Canon EOS 200D – malý, dostupný a hodně nadupaný (recenze)

Canon EOS 200D je důležitější foťák, než se může zdát na první pohled. Totiž: není to jen povedená “startovací” zrcadlovka pro začátečníky, ale především šikovný, levný a nadupaný model pro široké použití, který je schopen konkurovat i výrazně dražším aparátům.

Canon EOS 200D
Canon EOS 200D na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Pokud byste se rozhodli zkušeného fotografa poslat na pustý ostrov a dovolili mu vzít si s sebou jen něco hodně levného pod dvacet tisíc, Canon 200D by nesporně patřil k nejrozumnějším volbám. V tom podstatném, tedy v obrazové kvalitě, jsou jeho výkony srovnatelné se špičkou fotoaparátů s APS-C čipem, včetně foťáků výrazně dražších.

Jistě, za vyššími modely zaostává v mnoha funkcích, ale jsou to ty, bez nichž se při rodinném a cestovatelském focení dát více méně bez problémů žít. Hlavním rozdílem je nižší počet ostřících bodů (což se projeví u sportovního focení) a horší ovládání, které je tu v některých situacích poměrně zásadně méně příjemné než u dražších strojů (ale opět v zásadě snesitelné).

Jinými slovy: z Canonu 200D se dají s trochou snahy navzdory “levnému dojmu” vytáhnout opravdu špičkové fotky, což ho v kombinaci s malými rozměry a rozumnou cenou činí fotoaparátem s jedním z nejlepších poměrů cena výkon na trhu.

Vážka
Vlastně mě překvapilo, že i obyčejným setovým objektivem  55-250 mm se dá pořídit hezká fotka vážky… Snímek je trochu oříznutý a mírně upravený, původní fotka viz galerie dole… Plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Canon 200D – dlouho očekávaná zrcadlovka

Canon 200D je nástupcem Canonu 100D (recenze zde), který spatřil světlo světa v roce 2013 a bývá označován za jeden z nejprodávanějších foťáků na světě. Recept byl stejný jako u novějšího příbuzného: vždy to byl cenově dostupný, ale přesto hodně dobře vybavený foťák s dobrým poměrem cena výkon. Právě proto patřil mnoho let k velkým favoritům na čelních pozicích mého seznamu nejlepších foťáků pro začátečníky (link zde).

portrét
Na poměrně banální fotce mé dcery se dá ukázat, že i ze setového objektivu 18-55/4-5.6 se dají vytáhnout slušné výsledky – ostrost kresby je velmi dobrá (na seťák). Neupravená fotka v plné velikosti.

O nástupci se spekulovalo řadu roků, ale přišel nakonec poměrně pozdě, až po více než 4 letech – Canon 200D byl představen až v červnu 2017. I tu platí to podstatné – technologicky je na v tom podstatném na špičce, což nemusí být vždy pravidlem (například ještě nižší model Canon 1300D používá technologie výrazně starší a je to na výsledcích dost vidět).

Canon 200D má nejnovější procesor DIGIC 7, ostření přes tzv. duální pixely a nový snímač (24 MP) a těmito parametry tedy patří spíše k vyšším modelům. Plus umí pět snímků za vteřinu, což pro běžné focení obvykle stačí.

Jak zaznělo na pražském představení tohoto modelu, snímač je shodný s nejnovějším modelem vyšší řady – s Canonem 800D, což je samo o sobě informace zásadní: obrazově musí výsledné fotky patřit ke špičce, přinejmenším canonové špičce. A tak to i je.

Canon 200D – opravdu hezké fotky

Canon 200D jsem se rozhodl vyzkoušet pořádně – a proto jsem s ním vyrazil na pár dní na letní putování po Moravě. A zkoušel jsem ho z velké části přesně v těch podmínkách, do jakých z logiky věci patří: na rodinných výletech, ale také na cyklovýpravách – nemalou část času proto strávil v cyklobaťůžku (což přežil bez úhony).

Na kolo to je, mimochodem, stále ještě snesitelná velikost. Jasně, v reálném životě by se mi asi zrcadlovka moc tahat nechtěla a přibalil bych spíš něco z mých oblíbených kapesních jednopalcových strojů (á la Sony RX100 iv nebo Canon G7X mark ii). Je však pravda, že právě malá velikosti je i tak opravdu zásadní výhodou tohoto modelu, je to foťák více méně opravdu skladný a do baťohu vhoditelný…

labuť
U téhle přiblesknuté labutě se hodil výklopný displej… Neupravená fotka v plné velikosti.

To podstatné – tedy “jak umí fotit” – nejlépe posoudíte z fotografií na této stránce, obrazově toho zvládne opravdu hodně a jak už jsem zmínil výše, v kvalitě fotografií jsem nezahlédl nic, co by ho řadilo do nižších pater než cokoliv dražšího se stejně velkým APS-C čipem. Pokud tedy nepočítáme foťáky postavené na fantastické optice, například Fujifilm X100F s pevnou pětatřicítkou, která dokáže výsledky umístit přece jen ještě výše.

Testoval jsem se zcela obyčejnými setovými objektivy, a to 18-55mm / 4-5.6 a 55-250mm / 4-5.6… Za jistou poznámku stojí onen setový 18-55 se světelností 4-5.6, který byl přestaven letos na jaře spolu s vyššími modely.

Vypukla kolem něj mírná kontroverze, ve srovnání se staršími, vyzkoušenými a oblíbenými objektivy 18-55mm / 3.5-5.6 STM se zmenšila velikost (což se ve stále se zmenšujícím fotosvětě více méně hodí), ale také se zhoršila jeho světelnost na širokoúhlém konci: z 3.5 na 4.

Klášter Králíky
Setový objektiv 18-55 a mírně nudná turistická fotka. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pořád si nejsem jist, co si o tom myslet – na jednu stranu je to změna kosmetická, na stranu druhou to psychologicky působí nepříliš dobře. Objektiv umí “rozmazávat” pozadí v zásadě zcela stejně jako onen starší STM model, ale pravda je, že při focení v noci nebo v horším světle mi ta chybějící půlclona lezla na nervy poměrně zásadně.

Hodně zajímavé by bylo srovnat, zda je nějaký rozdíl v kresbě obou objektivů – vyřknout k tomu nějaký soud se neodvážím, musel bych je srovnat vedle sebe ve stejných podmínkách. Párkrát mě nicméně napadlo, že možná přece jen s tou 3,5 verzí bych byl při focení jistější v kramflecích.

Co z toho plyne pro případný nákup objektivu? Že bych možná o chlup více radit držet se toho staršího a zavedenějšího typu, s nímž se též bude foťák prodávat v setech. A do budoucna zkusím obě verze otestovat bok po boku a udělám si názor na kvalitu kresby.

květ
I setový objektiv 18-55 se světelností 4-5.6 umí „rozmazávat“ pozadí vcelku slušně. Ale, marná sláva, tak čtyřka tam vypadá blbě a  ona půlclona někdy opravdu chybí. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak moc je ovládání ořezané? Hodně, byť snesitelně

Obrazově jde tedy o opravdu špičkový foťák – ale jak moc velká je cena za to, že jde zároveň o foťák “ořezaný” o mnoho funkcí ve srovnání s dražšími modely?

Samozřejmě, na to každý odpoví trochu jinak, ale pro běžné užití je více méně snesitelná. Klíčový rozdíl je v systému ostření, který nabízí výrazně méně sofistikované funkce s pouhými devíti ostřícími body. Ty jde připínat vlastně jen do dvou režimů: automatickým a ostřením na jeden posuvný bod.

Portrét
Pro turistické pouliční focení je nejpraktičtější ostření na jeden bod uprostřed, „ořezaný“ počet ostřících bodů tedy v podobných situaích nevadí. Neupravená fotka v plné velikosti.

Nu ano, v některých akčních situacích se mi opravdu stýskalo po více možnostech, to se ví… Na stranu druhou jsem foťák testoval poměrně přísně – nutil jsem například kamarády jezdit proti mně na kole rychlostí poměrně značnou a testoval, jak se bude autofokusu dařit ostřit je v kontinuálním ostření (kdy bod nebo body sledují přibližující se předmět/postavu a neustále přeostřují)…

No a byl jsem vlastně mile překvapený, že foťák bych schopen rutině lapit a “uostřit” skoro vše, a to i tehdy, když kamarád jel opravdu hodně rychle (viz fotografie).

Pochopitelně, na složitější situace už by to chtělo něco pokročilejšího, ale jak říkám: pro běžné rodinné a cestovatelské focení asi opravdu netřeba chtít o moc víc. Pokud se chystáte fotit něco akčnějšího, á la školní volejbalové zápasy, sáhněte po něčem vyšším.

test ostření
Kamarád na kole se cvičně řítí proti mně – a kontinuální ostření nemělo problém ho „lapit“ i v dlouhých sekvencích, což mě vlastně až trochu překvapilo.

Druhou řadou “ořezaných” funkcí je ovládání, čudlíků je tu prostě výrazně méně – mně osobně nejvíce lezlo na nervy nahmatávání knoflíku s funkcí kompenzace expozice a následní točení předním rollerem. Tu jsem tedy hodně vzpomínal na vyšší kategorii, tedy hlavně modely Canon 760D a Canon 77D vybavené speciálním zadním ovládačem. Ale i tu platí, že to je kompromis pro většinu rolí více méně snesitelný.

Na rozdíl od předchozího modelu je tu i výklopný displej, což se může hodit (byť já ho skoro nepoužil – krom focení naštvané labutě).

A také se poměrně výrazně změnil tvar těla aparátu, tedy to, jak se Canon 200D drží… Častá “stížnost” na 100Dčko zněla: mám velké ruce, blbě se mi foťák drží. To tu dílem odpadá, novinka se drží opravdu velmi dobře.

Byť pravda, jistá titěrnost tu je nadále – nahmatat například čudlík s ISO atp. chce docela cvik a tak jako u “stovky” i tady je rozumné si před nákupem foťák zkusit v ruce, protože ne každému ono menší tělo vyhovuje…

Canon 100D Canon 200D srovnání
Canon 200D (černý) je kompaktnější a lépe se drží než jeho předchůdce Canon 100D – zde jeho bílá verze. (Foceno mobilem při oficiální tiskové konferenci).

ISO je nastavitelné až do 51 200 (H1), ale v reálu to už samozřejmě nemá moc smysl – tak jako u všech Nikonů a Canonů tu platí ono empirické “pravidlo”, že poslední použitelná hodnota je předposlední číslo, v tomto případně 12 800, které se ještě dá více méně použít, ač i to je samozřejmě mezní hodnota.

Osoblaha
Centrum Osoblahy po setmění na ISO 12 800… Jistě, šum tam je, ale pořád to ještě více méně je použitelné… Neupravená fotka v plné velikosti.

Pro koho je a není Canon 200D

Pro koho vlastně je Canon 200D? Jak jsem už zmínil na začátku recenze, smysl dává pro dvě překrývající se skupiny zájemců o focení. Zaprvé: je to opravdu výborný startovací foťák, který novopečenému fotografovi dá mocný nástroj pro onen klíčový cíl, tedy pořizování co nejlepších fotek.

Měsíc
Měsíc krátce po úplňku – s trochou snahy jde obyčejným seťákem 55-250 vyfotit i vcelku použitelnou fotku. Byť jasně, je hodně oříznutá a pak doostřená.

Zadruhé: je to v zásadě rozumná volba pro širší využití, tedy pro ty, kteří hledají něco malého, velmi šikovného a rozumné peníze stojícího. Jinými slovy: Je to i foťák dávající smysl pro poměrně náročné focení (protože ty obrázky jsou opravdu hezké, viz výše).

Jen rychle dodávám, abych nebyl špatně pochopen: pořád samozřejmě platí, že pro ambicióznější focení je rozumné pořídit stroj z kategorie o stupeň vyšší (v případně Canonu zmíněné modely 77D nebo mírně starší 760D). Jsou to prostě “pořádnější” foťáky a ono lepší ostření i ovládání se prostě opravdu hodí. Kvalita fotek je však srovnatelná, či spíše stejná.

To, kam se Canon 200D zařadí v pomyslných řebříčcích dobrých nákupů, bude pochopitelně hodně záležet na ceně – v danou chvíli (léto 2017) se základní set tělo + 18-55 prodává za zhruba 18 000 Kč, což je v zásadě cena snesitelná, byť časem, až trochu “padne” bude jistě ještě trochu rozumnější.

Králíky
Canon 200D dává smysl jako univerzální rodinný foťák za rozumné peníze… Neupravená fotka v plné velikosti.

Set s dvěma objektivy se vyšplhá na začátku na cca 25 000 Kč, což už je cena rozumná méně (konkurence foťáků Canon i Nikon je v tomto segmentu nemalá), ale i tu platí, že jistě po půl roce klesne a teprve pak bude mít smysl se pořádně podívat na celou řadu otázek, které při výběru vzniknou. Už teď jsem si jist, že nebude snadné se rozhodnout mezi mezi různými variantami Canonu 200D a staršími stroji vyšších řad.

Na ceně bude hodně záležet i ona logická otázka, kdy ještě bude mít smysl dát přednost slavnému předchůdci 100D… Ten se v danou chvíli s jedním setovým objektivem dá pořídit za dvoutřetinovou cenu, tedy za zhruba 12 000 Kč, což je pořád velmi dobrá kombinace za výborné peníze.

Jisté však je, že, marná sláva, Canon 200D je přece je výrazně dále, tedy pokud to jen trochu půjde a rodinný rozpočet dovolí, novější bratr bude výkonově dávat výrazně větší smysl…

Kolo
A samozřejmě: je to foťák opravdu malý (byť ne kapesní), tedy – jak jsem sám zkoušel – je možné ho přihodit i do cyklobaťohu a vyrazit… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon EOS 200D – shrnutí ve dvou větách

Canon 200D představuje jeden z nejlepší poměrů cena výkon na současném trhu fotoaparátů – nabízí špičkové obrazové výkony v relativně malém a relativně dostupném těle. Kompromisy jsou pro většinu použití snesitelné (méně ostřících bodů, horší ovládání), smysl tedy dává nejen jako startovací foťák, ale i jako aparát pro širší a ambicióznější použití.

Canon EOS 200D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS 200D

Canon 200D představuje jeden z nejlepší poměrů cena výkon na současném trhu fotoaparátů – nabízí špičkové obrazové výkony v relativně malém a relativně dostupném těle. Kompromisy jsou pro většinu použití snesitelné (méně ostřících bodů, horší ovládání), smysl tedy dává nejen jako startovací foťák, ale i jako aparát pro širší a ambicióznější použití.

Hodnocení redakce:
8.1

Pros

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • skvělý poměr cena/výkon
  • tělo je relativně kompaktní

Cons

  • nižší cena přináší kompromisy (ovládání a ostření)
  • někomu se může malé tělo hůře držet
  • defaultní výukové menu je trochu zmatečné (a je lepší ho vypnout)
Reklama

49 komentářů

  1. Dobrý den, prvně děkuji za vaše obě recenze na Canon EOS 200D a Canon EOS M50.
    Rád bych pořídil svou první zrcadlovku/bezzrcadlovku.
    Použití: cestování (příroda, hory, města).
    Volil byste v dnešní době již spíše bezzrcadlovku (EOS M50) či má smysl uvažovat o této základní zrcadlovce (EOS 200D)?
    Děkuji za názor.
    V

  2. Jan Libich

    Canon 200D je v setu za pěkné peníze, ale je to ergonomicky ne moc vydařené tělo na ovládání, přeci jen je lepší mrknout se po lepším těle. Kdo ale ocení větší kompaktnost a oželí funkce a tlačítka, tak může být také spokojený.

  3. Mám Canon 1200D + setový objektiv 18-55/3.5-5.6, přikoupila jsem Tamron 17-50/2.8 VR a Tokinu 50-135/2.8. Když vyměním tělo za 200D, uvidím nějaký rozdíl v kvalitě fotek? Díky

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, určitý rozdíl tam bude, zdráhám se však slíbit, že opravdu zásadní, ta 1200vka je pořád vcelku šikovný stroj… JR

      • Moc děkuji za radu. Aby to nezůstalo jenom u vysávání informací zdarma, mrknu na vaše kurzy. Líbí se mi váš styl a přístup 🙂

  4. Dobrý den, po 4 letech bych ráda vyměnila svoji starou zrcadlovku Canon Eos 1100D. Rozhoduji se mezi Canon Eos 200D a mezi Canon Eos 77D. Focení je mým velkým koníčkem, fotím hlavně děti, a čas od času i rodinky. Co byste doporučil?

    • Dobrý den, už jste se rozhodla? Já se totiž rozhoduji mezi těmi samými fotoaparáty a nevím 🙁

    • Také se rozhoduji mezi těmito dvěma. To ostření u 77D 45 vs 9 bodů mi ale pořád dává větší plus + informační displej jako bonus a o něco lepší ovládání. Ale výsledné fota z 200D mi přijdou dosti totožná s 77D. No a cena zase hraje pro 200D. Je to opravdu dilema.

  5. Jak si vedou modely Fujifilm X-T100 a Canon 200d ve srovnání? Dají se vůbec srovnávat?
    Jaké máte zkušenosti se skladností zrcadlovky (i když tento je nejmenší ve své kategorii)? Nebo je lepší jít směrem dnešního trendu – a zvolit bezzrcadlovku? To vše pro člověka, který nemá zkušenosti. Víte o TOP fotoaparátu do 20.000,-Kč (je jedno jestli zrcadlovka nebo ne). Děkuji za odpověď

  6. Dobrý den, rozhoduji se o své první zrcadlovce. Rád bych slyšel Váš názor, zda koupit raději dražší Canon 200D nebo jít spíš do Nikonu 3400? Fotit bych chtěl jak krajinu, portréty, tak atletické sportovní fotky. Předem děkuji. O

  7. Michal Martinek

    Dobrý den, uvažuji o své první zrcadlovce – zaujal mě Canon 200d. Jako konkurenta zvažuji kompakt Canon G1X mark ii – dnes jsou oba za přibližně stejnou cenu. Foták používám na převážně rodinné fotky a cestování. v minulosti jsem měl Canon G12, Panasonic LX7, nyní bych chtěl něco lepšího, ale budu rád, pokud s tím bude uměl fotit i manželka. Budeme mít s Canonem 200d „lepší“ fotky než s Canome G1X mark ii ? U modelu 200d bych pravděpodobně zůstal u setového objektivu 18-55 STM, další objektivy bych asi kvůli skladnosit nechtěl kupovat.
    Předem děkuji za radu/komentář.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, co se kvality obrázků týče, jsem si jist, že z Canonu 200D toho vytáhnete výrazně víc, tedy by se nebál… JR

  8. Josef Váša

    Zvažuji vyměnit svůj dva roky starý M3 za tento 200D. Polepším si?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, skoro si myslím, že rozdíl v kvalitě fotek bude relativně výrazný, plus zrcadlovka je opravdu rychlejší a pohotovější… JR

      • Josef Váša

        Jo, souhlas, udělal jsem to a vyšlo to!! Díky za recenzi, která mi pomohla při rozhodování. Jsem spokojen, je zvláštní jak se dobře drží i když je tak malý. Momentálně na něm mám ef 35mm f/2 is usm a je to dlouhé i když paráda. Uvažuji o ef 24 f/2.8 is usm .

  9. Dobrý den,
    už poměrně dlouho fotím s mobilem a měl jsem i kompakt. Ted odjíždím na rok do zahraničí a rozhodl jsem se zainvestovat do zrcadlovky. Po vašich recenzí jsem se rozhodl pro Canon 200D. Se zrcadlovkou nemám žádné zkušenosti. Budu hodně cestovat a tak bych ocenil aby dělala „dobrý“ fotky a zároveň točila „dobrý“ video. Poslední dobou točím hodně videa, tak aby to zmáklo oboje. Jak je to s točením videa u Canonu 200D? A mohl by jste mi popřípadě doporučit nějaký objektivy či nějaké tipy na točení se zrcadlovkou? A jinak super web určitě se stanu pravidelným čtenářem.

  10. Jirka Rapp

    Dobrý den, v podstatě jsem na tento článek narazil náhodou, když jsem zjistil, že tato zrcadlovka získala ocenění v TIPA 2018 jako nejlepší amatérská…Zajímali mě nějaké bližší údaje o tomto aparátu. Asi by se dalo v podstatě souhlasit s tím co je v článku napsáno. Asi je potřeba skutečně brát ohled na to, že je to zřejmě aparát skutečně pro začínající amatéry, kteří ale nechtějí začínat již s kompaktem…či mobilem…Kvalita fotek se samozřejmě bude odvíjet od použité optiky…Když pominu ovládání, tak jedno ohromné „-“ bych zde ale viděl…Aparát s rozlišením 24 mega, a neumí zaznamenat do RAW? To by např. pro mě byl naprosto nepoužitelný aparát…

  11. Dobrý den,

    jsem fotograf začátečník – chci si zakoupit svou první zrcadlovku.
    Canon EOS200D se mi zamlouvá, ale chci se zeptat, zda-li není v současné době výhodnější koupě nějakého podobného (novějšího) modelu.
    Co se týče financí, chtěl bych se vejít tak do 25,000,- (i s objektivy).
    Chci fotit převážně na zahraničních cestách (krajina, architektura,…) – je tento model k tomuto účelu vhodný?
    A ještě, prosím, jaké objektivy byste mi doporučil na výše uvedené cíle mých fotek?

    Děkuji moc za radu.
    Ondra

  12. Dobrý den, jsem naprostý začátečník co se týče fotografování (de facto mi přestal na focení stačit mobil) a chtěl bych se zeptat, jaký má tento foťák optický zoom, protože to je věc, která mi při focení mobilem opravdu často chyběla… Děkuji za odpověď.

    • Zjednodušene povedané – aký si kúpite… Objektívy a teda aj zoomy sú vymeniteľné. Taká 18-135 (často sa dá kúpiť rovno s telom v sete) ho má 7,5 násobný. Tu si treba ale uvedomiť čo chcete fotiť a podľa toho určiť hlavne rozsah ohniska (najmenej 18 v interiéri je len tak tak, 135 už slušne priblíži, ale ani 250 tky nie sú tak drahé…), ale tá 18 – 135 je asi slušný základ na rozbeh. Druhá vec (čo ste pri telefónoch nemali šancu ani riešiť) je clona. Kvalita vyžaduje čím najnižšiu, a tie objektívy sú drahé. Klasika to má tak 3,5 až 5,6, ale to je hodne. Clona 2.0 to je úplne iná vec pri záberoch na detaily napríklad (a to nehovorím o citlivosti pri slabšom svetle).
      Inak aj kompakty so zabudovaným objektívom nemusia byť zlá voľba.

  13. Dobrý den. Už jsem asi pevně rozhodnuta pro mocel Canon eos 200d, ale mám dotaz-bude se hodit na akcnějši focení psů výstavy, závody v agility atd ? Chci si koupit k tělu 50mm f/1.8 STM asi to není úplně vhodný objektiv na pohybovky, ale chci gědět jestli se s ním fotit pohybovka dá ? Mate opravdu super recenze…nikde jsme nenašla tak objektivní recenzi s pridanými fotkami 😊 děkuji za každou odpověď.
    S pozdravem Sabina.

    • Jan Rybář

      Sabino, zdravím a díky za pochvalu! Ano, obecně tenhle foťák zvládne opravdu hodně, včetně psů v pohybu… Tam je jen potřeba mít alespoň tři objektivy, klidně ty setové á la 18-55, 55-250 plus onu pevnou padesátku… Na druhou stranu: pro složitější věci by se obecně přece jen hodila o něco víc nějaká vyšší řada, např. Canon 77D, zrovna u těch psů v pohybu byste patrně hodně ocenila lepší systémy ostření atp… Tedy zvažte… jr

    • Mne sa zdá že tá 50tka aj vo verzii STM ostrí hodne pomaly (oproti 18-55 STM), na pohyb by som sa ju bál použiť.

  14. Dobrý den, fotím starým Canonem 1000D a uvažuji právě o upgradu na 200D nebo 760D.
    Zajímalo by mě, jestli má 760D výrazně lepší hledáček než 200D???
    Na 200D mě láká nižší cena a kompaktní rozměry (rád používám pancake objektivy)
    Předem děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to takto z hlavy neumím říct – skoro bych si ale troufl říct, že pokud tam nějaký rozdíl je, není nijak dramatický… JR

  15. Martin K.

    Dobrý den, zvažuji koupi zrcadlovky a všiml jsem si, že některé mají automatické čištění čipu
    a jiné ne. Je to v praxi nějaká výhoda ? Nikde jsem se to nedočetl. Jinak se rozhoduji mezi Canon 200D
    a Nikon 3400. Ty oba asi čištění čipu nemají. Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Ano, to je věc, která se poměrně hodí – foťák umí „zatřást“ se snímačem a trochu ho zbavit prachu a nečistot. Na stranu druhou se bez toho dá žít, u Nikon D3400 o absenci vím, u Canonu 200D ne, mrknu se na to… JR

  16. Tereza Pivoňková

    Dobrý den,
    už delší dobu se rozmýšlím nad nákupem zrcadlovky a nedávno jsem si řekla, že Canon EOS 760D bude ten pravý.Poté jsem si přečetla pár recenzí na 200D a nedokážu se rozhodnout. Obvzlášť potom, co jsem ho našla ( 200déčko) s objektivem 18-135mm IS STM za nějakých 15-16 000 ( https://m.alza.cz/canon-eos-200d?dq=5026382 ) což myslím, že je vážně dobrá cena a tenhle objektiv myslím je podle mě o nečo lepší než klasický setový 18-55mm IS STM.
    Možná je to hodně individuální, ale nejsem si jistá.
    Pokud bych si měla připlatit vážně by mi to nevadilo, takže vážně nevím…
    Předem děkuji za odpověd a přeji hezký zbytek dne !

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to dilema jste velmi hezky popsala a moc s ním nepomůžu: samozřejmě, 76Otka je opravdu výborný stroj, který toho umí více než Canon 200D… Ale ten je výrazně levnější, o něco kompaktnější a zejména pro méně náročné focení dokáže zcela to samé… Tedy zvažte… Zdravím, JR

  17. Dalibor. Mohu pouzit k tomu typu fotoaparátu setovy objektiv 28-90 ze své analogové zrcadlovky canon eos 300 rebel? Bude v nějakém ohledu horší než soucasne objektivy? Dekuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, jsem si skoro jist, že ne. Asi by to ted šlo přes nějaké redukce, ale nemělo by to praktický význam, tedy bude třeba koupit i nový objektiv… JR

  18. Dobrý deň,
    po dlhom rozhodovaní sa som sa rozhodol pre Canon EOS 200d. V ponuke je s objektívom Sigma 17-50 čo sa mi zdá celkom rozumné riešenie v porovnaní so základnými objektívmi ktoré sa tu aj spomínali. Keďže som amatér chcem sa opýtať či Canon eos 200d s objektívom sigma je naozaj dobrá voľba. Časom by som si chcel zaobstarať objektív Canon 50mm f/1,8 keďže som počul naň samé pozitíva a cena je priaznivá. Nie je to podobné ako sigma?
    V recenzii ste spomínali že ste fotili kamaráta na bicykli. Predpokladám že fotenie detí v pohybe /behanie, skákanie, …/ fotoaparát zvládne bez problémov. Alebo sa mýlim? Trochu mám obavy z toho, že to má iba 9 zaostrovacích bodov. Zvládne fotoaparát aj fotenie v horších svetelných podmienkach?
    Veľmi pekne Vám ďakujem.

    • Jan Rybář

      Tomáši, zdravím… Jasně, tohle je velmi slušný objektiv, párkrát jsem ho měl v ruce, ale nikdy pořádně nezkoušel, tedy neumím porovnat, obecně spíš o chlup více radím držet se „značkových“ věcí, ale ne nutně to platí… Co se umění ostřit týče: samozřejmě, ostřící systém je základní, to je ostatně to opravdu podstatné, čím se liší od vyšších strojů – ty by mnohé samozřejmě zvládly lépe. Ale v šikovných rukách se i od 200vka dá čekat poměrně hodně… JR

  19. Dobrý večer,
    chcel by som si kúpiť zrkadlovku a rozhodujem sa medzi Canon EOS 200D, 18-55 mm DClll, 70-300 mm Tamron, Nikon D3400, 18-55 mm VR, 70-300 mm VR. Všetko sú to kity na Alze. Prosím o radu. Ďakujem.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, obecně bych dal přednost tomuto Canonu, ale rozhodně ne v tomto kitu, je to spíš nějaká snaha prodávat, dokud nebudou nějaké rozumné sety – ten objektiv je starší a horší než ty novější (je třeba najít set s objektivem se zkratkou STM) a Tamronu bych se též raději vyhnul… JR

  20. Dobrý den,
    díky za vaše články, rád je čtu. Zeptám se na Váš názor. Po jak dlouhé době si myslíte, že je správně obměňovat zrcadlovku při normálním rodinném focení :-).

    Jsem asi jedním z mála kdo stále fotí stařičkým Canonem 350 D. Mám k tomu jako základ EF-S 17-85 mm, 4-5,6 IS USM, dále EF 50 mm 1,8 STM a dlouhý (a nejméně používaný) EF 70 – 200 mm 4 L.
    Dlouho jsem čekal a zvažuji přechod na něco novějšího. 760D? Získám výrazně lepší kvalitu fotek oproti mému stařičkému čipu?
    A co by jste doporučil vzhledem k mým vlastněným objektivům? Má smysl koupit jen nové tělo a jako základ používat ten EF-S 17-85 mm nebo je to horší varianta oproti tomu základnímu ale novému setovému objektivu?
    Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, tady bych se změny nebál – já lidem rychlé obnovování foťáků spíš rozmlouvám, ale v tomto případě už bude opravdu poměrně zásadní – technologicky je z roku 2005, což je dlouhá doba… Tedy bych zvažovala špičku stejné řady, tedy onu 760D, která je nejrozumnější i cenově, šla by i novější 77D, případně i 750D nebo 800D. Co se objektivů týče: určitě bych pořídil nový i ten setový objektiv, také už tuším není nejnovější, 77-200/4 není třeba měnit, padesátku také asi ne (záleží trochu na verzi, už jsou celkem tři, tu první neznám, ale také asi nebude špatná)… Zdravím, JR

  21. Zdravím,
    momentálně mám už rok a pár měsíců 100D, myslíte že má smysl přecházet na 200D? Případně jaký vyšší model?
    A druhý dotaz, jak velký smysl má kupovat základní (nejlevnější) FF, tzn třeba canon 6D?
    Díky za odpověď a kvalitní články, časem se doufám uvidíme na vašem kurzu.

  22. Sandra Staňková

    Dobrý den, díky za recenzi. Také se rozhoduji jakou zrcadlovku si pořídit. Doporučil byste pro začátečníka Canon EOS 200D nebo raději Canon EOS 760D? Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, dvoustovka je moc šikovná, ale Canon 760D přece jen patří o patro výš, zejména v lepším ovládání, horním displeji atp, tedy obecně, pokud nejde tolik o peníze, bych se opravdu spíš přikláněl k tomu „pořádnějšímu“… Ale fotky budou hezké stejně, což zase – viz výše – hovoří pro Canon 200D. Uvidíme za pár měsíců, až se trochu sníží cena… JR

  23. Martina R.

    Hezký den, rozhoduji se jakou zrcadlovku ( moji první) si koupit. Po dlouhém pročítání recenzí, článků atd. jsem se rozhodla pro EOS 100D. Ale jak už to bývá, mezitím dorazil na trh novější model EOS 200D a já váhám. Jelikož jsem laik, nedokáži posoudit, jak hodně „jiný“ novější
    model je oproti staršímu modelu. Video, velikost nebo výklopný displej případně wifi pro mě nejsou rozhodující faktory. Nejsem příznivcem zbytečných funkcí, které člověk nepotřebuje. Nejvíce mě zajímá kvalita fotek a možnost „hraní si“ se světlem apod. Chci zrcadlovku pro začátečníka, která mě co nejvíce naučí a která alespoň pár let vydrží, než si případně koupím vyšší level. Má smysl si tedy vzít novější model nebo změna není zásadní a stačí starší typ? Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já měl tu dvoustovku v ruce jen krátce, recenzovat je teprve budu, ale obecně, pokud to jen trochu finančně bude dávat smysl, ona 200vka bude opravdu poměrně zásadní krok vpřed, je to v podstatě to nejlepší, co v dané chvíli je, jen je z toho „ořezané“ to z vyšších modelů, bez čeho se dá v zásadě žít (ostřící systémy atp…). Což nemění nic na tom, že stovka je pořád šikovný stroj, ale jeho mladší brácha je přece jen výrazně dále… JR

  24. Jan Horalík

    Dobrý den,
    zvažuju nákup amaterské zrcadlovky pro rodinné focení a po přečtení všech recenzí už jsem byl rozhodnutý pro Nikon D5600 se setovým objektivem 18-55. Chtěl bych se zeptat, myslíte, že podle Vašeho prvního hodnocení nový Canon EOS 200D tento Nikon předčí v obrazové kvalitě a funkcích? Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ten Nikon je přece jen vyšší třída, tedy ve funkcích ho tento Canon předběhnout nemůže. Obrazově nicmémě budou nastejno, anebo možná bude i 200Dčko o chlup výš (ale ne zásadně, obé je špička)… Tedy obecně spíš záleží na tom, jak moc se tomu všemu chcete věnovat a jak moc potřebujete ty funkce v Nikonu, pokud ne nutně, tak 200D je volba vcelku rozumná, byť zatím ne moc finančně, tedy zvažuje bedlivě…

  25. mrazikcomp

    Díky detailům ve stínech i jasných oblastech a úžasnému rozlišení přináší EOS 200D perfektní kontrolu nad hloubkou ostrosti // no sakra a ja si doted myslel ze hloubka ostrosti je hlavne zavisla na co nejnizsi clone/nejvetsi dire svetelnych objektivu

    • Jan Rybář

      jojo, i proto tam vždy červeně píšu, že jest tyto tiskové zprávy číst tak trochu na vlastní nebezpečí, hehe…

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*