Canon EOS M5 – skvěle ovladatelná bezzrcadlovka (recenze)

Canon EOS M5 je průlomový foťák – už jen kvůli tomu, že jde o první vážně míněnou a dotaženou bezzrcadlovku této firmy. Snadné to asi mít nebude: kvůli nemalé ceně a hlavně konkurenci “příbuzenstva” z řad zrcadlovek. Ale nic to nemění na tom, že jde o poměrně malý a zároveň povedený foťák, a takových je pomálu.

Canon EOS M5 na oficiálním snímku s univerzálním objektivem 18-150 mm. Foto: Canon.cz
Canon EOS M5 na oficiálním snímku s univerzálním objektivem 18-150 mm. Foto: Canon.cz

Jedna ze stále častější otázek světa fotoaparátů zní: “Co si mám pořídit, aby to bylo malé, dobré a za více méně rozumné peníze?”

Odpověď z druhé půlky roku 2016 je překvapivá až mírně absurdní. Zní: “Nic, co by se dalo doporučit bez váhání a bez kompromisů, v danou chvíli neexistuje.” (Viz přehled nejlepších foťáků). Zatímco za plus minus 25 000 – 30 000 Kč se dá koupit set špičkové zrcadlovky včetně objektivu (objektivů), pokud budete pátrat po kompaktnějším stroji, budete to mít těžké.

Fujifilm X-E2s je jednou z možností, ale smysl má pouze v setu tělo + základní zoom, přikupovat další objektivy je drahé a nesmyslné. Záchranou může být případně i řada Sony A6xxx, ale model A6000 rychle zastarává a nástupci jsou absurdně drazí (a obecně v čase trochu zaseklí…)…

Proč tento úvod? Měl by vysvětlit, proč byl Canon EOS M5 očekáván opravdu s velkým napětím – jako model, který by mohl tápající segment bezzrcadlovek trochu popostrčit vpřed…

A jak to dopadlo? To zkusím prozkoumat v této recenzi – byť verdikt jsem již vyřkl v druhé větě: foťák to je výborný, ale snadné to mít nebude.

Canon M5 je poměrně malý a hodně šikovný - tedy je možné ho tahat i tam, kam se člověku nechce se zrcadlovkou (třeba na pole v mrazivém ránu...). Neupravená fotka v původní velikosti...
Canon M5 je poměrně malý a hodně šikovný – tedy je možné ho tahat i tam, kam se člověku nechce se zrcadlovkou (třeba na pole v mrazivém ránu…). Neupravená fotka v původní velikosti…

Canon EOS M5 – první neodfláknutá bezzrcadlovka

Je napínavé sledovat proměny trhu fotoaparátů a různé více či méně viditelné bitvy o to, jak to vše dopadne. Jednou z těch poměrně dávných otázek je střet zrcadlovek a bezzrcadlovek… Canon i Nikon, králové zrcadlovkového nebe, v tom měli, řečeno s mírnou nadsázkou, poměrně jasno: bezzrcadlovky svým způsobem bojkotovaly. Protože, znělo mezi řádky, když někdo desítky let dělá zrcadlovky, nemá moc ochoty pouštět se do nových vod.

Předchůdce zvaný Canon EOS M3 (recenze zde) mě před časem vlastně mile překvapil, bylo to takové trochu nemotorné, ale čip by prostě opravdu velmi slušný a fotky byly výborné, se zrcadlovkami srovnatelné. Dnešní cena kolem 16 000 Kč je velmi rozumná.

Canon EOS M5 je tedy vlastně revoluční tím, že po letech váhání se Canon rozhodl opravdu pořádně do tohoto segmentu “opřít” a po letech “šizení” doslova přecpal tuhle novinku naprostou špičkou více méně všeho, co má nyní k dispozici.

Canon M5 s univerzálním objektivem 18-150 mm patrně najde příznivce mezi cestovateli a turisty, na krku se ztratí... Neupravená fotka v původní velikosti...
Canon M5 s univerzálním objektivem 18-150 mm patrně najde příznivce mezi cestovateli a turisty, na krku se ztratí… Neupravená fotka v původní velikosti…

Jak se píše v oficiální tiskové zprávě, čip s rozlišením 24,2 megapixelů je zbrusu nový a ten samý, co byl použitý v opravdu výborné zrcadlovce Canon 80D. Prostě špička čipů velikosti APS-C, stejně jako procesor DIGIC 7, kde v danou chvíli už též nejde jít více dál.
Vše je rychlé: v kontinuálním snímání umí foťák 7 snímků za sekundu (při “pevném” zaostření jich dokonce zvládne 9). A je tu připojení nejen přes wifi, ale též bluetooth (ale GPS modul se do těla už nevlezl, škoda!).

Vlastně to skoro vypadá, jako by někdo ve vrcholném managementu Canonu propadl náhlému záchvatu paniky, že se svět mění, a dal pokyn: Konec ignorování bezzrcadlovek, do příštího modelu narveme to zcela nejlepší, co máme!

Tohle Canonu M5 opravdu jde - focení těsně po soumraku dopadá dobře. Neupravená fotka v původní velikosti...
Tohle Canonu M5 opravdu jde – focení těsně po soumraku dopadá dobře. Neupravená fotka v původní velikosti…

Canon EOS M5 má skvělé ovládání

Kromě špičkových technologií tento foťák poměrně zásadně vyčnívá z řady díky tomu, že je prostě skvěle ovladatelný. Kuriózní je, že ovládání je tak propracované, že v rychlosti a pohodlnosti je nyní tahle bezzrcadlovka v mnoha ohledech dále než cenově srovnatelné, ba i výrazně dražší zrcadlovky.

A pokud si budete s tímhle foťákem hrát, občas vás napadne otázka: proč ten Canon (i Nikon) své zrcadlovky také neudělají tak příjemně ovladatelné? Proč to tady jde, a u zrcadlovek se tváří, že pohodlí si zaslouží až majitelé nejdražších řad?

Canon EOS M5 tělo
Ovládání je opravdu skvěle propracované – a je příjemnější než drtivá většina zrcadlovek pod třicet tisíc… Dva rollery a ovladač kompenzace expozice jsou prostě návykové. Foto: Canon.cz

Zkrátka, dle mého to je jeden z nejlépe ovladatelných foťáků široko daleko (tradičně kromě Olympusů). To vše hlavně díky dvojici rollerů pro pravou ruku na horní “hraně” aparátu, ergonomicky to opravdu funguje hodně dobře a například ovládat foťák v manuálním režimu je radost. Plus navíc je tu “kolečko” třetí ovládající kompenzaci expozice, tedy při troše cviku jde nastavit opravdu hodně věcí bleskurychle a efektivně.

Kromě samostatného funkčního tlačítka je tu ještě jedna funkce, kterou jsem zatím jinde nezahlédl (či jsem ji zapomněl): uprostřed jednoho z rollerů je tlačítko Dial Function, kterým se dají bleskurechle nastavovat parametry jako ISO, režim měření nebo vyvážení bílé (rychlý dotyk navolí funkci, kolečko pak nastaví hodnotu…).

Opravdu kvalitní je též elektronický hledáček, který i zaryté zrcadlovkáře vcelku přesvědčí o tom, že dívat se vzduchem již není třeba.

Obrazová kvalita Canonu M5? Velmi dobrá

Samozřejmě, ovládání je důležité, ale zásadní otázka vždy zní a bude znít: jak ten foťák fotí?!

To, tak jako obvykle, nejlépe poznáte z testovacích fotek na této stránce – dlužno říct, že foťák neměl zrovna štěstí na ideální počasí, konec listopadu byl prostě letos hodně šedivý, tedy zářivých barev bylo poskrovnu…

Obrazová kvalita je opravdu velmi dobrá - byť nedostatek kvalitních objektivů je občas cítit (zde tedy ne - při přiblížení se dají spočítat i chlupy na nose mé dcery)... Neupravená fotka v původní velikosti...
Obrazová kvalita je opravdu velmi dobrá – byť nedostatek kvalitních objektivů je občas cítit (zde tedy ne – při přiblížení se dají spočítat i chlupy na nose mé dcery)… Neupravená fotka v původní velikosti…

Nicméně i z těch fotek, které jsem pořídil během zhruba jednoho týdne běžného provozu, je vidět, že výsledky jsou opravdu velmi slušné: není pochyb, že obrazově patří Canon M5 ke špičce strojů s APS-C čipem a unese srovnání se zrcadlovkami kategorie 15-40 000 Kč.

Zkoušel jsem ho v různých typických situacích, přičemž vzhledem k ročnímu období bylo i hodně fotek focených při soumraku. A právě noční fotky aparátu tedy opravdu seděly výrazně – barvy i celkové podání byly velmi dobré (byť například ISO 3200 už bylo poměrně viditelné, což jsem, přiznávám, nečekal.)

Naproti tomu jsem občas měl dojem, že by celkové podání fotek typu zelená tráva v Divoké Šárce mohlo být mírně jiskrnější, ale jak jsem zmínil: v tomto počasí je prostě testování opravdu na hraně. A samozřejmě, hodně záleží i na objektivech, což je jedna ze slabin této řady.

Tady, řekl bych, je trochu cítit slabší objektiv, z konkurenčních zrcadlovek (i některých bezzrcdlovek) by patrně vypadly o chlup výraznější snímky. O chlup, ale přece. Neupravená fotka v původní velikosti...
Tady, řekl bych, je trochu cítit slabší objektiv, z konkurenčních zrcadlovek (i některých bezzrcadlovek) by patrně vypadly o chlup výraznější snímky. O chlup, ale přece. Neupravená fotka v původní velikosti…

Výběr objektivů není velký

Jedním z obecných limitů této řady je prostý fakt, že spolu s ní musel Canon vytvořit další řadu objektivů – a je logické, že výběr je výrazně menší než u zaběhnutých řad pro full-framy nebo APS-C zrcadlovky. (Zde je pro zajímavost jejich přehled).

Tělo jsem testoval s třemi objektivy, z nichž dva kopírovaly sety, v nichž se foťák v danou chvíli prodává. Prvním byl Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, v zásadě obyčejný, ale docela slušný seťák – s ním tělo stojí zhruba 34 000 Kč.

Druhým objektivem byl univerzální EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM, novinka představená spolu s tělem. Jak čísla napovídají, jde o objektiv univerzální s poměrně velkým rozsahem – univerzálnost se sice hodí, ale objektiv je poměrně velký a nemotorný. Foťák pak tak trochu přestává dávat smysl – není to už stroj malý.

Byť, abychom zase byli spravedliví: ten týden jsem pobíhal po Praze a jiných koutech ČR převážně s tímto univerzálním sklem, a vlastně si na na něj celkem zvykl. Canon M5 s ním pak už sice není malý kompaktní stroj, ale pořád je ještě možné ho nenápadně hodit na krk nebo přibalit do baťohu. A jasně, pořád je výrazně menší než zrcadlovka.

Ale: set tělo + tento objektiv se v danou chvíli prodává za zhruba 40 000 korun. Což, marná sláva, není málo.

Pravda tedy je, že u něj velmi slušně funguje stabilizace, tedy je možné i při značném zoomování fotit v horších podmínkách na relativně dlouhé časy – což se například na cestách může opravdu hodně hodit.

Pevná 22tka (tedy cca pětatřicítka po přepočtu) je malá a spolu s tělem tvoří opravdu kompaktní celek. Výsledek je dobrý, leč ne zcela úchvatný - více skla na "větších objektivech" zradlovek je prostě cítit.
Pevná 22tka (tedy cca pětatřicítka po přepočtu) je malá a spolu s tělem tvoří opravdu kompaktní celek. Výsledek je dobrý, leč ne zcela úchvatný – je to opravdu titěrný pancake  – více skla na „větších objektivech“ zrcadlovek dává větší možnosti.

Pokud si chcete naplno užít faktu, že to je foťák malý, zajímavou možností je třetí objektiv, který jsem vyzkoušel, a to “pancake” Canon EF-M 22mm f/2 STM. Tahle “pevná pětatřicítka” je opravdu velmi kompaktní, a tělo tak konečně dostává to, proč se o něm především bavíme: opravdu kompaktní rozměry stroje, který se s trochou snahy vleze třeba i do kapsy lyžařské bundy. Pravda je, že vypadá trochu fórově (skla tam prostě moc není) a ač výsledky jsou vcelku slušné, z definice to nemůže být objektiv, který by nadchl zkušené borce zvyklé na pevná skla zrcadlovek. Což ostatně platí i pro ostatní objektivy – řečeno s nadsázkou: mají prostě méně sklad a srovnávání se zrcadlovkami prostě ne vždy dobře snášejí.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Adaptér připojí jakýkoliv jiný objektiv

Canon, vědom si limitu s nevelkým výběrem objektivů, se rozhodl k dalšímu kroku – přibalit k tělu adaptér, který na něj umožní namontovat i objektivy jiných řad. Zpočátku mi to přišlo hodně šílené, adaptér není velký, ale ani malý – a nasazení objektivu jiných řad (APS-C i full frame) z malého foťáku udělá foťák velký a tak nějak divně bachratý.

Canon EOS M5 adaptér
Pevná padesátka 50 mm /1.4 patří do světa zrcadlovek, ale na M5 se dá nasadit pomocí poměrně kompaktního adaptéru (na snímku). Perspektiva zde nicméně trochu mate – objektivy původně pro zrcadlovky obvykle působí na těle M5tky trochu neohrabaně. Foto: Canon.cz

Ale s objektivy méně rozložitými to funguje – zkoušel jsem třeba s pevnou padesátkou, a to je stále ještě kombinace použitelná….

Byť si opravdu nejsem jist, zda nasazovaní jiných objektivů dává nějak zásadní smysl – snad kromě logické možnosti, že zkušení borci budou mít tohle tělo jako záložní stroj k čemukoliv jinému a většímu, ať už fullframovému, nebo s APS-C čipem.

Zde jsem na adaptér nasadil pevnou padesátku (50 mm / 1.8)... Nu ano, je to cítit. Neupravená fotka v původní velikosti...
Zde jsem na adaptér nasadil pevnou padesátku (50 mm / 1.8)… Nu ano, je to cítit. Neupravená fotka v původní velikosti…

K čemuž ještě dodejme důležitou nuanci: v různých materiál Canon s gustem zmiňuje, že snímač používá pro ostření tzv. duální pixely, což je jeden z opravdu šikovných technologických výstřelků.

Tedy ano, Canon M5 ostří opravdu slušně, opravdu příjemně rychle, ale – navzdory tomu chlubení – se to dle mého stále nedá srovnat s tím, co umí zrcadlovky ležící i o jednu až dvě cenová patra níže. Tedy funguje to dobře, ale zázračnou rychlost ani přesnost nečekejte (v čemž například opravdu excelují foťáky řady Sony A6xxx).

Pro labužníky jedna hnidopišská poznámka: občas mi lezlo na nervy poměrové měření – někdy příliš horlivě dávalo velkou váhu nebi a fotky pak byly zbytečně světlé, tedy jsem se raději přepnul do celoplošného režimu měření (konec hnidopišské poznámky pro labužníky…)

A ještě jedna poznámka více méně jízlivá: zkoušel jsem vyfotit pár fotek s automatickým HDR, a vždy to dopadlo opravdu prachbídně. Tady je ona jízlivost: Když například iPhone vybaven aplikací za pár euro umí vyrobit opravdu skvělé obrázky, proč to neumí Canon za 40 000 Kč? Inu, to je na jinou debatu…

Nu a do třetice: hodně šikovná vlastnost je to, že dotykový displej se vlastně dá používat jako touchpad: letmým dotknutím je možné foťáku říci, kde má ostřit. Canon se v tiskových materiálech chlubil tím, že se takto dá ostřit i při pohledu do hledáčku – což tedy v reálu moc nejde, protože do displeji budete patrně tak jako já neustále šťouchat nosem (leda, že bych měl nos nějak abnormálně velký).

Co z toho všeho plyne? Pro koho je Canon M5 ?

U mnoha recenzí na této stránce záleží na prosté otázce: fotí ten foťák dobře a má dobrý poměr cena výkon?

V případě tohoto Canonu to je vše trochu složitější, pokusme se tedy jeho místo i silné a slabé stránky shrnout v pár bodech.

1. Je to opravdu velmi dobrá bezzrcadlovka – obrazová kvalita je výborná, byť objektivy ještě mají co dohánět a ne vždy jsou schopny držet dech i s výrazně levnějšími zrcadlovkami. Canon M5 určitě dává smysl pro ty, kteří chtějí špičkovou kvalitu foťáku a kvalitu fotek řádově srovnatelnou se zrcadlovkami do zhruba 30 000 – 40 000 Kč. A to vše ve více méně malém těle – tedy v zásadě to je asi vcelku slušná volba na cesty či rodinné použití.

2. Konkurence zrcadlovek je velká – zrcadlovky v oné zmíněné cenové kategorii toho pořád přece ještě dokáží více – jak ve funkcích (ostření), tak díky lepším objektivům (někdy) i v obrazové kvalitě. To úvahy trochu komplikuje.

Canon M5 Nikon D5600
Tahle fotka je poměrně výmluvná – na stole se mi potkal Canon M5 a zrcadlovka Nikon D5600. No a je vidět, že Canon zase o tolik menší není. Což je poměrně zásadní nuance. (Fotka je z mobilu, tedy odpusťte nevalnou kvalitu.)

3. Canon M5 patří mezi několik málo možností co koupit, když chceme opravdu něco malého a dobrého. Byť ta cena je tedy trochu bolestná a i ony “malé rozměry” jsou vlastně tak trochu na hraně – jak je vidět z fotky z mého stolu, kde se při testování tento Canon potkal s nejnovějším Nikonem D5600… Menší je, ale není to rozdíl drastiky – tedy další bod pro zrcadlovky.

4. A co srovnání s přímou konkurencí? Hodně zajímavou a zásadní otázku mi položil jeden z čtenářů níže v komentářích (ještě před sepsáním této recenze). Zní: A jak si stojí ve srovnání s řádově stejně drahými aparáty, především Fujifilmem X-E2s, Fujifilmem X-T10, případně se stroji o jednu až dvě kategorie cenově výše (Fujifilm X-T2)?

Férová odpověď zní: nevím, musel bych ty foťáky opravdu zkoušet vedle sebe za stejných podmínek. Bez záruky bych řekl, že – přece jen – z oněch Fujifilmů (stejně jako z mnoho zrcadlovek) se dají obrázky vytáhnout o něco lepší, především díky opravdu špičkovému setovému objektivu.

Jenže, když započtete onu známou vlastnost Fujifilmů (lenost, nedostatek dostupných zoomů), ona rovnice může vypadat prostě jinak dle toho, po čem kdo touží. Fujifilm X-T2, přece jen, patří někam výš, byť, abych to otočil, fotky budou v mnoha situacích velmi podobné tak jako tak – oba foťáky jsou na špičce.

5. A pro koho je to tedy foťák? Myslím, že až budoucnost ukáže, jaké místo bude tenhle foťák mít na fotografické scéně a jaké publikum si získá. Já osobně bych ho patrně nevyužil – ke svému životu potřebuji špičková pevná sklad (ideálně pevnou 28tku), což zatím není na dohled. Co si umím představit víc je, že bude docela oblíbenou volbou ne zcela šetrných nadšenců, kteří budu chtít mít na své cesty či rodinné použití něco opravdu špičkového, ale také v zásadě hezkého a (samozřejmě) skladného.

Dcera mi dává najevo, co si o focení myslí. V podobných situacích rodinného focení opravdu M5 zrcadlovky plně nahradí... Neupravená fotka v původní velikosti...
Dcera mi dává najevo, co si o focení myslí. V podobných situacích rodinného focení opravdu M5 zrcadlovky plně nahradí… Neupravená fotka v původní velikosti…

6. Cena je prostě vysoká – pořád si myslím, že rozmach bezzrcadlovek může přijít ve chvíli, kdy budou opravdu umět to samé jako cenově srovnatelné zrcadlovky. A také budou opravdu podobně stát (tedy ne 35 000, ale 20-25 000 Kč). Zda to přijde? Kdo ví, každopádně mobilní telefony tlačí na zmenšování nebývalou silou.

Canon EOS M5 – shrnutí ve dvou větách

Canon EOS M5 je špičková bezzrcadlovka, která má potenciál být pro mnoho uživatelů platnou alternativou k větším zrcadlovkám. Nohy jí u náročnějších uživatelů bude podrážet nedostatek kompaktních a přitom kvalitních objektivů – a také cena, která vybočuje (opět ve srovnání se zrcadlovkami) z oblíbené rovnice dobrého poměru cena/výkon.

Canon EOS M5 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Další fotografie z testu:


 

Shrnutí recenze:

Canon EOS M5

Canon EOS M5 je špičková bezzrcadlovka, která má potenciál být pro mnoho uživatelů platnou alternativou k větším zrcadlovkám. Nohy jí u náročnějších uživatelů bude podrážet nedostatek kompaktních a přitom kvalitních objektivů – a také cena, která vybočuje (opět ve srovnání se zrcadlovkami) z oblíbené rovnice dobrého poměru cena/výkon.

Hodnocení redakce:
8

Pros

  • Skvělé ovládání - jedno z nejlepších široko daleko
  • “Výkladní skříň” technologií firmy Canon
  • Výborná obrazová kvalita
  • Kompatabilita s dalšími objektivy (přes adaptér)

Cons

  • Objektivy jsou dobré, nikoliv však úchvatné, což má vliv i na výsledné fotky
  • Chybí kvalitní pevné objektivy
  • Poměr cena výkon není nejlepší
  • Konkurence zrcadlovek je poměrně zásadní
Reklama

38 komentářů

  1. Jan Libich

    Canon M5 má velmi pěknou ergonomii blízkou zrcadlovce, ale ta cena je opravdu moc a to i dnes po zlevňování. Přeci jen se v této kategorii dá nakoupit i plno fullframe zrcadlovek či bezzrcadlovek a obrazově nijak výrazně nevyniká. Je to škoda, neb to mohl být pěkný posun k bezzrcadlovkám, ale zatím to cenově moc nevychází, snad časem zlevní více tato řada M.

  2. Libor Toman

    Pane Rybáři ,na jiných recenzích uvádějí ,že obrazová kvalita M5 není tak dobrá, protože postrádá jemný detail v obraze (rozmazává) a pak za konkurencí ztrácí na dynamickém rozsahu, uvádějí ,že Sony výstup je lepší mám koupit Sony A6500 nebo Canon M5 cena nerozhoduje jde mi o kvalitu výstupu. Děkuji za případnou odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ono se to takto poměrně špatně srovnává, výsledky budou více méně podobné, ale v celkovém součtu bych asi vsadil spíš na Sony… JR

  3. Dobrý den, předem moc chválím vaše stránky, jsou skvělé. Již několik let se snažím vybrat si optimální fotoaparát, ale vždy to po dlouhém čtení recenzí skončím, že nic nevyberu. Právě mě to zase chytlo a pročítám. Nyní jsem skončil u Nikon D5600 nebo Sony A6300 (A6500 taky, ale cana je astromická) či Canon M5. Zatím jsem celá rodina fotila na kompakty, takže zrcadlovka nám přišla velká a těžká a manželka tvrdí, že nic nastavovat nechce, že chce jen „mačkat“. Z druhé strany náš nynější kompakt Panasonic TZ7 se jí zdá pomalý, hlavně při rodinných oslavách v místnosti a fotky rozmazané. Dlouho jsem čekal na bezzrcadlovky, ale jejich ceny jsou myslím dosti přestřelené. Nyní začala a všechny její kamarádky fotit na mobily a říkají, že mají hezčí fotky než můj kamarád ze zrcadlovky (někdy to tak i vypadá) a který si pořídil jako druhý práve Sony a zrcadlovku přestává nosit :-). Bohužel mobil má člověk stále u sebe a tahat velký foťák se nikomu moc nechce. Vím, že mi asi neporadíte a ani za mě nerozřešíte, ale musel jsem si povzdechnout, že najít něco malého, kvalitního a relativně levného je nemožné. Přeci jen na konec, pokud by jste měl zvolit z uvedených třech favoritů, jaký by jste zvolil a proč. předem díky
    (varianta je ještě Sony A6000, ten je nyní docela cenově dostupný i s objektivy, ale četl jsem že A6300 je o poznání lepší)

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je obecně volba nesnadné, ale z těch tří kandidátů bych asi sáhl po tom Nikon, tedy vcelku nevelké zrcadlovce. Ona totiž není dramaticky větší než ty bezzrcadlovky, fotky budou někdy o chlup lepší a pokud se nepletu, tak i cenově to vyjde o dost lépe… Sony by mělo smysl ve chvíli, kdy byste třeba ocenil opravdu rychlé ostření… Zdravím, JR

      • Dobrý den, děkuji za radu. Máte pravdu cenově ten Nikon vychází nejlépe. Ještě otázka, jaké koupit objektivy? Mysle jsem, že koupím kit s 18-55mm a 70-300mm, ale tu 300 moc nechválíte. Nebude lepší koupit je ten seťák 55 a pak něco dokoupit? Budu převážně fotit rodinu a dovolené, oslavy v místnosti a dceru, která hraje badminton (takže hala). Chtěl bych i natáčet video a zde je další otázka, jestli nejít raději do Canon EOS800, prý má lepší objektivy pro video, ale zase je větší a těžší. předem díky za radu.

        • Jan Rybář

          Ano, já bych koupit set 18+55 a klidně ten 70-300, co přesně to bude, to záleží na konkrétním setu, který bude zrovna k mání… I proto bych pokud možno kupovat vše najednou, vyjde to lépe.
          Fujifilm X-T20 zrovna dnes testuji, je to hezká věc, ale nehodí se pro použití, které potřebujete: má smysl jen s jedním objektivem, pokud potřebujete „vidět do dálky“ např. při focení sportu, dokoupit delší zoomy je pekelně drahé (= nedává to smysl…) JR

      • Ještě mě teď zaujal Fujifilm X-T20 + 16-50?

    • Doporucuji zapomenout na recenze, udelat si cas a jedkotlive stroje vzit do ruky a vyzkouset. Ne jako obvykle na 5min ale treba pul hodiny si zkouset ovladani. To povahuji za zasadni jelikoz v praxi je nejdulezitejsi. Fotky budou z teto kategorie velmi podobne. Takto jsem se rozhodl pro sony a6000 presto ze vsichni doporucovali tradicni znacky nikon a canon a dnes kdyz vezmu nahodou do ruky napr nikon rady 5000 tak jsem rad ze jsem zvolil sony. Hledal jsem mensi,skladnejsi a hlavne lehci fotak ktery kdyz dam do brasny se 3-mi objektivy tak mi neutrhne rameno a rad ho vsude sebou budu tahat. Obrazova kvalita je pro me amaterske ucely ok, znami rikaji ze mam skvele fotky (vim ze to tak neni a chci se jeste zlepsovat). V teto kategorii si dovolim hodnotit bezkonkurencni grip(libil se mi jeste olympus a fuji ale z pohledu ergonomie me vubec neoslovili), navykove ovladani s dostatmem programovatelnych tlacitek a 2rolleru,velky vyber objektivu jak sony(napr. mam 50/1,8 na portrety za babku,nebo jsem ted koupil na zkousku Helios za 1000Kc +300 redukce a jsem prekvapen co z toho leze). Pkkud oouzijete kompaktni setak, tak je fotak uzasne skladny, popravde ale vetsinou fotim na vetsi sklo 18-105 ktere je tak akorat do ruky a hlavne na rozsah docela dobre vystupy. Slabiny: vydrz baterie-nosim sebou vzdy jednu nahradni; velmi drahe spickove objektivy ale to maji asi vsichni; sum cipu pri spatnem svetle- cekal jsem vice ale da se stim zit za ty prachy. Zaver: bezte napr do fotoskody tam si sve favority vemte do ruky. Jak jsem psal. Male fotaky jsou navykove a hlavne prakticke a domonce i profici prechazi. Napr synuv maturak fotil profik co prodal zrcadlo a sem do fuji ale ten vyssi model s jinym rozpoctem. Ja chtel vse kolem 20t. + pak dokoupit nejako skla zabrozumne ceny.

  4. Dobry den pan Rybar.

    Vase recenzie su skvele, zvazujem kupu tohto fotaciku. Zaujal ma , ale bol by to moj prvy fotoapart takehoto zamerania. Zatial som pouzival len klasicke kompakty. Chcel poprosit o dve rady pri vybere
    1. zvazujem sony a6000 prip. a6300 alebo teraz je v akcii aj sony a7 za cenu 6300. A oproti sony som vybral prave tento fotacik . Aky by bol vas vyber. Fotil by som klasiku, rodina, vylet, krajinka, ludia paci sa mi ČB foto a celkom by som chcel skusit aj makro.
    2. A aky je vas nazor na alternativne objektivy inych znaciek ako sigma, tamron, … prave ked napriklad tento cannon ma ubohy vyber, je mozne ich nahradit a naco si dat pozor, kedze tam su aj pevne skla a vyssou svetelnostou.

    Vopred dakujem, prajem vela krasnych zaberov a vsetkym prajem vsetko dobre

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za komentář… Z těchto foťáků bych asi vybratl tu M5tku, byť teď z hlavy netuším, jak to vychází cenově, je to opravdu skvěle ovladatelný foťák, což se žel o Sony A6300 úplně říci nedá. Porovnat obrazovou kvalitu neumím, musel bych je mít vedle sebe a co se objetivů týče, držel bych se asi Canonu, netuším, zda zmíněné firmy dělají i něco pro tento typ bajonetů… Držím palce, JR

    • Zdravim, vyse jsem psal komentar k a6000 kterou vlastnim a mohu k tomu neco rici. Take jsem zvazoval FF A7 ktera nebyla v te dobe o tolik drazsi ale udelal jsem si tabulku s objektivy kdtere chci dokoupit a vyslo mi ze FF zivit nechci. Rozhodl tedy pomer cena / vykon. Ktery je dle meho stale nejlepsi u a6000 pokud hledam lehky maly stroj ktery vzdy rad hodim prez rameno. Clovek je tvor prakticky a je zajimave sledovat co v praxi vyuzije a co ocenuje. Jinak ty a6300 a6500 jsou asi lepsi ale dle meho ne o tolik o kolim jsou drazsi. Stejne jako recenzovany canon😊 zaver. Neobjedanvejte pres internet ale vyzkousejte. Jo a hlavne si nenechte poradit od prodejcu. Velmi casto radi ucelove z ceho maji vetsi bonus. Me treba od sony odrazovali kvuli ergonomii a kdyz jsem pak zkousel a porovnaval nestacil jsem se divit. Dobryou ruku pri vyberu.mn

  5. Xt20…bomba cena/vykon rychlost z xt2. Par fukci nema..jinak spica

  6. Vtipná a výstižná recenze nového a podle mně slibného Canonu M5. Pro upřesnění bych jen uvedl, že mám za sebou focení jak Canonem, tak Fujifilmem.
    A ano, starší modely Fuji jsou pomalé. Jejich FW verze z let 2015/2016 jsou už podstatně svižnější, ale na zrcadlovku to stále nestačí. Ovšem X-T2 je zcela jiná káva. S vícemotorovými objektivy XF, gripem a správným nastavením vlastností AF-C podle snímaných objektů (je celkem 5 možností) jde o sestavu, která si nijak nezadá se zrcadlovkami vyšší střední a nejvyšší třídy. Vzhledem k tomu, že jsem s X-T2 fotil fotbal a hokej, tak vycházím z osobní zkušenosti. Bohužel cena je vysoká a Canon M5 mi přijde cenově dostupnější a výhodný, zejména pro majitele objektivů EF a EF-S.

    • Jan Rybář

      Děkuji moc za komentář, takovéto osobní zkušenosti jsou poměrně vzácné, tedy důležité! Díky! JR

  7. Luděk Svoboda

    Můj dotaz zmizel, pokusím se tedy ještě jednou.Zajímalo by mne, jak je to se stabilizací v aparátu M5. Oficiální stránky se zmiňují o 5osé stabilizaci při natáčení videa.Jak je to při fotografování jednotlivých snímků /při použití nestabilizovaných objektivů/ ?? Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, rád bych poradil, ale tohle jsem moc nezkoumal (zkoušel jsem jen s nestabilizobanými), tedy se omlouvám, ale žel netuším…JR

  8. Dobrý den, velice Vám děkuji za odpověď. Pro můj rozsah focení jak jsem uvedl v předešlém dotazu, pro lepší kvalitu by jste spíše doporučil zrcadlovku? Taky jsem už pokukoval po Canonu 80D, byla by to lepší volba než Canon M5? Jetli ano, jaký by jste dopuručil k uvedené zracadlovce objektiv. Velice děkuji za cenné rady a přeji Vám a vaší rodině krásné Vánoce-:) J.

  9. Dobrý den, žádám Vás o radu který by jste doporučoval objektiv k bezzrcadlovce Canon EOS M5, jestli objektiv 15-45 mm STM nebo objektiv 18-150mm IS STM? Případně který by jste jiný doporučil. Canon M5 chci převážně používat na focení rodiny, klasické rodinné focení, fotky z cestování, architektury a krajiny. Tak Vás žádám který by byl pro uvedenou bezzrcadlovku nejvhodnější, jedná se mi především o ostrost fotek a výbornou kvalitu. Čtu všechny vaše články, a jsem velice rád a děkuji za váš přínos pro digitální fotografii. Proto se na vás obracím jako na velmi zkušeného odborníka a profesionála s žádostí o pomoc při výběru kvalitního objektivu, děkuji.

    • Jan Rybář

      Jiří, zdravím Vás a díky za pochvalu i dotaz… Ono to nesouvisí jen s kvalitou fotky, ale i s tím, jak moc se Vám chce s foťákem „tahat“ – ten 18-150 mi přijde prostě na tom malém těle už opravdu nešikovně velký. Na stranu druhou, jeho rozsah se hodí a pro Vámi zmiňované rodinné focení je dost důležitý… Tenhle nedostatek objektivů je prostě trochu problém a úplně nevím, jak z něj ven. Možná koupit ten „krátký“ a smířit se s tím, že to nebude moc na zoomování… Mějte se! JR

      • Dobrý den, velice Vám děkuji za odpověď. Pro můj rozsah focení jak jsem uvedl v předešlém dotazu, pro lepší kvalitu by jste spíše doporučil zrcadlovku? Taky jsem už pokukoval po Canonu 80D, byla by to lepší volba než Canon M5? Jetli ano, jaký by jste dopuručil k uvedené zracadlovce objektiv. Velice děkuji za cenné rady a přeji Vám a vaší rodině krásné Vánoce-:) J.

  10. „Zkrátka, dle mého to je jeden z nejlépe ovladatelných foťáků široko daleko (tradičně kromě Olympusů).“ – s tim se tentokrat vyjimecne neda souhlasit 🙂 … Panasonicy jsou totiz jeste promyslenejsi a lepe ovladatelne nez Olympusy (jakkoliv to pri sofistikovanosti Oly ovladani muze znit neuveritelne, ale je to tak – moznosti prizpusobeni jsou jeste o neco vyssi (co do poctu polozek, moznych vybrat), logika ovladani je prirozenejsi, pristupnost voleb (rychlost) vyssi a v neposledni rade maji nektere modely i „virtualni“ tlacitka, tzn. dalsich az pet dotykovych tlacitek vyvolatelnych na prave strane displeje, na nez lze navolit dalsich pet funkci). Zde se hezky ukazuje rozdil mezi uspesnym marketingem Oly (ktery se umi prodat) a laxnim Panasonicem (ktery to nezvlada). Ale je to jejich chyba, vim, ze kdyby to bylo tak snadne jako u Olyho, uz davno byste nejaky jejich fotak otestoval.

    • Jan Rybář

      Ano ano, to je samozřejmě možné… Ale je píšete: s Panasonicem (a zcela stejně s Pentaxem) je to problém: nemají v ČR zastoupení a půjčit si něco od nich je extrémně těžké (zatímco, logicky, třeba od Nikonu se dají věci půjčit doslova pár hodin poté, co dorazí do ČR)… Díky a mějte se! JR

      • Ja vim, vsak jsem to take nevycital Vam, ale Panasonicu (ze to, ze mohou vznikat takove dojmy jako v uvodu citovane vete, je jejich chyba). Ony se sem na testy jejich fotaky obcas dostanou, pan Surkala na Digimanii je testuje bezne a uz dlouho, ale je otazka, odkud je bere, jestli skutecne od nich oficialne nebo jestli mu je treba pro ty ucely nepujcuje nejaky velky prodejce (Skoda, Megapixel, … – nekdo, kdo si to muze dovolit a je to pro ne zaroven rozumna sance na zvyseni prodejnosti). To samozrejme nic nemeni na tom, ze Panasonic by mel delat vyrazne vic pro to, aby kvalitu svych produktu dokazal prodat, protoze v nekterych tridach jsou to celkem jednoznacne volby #1, ale nikdo o tom netusi a musi si jejich produkty pracne hledat …

  11. Chápu to, děkuji. Stále je co zlepšovat 🙂

  12. Dobrý den pane Rybáři. Bylo by prosím možné změnšené fotografie na koncích článků publikovat trochu doostřené? Fotky mi připadají, že jsou pouze změnšené a ani trochu doostřené. Takhle neostré se to moc dobře neprohlíží. Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den – jasně jasně, vím, o čem mluvíte, ale bohužel zrovna s tímhle neumím nic udělat – systém vygeneruje náhled, který na velkých monitorech nebo i třeba displejích s Retinou vypadá trochu ošizeně… Snad to časem nějak vyřeším, ale zatím to nejde… Případně, i tyhle fotky se dají zvětšit na plnou velikost, jen to to třeba udělat manuálně – najít název fotky v levém dolním rohu (např img_0443) a adresa oné fotky bude http://www.fotoguru.cz/files/IMG_0443.jpg… Víc udělat zatím nemůžu, nechci fotky upravovat… Díky, JR

  13. Dobrý den,
    Vzhledem k vysokému stáří chci vyměnit Canon 5 II za bezzrcadlovku s hledáčem na půlený čip. Snad lépe než Canon 5M bych raději volil Fuji XE2S, ale , mám obavy z čipu „X“. Rockwell tvrdí, že tyto čipy nejsou vhodné pro fotografování přírody a Digiloyd podrobně dokazuje artefakty předevší v zeleném jehličí a i jinde, mnoho lidí upozorňuje na obtížné zpracování RAWu. Fotoaparáty Fuji řady „A“ bohužel nemají hledáček. Máte obrovské zkušenosti s mnoha fotoaparáty a i s X E2, můžete prosím tento problém vysvětlit? Chci fotografovat do RAWu.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já osobně bych ze zmíněných volil Fuji, jsem si jist, že obecně bych z něj vytáhl o něco lepší obrázky – zejména díky lepšímu setovému objektivu. Ale: mě primárně zajímají reportážní obrázky, tedy se trochu zdráhám rozptýlit Vaše obavy, takto podrobně jsem to nezkoumal, byť si skoro myslím, že to nejsou problémy opravdu nějak zásadní… Zkuste položit otázku v opravdu šikovné facebookové skupině Fuji-fotografů, tam jistě mnozí budou tušit, co si o tom myslet…. https://www.facebook.com/groups/fujiclub/ Držím palce, JR

  14. Luboš H.

    Dobrý den,
    moc chválím Vaše stránky a téměř denně je otvírám, jestli se neobjevil nějaký nový příspěvek, který si hned s chutí přečtu.
    Přes svůj věk,jsem stále ještě začínající amatér a moc bych uvítal, kdyby u snímků z recenzí i ostatních , bylo uvedeno:
    čas, clona,ISO a použitý objektiv. Moc by mě (a asi nejen mě) pomohlo v dalším zdokonalování vlastních fotografií.
    Zároveň by to podle mého názoru pomohlo v rozhodování i recenzovaných přístrojů.
    Díky za Vaše skvěle FOTOGURU

    • Jan Rybář

      Luboši, díky moc za komentář, máte určitě pravdu, že by se to občas hodilo, ale je to relativně pracné dávat to ke všem fotkám, byť občas, když to opravdu má zásadní vypovídací hodnotu, se to tam snažím uvádět… Ale zkusím se do budoucna zlepšit! Díky, JR

  15. Jindřich

    Dobrý den, stále se rozmýšlím mezi zrcadlovkou Canon 80d + 18-135mm, nebo Canon EOS M5 + 18-150mm, měl bych to na focení rodiny, poznávacích dovolených, dále na focení krajiny, architektury, portréty, v současné době fotím na Canon G10. Měl jsem zatím v ruce jen Canon 80d, krásně se drží v ruce, ale mám obavy jestli nošení zrcadlovky nebude moc těžký při celodenním cestování. Tak Vás žádám o pomoc a radu při výběru a který z výše uvedených doporučujete a proč, jedná se mi o hlavně o kvalitu, ostrost, ergonomii. Chtěl jsem se ještě prosím zeptat, jestli výsledná fotografie bude z uvedených fotoaparátu stejná, nebo jestli se spíš vyplatí sice nosit daleko těžší foťák Canon 80d než Canon M5, ale fotografie budou o poznání lepší. Děkuji za pomoc a odpověď. Jindřich

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je, v zásadě, docela složitá otázka, protože do výsledné rovnice vstupuje hodně proměnných, včetně toho, jak moc se Vám chce/nechce tahat zrcadlovku. Ale obecně: fotky v průměru vytáhnete o něco lepší z té pořádné zrcadlovky – střeva jsou sice hodně podobná, ale přece jen, zrcadlovka s pořádnějším objektivem toho utáhne více… Tedy pokud Vám jde o klasické rodinné/cestovatelské použití, spíše bych vsadil na zrcadlovku… Pokud ale tušíte, že se Vám nebude chtít tahat, zvažte samozřejmě M5… Anebo zrcadlovku, ale s menším objektivem (18-55mm), který je výrazně skladnější (a k němu něco delšího, na příležitostné použití…) JR

  16. Pane Rybáři, těším se na výsledek Vašeho testu. Zajímá mne porovnání kvality M5 a XT2. Na cenu zatím neberu ohled. Je nějaký problém při použití adaptéru objektivů u M5 pro použití řady EF? To by řešilo nedostatek přímých objektivů pro M5.

  17. Pane Rybáři, pokud by jste měl volit mezi touto M5 a XT10 nebo XT2 od Fuji, jak by jste vybral?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za zajímavý dotaz – to samozřejmě dost záleží na rozpočtu, pokud bych měl opravdu hodně peněz, koupit bych asi tu X-T2… M5 i XT10 jsou jiná cenová kategorie, M5 právě testuji, tedy zatím nevím (první dojmy jsou nicméně dobré), za pár dní snad budu tušit více… Spíš bych do této úvahy zařadil můj oblíbený Fujiflm X-E2s… Jsem sám hodně zvědavý, co mi z toho vyjde… JR

  18. To vypadá velmi zajímavě. Pokud nový M5 kromě čipu převzal z EOSu 80 D i jeho rychlost AF, tak by to mohl velmi užitečný foťák.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*