Site icon FotoGuru.cz

Canon PowerShot PX: foťák i hračka ovládaná hlasem (recenze)

Canon PowerShot PX je první “chytrý” fotoaparát, který dokáže automaticky fotit a natáčet třeba na rodinné oslavě. Především to je ale zajímavá hračka, kterou je škoda nevyzkoušet. Pojďme to trochu prozkoumat.

Tohle je trochu nezvyklá recenze – obvykle se pouštím do testování pořádných foťáků, srovnávám je s dalšími modely, hodnotím kvalitu obrazu, mudruji nad tím, pro jaký typ fotografů jsou určené. U Canonu PowerShot PX nic z toho nemá moc smysl – naprosto nezapadá do žádné ze zaběhnutých kategorií. A podstatná je vlastně jediná otázka: jak moc bude lidi bavit si s touhle kapesní foťáko-kamerkou hrát.

I proto jsem si ji na pár dní zkusil a otestoval. Základní poznatek: mé dcery byly z “Pixie” nadšeny a překvapivě dlouho si s ní dokázaly hrát, “povídat” a fotit se. Čímž mě tedy přesvědčily, že to vlastně celé dává větší smysl, než se může na první pohled zdát.

Canon PowerShot PX jsem testoval i v pražské Divoké Šárce. Zde je na stativu, sám o sobě je vysoký jen mírně přes 8 cm, tedy se bez problémů vleze do kapsy. Horní část je otočná horizontálně, objektiv se uvnitř umí pohybovat i vertikálně. To vše pomáhá sledovaní postav.

Co Canon PowerShot PX umí

Canon PowerShot PX umí pořizovat fotky i natáčet video, přičemž je velmi dobře schopný sledovat lidské tváře, otáčet se za postavami a pořizovat překvapivě zajímavé fotky. Stačí ho tedy postavit na stůl, skříň, kamkoliv, odkud jeho optika dobře uvidí. Kamerový systém je přitom hodně “ohebný”: dokáže se otočit až 340˚ horizontálně a 110˚ vertikálně.

Reklama

Objektiv má relativně solidní rozsah: od 19 do 57 mm (po přepočtu), případně je možné použít až čtyřnásobný zoom digitální, což ale samozřejmě výrazně zhoršuje kvalitu. Snímač má necelých 12 Mpx a velikostí je spíše na úrovni obyčejných kompaktů (1/2.3 palce)… Což je dobré vědět, protože zkrátka opravdu velké obrazové výkony ve smyslu pořádných foťáků zde není možné čekat.

Tuším, že zrovna já vás moc nezajímám, ale co se dá dělat. V dobrém světle jsou výsledky velmi solidní. Neupravená fotka v plné velikosti.

Zásadní součástí celého toho “hraní si” je mobilní aplikace, přes kterou je možné kameru ovládat. Připojí se přes Bluetooth a/nebo wi-fi. K čemuž dodejme, že po pár minutách se mi metodou pokus/omyl vše opravdu podařilo spárovat. Ale hlavně: po celou dobu mých testů právě s připojením nebyly vůbec žádné problémy, což mě naprosto nadchlo. (Ano, já vím, že by to mělo být samozřejmé, ale po mnoho let platilo: připojit iPhone k jakémukoliv foťáku může být dobrodružství s nejasným koncem.) Zkrátka připojení fungovalo bezchybně, a to i venku.

Trocha květů v předjaří. Neupravená fotka v plné velikosti.

Co Canon PowerShot PX dělá? Zábavu na večírku

Jak to celé má smysl používat? To, že jde především o hračku, jsme si již řekli. Vyplývá z toho i situace, kdy má vše dle mého největší smysl: a to je rodinná akce, večírek, zahradní slavnost.

Abych to vyzkoušel, nejdříve jsem postavil foťáček právě při rodinném setkání na poličku a zapnul Auto shooting, tedy automatické focení. Což je jedno z hlavních kouzel Canonu PowerShot PX: prostě si tam jen tak stojí, “dívá se kolem” a čas od času udělá nějakou fotku nebo pustí nahrávání videa. Ano, zní to mírně šíleně, ale po několika pokusech mě to vlastně docela začalo bavit, o mých dcerách nemluvě. K čemuž ještě dodejme, že vše se dá nastavit: jak často má Pixie něco vyfotit, jak moc se má otáčet a zoomovat.

Video: Co umí Canon PowerShot PX – test přímo v terénu, 6 minut

Je tedy možné prostě foťáček nechat, ať si dělá, co chce – a vědět, že čas od času (nebo hodně často, dle nastavení) nějakou fotku pořídí. Na hraní opravdu dobré.

To je tedy jedna z hlavních možností, jak vše používat – prostě uvěřit, že to “automatické focení” může občas přinést vážně zajímavé fotky na památku.

Aplikace navíc dokáže fotky třídit podle obličejů a přes ni je možné systému říct, aby třeba vašemu obličeji dával vyšší prioritu, a fotil tedy více “svého páníčka” než ostatní.

Kouzlo hlasových pokynů aneb hrajeme si dál

To podstatné jsem ale zatím zmínil jen okrajově: Canon PowerShot PX je možné ovládat hlasovými pokyny. A vážně to funguje.

Tedy: k foťáčku můžete prostě přijít a říct mu: Hello Pixie! Take a picture. (Ahoj Pixie, udělej fotku)… A on zahvízdá, čímž dá najevo, že rozumí. A fotku udělá.

Stejně tak je možné Pixie říct jiným hlasovým pokynem, aby začala natáčet video nebo zastavila automatické focení. Anebo požádat, aby si pro focení našla někoho nového (Find somebody else) – což hezky funguje v souvislosti se schopností sledovat obličeje a držet fotografovaného v záběru.

Zde jsem při rodinné sešlosti nechal foťák automaticky cvakat – a občas to opravdu vypadalo zajímavě. Neupravená fotka v plné velikosti.

Tedy v praxi: Pixie stojí na skříni a občas si něco vyfotí nebo natočí. Pak se k ní přiřítí účastník akce a zavolá na ni, že chce fotku. Foťák najde jeho obličej a případně přenastaví pozici kamery. A cvakne. Tedy říci systému, aby vyfotil ještě někoho jiného smysl určitě dává. Zahvízdá a začne lovit někde kolem.

Reklama

Mluvit na Pixie můžeme v několika jazycích, česky tedy ne, ale ono těch pokynů je opravdu jen pár, tedy to nijak nevadí.

Reklama

Zajímavé využití: fotky a video pod širým nebem

A pak je třeba zmínit ještě třetí scénář (prvním bylo automatické focení, druhým “hulákání” na Pixie pro společné fotky na večírcích). Oním třetím scénářem je použití Canonu PX k natáčení venkovních záběrů, což můžete snadno zahlédnout v doprovodném videu.

Velká výhoda focení/filmování venku, zejména v dobrém světle, je zjevná: bude to prostě vypadat lépe než v interiéru. V praxi si umím představit, že by si někdo mohl na dovolenou přibalit nevelkou Pixie do batohu a občas s ní natočit nějakou videozdravici ze zajímavého místa.

Anebo samozřejmě, pokud váš život nemůže být bez velkého přívalu selfies, i to je nesporně jedna z cest. Fotky se samozřejmě dají z ovládací aplikace překopírovat do mobilu a hned dál posílat na všechny možné sítě.

Canon PowerShot PX můžeme ovládat pomocí šikovné aplikace, nastavit jde mnoho položek, včetně toho, jak často bude Pixie cvakat při automatickém focení.

Pro mě osobně by byla možnost natáčet “mluvící záběry” právě ta nejcennější věc: točím hodně videí a neustále bojuji s tím, že se nevidím. A velmi špatně se mi pak hlídá, abych byl v záběru přesně tam, kde chci být. A v tom mi Canon PowerShot PX opravdu hodně pomáhal – stačí prostě vypnout automatické focení a mobil používat jako spoušť – přičemž přesnou podobu záběru je možné sledovat na dispeji (u fotek i videa)…

A navíc: i zde bude fungovat sledování obličeje, tedy pokud bych chtěl být při nějaké moudré promluvě v pohybu, kamera mě uhlídá (což je hezky vidět na doprovodném videu).

Škoda jen, že Pixie nemá vstup pro mikrofon (ve videu používám externí mikrofon a následnou synchronizaci při střihu).

Takto vypadá náhled v mobilu při focení přes aplikaci.

Canon PowerShot PX – kde jsou limity

A na co si dát pozor, pokud byste se rozhodli si foťák koupit? To podstatné je, že kvalita fotek ve slaběji nasvíceném interiéru není s ohledem na velikost snímače nijak oslnivá. Což je prostě třeba přijmout jako fakt a počítat s tím, že zcela nejlepší fotky budou vznikat v intenzivním světle, případně ideálně přímo venku za slunného počasí.

Taktéž není možné přeceňovat dovednost systémů trefit vždy ideální záběr, ale ani to, myslím, nikdo moc nečeká. Na radosti z toho, že pár fotek z automatického focení vždy dopadne zajímavě, to nic nemění.

Plus, jak jsem zmínil, pro pořádné natáčení videa by se opravdu hodila možnost připojit mikrofon, ale to už bychom prostě po Pixie asi chtěli moc.

A ještě jednou já (omlouvám se, dcery nechtěly). Je zřejmé, že nejlépe vše bude dopadat v dobrém světle, světlo méně intenzivní snímač zvládne hůř. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon PowerShot PX – shrnutí

Canon PowerShot PX je technologicky zajímavou kombinací foťáku a kamery, která dokáže oživit různé domácí i venkovní akce a opravdu se stát poloautomatickým domácím foťákem pro různé příležitosti. Díky hlasovému ovládání i povedené aplikaci může být i nástrojem pro mírně ambicióznější práci, byť především to je opravdu milá hračka.

Canon PowerShot PX – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon PowerShot PX lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon PowerShot PX na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

 

Shrnutí recenze:

Exit mobile version