Canon EOS M6 – velký čip, malé rozměry (recenze)

Canon M6 nabízí velmi slušné výkony v opravdu kompaktním těle: díky velkému APS-C čipu umí fotky srovnatelné se zrcadlovkami i výrazně vyšších kategorií. To vše při menším rozměru, který se opravdu hodí třeba při toulkách krajinou, kdy potřebujete ušetřit každý gram a centimetr. Pár poměrně zásadních háčků v tom všem však je, a nejde jen o absenci hledáčku – pojďme to prozkoumat.

Canon EOS M6
Canon EOS M6 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Canon EOS M6 patří k bezzrcadlovkové řadě M, která se o místo na slunci začala pořádně hlásit teprve poměrně nedávno. Jistě, první model se objevil již v roce 2012, druhý model se prodával jen na trzích mimo Evropu a Ameriku, teprve Canon M3 se dostal v roce 2015 i na místní trh, a nikoho moc nezaujal – byť mě vlastně docela ano, viz recenze, protože navzdory značné pomalosti z něj šly s trochu snahy vytáhnout “zrcadlovkové” fotky…

Z různých útržkovitých informací je zřejmé, že pro Canon prostě vždy byly klíčové zrcadlovky, a nová M řada (vyžadující nové objektivy, jichž se i nyní tragicky nedostává), stojí trochu mimo firemní priority.

Teprve model M5 se v roce 2017 stal první z řady, který stálo za to brát trochu vážněji (recenze zde), má již hledáček a slušnou rychlost. Počátkem roku 2017 se objevil právě zde zkoumaný lehký a hledáček postrádající Canon M6.

květina v zahradě
U podobných fotografií to zafunguje skvěle – v záběru je plno barev, podmínky jsou ideální, zde budou výsledky zcela stejné jako u výrazně vyšší řad zrcadlovek. Neupravená fotka v plné velikosti.

Doplňme ještě, že krom toho existují i nižší řady: Canon M10 patří k nejrozumnějším strojům pod deset tisíc (i on má velký APS-C čip, byť foťák to je opravdu nesnesitelně pomalý), koncem léta 2017 Canon ohlásil jeho nástupce, Canon M100 míří na nenáročné zákazníky, ale pořád platí, že uvnitř je velmi dobrý zrcadlovkový snímač.

Proč tento historizující úvod? Protože je vlastně docela důležitý: dlouho nebylo jasné, zda Canon opravdu bude tuhle řadu brát vážně, nyní, přece jen, to vypadá, že ano – a že tedy stojí za to ji pořádně prozkoumat.

klášter Lainici, Rumunsko
I ve tmě je možné z foťáku s trochu štěstí a trpělivosti dostal dobré obrázky – zde mnich v rumunském klášteře Lainici na ISO 3200… Neupravená fotka v původní velikosti.

Na Canon M6 jdou nasadit i zrcadlovkové objektivy

Průzkum řady M jsem se tentokrát rozhodl pojednat opravdu pořádně – s Canonem M6 jsem vyrazil do rumunských hor a opravdu poměrně dlouho ho testoval v reálných podmínkách, do nichž je (mimo jiné) určen. Většinu času se mi houpal na krku a putoval po horách, prašných cestách i památkách v údolí.

Právě v podobné roli má patrně největší smysl – snaha mít na krku něco opravdu malého a neotravného je vcelku logická (byť tato logika není zcela přímočará, viz dál)… Po 90 procent času jsem měl na těle základní seťák Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, občas jsem použil i “druhý dlouhý” setový objektiv Canon EF-M 55-200mm f/4,5-6,3 IS STM.

Bígr, Banát
Canon M6 se díky malé velikosti ztratí na turistově krku, a je možné ho proto používat opravdu pohově – zde zapadá slunce nad českou vesnicí Bígr v rumunském Banátu.

A když už jsem se rozhodl hrát si, nosil jsem s sebou i adaptér, který mi dovolil připevnit na tělo i objektivy zrcadlovkových řad, v mém případně jsem přibalil zcela obyčejnou pevnou padesátku Canon EF 50mm f/1,8 STM.

Ten adaptér, mimochodem, stojí docela za zmínku – ač z definice těla řady M potřebují speciální M objektivy, díky němu je možné připevňovat na ně cokoliv jiného canonového, ať už APS-C řady S, nebo i pořádná full framová skla. Což může otevřít i druhou rovinu toho, k čemu může tento foťák být: záložním tělem pro cokoliv většího a pořádnějšího…

Mnich, klášter Lainici
Zde jsem na tělo přes adaptér nasadil pevnou padesátku a získal tedy skvělé portrétní ohnisko se světelností 1,8… Tahat adaptér je nicméně dost otravné… Neupravená fotka v plné velikosti.

Ač tedy Canon M6 nemá hledáček, jeho parametry jsou opravdu velmi slušné – je vybavený “zrcadlovkovým” snímačem s rozlišením 24,2 megapixelů, má nejmodernější procesor DIGIC 7, ostří pomocí duálních pixelů (jak moc to opravdu funguje neumím posoudit) a opravdu hodně se mi hodilo rychlé sekvenční snímání: umí 7 snímků za vteřinu (bez přeostřování dokonce 9, což je vážně slušné…

Tedy ano, potenciál má opravdu velký, zrcadlovkový – a jak ho dokáže naplnit?

Canon M6 umí velmi dobré fotky

Co vše Canon EOS M6 umí, asi nejlépe posoudíte na ukázkových fotkách, je z nich patrné, že se z něj dají vytáhnout fotky opravdu špičkové, zcela srovnatelné nejen se začátečnickými zrcadlovkami, ale i stroji výrazně dražšími.

Testoval jsem opravdu ve všech možných podmínkách, od hor po noční klášter, a s výsledky byl v zásadě spokojený.

Portrtét
Ještě jedna ukázka dobrého světla a dobrého výsledku s obyčejným seťákem. Neupravená fotka v plné velikosti.

Přes tu chválu výsledků a ukázkových fotek se u hodnocení výsledných fotek nedá konstatovat to, co se nabízí: že tahle bezzrcadlovka je vlastně ořezanou a zkomprimovanou verzí stávajících zrcadlovek a že fotí stejně.

Tak to není: shodou okolností jsem před nedávnem testoval novinku Canon 200D s cenou o skoro třetinu nižší (recenze zde) a byl tedy značně zmlsán tím, co ta levná a skladná zrcadlovka dokázala. A tedy: pořád dle mého platí, že ze zrcadlovky se ty hezké fotky dají vytáhnout snáze, v širším spektru situací a s menším procentem fotek nepovedených.

Jinými slovy: v dobrých podmínkách rozdíly nepozná ani cvičené oko, v horších podmínkách bude mít zrcadlovka, a to i zrcadlovka laciná, navrch, a to jak v obrazové kvalitě, tak – překvapivě – třeba v přesnosti a spolehlivosti ostření.

les
Ukázka fotky z krajiny, které někdy vycházejí trochu ploše, zde to vcelku ujde… Neupravená fotka v plné velikosti.

Kamenem úrazu jsou dle mého především objektivy řady M… Rozhodně nejsou špatné a opakuji, co jsem zmínil o pár řádků výše: v dobrých podmínkách se dají srovnat z těmi setovými zrcadlovovými. Když je ale horší světlo nebo složitější kompozice (zejména v krajině), rozdíl se přece jen projeví – obrázky jsou takové nějaké nevzrušivé.

Velmi dobře to je ostatně vidět na příkladu portrétu mnicha, kdy jsem vytáhl adaptér a na tělo nasadil onu pevnou padesátku. Kvalita kresby je prostě najednou přesně taková, jakou bychom čekali u pořádnějších zrcadlovek – jinými slovy: tělo toho prostě umí opravdu hodně a trochu zaostávají setové objektivy.

Pravda tedy je, že adaptér jako takový je poměrně velký a kombinace tělo + adaptér + pořádný objektiv není zrovna moc praktická.

Klášter Lainici, Rumunsko
Navzdory nevalné světelnosti umí seťák i vcelku slušně „rozmazávat pozadí“. Neupravená fotka v plné velikosti.

Ovládání: výklopný displej a šikovné čudlíky

Tak jako v případně hledáčkem vybaveného “bratra” Canon M5 i tu platí, že ovládání je opravdu skvělé: je tu speciální ovladač na kompenzaci expozice plus dva rollery, s nimiž se dá skvěle kontrolovat úplně vše, o funkčním tlačítku nemluvě. Zkrátka, tohle je něco, co obvykle nabízejí až zrcadlovky s výrazně vyšší cenou. A snadnost ovládání je opravdu jednou z velmi silných stránek Canonu M6.

Ostření funguje obvykle rychle, již zmíněné sériové snímání umožňuje zachytit opravdu bleskové sekvence.

KLášter Lainici
Blesk je sice malý, ale tady dokázal vrátit do záběru klášterního zahradníka v protisvětle. Neupravená fotka v plné velikosti.

Ale: jak jsem zmínil výše, v celkovém součtu mi po dnech hraní si přece jen přišlo, že nepovedených fotek bylo více než u srovnatelných zrcadlovek: zejména ostření v horším světle mi relativně často přišlo trochu pomalé a nepřesné (opět ve srovnání s levnými zrcadlovkami). Počty smazaných fotek byly relativně velké.

Což ale vůbec nic nemění na tom již zmíněném: při troše trpělivosti a ochotě více mazat lze z toho malého a lehkého těla dostat opravdu skvělé výsledky, což je nakonec asi to opravdu zásadní.

Osobně jsem byl rád za výklopný displej – je to takový ten typ, který stačí odtáhnout za dolní okraj a zvednout. Pro focení lidí se to opravdu skvěle hodí – naproti tomu nemám rád druhý typ displeje, který je běžný u zrcadlovek: ten, který je nejprve nutné vyklopit vedle fotoaparátu, což je pomalé, nepraktické a nenápadnosti nepřející (byť zase je možné displej otočit dovnitř a tak ho chránit).

Nu ano, pokud se ptáte, zda je na displeji něco vidět ve slunném počasí, tak odpověď samozřejmě zní, že ne: tedy obrázky hor můžeme zkontrolovat až po přesunu do stínu. Ale tak to prostě je (dokupovat k tomuto typu foťáku hledáček jde, ale přijde mi to nápad poněkud nerozumný).

Transalpina road, Rumunsko
Krajiny nepatří zrovna k silným stránkám tohoto foťáku, ale opět platí, že pokud jsou v záběru barvy a světlo je slušné, výsledek ujde. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pro koho je a není Canon EOS M6

Pokud budeme hodnotit foťák jako takový, závěr bude velmi dobrý: přes jisté mouchy (zejména slabší objektiv) se jedná o model nabízející velmi dobré obrazové výkony v lehkém a skladném těle, což z něj činí vskutku rozumnou volbu pro použití, v němž jsem testoval já: pro použití na krku turisty putujícího krajinou.

Pravda je, že když do dumání zařadíme i úvahy o konkurenci, vše se trochu zkomplikuje. Anebo jiným slovy: konkurence pro toto použití je poměrně drtivá, a to i konkurence ze stáje Canon.

Z jedné strany budou na Canon M6 útočit tzv. profesionální kompakty, zejména skvělý Canon G7 X mark ii, který stojí o třetinu méně, je opravdu kapesní a výsledky budou (navzdory menšímu čipu) řádově srovnatelné (řádově = v mnoha situacích, byť zdaleka ne ve všech, to se ví)…

Bígr, Rumunsko
Je to foťák šikovný na rychlé reportážní focení – svět kolem je možné sledovat přes výklopný displej, který je přece jen o něco méně nápadný než hledáček (který by se však hodil, to se ví). Česká vesnice Bígr, Rumunsko. Neupravená fotka v plné velikosti.

Dramatičtější konkurencí jsou začátečnické zrcadlovky, včetně zmíněné novinky Canon 200D, která se nyní (září 2017) prodává v setu za 17 000 Kč, zatímco Canon M6 stojí 23 500 Kč. Jak už jsem zmínil, výsledky ze zrcadlovky budou prostě mnohdy lepší. Rozdíl ve velikosti není už zase tak dramatický (ony hory by šly projít i s Canonem 200D), výběr objektivů pro zrcadlovku je dramaticky větší a cena menší, o hledáčku nemluvě.

Plus: konkurencí je i řada Sony A6300 atp., za úvahu stojí i podobně šikovné a výrazně levnější stroje značky Fujifilm (například Fujifilm X-A3), náročnější uživatel by zase sáhl třeba po labužnickém Fujifilm X100F…

U většiny recenzí konkurenty neřeším, ale zde to jinak nejde: Canon M6 má prostě ve vínku nepříjemnou vlastnost: boj o turistův krk je opravdu lítý.

osel
Osel se mi právě chystá vloupat do auta – a hodí se tedy to, že setový objektiv je poměrně širokoúhlý… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon EOS M6 – shrnutí ve dvou větách

Canon EOS M6 nabízí velmi dobré obrazové výkony v lehkém a kompaktním těle, což z něj činí možnou náhradu za zrcadlovky v situacích, kdy se malé rozměry opravdu hodí. Nohy mu trochu podráží absence hledáčku a konkurence ne o tolik větších zrcadlovek i menších pokročilých kompaktů.

Canon EOS M6 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

 

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS M6

Canon EOS M6 nabízí velmi dobré obrazové výkony v lehkém a kompaktním těle, což z něj činí možnou náhradu za zrcadlovky v situacích, kdy se malé rozměry opravdu hodí. Nohy mu trochu podráží absence hledáčku a konkurence ne o tolik větších zrcadlovek i menších pokročilých kompaktů.

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

  • velmi dobrá obrazová kvalita srovnatelná se zrcadlovkami
  • malé rozměry vhodné pro situace, kdy jsou rozměry klíčové
  • rychlé sekvenční snímání, výborné ovládání

Cons

  • nemá hledáček
  • nevzrušivá kvalita setových objektivů
  • poměrně vysoká cena a konkurence zrcadlovek i kompaktů
Reklama

4 komentářů

  1. Zdravim ve spolek 🙂 mam takovy dotaz a chtěl bych poradit od vas odborniku. Chci si koupit Canon EOS M50, ale teď se divam na Canon EOS M6 a chci poradit ktery je lepši, podotknu, že absence hledačku mě nějak neboli.

  2. Jan Libich

    Myslím si, že řada M si kupce najde, přeci jen kompaktnost je velká výhoda. Je škoda, že objektivy jsou nové a staré jen přes redukci, ale aspoň ta kompatibilita tu je. U Nikonu to nebývá vůbec zvykem a některých dalších značek. Na druhou stranu je fakt, že ergonomie není tak dobrá, jak by člověk chtěl, ale nějaká daň za velikost tu být musí. Cenově to je trochu otázka s tou výhodností, ale není to nic strašného.

  3. Masterboy

    Super, no konečně aspoň něco co Canonu chybí, až teď dohání legendární Sony A6000, A6300 a A6500.
    Snad se to Canonu vyplatí, jelikož má levnější skla. 😉
    jsem tedy zvědavý na tu cenu v setu, přál bych si to tak do 18tis. a s hledáčkem do 22tis.

    Njn nechme se překvapit tedy.

    • Jan Rybář

      Před chvíli jsem ten foťák měl v ruce (na oficiálním představování), vypadá sympaticky – cenu žel nevím, skoro bych si tipl, že Vaše přání je trochu optimistické… Ale uvidíme! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*