Canon 1300D je nejlevnější a “nejzákladnější” ze všech zrcadlovek na trhu a klíčová otázka tedy zní: má smysl ji kupovat? Je to otázka překvapivě nesnadná, podle úhlu pohledu se na ni dá odpověď slovy “rozhodně nekupujte” i “případně klidně kupte”… Pojďme to nyní prozkoumat…
Canon 1300D má zajímavé postavení – pokud nepočítáme jeho předchůdce Canon 1200D případně výrazně starší stroje, v danou chvíli se nedá najít levnější zrcadlovka. V okamžiku psaní této recenze (podzim 2016) stálo tělo zhruba 9500 Kč a set s objektivem 10 500 Kč.
K recenzi jsem se odhodlávat poměrně dlouho – na mých kurzech fotografování jsem občas zahlédl starší modely této řady, a řečeno diplomaticky, opravdu jsem nebyl nadšen. Tyhle foťáky jsem prostě považoval za “nejlevnější víno na vinném lístku” – tedy onu položku dobře známou ekonomům i marketingovým expertům: Drtivá většina lidí nejlevnější víno (anebo cokoliv jiného) přeskočí s onou úvahou, že přece není tak bohatý, aby si kupoval levné věci.
Ale v posledních měsících se mě stále více lidí ptalo, zda nejnovější model, tedy právě nový Canon 1300D už není rozumnější volbou než některé mírně starší modely.
Tedy jsem si foťák na jeden říjnový víkend půjčil, a sepsal tuhle stručnou recenzi – pokud chcete ušetřit čas, vězte, že teorie vinného lístku pro něj platí a opravdu bych hleděl jinam a mírně výše. Ale zároveň je třeba dodat, že i to nejlevnější víno je při nenáročném večírku vcelku slušně pitelné.
Canon EOS 1300D – pohublý bratříček
Kam tuhle věcičku zařadit? V kategorii začátečnických i mírně pokročilých zrcadlovek v zásadě existují dvě klíčové kategorie: kategorie opravdu slušných a pořádných foťáků v ceně někde kolem 25 000 Kč (nyní Nikon D5500, Canon 760D) a kategorie o stupeň nižší, v níž se dá tělo + jeden objektiv pořídit za plus minu 12-15 000 Kč (Nikon D3400, Nikon D3300, Canon 100D).
Zde zkoumaný stroj je ještě jakýmsi předskokanem, který otevírá pole zrcadlovek seřazených v e-shopech od nejlevnějších (a nejen zrcadlovek, dlužno říci).
Je to prostě takový trochu chudší bratr, který se musí spokojit s výrazně horšími parametry, než mají o chlup dražší sourozenci. A to nejen ve srovnání s konkurenčními Nikony, kde je ten skok opravdu poměrně zásadní, ale i s Canonem 100D, který byl do světa vypuštěn o tři roky dřív (v roce 2013).
S čím se tedy musíte smířit? Střeva tohoto foťáku jsou prostě opravdu dosti zastaralé, byť háv je vlastně docela hezký. I ve srovnání s Canonem 100D (mým dlouhodobým oblíbencem) jsou tu rozdíly k horšímu, které jsou zcela objektivní – je tu starší typ procesoru, tipl bych si, že i snímač bude starší (což je ovšem jen můj dohad) – to vše je poměrně zásadní a výsledné fotky ovlivňující. Chybí též dotykový displej, budiž…
Osobně je hodně cítit ona “základní úroveň” v objektivu, který se prodává v setu s Canonem 1300D. Jde o 18-55 mm DC III, což je opravdu poměrně staré a hodně základní sklo bez stabilizace (což bych odpustil), ale hlavně se starší technologií ostření (nedá se moc ostřit při natáčení videa). Další generace toho samého objektivu označovaná písmenky STM už zvládá bezhlučné ostření při videu, a hlavně: prostě opravdu lépe kreslí.
Čtěte aktuální přehled ZDE
Obrazová kvalita je slušná, ne však špičková
A jak tedy tento foťák vlastně fotí? Jak dobré fotky se z něj dají vytáhnout? Na téhle stránce zahlédnete příklady, z nichž je možné kvalitu posoudit. K čemuž dodejme, že část fotek je focena jiným, než oním setovým objektivem 18-55 – a to objektivem EF-S 24/2.8, tak jen pozor, přece jen ten pevný kreslí opravdu lépe…
Co tedy říci ke kvalitě fotek? Shrnout se to dá velmi prostě: zkušený fotograf znalý všech možných fíglů se světlem a kompozicí z foťáku dokáže vytáhnou velmi slušné výsledky – vlastně jsem byl hodně mile překvapený, po letmé zkušenosti s 1200D mě fotky mile překvapily.
Zkrátka: kvalita fotek je slušná. A nyní to “ale”: kvalita není špičková, tenhle foťák nemá moc šanci ve srovnání se špičkou tohoto segmentu čipů APS-C, a hlavně dle mého ani s nejnovějšími modely konkurečními (mírně vyšší řady). Jsem si jist, že by Canon 1300D prohrál poměrně zásadně boj s letošní novinkou Nikonem D3400, ale patrně i Nikonem D3300. (A ano, i bezzrcadlovky se dají v této cenové kategorii pořídit, například velmi dobrý stroj Sony A5100).
Zajímavou otázkou by bylo srovnání s Canonem 100D, kterému přece jen už také je pár let. O tom, že jeho výbava (včetně procesoru) je navzdory věku u “stodéčka” lepší, jsem se už zmínil. Jasně vynést jasný verdik, že i fotky jsou u 100D jednoznačně lepší, je ošidné. Musel bych je srovnat vedle sebe v jednu chvíli a za stejných podmínek. Přesto bych si tipl se značným stupněm sebevědomí, že ano, i obrázky umí i 100Dčko lepší…
Abych byl spravedlivý: u fotek typu “dcera stojí v lese v hezkém světle” jsou výsledky velmi slušné, dost jsem ale trpěl při jakékoliv snaze vyfotit použitelný záběr krajiny. A to jsem se snažil a podvečerní slunce u Divoké Šárky dávalo foťáku velmi slušné šance – ale výsledek prostě nic moc. Nejsem schopen říci, do jaké míry za to může čip, a do jaké objektiv, oba jistě svým dílem. Ale je to vlastně jedno, protože naprostá většina lidí si foťák koupí jen a pouze v setu právě s 18-55 DC III.
Mimochodem ještě jedna pochvalná poznámka: co se ergonomie a ovládání týká, je to vlastně milý foťák. Je větší než výše zmíněná konkurence, což je většinou v dnešní době nevýhoda, někomu však může vyhovovat mít přece jen něco bytelnějšího. Čudlíky jsou dobře rozmístěné a menu nabízí i některé funkce, o které jsou ony zmíněné Nikony ořezané – například expoziční bracketing.
A třeba je zmínit i prostý fakt, že 18 megapixelů má jednu zásadní výhodu: šum je snesitelný i při poměrně vyšších hodnotách (čím více pixelů rvou výrobci na čip, tím více to šumí – řečeno velmi nahrubo). Zkoušel jsem a i při ISO 6400 to ujde, a ani maximum 12 800 není totální katastrofa, což ne vždy je pravidlem.
Canon 1300D a otázka: Koupit, nekoupit?
Pojďme se tedy podívat na onu základní otázku: má tenhle foťák smysl kupovat? Jednoduchá odpověď zní: raději ne. Protože za peníze jen mírně vyšší je možné koupit foťák přece jen lepší obrazovou kvalitu nabízející.
Jinými slovy: moje rada těm, kteří o foťáku přemýšlejí, zní: pokud to jen trochu jde, kupte si o chlup dražší model, získáte lepší kvalitu. Onen rozdíl totiž není nijak dramatický – zběžný pohled do nabídek e-shopů ukazuje, že cenový rozdíl s vyšší řadou začíná na rozumné tisícovce či dvou.
A to za to opravdu stojí, ať už byste pořídili třeba opravdu legendární set Canonu 100D s dvěma objektivy, nebo Nikon D3300… Anebo samozřejmě nejnovější modely této kategorie (Nikon D3400 anebo nástupce Canonu 100D, o němž se již dlouho spekuluje, ale zatím kde nic, tu nic…). Tady byste už ve srovnání s Canonem 1300D museli ty tisícovky přidat tak 4-5, což uznávám, není málo.
Nicméně: na onu cenu cca 10 500 Kč za zrcadlovku a setový objektiv je možné hledět i ze zcela jiného úhlu pohledu, jinou logikou a přes jinak položenou otázku.
Totiž: Velmi častý dotaz z mých kurzů i diskusního fóra na tomto webu zní přibližně takto: “Chci nějaký slušný foťák, ale mým naprostým stropem je 8-10 000 Kč.” Anebo: “Dítěti chci koupit nějaký obyčejný foťák na první blbnutí na dvorku, co za kompakt kolem 5-6 000 mám koupit?”
Čtěte aktuální přehled ZDE
No a Canon 1300D je odpovědí na tento typ buď spořivých, anebo nenáročných otázek. Zaprvé: Za ty peníze to je prostě pořád velmi slušný stroj. A zadruhé, koupit něco opravdu slušného pod deset tisíc je v éře dramaticky se zlepšujících mobilů čím dál tím těžší..
Já nedávno koupil mé dceři na první trénování kompakt za cca 4-5 000 Kč a byl vlastně dost zklamaný, že celková kvalita nic moc.
Tedy v této logice Canon 1300D přece jen své místo má: s opravdu omezeným rozpočtem to není špatná varianta…
Canon 1300D – shrnutí ve dvou větách
Vůbec nejlevnější zrcadlovka na trhu nefotí špatně, ale nohy ji podráží poměrně výrazná konkurence o pár tisíc dražších fotoaparátů nabízejících vyšší obrazovou kvalitu i výbavu. Schválit nákup Canonu 1300D jde tomu, kdo má striktní finanční limit, případně hledá opravdu rozjezdový foťák pro nenáročné focení.
Canon 1300D – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Shrnutí recenze:
Canon EOS 1300D
Vůbec nejlevnější zrcadlovka na trhu nefotí špatně, ale nohy ji podráží poměrně výrazná konkurence o pár tisíc dražších fotoaparátů nabízejících vyšší obrazovou kvalitu i výbavu. Schválit nákup Canonu 1300D jde tomu, kdo má striktní finanční limit, případně hledá opravdu rozjezdový foťák pro nenáročné focení.
7
Pros
- s ohledem na cenu nabízí poměrně slušné výsledky
- slušná obrazová kvalita, zejména při focení lidí
- slušná ergonomie a ovládaní, připojení na wi-fi
Cons
- obrazová kvalita není špičková ve srovnání s konkurencí
- set je vybaven nevzrušivým objektivem 18-55 mm DC III
- konkurence nabízí výrazně víc za nedramaticky vyšší cenu
Tak na to, že recenze na tento foťák nevyznívá moc pochvalně, tak celkově se mi fotky líbí velmi. (na rozdíl např. od bezzrcadlovky Olympus E-M10 II, kde naopak recenze vyzněla pochvalně). Nevím, zda to je podáním barev od Canonu? Já mám Nikon D3400 a skoro bych řekl, že to podání Canonu se mi líbí více. Je to ale asi dáno subjektivním názorem.
Tak fotky nevypadají vůbec špatně, ergonomie těchto menších těl mi však nevyhovuje a Canon ovládání taky moc ne, ale dá se na to zvyknout. Na druhou stranu dnes je i Nikon D3400/D3500 se setem pod 10 000 Kč, a ten má přeci jen lepší čip, ale zase mu chybí některé funkce. Takže je otázka, zda má smysl tento fotoaparát kupovat. Pokud seženete set bezzrcadlovky okolo 7-8 000 Kč, tak možná udělá podobnou muziku, ale pokud někdo trvá na zrcadlovce, tak je to asi stále dobrá volba pro omezený rozpočet, pěkných fotek se s tím dá nafotit dost a pak člověk může jít nahoru třeba na řadu xxxD
Věčný boj Canon a Nikon. Ačkoliv Canon u těhle základních řad už nějaký rok dopadá hůř, než Nikon, vždycky bych si koupil raději Canon. Dva prosté důvody. Ovládání a objektivy. Na Nikonu (u těhle základních řad) cokoliv potřebujete přenastavit, tak musíte do menu. Canon, i u těch nejlevnějších zrcadlovek, je na tom na míle lépe. Druhá věc je, že základní řady Nikon, nemají motorek na objektivy. To znamená, že si musíte kupovat objektivy s motorkem, které jsou výrazně dražší, než obdobné verze Canon. Na Canon pasuje prostě všechno, včetně fullframových objektivů. Příklad Canon 50/1.8 STM stojí 3000Kč, Nikon 50/1.8 stojí 5600Kč. Nemluvě o tom, že třeba Canon 50/1.8 II se teď na Aukru prodává za 1600 Kč, Nikon tam není vůbec (jen rychlé nakouknutí). Jen příklad, ale takových objektivů je mnoho.
Takže za mě, pokud někdo chce levnou zrcadlovku, kam si chce koupit nějaké levné objektivy a chce mít pod kontrolou nastavení, tak jedině Canon. Pokud je cíl fotit se seťákem na automat, Nikon bude lepší.
Rok 2018, stále 10 000,- zajímavé… :O
Dobrý den foťák jsem také zakoupil za tu cenu je to drahý štve mě že wifi je k ničemu připojovat ho k telefonu nepotřebuji a připojení k tv nedokáže jen kabelem další věc je že nemá žádnou softwarovou podporu v češtině krom samotného přístroje velkéééééé mínus. A ať dělám co dělám objekt který je v pohybu je pokaždé rozmazaný to u obyčejného foťáku co jsem mel fungovalo třeba když pršelo a odráželi se kapky tak to bylo pěkně vyfocené a to stál 3500 jenže pak mě spadl a bylo po všem už jsem ho nesehnal (měl jsem ho cca 8 let) a pak jsem na doporučení koupil canon powershot sx 520 hs hrozný nedokázal udělat fotku čistou můj mobil fotí čistěji než tenhle stroj jediný co bylo dobrý že dokázál fotit i za velkého šera bez blesku. A pak jsem udělal zase chybu canon!!!!! lákalo me že má wifi fotí hezky až na pohyb a není nic v češtině krom přistroje samotného ten ji má další nevýhoda je že asi nejde manuálně vysunout blesk chtěl jsem udělat fotku ve tmě a nešlo to foťák to nedovolil což mě dost zarazilo.Za mě je za tento přístroj je za 10500 drahý že to nemá softwarovou podporu v českém jazyce a nepoužitelnost wifi .Za mě velké zklamaní od značky canon
Jo ještě abych nezapomněl zmínit volal jsem na podporu a chtěl jsem software v češtině tak mě bylo arogantně odpovězeno že nemají a ať si něco najdu od konkurence a zda jde foťák připojit přes wifi k televizoru (mám android takže když si to vezmu je to přece takový velký tablet přece nebo ne?) tak nejde což je podstatná informace hlavně že je na krabici velký písmem napsáno WIFI/NFC měl tam byt poznatek že jen připojeni k telefonům a tabletům a tiskárně.
Docela kroutím hlavou nad touto recenzí…. Já mám zkušenosti zatím výborné. Jako začínající fotograf mi tato zrcadlovka přijde velmi dobrá. Už jsem fotil i sport (futsalový turnaj v hale-špatné světlo) i statiku a musím říct, že realita předčila má očekávání. Myslím, že za tu cenu dostávám dost muziky. Co se týká software, tak Canon vydal docela dost popsaný manuál k Digital Photo Professional 4 (i jiným programům). Pokud můžu doporučit, tak na úpravu fotek používám program Polarr (díky recenzi Honzi Rybáře), který při své free verzi dostačuje pro základní úpravy. Já osobně mám placenou verzi (tuším jsem za něj dal něco kolem 450,-, což je sranda 🙂 ) .
Nedá mi to komentovať, kamarát mi poslal link na tento článok, aby som si to prečítal. Kedže vlastním tento fotoaparát a používam ho hlavne na turistiky, kedže je to malé ľahké telo ušetrím dosť na váhe a mieste. Ale zobral som tento fotoaparát aj na každé fotenie športu ktoré som doteraz mal. Samozrejme hlavné telo je CANON 7D MARK II. Takže CANON 1300D mala možnosť fotiť futbalovú reprezentáciu Slovensku či A-mužstvo ale aj do 21 rokov. Tak tiež basketbal, tenis a hokej. Má to len 9 ost. bodov a s toho len stredný je krížový a má to len 3 snímky za sekundu, ale osobne musím povedať, že ten fotoaparát nemá problém aj športovou fotografiou, ktorá sa považuje za dosť náročnú tému hlavne na kvalite techniky. Keď som fotil šport tak na fotáku boli objektívy CANON 70 – 200 L 2.8 / Skúšal som aj pevnú 300 L 2.8 potom samozrejme pevné skla typu 50 1.8 a 75 – 300mm. A ostrenie bolo nato aký to je fotoaparát slušné a kvalita snímkov bola zase nato aký to je fotoaparát až mierne lepšie ako som očakával. ISO 3200 pri fotení športu je klasika a musím povedať, že t zvláda dobre. Pri miernej úprave v LR je fotka slušná a šum nijako neruší. A musím povedať že fotoaparát je aj odolný voči vode 🙂 ale do kedy to je ťažko povedať.
Takže ja som toho názoru že ten fotoaparát má význam kúpiť.
Děkuji moc za cenný komentář! JR
Ale pravda je v tom, že konkurent NIKON 3400 je lepší a možno aj tá 3300.
Dobrý den, chci vám poděkovat za zajímavý web kteří tvoříte. Rád čtu o všech novinkách, které bych stejně zřejmě ani nevyužil. Moc se mi líbil článek o pravidlech focení, která jste učil dceru, většinu znám, ale byl jsem potěšen že fotím správně. Vždy je dobré si připomenout ty nejzákladnější fotopravidla.
Jsem majitelem fotoaparátu Canon 1300D, toho základního proklínaného a o stupeň níž než konkurence. A víte co? Je mi to jedno. Fotí hezky, 18Mpx snímač umí celkem dobře vykreslit scénu, je potřeba dobré světlo a pak nepoznáte jestli to je focené strojem za 100tis. nebo za 10tis. Opravdu jsem byl překvapený jaké fotky to umí. Nejsem profesionál, focení mě neživí, nemám miliony na účtu. Ale k setovému objektivu jsem si přesto dokoupil Tamron 70-300 abych mohl zoomovat. Kdo chce zoom nemá si kupovat zrcadlovku, jasně. Ale APS-C je rozdíl v porovnání s malinkatým snímačem v kompaktu s klidně i 40x zoom. Navíc ovládání u Canonu je perfektní, Nikony jsou elektronické hračky, byť fotí krásně, jsou to více plejstešny než fototechnika. Zkrátka já jsem spokojený, ale věřím že bych byl i s Nikonem D3300 například. Je to o zvyku.
Závěrem bych vám chtěl podsunout téma které mě zajímá. Na co fotíte vy? AV, T, M nebo P? Nechcete napsat sérii článků o těchto režimech? Co nastavit a na co si dát pozor při AV, jaké časy použít na T a co s ISem? Kdy fotit na M a co jak přenastavit když první fotka je……no když se nepovede 🙂 Stačí P na všechno? Co byste s ním nefotil? Takový jednoduchý seriál režimů by mi buď potvrdil co si myslím, nebo mě vyvedl z omylu. Předem děkuji nad zamyšlením.
Dobré světlo a ostré fotky.
Patriku, zdravím a díky za pochvalu i komentář! Já tenhle foťák nijak neproklínám a ostatně i ty fotky na téhle stránce ukazují, že je vlastně hodně šikovný… Mně na něm vadí, že je naschvál technologicky podstřelený, což sice chápu, ale je to trochu škoda… Ale to opravdu neznamená dramaticky horší fotky… Moje (resp. ženina) první digitální zrcadlovka je už asi deset let stará a pořád z ní jde vytáhnout hezké fotky, o tom žádná…
S těmi režimy to je jednoduché: klíčové je vědět v každou chvíli, co se ve foťáku děje a jak zareaguje na konkrétní situaci… V mnoha případech není důvod nepoužít P, jindy je dobré A, a samozřejmě, bez manuálu to též někdy nejde…
Zdravím, JR
Děkuji za reakci. Plně s vámi souhlasím. Známí má velmi šikovný starší fotoaparát snad s 6Mpx a jaké dělá fotky! S těmi režimy-experimentuji, hned co jsem vzal fotoaparát do ruky, zjistil jsem že automat není pro mě, vlastně vůbec by na fotoaparátu neměl být. Vynucuje si nastavení, které by normálně člověk nikdy nenastavil. U manuálu/polomanuálu jde o to vědět že jsem tu fotku pokazil já a můžu se z toho poučit, to ten fotoaparát nikdy neudělá, je moc nafoukaný aby si přiznal chybu 😉
Dobré světlo. S ním je svět krásnější, nejen na fotkách.
Dobrý den,
nejsem profesionál, ale o přece jen o fotografii už něco vím. Doposavaď jsem žil v tom, že o kvalitě fotografie rozhoduje především objektiv. A že tělo je hlavně o kvalitě zpracování, funkcích, kvalitě displeje, počtu ostřících bodů apod. To víceméně potvrzovala většina článků, které jsem na toto téma hledal na internetu (samozřejmě nesrovnávám třeba s fotoaparáty typu full frame).
Docela by mě zajímalo, kdybyste měl jeden objektiv a dvě kamery s cenovým rozestupem třeba těch 10 000, jak moc by se to na kvalitě projevilo.
Petře, zdravím! No, ono je ta rovnice docela složitá… Na objektivech samozřejmě záleží, ale obecně jde vždy o kombinaci obého, přičemž všechny obyčejné setové zoomy fotí více méně stejně. Tedy v generacích čipů jsou poměrně zásadní rozdíly, tedy ano, ty novější (zase obecně) toho obvykle zvládnout výrazně více a jsou právě tím, co dělá dobrý foťák dobrým foťákem. Samozřejmě, pak záleží na tom, co chcete fotit – pokud záleží fotografovi na rychlosti, počítá se i rychlost atp atp… A jasně, pokud byste vzal foťáky ze stejné generaci čipů (opět více méně, plus minut dva roky), je jedno, zda fotíte běžnou fotku á la dítě stojí u Karlštejna nebo fakír hraje kobře v Indii Nikonem D3400 (15 000 kč se seťákem) nebo Nikonem 7500 Kč (50 000 kč se seťákem)… Ne každý tomu věří, ale je to tak… (U Canonu to je trochu složitější, tam jsou ty novější lepší než ty základní)… Tedy rozdíl s těmi dražšími foťáky je především v tom, co zmiňujete – rychlost, výdrž, ovládní atp… Leč ne nutně v kvalitě fotky, což je pro mnohé to podstatné… A vše komplikuje prostý fakt, že na APS-C zrcadlovky neexistují třeba rozumné kvalitní pevné širokoúhlé objektivy, typu pevné 28tka (tedy á la 18tka…) Zdravím, JR
Dobrý den,
mohu mít za stejnou cenu jako stojí 1300D + setový objektiv 18-55 DC III slušnější kompakt Canon Powershot G9X.
Nebude tento kompakt dělat lepší výsledné fotografie, než ta 1300D se základním se.objektivem ?
Předpokládejme situaci, že kupní cena by byla konečná a ke 1300D by se jiný objektiv již později nepřikupoval.
A cíl focení ne krajinky, ale spíše pes v pohybu + rodina.
Jaký na tento „duel“ mezi nejzákladnější zrcadlovkou a slušným kompaktem máte svůj názor ?
Dobrý den, to je docela zásadní otázka, kterou jsem shodou okolností řešit „sám se sebou“ před pár dny, kdy jsem testoval druhou verzi té G9tky, viz https://www.fotoguru.cz/canon-g9-x-mark-ii-recenze/
Bohužel si netroufnu hodnotit tu první verzi, o níž patrně píšete, ale o té druhé (což je nyní novinka pár týdnů stará) se dá říct, že bych ji asi dal přednost. Je to prostě srovnání zrcadlovky (což z definice znamená obvykle dobré fotky a lépe se ovládá), ale zrcadlovky s relativně zastaralou technologií, a kompaktu, který zase v sobě má technologii nejnovější a fotí velmi slušně… Držím palce, JR
Dobrý den. Koupila jsem si na focení dětí a rostlin EOS 1300D se základním objektivem. Dřív jsem fotila kompaktem Olympus, který mi přes své stáří – cca 14 let – dělal celkem fajn makro fotky. Zatoužila jsem však po rozmazaných makro fotkách ze zrcadlovky. Ovšem – foťák si postavil hlavu a vůbec nefotí na automat. Pořád jen zaostřuje sem a tam, ale necvakne a nic nevyfotí, ani když zmáčknu spoušť. Na manuál fotí, ale to zase neumím fotky dobře zaostřit. Nevíte, proč je automat takto „zaseklý“? Už jsem zhlédla na YouTubu ix tutoriálů pro začátečníky, jak tento foťák ovládat. Už se v něm i vyznám, ale prostě pořád nejde ovládat to automatické focení. Chci prostě, abych na kolečku nastavování programů zvolila nějaký režim a aby se po polovičním zmáčknutím spouště aktivizovalo automatické ostření a po celkovém zmáčknutí spouště cvakla fotka. Nic víc nic míň. Neměl by to být problém, ale je… A já nevím proč, vždyť to přeci má být foťák pro blbý a s jinýma foťákama pro blbý umím…. Předem moc děkuji za radu! Michala
Dobrý den, takto na dálku to žel opravdu poznat neumím – asi bych zkusit foťák zresetovat, někde ke konci menu bude něco jako „vymazat veškerá nastavení“ nebo tak něco, to by mohlo pomoc. Jediné, co mě napadá, je, že jste si omylem posunula ostřící bod někam do strany a foťáku se nechce ostřit. Jinak trochu pozor: automatický režim bohužel většinou znamená, že fotka nedopadne moc dobře, je trochu třeba tušit, co se ve foťáku děje a jak na to… Zdravím, JR
Dobrý den, nějaké menší zkušenosti s focením mám a chtěla bych si pro začátek pořídit nějakou levnější zrcadlovku. Zatím jsem se rozmýšlela pouze mezi fotoaparáty od Canonu, ale poslední dobou to vyhrává spíše Nikon. Především po přečtení tohoto článku… Původně jsem zamýšlela koupit si Canon EOS 1300d nebo 1200d, nyní se spíš rozmýšlím mezi Nikonem D3300 a D3400. Je pro mě složité vyvodit, ze kterého z těchto fotoaparátů vytáhnu nejlepší výsledky, prostě který z nich je „nejlepší“ za tu cenu. Ráda bych znala váš názor. Děkuji
Dobrý den, já bych z těch variant též spíš volil onen Nikon, oba zmiňoané stroje jsou velmi dobré, pokud máte finance, onen D3400 mi je osobně sympatičtější. Ale pamatujte, že přinejmenším do budoucna potřebujete více než jeden objektiv, tak zvažte i ten D3300 plus nějaký další objektiv… JR
Zdravím,
fotím prevažne produktovú fotografiu v ateliéri (Canon 400d). Má pre mňa zmysel upgrade na Canon 1300d ? Teda myslím okrem lepšieho rozlíšenia …
Vďaka za odpoveď …
Dobrý den, ano, Canon 400D je přece jen už dosti starý kousek, tedy fotky budou lepší z 1300D, i když zvlášť na použití v ateliéru bych tedy rozhodně doporučoval koupit spíš něco pořádnějšího… Včetně nějaké rozumné sady objektivů… JR
dotaz -nebylo by mozne otestovat ten fotak spis s 50/1.8 nez s 24/2.8?
Dobrý den, ono podstatné je, jak stroj fotí v tom setu, v němž si to lidé nejspíš koupí (ta zmiňovaná 18-55mm)… Pevná padesátka se hodí vždy, ale jen jako doplněk, mít ji jen k tělu nemá smysl, nedá se s tím běžně fotit… JR
Lidičky, vy profesionálové už máte profesionální deformaci. Nelíbí se vám fotky, které se budou líbit asi většině nefotografů, mezi něž patřím i já. Fotky focené v této recenzi recenzovaným fotoaparátem se mně jako laikovi velice líbí. Vy odborníci se navzájem předstihujete ve vidění nedostatků, které jsou nepodstatné pro amatérské focení např. rodiny. Když dáte porovnat laikovi fotky focené zmiňovanými aparáty v recenzi, tak si myslím, že bude mít problém ty rozdíly vůbec poznat. A fotíte hlavně pro laiky nebo pro profesionály ? Myslím, že hlavně pro laiky a laici sami sobě, profesionál si fotí sám. Takže hlavu vzhůru, nepodléhejte depresi z mikro nedostatků a zkuste se podívat u svých známých, jak vypadají opravdu otřesné fotky, které si oni ovšem budou chválit, že jim bohatě stačí.
Dobrý den a díky za komentář… Samozřejmě, to máte zcela pravdu a mnohokrát mě to napadá. Ale: smyslem těchto článků je nasměrovat čtenáře k tomu, zda za podobné peníze není lepší koupit něco přece jen o chlup lepšího, tedy v tomhle kontextu je to třeba chápat. Zdravím, JR
“Chci nějaký slušný foťák, ale mým naprostým stropem je 8-10 000 Kč.”
No a Canon 1300D – na onu cenu cca 10 500 Kč za zrcadlovku a setový objektiv – je odpovědí na tento typ buď spořivých, anebo nenáročných otázek.
Hehe 🙂
Ešte k tomuto: „základní sklo bez stabilizace (což bych odpustil)“
V dnešnej dobe je to podľa mňa už neakceptovateľné: predsa len stabilizácia je štandard už mnoho rokov. Navyše najlacnejšie foťáky si kupujú ľudia čo sa nevyznajú: im sa trasú ruky omnoho viac ako starým harcovníkom…
Díky za komentář! No, ona stabilizace je v drtivé většině případů u levnějších objektivů spíš jen reklamní trik bez nějakého reálného dopadu na focení (možná s výjimkou delších setových zoomu typu 55-200), tedy bych opravdu odpustil, zejména u těchto 18-55. Na druhou stranu to už je opravdu starší typ, poměrně výrazně horší než typy novější… JR
Nie je to až také staré sklo: vydali ho v roku 2011 spolu s 1100D (a opticky rovnakým 18-55 IS II). Ak teda produkuje neostrejšie snímky, pravdepodobne za to môže chýbajúca stabilizácia.
Viem, že stabilizácia nemusí fungovať (mal som FujiFilm F50 fd), no u mojich novších foťákov (Sony H20 a potom Olympusy PEN rady E-P) sa na ňu vždy dalo spoľahnúť. No je pravda, že to neboli práve najlacnejšie foťáky…
Dobrý den, jako vždy slušný článek o podstatě věci. 1300D – také jsem o něm uvažoval, nakonec vyhrála 100D. Ve finále při výběru už mi bylo jedno třeba i 7000Kč navíc, nakonec mě ale zlákala kompaktnost 100D oproti jistě lepším, ale větším C750-760D. Zatím nelituji, pro začátek je to dobrý foťák.
Když tu jde řeč o WiFi – i 100D (a určitě i jiné fotoaparáty) umí pracovat s tzv. Eye-Fi (SD karta s integrovanou WiFi). Už je na cestě (čína, asi tak 3 týdny…).
Dobrý den, díky za komentář… Ano, ta stovka je pořád velmi rozumná volba… A díky za tip na tu Eye-Fi, to přiznám, slyším poprvé, prozkoumám… JR
Canon EOS 100D + 18-55 IS STM 449 EUR
Canon EOS 700D + 18-55 IS STM 569 EUR
Inak velmi pekne dakujem za rychlu reakciu.
V ČR je nyní ten rozdíl 16900 Kč a 12900 kč, což je řádově podobné jako na Slovensku… ale není to rozdíl malý, řekl bych… JR
Myslel som to z pohladu rozdielov medzi ostatnymi verziami. 100D vs 700D vs 750D atd….
Ok, takze z tohto mi vychadza, ze stale je lepsia kupa entry level DSLR od Canonu 100D. Ale co tak to porovnat so stale predavajucim 700D ? Tam uz je cena tiez nizsia a skor je uz rozhodovanie medzi 100D vs 700D. Tam by ste brali ktory z tychto modelov 100D vs 700D ? 750D a vyssie su uz podstatnejsie drahsie. Rozdiel medzi 100D a 700D nie je velky.
Zdravím, pokud byste našel set s 700D podobné ceny jako 100D, tak to je určitě lepší varianta. Já právě nyní chystám srovnávací tabulky, a ceny těchto zmíněných foťáků se mi jeví pořád docela rozdílné… Tak držím palce, JR
Dobrý den, zdravím, já tu 1200vku osobně nikdy moc nezkoumal, a občas ji vídám na kurzech a přišla mi opravdu dosti za vyšší třídou zaostávající. Akoro bych řekl, že rozdíl bude i v jiných věcech než wifi, ale objektivně se to říct nedá: Canon tyhle věci nezveřejňuje (kromě typu procesoru)… A ano, já bych též pořád více doporučoval tu 100vku, byť, jak píšu v článku, pokud je někdo nenáročný, tak i tento foťák toho vlastně dokáže poměrně hodně… JR
Bol som v tom že EOS 1300D je vlastne 1200D doplnený o WiFi… Podľa Vás je tá staršia 1200ka aj celkovo horšia? Inak asi súhlasím – dnes v takej cene je 100D a to je super strojček (vlastním) a radšej oželiem WiFi a beriem 100D ako toto. Keď potrebujem zdielať fotografie v teréne tak mám USB host kábel a telefón… Pracnejšie trochu ale funkčné.