Canon PowerShot G9 X Mark II působí nenápadně – i kvůli tomu, že je malý, až titěrný. Zdání ale klame – i mě jeho vzhled “obyčejného kompaktu” zmátl a nic moc jsem nečekal. Ale marná sláva, fotky z něj jsou prostě opravdu velmi dobré.
Tento foťák to možná bude mít docela těžké, protože ho není snadné zařadit.
Na jednu stranu patří do rychle rostoucího a po právu oblíbeného segmentu špičkových kapesních foťáků s tzv. jednopalcovým čipem. Tedy čipem větším než u normálních kompaktů – což znamená dramaticky lepší kvalitu fotek. Špičkové stroje této kategorie (Canon G7X mark ii a řada Sony RX100 a) dokáží za slušných světelných podmínek podávat výkony srovnatelné se zrcadlovkami.
Na stranu druhou je to – na rozdíl od zmíněných vybavenějších “příbuzných” – pořád opravdu “jen” kompakt. Tedy foťák malý, až titěrný (nejmenší mezi jednopalcovými stroji), což ne nutně musí být výhoda. A jeho ovládání je opravdu poměrně hodně ořezané, to vše se startovací cenou kolem 13 000 korun (únor 2017).
Je to hodně, je to málo? Je to hodně na kompakt, ne však nutně na malý foťák, který umí opravdu víc, než se zdá.
Canon G9 X mark ii versus Canon G7 X mark ii
Pokud bych měl z patra říct, které foťáky mě v posledních letech zaujaly nejvíce, byl by mezi nimi Canon G7 X mark ii (recenze z roku 2016 je zde). Prostě mě zcela nadchlo, že ač je opravdu kapesní, lezou z něj skvělé “zrcadlovkové” fotky, výborně se ovládá a stojí vcelku rozumné peníze (cca 17 000 Kč). Samozřejmě, stejně skvělá, ba výbavou ještě lepší je řada Sony RX 100, ale tam už je u novějších modelů cena k třiceti tisícům a výš, co je více méně holý nesmysl.
Ba dokonce tyhle foťáky stále častěji doporučuji jako odpověď na častou otázku typu “hele, co si mám koupit na takové to normální focení rodiny a výletů?”. Jasně, zrcadlovka je pořád někde dál, ale výhoda malých rozměrů je prostě fantastická. A v době mobilního fotografování bude stále výraznější.
Proč tento úvod? Protože zkoumat Canon G9 X mark ii nejde moc bez srovnání právě s tímto vybavenějším (a o cca třetinu dražším) příbuzným. Jaké jsou tedy rozdíly?
Canon G9 mark ii
– nemá výklopný displej, což mi tedy chybělo opravdu hodně, při rychlém focení lidí se to prostě hodí převelice
– nemá řadu šikovných ovládacích čudlíků, jeho dražší bratr umožňuje opravdu hodně pohotové ovládání včetně samostatného kolečka korekce expozice a funkčního tlačítka
– nemá tak dobrý rozsah zoomu – nabízí objektiv s rozsahem 28-82 mm (ekv.), G7čka začína na 24 a přiblížit umí do 100 mm, což je rozdíl poměrně zásadní. Zejména na tom delším konci by se větší rozsah hodil opravdu dosti citelně. I světelnost je horší: 1.8-2.8 vůči 2-4.9, což se ale dá v zásadě přežít bez problémů.
Samozřejmě, zásadní otázka jako obvykle zní: a jak ten foťák fotí?!
Canon G9 mark ii umí hezké fotky
Výše zmíněné rozdíly jsou poměrně citelné. Byť je pravda, že ač absence ovládacích čudlíků je docela citelná a otravná, poměrně rychle se dá smířit s “lezením” do menu. Dotykový displej v kombinaci s ovládacím “kroužkem” kolem objektivu je nakonec vlastně docela šikovná věc, na kterou jsem si zvykl vcelku rychle. A při troše snahy může být snad i více méně praktická.
Čtěte aktuální přehled ZDE
Jak jsem zmínil výše, od foťáku jsem toho moc nečekal a ani první cvakání mě moc nenadchlo – v terénu totiž výsledky vypadají na displeji ne zrovna úchvatně. Ale po letmém prozkoumání víkendových úlovků v počítači jsem poměrně radikálně změnil názor – ten foťáček prostě fotí opravdu výborně, jak ostatně nejlépe poznáte na fotkách na této stránce.
Testoval jsem ho koncem února o masopustním víkendu, a paralelně jsem si hrál s Canonen M10, šikovným a hodně levným foťákem s “velkým” zrcadlovkovým čipem (recenze a fotky ke srovnání zde). Jak jsem čekal, v některých situacích má prostě větší čip navrch (v krajině například), ale není vcelku pochyb, že třeba u focení masopustního veselí si Canon G9 X ii vede překvapivě dobře, ba v některých scénách i lépe (bavíme se tady jen o kvalitě fotek, neřešíme rychlost, v níž je G9tka výrazně dále na každý pád).
Zkrátka: Canon G9 je nacpaný technologiemi nejnovější generace a je to na něm vcelku vidět. Jednopalcový čip s rozlišením 20 MP pracuje v tandemu s procesorem DIGIC 7 (což je informace, kterou většinou ignoruji, ale tady to zjevně funguje), za zmínku stojí i schopnost sériového snímání pořídit více než 8 obrázků za vteřinu. A pravda je, že foťák je vcelku rychlý jak v reakcích, tak i v ostření (Canonem propagovanou schopnost snadného připojení nejen přes wi-fi a i Bluetooth jsem blíže nezkoumal).
Pro koho to je foťák? Těžko říct
Canon G9 mark ii je zkrátka foťák překvapivě šikovný – dle mého však může trochu bojovat o místo na slunci. Nejsem si totiž jist, pro koho ten foťák vlastně je…
Jak jsem zmínil, v šikovných rukách je možné z něj vytáhnout opravdu skvělé výsledky, více méně srovnatelné s dražšími příbuznými jednopalcové kategorie. Jenže zde poměrně hodně platí, “když už, tak už”… Když už si někdo chce koupit skvělý kapesní foťák pro ambicióznější použití, například Canon G7 x mark ii nabízí opravdu poměrně výrazně více (hlavně v ovládání).
A při pohledu z druhé strany: ten, kdo hledá “normální dobrý kompakt”, bude vyděšen cenou. Je samozřejmě možné, že časem cena nějak klesne, čímž pádem bude foťáček dávat trochu větší smysl.
Canon G9 mark ii – shrnutí ve dvou větách
Canon PowerShot G9 mark ii nabízí překvapivě dobrou obrazovou kvalitu v opravdu malém těle (nejmenším ze srovnatelných foťáků) a v šikovných rukách tak dokáže být opravdu špičkovým nástrojem. Přesto však zůstává kompaktem v pravém smyslu slova, a náročnější fotografové patrně sáhnou po vybavenějších příbuzných.
Canon G9 X mark ii – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížece www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Canon G9 X Mark II
Canon PowerShot G9 mark ii nabízí překvapivě dobrou obrazovou kvalitu v opravdu malém těle (nejmenším ze srovnatelných foťáků) a v šikovných rukách tak dokáže být opravdu špičkovým nástrojem. Přesto však zůstává kompaktem v pravém smyslu slova, a náročnější fotografové patrně sáhnou po vybavenějších příbuzných.
7.6
Pros
- výborná obrazová kvalita
- nebývale malé tělo
- slušná rychlost
Cons
- ovládáním je to “pravý kompakt”, nikoliv “kapesní foťák”
- rozsah zoomu by se hodil větší
- nemá výklopný displej (který citelně chybí)
Dobrý den, prosím o radu , nedaří se mě stahnout fotky v RAWu. Ajťák mě nainstaloval Digital Photo Professional ale nevím jak na to. Děkuji za radu. Vodehnal Litomyšl
Dobrý den Honzo,
je to pár dní co jsem si pořídil Canon Powershot 9x mark 2. Jedním z důvodů proč jsem si ho pořídil bylo, že má Bluethooth. Nevím co dělám špatně ale i telefon za 1000 Kč se připojí bez nějakého hlubokého bádání a přemýšlení k mému 8 let LG TV. No s tímto foťákem si už tři dny lámu hlavu jak se k TV připojit. Stahování nějakého ovladače z obchodu Google apod.?. Co to je za blbost. Věci za 1000 Kč a to nemluvím o smartphonu nebo tabletu se bez problému připojí bez toho, že by to po mně vyžadovalo další instalace aplikací. Byl bych Ti vděný kdybys mi poradil jak na to. Díky, Tony.
Tak tento fotoaparát dává celkem smysl, cena pod 10 000 Kč už je obhajitelná, na druhou stranu je tu velká konkurence nejlevnějších zrcadlovek a bezzrcadlovek a je otázka, co zvolit. Pokud fotíte často a bolí Vás záda, tak to může být dobrá volba, většinu fotek zvládne podobně kvalitně nebo i lépe, jen jeho limity budou tam, kde je nutný velký čip a to je rozmazání pozadí a fotky za špatného světla. Každopádně bych se ho nebál, po zkušenostech s FZ82 s malým čipem, kde se dá nastavit ISO80 a když nechcete zvětšeniny, tak i ISO1600 je použitelné, tak to už nebude taková katastrofa.
Na Heurece je v popisu uvedeno, že Funkce GPS pracuje přes mobilní telefon. Jak to konkrétně pracuje? A ještě by mě zajímalo, zda tyhle foťáčky umí panoramu, jako mobily. Dík za info
Nyní je např. na Euronicsu za 11 790,-Kč, k tomu cashback za 800,-Kč a paměťová karta v hodnotě 1000,-Kč zdarma. Spolu s další drobnou slevou od zaměstnavatele sem neodolal a šel do něj, tak snad budu spokojený a pohraji si sním více než nyní s iPhonem, který jsem používal jako hlavní fotoaparát. 🙂
Ano ano, na hraní to je opravdu šikovná věcička za více méně rozumné peníze… JR
Tento malinky fotograficky spek mozem iba doporucit. Je to velmi skladna hracka, ktoru date do naprsneho vrecka a v ruke s nou nikde nebudite rozruch, ze fotografujete. Vyborna rychlost ostrenia, kvalitne vystupy blizsie skor zrkadlovke ako kompaktu. Vdaka velmi dobre spracovane RAW konvertoru Canon Digital Photo Professional 4 nie je problem sa vyhrat s upravenim RAW vystupov v PC. Jedine male minus ma horsie zvladanie silneho protisvetla, objavuje sa mensia chromaticka aberacia a treba sa s nou vyhrat v ramci spracovania v PC. Celkovo je to vysoko kvalitny a hlavne malinky fotoaparat. Dotykove ovladanie nemusi vyhovovat kazdemu, ale ked si ho vyskusate tak neolutujete.
Tento model sa stal pevnou sucastou mojej fotovybavy. Ako je to mozne? Je neuveritelne maly. Bol to jediny fotoaparat, ktory som bez problemov vopchal do naprsneho vrecka zimnej bundy, kde to neslo s Canon G7X, neslo to ani s Sony RX100, a uz vobec nie s Panasonicom TZ100, ktory som mal predtym „papierovo“ vytipovany. A tym bolo rozhodnute. Pretoze nemam rad dotykove ovladanie na fotoaparate, a tento model je na nom zavisly, pouzivam ho vyhradne na lyzovacky (naprsne vrecko) a cyklovylety (brasnicka na mobil alebo zadne vrecko dresu) a nikde inde, co ho posuva do role specializovanej techniky. Svoju ulohu vsak splna vynikajuco, snimky ako bolo v recenzii povedane, z neho lezu vyborne, za dobreho svetla len o chlp horsie ako z mojich m4/3 tiel, ktore bezne pouzivam, za horsich svetelnych podmienok ho limituje pomaly objektiv a velkost cipu, kde ISO 1600 uz celkom dost sumi. Rozhodne ma potesila baterka, nie je ziadny zazrak, nafoti to nejakych okolo tych 200 zaberov a dost, druha baterka je pri vylete na hory povinnost, ale vydrz je stabilnejsia ako pri modeloch S90 alebo S110, ktore som na tento ucel pouzival predtym. V porovnani s mojimi Lumixami boli pre mna kompakty Canon vzdy katastrofa kvoli pomalosti a nestabilnej vydrzi, tu to uz *az take hrozne* nie je a da sa to pouzit. Za mna na „specializovane pouzitie“ tento pristroj vsetkymi desiatimi, pretoze v pomere velkost/vykon jednoducho nema na trhu ziadnu konkurenciu, ale ako univerzalny fotoaparat, ani ako EDC kompakt by som ho nezniesol.
Zdravím a díky za zajímavý komentář! JR