Fujifilm X-T20 nabízí opravdu hodně: špičkovou kvalitu v nevelkém těle, skvělou ovladatelnost a v zásadě snesitelnou (byť ne zrovna malou) cenu. Zkrátka: je to fotoaparát, který se patrně stane vážným konkurentem zrcadlovek kategorie 20 – 50 000 korun. Byť samozřejmě mnohé “ale” se najít dají.
Možná si říkáte, co je to za divný titulek? Opravdu, ptáte se, nešlo dát něco konkrétnějšího než “Fujifilm X-T20 – mimořádně sympatický foťák”?
Asi by něco exaktnějšího vymyslet šlo, ale takto je to dle mého opravdu nejvýstižnější. Tenhle nový přírůstek do rodiny Fujifilmů se právě takto dá charakterizovat opravdu nejlépe.
Fotí to dobře, vypadá to dobře, ovládá se to dobře, nosí se to dobře, je to svižné, ostří to dobře, je to vcelku malé.
Pokud si právě říkáte, zda to není úvod trochu moc euforický, trochu vše vraťme na zem – tak jako pro ostatní Fujifilmy platí, že nedostatek rozumných objektivů mu trochu podráží nohy v jeho bitvě se zrcadlovkami.
A otevřená nadále zůstává jedna z velký fotootázek posledního roku: zda nová generace čipů Fuji trochu neztrácí dech ve srovnání se skvostnou generací předešlou. Pojďme to tedy trochu rozebrat…
Fujifilm X-T20 – opravdu skok vpřed
Tento model je nástupce oblíbeného a poměrně průlomového Fujifilmu X-T10 (recenze zde), který se stal významným želízkem v ohni v klíčovém segmentu špičkových začátečnických foťáků (a hlavně zrcadlovek) v cenové kategorii kolem 25 tisíc Kč.
Plusem byla opravdu špičková obrazová kvalita, která patří k naprosté špičce toho, co se dá vytáhnout z fotoparátů této velikosti čipu (APS-C).
Mínusem byla místy až nesnesitelná lenost a pomalost v “probouzení se” foťáku, schopnosti rychle reagovat a rychle ostřit (byť, slyšel jsem, toto dílem vyřešila nedávno aktualizace firmwaru).
Na každý pád, v tomto smyslu je Fujifilm X-T20 opravdu velkou úlevou, vše funguje jak má, je to rychlé a funkční – a onen přízrak lenosti tedy snad již patří minulosti, což je věc opravdu zásadní.
Padl totiž jeden z pádných argumentů o tom, že – přece jen – zrcadlovka nabízí spolehlivější výkony a že pro klasické rodinné a cestovatelé použití dávají smysl trochu větší fotoaparáty.
A samozřejmě, nový je i čip s rozlišením 24,3 MP, který je shodný se dvěma modely určenými pro profesionální použití, X-PRO2 (recenze) a X-T2 (recenze). K čemuž dodejme to obligátní, že Fujifilm X-T20 je vlastně finančně dostupnou verzí bytelnější a přece jen o něco lépe vybavenější X-T2.
Popravdě řečeno mi je tento lacinější bratr výrazně sympatičtější – nabízí totiž výrazně lepší poměr cena/výkon. X-T2 stojí skoro dvojnásobek a dramaticky více pro běžné focení nenabízí.
Což je samozřejmě hodně pádný argument ve prospěch X-T20. Jak to shrnuje můj kamarád, fotograf a známý propagátor této značky, Marcel Konečný: “X-T20 je menší bráška nejvýkonnějšího modelu X-T2, s téměř totožnými parametry, ovšem za téměř poloviční cenu. Logicky se v mém specializovaném obchodu stal okamžitě nejprodávanějším modelem.” Tu je případně link do jeho labužnického e-shopu, jak ho znám, rád vždy poradí, a to velmi rozumně (a nedávno otevřel i prodejnu v centru Prahy).
Fujfilm X-T20 a mudrování o ceně
A jak moc dává smysl si tuhle hračku koupit?
Fujifilm X-T20 se prodává v setech se dvěma typy objektivů – jedna možnost je tělo s obyčejnějším a “fórovějším” 16-50 mm (cena setu je cca 28 000 Kč – březen 2017), druhá varianta obsahuje “pořádnější” Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 (cena setu cca 33 000 Kč).
Ač u zrcadlovek rád a často opakuji “držte se klidně těch obyčejných seťáků”, tady to neplatí, tedy “dražší” 18-55 mm je totiž opravdu skvělý, je to jeden z nejlepších setových objektivů široko daleko. Tedy pokud to jen trochu půjde, dopřejte si spíš tento.
Na druhou stranu, i ten 16-50 jsem kdysi testoval a žádná pohroma to není. V zásadě docela lákavě může totiž vypadat i nabídka setu tělo + 16-50 mm + nejobyčejnější zoom 55-230 f/4,5-6,7 (za cca 32 000 Kč). Nechci tuto možnost úplně zatracovat, ale přijde mi to trochu škoda nemít ten lepší objektiv.
Slabinou jakékoliv úvahy na téma “já tu Fujinu prostě chci” je, připomeňme, prostý fakt, že pro běžné použití je více méně nemožné či nesmyslné pořizovat si další objektivy, jsou buď moc drahé, nebo nepříliš kvalitní.
Zkrátka podobně jako u všech ostatních Fujifilmů je tohle třeba vzít jako danou věc. Prostě si kupujete špičkové tělo a zcela špičkový setový objektiv 18-55 mm, a tím to (obvykle) hasne. A výsledky budou skvělé…
Fujifilm X-T20 – velmi dobré ovládání
Jednou ze zásadních vlastností tohoto foťáku je jeho skvělá ovladatelnost. Špičkové začátečnické zrcadlovky za podobnou cenu sice dokáží obrazově to samé, ale v snadnosti ovládání mu nemohou konkurovat.
Je tu samostatný ovladač na korekci expozice a dva rollery na ovládání klíčových parametrů (jeden na přední, druhý na zadní straně foťáku). Plus samozřejmě nastavování času dalším kolečkem, pěkně tak, jako kdysi na starých dobrých manuálních zrcadlovkách analogové éry, plus mnoho různých nastavitelných čudlíků.
Občas se o těchto foťácích mluví jako o retro-strojích, ale to je nesmysl: prostě jen berou to nejlepší ze špičkových foťáků minulých desetiletí. A zatímco někde to dopadá bídně (X-PRO2), tady to prostě funguje skvěle – a přispívá k celkovému “sympatickému” image.
Za zmínku též stojí hledáček, ale opravdu jen za zmínku krátkou – dříve jsme složitě hodnotili, jak moc se povedl/nepovedl a jak dobře/špatně zobrazuje, ale to už pomalu začíná být zbytečné. Tedy jen prostě konstatujme, že hledáček opravdu funguje skvěle a zarytí zrcadlovkáři si velmi rychle na ten “digitální” pohled zvyknou.
Seznam dílčích “vychytávek” by byl poměrně dlouhý a bude opravdu záležet na konkrétním majiteli, co ho nadchne. Mě obecně tedy mnoho z nich nechává spíš chladným, ale je vím, že v mobilní éře bude více a více lidí spokojených s tím, když foťák bude umět například vytvořit automatické panorama nebo ho bude možné ovládat přes dotykový displej (což tu jde).
Jediné, co mi chybělo, byl GPS modul, to by se mi opravdu líbilo (zvyk z iPhonu), ale prostě se asi nevlezl.
Jak fotí Fujfilm X-T20
Dobrá tedy, a jak ten foťák fotí? To můžete posoudit z fotek na této stránce – tedy samozřejmě, fotí velmi dobře a není pochyb, že patří k tomu nejlepšímu, co je možné mezi fotoaparáty s APS-C čipy zahlédnout.
V průběhu dvou víkendů jsem měl možnost vyzkoušet díky českému zastoupení Fujfilmu vůbec první vzorky, které do ČR dorazily. V jednom případně šlo o foťák s ne zcela finálním firmware (nešlo například nastavovat ISO), tedy je zde prezentované obrázky brát s mírnou rezervou.
Tak jako obvykle tu skvěle funguje “tajná zbraň” Fujifilmu, takové ty hezké filmové simulace, které dokáží vcelku decentně dát výslednému JPG tón simulující (většinou) některé slavné filmové materiály… Režim Velvia například zvýrazní saturaci barev, Classic Chrome naopak barvy utlumuje. Inu, opravdu to funguje hezky.
Celkově jsem byl tedy s výsledky pokusného focení velmi spokojen – nepodařilo se mi nicméně vyřešit zásadní otázku, která mě (a nejen mě, samozřejmě) mimořádně zajímá od loňského uvedení Fujifilmu X-PRO2. Ta otázka zní: Jsou výsledné obrázky nadále tak mimořádně skvělé jako u legendárních čipů předchozí generace (těch s 16 megapixely), tedy u mých oblíbených strojů á la Fujifilm X-E2 (recenze), E-E2S (recenze) i X-T10 (recenze)?
Na tuhle otázku jde odpovědět třemi způsoby, jejichž různé varianty najdete na mnoha místech a mnoha debatních fórech.
- Vše je jako dříve – Fujifilm nadále nabízí něco výjimečného, obrazovou kvalitu na naprosté špičce strojů s APS-C čipy, obecně o chlup lepší výsledky než srovnatelné zrcadlovky
- . Výsledky jsou skvělé, ale v kontextu ostatních konkurentů už ne tak výjimečné, je to zkrátka taková normální “zrcadlovková” kvalita.
- Nový čip už nepatří k naprosté špičce, a špičkové zrcadlovky dělají obecně v některých situacích lepší fotky.
Nebylo by asi fér vynášet v této debatě nějaké soudy, protože každé testování probíhá v jiném čase, jiném ročním období, a smysl by asi mělo smysl porovnávat foťáky opravdu vedle sebe. Musím nicméně připustit, že mi ty fotky o trochu obyčejnější prostě přijdou a ono kouzlo jemných barev a tónů tam už není přítomné vždy a všude jako dříve. Ale to berte jako soud velmi subjektivní.
Pravda též je, že to vše místy až komplikuje síla značky Fujifilmu, která roste každým rokem opravdu raketově. Ještě před rokem až dvěma to bylo tak, že když si někdo chtěl koupit zrcadlovku, říkal jsem mu “Hele, mrkni na tu Fujinu, to je dost dobrý.”
Teď to mám naopak: Fujifilm nyní chce a kupuje každý, tak – paradoxně – často zdůrazňuji logiku opačnou: “Hele, jo, to je dobrý ta Fujina, ale případně se mrkni třeba na Nikon D5600 nebo Canon 760D, ty fotí stejně.”
Ale pořád platí to z titulku: je to hodně sympatický foťák.
Fujifilm X-T20 – shrnutí ve dvou větách
Fujifilm X-T20 je mimořádně šikovný fotoaparát kombinující výbornou obrazovou kvalitu, skvělé ovládání a elegantní skladné tělo. Smysl má především jako aparát pro ambiciózní začátečníky i pokročilé, kteří dokáží využít všechny jeho přednosti a neodradí je nevalná nabídka objektivů.
Fujifilm X-T20 – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Další fotografie z testu:
Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg
Shrnutí recenze:
Fujifilm X-T20
Fujifilm X-T20 je mimořádně šikovný fotoaparát kombinující výbornou obrazovou kvalitu, skvělé ovládání a elegantní skladné tělo. Smysl má především jako aparát pro ambiciózní začátečníky i pokročilé, kteří dokáží využít všechny jeho přednosti a neodradí je nevalná nabídka objektivů.
8.2
Pros
- skvělé ovládání nesrovnatelně lepší s většinou zrcadlovek podobné kategorie
- velmi dobrá obrazová kvalita
- kompaktní rozměry a výjimečně dobrý setový objektiv 18-55 mm
- funkce srovnatelné s výrazně dražším modelem X-T2
Cons
- nevalná nabídka cenově dostupných objektivů
- v kvalitě fotografií nepřináší dramatické zlepšení vůči předchozí generaci
Moc hezký foťáček, 24 Mpx je hezký skok. Je fakt, že barevné vyznění na fotkách je možná trochu více tradiční, ale pořád platí, že obrazová kvalita je velmi dobrá a zpracování také, v tomhle FujiFilm měl vždy navrch, dokázal z čipů vytáhnout maximum informací, a jeho SuperCCD čipy výrazně překonávaly tehdejší CCD Nikonu či Pentaxu nebo CMOS Canonu. I dnes mají stále nějakou přidanou hodnotu. Navíc jsou velmi ergonomické a pokud už nejsou tak pomalé a cena jde níže a rozlišení je srovnatelné s konkurečními značkami, začínají mít smysl, třeba časem bude i větší výběr objektivů nebo půjde koupit objektivy jiných značek na jejich bajonet, já mám třeba na Nikonu Tamrony a Sigmy a nemohu říci, že by se s nimi fotilo hůře než s Nikkory, některé objektivy mají skvělé a když se dobře nastaví, tak pracují i s tělem velmi dobře.
Dobrý den,
jsem řekněme začínající fotograf a chtěl bych si pořídit nějakou bezzrcadlovku. Rozmýšlím mezi Sony A6000 či právě X-T20. Co byste doporučil, nebo třeba úplně něco jiného?
Děkuji za odpověď.
Dobry den
jsem velmi spokojenym uzivatelem X – T20. Co bych tomuto aparatu akorat vytknul, je prilis siroka nabidka ruznych tech Fn a shortcut-u (trvalo mi mesice, nez jsem si to jakztakz osvojil, zvykl si na temer nepretrzitou nutnost opravit pres touchscreen polohu ostriciho ctverce posunuteho nechtenym dotykem meho nosu pri pohledu do hledacku… dale neprehledny az necitelny – to se tyka hlavne ceskeho prekladu! – navod k pouziti pristroje 🙂 a ergonomie vhodna spis pro asijskou ruku, nez pro moji ceskou pracku (resim to vhodnym nastavcem L plate arca swiss permanentne k aparatu pripojenym). Krome objektivu XC 16 -50 mm a XC 50 -230 mm jsem si poridil casem tez sirokouhly Rokinon/Samyang 12 mm 1:2 a take jsem si nechal z Hongkongu poslat (za par dolaru) redukce pro sirokou sbirku starych Canon FD objektivu z nasi rodinne sbirky (pricemz v oblibe mam zvlaste velmi kompaktni FD 100 mm 1:2.8 ale i FD 50 mm 1: 1.4) mam i redukci pro Leica zavit 39mm (kdybych nekdy chtel delat frajera se Summitarem z roku 1939 po mem otci 🙂 ale i stare Nikon AI objektivy, ktere se v nasi rodine tez nachazeji.
Z uvedeneho plyne i muj dotaz: Uvedomuji si, ze menit casteji (nez rekneme 2 krat denne 🙂 objektivy je trochu blbost (zvysene nebezpeci znecisteni chipu) a tak premyslim o koupi druheho tela. Na nemz bych mel nasazen vetsinou nejaky manualni objektiv – at jiz ten supersirokouhly Rokinon 12 mm nebo naopak teleobjektiv. Pozadavky na takoveto druhe telo bych mel spis minimalni – hlavne kvalitni focus peaking a nic dalsiho nezbytneho mne vlastne ted nenapada. Co byste mi takto „do paru s X T-20“ doporucil si casem poridit?
Díky za referenci, Jane.
Jen by mě opravdu zajímalo, které ty objektivy od Fuji nejsou kvalitní? Zatím jsem se s takovými nesetkal… Ani podle testu se to nedá tvrdit. I obyčejné plastové záklaďáky jsou ostřejší než záklaďáky od konkurence, a to často i mnohdy dražší…
Pěkné světlo!
Zdravím, na starších tělech byl např. Fufinon XF 55-200mm prakticky nepoužitelný. Když jsem ho zkoušel na X-E2, skoro se nedal zaostřit, o jeho pomalosti nemluvě… Nemluvě o tom, že stojí kolem 18ti tisíc… Ale, což je podstatné, na novějších tělech už ty starší lenoši chodí výrazně lépe, byť s tímhle jsem nezkoušel… Tak ať se daří, JR
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je na tom tento model při hodnotách ISO 1600, 3200, případně výše. Hodně fotím divadelní představení. Mám Canon EOS 600D, s kterým jsem spokojená, ale fotky s použitím ISO vyšším jak 1600 už mají opravdu vysoký šum. Ani těch 1600, není žádná sláva. Výhledově čekám, že mi ten můj Canon klekne a uvažuji, jestli ho nahradit dalším Canonem, protože mám i objektivy a jsem s ním spokojená, nebo jestli ho nahradit něčím, co zvládá lépe vysoké ISO a je přeci jen menší a lehčí. Bezzrcadlovky od FUJI mě zaujaly, ale nejsem si jistá, jestli by mělo nějaký smysl přejít z Canonu na FUJI.
Děkuji.
Dobrý den, skoro bych řekl, že výsledky z této Fujiny budou lepší, ale bez srovnání bok po boku si netroufnu vyřknout nějaký verdikt (výhoda starších zrcadlovek je menší počet pixelů, což znamená, nebo může znamenat, menší šum při vyšších ISO)… Možná se optejte v této FB skupině, tam velmi rychle zjistíte, co potřebujete: https://www.facebook.com/groups/fujiclub/ JR
Děkuji 🙂
Nerozumím té nedostupnosti skel. Za směšnou cenu získáváte v kitu 18-55, který se světelností, kresbou ani zpracováním nedá považovat za seťák v pravém slovasmyslu a snese srovnání se zoomy střední třídy pro DSLR. Takže úspora hned s nákupem těla. Ani úplně základní 16-50 není špatné sklo. V teleobjektivech máte na výběr pěkně postupně dle ceny od 50-230, přes 55-200, 50-140 až po 100-400. Širokáč je taky, o pevných sklech se nemusíme bavit vůbec, protože narozdíl od Canonu a Nikonu jsou pro APS-C pokrytá snad všechna myslitelná ohniska – u Nikonu si koupíte DX 35mm a tím to končí, dál už zbývají jen drahá a těžká FX skla.
Cenu Fujinonů se stále neodvažuju soudit. Jsou na první pohled drahá, ale jsou kvalitní. Uživatelská základna v ČR už také není nejmenší a vše se dá koupit mnohem levněji i z druhé ruky. Všiml jsem si, že populární jsou i různé výměny sklo za sklo.
Ondřeji, zdravím Vás a rád vysvětlím, máte nesporně pravdu s 18-55, to je skvostný objektiv a vlastně skoro ani ne seťák, taktéž ta 16-50 je obecně slušná. Hlavní problém je, když si chcete pro rodinné/cestovatelské focení koupit něco delšího – to, co u zrcadlovek stojí cca 8 000 (á la 55-250) a dá se s tělem koupit v setu s 18-55 za cca 25 000, u Fujin stojí výrazně víc a kvalita je bohužel nic moc… Je pravda, že s novými těly to je trochu lepší, ale dále to je značně líné a moc to neostří… To je v tuto chvíli hlavní a poměrně zásadní nevýhoda Fujifilmů při volbě zda něco á la Canon 77D nebo Fujifilm X-T20..
Jasně, skel je hodně, ale když začnete opravdu hledat, budete dost bojovat, buď to bude drahé, nebo pomalé, nebo oboje – sám to teď hodně řeším, potřebuji něco á la 28 mm, jinak pro mě nemá Fujifilm smysl… Ale nic takového není (což, můžete namítnou, je samozřejmě i velký problém zrcadlovek)… Držím palce, JR
Všiml jsem si, že i přes to, že zde výsledný obrazový výstup z fotoaparátu dosti chválíte, uvedl jste do hodnocení obrazové kvality jen 7.6.
Canon 800D, který asi jistě umí pěkné Canon barvy , ale má asi menší dynamiku a určitě daleko větší šum, pak hodnotíte známkou 8.5. Není to 7.6 překlep ? Pokud ne, pak prosím o upřesnění, v čem je X-T20 oproti Canon 800D dle vašeho náhledu o téměř stupeň obrazově horší ?
Pozn.: Protože asi budu až klesnou ceny nakonec volit mezi Canon 200D (+set 18-55 + 50,1.8 + 10-18) nebo Fuji X-T20+set18-55 (obojí vyjde cca za 30000 a předpokládám, že 200D bude nejspíše hodně obrazově shodný s 800D).
Zdravím, díky za dotaz – ona ta čísle není třeba (jak tam ostatně vždy píšu), třeba brát nějak dramaticky vážně, protože u těchto recenzí vždy záleží třeba i na tom, jaké je počasí a jak se jaký foťák má tedy šanci „ukázat“… Srovnat oba foťáku je logická otázka, ale objektivě to moc nejde, musel bych je mít vedle sebe. Obecně řečeno jsou si hodně podobné, v univerzálním použití bych možná o chlup více vsadil na Canon (a ano, Canon 200D má dle všeho stejný čip jako 800D), Fujiny mají zase skvělý seťáky, ale výrazně méně použitelné ostatní objektivy, tedy je to vždy součet mnoha (do jisté míry subjektivních) faktorů a tak to je třeba brát. Oba to jsou skvělé stroje, Fuji je výrazně dále v ovládání atp, ale objektivy jsou limit, Canon je mnohem univerzálnější, v průměru různých situací bude mít celkově mírně navrch, ale Fuji zase dokáže v některých okolnostech více než on… JR
Dobrý den, děkuji za recenzi. Co má v současnosti dle vašich zkušeností větší smysl nový x-t20 nebo second hand x-t1. Kromě detailů v ovládání (myslím, že x-t20 nemá dedikovaný ISO dial) je hlavním tahákem x-t1 ta odolnost
Dobrý den, na to by každý odpovědět asi trochu jinak – je to poměrně velké téma a já sám pořád nevím, zda jsem nebyl s tou starší generací čipů spokojenější. Asi bych spíš koupil tu dvacítku a moc to neřešil – odolností bych se netrápil, není to zase tak zásadní… JR
Dobrý den,
předně musím pochválit koncepci a obsah Vašich stránek, díky nimž je možné se rychle zorientovat v aktuální nabídce fotoaparátů na trhu a vybrat si ten pravý…
Jelikož jsem začínal fotit s Practikou MTL 5 a dlouho se nemohl smířit s nástupem digitální éry, zaujaly mě fotoaparáty Fujifilm X-t10 a X-E2s, které svojí konstrukcí a fotografiemi s nádhernými barvami evokují ony „staré“ fotoaparáty na kinofilm. Nyní fotím s Nikonem D90, který již dnes se zřetelnou hladinou šumu na snímcích při použití ISO 3200 zaostává, a uvažuji o koupi nějakého menšího kvalitního fotoaparátu, který se na cestách tolik nepronese a byl by vhodný na focení dětí, výletů i rodinných oslav v interiérech při horším osvětlení.
Pokud bych se vrátil ke dvěma zmíněným fotoaparátům značky Fujifilm, zajímalo by mě, zda ve srovnání s Nikonem D90 produkují lepší fotografie (a jejich koupě tudíž dává smysl) a zda je u obou z nich obrazový výstup stejný, zejména co se týče barevného podání. V jedné zahraniční recenzi na stránkách http://www.thephoblographer.com jsem se totiž dočetl, že tam, kde X-t10 předvádí absolutně fantastické barvy, je X-e2s trochu potlačena, a to dokonce, i když je nastaven filtr Velvia. Měl jste při srovnání těchto fotoaparátů stejný dojem? Dále by mě zajímalo, který z těchto fotoaparátů se lépe drží (v několika recenzích si recenzenti stěžovali na špatný grip u X-t10). Také by mě zajímalo, zda se vyplatí sáhnout po X-e2s, nebo využít doprodeje X-e2, která je prakticky totožná a lze ji pořídit o něco levněji.
Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den,
Jirka
Dobrý den! S Nikonem D90 bych musel srovnat bok po boku, ale tipl bych si, že výsledky budou u Fuji lepší, a ano, barvy umí tyhle hračky opravdu skvěle… Zda v barvách je nějaký rozdíl, taktéž neumím, ale nijak bych se toho nebál. Obecně bych spíš volil pro běžné reportážní focení tu X-E2S, případně X-E2, pokud ještě seženete, cena bude asi velmi zajímavá… Zdravím, JR
Vážený pane Rybáři, jsem už starší člověk, moc toho už nenafotím. Prakticky celý život fotografuji na středoformátové svitky (digi kompakt s superzoomem coby obrazový zápisník nepočítám) a dodnes vidím 9 z 10 záběrů většinou černobíle, nebo monochromaticky (simulace klasického tónování) resp. s velmi subtilními, až pouze symbolickými barvami. Otázka zní: jak obstojí Fujifilm X-T20 (+18-55) z tohoto hlediska? Umí to do tištěného formátu A2 (minimálně A3) alespoň srovnatelně s těmi svitky 6×6? Nebudu odkázán na (ne)šikovnost fotolabu? (Sám jsem vždy moc rád čaroval s BaW v komoře). Jaké doporučujete široké sklo? Neživím se fotkou, o profi výbavě z několika důvodů proto neuvažuji. Většina automatických funkcí či video mě nezajímá.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, díky za zajímavý dotaz – obecně bych se spíš přikláněl k tomu, že odpověď je NE… Přece jen, pokud jste zvyklý na hloubku například diáků 6×6, trochu se bojím, že cokoliv s APS-C objektivem Vám bude připadat takové nevelkorysé… (můj táta fotil na tuhle velikost celý život a pořád tedy do jisté míry platí, že není nic lepšího než dobrý diák…). Na stranu druhou, na běžné focení tyhle hračky od Fuji umí opravdu hodně, navíc, inu, s těmi diáky nebo i negativy se pracuje „trochu hůř“… Se skly bohužel poradit neumím, to jsem moc nezkoumal… Držím palce, JR
Dobrý den,
děkuji za recenze foťáků Fujifilm , právě kvalita a barvičky fotek zde (i jinde) publikovaných mne nakonec přesvědčily ke koupi Fuji X-T10…fotila jsem Canonem s pevným sklem a tak jsem kvalitní fotky nepostrádala. Ale zlákal mne právě naprosto špičkový Fujinon 56/1,2 (výhodná koupě), kvůli kterému jsem do systému šla a vůbec nelituji. Fotím děti i krajinky a monentky (zvykla jsem si na větší váhu objektivu) a jsem pořád z každé fotky nadšená. Nakonec levnější seťák, který jsem dostala k foťáku v akci zadarmo jsem nepoužila ani jednou. Píšu to proto, že mi zamrzelo tvrzení, že pevná skla jsou méně kvalitní (s čím v porovnání) ???? asi jak která. Ale i Fuji 27/2,8 (velmi ostré a lehounké sklo), které jsem získala levně z druhé ruky, naprosto splní nároky běžného cestovatele…i když barvičky nejsou tak úchvatné jako z jiných skel. Když má člověk hluboko do kapsy, musí přesně vědět jestli chce tvořit, či jen dokumentovat a podle toho se rozhodnout…
Přeju krásné světlo
K
Dobrý den, díky za komentář, ano ano, Fujinou se toho obecně moc nepokazí (jen je třeba myslet na ony chytáky s nemožností koupit si za rozumné peníze zoom)… Jinak jasně, pevné objektivy jsou obecně samozřejmě lepší, o tom není pochyb (opak snad v textu netvrdím, to by byl překlep), ale i tam se může stát, že některý typ nemusí být zcela hvězdný… Tak držím palce, JR
Dobrý den,
omlouvám se za opožděnou reakci… podle vaší odpovědi jsem pochopila, že jste měl na mysli porovnávání zoomových objektivů a pevných skel, tak to jste opravdu nezmiňoval, že by byly zoomy opticky lepší než pevné objektivy. Já měla spíše na mysli vaši poznámku v recenzi, že jsou pevné objektivy od Fuji, příliš drahé a ne tak úžasné v porovnání s konkurencí… (zde platí jak které). Protože v porovnání objektivu 56/1,2 u Fuji a Canonu (světelnost 1,2 !!!) , vychází cenově lépe Fuji i co se týče váhy.
Ale samozřejmě láká porovnávat nízkou cenu oblíbené „padesátky“ od Canonu ( !!!ale se světelností pouze 1,8). Tak potom je volba (nízká cena Canonu) asi pro většinu jasná. Já jsem mohla měla možnost fotit s oběma objektivy (Canon 50/1,8 a Fuji 56/1,2) a Fuji mne naprosto okoulil a jsem z něj nadšená. Fotky mají to pověstné kouzlo i když nejsou možná tak „doslovně digitálně precizní“ zvláště u otevřené clony. To opravdu záleží na míře kreativity kupujícího čemu dává přednost. Na druhé straně při zaclonění 5,6 – 8 kreslí objektiv Fuji naprosto ostře, je to břit.
Děkuji za vaše články, vždy se něco nového dozvím.
Přeji krásné fotky
K
Dobrý den, děkuji za recenzi. Co má v současnosti dle vašich zkušeností větší smysl nový x-t20 nebo second hand x-t1. Kromě detailů v ovládání (myslím, že x-t20 nemá dedikovaný ISO dial) je hlavním tahákem x-t1 ta odolnost. Chci fotit na cestách (backpacking), takže odolnost mě přirozeně laká – nicméně nevím jestli to vyváží zbylé výhody – inovace, které jsou na straně x-t20.
Pokud byste mohl porovnat x-t20/x-t1 s fotoaparáty řady Olympus, konkrétně OMD E-m5 mk II, co je dle vás zajímavější volbou (záměrně nepíšu lepší). Sháním můj první „kvalitnější“ fotoaparát zejména na cesty kolem světa (focení na ulici, v přírodě, architektura) – takže mirrorless pro mě byla jasná volba. Nicméně stále dumám mezi těmito dvěma řadami. Má podle vás cenu brát v úvahu i takové faktory jak je např. stabilizace obrazu, otočné lcd?
Předem děkuji za vaše rady a přeji hezký den,
Michal
Dobrý den, já s X-T1 nemám osobní zkušenost, tedy neumím kvalifikovně poradit. Obedně to je těžká volba – pokud bych si já měl na podobnou cestu něco vybrat, koupil bych Fujifilm X-E2s a 18-55 mm, to je pro mé focení asi největší favorit a opravdu pořádný foťák, ale každý by na to odpověděl trochu jinak…
Ona odolnost je téma, které může být docela důležité, ale obecně – čímž ne nutně říkám, že v tomto případě – je to spíš marketingový slogan. Např. ty „neodolné“ plastové zrcadlovky za cca 25 000 Kč jsou více méně nezničitelné (krom dlouho trvající vlhkosti, kterou rády nemají)… JR
Určitě berte novou X-T20. Oproti X-T1 je tam neskutečný posun. Dokonalé video, které je srovnatelné např. s výstupem z Lumix G7 a obrazová kvalita, která je někde úplně jinde. Jako foťák na cesty nebo rodinné focení je to prostě nenahraditelný stroj. Já si jej za tím účelem pořídil a jsem maximálně spokojený. Jen mi tedy chvilku trvalo, než jsem se prokousal ovládáním :))
dobrý den, děkuji Vám za recenzi.
hlavní částí článku pro mne byla Vaše úvaha o nové kvalitě výsledných fotek v závislosti na novém vnitřku fotoaparátu. to je věc, které se dost obávám a při mém rozhodnutí zrušit zrcadlovku a dopřát si fuji mne činí velmi nerozhodnou. víceméně se pohybuji mezi volbou X-T10 (menší a lépe mi sedí do ruky a do tašky na každodenní nošení), X-T1 (cenově jsem se dostala skoro k X-T20, čili dobrá cena, moc se mi líbí iso kolečko, přijde mi, že ostří běhající děti lépe než X-T10) no a právě X-T20 (splňuje to, že je menší a skladnější pro každodennost, nový vnitřek slibuje opravdu rychlé ostření, obzvlášť propracované právě pro kontinuální ostření..) no ale bojím se nového čipu – budou ty fotky tak kouzelné jako dříve?
a tak se chci optat, pocitově, máte z testu dojem, že pouze foťák neudělal velký krok vpřed (čili že to kouzlo neposkočilo zase dál a není ještě lepší), ale je to tak nějak na původní úrovni a nebo máte dojem, že to spíše nový čip kazí a vlastně kvůli všem skvělým novým vychytávkám už na to kouzlo barev nezbyl prostor ani původní a je to spíše upozaděné..
budu ráda za Váš názor (klidně i doporučení mezi těmi mými favority)
děkuji moc a přeji pěkný víkend, eliška
Dobrý den, to je dost těžká otázka – pokud budu mít čas, zkusím někdy porovnat ty dvě generace foťáků ve stejných podmínkách vedle sebe (T10 a T20, případně T1 a T2), jen tak si ujasním onu otázku otázek, tedy jak na tom ty novější foťáky opravdu jsou a zda to kouzlo trochu nevyprchalo… Původní X-T10 byly dost nesnesitelně líné, ale to prý vyřešil nový upgrade, tedy nevylučuji, že to může být rozumnější volba… Ale zatím by bylo opravdu trochu nefér činit nějaká zasadní soudy. Plus opravdu záleží na tom, z jaké zrcadlovky přecházíte, pokud máte něco novějšího, rozdíl nemusí být moc velký plus pro rodinné focení je poměrně zásadní onen nedostatek rozumných objektivů. Tak držím palce… JR
dobrý den, pane Rybáři, moc děkuji za odpověď. pravdou je, že to asi rozsekne osobní setkání a jak si s xt20 sedneme, protože co se dá dělat, pocit je pocit. přesně jak píšete, jinak by to chtělo fotoaparáty využít ve stejné situaci a fotit to samé a pak porovnat. tak uvidím. ono zrcadlovku opouštím pentax – která mne coby začátečníka s mírným rozpočtem uhranula možnostmi nastavení a ovládání již v té levnější kategorii, a tam mi přijde skok k bezzrcadlu v obrazové kvalitě velký, ale pro mne hlavním důvodem přechodu k řadě xt je láska k fujifilmu X70.
každopádně moc děkuji za články a recenze, jsou mi skvělou berličkou.
a asi se mi stejně nejvíc líbí myšlenka té xt20…
je to boj. tak ještě jednou dík a pěkný zbytek dne, eliška
no, pokud máte ráda X70 (i měl byl v zásadě sympatický), tak máte hranici bolesti opravdu poměrně nízko – je to dle mého zdaleka nejpomalejší Fujina (a možná i foťák vůbec), co jsem měl v ruce v poslední době, tedy X-T20 Vám bude připadat jako blesk…. JR
Prakticky v každé recenzi na Fuji se opakuje fakt, že Fujifilm nemá nabídku cenově rozumných objektivů. Chápu to správně tak, že Fuji sice kvalitní objektivy má, ale jejich cena je proti zrcadlovkám absurdně vysoká?
Taky jsem si všiml, že pevná skla od Fuji, mají obecně uváděnou horší svetelnost než objektivy jiných výrobců, tušíte, čím to? Je to v praxi znát?
Diky
Ano, v zásadě to tak je – pokud vím, opravdu slušný zoom je až 50-140/2,8, který stojí něco jako 40 000 Kč, byť se něco dá dohnat pevnými skly. Praktický příklad jsem já sám: už asi dva roky jsou polorozhodnutý si koupit Fujifilm X-E2S, ale prostě počítám s tím, že vystačím s oním skvělým 18-55 mm, ale nic víc mě už nenapadá…
Ale nejsem zase tak velký odborník, tedy mi možná nějaké meziřešení uteklo – případně vřele doporučuji zaptat se v diskusní skupině https://www.facebook.com/groups/fujiclub/… Tam je velká koncentrace velmi rozumných lidí, kteří vždy a rádi poradí… Zdravím, JR