkoušíte, co umí Google a jeho rozpoznávání obličejů ve vašem mobilu, svět kolem se navždy změní. Chvíli budete nadšeni z toho technologického zázraku, pak se ale trochu (nebo spíš hodně) vyděsíte – protože soukromí je prostě definitivně věcí minulosti. Tahle funkce zkrátka funguje děsivě dobře…
Jako v pravém hororu začnu v půlce příběhu, ve chvíli, kdy jsem doslova nevěřícně vydechl a nemohl uvěřit svým očím při pokusech s aplikací Google Photos – přesněji řečeno s její v Evropě oficiálně nefunkční (ale přesto spustitelnou, viz dále) funkcionalitou rozpoznávající obličeje.
Stalo se tak u následující mobilní fotky – je zcela nudná a nezajímavá: jen skupina dětí ženoucích se do tramvaje, vlastně jsem už dávno zapomněl, že ji mám. Nikomu z dětí není vidět do obličeje. Nikomu, jen jedné holčičce stojící v tramvaji – ale prostým okem není prakticky poznatelná ani při přiblížení.
Jenže Google vidí víc než oko – a fotku vytáhl a vytřídil do “přihrádky” spolu s několika dalšími fotkami a řekl mi: dívka na téhle fotce ja ta samá, jako ta na těchto pár dalších snímcích…
Na žádné z těch „rozpoznatných“ fotek není dívka prakticky vidět, na žádné fotce není zblízka, na žádné fotce není detailně… Její nejkvalitnějších zachycení je na obrázku napravo – kde ji prostým okem opět skoro nepoznáte…
Přesto Fotky Google dokáží rozpoznat, že to je ona a dokáže to udělat s přesností zcela děsivou – změří si různé parametry jejího obličeje, vytvoří tzv. model a je to… (Ona dívka je spolužačka mé dcery – a děkuji jejím rodičům, že mi dovolili na ní tento příběh odvyprávět).
Defilé zapomenutých tváří
Samozřejmě, podobně mi za pár minut Google při tom experimentu protřídil všechny desítky osob, které jsem kdy v minulosti vyfotil mobilem… K fotkám jednoho mého kamaráda, slovutného doktora a vědce, přiřadil opět s děsivou přesností jeho fotky z jakéhosi večírku, na níž není poznat skoro vůbec nic – tedy kromě hodně jeho dosti rozkymácené postavy a hodně rozmazaného obličeje v oblacích dýmu.
Google též vytáhl z hlubin cloudů dávno zapomenuté rodinné fotky a roztřídil veškeré příbuzenstvo, dokonce zkatalogizoval i postavy na fotce, za niž jsem dostal hlavní cenu v Czech Press Photo (měl jsem ji ledabyle vyfocenou z nedávného vystavení v obchodě Foto Škoda)…
V oněch přihrádkách v aplikaci Fotky Google zkrátka přede mnou začaly defilovat desítky postav, které jsem často zahlédl jen na pár vteřin a nějak se mi zatoulaly do několika mobilních fotek nejen v ČR, ale i v jiných zemím.
Ano, jde z toho strach…
V Evropě to nemá fungovat, ale…
Abychom se vrátili trochu na začátek a dali tomu řád. Co že jsem to vlastně dělal? Především jsem zkoumal v Evropě nedostupnou funkci aplikace Fotky Google, tedy funkcionalitu rozpoznávání (seskupování) obličejů. (Obecný článek o aplikaci je zde na tomto linku).
Nejdříve shrňme pár obecných faktů: Fotky Google (anglicky Google Photos) jsou opravdu šikovnou službou, která umožňuje zadarmo archivovat vaše mobilní výtvory, fotky i videa, třídit je a dělat s nimi mnoho psích kusů.
Potud budiž – trochu znejistíte při poznání, že Google dokáže poznat, co na těch fotkách je. Tedy pokud napíšete do hledání “pes, Vánoce, strom, cokoliv…”, s děsivou přesností vám vytřídí fotky psů, vánočních stromků, stromů, lesů…
Navíc aplikace sama od sebe vytváří skupiny fotek Míst (dle GPS souřadnic) a Věcí (dle toho, co na fotce Google pozná). No a na mých kurzech fotografování vždy zmíním, že v Americe v aplikaci mají i třetí kolonku: Lidé, kde se fotky třídí podle obličejů.
A že, dodával jsem vždy, v Evropě to pustit nejde, protože podobné skopičiny nepovolují zákony na ochranu osobních údajů.
Jenže pak na mě před pár týdny jeden z účastníků kurzu – student ČVUT to byl – pohlédl jako na opravdového nekňubu a pravil: “Ale to přece jde pustit i tady, trvá to pár vteřin,” a ukázal pár desítek fotek z maturitního plesu, které Google s neuvěřitelnou přesností vytřídil.
No a měl pravdu – opravdu to trvalo pár vteřin. Pro informaci: na iPhonu mi stačilo pustit oblíbenou aplikaci Hola, které virtuálně můj mobil na chvíli přesunula do USA. V mobilní aplikaci Fotky Google pak přibyla možnost “Seskupit podobné obličeje”. Jednoduše jsem ji aktivoval a za pár minut začalo vše fungovat. Jak prosté…
Podstatná informace zní, že hned pak je možné se odpojit od “americké” polohy, a “přemisťovací” aplikaci Hola smazat – rozpoznávání obličejů pak bude nadále fungovat, ač mobil bude zpět v ČR. (Nemusím snad zdůrazňovat, že pokud byste se do tohoho experimentu též pouštěli, činíte tak na vlastní nebezpečí a až vás Europol zavře, mně nenadávejte!)
A pokud byste chtěli jednodušší metodu, v níž není třeba nic simulovat a fixlovat, stačí odletět do USA, tam si onen čudlík aktivovat, a pak se spokojeně vrátit zpět, sekupování bude pracovat i když už budete v „zakázané“ Evropě. (Každopádně mám dojem, že Google se opravdu nijak zvlášť nesnaží toto “obcházení” blokovat, což by mohl – ostatně, i onen čudlík i nápověda – najdete ji zde – jsou v češtině…)
“Kdo je tohle?” Nepovím…
Jak to celé vlastně funguje? Podobných informací je překvapivě málo, ale sám Google na svých stránkách popisuje, že vytváří tzv. modely obličejů – podrobně jsem to nezkoumal, ale zjevně se jedná o nějaký digitální popis klíčových charakteristik obličeje (vzdálenost očí, nosu, úst atp…)
Samozřejmě, až přejde prvotní nadšení/šok, začnou vás napadat otázky: Opravdu Google tyhle modely nikde jinde nepoužívá? Opravdu je drží jen a jen v prostředí mého účtu? Opravdu si je někde neukládá a neporovnává třeba s jinými? Opravdu to celé nemůže dopadnout nějak špatně? Opravdu to vše neuteče na internet, kde pak každý najde už navždy zcela vše?
To je už asi na každém, jak se k tomu všemu postaví – pravda je, že Google ve své výše zmíněné nápovědě k “seskupování obličejů” slibuje, že při vypnutí této funkce všechna data smaže… Můžeme mu to věřit? Inu…
Každopádně, ač mám poměrně pevné nervy, rozhodně jsem nevyslyšel žádost Googlu, abych připsal ke každé “přihrádce” jméno “vytříděného” člověka – “Kdo je tohle?”, ptá se. Prostě si říkám, že Google u modelu tváře mé manželky nebo dcery nemusí mít i její jméno (ne že by to nebyl schopen poznat nějak jinak….)
Každopádně, aniž bych chtěl nějak mudrovat, tento pokus mi ukázal, že soukromí je vlastně čím dál tím větší fikce… Pokud s takto děsivou přesností dokáže rozpoznávat lidi bezplatná hračka v mobilu, co vše asi dokáží třeba bezpečnostní služby… Vlastně si říkám, proč ještě vůbec nějací známí teroristé běhají po světě, když by je dokázal pochytat i můj obyčejný iPhone…
Tak, text je dopsán, a já můžu konečně udělat to, na co se už pár týdnů těším: s úlevou ono seskupování vypnout. Přece jen, ne všechno musí můj mobil umět.
[social-bio]
Tak takových technologií je už plno mnoho let, jen se o nich moc neví a nepíše. Používají se už od dob jednoduchých počítačů a kamer či fotoaparátů, dokonce ještě v době, kdy většina dat byla analogových a pak se digitalizovala dodatečně skenery.
Je to sice jiz starsi vlakno, takze Google mozna udelal nejake osetreni.
Provedl jsem pripojeni via VPN do USA, nova volba se objevi a jde zapnout. Ale po chvili se opet switch sam vypne.
Tak si sam i odpovim. Je treba predtim provest reset dat. Pote jiz prepinac zustane aktivovany, vsechny fotky se znovu pretridi a tedy neprijdu o ne. Navic po nekolika hodinach prisla zprava, ze bylo rozpoznano 200 obliceju.
Diky za clanek.
Mně po prvním pokusu připojení přes VPN (USA) a zapnutí funkce aplikace rozpoznala akorát nějaké psy. Po pár týdnech jsem se znovu zkusil připojit a aplikace rozpoznala mě (ale jen na pár nejnovějších fotkách).
Podezřívám google, že k rozpoznávání dochází výhradně tehdy, když je člověk připoje přes VPN (USA) a zároveň má spuštěnou aplikaci, protože od té doby se mi nepřiřadila jediná fotka…
Nechci být dlouhé hodiny nebo celé dny připojený přes cizí VPN…
Tak pokud mám fotky v online službě (navíc americké), tak musím počítat s tím, že provozovatel a státní orgány (přinejmenším v USA a EU) k nim mají přístup a budou v nich vyhledávat (a identifikovat obličeje). To se děje a nic s tím neudělám a pouze si mohu vybrat, jestli bude tato technologie na mé fotky využívána pouze Googlem, NSA a dalšími a nebo budu z jejích výhod čerpat i já.
Ono to s tou přesností rozpoznávání obličeje je kdovíjaké, nedávno psali, že umělá inteligence Google roztřídila obličeje černochů, kteří si nahráhli své fotografie do Google Photos do kolonky opice/gorily…