Zajímá vás úprava fotek v mobilu (zdarma, případně za pár korun)? Jaké jsou nejlepší aplikace na úpravu fotek pro iPhone i Android? Zde je můj podrobný seznam toho, co má opravdu smysl vyzkoušet.
Aktualizováno: 3. ledna 2024.
Úprava fotografií je velké téma – podrobný přehled programů pro desktopy Nejlepší programy na úpravu fotek i speciální seznam online nástrojů Úprava fotek online patří mnoho let k nejčtenějším článkům na tomto webu.
V tomto textu jsem se zaměřil na aplikace na úpravu fotek v mobilu, a to ty, které existují pro iPhone i modely s Androidem (s jednou jedinou výjimkou). Specializovaný přehled věnovaný iPhonu najdete zde: 10 nejlepších aplikací pro fotografování iPhonem.
A uživatelům iPhonu též doporučuji několikadílný seriál Focení s iPhonem: 100 tipů.
Poznámka: Jde o 4. přepracované vydání tohoto článku, který se poprvé objevil v roce 2016.
Pro jistotu si na začátku připomeňme, že v zásadě existují tři kategorie aplikací pro úpravu fotek v mobilu:
1. aplikace pro fotografování – tedy ty, které sice dávají možnost úprav vyfocených fotek, ale primárně slouží jako alternativa k defaultním foťákům. Dvě z nich zmíním, protože je prostě škoda to neudělat
2. aplikace pro úpravu fotek – to jsou právě ty aplikace, které nás zajímají v tomto přehledu nejvíce. Tedy ty, v nichž opravdu fotky (většinou zdarma) upravujeme
3. specializované aplikace pro určitý typ úprav – význam těchto aplikací roste, patří k nim například nástroje pro odstranění pozadí, vytváření koláží atp. Těmi se zde nezabývám, zaslouží si vlastní podrobný přehled.
A co používáte vy? Napište mi to do komentářů, seznam nejlepších aplikací budu postupně rozšiřovat.
1. Lightroom – skvělá aplikace na úpravu fotek i focení
Pojem Lightroom je především spojený se světem klasického focení a úpravou i tříděním fotek v počítači. Jeho mobilní verze (oficiálně se nyní jmenuje Adobe Lightroom: Photo Editor) bývala dlouho spíš aplikací, která dělávala ostudu. To se ale v posledních několika letech dramaticky změnilo a v danou chvíli to je opravdu varianta číslo 1.
Tedy: pokud chcete opravdu pokročilý nástroj pro fotografování (tedy místo defaultního fotoaparátu), Lightroom rozhodně stojí za to zkusit. Což platí především pro uživatele iPhonů, kteří – připomeňme – v základních aplikacích mají jen pramálo manuálních kontrol (majitelé mobilů s Androidem naproti tomu mohou zapátrat po záložce, která se obvykle jmenuje Pro a nabízí překvapivě hodně funkcí).
A co tedy dokáže Lightroom nabídnout? Užitečné je přepnout se (vedle spouště) z Auto režimu do módu Professional, ve kterém jde nastavovat ISO, regulovat expoziční čas, zasahovat do vyvážení bílé atp.
Proč to tak vyzdvihuji? Protože právě tyto hodnoty je opravdu nezbytné znát a občas používat. A zde jsou velmi hezky pohromadě.
A samozřejmě, Lightroom nabízí i mnoho šikovných nástrojů na úpravu fotek, včetně lokálních úprav, různé “presety” (přednastavené filtry) a opravdu řadu velmi rozumných možností, co s fotkami provádět (což ne vždy je pravidlem).
Plus majitelé placených desktopových verzí mohou i synchronizovat své knihovny, tedy archivy, což jsem, přiznám, nezkoušel.
Rozhodně stojí za to vyzkoušet verzi zadarmo, které nabízí řadu prvků, ale zcela upřímně si myslím, že koupit plnou verzi není špatný nápad – což platí opravdu pro málokterou aplikaci, kterou jsem kdy testoval. Osobně užívám plnou verzi, protože mám předplacený desktopový balíček Photoshop/Lightroom. Bez něj je možné Lightroom pro mobil koupit za 59 Kč na měsíc nebo 569 Kč na rok (stav v lednu 2024), což je rozumná cena.
2. ProCamera – moje nejoblíbenější aplikace pro iPhone
Jen iOS
ProCamera tu nemůže chybět, ač vybočuje z řady: je pouze pro iPhone (jako jediná aplikace v tomto přehledu) a nemá verzi zadarmo (což u ostatních též neplatí). Popravdě řečeno, je relativně drahá: spolu s klíčovým rozšířením VividHDR vyjde nyní už na cca 350 Kč, což je na aplikaci relativně nemalá suma.
Nicméně i tak ji doporučuji všem kolem a je “povinnou” výbavou účastníků mých kurzů focení s iPhonem. Proč? Nabízí výbornou kolekci všech možných možností manuálních (a poloautomatický nastavení, pokročilých možnosti ostření atp.), což ale např. Lightroom umí též. Má však něco, co jsem jinde nenašel: opravdu skvělé rozšíření VividHDR, které dává iPhonům zcela nové dimenze.
Důležitá poznámka: VividHDR v danou chvíli není možné koupit na iPhonech 14 ani na iPhonech 15, protože výrobci ji pomalu utlumují (a říkají, že HDR už iPhone zvládá sám velmi dobře, což je nicméně jen částečná pravda). Stále je však možné toto rozšíření „dostat“ do nových zařízení tak, že ho koupíte na některém ze starších mobilů (s vaším Apple ID). Tím se automaticky „natáhne“ i do novějších generací. A stále to stojí za to.
K čemuž rychle dvě poznámky: 1. pojem HDR mezi fotografy často vyvolá čirou hrůzu, protože především symbolizuje přebarvené šílené obrázky připomínající omalovánky. O to ale nejde: VividHdr slouží jako opravdu cenný nástroj pro “pořádné HDR”, tedy kombinování příliš světlých a tmavých ploch. Poznámka č. 2: Samozřejmě, iPhone velmi dobře automaticky “vyrábí” HDR i sám za sebe, ale ProCamera ho opravdu ještě vylepšuje.
I zde platí, že ProCamera umí hodně dalších věcí, včetně šikovné simulace rozostřeného pozadí a šikovných úprav. Ale výše zmíněné je to podstatné: proto tuhle aplikaci používám řadu let.
3. Polarr – nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu (dle mého)
Polarr patří na přední příčku tohoto seznamu aplikací na úpravu fotek v mobilu – pokud se mě zeptáte, v čem zadarmo (případně za více méně rozumnou cenu Pro verze) upravovat, bez váhání ho doporučím.
Neříkám nutně, že je nejlepší, ani to, že vám osobně nebude více sedět nějaký z jeho konkurentů… Pouze konstatuji, že jde o program velmi užitečný, který dokáže opravdu hodně – a to v několika oblastech, které jiné aplikace neumějí.
A navíc je dobře zacílený na to, co se může při rychlých úpravách hodit a nenabízí efektní, ale v praxi nepoužitelné “hračky” – což není vždy pravidlem. (Polarr ve své podobě pro desktop je navíc mým tipem číslo jedna na free software na úpravu fotek – zde je článek Jak na Polarr – návod).
Proč Polarr patří mezi nejšikovnějších aplikace? Opravdu skvěle zvládá základní úpravy, díky nimž se dá velmi rychle vyřešit opravdu téměř jakýkoliv problém. Plus dle mého vůbec nejlépe umí to, co jiné programy buď neumí vůbec, nebo trochu těžkopádně, tedy lokální úpravy, kdy je potřeba například ztmavit nebo zesvětlit jen část snímku.
Dva příklady velmi dobrých funkcí, které najdete ve verzi zdarma: aplikace dokáže (v menu přes Edit / Selection) vybrat jen určitou zónu a tu pak editovat. Což se opravdu hodně hodí třeba v krajině, kdy je skvělé mít možnost zesvětlit nebo ztmavit jen nebe, nebo zesvětlit tmavou postavu (volby Sky, Person, Background atp). Zkuste, uvidíte!
Druhým příkladem opravdu (místy až děsivě) fungujících free úprav je záložka Retouch, tedy Retuš. V ní se skrývají opravdu pozoruhodné nástroje na vylepšení obličeje: od vyhlazení vrásek po vyrobení umělého úsměvu.
A samozřejmě, k dispozici je mnoho filtrů a dalších doplňků, které mě osobně skoro nezajímají: ale z kurzů vím, že hodně lákavá je třeba možnost doplnit obláčky do bezmračné oblohy, funguje to velmi dobře.
Doporučení: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů k programu Polarr (vše je zdarma: program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut)
Pozor: od roku 2023 a 24 výrobci u Polarru velmi omezili free verzi, což je obrovská škoda – pořád dává smysl, ale je pravda, že „zamčení“ některých funkcích včetně úprav portrétů je poměrně zlom. Ale je pravda, že pro mnoho typů využití není verze PRO špatnou investicí.
4. Snapseed – oblíbená, všemocná, nemotorná aplikace
Snapseed je patrně nejznámější aplikací na úpravu fotek, a to nejen kvůli tomu, že je zcela zdarma. Tahle Googlem vlastněná “hračka” opravdu patří k naprosté špičce, umí toho opravdu hodně, vše je přeložené do češtiny, což samo o sobě pro mnohé znamená velké plus.
Navíc jde o program takříkajíc tradiční, pokud byste se optali fotografů, kteří si s úpravami v mobilu hrají delší dobu, Snapseed by patrně mnoho z nich jmenovalo na prvních místech.
Pokud teď čekáte “ale”, tu je: mně prostě Snapseed nikdy k srdci moc nepřirostl, má totiž (subjektivně řečeno) nepříliš šikovné ovládání, je třeba se s ním poměrně dlouho sžívat.
Vertikální pohyb prstem po displeji aktivuje menu, pohyb horizontální následně umožňuje zvolit intenzitu oné úpravy… Nevylučuji, že se s tím dá pracovat i velmi efektivně, mně to ale vždy lezlo dost na nervy.
Abych se ale rychle vrátil k tomu pozitivnímu: již běžný pohled do hlavního menu ukazuje, že s touhle aplikací jde opravdu skoro všechno včetně lokálních úprav, vkládání textu, simulací více i méně divokých HDR scén a tak podobně.
Já osobně ho používám pro bodové retuše – třeba v případě, že chci “vygumovat” z fotky nějaký nepatřičný předmět. Rozhodně to je tedy software, který v šikovných a trpělivých rukou dokáže opravdu skoro vše, chyták je ovšem dle mého v tom, že pro mnoho lidí hekticky něco upravujících v mobilu často platí ono známé “méně je někdy více”.
A umí, podobně jako Polarr, také překvapivě dobře upravovat obličeje. Aplikace sama dokáže najít obličej, „vyhladit ho“ a zesvětlil oči (které opět najde automaticky) a míru toho všeho samozřejmě můžete regulovat.
5. Picsart – šikovné úpravy fotek, bezpočet možností
Picsart patří k opravdu zajímavým nástrojům – když jsem ho před časem zkoušel poprvé, přišel mi trochu překombinovaný, ale na pohled druhý už to bylo určitě lepší. Ne nadarmo se drží vcelku stabilně mezi prvními deseti až dvacet nejoblíbenějšími aplikacemi pro focení a úpravy.
Ona překombinovanost tam je pořád, ale je možné ji zkrátka považovat za opravdu bohatou nabídku nejen funkcí, ale obecně směrů: od klasických úprav, přes vytváření koláží, rámečků, “uměleckých” přebarvených fotek, odstraňování pozadí atp…
Mně osobně, jak asi tušíte, nejvíce zajímají takové ty “nudné” fotografické úpravy, a ty umí Picsart opravdu dobře, včetně například křivek. Hodně základních funkcí je zadarmo, ale velmi rychle se pak přiblíží ona hranice, kde už je nutné zaplatit (ročně v řádu vyšších stovek korun, což je snad více méně snesitelné)…
Každopádně platí: i zadarmo se toho dá udělat hodně a určitě platí, že pro více i méně zkušeného uživatele to je vcelku rozumná až docela zajímavá varianta aplikace na úpravu fotek v mobilu.
6. InShot – povedená aplikace na úpravu fotek i videa
InShot je poměrně velmi oblíbené aplikace, která slouží zejména pro rychlé editování videa (hlavně na sociální sítě)… Oficiální název pro iPhone ostatně zní InShot – Video Editor. Pro Android dokonce InShot – Video editor s hudbou. Upozornili mě na ni účastníci mých kurzů, z čehož soudím, že je opravdu používána.
Každopádně má i velmi přehlednou a snadno použitelnou část pro úpravu fotek. A mých pár rychlých testů mě hodně mile překvapilo – editor funguje velmi dobře, variant je mnoho, výsledky opravdu solidní.
Tedy pokud hledáte něco, s čím se skamarádit pro rychlé úpravy, InShot by to mohl být… Na druhou stranu: nezahlédl jsem například moji oblíbenou (a opravdu dosti zásadní) funkci Dehaze – Odstranit opar (Polarr ji má) a upřímně řečeno: ač možnosti úprav jsou vážně hodně dobré, nenabízejí o moc více než například defaultní upravovací nástroje iPhonu (a mobilů s Androidem určitě též).
Jak už to nyní chodí, hodně možností je zadarmo (pro úpravy fotek skoro všechny), případně je možné koupit roční nebo měsíční předplatné.
Na každý pád určitě stojí za to InShot vyzkoušet, třeba se bude hodit – k čemuž dodejme, že pak má stejná firma i speciální aplikaci na úpravu fotek zvanou Polish – Photo Editor, ale nijak zvlášť mě tedy nezaujal.
7. VSCO – foťák, editor a síť v jednom
Aplikace VSCO kdysi bývala velmi oblíbená volba – a soudě dle náhodného dotazování účastníků mých kurzů, stále ji ledaskdo zná. Kdysi prý mívala až několik desítek uživatelů po celém světě.
Na stranu druhou: pro mě osobně nedávno ztratila jedno ze svých velkých kouzel: po mnoho let byla jednou z mála aplikací pro iPhone, která zadarmo umožňovala fotit do rawu (tedy takového toho velkého zdrojového souboru). Nyní už to dle oficiálních stránek nejde, škoda!
VSCO (čti “viskou”) je kombinací hodně základního foťáku, solidního editoru a také vlastní sociální sítě. Na rozdíl od jiných menších pokusů propojovat uživatele, se zdá být tato síť poměrně živá, byť mě tedy nijak neoslovuje.
Nicméně i zběžný pohled do možností části aplikace, v níž se dají upravovat fotky, napovídá, že jde vážně o hezkou kolekci velmi dobrých nástrojů. Většina je zdarma, pro použití některých speciálních je třeba stát se platícím členem sítě.
Nabídky úprav jsou opravdu zajímavé, tedy za vyzkoušení stojí – jen je tedy potřeba vytvořit účet, což je trochu otrava.
8. Fotor – špičkové úpravy fotek jako na desktopu
Fotor je trochu opomíjená, a přesto opravdu hodně šikovná. Dokáže toho opravdu hodně – kromě základních úprav (velmi dobře funkčních) nabízí i úpravy opravdu pokročilé, například práci s křivkami, což je doména opravdu náročných úprav profesionálních editačních (desktopových) programů…
Před pár lety bývalo vše (nebo skoro vše) zadarmo, nyní už se u různých funkcí uživatel častěji potkává s onou zkratkou PRO a konstatováním, že zde už bude nutné koupit plnou verzi. Ale i tak se toho dá zadarmo upravit opravdu hodně. Byť zdarma (třeba na rozdíl od Polarru) už není má oblíbená funkce Dehaze (Odstranit opar).
Některé funkce, pravda, tak trochu zapadávají prachem – v původní verzi tohoto článku jsem měl větu o tom, jak “dobře a přesvědčivě též pracuje funkcionalita Focus, která simuluje práci s hloubkou ostrosti – a rozmazanost vypadá opravdu vcelku věrohodně…” Inu, to jsem ještě psal v době, kdy Portrétní mód byl naprostou novinkou, dnes už to asi nikoho moc nešokuje.
Zajímavě vypadá i možnost zvaná Recept (Recipe), což je vlastně preset – tedy možnost uložit sérii kroků, které jsme udělali na jedné fotce. A pak vše používat v budoucnosti pro fotky další.
9. Pixlr – kdysi slavná aplikace na úpravu fotek
Pixlr, přesněji řečeno celý jménem Pixlr – Photo Collages, Effects, je další z tradičně šikovných aplikací. Má též dříve velmi populární verzi pro desktop (jednu z nejlepších, dlužno říci), ale zároveň platí, že mu dle mého tak trochu dochází dech.
Nabízí skoro vše, od filtrů po pokročilé úpravy. V tom, co umí, je určitě srovnatelný se Snapseedem i Polarrem, byť ten mi pořád přijde lépe nasměrovaný na praktické využití.
Na druhou stranu je pravda, že Pixlr má vážně příjemné a intuitivní ovládání, které dává možnost vše zvládnout během krátké doby, ať už jde o úpravy opravdu základní, či více divoké.
PIXLR navíc nabízí některé funkce, které nikde jinde buď nejsou, anebo moc nefungují, například dokáže vyretušovat kousky obrázků. Jak zahlédnete na ukázkové fotce, pár doteky jsem nechal zmizet věž valašské kapličky. Výsledek je opravdu hodně dobrý, byť opakuji: nejsem si jist, zda to někdo někdy opravdu bude používat.
Plus v posledních letech do něj přibyla i řada dalších funkcí, včetně oblíbené možnosti vytvářet koláže. Na stranu druhou mi (tak jako před lety) i nyní přijde trochu líný, tedy si nejsem jist, zda doba jeho slávy trochu nezapadá…
10. Adobe Photoshop Express – slavné jméno, solidní výkony
PS Express mi před lety, kdy jsem ho zkoušel poprvé, k srdci moc nepřirostl. Nebo přesněji řečeno, dělal svému jménu spíše ostudu (podobně jako aplikace Lightroom). Kdepak Photoshop, spíš to bývala taková více méně nepoužitelná hračka.
To se nyní dramaticky změnilo. Pořád tedy platí “Kdepak Photoshop!”, ale už aplikace alespoň opravdu vypadá solidně a má i překvapivě pokročilé funkce. Kromě základních úprav jsou zde i poměrně sofistikované nástroje na retuš obličeje, vytváření koláží atp.
Dříve to bývalo tak, že ty opravdu dobré funkce byly dostupné je těm, kteří měli účet Adobe, nyní už to tak (pokud vše dobře chápu) snad není.
Pokud bych to tedy měl shrnout: určitě jde o aplikaci velmi šikovnou a je nesporné, že díky svému jménu uživatele najde. Zároveň je ale možná trochu překombinovaná a nabízí funkce, které běžní uživatelé ne nutně ocení.
Každopádně: pokud něco od Adobe, zkusil bych si nejprve hrát s Lightroomem – viz výše.
Aplikace na úpravu fotek – mimo soutěž
11. Instagram – jednoduchý, přímočarý, užitečný
Pokud si právě říkáte “Co tu dělá Instagram?”, rychle to vysvětlím. Tedy ano, Instagram je především sociální síť, zkrátka místo, kam lidé rádi dávají své fotky a užívají při tom hlavně více či méně divoké filtry (spíš více divoké, dlužno říci…)
Instagram jako takový nechme stranou, stejně jako oblíbenou debatu tradiční fotografů na téma “Je Instagram jedním z průvodních jevů konce světa?”
Podstatné je, že Instagram je mimo jiné relativně solidní nástroj na úpravu fotek. Proč? Protože je schopen skvěle splnit to, co od úprav mobilních fotek chceme v 99 procentech případů: možnost vše dramaticky vylepšit během dvou tří vteřin. A to Instagram prostě umí skvěle… A nemluvím teď o o filtrech, ty vždy přeskočím, přijdou mi dost k ničemu, ale k těm všeho všudy 13 možnostem úprav, které najdete v možnosti menu zvané Upravit… Popravdě řečeno, z nich používám tak 4 – 5, ale zcela to stačí…
A důležitá poznámka: Je důležité naučit se jednoduchý trik, jak v Instagramu fotky pouze upravit bez toho, aniž by bylo nutné je sdílet ostatním. Je to jednoduché: stačí se těsně před odesláním do sítě přepnout do “Letového režimu”, jinými slovy se prostě odpojit od připojení k internetu. Když pak fotku odešlete, aplikace napíše (logicky), že odeslání se nepodařilo – ale v tu chvíli už bude upravená fotka bezpečně uložena mezi ostatní fotky. Hurá!
Přiznávám, měl jsem dojem, že to jde už i oficiálně a vsadil bych se, že jsem míval v aplikaci takovou hezkou stahovací ikonku. Ale nějak ji nyní nevidím, tedy nevím…
Když to shrnu: pokud se chystáte upravovat fotky pro Instagram, ve výrazném procentu případů vám bude stačit právě jen a pouze Instagram jako takový.
12. Prisma – úchvatná aplikace měnící fotky v obrazy
Prisma sem vlastně také moc nepatří – není to aplikace na úpravu fotek v mobilu, ale nástroj, který dokáže přetvořit fotku v zajímavé grafické dílo (nebo alespoň “dílko”). Pokud teď máte pochybnost o podobných aplikacích, zcela vám rozumím, já se většinou podobných hračkám obloukem vyhýbám, prostě to je nuda.
Prisma je ale opravdu jiná – vždy, když ji zkouším, si říkám: Tak, a teď mě už konečně přestane bavit. Ale zatím se to nestalo…
Co je tedy Prisma? Hledět na ni můžete jako na dvě rozdílné věci: za prvé to je hračka. Hračka, která děsivě dobře umí vystihnout podstatu práce mnoha slavných malířů a uplatnit ji v simulacích, jak by asi onen malíř vypodobnil scénu na vaší fotce.
Pak je tu druhý pohled na Prismu: je to skvělý nástroj na zkoumání fíglů kompozice. Tahle aplikace původem z Ruska umí opravdu vytáhnout z fotky zajímavé prvky, ukázat, nebo alespoň naznačit, jak se to vlastně stane, že se nám něco líbí… A jaké kompoziční fígle staří mistři ve svých dílech použili… Nu ano, asi se trochu obracejí v hrobě, ale nic to nemění na tom, že Prismu je prostě třeba zkusit, překvapí vás, za to ručím…
Základní, a vcelku solidně použitelná, verze je stále zadarmo, tedy opravdu platí: škoda nevyzkoušet.
A co používáte vy? Napište mi to do komentářů, seznam nejlepších aplikací budu postupně rozšiřovat.