Fujifilm X100F (recenze) – ideál labužnického cestovatele

Fujifilm X100F je již čtvrtým modelem z řady, která si vysloužila bezmála kultovní statut. Opět nabízí výborný obrazový výkon, výjimečně dobrý pevný objektiv (35 mm v přepočtu) a šikovné ovládání. Přičemž vše posouvá zase o něco dál a navzdory nemalé ceně je opravdu smysluplným strojem pro pokročilé fotografy-labužníky.

Pokud jste v předchozím odstavci znervózněli při četbě slova “kultovní foťák”, zcela vám rozumím – i mě to slovo otravuje, protože obvykle patří do slovníků reklamních a marketingových psavců. Tedy se ho snažím skoro nepoužívat – v případě Fujifilm X100F to však nic laciného není.

Fujifilm X100F
Malý, skladný, skvěle ovladatelný… Fujifilm X100F na oficiálním snímku… Foto: Fujifilm.cz

Tahle řada (X100, X100S, X100T) patří opravdu mnoho let k oblíbeným kouskům zkušených fotografů toužících po něčem malém, skladném a špičkové fotky produkujícím. Čtyři generace těchto strojů (první se objevil v roce 2011) najdete v kapsách pouličních fotografů, cestovatelů i těch, kteří k velkým zrcadlovkách chtějí něco záložního, doplňkového… A ano, i hezky vypadajícího…

Samozřejmě, není to foťák pro každého a osobně se ho snažím rozmlouvat začínajícím fotografům, kteří se s ním mohou spíš trápit. Naplno využít pevného reportážního objektivu přece jen vyžaduje poměrně značné znalosti o kompozici. Ale pro ty alespoň mírně pokročilé to je volba opravu pozoruhodná.

Pravda, cena 37 000 Kč (květen 2017) je nemalá, ale asi trochu netypicky nad ní nebudu nijak zásadně skuhrat. Za to, co ten foťák nabízí, to není suma zcela šílená.

Fujifilm X100F mě opravdu hodně zaujal a navíc dílem vyléčil některé nejistoty, které jsem měl z testování posledních modelů Fujifilmu (o čemž se ještě zmíním níže…).

Fujifilm X100F a opravdu špičkový objektiv

Začnu možná trochu nesystematicky – k tomu, co je ve čtvrtém vydání nového, se dostanu až za chvíli. Chci ale hned vypíchnout to, co mě opravdu (znovu) zaujalo, a to je špičkový objektiv – je nenápadný, malý, stejně jako ostatně celý foťák. Výsledky jsou opravdu skvělé a právě objektiv je to, co tenhle foťák posouvá do zóny výjimečnosti, kde zkušené fotografy musí opravdu přinejmenším zaujmout.

Alpy
V tomhle typu obrázku je Fujifilm X100F opravdu nepřekonatelný – reportážní styl, skvěle vykreslení lidé a „rozostřené pozadí“ díky špičkovému a světelnému objektivu. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Se světelností 2 dává vzniknout opravdu zajímavým až dechberoucím fotkám, které mají výraznou hloubku ostrosti, ale přitom výbornou kresbu.

Nejlépe výsledky posoudíte z fotek na této stránce, s foťákem jsem si hrál jedno odpoledne v Praze, a pak pár dní na novinářského výpravě do rakouského hotelu Puradies v Leogangu…

Myslím, že z těch fotek je možné rychle zahlédnout to, co definuje tento foťák: právě dokonalá kresba při nízké hloubce ostrosti (samozřejmě v kombinaci s oblíbenou možností používat filmové simulace, tedy vlastně filtry simulující při focení do jpg podobu starých dobrých diapozitivů Fuji).

K tomu je třeba poznamenat, že já osobně jsem zvyklý na přece jen trochu širší ohnisko, na svém Canonu mám usazenou pevnou 28tku, ostatně jako kdysi na “filmových” Nikonech. Širší záběr mi vyhovuje více než ona 35tka, kterou má Fujifilm X100F… Navzdory tomu jsem si na to vcelku rychle zvykl…

v hotelu
Moje žena vyfocená v mírně kýčovité filmové simulaci Classic Chrome, která tlumí barvy.. Inu, něco na tom je… Fotka bez úprav v plné velikosti.

Fujifilm X100F – nový čip v dobré kondici

Samozřejmě, tou zásadní novinkou je přítomnost nové generaci fuji-čipů, na rozdíl od předchozí verze X100T (recenze zde) má tento model již senzor s rozlišením 24 MP (zrcadlovkové velikosti APS-C).

V minulých měsících jsem testoval všechny předchozí fotoaparáty s tímhle novým snímačem (X-PRO2, T-T2, X-T20) a nebyl vždy zcela nadšen. Přesněji řečeno, nebyl jsem nadšený tak, jako při testovaní starších modelů (které vybudovaly právě onu love-brandovou pověst Fujifilmu)…

Zkrátka: pár měsíců řeším (a nejen já) zásadní otázku, jaký je vlastně ten nový snímač – zda stále platí, že nabízí o něco víc než špičky zrcadlovek, anebo je to prostě “jen” obyčejný výborný zrcadlovkový snímač.

Při testování zmíněných modelů se mi vždy několikrát stalo, že se mi ty výsledky nějak nezdály, prostě mi přišlo, že kus toho fuji-kouzla odeznělo. Fujifilm X100F v tomhle smyslu poměrně velkou část mých pocitů rozptýlil, testoval jsem opravdu v různých podmínkách a žádný pochybný výsledek nezaznamenal – tedy je možné, že firma během onoho roku zapracovala a díky úpravám ve firmwaru vše doladila..

řepka
Kromě cestovatelské fotky je to ideální stroj pro rodinné focení, zde dcera Anna a řepka. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Tedy ano, Fujfilm X100F je opravdu ta stará dobrá “fujina”nabízející něco navíc, především díky kombinaci objektiv + senzor. Nicméně, dodejme rychle, část mých pochyb stále zůstává – pro běžné neportrétní focení není vcelku pochyb, že podobně dobré výsledky nabídnou i právě ony zrcadlovky za 25 000 Kč.

Zábavný paradox tedy je, že před pár lety jsem říkal těm, co chtěli zrcadlovku, ať se mrknou na Fujifilm. Nyní to je naopak: těm zástupům kupujícím Fujifilm říkám: “Mrkněte i na zrcadlovky, v mnoha případech to je rozumnější volba.”

Tedy, jak již padlo, je to opravdu foťák pro ty, kteří přesně vědí, co dělají a jak využijí ty nejsilnější stránky šikovného stroje.

“Fujifilm X100F získal střeva nejvýkonnějších modelů X-PRO2 a X-T2 se všemi výhodami z toho plynoucími,” shrnuje velký propagátor a znalec této značky Marcel Konečný. “Takže pro zkušeného fotografa, kterému vyhovuje reportážní ohnisko 35 mm, už nic nechybí,” dodává… Mimochodem, Michalův e-shop i kamenný obchod v centru Prahy mohu vřele doporučit jako skvělý zdroj informací a rad o všem možném – viz www.fujifoto.cz

Opravdu skvělé ovládání

Když jsem zahlédl první fotografie nového foťáku, zaúpěl jsem zklamáním (opravdu a bez nadsázky)… Totiž: Fujifilm X100F má stejné nastavování ISO jako X-PRO2: volič hodnoty citlivosti je ukryt v kolečku ovládajícím hodnoty času. To je v praktickém životě v podstatně nepoužitelné a dramaticky to zhoršuje ovládání celého foťáku (například po setmění se skoro nedá ISO rychle nastavovat).

Fujiflm X100F
Nastavování ISO v „časovém kolečku“ je v praxi nepoužitelné, naštěstí lze obejít funkčními nastaveními. Foto: Fujifilm.cz

Pak  jsem se naštěstí uklidnil – Fujifilm zjevně pod tlakem plačících fotografů tenhle nesmysl dovolil softwarově obejít, a ISO se dá nyní nastavovat malým ovladačem na přední straně foťáku.

Což je ovladač, na který se zároveň dá nastavit i korekce expozice, což je pro rychlé focení ideální kombinace: točím kolečkem, ovládám korekci, zmáčknu kolečko, ovládám ISO. Je to nastavení, které opravdu doporučuji, protože ovládání kompenzace přes speciální “kolečko” na horní hraně kamery může být někdy dost nepraktické. K tomu, mimochodem, slouží ono záhadné poloha C – při její volbě se funkce přesune právě na onen zmíněný roller na přední straně.

Hotel Puradies Leogang
Na výlety po kopcích to je ideální společník – na krku není skoro cítit. Zde Alpy a hotel Puradies v  rakouském Leogangu. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Zkrátka, abych se nezapletl do detailů, ovládání foťáku je opravdu skvělé, přinejmenším srovnatelné s Olympusy (tradičně určujícími tón v této oblasti).

A hlavně, jak jsem již zmínil: vůbec, či skoro vůbec, tu není cítit ona mnohaletá bolest všech Fujifilmů: tedy obecná pomalost a lenost při probouzení se z pohotovostního režimu nebo při ostření. To je opravdu velká věc, protože některé modely byly opravdu téměř nepoužitelné či iritující… Sláva, už se to probouzí a ostří rychle!

Fujifilm X100F na cyklistově krku

Krom pohotového ovládání je třeba zmínit i “banální” fakt, že je to foťák opravdu mimořádně skladný. Nechal jsem ho projít i “křtem ohněm”, kdy jsem si ho vzal s sebou na cyklovýlet po alpských kopcích. A ač jsem ho původně chtěl vozit v baťohu, nakonec zůstal oněch pár hodin na krku.

koloběžka
Ještě jeden klasický obrázek, v němž je Fujifilm X100F naprostá špička. Trucující dítě, hezká krajina, reportážní záběr, netypická kompozice. Neupravená fotka v plné velikosti.

A skoro jsem o něm nevěděl, a to je parametr důležitější, než se může zdát – plus závěrka je až zázračně neslyšná, což se může opět na cestách dramaticky hodit.

Pokud jste už něco o tomto foťáku četli, asi čekáte, kdy zmíním onen Fujifilmem vychvalovaný hybridní hledáček, tedy možnost přepínat mezi hledáčkem digitálním a hledáčkem “vzduchem”, do něhož je možné promítat různé doplňkové informace atp…

Chválit tuto věc nebudu, protože mi přišla vlastně trochu zbytečná, onen hledáček digitální je totiž tak šikovný a věrný, že jsem prostě používal jen ten, a to v kombinaci s mým oblíbeným jediným ostřícím bodem. Ostření, mimochodem, funguje velmi slušně, což opět u Fujifilmu nutně neplatilo v minulosti.

Zuzana
Ještě jedna Zuzana na obyčejné fotce z hotelové kavárny – kresba i podání barev (opět trochu utlumených) je výborné. Neupravená fotka bez úprav v plné velikosti.

Fujifilm X100F – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X100F je opravdu špičkový nástroj pro zkušené fotografy zvyklé fotografovat reportážní typ záběrů (tedy především zblízka a širokoúhle). Právě magie snímků lidí vytvářená kombinací objektiv + snímač z něj činí jeden z nejvýraznějších foťáků na stávajícím trhu.

Fujifilm X100F – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm FinePix X100F lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Fujifilm X100F

Fujifilm X100F je opravdu špičkový nástroj pro zkušené fotografy zvyklé fotografovat reportážní typ záběrů (tedy především zblízka a širokoúhle). Právě magie snímků lidí vytvářená kombinací objektiv + snímač z něj činí jeden z nejvýraznějších foťáků na stávajícím trhu.

Hodnocení redakce:
8.1

Pros

  • mimořádně kvalitní světelný objektiv
  • výborná ovladatelnost
  • kompaktnost, nenápadnost, tichý chod

Cons

  • je to stroj pouze pro opravdu zkušené fotografy
  • hodí se jen pro omezenou kategorií snímků (především reportážních)
  • cena je nemalá
Reklama

11 komentářů

  1. Mikuláš

    Pěkný článek, čtu jej v srpnu 2020 a cena x100f je konečně přijatelná a já jdu do toho. Míval jsem fuji X-T1 a momentálně mám Lumix G9, ale právě mi chybělo něco skladného na každodenní focení. U fuji mě baví zpracováním barev a velice dobře použitelné jpegy.

  2. Jan Libich

    Hezký foťáček s pěkným objektivem, jen ta cena je opravdu hříšná, škoda. Asi hodně lidí odradí. 35 mm mi přijde v pohodě, dříve na něm většina zoomu začínala, 28 mm byla vzácnost, dneska jsme už širokáči hodně zhýčkaní.

  3. Jedna mirna nevyhoda z praktickeho zivota – senzor u hledacku obcas nezaznamena prilozeni oka, pokud mam bryle. Mam dvoje bryle, jedny jsou bez problemu, u druhych se to bohuzel stava docela casto. Myslim, ze je to nedostatecnou citlivosti senzoru. I tak bych ale fotak za nic nemenil, jsem totalne spokojen. Zrcadlovka lezi v batohu ve skrini uz docela dlouho…

  4. Dobrý den,
    promiňte mi dotaz začátečníka – na ten objektiv asi není možné našroubovat polarizační filtr. Nechybí Vám při fotografování s tímto aparátem na cestách? Jeho efekt je často opravdu úžasný.
    Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to určitě jde, jen já to nezkoušel, foťák jsem měl na testování jen na cca týden… Zdravím, JR

  5. Prajem pekny den. Porovnanie X100T vs X100F ? Ma naozaj vyznam priplacat za ,,F,, verziu alebo budem spokojny aj s ,,T,, verziou ?
    Pripadne usetrit este viac a ist do Fuji X70 alebo Ricoh GR II ?
    Vdaka za odpoved.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, na to každý odpoví trochu jinak, ale mně osobně se „čtyřka“ líbila natolik, že bych asi spíš doporučil „když už, tak už“… X70tku bych naopak nebral, ten Ricoh žel osobně neznám… JR

      • Prosím, proč byste X70tku nebral? Docela o ní uvažuji, bohužel řada X100 je pro mne příliš drahá v tuto chvíli, navíc pro moje účely (příroda, street, rodinné foto) mi ohnisko 28mm připadá praktičtější. V recenzi jste X70 docela chválil, je to opravdu takový rozdíl proti řadě X100? Děkuji za odpověď.

        • Jan Rybář

          Dobrý den, ano, mě byla tak X70tka vcelku sympatická, mimo jiné právě tím ohniskem, které též mám rád, ale přece jen to je jiná liga – co mi přišlo až nesnesitelné, byla lenost ostření a reakcí vůbec. Ale nijak zásadně bych ji nerozmlouval… JR

  6. Zdravím, jako spokojený vlastník X100T se zájmem sleduji další generaci tohoto skvostu. V úvodu se pozastavujete nad novým voličem ISO. I tento je dle mého názoru krokem vpřed a dle popisu výrobce, který kopírujete, by dle mého pochopení měla být možnost volbu ISO přesunout na nový volič na přední stěně, což je super řešení, cituji: “ …Nastavte volič ISO na „A“ a vyberte v nabídce fotoaparátu v nastavení ISO DIAL SETTING (NASTAVENÍ VOLIČE ISO) (A) možnost „Command“ (Ovládání); nyní lze pomocí ovládacího voliče na přední straně fotoaparátu rychle nastavit ISO na některou z běžných hodnot od 200 do 12 800 v krocích po 1/3 EV…“. Moc se těším na vaši recenzi a přeji Dobré světlo

    • Jan Rybář

      Dobrý den a díky za upozornění, aha, pokud by to bylo takto jednoduché, to by samozřejmě dávalo smysl a problém by to více méně nebyl, což by bylo skvělé, na tom PRO2 mě to lezlo opravdu hodně na nervy… Tak uvidíme… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*