Canon PowerShot Golf – co umí dálkoměr s foťákem: recenze + video

Canon PowerShot Golf je první PowerShot, který není určený primárně na focení, ale na měření vzdáleností na golfovém hřišti. Fotit i točit video nicméně umí, a proto jsem se ho rozhodl otestovat.

Proč jsem testoval další z řady pozoruhodných PowerShotů

Proč vznikla tahle recenze? Rovnou přiznávám, že golf jsem zkoušel hrát v životě zhruba třikrát, a nečekejte tedy ode mě sofistikované zhodnocení tohoto stroje z hlediska golfisty. Vyzkoušel jsem ho však hodně podrobně, a tak mi snad golfové neznalosti odpustíte.

Ale hlavní důvod, proč jsem si nemohl nechat ujít tento test, je vlastně jiný: v minulých letech jsem otestoval všechny pozoruhodné PowerShoty, které Canon vytvořil. A slovo pozoruhodné opravdu sedí – byť někdy by bylo lepší použít spíš slovo “kuriózní”. Totiž: po mnoha letech, kdy PowerShoty byly zkrátka kapesní někdy až trochu nudné foťáčky, poslední tři z nich byly vážně vždy speciální.

Canon PowerShot Golf
Canon PowerShot Golf patří především na golfová hřiště – ale hrát si s ním je možné i jinde, třeba v kouzelné krajině Slovenského ráje. Rychlofotka mobilem

Canon PowerShot Zoom (recenze zde) z roku 2021 je něčím na pomezí foťáku a dalekohledu (tvarem připomíná právě zde testovaný PowerShot Golf).

Canon PowerShot PX (recenze zde) byl o rok později zase zábavný tím, že se mu dají dávat hlasové pokyny v klíčových situacích – třeba na večírcích při skupinovém focení, a tak ho ovládat na dálku.

A Canon PowerShot V10 (recenze zde) z loňského roku má pro změnu jednopalcový snímač a dají se s ním (mimo jiné) točit skvělá lektorská videa, protože si lektoři mohou vyladit přesný záběr na náhledu v mobilu a nemusí s natáčením otravovat manželku.

Zkrátka uznejte, že golf negolf, i letošní novinku jsem prostě musel otestovat.

Canon Powershot Golf Recenze
Jak Canon Powershot Golf funguje v jednom o obrázku: laserovým dálkoměrem ukážeme na cíl a v dolní části snímku se objeví absolutní vzdálenost 85 metrů. Žlutá funkce Slope započítává i výškový rozdíl (zde mírně do kopce) a golfistovi radí, že má odpálit trochu dál. Poznámka: nejedná se o záběr z PowerShotu, zelené a červené prvky jsem tam „domíchal“ v Photoshopu.

Canon PowerShot Golf – shrnutí funkcí

Abych to celé příliš nezkomplikoval – nejprve rychlé shrnutí. Pro golfisty nepůjde z hlediska funkcí v zásadě o nic překvapivého. Pro negolfisty dodejme, že při hraní je užitečné až nezbytné mít možnost měřit přesně vzdálenosti: pro výběr hole (dle vzdálenosti jamky), ale třeba i jen pro zmapování terénu, získání informací o vzdálenosti různých prvků na hřišti (lesík) a tak podobně.

Ve své základní funkci tedy tento laserový dálkoměr umožňuje rychle a intuitivně měřit vzdálenosti (v metrech, případně yardech, přičemž 1 yd = 0,9144 m). Přesnost měření je dle oficiálních údajů ±1,0 yd při měření do 100 yardů a ±2,0 yd nad 100 yardů (nad 91 m).

Canon PowerShot GOLF
Canon PowerShot GOLF na oficiálním snímku – na horní hraně je patrná spoušť a tlačítko menu. Zdroj: Canon.cz

Kromě přímého měření je zde i funkce Slope, kterou golfistům opět netřeba vysvětlovat – pro “obyčejné smrtelníky”: jde o vzdálenost upravenou o výškový rozdíl, což je opět důležité pro správný odpal. (Funkce jde vypnout, aby hráč neporušoval pravidla například při turnaji).

Video: Co umí Canon PowerShot Golf – 9 min v 4K

A krom této funkce dálkoměrné umí tato kapesní hračka i fotografovat a natáčet videa – fotky mají zhruba 11 Mpx a objektiv nabízí zhruba šestinásobné optické přiblížení (410 mm po přepočtu), přičemž je možné přiblížit ještě digitálně na dvojnásobek (dvanáctinásobné přiblížení až 820 mm), kdy už ale kvalita jde dolů – viz dále…

Kukátko se nabíjí jednoduše přes USB-C, pro záznam fotek je potřeba pořídit si MicroSd kartu.

Canon Powershot Golf Recenze
Tady mi Canon uložil fotku se vzdáleností více než půl kilometru, což je úctyhodný výkon.

Jak se Canon PowerShot Golf ovládá

Ovládání je přímočaré a intuitivní: vše se dá zvládnout kombinací několika hlavních knoflíků a páček. Největším z nich je knoflík Power ON/ x /Photo, přičemž písmenkem x zde nahrazuji specifický symbol slunce/světla/ paprsku, viz ilustrační fotografie.

Tímto knoflíkem se dálkoměr zapíná – stačí ho několik vteřin zmáčknout. Vypínání nehledejte, vše se po určité době nečinnosti uspí samo.

Další ovládací prvky ovládají obecná nastavení (Menu), přibližování (Zoom) a spouštění nahrávání videa (červený knoflík). Plus na boku je ještě výmluvně nazvaný přepínač Laser, kterým se vypíná a zapíná hlavní dálkoměrná funkce. Když je zapnutá, k dispozici jsou obě klíčové funkce: měření i pořizování fotek/videa. Vypnutím laseru se z PowerShotu Golf stane kapesní foťáček.

Canon PowerShot GOLF
Pohled na zadní stranu s dioptricky nastavitelnou očnicí a tlačítky pro zapínání videa a zoomu. Zdroj: Canon.cz

Jak a co Canon PowerShot Golf měří

I u hlavní funkce, tedy měření vzdálenosti, je logika přímočará a intuitivní: jednorázové namáčknutí spouště změří vzdálenost a ukáže ji v hledáčku. Pokud budeme spoušt držet namáčknutou po delší dobu, systém bude neustále přeostřovat a ukazovat nové a nové hodnoty. Což se opravdu hodí ve chvíli, kdy potřebujeme rychle proskenovat a proměřit složitější systém překážek, objektů, čehokoliv (v té chvíli bude svítit na displeji písmeno S).

A ještě jedna měřící funkce stojí za zmínku: čas od času se v hledáčku objeví symbol praporku – a to tehdy, kdy měříme vzdálenost k nějakému objektu, za nímž ještě něco je. Tedy například pokud zaměřím strom, za nímž do dáli ubíhá louka, objeví se právě symbol praporku. A říká: použil jsem prioritu měření nejbližšího bodu, tedy se počítá to, na co laserový paprsek dopadne nejdříve – a zároveň systém ví, že za stromem je ještě volný prostor. Což se celkově hodně hodí.

Canon Powershot Golf Recenze
Symbol zeleného praporku znamená, že dálkoměr změřil vzdálenost k nejbližšímu předmětu – a že za ním je ještě volný prostor. Poznámka: jedná se o ilustraci „namíchanou“ v Photoshopu, vzdálenosti tedy neodpovídají realitě. Celková podoba pohledu do hledáčku však ano.

A pak je tu již zmíněná klíčová funkce Slope (Svah), která hráči říká, do jaké vzdálenosti má vést úder holí – protože započítává nejen vzdálenosti, ale právě i výškový rozdíl, což hráči může významně pomoci. Pokud je jamka ve stejné výšce jako místo odpalu, čísla jsou pochopitelně stejná. Pokud má míček letět na vyvýšené pozice, Slope bude udávat vyšší číslo (je třeba mířit dál), pokud úder bude směřovat do nižších pozic, číslo bude nižší – výškový rozdíl je třeba započítat a mířit “níže”.

K čemuž ještě dodejme, že – pokud to dobře chápu – funkce Slope je pravidly zakázána, ale samozřejmě je možné ji použít třeba při průzkumu hřiště. A při hře je možné ji vypnout – a dálkoměr dá spoluhráčům najevo blikajícím modrým světlem, že je vše v pořádku a hráč nepodvádí.

Další klíčovou funkcí v nastavení je volba v menu mezi módem Range (Vzdálenost) a Range + Photo, při níž máme dvě logické možnosti. V prvním případě bude PowerShot Golf pouze měřit vzdálenost, v druhém po domáčknutí spouště pořídí fotku (nebo přes “červený knoflík” začne točit video).

Canon Powershot Golf Recenze
Funkce Slope (Svah) napovídá golfistovi, zda je cíle výše či níže. A žluté údaje v metrech naznačují, že by měl „pálit“ o něco dál. (Pardon, pokud používám poněkud negolfové výrazy)… Vzdálenosti jsou zde reálné, zelené a červené prvky opět dodány úpravou.

Jak Canon PowerShot Golf točí a fotí

Jak už jsem zmínil, klíčovou funkcí je měření vzdálenosti, ale mě pochopitelně zajímalo i to, jak dopadá funkce doplňková: tedy pořizování fotek a videa. Samozřejmě, nebylo by fér porovnávat výkony s opravdovými foťáky, na druhou stranu: je to Canon. A je to zajímavé.

Fotky i video má smysl pořizovat především pro dokumentaci hry, hřiště, vzdáleností. Jak jsem už zmínil, je možné nastavit, aby dálkoměr svá měření zaznamenával – pokud domáčkneme spoušť, vznikne fotka, stejně tak můžeme pustit i video. Data o vzdálenosti se tak propíší do fotky, případně videa (to však může nahrávat jen maximálně jednu minutu). Na kartě je pak prostě dokumentace hry, vzdáleností, hřiště.

Canon Powershot Golf Recenze
Pokud zapomenete PowerShot Golf v kapse, může vám pomoct vyfotit třeba zpěvačku na mnoho desítek metrů – 410 mm optického přiblížení se prostě počítá a kvalita je velmi solidní. Byť samozřejmě, výkony pořádného foťáku to nejsou. Zde na tradičních trzích ve Spišské Nové Vsi na Slovensku.

Plus samozřejmě, pokud vypneme funkci Laser, v ruce nám zůstane vlastně jen fotoaparát / videokamerka – data už se nezaznamenávají, pouze fotografie a video. Nemalým limitem pro “normální focení” je samozřejmě konstrukce objektivu, který má zhruba 410 mm a hodí se právě pro to, na co byl navržen: na přibližování.

Canon Powershot Golf Recenze
Ještě jednou trhy ve Spišské Nové Vsi na Slovensku a skupina historického šermu.

Ale na druhou stranu: umím si představit, že majiteli dálkoměru se čas od času může hodit i ta funkce čistě fotografická. Canon PowerShot Golf jsem testoval při výletu na Slovensko a při focení účastníků velkolepého jarmarku ve Spišské Nové Vsi se mi opravdu takto mohutné přibližování hodilo i pro focení lidí (viz fotky)…

Při putování Slovenským rájem jsem si pak občas pustil i laser – a měřil, jak daleko jsou třeba protilehlé svahy na slavných vyhlídkách. Mimochodem, v jednu chvíli mi tam dálkoměr ukázal až 680 m, což je vzdálenost opravdu úctyhodná. (Jaká je maximální vzdálenost pro měření, jsem se nikde nedočetl, ale asi to je jedno).

Canon Powershot Golf Recenze
Smyslem focení se zapnutým záznamem je zmapovat hřiště – vzdálenosti se ukládají do fotky… Zde to tedy není hřiště, ale detaily stromů… Jak čísla napovídají, dívám se hodně dolů…

Jaká je kvalita fotek

A jaká je kvalita výsledných fotek? To možná nejlépe posoudíte z testovacích snímků na této stránce případně ve videu. Samozřejmě fotky není možné porovnávat s “pořádnými foťáky”, na druhou stranu mě ale vlastně výsledné fotky mile překvapily – v některých případech (zpěvačky na pódiu, zvířata, stromy) by bylo možné je opravdu použít, případně i vytisknout, tedy kvalita je vzhledem k doplňkové funkci velmi slušná.

Canon Powershot Golf Recenze
Umím si představit, že tento PowerShot se občas někomu bude hodit pro focení zvěře – i zde není kvalita špatná.

Stejně tak bylo vcelku zábavné přibližovat různé vzdálené kousky přírody při putování krajinou, i když zde asi nebude využití tak významné. (Na druhou stranu: jako doplněk k mobilu, proč ne).

Kdo ví, pokud někdo bude hrát golf třeba v nějaké exotické zemi, určitě nebude špatný nápad přihodit tento PowerShot do kapsy při výletu třeba za zvěří – těch 410 mm se prostě hodí. Jak už víme, jde přibližovat i více, ale při použití digitálních 820 mm už je kvalita opravdu na hraně (a stroj navíc vloží do fotky informaci, že jde o 2 x výřez, nepřišel jsem na to, zda jde vypnout).

Canon Powershot Golf Recenze
Pohled na spokojeně svačící zvíře optickým zoomem…
Canon Powershot Golf Recenze
… a zoomem digitálním, kdy ovšem kvalita už rychle klesá (jde o 820 mm, tedy není divu)… Všechny fotky na této stránce jsou bez úprav, aby je bylo možné posoudit při reálných výkonech…

Stejně tak není možné zázraky čekat od videa, ale jak zahlédnete z ukázek, i zde platí: v dobrých podmínkách jsou výsledky překvapivě dobré – tedy zopakujme, že třeba jako doplněk k mobilu může být PowerShot Golf čas od času vítaným pomocníkem.

Canon PowerShot Golf shrnutí ve dvou větách

PowerShot Golf je první výpravou firmy Canon do oblasti golfu a hráčům dává nesporně skladný a pohotový nástroj na měření vzdáleností. Jako doplňkovou funkci je možné používat pořizování fotek a točení videa, ať už se zapisováním změřených dat, nebo bez nich, což ze zařízení dělá i kandidáta na “výpomoc” například při focení zvířat nebo zpěváků na koncertech.

Další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze:

 

Canon PowerShot Golf

Canon PowerShot Golf je první PowerShot, který není určený primárně na focení, ale na měření vzdáleností na golfovém hřišti. Jako doplňkovou funkci je možné používat pořizování fotek a točení videa, ať už se zapisováním změřených dat, nebo bez nich.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • skladnost
  • přesné a spolehlivé měření
  • solidní výkony při focení i točení videa

Cons

  • jde primárně o dálkoměr, pořizování fotek je spíš doplňkové (což je nicméně logické a není to kritika)
  • kvalita záznamu při užití digitálního zoomu je na hraně (což je opět logické)
  • Poznámka: Toto bodové hodnocení je třeba číst s nadsázkou, přístroj nehodnotím z pozice golfisty.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*