Sony RX10 iii patří do kategorie superzoomů, které obecně zkušenější fotografové přehlížejí: je vybaven jednopalcovým čipem, který spíše patří do světa kompaktů, a cena kolem padesáti tisíc je více méně děsivá. Přesto je to hodně šikovný foťák, z nějž skvělý objektiv a opravdu velký rozsah zoomu dělá překvapivě silnou zbraň především pro turistické fotografování…
Na úvod si půjčím větu z jedné recenze, kterou jsem o tomhle foťáku před měsíci četl a jako jedinou si zapamatoval.
Zněla něco jako “na první pohled mi to byl hodně nesympatický foťák, ale časem jsem mu přišel na chuť, protože toho umí prostě opravdu hodně” (zde je ta recenze z DPReview.com, pokud by vás zajímala).
No a přesně stejnou charakteristikou bych nyní tenhle stroj popsal já – je to opravdu pozoruhodný stroj, který výrazně posouvá dál to, co se dá s kategorií “kompaktních” čipů dokázat (byť některé docela zásadní mouchy má).
Sony RX10 iii – ideál líných cestovatelů
Sony RX10 iii jsem si vlastně půjčil náhodou – v den odletu na rodinný výlet do Benátek jsem potřeboval rychle něco půjčit, a u firmy SONY se to podařilo. Což je dobré zmínit, protože jinak bych se do testování tohoto foťáku vlastně ani nepouštěl.
Z hlediska toho, co mě u foťáků zajímá, a co pak lidem doporučuji, je to z definice prostě opravdu foťák neideální (řečeno diplomaticky): stojí moc, je velký až neohrabaný, čip má malý a obrovský rozsah zoomu prakticky vždy znamená výrazně horší kvalitu snímků než u srovnatelných strojů s rozsahem menším.
Proč tento rozvleklý úvod s popisem mých pocitů? Protože ten foťák vám patrně bude taktéž na první pohled nepříliš sympatický – ale přesně na výletu typu “tři líné dny v Benátkách” je opravdu bezmála nemožné si ho neoblíbit.
Je to zkrátka šikovný parťák pro ty turisty a cestovatele, kteří jsou líní chodit správně reportážně blízko, a touží zoomovat a zoomovat.
To vše, zopakujme, dosti zásadně kazí cena, která je dle mého nesmyslná až šílená – za padesát tisíc se se už dají pořídit zrcadlovky, které nabídnou přece jen výrazně vyšší obrazovou kvalitu (především v horším světle), byť – pravda – tak daleko vidět nedokáží.
Sony RX10 iii – nová dimenze jednopalových čipů
Sony RX10 iii je zajímavý, ba svým způsobem až průlomový i z jiného důvodu – posouvá dramaticky dále to, co dokáží foťáky s jednopalcovým čipem (tedy, zopakujme, čipem menším než jež v začátečnických zrcadlovkách, ale zase větším, než u většiny obyčejných kompaktů).
Jednopalcové stroje jsou hitem posledních dvou tří let, a osobně si myslím, že jejich popularita bude stoupat. Velikost jejich čipu bude v jistých situacích vždy trochu limitem (například při výkonech v horším světle, viz dále), ale díky opravdu malým až opravdu kapesním rozměrům dokáží naplňovat stále větší touhu fotografů mít prostě něco opravdu dobrého a opravdu kapesního.
V tomto ohledu je hlavním průkopníkem “bratranec” zvaný Sony RX100, který má už pět verzí, vleze se do kapsy a jeho výkony v dobrých světelných podmínkách jsou hvězdné (se zrcadlovkami srovnatelné). Můj další osobní oblíbenec, kterého doporučuji zájemcům o “takové to normální nenáročné focení” ještě o chlup více kvůli skvělé ceně (cca 17 000 Kč) je Canon G7 X mark ii.
Sony RX10 iii se od těchto strojů liší v zásadním parametru – není to foťák kapesní, ba dokonce to není ani foťák malý (na rozdíl od další výborné řady Sony A6xxx). Velikost je prostě “superzoomová”, tedy více méně zrcadlovková.
Druhým vybočením z řady ostatních jednopalcových fotoparátů je to zásadní: optika, kterou je Sony RX10 iii osazen, je prostě famózní.
Foťák s dalekohledem a skvělou optikou
Zeiss už možná neznamená to, co dříve, ale zde tahle značka symbolizující skvělou optiku opravdu tvoří základní kámen toho, proč by někoho měl tento stroj zajímat.
Doslova masivní objektiv 8,8 – 220 mm / 2.4-4 je v mentalitě “tradičních” fotografů je vlastně spíš dalekohledem – v přepočtu na kinofilm jde o úctihodný rozsah 24 – 600 mm. To samo o sobě definuje, na co vše se může tento foťák hodit. Na jednom konci jde o sympaticky širokoúhlé sklo pro reportážní focení, na druhém konci jde o rozsah, který normálně vyžadují už opravdu specializované – a většinou pekelně drahé – objektivy.
Na svých kurzech fotografování říkám (a říkat budu i nadále), že klíčové je při rodinném a cestovatelském focení zvládnout focení zblízka, a že na zoomu obvykle musí stačit něco “tradičního” ‚á la 70-200 (anebo budiž, 300) mm.
Ale přiznávám, tenhle rozsah je při onom líném turistickým potulování prostě mírně korumpující, a pravda, v překvapivě těžké disciplíně “přivez něco snesitelného z tří dnů v městě v nevalném světle” se může stát opravdovým zachráncem. A kusem hardwaru, který otevírá opravdu nové možnosti. Asi nejlepším příkladem je onen portrét z benátské židovské čtvrti, který by s tradičním vybavením prostě vzniknout nemohl.
S tím, že foťák vidí opravdu daleko, obvykle nechodí ruku v ruce to podstatné, aby fotky byly slušné (cenou za velký dosah téměř vždy bývá výrazně nižší kvality snímků). Tady to však neplatí – jak můžete zahlédnou z testovacích fotek, obrazová kvalita je opravdu výborná. Ona sázka na to, že menší čip se “vykompenzuje” mimořádnou kvalitou optiky prostě vyšla.
Šikovné ovládání, bídné ISO
Sony RX10 iii si zaslouží pochvalu i za povedené ovládání, i pro zkušeného a tedy náročného fotografa nabízí opravdu vše, co potřebuje pro rychlé nastavení klíčových hodnot ve všech možných režimech…
Jak už to u superzoomů bývá, obecně je to foťák trochu líný. Samozřejmě, můžeme mu odpustit, že není bleskurychlý v “přestavování” optiky ze širokoúhla do dlouhého zoomu. Trochu líný je i v rychlosti startu – to už je u cestovatelského foťáku trochu otrava – prostě se vám patrně mnohokrát stane, že nějakých rychlý obrázek promeškáte kvůli tomu, že foťák se teprve probouzí.
Z mého pohledu slabinou nejzásadnější jsou opravdu bídné výkony při vyšších hodnotách ISO – i u obyčejných zrcadlovek, neřku-li těch z vyšších kategorií, už tak nějak automaticky počítáme, že i poměrně vysoké hodny pořád budou ještě více méně použitelné.
U Sony RX10 iii se hranice použitelnosti láme opravdu překvapivě brzy. Obrázky focené na ISO 3200 se ještě obecně dají použít, ale už 6400 při nočních záběrech je za hranou, míra šumu už je opravdu otravná ba spíš nepoužitelná… Což je opravdu mínus poměrně zásadní, přece jen, jde o foťák především pro turistické focení, a i vzhledem k cenovce by se trochu lepší výkony docela hodily.
Čtěte aktuální přehled ZDE
Ne že by to bylo nepochopitelné – firma Sony nacpala na onen nevelký jednopalcový čip 20 megapixelů, a z definice tak šum prostě musí být zásadně větší než u zrcadlovek (které cpou obdobné množství na výrazně větší plochu)… Ale dát jich tam méně by zase znamenalo ohrozit prodejnost foťáku – protože lidé prostě vycházejí z (chybné) logiky “čím více pixelů, tím lépe…).
Sony RX10 iii – shrnutí ve dvou větách
Sony RX10 iii je mimořádně povedený superzoom, který díky výborné optice nabízí zajímavou možnost především pro více méně nenáročné a “líné” cestovatelské focení. Obrazová kvalita je skvělá a v dobrém světle se zrcadlovkami srovnatelná, horší výkony ve světle špatném a navíc cena v zásadě šílená mu nicméně na trhu budou patrně dosti komplikovat život.
Sony RX10 iii – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává).
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Shrnutí recenze:
Sony RX10 iii
Sony RX10 iii je mimořádně povedený superzoom, který díky výborné optice nabízí zajímavou možnost především pro více méně nenáročné a “líné” cestovatelské focení.
7.4
Pros
- výborný rozsah zoomu, který z něj na cestách dělá skvělý “dalekohled”
- výborná obrazová kvalita, na níž má lví podíl skvělá optika
- velmi dobré ovládání, které potěší i náročné fotografy
Cons
- cenou za skvělou optiku je jistá neohrabanost
- hranice použitelnosti se láme už při poměrně nízkých hodnotách ISO
- poměr cena / výkon je kvůli vysoké ceně nepříliš hvězdný
Prostě ultrazoom…
V Čechách se této řadě Sony moc nevede ač cena v roce 2019 kolísá kolem 30.000,- což je v poměru cena výkon už přijatelné, pokud využijete i videoschopnosti mašiny.
Tuhle Sonku jsem si pořídil jako druhý aparát do přírody (výkon v telemakru, skvělá optika, utěsněnost, jistá univerzálnost, HFR, 4K) hlavně na focení motýlů a vážek.
Věděl jsem do čeho jdu a co mohu očekávat, tedy relativní spokojenost. Tak zmíním jen to co mi vadí a co se nepovedlo.
Ergonomie je skutečně šílená….
1) tři prstence na objektivu, v reálu není možno všem dát funkci neb vždy si pohnete i tím vedle. Prostřední lépe nevyužít.
2) prstenec clony na objektivu a jeho posun není ideální, rozhodně špatný pokud to chcete dělat pravou rukou, tedy prstem ruky od gripu.
3) roler… jen jeden
4) stavový displej a jeho význam s ohledem na to, že vstup do menu a expoziční režim jsou na levé straně.
5) jistý bordel v menu, klasický Sony chaos
Celkový dojem není určitě prémiový, laciný dojem z tlačitek pro uživatelské nastavení, plastový chod roleru. (To převzali ze Sony hx350/400 aparátů za pár tisíc)
Displej není dotykový a než si přes rychlé menu něco poladíte může už být pozdě, hlavně ta obava jak dlouho bude to tlačítko fungovat.
Ostření na kontrast je přesné a řekl bych na možnosti technologie i rychlé. Jenže mi tu chybí funkce makro, tedy jakási podpora ostřit spíše na detail v předu než na pozadí, (což Canon na G3 X má ) a tedy zaostřit na izolovaný detail na min. zaostřitelné vzdálenosti je pro Sony skutečný problém a máte chuť ho vzít a zahodit. Prostě si musím předostřit, což není vždy možné. Výkon zvětšení na nejkratší možné vzdálenosti tak aby objektiv nestínil blesku je slabší 83mm ohniska oproti 135mm Canonu G3 X. Dá se tedy pořešit předsádkou ( slušná je Marumi 3-5D průměr 72mm za cca 3200-3600,-kč)
Jestli někdo pokukuje po takto koncipovaném přístroji nechť si doplatî za verzi mark 4 kde je hybridní ostření a dotykový displej (sic do menu zase nemůžete), ale rychlost zapnutí do prvního snímku, rychlejší zoom a to ostření za to stojí.
Určitě zajímavý přístroj, i dnes dost drahý 29 000 Kč, ale musí se vzít v úvahu, jak světelný a velký rozsah objektivu to má. 24-600 mm ekvivalent, konkurencí je mu třeba Panasonic FZ2000 s podobnými funkcemi a rozsah, proti němuž přeci jen Sony vede, ale je skoro o polovinu dražší. Panasonic navíc nabízí stále ještě dobrou FZ1000, jež je za polovic a to už je hodně velký rozdíl a čipově je to hodně podobné, vše 1″ čip. Tato kategorie určitě zastánce najde, pro mne je to stále moc drahé a kompromisní řešení, mám rád APS-C nebo aspoň 4/3 čip, 1″ už je docela málo, na druhou stranu mám FZ82 s čipem 1/2,3″, ten šumí už hodně, ale má skvělý rozsah 20-1200 mm, použitelné je to někdy do ISO 1600, u 1″ čipu by to šlo na ISO 3200/6400, APS-C zvládají až 12800 nebo 25600 za určitých okolností a u FullFrame není někdy problém ani 51200 či 102400, ale nedá se to napsat obecně. RX 10 III nebude pro každého, cenou překoná i D7500 v setu nebo jiné vyspělé zrcadlovky a jeho hlavní zbraní tak bude jen univerzálnost a dobrý světelný objektiv.
Pingback: Sony RX10 III. – recenze – SONYfotoClub
Nesouhlasím s tím šumem, respektive s tím, jak je to ze začátku podané, trochu to vylepšilo vysvětlení dál, ale jen trochu. Přikládám měření snímačů na slušných konzumních zrcadlovkách od Canonu a Nikonu (který se snímačem od Sony podává excelentní výsledky): https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D7500-versus-Sony-Cybershot-DSC-RX10-III-versus-Canon-EOS-80D___1161_1084_1076
Kde je vidět, že oproti Canonu to není až takový průšvih (cca. 3/4ev), což bych bral jako definici „když je člověk zvyklý z obyčejných zrcadlovek“, což vzhledem k velikosti snímače (1″ vs 1.73″) je hodně slušný výsledek a určitě se nic neláme rychle, jak je psáno, ale je to stejně plynulé jako u těch zrcadlovek. Srovnání s Nikonem je už pak díky jeho špičkovému výkonu fakt nebe a dudy. Sám mám RX100IV (podává údajně o pisl lepší výsledky), takže i nějakou reálnou představu mám. Ale rozhodně bych netvrdil, že ISO3200 má být v pohodě a 6400 je najednou nepoužitelné…
Co třeba nebylo vůbec zmíněno je jiný objektiv, resp. rozdíly oproti první verzi, která měla F2.8 po celém rozsahu…
Dobry den, tak jsem narazil na tento fotak a potreboval bych vice informaci 😉 chtel jsem si poridit treba nikon d3400 a k tomu zoom objektiv a fotit zvirata v prirode a dost si je priblizovat, ale je fakt, ze objektivy stoji kolem 40 tisic co jsem chtel ja a pak si myslim, ze jsem liny vse sebou tahat a tohle mi prijde jako skvela varianta, jen nevim jak to je s tim zoom neumim si udelat proste realnou predstavu 🙂 Jinak to bude asi vazne masina! Muze niko dat nejake celkova info o teto masince? Rad poskytnu email
Dobry den, napiste mi na [email protected], rad se s vami podelim o moje dosavadni zkusenosti.
Mirek
Dobrý den, děkuji za článek. Bohužel ani v něm se mi nedaří dohledat, zda Sony CyberShot DSC-RX100 III umí, stejně jako první verze tohoto foťáku (Sony CyberShot DSC-RX100), při natáčení videa pořizovat fotky (tzn. Dual rec)? Omlouvám se za dotaz, ale nevím si rady. Děkuji Katka
Dobrý den, rád bych poradit, ale toto žel nevím – já video moc neřeším, tedy neumím říci…
Zdravím!
JR
Ahoj,
pořizovat fotky během nahrávání videa samozřejmě jde = video se spoští/zastavuje zvláštním tlačítkem, takže se fotky dělají klasicky spouští..
Sony RX 10 III. Je to super stroj. A co umí to se normální smrtelník fotograf nenaučí ovládat ani náhodou. Přečíst si o tom a vědět že to umí to ano ale venku v praxi nastavit to si teda nepamatuju.
Fotky, kdo potřebuje fotky 40×50 nikdo, ty máme na monitoru, ale s tímto RX em vyfotíte všechno a když máte opěrnou hůl tedy monopod tak z toho uděláte dalekohled jak píše p. Rybář.
Rychlost snímání sportu, to je bomba kam se hrabe Canon 7d s objektivem 70/200.
Pana Mirka Šteflíčka bych prosil o kontakt můžeme něco probrat.
Jediný co mi vadí a nevim si rady je toto: Fotak při plnem zoomu :
Má díru na stativ v zadní části foťáku a převažuje malé stativy. Chtělo by to nějakou objímku jako mají velké objektivy, nebo nějakou podložku mezi fotak a stativ,.
Moje rada: Jednu funkci vybrat a pořádně prostudovat jak teorii tak v praxi . Třeba režim pohonu: 9 funkcí a z toho 5 funkcí má má každá funkce 3 až 5 dalších nastavení.to je na 2 měsíce.
Kreativní styl: 14 funkcí a u každé lze nastavit styl, kontrast,ostrost,sytost ve třech stupních
Obrazový efekt 14 funkcí
A co to základní to co je nam všem jasné ISO,ČAS,CLONA.
Foťák si kupte včas ať to do důchodu zvládnete.
Jedno odpoledne na rozhledně ne tam je moc lidí na lavičce s dobrým výhledem 1000 fotek jako prd.
A že to v důchodu procvičuje mozek tak to je na 100%. Já jenom nefotím musím všechno znát. Zdar a dobré počasí přeje FOTOaTEORETIK MK.
Dobry den, Jiri, omlouvam se, ze reaguji az ted, minuly tyden jsem byl na dovolene. Pokud se tyka mych zkusenosti s rx10iii, jsem take zacatecnik, ale rad se s vami podelim o me dosavadni zkusenosti. Predpokladam, ze tuto kameru vice proverim az na me ceste do Indie, kam odletam 22.3., rad potom poslu na ukazku par fotek a snad i videa, s nim se take teprve seznamuji, rx10iii je na trhu jen malou chvili. Samozrejme uvitam i jakekoliv vase zkusenosti. Moje adresa je [email protected].
Mejte se hezky a at se vam se SONY dobre foti!
Mirek
Dobry den, pane Rybari, diky za vasi recenzi tohoto opravdu vyjimecneho fotaku. Vase hodnoceni je trefne, ale opomenul jste jednu dost zasadni skutecnost, a tou je vyjimecny vykon rx10 iii v oblasti filmovani. I ja jsem podlehl a tento stroj si poridil na cesty, precetl jsem mnoho recenzi a vsude se objevuje jako negace jeho velikost. Ale je to jen vec nazoru. Kdo je zvykly tahat na cesty treba fx telo se srovnatelnou optikou, rx10 iii je opravdu jen zlomek vahy, a navic vsechno krasne vtesnane do opravdu dobre provedeneho a proti neprizni pocasi utesneneho tela. Ja vidim jako jednu ze slabin pomerne pomale ostreni pri horsim svetle, nekdy se af nechce chytnout, ale jinak podava opravdu srovnatelne vykony s vetsimi cipy. Optika vcetne stabilizace je vynikajici a je to opravdu idealni kamera pro foceni divoke prirody treba v narodnich parcich, nebo „kradeni“ zaberu v mistech, kam neni moc bezpecno se street vybavou nakracet (treba v Indii ;)). A ta vyborna 4k kvalita videa je tak trochu navic. Za ty nemale penize 😉 Pokud nekdo vlastnite tento stroj, rad se s vami podelim o me zkusenosti.
Tak dobre svetlo,
Mirek
Mirku, děkuji moc za skvělé poznámky, pocity reálného uživatele jsou opravdu hodně cenné! Nu a ano, máte pravdu, video jsem trochu opominul, já se v něm obecně skoro vůbec nevyznám, tak do něj raději moc „nefušuji“… Zdravím! JR
Dobrý den,
rád bych nabídku pana Šteflíčka využil a dověděl se více o jeho zkušenostech s tímto přístrojem. Zatím se s ním po chvilkách seznamuji a rady zkušeného uživatele bych velmi uvítal (i v oblasti videa). Mohl bych požádat Vaším prostřednictvím o předání své mailové adresy?
Děkuji za to a samozřejmě za Vaše inspirativní stránky.
A propos – pro mne top článek je ten o Canonu 100D.
Rád bych se s vémi podělil o pár zkušeností.