Canon M50 je poměrně důležitý foťák – jde vlastně o první bezzrcadlovku od Canonu, která dává smysl. Je skladná, má hledáček, skvěle se ovládá, fotky umí více méně zrcadlovkové a hlavně: stojí v zásadě rozumné peníze. Což samozřejmě na měnícím se trhu nemusí znamenat, že to bude mít snadné. Ale za jistou pozornost tenhle foťák určitě stojí.
Bezzrcadlovková řada M dlouho patřila k bolestným tématům pro zaryté fanoušky Canonu – zůstala, řečeno diplomaticky, za jejich očekáváním. Canon dlouhá léta neoficiálně připouštěl, že nemá moc zájem na rozvoji konkurence svým zrcadlovkám. A právě na řadě M se to dosti viditelně projevilo, bývaly tak trochu nemastné neslané.
Čekalo se, že změna k lepšímu přijde koncem roku 2016, kdy se objevil Canon M5 (recenze zde). Byl to hodně slušný foťák, ale obrázky z něj byly přece jen o chlup horší než i z výrazně levnějších zrcadlovek. A cena byla naprosto šílená: tělo + setový objektiv se začaly prodávat za cca 35 000 Kč, což prostě nedávalo smysl.
Ani “osekaná” verze M6 bez hledáčku (recenze zde) nebyla schopna vyvolat nijak zásadní nadšení, zejména v konkurenci s až kultovními stroji od Fujifilmu či – opět – zrcadlovkami od Canonu i Nikonu.
Právě v tomto kontextu je novinka Canon M50 opravdu průlomová – technologicky i výkonově je dál než M5 a začíná se prodávat v setu za cca 18 000 Kč, tedy za cenu poloviční a už v zásadě rozumnou.
Tedy sláva: konečně je tu od Canonu něco opravdu vcelku malého, šikovného a hezké fotky produkujícího za rozumné peníze.
A ano, Canon tím po letech váhání přistoupil na to podstatné: že bezzrcadlovky budou “užírat” trhu zrcadlovek. Protože ano, za určitých okolností už tohle opravdu má smysl brát za alternativu zrcadlovek kategorie 15 – 25 000 Kč.
Mimochodem, pokud by vás zajímalo srovnání modelů M, zde je link na hezkou tabulku přímo od Canonu (anglicky).
4K video, nový procesor, nový raw
Pokud jste už o tomto foťáku něco zahlédli, jistě vám neunikla ona chlubivá věta o přítomnosti videa 4K. Tedy ano, Canon M50 umí 4K video – jak moc je použitelné, to je ovšem otázka jiná.
Ve videu se skoro vůbec nevyznám, tedy tuhle otázku vlastně neumím nějak rozumně zhodnotit – pravda ale je, že jisté pochyby mám. Pokud 4K video zapnete, zabírané políčko se zmenší crop faktorem 1,6… Jinými slovy, bude to vlastně výřez. A zapomeňte tak na nějaké detaily, ba co detaily, já chtěl natočit údolí, a byly z toho jen stromy na jeho konci… Tedy nevím, opravdu nevím. A to nepočítám jistou pochybnost, k čemu to 4K video vlastně je, protože doma ho stejně neustříháte…, ale nebudu se do toho raději moc pouštět.
Na druhou stranu by v jistých pochybách o 4K videu nemělo zaniknout to podstatné: že jde opravdu o stroj hodně technicky “nabušený”.
Je to vůbec první foťák od Canonu s novou generací procesoru DIGIC 8. Z oficiálních tiskových zpráv vyplývá, že je tam právě kvůli 4K, ale troufnu si tipnout, že má vliv i na lepší obrazové výsledky, které jsou – viz dále – opravdu o chlup lepší než u generací předchozích.
Z těch nudných informací zmiňme to nepřekvapivé, že uvnitř se skrývá snímač CMOS typu APS-C s rozlišením 24,1 megapixelů, za zmínku výraznější stojí i to, že foťák umí 10 snímků za vteřinu, co je vážně velmi solidní výkon.
Krom nového procesoru si Canon na foťáku zjevně “zkouší” ještě jednu novinku, a to nový formát rawu. Dříve jsme byli zvyklí rawy z Canonu poznat dle přípony .cr2, nyní z foťáku lezou soubory s příponou .cr3. Nu ano, Photoshop s tím trochu bojoval, ale nakonec otevřel…
A navíc je v menu možné nastavit i novou variantu komprimovaného rawu. Tento C-Raw má zhruba o třetinu menší datový objem, což se opravdu může hodně hodit, např. 23 místo 32 MB, což už se počítá.
Canon M50 má vážně skvělé ovládání
Jednou z nejsilnějších stránek Canon M50 je jeho ovládání, v šikovných rukách je možné ho nastavit tak, že v pohodlnosti přepínání klíčových funkcí předčí i vyšší řady zrcadlovek kolem 30 000 Kč. Jistě, je to vše trochu konvence, ale mně to prostě vyhovovalo – zásadní roli má přední roller, na který můžeme kliknutím na jeden z čudlíků na zadní straně rychle “připínat”, co zrovna chceme měnit.
Příklad: v režimu priority clony defaultně slouží přední roller k ovládání clony, ale letmým stisknutím onoho čudlíku je možné na něj přepnout korekci expozice, což je opravdu skvělé až návykové, zde tedy klobouk dolů.
Samozřejmě, displej je výklopný, byť v tom módu, který osobně nemám moc rád – displej je nejdříve nutné “vytočit” do prostoru vedle těla. Výrazně praktičtější mi přijde takové to “rychlé odchlípnutí” dolní hrany, ale jak píšu, tohle opravdu hodně záleží na osobních preferencích.
Stejně subjektivní je má čirá “nenávist” k obrázkovému módu menu zvaného “Menu s pokyny”, z nějž nedokáže ani zkušený borec vyčíst skoro nic. A je třeba co nejdříve vrátit ono staré dobré “Standardní menu” – činí se to přes záložku s tajuplnou zkratkou “Zobr. nast. úrov.”. Ano, smysl ta zkratka nedává, a i proto se toho rychle zbavte.
Abych zase rychle přišel s nějakou chválou – z prvních ohlasů vyplývaly až panické obavy z toho, že foťák se bude hodně rychle vybíjet. Dle oficiálních normovaných specifikací by měl vydržet jen 235 obrázků na jednou nabití. Inu, bezzrcadlovky se prostě rychle vybíjejí, tak to je.
Ale: v tomto smyslu jsem byl opravdu mile překvapen, testoval jsem několik dní v jarních horách Valašska a ač jsem čekal, že po první polovině dne bude baterie umírat, ani za celý den jsem ji vybít nedokázal, což je skvělá zpráva.
Špatná zpráva ovšem je, že foťák nejde nabíjet přes USB, což je dle mého sice prkotina, ale prkotina hodně zásadní, zvláště u bezzradlovek. K našim rodinným Fujifilmům jsme si už zvykli přihodit si na výlety powerbanky a v případě krize se prostě ta USB zdířka vždy někde najde.
U tohoto Canonu to ale nejde, a uživatel tak bude odkázán na to, aby po kapsách vláčel náhradní baterie, případně všude s sebou tahat nabíječku do elektrické sítě… Škoda…
Canon M50 umí opravdu hezké fotky
A jak tedy Canon M50 fotí? Jak už jsem párkrát zmínil, výsledky jsou opravdu velmi slušné, jak ostatně nejlépe zhodnotíte z obrázků na této stránce, které vznikaly v různých situacích a za různých typů světla.
Většinou jsem fotil setovým EF-M 15-45mm / 3.5-6.3, občas ho doplnil “delším zoomem” EF-M 55-200mm / 4.5-6.3 a párkrát použil i ultraširoký 11-22mm / 4-5.6.
Logické a důležité otázky jsou dvě. 1. Jsou to obrázky lepší než u předchozích generací řady M? 2. Jsou opravdu srovnatelné se zrcadlovkami?
Na první otázku bych si opatrně troufl říci, že ano, že subjektivně mi vážně přišly výsledky z M50tky výraznější a lepší než u modelů předchozích, což je dobrá zpráva. Mimochodem, někde během prvních představování tohoto modelu zazněla nenápadná, ale zásadní informace, které by neměla zapadnout. Přesné znění jsem už nedohledat, ale bylo to něco ve stylu “u Canonu M50 se trochu více pokusíme přiblížit tomu, na co jsou lidé zvyklí z mobilů, tedy při zpracování v procesoru dodáme trochu více ostrosti, trochu více barev, trochu více nenápadného dotváření”.
A ano, tohle by dávalo smysl: Canon, a nejen Canon, si uvědomuje, jak zásadně se mění pojetí toho, co je fotografování. A snaha zabránit odlivu fotografujících k mobilům patří k opravdu velkým mantrám celého fotosvěta. Tedy ano, berme Canon M50 jako snahu říci trhu: hele, toto je foťák, který je malý, není drahý, dá se snadno propojit s mobily a fotí hezky.
Smysl to určitě dává, byť já osobně zůstávám dosti skeptický: koho jednou focení mobilem uchvátí, velmi, velmi těžko se tahá zpět.
K čemuž dodejme, že tento Canon prošel mým oblíbeným testem, zda se mi ho podaří dle návodu spojit s mobilem, což se mi obecně povede tak u jednoho foťáku z deseti. Bylo to trochu o nervy, podařilo se mi to asi na třetí pokus a pořád nechápu, proč je třeba Bluetooth kombinovat s wi-fi, ale budiž, fotky jsem nakonec nějak do iPhonu v lese přenesl.
K tomu ovšem ještě dodejme, že Canon M50 hodně dobře zápolí s vysokými hodnotami ISO: ještě i 12 800 vcelku ujde, 25 200 už tedy šumí, ale i to by šlo v případně krize nějak přežít, a nepoužitelné je až ISO maximální, tedy 51 200. To je opravdu slušné…
Pro koho vlastně Canon M50 je?
V minulé pasáži nám zůstala jedna důležitá nezodpovězená otázka, a to, jak vlastně ten foťák fotí ve srovnání se zrcadlovkami. S čímž souvisí stejně zásadní věc, a to, pro koho tento foťák vlastně je.
Jak jsem již zmínil, hodnocení onoho zásadního tématu “jak to fotí” je často nepřekonatelně subjektivní: záleží na podmínkách, světle, roční době, štěstí (a ne, ty laboratorní testy, co se jimi firmy rády ohánějí, opravdu moc nečtete, nemají skoro žádnou vypovídací hodnotu v reálném životě).
Tedy ano, s tímhle foťákem jsem byl opravdu hodně spokojený a vzhledem k ceně je to první bezzrcadlovka od Canonu, která dává smysl jako alternativa k zrcadlovkám zejména pro začínající fotografy. Zároveň ale dle mého pořád platí, že ze zrcadlovek toho vytáhneme o chlup víc – a mám nyní na mysli třeba můj oblíbený model Canon 200D, který stojí v zásadě to samé.
Proč to tak je? Můj typ (opět subjektivní, jak jinak) zní, že za to může nevzrušivá kvalita setových objektivů řady M, které jsou prostě o něco horší než seťáky u zrcadlovek. Na stranu druhou, logika kupování bezzrcadlovek často vychází z toho, že jsme ochotni něco málo slevit, protože chceme stroj menší a skladnější.
Což jistě smysl dává: Canon M50 je opravdu “nabušený” foťák, který je relativně malý a skladný a v šikovných rukách z něj polezou opravu velmi dobré fotky. A smysl tedy bude dávat jako přímá konkurence zrcadlovkám stejné cenové kategorie. Pro ty, kteří však chtějí pořádnější foťák, dramaticky větší výběr objektivů a přece jen vyšší výkony, pořád platí ona nudná rovnice: zrcadlovka je stále nejrozumnější volba.
Canon M50 – shrnutí ve dvou větách
Canon M50 je svým způsobem průlomový foťák, protože – s mírnou nadsázkou řečeno – jde o první bezzrcadlovku od Canonu, o níž má smysl uvažovat. Díky rozumné ceně, malým rozměrům a velmi slušným obrazovým výkonům dává smysl pro začínající fotografy, případně i mírně pokročilé, kteří dají přednost něčemu malému a skladnému.
Canon EOS M50 – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Canon EOS M50
Canon M50 je svým způsobem průlomový foťák, protože – s mírnou nadsázkou řečeno – jde o první bezzrcadlovku od Canonu, o níž má smysl uvažovat. Díky rozumné ceně, malým rozměrům a velmi slušným obrazovým výkonům dává smysl pro začínající fotografy, případně i mírně pokročilé, kteří dají přednost něčemu malému a skladnému.
7.9
Pros
- velmi slušné obrazové výkony a rychlost
- skvělé ovládání, v mnohém lepší než u cenově srovnatelných zrcadlovek
- rozumná cena, která foťáku dává šanci konkurovat zrcadlovkám
Cons
- někdy je foťák trochu líný
- chybí USB nabíjení
- setové objektivy jsou horší než u zrcadlovek
A dispej se dá jenom vyklopit? Nebo i otáček? 🙂
Hledám foťák do začátku ale fotím se sám
Zdravím,
jsem ve fázi výběru trochu lepšího foťáku na cesty, proto se zaměřuji zejména na bezzcadla. Ráda bych poprosila o radu s rozhodnutím mezi těmito foťáky: již zmíněná Canon M50, Sony Alpha A6000, Olympus E-M5 Mark II, Olympus E-M10 Mark II, Sony Alpha A7 (ta je ovšem trochu přes rozpočet a i se obávám všeho dražšího vzhledem k tomu, že je to FF)
Fotím zejména při cestování, krajiny. Cenou bych se ráda pohybovala max do 20 tis i se základním sklem.
Díky moc, veškeré rady a zkušenosti moc ocením.
Pěkný den.
Canon M50 se opravdu vydařil a konečně i cena vypadá rozumně, setové objektivy nejsou jak je u Canonu tradice nic moc, což je škoda, ale obrazově je to jinak pěkné. Kdo chce mít skladnější tělo a objektivy, tak může místo řady 750D zvolit tuto, ale ergonomie přeci jen zrcadlovkám konkurovat nemůže. A konkurence taky není malá.
Foťák se mi libi, ale když procházím spousty recenzí a hlavně běžných fotek na různých serverech, tak mně ta obrazová kvalita moc nepřesvědčila – a problém je určitě hlavně v objektivech. Snad jenom 11-22 vypadá dobře, ale ten moc nevyužiju. Jinak 15-45 i 55-200 dělají z těla spíš takový lepší kompakt – sice jsou ostrý, ale to je tak všechno. Fotky jsou z nich takový nic moc. A 18-150 je vyloženě špatný – u některých jsem až nevěřil, že to je možný, horší než z nějakýho kompaktu, aberace jako blázen, mizerný kontrast, vinětace … Ale co by taky člověk chtěl za 22 tisíc (double set) … Kvalita objektivu dělá fotku a obávám se, že bych se setem M50ky spokojený nebyl …
Po cca 10ti letech přestávky se chci trochu vrátit k focení (a i k videu, když ta možnost dneska je – stačí mi bohatě kvalitní FullHd). Problém je, že jsem po týdnu vybírání bezradný co vybrat – do 4/3 se mi nechce (a nemám pocit, že by si tam s kvalitou objektivů pomohl). Fuji je na to líp (18-55 + 55-200 bych si uměl představit jako použitelnou sadu), ale X-T30 + 18-55 + 55-200 je cenově víc než dvakrát výš a to teda nevím jestli má smysl. I to bych možná překousnul, ale nelíbí se mi uzavřenost Fuji systému – dá se rozumně řešit nějakou redukcí pro použití objektivů jiných systémů ?
Sony má možná dobrý bezzrcadlovky, ale výběr objektivů mi to přijde vyloženě tristní – aspoň co jsem koukal na recenze, vždycky to byla dost hrůza. Do zrcadlovky (80d/D7500 – aby to bylo větší do ruky a mělo to microadjustment) se mi jít už dneska nechce. Fullframe je pořád drahej a zbytečně velkej. Navíc mi spíš vyhovuje APS formát, kdy se navíc dají použít i FF objektivy s benefitem odstranění okrajových problémových oblastí. Ultraširoké záběry nejsou moje priorita, ani extrémně malá HO, ani focení v šeru. Radši bych něco většího do ruky než M50, ale dát 60 tisíc třeba za Canon RP s 24-105L, kdy si opticky ani co se týká DR proti APS nijak nepolepším mi nepřijde jako dobrá investice … Nikon nenabízí v APS (zatím ?) nic, jenom FF Z*. Takže fakt nevím a nedokážu se rozhodnout. Poradíte ? 🙂
EOS M50 jsem si nedávno pořídil a jsem naprosto spokojen. V recenzi zmiňované chybějící nabíjení přes USB jsem vyřešil pro mé potřeby úplně dokonale: za 223 Kč jsem si přikoupil nabíječku Patona PT151652 viz https://foto-video-nabijecky-neoriginalni.heureka.cz/patona-pt151652-nabijecka-neoriginalni/#section . Mohu jí vřele doporučit nejen majitelům M50, protože se dělá i pro jiné fotobaterie. Zabil jsem tak dvě mouchy jednou ranou: mám velmi skladnou a lehoučkou nabíječku na cesty, která je jen o málo větší než samotná baterie a cca poloviční, co originál nabíječka od Canonu, a díky USB lze nabíječku připojit v podstatě kamkoli tj. nejen do USB ale např. pomocí nabíječky od mobilu do sítě (tahám tak o kabel méně) nebo do auta atd. To s originálem nejde. Pro mne je to úplně ideální řešení na cesty. Mít více baterií do foťáku je pro mne normální a dle mého názoru nejpraktičtější řešení. Takto vydržím obykle min. den dva. Proto ani nevyžaduji, aby se dala baterie dala nabíjet přímo ve foťáku. Raději vyměním malou baterii a chci mít foťák k dispozici. Ne někam připojený kabelem, byť jen k powerbance. Vybitou baterii tak z principu nabíjím jen v externí nabíječce, nicméně při cestování není vždy k dispozici síťové napětí. S USB je to ideál.
S tou mobilní nabíječkou můžu říct to samé. Na AliExpress za 5 usd, mám ji už od canonu 100d, který používá rovněž baterie lpe12. Právě ze 100d na M50 přecházím. A to kvůli brutálně rychlému dual pixel AF, které pouziju i při focení přes evf, a taky kvůli možnosti využití sigma objektivů bez rizika front/back focus. Samotný evf je pro mě lepší volba než optický hledáček ve velkém světle nebo úplné tmě. Nic z toho mi nenabídne ani 200d ani 80d. A samozřejmě mám redukci z Ef-m na ef, takže moje stará skla nevyhazuj. Doufám že m50 nabídne nějaké předvolené režimy saturace, vyvážení bílé a postprocesingu než je ten agresivní přednastavený.
Ahoj Vojto
šlo by prosím popsat zkušenosti s používáním redukce + objektivy EF ?
Rychlost, spolehlivost, mechanická „vachrlatost“ a konečně kvalita fotky ?
Případně ukázky ?
Díky Petr
Mám redukci Meike z druhé ruky. Je trochu otlučená, ale drží festovně a perfektně funguje s canonem 55-250mm is STM i se sigmou 17-50mm. U sigmy nemám moc porovnání, ale u canonu můžu říct že to funguje líp než se 100d. Např. letící káně v opravdu velké výšce chytil na nebi autofocus přesně i přes hledáček. Zatím s tím nemám moc nafoceno, zejména mi chybí zkušenost s af v pohybu, tak aspoň nějaké fotky mám např. tady
https://flic.kr/p/2egHHe5
Můžu ale dát za pravdu panu Rybářovi, že ten setový objektiv neostří moc dobře. Chtěl bych světelný prime 22mm f2, pokud je aspoň tak dobrý jako ef-s 24mm f2. 8, tak pak m50 opravdu dává smysl jako kompakt, ale i bez toho má pro mě hodnotu stejnou jako DSLR, tím spíš když na to přidělám redukci a tu těžkou sigmu. Focení přes evf je opravdu fantazie, můžu i použít displej jako touchpad pro ruční volbu bodů pro zaostření a v evf jsou dobře vidět i expoziční parametry, což u optických hledáčků funguje blbě. Lze použít i focus peaking přes evf! A rychlost ostření je rozhodně minimálně stejně dobrá jako u 100d. Pokud nechci ven tahat těžká skla, vezmu si radši mobil nebo super světelný Panasonic lx100. Jinak m50 jsem koupil na e infinity za v přepočtu 13500 Kč včetně toho plastového základního skla 15-45 mm. Anebo pořád ještě probíhá canon cashback.
Díky moc!
Ještě pár poznatků. Ten barevný profil samozřejmě jde nastavovat, jmenuje se to picture style a krom těch předdefinovaných tam lze mít až 3 vlastní. Co se týká formátu CR3, tak je to s podporou pořád ještě bída. Jediné co mi šlo je zatím poslední verze Adobe DNG converteru, naštěstí je zdarma a obsluhuje se snadno. Dng už umí zpracovat kdeco. Pokud jde o odolnost těla, dají se už na aliexpresu sehnat levně silikonové obaly na tělo i tvrzené sklo na displej. Na přepínání funkcí rolleru jsem si zvykl, mrzí mě že tím neumím přepínat ISO. A vůbec nepochopím to silent mode jako speciální expoziční režim.
Ptám se jako lama neznající lepší fotoaparáty jako je Canon PowerShot za tři čtyři tisíce a tímto se omlouvám 🙂 Pořídil jsem EOS M50 a fotografuje velmi slušně.
Mám dotaz. Je u tohoto modelu možnost zapnout někde datum tak, aby se nasnímal a zobrazoval pak na fotografiich? V menu ani návodu jsem to nenašel a občas tuto fíčuru potřebuji. Děkuji
Zdravím všechny. Prošel jsem v redakci většinou digitálních canonských zrcadlovek počínaje 10D po současnost, do kapsy jsem měl G9X první i druhé generace. Vše OK, ale díky 5D resp 50D mám konečně v ruce lehký přístroj na „sociální reportáž“, z něhož v klidu mohu použít snímky i na titulku časopisu, naprosto bez uzardění. Když je člověku přes 60, změní se mu priority – a těch 600 g s opravdu univerzálním seťákem 18-150mm je TAK PŘÍJEMNÝCH na celodenní nošení ve srovnání se 7D s battery packem a těžkým elkem…! Za nejlepší objektiv přímo pro M považuji EF-M 22mm f/2 STM, výborně světelný, i když aparát s ním vypadá srandovně. Ale v tomhle věku už člověk nemusí vypadat jako profik. A upřímně doporučit mohu (s redukcí) EF-S 55-250mm f/4,0-5,6 IS STM. Větší kanó z ruky udrží málokdo a na dlouhém konci opravdu krásně kreslí. Ani po půldenním safari mi nemínilo upadnout rameno ani nekřečovaly mezižeberní svaly. Shrnuto – když se pro vás prioritou stane optimální poměr hmostnosti přístroje a kvality fotek, pak tohle je v daných podmínkách ideální volba (tedy máte-li doma plnou skříň canonského příslušenství, které bez problémů pasuje). Kdybych začínal od nuly, šel bych do Sony.
Sony ? S jakym objektivem ? Prijde mi, ze vsehcny zakldani objektiovy co Sony nabizi jsou opticky hrozny – vitenace, aberace, zkresleni … Vsechno se dneska dohani a maskuje automatickyma korekcema, ale to je pro mne neakceptovatelny ..
Dobrýden
Recenze jako vždy přijemná, tedy vystihující charakter mašiny. Aparát vlastním a snad mohu podotknout několik drobností. Nejdříve tedy k tomu nejdůležitějšímu, výstupu. Rozdíl mezi digic 8 a 7 je malý a nebo taky žádný. Jestliže je to o chlup plus oproti M6, není výstup z 200D lepší. Ten chlup do plusu či mínusu dělají objektivy. Tedy asi nejlepší set je zde ten s 18-150mm.( většině to vystačí jako jediné sklo). Tedy si uděláte víc než slušný kompakt. Zajímavý a zde zatím nerecenzovaný objektiv M řady je 28mm makro, levný za to co umí. Má druhá volba z řady M skel.
Co mi vadí je prostě ten plastový pocit z přístroje, čekám kdy bude vrzat. Bajonet objektivů taky z plastu… Obava byla z bezčudlíků a otočných ovladačů. Ale nadchla mne jednoduchost, je to rychlé na prsty. Vše přes jedno přepnutí a jeden roler, paráda.
Doporučuji adaptér na skla zrcadlovek, tam je dost kvality na výběr.
Baterka nevydrží denní zápřah, dvě nutnost, tři na prodloužený víkend jistota. Zase nemusíte tahat powerbanku, tady výhodu oproti menším baterkám nevidím.
Slabina dle mého je blesk, tedy systém vyklopení. Nejde lehce prstem vyklonit dle potřeby jako u profikompaktů čas synchra 1/200 by taky mohl být kratší (vzpomínám G1X mark ll a jeho 1/2000 nebo až 1/4000).
Displej, ano ten přetočný do strany není ideál. Čeká vás občas zápas s popruhem při natažené ruce, nebo naopak při vracení zpět tam dost často přivřete kraj popruhu. Pokud tedy cvakáte přes displej. Zase ale vznikne prostor pro nos po odklopení, ve vedrech si ho potem nepatláte, když hledáček užíváte.
Vypadá to, že tohle bezzrcátko je o chlup lepší volba než 200D, právě pro ten digic 8, cr3 a absenci hranolu v hledáčku.
Díky za recenzi
Ještě bych doplnil, že pro Canon je jediný rozumně dostupný světelný objektiv 22mm/2.0 (35mm ekvivalent) právě na bajonet EOS-M za asi 5500 Kč, což je další důvod k pořízení M50 …
Dobrý den,
rád bych se zeptal, na váš názor pokud jde o porovnání M50 vs. 77D.
77D asi bude lepší do ruky, ale jinak mám pocit že cena, váha,
a tak nějak i budoucnost foto-techniky hraje pro mirrorless M50.
X-T20, pak zase nestíhá cenou + praktická nedostupnost setu s lepším objektivem.
Mám jak M50 tak i 77D. Obrazová kvalita prakticky stejná, u M50 mi odpadl ff bf problém u sigma art objektivu. Lehký oproti zrcadlovce na cesty ideál . Ergonomie samozřejmě u 77D mnohem lepší i výdrž baterie. Ale budoucnost vidím právě v bezzrcadlu . Vytáhl jsem M50 i na svatbu jako druhé tělo a nakonec hrál prim před 77D,stíhal jen pri opravdu extrémním horku co jsem fotil svatbu se chip zahřívá víc jak u zrcadla a zvysuje to sum i na nízké iso na to je si třeba dát pozor,ale to byl provoz na který to primárně není určeno.
Dobrá den…jak to má s baterií?
Někde jsem četl, že nic moc..a někde, že den na výletě v pohodě jedna baterie zvládne..
Chtěl bych s ním natáčet na cestách..příležitostně fotit…
Jaký je váš názor? děkuji..
Dobrý den, neviděl bych to nijak dramaticky, ten den běžného focení si myslím zvládne, ale i tak bude nezbytné mít nějakou záložní baterii, tak to prostě u bezzrcadlovek je… Ale: točení videa nejsem schopen posoudit, tam to může být dosti náročnější… JR
Dobrý den, děkuji za pěknou recenzi a hezké fotky ze Štítné 😉
Nicméně bych vás chtěl požádat o radu – plánuji koupi fotoaparátu, především pro ženu, která s ním chce fotit běžné věci, ale velmi se zajímá o botaniku, takže kytičky budou v rámci fotografování velkou doménou. V mé cenové hladině (do 20 000) se rozhoduji mezi Sony A6000 a právě touto novinkou Canonem M50. Vím, že se základními objektivy v obou případech není focení maker ideální, ale taky neplánujeme nějaké extra profesionální fotografie. U A6000 je příjemnější cena, ale je to už starší model a taky se bojím v mnohých recenzích zmíněné výdrže baterie. Mohl byste mi prosím pomoc rozčísnout mé dilema? Za každou odpověď děkuji 🙂
Přístroj jsem zatím neměl v ruce, ačkoli se o něj velmi zajímám. Řekl bych, že Canon konečně překročil svůj stín, jeho marketing osvítil duch svatý a máme tu skvěle definovaný přístroj, který konečně může konkurovat levnějším zrcadlovkám nejen ze stáje Canonu.
Mluvím samozřejmě také o ceně, která je konečně u bezzrcadlovek Canonu odpovídající technickým reáliím přístroje. Co se týče objektivů pro bezzrcadlovkovou řadu Canonu, tak ačkoli autor recenze je vůči nim poněkud rezervovaný, tak mně připadají velmi dobře zvolené jako start k širšímu sortimentu. Je samozřejmě možné koupit si redukci na objektivy pro zrcadlovky Canon a používat je i s těmito bezzrcadlovkami , nicméně se tím dosti vytratí zásadní výhoda bezzrcadlovek a sice jejich velikost a hmotnost, o estetickém dojmu z takové sestavy (i ten se počítá) ani nemluvě.
Rozhodně Canon stvořil něco, co může s trhem bezzrcadlovek hodně zatřást. Aby ale stvořil vyložený prodejní hit, musel by ještě pár věcí poopravit. Začal bych s výdrží baterie.
Dobrý den, děkuji za skvělou recenzi. Teď k mé otázce: z fotografií cítím starý dobrý fujifilm, myslím jemné nuance barev jako u generace Xtrans II, možná se mýlím, ale z Vašich fotek mám takový prvotní pocit, co si myslíte Vy? Děkuji Vám!
Dobrý den, Jene! Díky za další lidskou recenzi na evidentně podařený a příjemný foťák. Budoucnost jednoúčelových přístrojů je sice ve fičáku vývoje a prodejů smartphonů dost ponurá, ale tím spíš se člověk rád potěší nad každým podařeným kouskem. Zrovna jsem si přečetl tiskovou zprávu Olympusu o zavření jejich závodu v Číně… no zkrátka raději vzít foťák a jít ho vyvenčit do jarní přírody 🙂
Bluetooth vybíjí baterii jen minimálně. Takže fotoaparát je s mobilem spojen přes bluetooth a WIFI se využije až když je třeba k přenášení fotek a tak.
Aha, děkuji za vysvětlení! Takto to dává smysl… Zdravím, JR
Jak jsem ten model uviděl, první co mě napadlo bylo: proč do háje nedali na zadní stranu roller, jako má M6?! Osobně trochu nechápu, že autor vychvaluje možnost přepínat tlačítkem funkci předního rolleru; já nedám dopustit na 2 kolečka, s tím přepínáním jsem se nějak nesžil, a třeba kvůli tomu bych si tento přístroj asi nevybral.
Zdravím a díky za komentář! Jasně, dvě kolečka jsou většinou lepší než jedno, ale je to zkrátka stroj určený primárně začínajícím fotografům. A stojí zhruba polovinu co stávala na začátku M6. A přepínání funkce na jednom kolečku je vcelku šikovná věc, která se hojně používá třeba na Fujifilmech. Jasně, ne každému musí vyhovovat, ale obecně je díky ní foťák ovladatelnější než srovnatelné zrcadlovky… JR