V druhém ročníku Cestopis roku, ceny Hanzelky a Zikmunda, zvítězil Ladislav Zibura s knihou Prázdniny v Evropě. V kategorii cestopisná fotografie byla nejúspěšnější Jana Kašparová se snímkem Midnight Fun Run.
Měl jsem tu čest být mezi porotci obou soutěží a předávat ceny na slavnostním ceremoniálu na zámku v Dobříši a děkuji všem čtenářům za zaslané tipy na cestopisy i přihlášení fotek do soutěží!
Můj původní text naleznete níže na stránce, zde je text tiskové zprávy, která všechno hezky shrnuje.
2. ročník CENY HANZELKY A ZIKMUNDA: Dvojnásobný triumf stopaře Ladislava Zibury
V pátek 14. února, v den sto prvých narozenin cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda, byli vyhlášeni vítězové soutěže o nejlepší cestopis roku. Druhý ročník Ceny H+Z opanoval Ladislav Zibura s knihou Prázdniny v Evropě (BizBooks 2019), která získala prvenství v hlavní kategorii Nejlepší cestopis roku i v kategorii Nejpůjčovanější cestopis v českých knihovnách. Zibura tak navázal na loňský úspěch, kdy Svaz knihovníků vyhlásil rovněž jeho titul Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii (BizBooks) nejvyhledávanějším cestopisným dílem.
V kategorii cestopisná fotografie byla nejúspěšnější Jana Kašparová se snímkem Midnight Fun Run.
Výbor pro udělování Ceny H+Z se rozhodl ocenit rozhlasový počin roku – dílo Pocta Miroslavu Zikmundovi dramaturga Rádia Retro Tomáše Černého a režisérky Táni Smržové.
„Ve srovnání s minulým ročníkem jsme měli možnost hodnotit více textů, jejichž autoři mají ambici říci více o zemi, v níž cestují, nikoliv jen projektovat svoje ego do místa, kde už před nimi byly desetitisíce lidí,“ zhodnotil letošní hlavní kategorii člen poroty Jan Rybář.
Pětičlenná porota hlavní kategorie nominovala ze čtrnácti přihlášených publikací do užšího výběru pět titulů: Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě (BizBooks), Jiří Kalát: Všichni tady lžou (Šimon Ryšavý), Julie Urbišová: Doma v NOLA (Radioservis), Pavel Svoboda: Napříč Asií (vlastním nákladem) a Busny: TAM – Jedeme do Afriky (Jota).
Nakonec všichni porotci hlasovali pro Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury. „Ziburova kniha je vyvážená jak po obsahové, tak po grafické stránce. Splňuje všechna kritéria kvalitního cestopisu. Je autentická, zábavná, čtenář se dozví mnohé o atmosféře země, kudy autor cestuje,“ shrnula názor poroty její členka Milena Holcová.
„Porotu velmi zaujal také text Jiřího Kaláta Všichni tady lžou. Autor zajímavě zpracoval svoje zkušenosti z Izraele a Palestiny. Snaží se o objektivitu. Čtenář má možnost si udělat vlastní názor, což je velmi cenné. Bohužel při hodnocení knize uškodila mizerná grafika a nekvalitní fotografie,“ dodala Holcová
Nejlepší cestopisnou fotografii roku 2019
Nejlepší cestopisnou fotografii roku 2019 vybírala porota z šestnácti set sedmdesáti přihlášených snímků. Do finále jich postoupilo pět – od autorů Jany Břížďalové, Igora Mikuly, Jany Kašparové, Kristýny Kvapilové a Michala Norberta. Cenu si odnesla Jana Kašparová se snímkem Midnight Fun Run, k němuž poznamenala: „Fotografie vznikla na cestě do Inuviku, kde jsme se s přáteli účastnili půlnočního běhu na 10 km. Cesta po nové ´dálnici´, zvířený prach a slunce nízko nad obzorem vytvořili krásnou atmosféru. V červnu již slunce za polárním kruhem nezapadá, což dává prostor pro dlouhé výlety a šílené nápady.“
Člen poroty Jan Rybář k vítězství Jany Kašparové prohlásil: “Letos se sešlo skutečně hodně skvělých fotek a finální výběr byl těžší než vloni. Snažili jsme se vybrat fotografii, která je opravdu cestovatelská – tedy kombinuje jak vizuální stránku, tak cestovatelské emoce i kouzlo okamžiku. A to fotografie Midnight Fun Run naplňuje.“
Dílo Pocta Miroslavu Zikmundovi, jež se Výbor pro udělování Ceny H+Z rozhodl ocenit jako rozhlasový počin roku 2019, vzniklo z desítek hodin historických zvukových záznamů ke 100. narozeninám legendárního cestovatele. „Projekt umožnil také připomenout důležitou osobnost, bez které by dost možná nebyla sláva H+Z taková, jaká byla – režiséra a interpreta reportáží Karla Pecha,“ uvedl jeho autor Tomáš Černý.
Slavnostní vyhlášení vítězů a udílení cen proběhlo opět na zámku Dobříš, kde Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem v roce 1951 psali svoje knihy po návratu z první velké cesty do světa. V průběhu večera vystoupili Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Jaroslav Uhlíř a Tam Tam Batucada. Moderovali herečka Zdeňka Žádníková – Volencová a rozhlasový moderátor Vladimír Kroc.
Poroty soutěží
O vítězi v kategorii Nejlepší cestopis roku rozhodovala porota ve složení spisovatelka Milena Holcová, redaktorka Denisa Novotná, žurnalista Petr Voldán, básník, textař a herec Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka a novinář a publicista Jan Rybář. Ten byl zároveň ve fotografické porotě spolu s Veronikou Souralovou z Czech Photo, Tomášem Turečkem, šéfredaktorem české verze National Geographic, fotografem a hercem Divadla Járy Cimrmana Petrem Bruknerem a Pavlem Schreiberem z firmy CeWe Color.
Pořadatelé
Cenu Hanzelky a Zikmunda vyhlašuje Výbor pro udělování Ceny H+Z, který tvoří spoluautoři knihy Století Miroslava Zikmunda: filmař, režisér Petr Horký (autor stejnojmenného filmového dokumentu nominovaného na Českého lva), dokumentarista Miroslav Náplava (mj. editor digestů knih H+Z) a rozhlasový moderátor Vladimír Kroc (autor CD Život se rovná přesnému součtu náhod a alternativního komentáře k novým vydáním původních filmů H+Z).
Partneři Ceny Hanzelky a Zikmunda za nejlepší cestopis roku 2019
Piranha Film, webcestovatelu.cz, Český rozhlas Radiožurnál, Srdcaři.cz, Czechphoto.org, Pilsner Urquell, Nadační fond Zdeňky Žádníkové, Spolek pro využití odkazu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, Reportér Magazín, Muzeum JV Moravy ve Zlíně, Olympus, Fotolab, Nadace Tipsport, KadeL Software, Trigema, CardHouse, FotoGuru.cz a Eurovia a Veolia.
Oficiální fotografie z vyhlašování
Původní text:
Fotili jste na cestách? Hlaste se do soutěže!
V únoru budou vyhlášeny výsledky druhého ročníku Ceny Hanzelky a Zikmunda – cestopis roku, a také “podsoutěží” včetně nejlepší cestovatelské fotografie.
A protože mám tu čest být tak jako vloni mezi porotci, ptám se: četli jste některý z nominovaných cestopisů? A pokud ano, čím vás zaujal?
Plus samozřejmě: pokud máte nějaké skvělé fotky z uplynulých 12 měsíců, přihlaste je do soutěže (až deset snímků) – pozor, uzávěrka je už v neděli 19. ledna!
Slavnostní ceremoniál proběhne v pátek 14. února na zámku Dobříš, kde cestovatelé psávali své knihy. Postupně budou vyhlášeny nejlepší cestovatelské fotografie, nejlepší rozhlasová zahraniční reportáž, nejčastěji půjčovaný cestopis v knihovnách a konečně nejlepší knižní cestopis. Spolumoderovat akci bude Vladimír Kroc, který stál u zrodu této soutěže.
To vše v přímém přenosu Radiožurnálu, který soutěž pořádá spolu s dalšími zvučnými jmény, mezi nimiž je například společnost Czech Photo (organizátor Czech Press Photo) nebo firma Fotolab.
Podrobnosti najdete na stránce Cestopisroku.cz
Soutěž o nejlepší cestovatelskou fotografii H+Z
Zúčastnit se soutěže o nejlepší cestovatelskou fotku může kdokoliv, stačí fotografie nahrát na speciální stránce spravované společností Fotolab/Cewe. Fotografií může být až deset, podmínkou však je, aby vznikly v od půlky ledna 2019 do půlky ledna letošního roku. To vše je třeba stihnout do neděle 19. ledna (původní termíny 14. ledna byl prodloužen).
Porota: Veronika Souralová (ředitelka Czech Photo), Petr Brukner (herec, člen divadla Járy Cimrmana), Tomáš Tureček (šéfredaktor české verze National Geographic), Pavel Scheiber (ředitel společnost CeWe Color) a já, tedy Jan Rybář. Podrobněji o porotě na této stránce.
Tedy: máte-li krásné fotky, hlaste se! Jen prosím, v tomto případě mi to prosím nepište, abych si zachoval odstup. Na rozdíl od soutěže Cestopis roku, kde budu za osobní doporučení knížky moc rád…
Soutěž Cestopis roku – cena Hanzelky a Zikmunda
Do druhého ročníku této ceny bylo nominováno čtrnáct titulů, z nichž vybere ty nejlepší odborná porota (viz níže)
Porota: Milena Holcová (spisovatelka), Petr Voldán (novinář a moderátor), Denisa Novotná (publicistka a nakladatelská redaktorka) a Jan Rybář.
Pokud jste některou z těch knížek četli, budu moc rád za váš názor, proč se vám ten či onen cestopis líbil. Stačí zanechat komentář níže pod tímto textem. Nemohu slíbit, že se jím budu řídit, ale opravdu moc o něj stojím, bude to hodně cenné vodítko…
Cestopis roku 2019 – nominované knihy (v abecedním pořadí)
- Monika Benešová: Moje Pacifická hřebenovka – Ze dna až na vrcholky hor. Motto 2019
- Marika Dumková: Busny – TAM – Jedeme do Afriky. Jota 2019
- Marika Dumková: Bushy – ZPĚT – Vracíme se z Afriky. Jota 2019
- Honza Drobný & TEKY: Vždy je cesta aneb Ztracený bílý muž a pochroumaný pes napříč kontinenty. Galén 2019
- Stanislav Havlíček: Syn buvola: wen Anyar – V Agoku s Lékaři bez hranic. Paseka 2019
- Jiří Kalát: Všichni tady lžou – Velké zmatky ve Svaté zemi. Nakladatelství Šimon Ryšavý 2019
- Lucie Kutrová: 151 dní Pacifickou hřebenovkou. Universum 2019
- Jiří Pruša a kolektiv: Evropské ostrovy z nebe. Galileo training 2019
- Pavel Svoboda: Napříč Asií – z Moskvy do Bangkoku. Nákladem autora, 2019
- Tomáš Šebek: Nebe nad Jemenem – V jihozápadní Asii s Lékaři bez hranic. Paseka 2019
- Michal Třetina: Jak jsem jezdil do nebe – průsmyky Alp a Pyrenejí. Nakladatelství Flétna 2019
- Julie Urbišová: Doma v Nola – Přechodná adresa: New Orleans, Louisiana. Radioservis 2019
- Martina Josífek Zelinková: S Bílým rytířem za sv. Jakubem – Na koloběžce z Tanvaldu do Santiaga de Compostela. Nakladatelství Flétna 2019.
- Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě. BizBooks 2019
Pro doplnění: V prvním ročníku Cestopis roku, ceny Hanzelky a Zikmunda, zvítězila kniha „Transsibiřská Odysea“ autorky Iny Píšové. Ve fotografické části zvítězil Petr Vydra se snímkem „Čekání na příliv“, cenu za nejlepší instagramovou fotku z cest obdržel Marcel Konečný za snímek „Madagaskar“.
Podrobnosti o minulém ročníku jsou zde.
Záznam předávání cen v roce 2019
Četl jsem: Michal Třetina: Jak jsem jezdil do nebe – průsmyky Alp a Pyrenejí. Nakladatelství Flétna 2019
Inspirativní a uchvacující.