Canon PowerShot V1 nabízí kombinaci malých rozměrů, relativně velkého snímače (většího než nejdražší mobily) a výbavy mířící především na tvůrce videa. Jak točí, jak fotí, co od něj čekat? Zde je má podrobná recenze…
Canon PowerShot V1 míří na tvůrce obsahu
Pro koho je a kam ve světě foťáků vlastně patří tahle novinka? Ta nejjednodušší odpověď zní: na tvůrce videí. Protože první věcí, kterou si na tomto foťáku všimnete, je malá “mrtvá kočka”, jak se přezdívá onomu chlupatému krytu chránícímu mikrofon před poryvy větru.
A ano, Canon se ve svých materiálech nijak netají tím, že jde především o model pro ty, kteří chtějí výkonný stroj na točení videa s dobrou obrazovou kvalitou – lepší než u mobilů, což má na starosti relativně velký a zbrusu nový snímač o velikosti 1.4 palce. A zároveň chtějí model, který je skladný a lehce přenosný.
Čímž se dostáváme k dalšímu bodu, který není možné přehlédnout: chybí zde hledáček a natáčení videa i focení tedy probíhá jen pomocí výklopného displeje (což je relativně pohodlné), byť samozřejmě, v plném slunci toho mnoho vidět není.
Ale samozřejmě je možné i fotit a jsem si jistý, že pro část majitelů tohoto foťáku bude focení stejně nebo i více důležité než točení videa. Zkrátka: role fotoaparátu by se nám z úvah o roli tohoto modelu neměla vytratit.
Navazuje navíc na tradici slavné řady PowerShot, k níž patří i oblíbené a opravdu kapesní jednopalcové kompakty Canon G7 X, které jsou navzdory “stáří” v posledním roce hitem mezi mladšími uživateli (recenze Canonu G7X mark III zde), ale také třeba Canon G1 X Mark III (recenze zde), do kterého Canon dokázal umístit APS-C snímač ze začátečnických zrcadlovek.
Canon PowerShot V1 se tím písmenem V ve jménu nicméně hlásí i k předloňskému Canonu V10 (recenze zde), malému a zajímavému modelu právě především pro točení videa.
Zkrátka: rolí má tahle novinka mnoho, očekávání jsou nemalá, a jak to tedy celé funguje? Foťák (nebo kameru, chcete-li) jsem měl možnost si půjčit ještě před jejím oficiálním představením a poctivě ji otestoval.
Video: Co umí Canon PowerShot V1 – 8 minut v 4K
Canon PowerShot V1 – klíčové parametry
A jaké jsou tedy klíčové technické parametry tohoto modelu?
Canon Powershot V1 – specifikace | |
---|---|
Objektiv | 16–50mm, F2.8–4.5 |
Snímač | 22 Mpx, 1.4 palce |
Video | Až do 4K 30 fps / 4K 60 fps s cropem, log |
Další parametry | Speciální chladící systém |
Zvuk | Stereo mikrofon s odnímatelným krytem |
Ovládání | Otočný displej, není hledáček |
Rozměry | 118,3×68×52,5 mm, hmotnost 426 g |
Podrobněji vše ještě rozebereme v dalším textu, z tabulky je však zřejmé, že zásadními prvky jsou právě relativně malé rozměry, ale zároveň poměrně velký snímač. Plus nepřehlédnete důraz na kvalitní záznam nejen obrazu, ale i zvuku.
U objektivu je zcela zásadní, že začíná na opravdu hodně “širokoúhlých” hodnotách, což se jednak obecně velmi hodí, ale hlavně to má zásadní výhodu při používání “oříznutého videa” při točení v 4K do 60 snímků za vteřinu: i onen “crop” je totiž stále ještě dostatečně “široký” a tudíž použitelný.
Canon PowerShot V1 – co se mi líbilo
Velký snímač je pro kvalitu záznamu opravdu zásadní
Tedy ano: jak už jsme zmínili, zcela zásadní je u tohoto modelu velikost snímače, která dělá přesně to, co dělat má: kvalita videa i fotek je opravdu viditelně lepší než u (zejména levnějších) mobilů. Jde o zcela novou velikost, kterou Canon, ani nikdo jiný, ještě nepoužil – velikost 1.4 palce. Pro rychlou orientaci to znamená, že jde o mnohem větší fyzické rozměry, než mají mobily, ale také třeba tzv. profesionální kompakty (ála „jednoplacové“ Canony G7 X). Ale zároveň to jsou rozměry menší než třeba začátečnické zrcadlovky s APS-C snímačem.
Poznámka: Možná jste si všimli, že se trochu zdráhám napsat, že “snímač má velikost 1,4 palce”. Protože nemá. Stejně jako tzv. jednopalcový snímač nemá ani náhodou jeden palec, jde o historické a zkrátka hodně zavádějící názvosloví. Rozměry jednopalcových snímačů jsou zhruba 13,2 na 8,8 mm a zde tedy budou ještě větší. Což se prostě počítá, ale s rozměry palce to moc společného nemá.
Nejlépe to zahlédnete z kvality fotek i videa – i zde zkrátka funguje ona dávná logika, že větší snímač prostě znamená vyšší kvalitu fotek i videa. Tedy: tohle je jedna z velkých výhod tohoto PowerShotu.
Zvuk je u Canonu V1 opravdu klíčový
Každý, kdo někdy točil video, zná zásadní pravidlo: chyby v kompozici záběrů diváci přehlédnou, nikdy však neodpustí špatný zvuk. A právě to je další silná stránka tohoto foťáku: zvuk umí zachytit opravdu velmi dobře. Testoval jsem to v různých situacích, včetně točení v opravdu větrném odpoledni v Divoké Šárce a byl s kvalitou záznamu velmi spokojený.
Zde navíc opravdu platí, že Canon V1 opravdu bez problémů porazí jakýkoliv mobil – a to díky oné malé “mrtvé kočce”, tedy chlupaté ochraně mikrofonu odborně zvané protivětrný kryt (nebo windscreen). Naprostou většinu poryvů větru prostě opravdu odfiltruje – a dělá to výrazně lépe než podobné softwarové nástroje jako například redukce poryvů větru u iPhonů 16.
Stejně tak je velmi dobrá kvalita jako taková – a nesporně je možné foťák používat pro záznam zvuku bez dalších mikrofonů (což není zcela běžné, protože vzdálenost kolem metru a půl už může být pro kvalitu dost osudová). Jen je třeba dát si pozor na zvuk ventilátoru, viz dále.
Důraz na chlazení a snadnou ovladatelnost
Pokud byste hledali aktuálně “velké téma”, které se týká mobilů i foťáků, je to nesporně přehřívání: moderní zařízení zkrátka potřebují hodně výpočetní síly, které s sebou často nese vznik tepla. A Canon se proto rozhodl zakomponovat přímo do tohoto foťáku i chladící ventilátor, což se opravdu hodí.
Ale pozor: opravdu doporučuji nepřehlédnout možnost ventilátor dočasně vypnout, pokud se spustí při natáčení, může být slyšet v záznamu. (Vypnout je ho možné v menu).
Stejně tak je zjevné, že Canon klade velký důraz na propojitelnost tohoto modelu s mobilními telefony pro rychlé sdílení a předpokládám, že bude fungovat i s pozoruhodným streamovacím systémem Canon Live Switcher (recenze zde). To jsem zatím nezkoušel, protože jsem vše testoval ještě před oficiální premiérou, kdy aplikace nebyla aktualizovaná.
Zkrátka: nesporně to bude opravdu šikovný nástroj pro různé varianty využití v multimédiích. Přičemž platí to zásadní: že kvalita záznamu i zvuku opravdu překoná mobily (zda všechny, anebo jen ty levnější, o tom se budou mnozí v budoucnu s gustem hádat, ale ve zvuku a boji s poryvy větru má navrch zcela nesporně).
Ani v roli foťáku se Canon PowerShot V1 neztratí
Canon PowerShot V1 jsem samozřejmě testoval i ve “starém dobrém” světě fotografování a jak vidíte z ukázkových fotek zde v tomto článku případně ve videu, dopadá to též velmi dobře. Hodně se hodí parametry objektivu, zejména na širokoúhlém konci, kde má 16mm (což už je rozměr skoro ultraširokoúhlý). To je cenné samozřejmě především u videa, ale i u fotek je to užitečný parametr. Plus v šikovných rukách je velmi slušně možné pracovat s hloubkou ostrosti, tedy s tím, že jsme ve snímku schopni držet různé zóny ostrosti a neostrosti. Viz například fotky s květinou a šálkem kávy. Tohle je prostě opět něco, co drtivá většina mobilů nenabídne.
Canon PowerShot V1 – na co pozor
Hledáček je prostě hledáček
Tahle věta tu prostě zaznít musela: hledáček prostě někdy chybí. Když jsem točil v Divoké Šárce v ostrém březnovém slunci, občas jsem prostě dost bojoval s tím, abych vůbec něco na displeji viděl. Což samozřejmě není v pravém smyslu “chyba” tohoto foťáku – je to prostě jeho vlastnost. Ale protože míří zejména na tvůrce videí s mobily v rukách, není to stížnost moc zásadní. Fotografům nicméně “pořádný” pohled občas chybět bude.
Je malý, skladný, ale ne kapesní
Komu se občas po kapsách “válí” legendární jednopalcové kompakty á la Canon G7 X nebo Sony RX100, rychle si všimne, že tahle novinka prostě není kapesní. Ano, je malá, je skladná, vleze se do kapsy u bundy, ztratí se na krku, o batohu nemluvě. Ale kapesní prostě není. Což je relativně cenný parametr – v éře mobilů je prostě poměrně snadné stát se na oné “kapesnosti” tak trochu závislým.
Velikost snímače počítá, ale APS-C je přece jen větší
A do třetice je dobré myslet na to, že se tento PowerShot bude muset poprat s konkurencí strojů, které jsou sice o něco větší, ale nabízejí ještě větší snímač. A tedy o něco větší kvalitu záznamu videa i fotek. Což se bude téměř jistě týkat i přímo novinek od Canonu.
Jinými slovy: bude napínavé sledovat, jak bude pro uživatele důležitá velikost snímače, rozměry foťáku a ostatní výbava. Jak vím z mé osobní zkušenosti, dost často to je “o fous”, zda se rozhodnu, že chci s sebou na výlet přece jen “větší snímač”, nebo “menší foťák”, nebo nakonec jen obyčejný mobil. Zkrátka: bude to napínavé…
Canon PowerShot V1 – shrnutí recenze ve dvou větách
Canon PowerShot V1 nabízí pozoruhodnou kombinaci skladných rozměrů, velmi dobrých obrazových výkonů a schopnosti záznamu videa, která z něj dělá zajímavou možnost pro tvůrce obsahu toužící překonat úroveň mobilních telefonů. Nemá hledáček, což je trochu omezující, a do budoucna bude muset svádět boj s konkurencí i od Canonu.
Canon PowerShot V1 – další fotografie z testu
Shrnutí recenze
Canon PowerShot V1
Canon PowerShot V1 nabízí pozoruhodnou kombinaci skladných rozměrů, velmi dobrých obrazových výkonů a schopnosti záznamu videa, která z něj dělá zajímavou možnost pro tvůrce obsahu toužící překonat úroveň mobilních telefonů. Nemá hledáček, což je trochu omezující, a do budoucna bude muset svádět boj s konkurencí i od Canonu.
7.8
Pros
- velmi dobré obrazové výkony
- propracovaný systém záznamu zvuku
- skladné rozměry
Cons
- chybí hledáček
- není to kapesní kompakt
- konkurence je nemalá
Dobrý den, Honzo, díky za fajn recenzi. Určitě zajímavý přístroj – a já mám slabost pro obrazové podání Canon. Jen poznámka: díval jsem se do různých zdrojů, jestli náhodou Canon ty sáňky na mikrofon neudělal kompatibilní také s externími digi hledáčky pro řadu Powershot Gx X (resp. EOS M), ale nejspíš ne. Za mě je zcela jednoduché a vyzkoušené řešení za pár stovek gumový hledáček-měch s lupou (např Swivi), který se přigumičkuje na displej (nebo se na něj jenom přitiskne). Není to možná elegantní a sofistikované, ale minimálně pro dovolenkové focení to prostě funguje.
Aha, to je zajímavé řešení, prozkoumám… Co se týče kompatability blesku/sáňek, to jsem – přiznám – nezkoušel, ale tu se bude hodit spíš nějaký LED panel… Ať se daří, JR