Jak fotí a co umí Canon R10? Týden jsem ho testoval a byl opravdu hodně mile překvapen. Tedy: je to vážně povedený foťák, který nabízí nečekaně dobré ostřící systémy, rychlost a propracované ovládání. Tedy ano, opravdu se může stát začátkem nové kapitoly začátečnických bezzrcadlovek značky Canon.
Pokud nemáte rádi slovní spojení “nová éra nebo nová kapitola”, vůbec se nedivím, ani já ne. Ale v případě tohoto foťáku to opravdu sedí. A než se pustíme do podrobnějšího mudrování, pojďme shrnout, kam vlastně tento stroj patří na současném trhu a proč má nejspíš reálnou šanci být prvním z opravdu smysluplné řady nejen – což je zásadní – pro začátečnické využití.
Proč tedy “nová kapitola”? Protože jde o zbrusu novou řadu bezzrcadlovek Canon, kterou definuje 1. menší snímač formátu APS-C, 2. kompatibilita s objektivy pro full frame bezzrcadlovky vyšších řad. Jinými slovy: Canon EOS R10 bude v podobné roli, jako legendární řady začátečnicích zrcadlovek á la Canon 700D, 80D atp, které sice měly své “plastové seťáky”, ale kdo chtěl, mohl na ně nasadit pořádnější objektivy vyšších řad.
Právě tahle kompatibilita objektivů je zásadní. Připomeňme, že oblíbená řada bezzrcadlovek á la Canon M50 mark ii (recenze zde) právě tohle nenabízí a výběr objektivů tak byl vždy omezený. A z příchodu Canonu R10 tak mimo jiné plyne, že dny těl a objektivů řady M jsou nejspíš sečteny (byť to patrně bude pomalý, nejspíš několikaletý konec).
Plus: na úvod se sluší zmínit, že spolu s tímto modelem byl představen i Canon EOS R7 (recenze zde), který nabízí ještě větší rychlost, ještě lepší ostření, ještě lepší rozlišení snímače a ještě lepší ovládání (plus některé šikovné detaily na způsob krytu snímače).
Z čehož ale neplyne, že by byl Canon EOS R10 drasticky chudší příbuzný. Papírově samozřejmě “ořezaný” je, ale i tak nabízí opravdu překvapivě hodně. Což je vlastně to zcela nejdůležitější shrnutí této recenze.
Canon R10 – překvapivě dobré ostření a ovládání
Pokud jste zahlédli něco o tomto stroji v prvních dnech po jeho premiéře, nejspíš vám v hlavě utkvěly tří klíčové momenty: APS-C snímač, nová řada objektivů a bleskurychlé snímání. Což je pravda – rychlost snímání je opravdu u této cenové kategorie nebývalá: 15 snímků za vteřinu s mechanickou a dokonce 23 s elektronickou závěrkou.
Troufám si nicméně říct, že tyhle hlavní body trochu míjejí to vážně zásadní: zaprvé – je to foťák nebývale dobře ovladatelný, zkušený uživatel dokáže během několika doteků nastavit doslova cokoliv (obvykle několika způsoby) a – zadruhé – ostřící systémy jsou prostě nebývale pokročilé. Vážně se dá spolehnout na funkce jako je třeba ostření na oči nebo detekce definovaných objektů (lidé, zvířata, auta). Opravdu naplno je tak možné svěřit se v mnoha situacích do rukou kontinuálního autofokusu (u Canonu zvaného Servo) v kombinaci se zmíněnou detekcí.
Samozřejmě, nic z toho není ani nové, ani zcela výjimečné. V kombinaci s rychlostí snímání to ovšem znamená právě to zcela a naprosto zásadní: že zkušený a rozmazlený uživatel bude překvapený, co však tahle věc vlastně dokáže. Pojďme to nyní rozebrat podrobněji.
Video: Jak fotí Canon EOS R10 – 10 min v 4K
Canon EOS R10 a mnoho ovládacích čudlíků
Ovládací prvky mně přišly natolik zajímavé, že jsem je zahrnul i do doprovodného videa, tam je zahlédnete možná nejlépe. Ale v pár větách: samozřejmě, klíčová nastavení jde ovládat tradičně (různé čudlíky ála ISO nebo položky v menu na displeji). Ovládací “kolečka” (rollery) jsou zde dvě, což se hodí opravdu zásadně. (Byť pokud je mezi čtenáři majitel např. Olympusu, asi si nyní říká: ale vždyť to my máme i u nejlevnějších modelů už asi 10 let – a bude mít pravdu.)
Skvělé jsou ovšem dvě věci netradiční: 1. joystick, který zde opravdu funguje dobře a pomáhá právě onomu rychlému přesouvání ostřících bodů. 2. nenápadné, ale zásadní funkční tlačítko M-fn vedle spouště, tedy oblíbený prvek full frame strojů. Zde dává ještě zcela nové možnosti rychlého ovládání, kdy je bleskurychle možné zvolit, co chci ovládat (korekci expozice, ISO, atp) a rollerem pak rychle nastavit (to samé pak funguje i pro nastavení režimu ostřících bodů). Zkrátka, cokoliv se dá nastavit velmi rychle, což – zopakujeme – u Canonů této cenové kategorii nebývalo pravidlem. Plus samozřejmě: již zmíněný starší bratr R7 toho umí ještě více.
Výhody ovládání jsem si naplno uvědomil při zkoušení foťáku na mém oblíbeném místě: při focení pávů v jednom malostranském parku. Páv, jak známo, je tvor nepříliš stálý, tedy dobře zaostřit na jeho hlavu nebo na oko není úplně triviální. Ale tady kombinace skupiny ostřících bodů, kontinuálního ostření a (hlavně) detekce očí vážně fungovala obdivuhodně.
K čemuž rychle dodávám: samozřejmě, že tohle umí ledasco, samozřejmě, že to umí i zrcadlovky. Ale: Canon EOS R10 míří z definice na začínající (či mírně pokročilé) fotografy a i startovací cenou (cca 27 000 Kč v setu s 18-45 mm, červen 2022) tedy odpovídá modelům zrcadlovek á la (můj oblíbený a jinak světem opomíjený) Canon 77D, nebo 90D atp.
Jenže právě díky kombinaci výbavy, rychlosti a kvalitního ostřední je tahle bezzrcadlovka prostě výrazně dál než dřívější generace foťáků, což je vážně důležité. Na onom Canonu 77D mi kdysi přišlo bezmála zázračné, že do něj Canon dal velkou vymoženost (bez nadsázky) vyšších řad: otočné kolečko, jímž bylo možné například pohodlně korigovat expozici. Canon R10 je v tomto smyslu o mnoho světelných let dál.
Posun to je mimo jiné i proto, že tělo R10 – viz dále – může být i zajímavá varianta pro fotografy zkušenější, byť to nepůjde bez zásadní “drobnosti”: lepších objektivů.
Reklama
Setový objektiv je takový… setový
Zatím jsem tedy novinku opravdu chválil, ale zádrhel se – jak možná tušíte – skrývá v setovém objektivu, který byl též představený spolu s tělem. Přesněji řečeno, byly představeny objektivy dva: RF-S 18-45 mm F4,5-6,3 IS STM (primárně bude prodáván v setu s R10) a též univerzální RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM.
Upřímně řečeno, mnou testovaný 18-45 mm není objektiv nijak oslnivý, což vlastně ani nikdo moc nečekal. Onen základní “skládací” seťák pomáhá foťáku udržet relativně malé rozměry, z definice je však jasné, že světelnost 6,4 na dlouhém konci není zrovna hvězdná – což je opravdu cítit, když kolem ubývá světa.
Kresba není rozhodně špatná a odpovídá zhruba tomu, na co jsme po více než dekádu zvyklí u zrcadlovkových seťáků (ty tedy mívaly trochu lepší světelnost, obvykle 3,.5-5,6), ale není ani nijak oslnivá. A zejména při focení “na plnou díru”, tedy na nejnižší clony, je lepší si kvůli lepší kresbě trochu přiclonit.
Abych nebyl pochopen špatně: prostě to je seťák a tak je k němu potřeba přistupovat. Jenže ta “seťákovitost” je prostě v tomto případně (dle mého) cítit mnohem více. Protože, jak jsem zmínil výše, tělo patří svými výkony opravdu výrazně dál než cenově srovnatelné zrcadlovky minulých let.
Co z toho plyne? Pro ty, kteří prostě chtějí foťák do začátku svých fotografických pokusů, vlastně nic. Pro zkušenější borce, pro které tento foťák též dává smysl, viz dále, však nesporně bude platit: bude to chtít něco pořádného, ideálně asi pevného a světelného.
K čemuž rychle dodejme zásadní nuanci: přes adaptér je pochopitelně možné na tělo nasadit i objektivy ze starých dobrých zrcadlovek. Smysl to bude dávat zejména v případě, který jsem zkoušel během mých testů: nasadil jsem na foťák asi nejprodávanější objektiv všech dob, zrcadlovkovou pevnou padesátku se světelností 1.8. Velikost byla stále snesitelná a výsledky, samozřejmě, někde jinde než se “seťákem”.
Plus pokud se nepletu, přinejmenším v začátcích prodeje mát být adaptér v ceně, tedy určitě bude pro mnohé fungovat scénář “koupím si tělo a přinejmenším po nějakou dobu budu používat starší objektivy”.
Jak Canon R10 fotí
A jak Canon R10 fotí? To nejlépe zahlédnete z fotek v tomto článku. Testoval jsem ho týden v opravdu “reálném životě”, tedy při pracovních pochůzkách po Praze (včetně víkendu s mými kurzy fotografování). A byl jsem rozhodně spokojen.
V obrazové kvalitě je to nesporně velmi dobrý představitel modelu, který navazuje na zrcadlovkové řady a nabízí velmi dobré výkony. Těm pomáhá, jak už jsem zmínil, vážně nebývale dobré ovládání a ostřící systémy, které samozřejmě nemají přímý dopad na “kvalitu” fotky, ale v mnoha situacích dramaticky pomáhají tomu, aby vůbec mohla vzniknout.
Jak jsem zmínil, v jistém kontrastu s výkony těla stojí setový objektiv, který je solidní, avšak ne oslnivý a kresba, zejména při nižších clonách, trochu “plave”.
Za zmínku nesporně stojí i video, v němž se ovšem vyznám jen v omezené míře, tedy ho nechci moc hodnotit. Zajímavé je, že Canon R10 zvládá i 4K s 30 snímky za vteřinu, ba dokonce i s 60 snímky za vteřinu, to už ale je záběr “cropovaný”.
Samozřejmě bude hodně zajímavé porovnat výkony R10 s “pokročilejším” bratrem R7, který má větší rozlišení i více pokročilých funkcí (včetně opravdu šikovného ovládacího “kolečka” kolem joysticku).
Srovnání funkcí a výbavy obou modelů najdete též níže v tabulce…
Canon R10 – pro koho vlastně je?
Dobrá, a pro koho je vlastně tento foťák? Upřímná odpověď zní: uvidíme! Cena základního setu je nyní kolem 27 000 Kč, což je relativně hodně pro začínající fotografy, kteří prostě jen tak chtějí cvakat. A bylo by skvělé, pokud by se i v této R řadě časem objevilo něco opravdu základního, v cenové kategorii kolem 15 000 Kč – tedy té, kde po desetiletí existovaly legendární zrcadlovky á la Canon 250D.
Tenhle “levný start” nyní přebírá (právě v téhle cenové kategorii) již zmíněný model Canon M50 mark ii, což může po nějakou dobu fungovat (ale doporučovat někomu řadu, která je nejspíš odsouzena k postupnému zániku, nebude snadné).
Canon EOS R10 tedy logicky nahradí mírně pokročilejší zrcadlovky a míří tedy na trochu ambicióznější začátečníky. Ale i ty, kteří třeba chtějí vytáhnout ze skříně starší objektivy.
Co je podle mého poměrně zásadní: pokud by se v blízké budoucnosti objevily nějaké dobré, malé a skladné objektivy, tenhle model může dávat smysl i pro relativně náročné a zkušené fotografy – protože ovládání a další parametry jsou opravdu solidní. Osobně krom full framu (Canon) mám malý a ultraskladný Fujifilm s třemi pevným skly. A když chci jet někam na lehko, je to moje první volba. A právě tuhle roli by mohla R10 též zastávat pro ty, kteří nechtějí tahat velké “pořádné foťáky”. Ale chce to zcela nepochybně špičkové objektivy od Canonu, nebo klidně od oblíbených “druhovýrob” á la Sigma. Což se téměř jistě stane.
A kombinace tělo + (například) pevná osmadvacítka + padesátka, prostě bude fungovat i pro zkušené borce (byť asi budou v pokušení přece jen sáhnout po vyšším modelu R7).
Samozřejmě, zda a jak tohle bude fungovat, ukáže čas. Trh s foťáky se mění a právě na tento segment útočí z jedné strany mobily a z druhé strany stále dostupnější full framy. A bude hodně zajímavé, kam se to vše “vrtne”… Pravda je, že v posledních letech vše směřovalo k postupné dominanci full framů. Což prostě dává smysl, full frame je prostě full frame. Jejich ceny padají, dostupnost se zvyšuje.
Za cenu Canonu R10 je (více méně) možné pořídit nejlevnější full frame Canon RP (recenze zde), který vůbec není špatný. Samozřejmě, ani zdaleka se nemůže přiblížit rychlosti a ostření R10, ale – ano, přesně to chci říci – je to full frame a je to prostě na výsledcích vidět.
Zkrátka, uvidíme!
Canon EOS R10 – shrnutí
Canon R10 otevírá novou kapitolu APS-C bezzrcadlovek od Canonu: nabízí opravdu skvělé ovládání, autofokus a řadu opravdu pokročilých funkcí, které jinak patří do výrazně dražších modelů. To vše za více méně rozumnou cenu a tento foťák má tedy šanci stát se volbou mírně ambicióznějších začátečníků, ale i zkušených fotografů, kteří na něm budou (například) používat starší zrcadlovkové objektivy.
Srovnání Canon EOS R10 vs Canon EOS R7
(Zdroj: Tisková zprávy společnosti Canon)
EOS R10 – hlavní funkce a vlastnosti | EOS R7 – hlavní funkce a vlastnosti |
|
|
Nové objektivy – hlavní vlastnosti
RF-S 18-45 mm F4,5-6.3 IS STM – hlavní funkce a vlastnosti | RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM – hlavní funkce a vlastnosti |
|
|
Canon R10 – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
CanonEOS R10 na Alza.cz
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Canon EOS R10
Canon R10 otevírá novou kapitolu APS-C bezzrcadlovek od Canonu: nabízí opravdu skvělé ovládání, autofokus a řadu opravdu pokročilých funkcí, které jinak patří do výrazně dražších modelů.
7.9
Pros
- skvělá rychlost a ovladatelnost
- skvěle funkční systémy ostření
- velmi solidní obrazové výkony
Cons
- setový objektiv není hvězdný
- větší ruce občas budou zápasit s knoflíky
- USB nabíjení potřebuje silný zdroj
Dobrý den
Je to full frame a je to prostě na výsledcích vidět… Je třeba podotknout jednu moc důležitou věc (pro někoho, pro většinu řekl bych) a tou je crop 1,6x. RP vůbec nedavá smysl ve srovnání s R10 pro začínající nadšence do přírody a vůbec fota z cestování. Ať již bude fotit volavky na rybníku nebo rozdováděné děti a běžná fota z výletu, výhoda cropu převáží nad velikostí snímače, zde tedy i rychlost a ostření. Drastický rozdíl ve prospěch RP nebude ani v interiéru, jaksi dynamický rozsah odpovídá dnešním APSC… RP je skutečně jen levný… A ať se nám to líbí nebo ne R10 má interní blesk, ano pro znalé je to k ničemu, ale řekl bych že znalý si R10 nepořídí, ocení stabil.snímač (zakrytý), utěsněnost, ergonomii, funkce a rozlišení R7.
R skla … z 35mm se stane úžasná padesátka, z 50mm nejdostupnější portréťák a do přírody 100-400 a 85 s cropem hmmm to určitě není marné. Pravda co seťák? Určitě připlatit aspoň za set s 18-150mm
eRPéčko na tom JE LÉPE min. v oblasti ŠUMOVÉ, přeci jen 33.19µm2/px vs 13.69µm2/px HOVOŘÍ za VŠE 😉
Též počet ostřicích bodů je někde jinde: 4779 vs 651. O větším hledáčku a alespoň základním utěsnění nemluvě.
V rychlosti snímání se RP na R10 pravda nechytá (5-3 vs 15fps), ale jinak novému snímačově „untermensch“ konkurentovi kdykoli spolehlivě natrhne zadel, v případě BOKEH bez diskuse.
Navíc je tu ta NEMALÁ POTÍŽ, že R10 je koncipován primárně pro RF-S a tedy použití s FF RF je u něj ZNAČNĚ NEPOHODLNÉ, neb jest v těle BOHUŽEL O DOST UŽŠÍ – viz + další: https://petapixel.com/2022/05/23/canon-eos-r10-first-impressions-a-lot-of-camera-for-1000/
Jinak SOUHLAS, s 18-150 seťákem TUPLEM 🙂
18-45 při F4,5(!!!)-6,3(!!!!!) navíc komplet v PLASTU 🙁 je jeden z ne-li rovnou úplně NEJHORŠÍ LENS „počin“ Canonu :((( Že se NESTYDÍ chtít za takovou HRŮZU 3 LITRY!
Ještě poznámka k nákupu R10:
Osobně bych každému začátečníkovi doporučil Tělo s EF adaptérem za 24 590,- + RF 50 mm f/1,8 STM za 4690,- , případně bazarový EF 50 mm f/1.8 STM (viz. Honzovy fota výše), než ten výše uvedený 18-45 BRAK za TROJKU :/ Nový RF se dle mého soudu vyplatí více, neb je prostě komplexně lepší, přičemž celý komplet bude zároveň menší = netřeba onen adaptér 🙂 Získáte tak bezva kompaktní na plnou díru moc hezky světelné kombo s pevnou OSMDESÁTKOU (Canon APS-C mají crop 1,6x), což je jak pomyslný ideál na portrét, tak i na mnohé další, přičemž k subjektu/objektu Vašeho zájmu netřeba chodit tak blízko jako kupř. s padesátkou 😉
…18-45 BRAK za TROJKU – myšleno samo v setu za 27590,-
Použití R1O s RF 50 mm f/1,8 STM bude ještě POHODLNÉ (výjimka z pravidla uvedeného výše 😉 , neb jeho průměr je roven vnějšku bajonetu a je dokonce i o trochu kratší, jak ten ZPROPADENÝ basic EF-S seťák (40,5 vs 44,3mm).
Zdravim nadšebce a profíky. Jsem začínající fotograf amatér a pokukuji právě po této R10. Cílem je focení krajiny a chtěl bych se časem dostat i k noční obloze. Je tato R10 vhodná nebo se spíš v této cenové kategorii podívat po něčem jinším. Moc děkuji za rady.
Tak RP má svoje výhody a nevýhody… je to určitě zajímavá nabídka. Na druhou stranu – kdo chce hodně šetřit, tomu se FF stejně prodraží u objektivů, tak bych stejně čekal větší investice i do těl. Ale i v setu je lákavý. Šum bude o dost nižší, DR možná srovnatelný, ale hloubka ostrosti bude paráda (alespoň s levným pevným sklem, pokud budu šetřit).
Jinak já jdu do R10 s tím hrozným setovým objektivem. Rozdíl v ceně je pro mě slušný a hledám kompaktní náhradu za kompatní řadu xxxD. Interní blesk sice skoro vůbec nepoužívám, ale pro případ krize to je přeci jen nějaká přidaná hodnota. Utěsnění až tak neřeším kvůli objektivům (no, R7 míří spíš na profíky, přecházející ze 7D apod.), ale zakrytý snímač mi bude chybět. IBIS je určitě fajn, ale využití v praxi může být omezené. Jediný nestabilizovaný objektiv od Canonu v mé sbírce je pevná padesátka, kde by udělal slušný rozdíl, ale s ní obvykle fotím s kratšími časy. Další můj objektiv 10-18 mm mi brutální rozdíl neudělá už jen kvůli ohnisku (no, teoreticky k 4ev přidá senzor další 2ev), tak leda 18-135mm získá troch více stability a u teleobjektivu mám smůlu, protože je od Tamronu a u konkurenčních značek podle všeho stabilizace snímače nespolupracuje. Někdo z prvních testujících měl také problém s vypnutím/zapnutím u některých canoních objektivů (zašedlá volba), ale věřím že to bylo předsériovými kusy. Celkově je to jasná výhoda, ale je otázkou jak moc velká v praxi.
Hodně jsem se obával sensoru. Letitý 24mpx, trochu vylepšený oproti modernějšímu (a taky vylepšenému) 32mpx v R7. Trochu mě uklidnily testy, kde si vedl velmi dobře a nepřišlo mi, že by se navzdory menšímu rozlišení a staršímu základu ztrácely detaily oproti lepšímu bráchovi a to i na vyšší citlivosti. Ale byl to test předprodukčních vzorků. Může se to ještě změnit.
Samozřejmě 18-150mm je skvělá(!) univerzální volba pro začátek. Ale člověk si trochu připlatí. Já mám doma 18-135mm… která je větší než 18-150mm na RF (na druhou stranu bych u ní očekával větší kvalitu). Můžu ho nasadit přes redukci. Ale myslím že ani jedno řešení nebude nijak brutálně kompaktní. 18-45 je slabý objektiv (minimálně parametry), byť fotky z něj na serverech nevypadají úplně tragicky. Ale je fakt maličký, v podstatě srovnatelný s pevnou padesátkou. Takže dostanu velmi kompaktní a jakž takž (s přihmouřením obou očí) univerzální kombinaci na výlety. Za 3tis. to nemusí být úplná katastrofa. V setu jsem viděl 18-150 za 10tis. Pokud bych neměl na ef-s 18-135, asi bych po něm sáhl. Ale jak říkám, obojí má své.
Já jsem rád, že R10 je zajímavou alternativou pro člověka, co fungoval na základních zrcadlovkách od Canonu a nashromáždil levnější (no, často i kompaktnější) EF-S objektivy, kterých se nemusí zbavovat (OK, na FF eRkách prý fungují taky, ale fungují jen na části sensoru… i když to asi nebude brutální rozdíl oproti aps-c, asi by mi to lámalo srdce.))
SOUHLAS, R10 za ty relativně miniprachy nemá chybu :))) , byť ten základní seťák Canon TĚŽCE odflákl – škoda ho…
Prachzákladně na takové to převážně nevážné „domácí žvýkání“ aneb bez větších nároků jakž takž použitelný je, ALE… Podezírám Canon, že „díky“ jeho zlomyslně úmyslným „kvalitám“ à la KURVÍTKO předem kalkulují s větším odpalem setů s nejen parametricky lepším / DRAŽŠÍM, přičemž výrobně takřka jistě nikoli TOLIK náročným 18-150. Njn, nějak z nás ty LOVE vymámit musí…
Pokud eR Desina pojede hlavně s EF-S skly, pak bude i pohodlně ovladatelná – jak uvádím výše, s plnotučnými RF/EF to bohužel žádný med není a nebude – viz: https://petapixel.com/2022/05/23/canon-eos-r10-first-impressions-a-lot-of-camera-for-1000/
Kvalitní IBIS v R7 má ve finále prakticky vždy svou VÁHU, u delších skel na TUTY 😉 , leč v R10 jí samo nešlo očekávat.
R7 vs RP v REÁLU: https://www.youtube.com/watch?v=6Jrff0S6GrE&t=4m5s
Od 4:05 (nastaveno) do 8:34.
R10 na tom nebude i přes větší pixely (13.69µm2 vs 10.18µm2) o moc lépe, počítám, že ve finále vůbec ne, neb jde o kvalitativně nižší řadu snímačů s prakticky jistě horší jak matricí, tak DR.
Ještě k DR eRPéčka:
Ten je při stejné barevné hloubce lepší, než u 5D mkIII, což není vůbec špatné 🙂
Model Overall Color Depth Dynamic Range Low-light ISO
Canon RP 85 24.0 bits 11.9 Evs 2977 ISO
Canon 5D MIII 81 24.0 bits 11.7 Evs 2293 ISO
Viz: https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-RP-vs-Canon-EOS-5D-Mark-III
Jinak číselně shodné nebo i lepší DR APS-C vs FF se nedají vykládat jako reálně shodné ve výstupu, tedy jeho kvalitě. Zde bude mít FF prakticky vždy NAVRCH.
…o LL ISO nemluvě – ostatně i v tomto parametru je RP LEPŠÍ jak 5D mkIII 🙂
Dojem??
na Canon Europe se objevila specifikace. Blesk GN 6 to je skutečně málo, USB 2.0 (např. Nikon Zfc USB 3.1, raději bez blesku)
Ale podporuje SDkarty UHS II.
Otázkou je, zda je zakrytý snímač i při vypnutí, tak jako u modelu R7. To je výborné zejména při výměně skel.
Podle snímků z předprodukčních vzorků se zdá být solidní obrazový výstup, nízký šum i při vyšších ISO, dual pixel zaostření.
Cena v úrovni APS-C konkurence Nikon Zfc a Z50.
se zdá být velmi dobrý. Snad se tady dočkáme testu.
Hezký den Láďa z Pardubic
Dobrý den,
R10 nemá „vrata“ před snímačem.
Velmi dobra recenzia dufam ze bude pokracovanie fotakov pri foteni v terene .Dakujem.