Canon R6 – konečně nová éra (podrobná recenze)

Canon R6 je jedním z nejdůležitějších foťáků posledních let – mimo jiné kvůli tomu, že poodhaluje, jak si Canon představuje svět “pořádných” bezzrcadlovek příští dekády. A jeho úspěch či neúspěch ukáže (řečeno s mírnou nadsázkou), kam celý svět fotografování směřuje.

Tohle je trochu netypická recenze – na rozdíl od většiny podobných textů na tomto webu není jejím hlavním smyslem bádat nad tradičními otázkami á la “jak ta hračka fotí z hlediska věčnosti”.

Pes
Právě pro focení „pohyblivých cílů“ je to stroj opravdu skvělý – jeho ostřící systémy i rychlost nadchnout i ty, kteří si říkají, že „lepší než full frame zrcadlovky Canon R6 přece být nemůže“. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Foťák jsem si půjčil na dva týdny kolem Vánoc 2020 a používal v “běžném režimu” rodinného focení. A zajímala mě vlastně jedna jediná otázka: je toto opravdu řada, která se stane jednou z hlavních voleb nadšených začátečníků i méně náročných profesionálů? Tedy něčím, co po minulých 15 let představoval třeba Canon 5D?

Anebo tu otázku můžu položit ještě mnohem osobněji: “Je toto už konečně pořádná full framová bezzrcadlovka, kterou bych si mohl koupit?”.

A má stejně osobní (a tedy i nesporně subjektivní odpověď) zní: Ano, sláva, konečně něco rozumného! (Byť tedy těch pixelů by mohlo být trochu víc, viz dále)…

Stejně tak se dá tato recenze shrnout do jediného prostého konstatování: Je to opravdu hodně sympatický foťák, s nímž byla radost fotit.

Canon R6 je sympatický (a proč to je důležité)

Pokud si říkáte, že slovo “sympatický” není ve světě špičkové techniky zase tak zásadní, dovolím si vám oponovat.

Full frame zpravidla není pro fotografa první foťák – a v případě tohoto modelu budou mezi jeho majiteli především zkušenější borci, kteří již mají pár (či hodně) fotografických let odžito. Ať už s něčím obyčejnějším, nebo v mnoha případech právě s předchozími generacemi full framů.

Canon R6
Canon R6 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

A pro ně se dá shrnout ono podstatné opět v jednoduché větě: Když tento foťák vezmete do ruky, skvěle vám do ní padne, paráda. Za pár desítek vteřin si vše osaháte, najdete staré známé funkce. Za pár minut jste s foťákem kamarádi a spokojeně začnete fotit. Co víc si přát?

Pro mě osobně je zrovna ta sympatičnost hodně důležitá – přiznávám, úplně první full frame od Canonu (Canon R – článek zde) mně na podzim roku 2018 prostě moc sympatický nebyl. Nedokázal totiž odpovědět na prostou otázku: a proč bych měl kvůli němu opouštět svět mých oblíbených full frame zrcadlovek? Co nového mi přinese?

V čemž je další zásadní kus odpovědi, proč je Canon R6 opravdu důležitý mezník: prostě už dává smysl. Je mile skladný, skvěle se drží, velmi dobře se ovládá, a rychlost a přesnost ostření jsou opravdu pozoruhodné.

Reklama

Možná si nyní říkáte, že už jsem asi prostě takový ten starý fotograf, co není nadšený z nových věcí – ale kdepak, já mám bezzrcadlovky hodně rád a dlouho spokojeně fotím na Fujifilmy (krom zmíněného full framu Canon 5D iii). A už pár let si říkám, že v hledání něčeho malého a dobrého nakonec skončím tam, kde mnozí mně podobní: u řady Sony A7, což je prostě šikovná volba pro ty, kteří dokáží z full framů vytáhnout maximum, a zároveň nepotřebují opravdu ultraprofesionální použití.

Právě v podobně banálních situacích dávají prostě full framy smysl – velký snímač je tu nespornou výhodou. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Stávající model Sony A7 iii je už opravdu hodně povedený, byť ve srovnání třeba s Canonem 5D pořád ještě v některých detailech ne zcela dotažený foťák.

Svým způsobem tedy bude nesmírně zajímavé sledovat, jak bude za dva tři roky tento segment foťáků pro náročné amatéry a nepříliš náročné profesionály vypadat. Kolik z nás bude fotit se těmi stroji? A do jaké míry budou nové modely Canonu (R6 a o stupeň vyšší R5) definovat novou podobu světa náročnějšího focení? (Pokud se ptáte, proč nezmiňuji Nikon, jejich nové modely jsem si zatím nestihl půjčit, tedy na mé mentální mapě chybí, brzy to napravím.)

Podtrženo a sečteno: tohle vše je dalším pohledem na význam Canonu R6 – ano, toto už začíná dávat smysl, ano, pro mnoho zkušenějších fotografů se opravdu tato řada stává platnou variantou pro další roky. Což je mnohem víc, než se může zdát na první pohled.

V kombinaci s pevnou padesátkou je Canon R6 opravdu překvapivě skladnou a elegantní „hračkou“ na rodinné a cestovatelské focení. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Jak Canon R6 fotí – skvěle, samozřejmě

Součástí skoro každé mé recenze z uplynulých mnoha let je dumání na tím, jak který foťák fotí. Tady to moc smysl nemá – odpověď je zjevná: Canon R6 fotí samozřejmě skvěle.

Mnohem podstatnější je ale, viz výše, jiné konstatování: používat ho je opravdu radost. Ony dva týdny, co jsem ho testoval, jsem používat “setový” univerzální objektiv Canon RF 24-105mm F4L IS USM (cca 30 000 Kč) plus klasiku všech klasik, “pevnou padesátku” Canon RF 50 mm F1,8 STM (cca 6 200 Kč).

Zimní testování má v sobě zakódovanou jistou nevýhodu, že prostě ty barvy nejsou tak zářivé jako třeba v květnu. A tak jsem si spíše hrál v interiérech: a právě focení různých vánočních detailů s onou padesátkou prostě bylo to, čím si měl Canon R6 rychle získal. A čím nadchne nové majitele tohoto stroje… Jak jsem již zmínil, je to prostě radost…

mlha
Trocha zimních barev. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Plus kombinace tělo a pevná padesátka je prostě fantasticky skladná, až elegantní (přičemž elegance tělo + objektiv u bezzrcadlovek není zrovna pravidlo)… V běžném provozu na Canonu i Fujifilmech používám jen pevné objektivy. I proto je pro mě osobně důležité, že toto je přesně typ foťáku, který je možné se dvěma pevnými skly nacpat do nevelké brašny a vyrazit někam do světa.

Druhou rovinou, která mi hodně padla do oka, byla pohodlnost ostření a rychlost – Canon R6 dokáže pořídit až dvacet snímků za vteřinu, což vzhledem k značnému počtu psů mezi příbuznými dávalo přes Vánoce a svátky velké možnosti testovat různé systémy ostření.

A opravdu to funguje skvěle – přijde mi zbytečné popisovat zde všechny možné varianty, ale důležité je zaznamenat, že 1. kontinuální ostření (Servo) je opravdu silná zbraň (tady jsem velmi cítil pokrok oproti mému zrcadlovkovému Canonu). 2. snad vůbec poprvé jsem vzal na milost technický fígl, který jsem vždy striktně vypínal: ostření na oko. Tady funguje opravdu velmi dobře. Při vánočním lovení dětí příbuzných se ona schopnost fixovat se na oči doopravdy hodila.

Zkrátka, rychlost a ostření jsou spolu s pohodlným ovládáním a onou mýtickou “sympatičností” opravdu silnými stránkami.

Valašská kulisa konce roku. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Stejně tak nesporně stojí za zmínku stabilizace obrazu – Canon se v tiskových podkladech k tomuto foťáku chlubí, že IBIS (tedy In-Body Image Stabilisation) spolu se stabilizací v objektivech poskytují “nejlepší stabilizaci obrazu na světě”… U většiny foťáků to nijak moc nezkoumám (zásadnější pro mě, viz výše, je třeba to, jak se foťák drží a ovládá). Ale je pravda, že to funguje opravdu pozoruhodně – není problém přitáhnout si něco hodně na blízko a v místnosi použít třeba patnáctinu. Zda je to vše nejlepší na světě, to neumím, posoudit, ale funguje to hezky.

Psychologický problém: jen 20 Mpx rozlišení

Pokud bych měl nyní vypíchnout něco mírně kontroverzního, není třeba moc hledat, je to obsaženo v hlavních “definičních” vlastnostech tohoto foťáku – Canon R6 nabízí jen rozlišení 20,1 Mpx. K čemuž rychle dodejme, větu, která zaznívá na stránkách tohoto webu mnoho let v bezpočtu podob: více pixelů obecně neznamená lepší fotky, ba mnohdy naopak – zejména u levnějších foťáků s menším snímačem s sebou větší rozlišení nese výrazně vyšší šum na stejných hodnotách ISO (a tedy i obecně horší fotky).

Ještě jednou trocha mlhy a situace, kde full frame prostě vyhraje. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Vyšší počet pixelů mají šanci ocenit jen opravdoví znalci, přičemž mnozí fotografové ze staré školy by nejspíš konstatovali, že i ti “fajnšmekři” si to spíše jen namlouvají.

Se značnou dávkou sebejistoty je tak možné říci, že je to prostě jedno.

Ale psychologicky tam těch 20 Mpx někde na pozadí bude trochu drhnout – prostě jsem si skoro jist, že v okamžiku, kdy fotografové vytáhnou oněch (v danou chvíli) cca 74 000 Kč za tělo, že je to prostě zabolí. A řeknou si, nemohlo to být přece jen o chlup více, aby se mi ti s full framy od Nikonu neposmívali? (Můj asi 8 let starý Canon 5D ii má 22,3 megapixelů).

Každý na tuhle otázku odpoví asi trochu jinak, ale téma to prostě je a bude. Samozřejmě, pak je tu ještě “pokročilejší” bratr Canon R5 a jeho 45 Mpx… Jen je třeba si nachystat o 50 000 Kč více… (Cena je nyní kolem 122 000 Kč).

Amba
A na závěr ještě jeden pes, tentokrát jménem Amba, kterého nemají ostřící body problém ulovit. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Canon R6 – shrnutí ve dvou větách

Canon R6 je klíčovým modelem, který má zcela reálnou šanci stát se oblíbenou volbou náročných amatérů a udávat tak směr tomu, kam se bude fotografování v příštích letech posouvat. Obrazové výkony jsou výborné, foťák se skvěle ovládá, systémy ostření i rychlost snímání otevírají nové obzory i stávajícím majitelům full frame zrcadlovek.

Canon R6 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS R6 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:


Poznámka: i fotografie z této galerie je možné načíst v původní velikosti, v rohu náhledu je třeba okopírovat jméno souboru (např. DSC02296) a pak do prohlížeče zadat odkaz na způsob https://www.fotoguru.cz/files/DSC02296.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS R6

Canon R6 je klíčovým modelem, který má zcela reálnou šanci stát se oblíbenou volbou náročných amatérů a udávat tak směr tomu, kam se bude fotografování v příštích letech posouvat. Obrazové výkony jsou výborné, foťák se skvěle ovládá, systémy ostření i rychlost snímání otevírají nové obzory i stávajícím majitelům full frame zrcadlovek.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • skvělé obrazové výkony
  • nevelké rozměry a výborná ovladatelnost
  • pokročilé systémy ostření + rychlost

Cons

  • rozlišení snímače by “psychologicky” mohlo být větší
  • hodilo by se ještě jedno funkční tlačítko navíc
  • cena je stále relativně vysoká
Reklama

8 komentářů

  1. S Canonem je to vůbec sranda…

    RP je použitým snímačem a i v mnoha parametrech (bohužel bez utěsnění + GPS) v podstatě CSC či chcete-li bezZ ekvivalentem 6DmkII (https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-RP-vs-Canon-EOS-6D-Mark-II), stejně jako R „rovná se“ 5DmkIV (https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-R-vs-Canon-EOS-5D-Mark-IV) ovšem paradoxně velmi smutně pouze s jedním slotem – zřejmě, aby nekanibalizoval právě R6, i když kdo z polo až profíků by chtěl tak „pohodlné“ ovládání sliderem, že 😀

    Jelikož Canon oproti Sony zatím prostě neumí rychlé čipy s nízkým šumem a už vůbec ne za rozumných nákladů, neb si je na rozdíl od Sony (jenž dodává všem ostatním) produkuje jen pro sebe, je těch „pouhých“ 20Mpx holt (m.j.) daní za těch 20fps. Z obchodního hlediska je tu též nemálo cítit obava z možné kanibalizace o dost dražší (vzhledem k dramatickému overheatingu ve videu spíše notně předražené) vlajkové R5.

    Jelikož i vzhledem k silicon krizi jsou mkII jak R6, tak R (tím hůře RP) zřejmě v totálně absolutním nedohlednu je v případě Canonu buď třeba smířit se s těmi jen 20Mpx nebo chvíli vyčkat a jít do Sony A7mkIV (ačkoli nevěřím, že konečně bude mít alespoň trochu rozumnou pleťovku pro bělochy), jenžto ještě letos dorazí – tedy snad…

    Nikon potažmo Pentax atp. berou už jen pravověrní ultrafans a ti, kdož si myslí, že se svými „prodeji“ (a tedy i alespoň jakous takous sw podporou) mají šanci přežít déle jak 2 max. 3 roky 😉

    ..no, BABO RAĎ :o)

  2. Dobrý den Honzo, předem děkuji za tento test, který mi lépe přiblížil mnou zvažovanou R6, ale v podstatě mám problém s dvěma parametry – rozlišení a výdrž baterie. V současné době již přes dva roky celkem spokojeně fotim na RP a opravdu co se týká fotek, jsem spokojen, ale video je za mě hrůza, a to právě začínám pomalu točit častěji a častěji. U R6 bych tedy využil 4K 60fps, předpokládám 4K konečně bez cropu, rozlišení 20mpx na rozměr delší strany 150cm je podle mě prostě málo a ta výdrž na baterii také zabolí. Jelikož mám na RP kvalitní skla, nechci přecházet k jiné značce, ale při porovnání parametrů… Být R5 za 100, raději bych si připlatil za něj.

  3. No, dívám se na tu fotku slečny s rouškou a pokud je bez úpravy, tak mě teda dost zaráží jak moc je vyhlazená. Dělá to foťák, nějaký filtr, bylo to foceno rovnou do JPG se zapnutými úpravami přímo ve foťáku nebo čím to je. Protože když to porovnám s A7 III, tak ta má strukturu úplně všude a ostrost daleko vyšší. Nebo je to objektivem?

    • Jan Rybář

      Zdravím! Hmm, tak toto neumím zodpovědět – je to zcela obyčejný JPG přímo z foťáku zcela bez úprav (jediné, co jsem mohl mít zapnuté, by mohl být Picture Style Landscape)… Tedy nevím… JR

  4. Som canoňák ( kôli cene ) majú lepšiu cenovú politiku ako konkurencia, na druhú stranu mal som možnosť pracovať aj inými značkami a môžem povedať, že canon neni najlepší, je to taký kompromis kvality a ceny. Hlavne my už roky u Canonu vadí šum snímača, jak u zrkadloviek, tak bezrkadloviek napr. Canon M50, ale aj full frame Canon RP ktorý vlastním, má tak obrovský šum, že aj ďaleko menší snímač vynikajúceho foťáku( kamery ) akou je napr. Panasonic G9 je na tom minimálne o triedu lepšie so šumom. O sony ani nehovorím……. tá je na míle ďaleko od Canonu čo sa šumu týka + dokonalý AF. Vždy je niečo za niečo, každá značka má svoje plusi aj mínusi. R5 – R6 ?? do detailov neviem posúdiť ? mal som ich na Worshope Canon – požičanú som mal R5. Ale to bolo za krásneho slnečného dňa a tak šum ( v zlom osvetlení ) to nedokážem posúdiť, ostatné veci ako stabilizácia na čipe ( konečne lebo môj staručký Olympus OMD E5 Mark II ju má výbornú na čipe už roky…… ), AF ( dokonca konečne ) už aj presný na oko, tam bol vporiadku fotky krásne ostré, vylepšili sa značne konečne už aj video-parametre, ale tie dokážu dnes už aj omnoho lacnejšie prístroje. Som ale rád, že technologické novinky čo mali iné značky má konečne aj canon, čakalo sa na to dlho. Cena za telo je obrovská, uvidíme či trh zareaguje pozitívne na modely R5 a R6.

  5. Viliam Gerbel

    Dobrý deň, fajn pohľad na R6. Fotím si pre radosť momentálne na EOS 80D. Po vyjdení R6 a R5 som sa rozhodol, že si urobím radosť s novým foťákom. Chcem použiť časť starých skiel a R6a R5 majú stabilizáciu a dobré ostrenie. Hlavný záber sú krajinky, potom rodina, portrét, cesty. Fotky tlačím občas. Na prezeranie mám 32″ 4K monitor. Nakoľko neviem odhadnúť, na čom budeme prezerať fotografie o pár rokov, či na 8K, alebo 16K rozlíšení, ľavým okom pozerám na 45 megapixelov R5. Neviem, ale či tá mašina je ešte pre radosť. Na druhej strane viem fotoaparát kúpiť na firmu a rozdiel medzi R6 a R5 bude cca 800 euro. Bude ten výstup v kvalite fotografie natoľko vidieť, že to za tých 800 euro stojí. Video viac-menej nepoužívam. Možno by bolo zaujímavé množstvo detailov pri krajine, alebo možnosť orezu krajina, príroda, makro. Nepotrebujem rozdiel medzi 6 a 5, kvôli egu, ale kvalitný výstup z fotoaparátu.

  6. Pěkný pohled Honzo 🙂
    Nicméně uvidíme, až co A7 iv 😉
    Podle mě až tento kousek (snad letos 😉 bude onen SVATÝ CSC FOTOGRÁL :))
    …pro hybridshootery tutáč i VIDEO, tedy vykrade-li A7s iii 😉

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*