Canon M50 Mark II – bezzrcadlovka na cestách (recenze)

Canon EOS M50 Mark II je druhou generací oblíbené bezzrcadlovky mířící na začínající fotografy toužící po skvělém foťáku za rozumné peníze. Jde tedy o důležitý model, a proto jsem ho s sebou vzal na dva týdny do rumunských hor, abych ho vyzkoušel v opravu reálných situacích.

Proč je zrovna tenhle foťák zajímavý a důležitý? Protože právě modely této kategorie ukáží, jak se bude vyvíjet začátečnické fotografování v příštích letech – což je zkrátka otázka opravdu hodně otevřená. A zajímavá. Samozřejmě, nenáročné rodinné a cestovatelské focení ovládly mobily, ambicióznější fotografové většinou pokukují po trochu vyšších řadách. Ale pořád je hodně těch, kteří chtějí tak jako dříve mít pořádný a skladný foťák za rozumné peníze – a právě do této kategorie Canon EOS M50 Mark II spadá.

Canon M50 Mark II
Canon M50 Mark II na oficiálním snímku se základním setovým objektivem Canon EF-M 15-45 mm f/3,5-6,3 IS STM. Právě s ním vznikla významná část snímků v této recenzi. Foto: Canon.cz

Základní set tělo + objektiv 15-45 nyní (konec léta 2021) stojí kolem 17 000 Kč, tedy podobně jako zrcadlovky stejné kategorie. S čímž souvisí ona druhá základní otázka: jak si vlastně stojí tyhle foťáky ve srovnání s legendárními řadami zrcadlovek, které po jedno desetiletí ovládaly svět začátečnického (ale i mírně ambicióznějšího focení) – tedy řadami á la Canon 700D nebo Canon 250D, což je nadále foťák se skvělým poměrem cena/výkon (recenze zde).

Proto jsem si foťák půjčil a vyrazil na obvyklý letní výlet do hor – tentokrát rumunských, abych vše otestoval opravdu pořádně.

Videorecenze v 4K (11 minut)

Canon EOS M50 Mark II – klíčové parametry

Canon EOS M50 Mark II byl celosvětově představený koncem roku 2020, do Evropy “dorazil” na jaře 2021. Jak název napovídá, jde o druhou generaci oblíbeného modelu z roku 2018 (recenze zde).

Změny mezi generacemi nejsou na první pohled nijak dramatické – klíčové specifikace jsou velmi podobné a v mnoha kategoriích stejné, stejně tak ovládání. Změny nastaly hlavně v ostřících systémech – autofokus nyní dokáže automaticky ostřit na obličej případně na oko, což se opravdu hodně hodí v případě videa, ale i normálního focení…

Makó
Canon M50 Mark II dá smysl především jako skladný foťák pro rodinné a cestovatelské focení na výletech doma i v zahraničí. Zde uliční výzdoba v maďarském městě Makó… Fotka bez úprav v plné velikosti.

Snímač má 24,1 Mpx a dokáže při sériovém snímání zachytit až 10 snímků za vteřinu, rozsah hodnot ISO je 100 až po 25 600. Podobně jako u obdobných modelů má foťák i výklopný dotykový displej, možnost propojení na bezdrátové systémy a zvládne i 4K video.

A co objektivy? Základním setem, který si nejspíš pořídí většina začínajících fotografů, je tělo + objektiv Canon EF-M 15-45 mm f/3,5-6,3 IS STM. Po přepočtu jde tedy o objektiv začínající na ohniskové vzdálenosti 24 mm, a je tedy o něco širokoúhlejší než ony staré dobré zrcadlovkové “seťáky” 18 – 55 mm. Může to vypadat jako detail, ale je to výhoda opravdu docela zásadní například při focení ve městech nebo v interiérech. Ta mírně větší širokost je opravdu příjemná.

Reklama

Kromě tohoto objektivu jsem přibalil i výrazně univerzálnější Canon EF-M 18-150 mm f/3,5-6,3 IS STM, který se mi hodil v situacích, kdy bylo potřeba něco přibližovat. I on se prodává v setech s tělem, samostatně stojí kolem 11 000 Kč.

Rumunsko
Univerzální zoom 18-150 mm ocení ti, kteří nechtějí měnit objektivy. Hodí se ledaskde, včetně hor, ale je pravda, že foťák už je pak pocitově dost velký. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Posledním objektivem v mém prázdninovém batohu (resp. miniaturní fotobrašně) byl pevný Canon EF-M 22 mm f/2,0 STM, což je velmi skladný objektiv a spolu s tělem tvoří vážně nenápadný a kompaktní celek. Z podstaty věci vyplývá, že právě tato “dvojková pětatřicítka” (po přepočtu) je skvělá pro nenápadné pouliční focení, pro které jsem ji s gustem používal – viz ukázkové fotky.

Sibiu Wanderjahre
V městě Sibiu se daří obnovit tradici Wanderjahre, tedy tradičních několikaletých „vandrů“ učedníků za prací a zkušenostmi. Zde trojice z Německa a Francie. Foceno pevným objektivem 22 mm / f2, který je na podobné fotky zkrátka skvělý. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon EOS M50 Mark II – ovládání

Hlavní výhoda bezzrcadlovek pro začínající fotografy je zjevná – jsou skladné, skladnější než jejich bratranci zrcadlovky. Plus nabízejí v některých směrech novější prvky – například digitální hledáček, kde je vše vidět v přímém náhledu. (Zasvěcení čtenáři mých článků zde možná mohou zahlédnout poněkud klopotnou snahu vyhnout se tvrzení, že digitální hledáček je vždy naprostá výhoda. Mně osobně staré dobré zrcadlovkové “dívání se vzduchem” nevadí, ale to vše patří do jiných příběhů a úvah).

Canon M50 Mark II
Zadní strana Canonu M50 Mark II (jeho bílé verze). Ovládání je jednoduché a flexibilní, na různé knoflíky (pravda, trochu titěrné) je možné připnout různé funkce. Foto: Canon.cz

Každopádně platí, že Canon EOS M50 Mark II je opravdu příjemně kompaktní foťák, kterého si nevšimnete na krku a který případně i s pár objektivy pohodlně nacpete do velmi malé fotobrašny – ověřeno během dvou týdnů na cestách.

Stejně tak zkušení i méně zkušení fotografové rychle proniknou k tomu, jak vše optimálně nastavit. V reálném životě pro běžné focení stačí opravdu pár funkcí, od přepínání režimů ostření, přes změny nastavení ISO po rychlé zásahy do korekce expozice. I zde platí, že foťák je šikovný a vcelku rychle je možné tyhle funkce zkrotit. Klíčovým ovládacím prvkem je “kolečko” kolem spouště, jímž je možné korigovat expozici nebo ovládat clonu (třeba v režimu priority clony), to vše v kombinaci s tlačítky na zadní straně foťáku. Na funkční tlačítko na horní hraně je možné nastavit prakticky cokoliv, stejně tak třeba na “hvězdičku” – kde já jsem měl nastavení ISO.

Rumunská pastevkyně
Pro rychlé reportážní focení je pohotové ovládání hodně důležité. Právě si na samotě v horách kupujeme ovčí sýr a času není nazbyt. Neupravená fotka v plné velikosti.

Ovládání je tedy opravdu šikovné, byť je pravda, že pro osoby s většími prsty není vždy zcela snadné trefit příslušná tlačítka, ale předpokládám, že s trochou cviku by se i to poddalo poměrně rychle.

Jak Canon EOS M50 Mark II fotí

A jak tedy Canon EOS M50 Mark II fotí? To asi nejlépe zahlédnete na fotkách na této stránce. Testoval jsem ho v bezpočtu situací, od měst po hory, v dnech slunečných s krásným jemným i nepříjemně ostrým světlem, večer, ráno, v mlze i dešti.

Rumunsko hory
Kresba pevného objektivu je opravdu velmi dobrá, jak je vidět třeba i na tomto portrétu. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak jsem již zmínil výše, vezl jsem s sebou tři objektivy: základní seťák (15-45 mm f/3,5-6,3), “dlouhý seťák” (18-150 mm f/3,5-6,3) plus pevnou “dvojkovou pětatřicítku” (22 mm f/2). Právě s poledním jmenovaným objektivem mě (nepříliš překvapivě) bavilo fotit nejvíc. I u něj samozřejmě platí, že pevný objektiv nabízí (skoro) vždy lepší výsledky než zoomy. Nejvíce to je vidět na reportážních fotkách lidí, kterým opravdu hodně pomáhá jak dobrá kresba pevných objektivů, tak ona obligátní, ale vážně důležitá “rozmazanost pozadí”. I na mých osobních foťácích, full framu od Canonu i bezzrcadlovek od Fujifilmu, se snažím pevnými objektivy fotit co nejvíc, tedy i zde byla volba jasná.

Hory v Rumunsku
Ano, mobily toho zvládnout hodně, ale v podobných situacích, kdy je potřeba hodně přibližovat, prostě nemají šanci – foťák je hravě porazí. Přičemž by při úpravě z rawů právě z krajin šlo vytáhnout ještě mnohem více – i z této neupravené fotky v plné velikosti.

Své výhody samozřejmě mají i ony zoomy – základní je zkrátka univerzální objektiv, s nímž je možné vyfotit široké spektrum záběrů a jak jsem již zmínil, je o něco širokoúhlejší než seťáky u srovnatelných zrcadlovek, což se hodí zejména ve městech a interiérech. Výsledky jsou tedy i z něj velmi solidní, byť mám nadále dojem, že právě ony zrcadlovkové objektivy jsou o něco lepší. Jinými slovy, že zkušený fotograf vytáhne například z Canonu 250D se seťákem 18-55 mm (zhruba stejná cena) fotky mírně lepší. Pravda, je to jen pocit důkaz pro to nemám, chtělo by to opravdu srovnání ve stejných situacích, ale minimálně je to něco, co je dobré dále zkoumat. Případně ty opravdu cenné fotky fotit objektivy pevnými, viz výše.

A jaký jsem měl tedy po dvou týdnech celkový dojem? Jak můžete zahlédnout z ukázkových fotek, foťák fotí velmi dobře a pořídil jsem i pár fotek, které si rád schovám, protože na ně bude zajímavé podívat se ještě po pár letech (ano, především ony fotky pastevců). Co je to podstatné: foťák opravdu dává smysl jako skladný stroj, který dokáže nabídnout velmi solidní výsledky pro rodinné a cestovatelské focení.

Rumunsko pes
Univerzální zoomy, zde 18-150 mm, mají obvykle výrazně horší kresbu než zoomy menšího rozsahu, ale u tohoto konkrétního jsem byl s výsledky spokojený. Na snímku pes Paris z Banátu. Neupravená fotka v plné velikosti.

A abych nezapomněl: Důležitým rozměrem tohoto Canonu má dle oficiálních materiálů být točení videa – což je oblast, v níž se moc nevyznám, tedy se dlouhodobě u recenzí tuto dimenzi trochu zdráhám hodnotit. Pár videí jsem cvičně pořídil a byl spokojený. Důležitá informace v tomto kontextu zní: foťák sice umí točit i v 4K, ale obraz při tom “cropuje”, tedy ořízne. Problém to není, jen je potřeba s tím počítat. Pravda, pro videotvůrce přecházejících z mobilů to může být trochu komplikace – nic moc širokoúhlého s tímto modelem prostě v 4K nenatočíte. Proč to tak je, netuším, a do jisté míry to je škoda, vypadá to prostě trochu zvláštně. (Samozřejmě, v reálném životě pro běžné použití do 4K stejně nemá moc smysl točit, tedy to problém není…)

Rumunsko hory
Tento foťák dokáže splnit to, po čem cestovatelé touží: je malý, skladný, nestojí moc a výpravy zachytí skvěle. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pro koho Canon EOS M50 Mark II vlastně je

Foťáky systematicky recenzuji už skoro deset let a vždy pro mě bylo a je zásadní zkoumat, pro koho v danou chvíli vlastně konkrétní stroj dává největší smysl. Což se proměňuje v čase i prostoru (různé kategorie foťáků se velmi rozličně prodávají v různých částech světa).

Pro Canon M50 Mark II platí, že potenciálně patří k velmi důležitým modelům – v příštích letech se ukáže, jak se bude dále utvářet trh s foťáky a zda právě tyhle modely dokáží být klíčovým foťákem pro ty, kteří chtějí mít něco velmi solidního, skladného a rozumné peníze stojícího.

Rovensko Banát
Foťák zvládne i složité situace, zde průjezd domu v horách a opravdu málo světla. ISO bylo 2000 (což na šumu skoro vidět není), fotka dopadla velmi dobře. Na snímku je pan Petr Pražák a jeho manželka Anna z Rovenska, české vesnice v Banátu. Pokud se tam vypravíte, vřele doporučuji ubytovat se u nich! Neupravená fotka v plné velikosti.

Po dvou týdnech jsem si jist, že tento foťák dokáže tuhle roli hrát – smysl prostě bude dávat právě pro rodinné a cestovatelské focení pro ty, kteří prostě chtějí mít něco pořádnějšího než mobil, ale zároveň nechtějí nic moc složitého řešit a utrácet větší sumy.

Opravdu návykové jsou jeho kompaktní rozměry – v prázdninovém batůžku zmizí opravdu rychle a nenápadně, což je zásadnější plus, než se může zdát na první pohled.

Pravda, snadné to tyhle foťáky nejspíš mít nebudou – z jedné strany na ně útočí mobily, z druhé strany touha začínajících fotografů pořídit si hned na začátku foťák, který jim dokáže naplnit i trochu větší ambice. Nicméně, jak už zaznělo, zejména v kombinaci s pevnými objektivy dokáže i tento model nabídnout skvělé výsledky srovnatelné s foťáky výrazně vyšších (a dražších) řad.

Rumunské hory
Při toulání po kopcích se prostě hodí pořádný, ale zároveň skladný foťák. Což Canon M50 Mark II splňuje. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon EOS M50 Mark II – shrnutí ve dvou větách

Canon M50 Mark II je druhou generací oblíbené bezzrcadlovky, která za velmi rozumné peníze nabízí solidní obrazové výkony ve velmi skladném těle. Smysl dává především pro rodinné a cestovatelské focení v rukách těch, kteří se chtějí od mobilu ve focení posunout dál s “pořádným foťákem”.

Canon M50 Mark II – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS M50 Mark II lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon M50 Mark II

Canon M50 Mark II je druhou generací oblíbené bezzrcadlovky, která za velmi rozumné peníze nabízí solidní obrazové výkony ve velmi skladném těle. Smysl dává především pro rodinné a cestovatelské focení v rukách těch, kteří se chtějí od mobilu ve focení posunout dál s “pořádným foťákem”.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

  • velmi solidní obrazové výkony
  • skvělá skladnost
  • pohotové ovládání

Cons

  • 4K video je “oříznuté”
  • někdy je trochu líný
  • velké ruce zpočátku špatně trefí tlačítka
Reklama

6 komentářů

  1. Recenze pěkná, mám ho rok.
    Můžu s klidným svědomím říct, že občas plave v ostření u méně kontrastní objetů a nevjíce se to projevuje ve videu. Na druhou stranu, určení pro vlogery splňuje takříkajíc na 100% a je zcela zbytečné utrácet za dražší.
    Můj účel nákupu byl právě pro Vlog a musím říct, že i za svitu svíček, je až neskutečnej právě u videa.
    Krom toho se na něj dělá 4mm 7artisans s úhlem záběru 228° s bajonetem M a pro vlog je to naprostá bomba, na nic jinýho tenhle úhel záběru z Canonů nedostanu.
    Focení statických záběrů je prefektní s pohybem už má problém, paning ještě zvláda, ale když se něco pohybuje směrem k vám, už má problém s ostrostí a většina snímků je rozostřená, ostří za o cca 5cm a nelze tomu předejít.
    Co mrzí, že ostření na oči zvládá jen u lidí, navíc s nutností dobrého světla, v horším světle už oči nedává.
    Dokoupím k němu ještě R50, M50 bude čistě na Vlog, Rko spíše na focení.
    Důvodem 50ky je jen velikost, vše ostatní už do kapsy nedostanu a právě ta velikost, potažmo hmotnost je zásadní. Stará 60D, pak zvládne vše, kde mi jde o kvalitu.

  2. Pekna recenzia.
    Fotak ma tazku cielovku – za danu cenu sa uz daju zohnat „slusne“ foto mobily a zaroven
    Fuji ma filmove simulacie a krajsie jpegy.
    A hlavne ocakava sa prichod 800 dolaroveho a f full frame buduci rok.
    Takze tento pekny fotak je bohuzial nevhodna investicia.
    Radsej kompakt al. pockat, s cim pride panasonic buduci a rok (nove ostrenie al. odpredaj foto portfolia 😀).

  3. Když už tak nutně bajonet M, třeba pro ty s odepsanými nižšími řadami zrcadlovek tak raději jen tělo M6 mark ll a adapter pro skla EF, obrazová kvalita, ostření, rychlost a možnost většího ořezu dává smysl podstatně více opustit svět zrcadla. I když zrovna přechod do dalšího skoro mrtvého bajonetu, může ospravedlnit fakt jen to rozlišení, které jinde není. Nevím asi bych ukázal spíš na Fujifilm XT200 i přesto že v ní není X trans snímač, nebo možná právě proto. Těžko se hledá plus proč dnes jít do Canonu, snad pro ojedinělý 28mm makráč s vestavěným světlem pro focení detailu přírody nebo možnost cenově dostupných Sigma skel a nabídce bazaru, která hovoří proti Fujifilmu a Sony.

    • Jan Rybář

      Zdravím, myslím, že tenhle foťák má v zásadě jedinou – ale docela zásadní – roli: být (případně) takovou tou hračkou, co si někdo koupí na rodinné/cestovatelské focení, když chce pořádný foťák, ale nechce nic moc řešit… Tedy být tím, co více než 10 let byly stroje á la Canon 100D, Nikon D3100 atp… Fujifilm má dle mého smysl pro toho, kdo už se chce trochu víc hrát a první trochu použitelná kombinace stojí více méně dvojnásobek, jinak samozřejmě souhlasím… Co je důležitá otázka: zda jako první nenáročný foťák pořád není rozumnější třeba Canon 250D, cena podobná až nižší, tělo trochu větší, ale seťák o něco lepší… Mějte se! JR

  4. Ano, Canon řadu M zcela zařízl. Je to evidentní, na tohle stačilo upgrade sw, objektivy jsou de facto víc jak 2 roky staré. Canon tuhle schizofrenií přiznává a výsledkem bude větší sjednocení objektivů s větším důrazem na FF. M je ale slepá větev, bohužel je ale populární a Canon nemá sílu říct „jako sorry“. Tento rok má Canon přijít s něčím novým, více univerzálním. I z tohoto důvodu M řada končí. Pokud chcete M mrtvolu vemte předchozí model, je úplně stejný, včetně objektivů, za lepší cenu.

  5. Ladislav z Pardubic

    Dobrý den Jene,
    děkuji za článek. MK2 není asi žádný převratný upgrade stávajícího modelu. Spíš jsem prohlížel dost snímků pořízených právě M50 a mám z toho takový pocit, že origo EF-M objektivy nejsou nejsou zrovna přesvědčivé svými výkony. Ale je to můj subjektivní názor, se kterým se nemusí čtenářstvo ztotožnit. Zrovna tak si nemyslím, že M50 nebo MK2 jsou nepoužitelné foťáky.
    Hezký víkend a dobré světlo.
    Ladislav z Pardubic

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*