Canon G1 X mark iii se dá popsat vcelku jednoduše: má velký zrcadlovkový snímač poslední generace a “umí” fotky srovnatelné (více méně) se zrcadlovkami obdobné cenové kategorie. A přitom to je opravdu kompakt, který se s trochou snahy dá nacpat do kapsy u džín. Což věru není špatné… Pojďme to prozkoumat trochu blíže…
Úvodní odstavec shrnuje to opravdu zásadní: Canon G1 X mark iii je třetí generací foťáku, která má dopřát jejím majitelům kvalitu zrcadlovky ve snesitelně velkém balení. To je nesporně chválihodná ambice – tlak mobilů hodně posiluje touhu nás všech mít něco malého a šikovného…
Od předchozího, druhého, vydání tohoto foťáku nás dělí skoro čtyři roky, což si pamatuji přesně, neboť to pro mě byla vůbec jedna z prvních recenzí na tomto webu (najdete ji případně zde).
“Dvojka” mě tehdy moc nenadchla, výsledky byly slušné, nikoliv však omračující a hlavně ne zcela srovnatelné s tím, co tehdy uměly zrcadlovky. V tomto smyslu je “trojka” opravdu výrazně dál – v šikovných rukách opravdu fotografům nabízí velmi dobré výsledky ve slušně ovladatelném těle. Byť, viz dále, některé kompromisy jsou přece jen poměrně citelné.Canon G1X mark iii a útroby ze zrcadlovek
Jak Canon zdůrazňuje v tiskových zprávách, útroby tohoto foťáku jsou stejné jako u nejvyšších “pořádných zrcadlovek” v cenové kategorii kolem 40 000 Kč (tělo + objektiv), konkrétně u modelu Canon 80D. Jde tedy o APS-C snímač (24 megapixelů) a nejnovější procesor DIGIC7.
To vše v kombinaci s objektivem se slušným rozsahem 24-72 milimetrů, tedy plus minus tím, co nabízejí zrcadlovky se základním setovým objektivem. Přičemž je s objektivem možné ostřit již od deseti centimetrů, což se hodí při focení různých detailů.
Co ještě zmínit při vyjmenovávání technických parametrů tohoto foťáku? Rozsah hodnot ISO je 100 až 25 600, šum je i při vyšších hodnotách relativně snesitelný, což je docela podstatné, podobně jako stabilizace obrazu (která je nicméně, popravdě, při tomto rozsahu objektivu relativně zbytná).
Rychlost snímání je velmi slušných 9 snímků za vteřinu, což se opět hodí. Jinými slovy, jde o opravdu šikovný univerzální foťák pro široké použití a to je s ohledem na již zmíněnou velikost zcela klíčové pro celkově pozitivní vnímání tohoto foťáku.
Velmi dobrá obrazová kvalita
Samozřejmě, zásadní otázka je, jak dobré fotografie foťák umí – je možné to zahlédnout na fotkách na této stránce. Tedy ano, na to, že se ta hračka dá nacpat do kapsy, z ní lezou obrázky velmi dobré a opravdu se zrcadlovkami srovnatelné.
Ještě možná doplním k té velikosti: Canon G1 X mark iii se opravdu dá nacpat do kapsy u džín (zkoušel jsem), byť to asi nikdo dělat nebude, bylo by to hodně na těsno. Ale kapsa u bundy už je snesitelná, nemluvě třeba o malém baťůžku nebo cyklistově krku.
Když se vrátíme ke kvalitě obrázků, je zřejmé, že foťák opravdu umí splnit to, k čemu byl primárně vytvořen: nabídnout velmi dobrou kvalitu v balení, které člověk na krku nepocítí. A to je opravdu zásadní a to opravdu podstatné.
Testoval jsem ho během pár dní v různých situacích, od mrazivého rána na Valašsku až po večerní oslavu s cimbálovou muzikou a byl v zásadě velmi spokojen s tím, co z foťáku lezlo. Obrázky hezké, rychlost ostření i reakcí velmi rychlá, tedy hurá, v tomto smyslu je možné Canon G1 X mark iii určitě pochválit.
Canon G1 X mark iii vs Canon M5
Pro pochopení toho, co si o Canonu G1X mark iii myslet, je důležité usadit ho do kontextu dalších strojů. Což znamená zmínit především řadu Canon M. Ta měla být odpovědí firmy na stále rostoucí oblibu různých malých a šikovných bezzrcadlovek, zůstala však tak trochu za očekáváním.
Canon G1 X mark iii bude nesporně hodně srovnáván s velmi podobným a zhruba o rok starším Canonem M5. Výkony i parametry jsou si opravdu hodně blízké, krom některých detailů se však liší v tom zásadním: řada M jsou bezzrcadlovky, tedy nabízejí možnost měnit objektivy, Canon G1 X mark iii je kompakt, objektiv je tedy pevně zabudovaný a měnit se nedá.
Což je výhoda i nevýhoda, dle toho, co zrovna si zákazník přeje a jak to bere. Mít možnost měnit objektivy je samozřejmě skvělé, ale cena za to je dle mého poměrně značná: konkrétně model M5 se setovým objektivem už totiž vůbec není malý foťák. Pokud ho dáte vedle sebe s menšími modely zrcadlovek, zejména se skvělým Canonem 200D, výhoda bezzrcadlovky rychle vezme za své – Canon 200D je totiž skoro stejně velký.
To je věc zcela zásadní: marná sláva, zrcadlovka prostě nadále nabízí o hodně navíc. Plus, řekl bych, má i o něco lepší obrazovou kvalitu (setový objektiv zkrátka kreslí o něco lépe). Tedy řadu M s výměnnými objektivy drtí konkurence vlastních zrcadlovek.
Canon G1X mark iii má hlavní výhodu tu, že je opravdu výrazně skladnější – a dle mého tedy obecně rozumnější volbou než řada M.
Ovládání je slušné, pár chytáků to ale má
Krom velikosti je důležité i to, že foťák dobře sedne do ruky a má řadu slušných ovládacích prvků, více než nejlevnějších zrcadlovky. Je tu zajímavě řešený přední roller, samostatný ovladač korekce expozice a další čudlíky.
V šikovných rukách je tedy z tohoto kompaktu možné rychle vytvořit vcelku dobře ovladatelný nástroj. Pravda, je důležité nedat na první dojem – na první pohled totiž na foťáku nenajdete žádné nastavitelné funkční tlačítko a bude se zdát, že například ISO je vždy nutné nastavovat přes menu nebo displej.
Zdání naštěstí klame – v menu lze do role funkčního tlačítka nastavovat poněkud záhadný čudlík vpravo nad zadním rollerem (je na něm stejně záhadný symbol zarovnávání ostřících bodů).
Těžko říci, proč možnost připínat funkce na tento čudlík není nějak zvýrazněná – možná si prostě jen Canon myslí, že u tohoto foťáku nikdo moc po individuálním nastavení toužit nebude. Což je škoda a není to, řekl bych, pravda.
Canon G1 X mark iii a pár kompromisů
Výše zmíněná nedotaženost ovládání je jedna z několika drobností, které v konečném součtu vyznívají ne zcela příznivě pro jednu z možných rolí tohoto foťáku: malém a šikovném stroji pro pokročilé fotografy, kteří by toužili na méně náročné cesty po něčem, co by nahradilo nebo spíše doplnilo jejich dražších zrcadlovky.
Jak už jsem zmínil: obrazová kvalita je velmi slušná a pokud fotograf umí pracovat se silnými stránkami a naopak potlačovat ty slabé, dokáže z něj vytáhnout opravdu skvělé výsledky…
Právě ony detaily mu to však budou trochu komplikovat. Jedním z nich je výdrž baterie, která je opravdu mizerná: 200 snímků dle oficiálních specifikací, což je málo. V reálu to v případě mého testování bylo výrazně více, ale i tak: není možné počítat s tím, že zvládnete fotograficky náročnější celodenní výlet bez dobíjení. Což je otrava.
Dalším detailem je absence 4K videa – to je v zásadě též prkotina a například mně osobně vůbec nevadí. Přece jen, u foťáku za plus minus 30 000 Kč to ale není v dnešní době moc rozumné.
Displej je sice výklopný, ale pouze v poloze vedle těla, nejde jen “odchlípnout” spodní hranu od těla. Tohle je asi hodně individuální, ale mně to docela chybělo.
Plus ano, ten rozsah objektivu by také mohl být o něco delší – těch 72 mm na “dlouhém” konci je v mnoha situacích prostě málo. Dost jsem při tom vzpomínal na můj oblíbený Canon G7 x mark ii, který nabízí rozsah 24-100 mm… Jasně, že má menší čip, nemá hledáček, a není tedy tak pokročilý jako tento jeho brácha, ale…
Že to jsou všechno prkotiny? Ano, nesporně jsou – ale v celkovém součtu jsou docela důležité: Canon G1 X mark iii je skvělý foťák, ale je možné, že právě kvůli těmto prkotinám nedokáže přitáhnout zájem zkušených fotografů pokukujících například po srovnatelně drahých Fujifilmech. A to je prostě škoda.
Canon G1 X mark iii – shrnutí ve dvou větách
Canon G1 X mark iii je povedený stroj kombinující opravdu kompaktní rozměry s velmi dobrými obrazovými výkony srovnatelnými se zrcadlovkami, což z něj činí rozumnou volbu pro toho, kdo touží po něčem malém a šikovném. Otázkou zůstává, zda řada drobných kompromisů neodradí potenciální zájem z řad pokročilejších a náročnějších fotografů.
Canon G1 X mark iii – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížece www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Canon G1 X mark iii
Canon G1 X mark iii je povedený stroj kombinující opravdu kompaktní rozměry s velmi dobrými obrazovými výkony srovnatelnými se zrcadlovkami, což z něj činí rozumnou volbu pro toho, kdo touží po něčem malém a šikovném.
7.6
Pros
- velmi dobrá obrazová kvalita srovnatelná se zrcadlovkami
- opravdu kompaktní rozměry (vleze se natěsno i do kapsy u džín)
- v zásadě velmi slušné ovládání, rychlost i další parametry
Cons
- baterie moc nevydrží
- rozsah objektivu není univerzální
- nemá 4K video, což může někomu chybět
Dobrý den, pro běžné nošení a focení v místnosti bez blesku mám mark I a uvažuji o jeho upgradu, nebo náhradě. Druhou možností by byla Sony cybershot dsc-rx100 vi. Jinak mám zrcadlovku Nikona a bezzrcadlovku Olympus . Co si o tom myslíte?
Děkuji,
Cedrik Haškovec
Tak fotoaparát je to pěkný, ale nedává moc smysl, není až tak kompaktní, aby nahradil bezzrcadlovky a objektiv je celkem nudný a navíc ne moc světelný a navíc neumí 4K video a cena je astronomická. Tak kdo si ho takhle koupí? Podle mne tudy cesta nevede.
Dobrý den
Po přečtení několika recenzí,( ta vaše je nejméně kritická) jsem si pořídil předchozí mark ii dnes bratru za necelých 15 tisíc, tedy plus adapter na filtry(možnost též předsádky Raynox dcr 150) a sluneční clony.
Sice 4 roky starý model, ale poučený z chyb mark i, tady mám pocit, že až mark iv zase opraví spoustu nedotažení. Navíc jsem předpokládal před uvedením spíše nárust rozlišení do 18 mp, zlepšení světelnosti objektivu a snad i možná zvýšení zoomu při zachování velikosti snímače.
Totiž teď chápu mark iii jako zrcadlovku s pevným objektivem za šílený peníz.