Huawei P50 Pro (recenze) – další “nejlepší mobil na světě”

Huawei P50 Pro je další z řady výjimečných fotomobilů, které stojí za to prozkoumat už jen kvůli tomu, že ukazuje, kam se celý svět mobilního focení bude posouvat.

Tohle je trochu netradiční recenze. Smyslem není odpovědět na otázku koupit, nebo nekoupit – Huawei nadále nemůže používat služby Googlu včetně Gmailu, a není tedy snadné ho doporučovat. Cílem není ani mudrování nad tím, zda patří ke světové špičce – odpověď známe mnoho let: nesporně patří.

Proč si tedy (skoro) každý rok půjčuji nejnovější Pro modely? Protože mě prostě zajímá, co se tímto “bádáním” dozvím o budoucnosti a trendech mobilního focení, protože Huawei, marná sláva, patří k těm hráčům, kteří ji svými výrobky definují (což říkám jako spokojený majitel iPhonů). Pokud vás mé minulé recenze zajímají, najdete je v přehledu Nejlepší fotomobily.

V danou chvíli (únor 2022) je navíc Huawei P50 Pro na prvním místě tabulky nejlepších fotomobilů světa respektované testovací společnosti Dxomark. Zkrátka jsem si ho na týden půjčil a testoval.

Huawei P50 Pro recenze
Huawei P50 Pro má objektivy rozdělené do dvou kruhových zón. Foto: Huawei.com

Huawei P50 Pro – fotoaparát se 4 objektivy

Tak jako u minulých modelů zmáčknutí spouště spustí složitý proces: Huawei P50 Pro často skládá výsledek ze záběrů několika objektivů (a tedy snímačů). Rozložení optického systému je zajímavé samo o sobě: 4 hlavní objektivy (přední pro selfie nepočítám) jsou uspořádány do dvou netypických kruhových zón.

První zóna:
– 50 Mpx barevný snímač, rozlišení 12,5 Mpx, 23 mm, clona 1.8
– 40 Mpx monochromatický snímač, 26 mm, clona 1,6
– 13 Mpx ultraširokoúhlý snímač, 13 mm, clona 2,2

Druhá zóna:
– 64 Mpx periskopický 3.5 x zoom, 90 mm, clona 3,5

Asi by bylo zbytečné příliš technologicky rozebírat jednotlivé položky, ne vše je navíc z poměrně strohých specifikací vyluštitelné. Zajímavý je nicméně například právě ten “černobílý” snímač, které hrál svoji důležitou roli i v minulých generacích mobilů této značky.

Hlavním smysl je, řečeno s nadsázkou, dodávat fotkám kontrast, ostrost a detaily, které jinak v barevném podání budou méně patrné. Zajímavé!

Huawei P50 Pro recenze
Z hlediska technických „vymožeností“ je hlavním plusem mobilu Huawei P50 Pro výrazný pokrok ve zpracování obrazu. Pro běžného uživatele to možná nebude příliš nápadné, ale není pochyb: opravdu skvěle zvládá scény se složitým světlem a výsledky při tom působí přirozeně… Neupravená fotka v plné velikosti.

Přiznávám, trochu jsem pořád doufal, že Huawei se vrátí ke svému velkému trumfu: pětinásobnému optickému zoomu, který měl jeho model P30 Pro. A který byl opravdu dechberoucí a v té době zcela revoluční, viz má recenze Huawei P30 Pro.

To se však nestalo, optika zde sahá “jen” do vzdálenosti 3,5násobné… Ale pravda je i to, že výrazně vyšší výpočetní síla procesorů dokáže v kombinaci se sérií snímačů dosáhnout podobných výsledků… Osobně mám ale i tak dojem, že přece jen P30 Pro “viděl do dálky” o něco lépe, ale je to jen pocit, tedy netřeba ho brát moc vážně. Bylo by to každopádně zajímavé srovnat. Ač tedy přiznejme, že to běžným uživatelům bude asi dost jedno.

Reklama

Jak Huawei P50 Pro fotí

Zodpovědět otázku “a jak ten foťák nebo mobil fotí?” je stále těžší. Ba co spíš, přestává to dávat smysl – ono totiž dnes “fotí” skoro vše skoro stejně, tedy velmi dobře. Rozdíly se zmenšují a hlavně: záleží na tom, co přesně fotografujícího zajímá, jak moc je ochoten ponořit se do (případného) nastavování a bádání nad taji kompozice.

Huawei P50 Pro
Makro režim je jednou z věcí, s níž si u Huawei P50 Pro stojí za to hrát. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Jak už jsem zmínil, zde to je vcelku jednoduché: Huawei P50 Pro nesporně patří ke světové špičce (byť pár drobností tomuto modelu samozřejmě vyčíst lze, viz dále). Testoval jsem ho relativně krátce (zhruba týden) a v nesporně nejméně vhodnou dobu roku – počátkem února. Tedy fotky prostě nezáří barvami tak, jako u předchozích (vesměs letních a jarních) recenzí jeho předchůdců.

Každopádně jsem se ho tradičně snažil vyzkoušet ve všech možných situacích běžného života, od rodinného focení po procházky v okolí Prahy i brodění se sněhem v Bílých Karpatech. S výsledky jsem byl opravdu hodně spokojený, jen vlastně není moji spokojenost snadné popsat: to podstatné je totiž křehké, nenápadné, ale přesto zcela zásadní: Huawei P50 Pro přináší opravdu významný pokrok ve zpracování obrazu.

Huawei P50 Pro recenze
Huawei P50 Pro dobře zvládá i světelně kontrastní scény. Neupravená fotka v původní velikosti.

První plus: Dokonalé zpracování obrazu

Před lety bývalo, jak už jsem zmínil, snadné recenzovat cokoliv fotografujícího – rozdíly mezi generacemi i značkami byly velké. Z fotky šlo na první pohled poznat, zda je focená fullframem nebo něčím s menším snímačem (u foťáků). Nebo zda jde o levný nebo dražší model (hlavně u mobilů).

Nyní je vše jinak: rozdíly v posledních generacích mých oblíbených iPhonů jsou relativně nevýrazné pro experty a téměř nepostřehnutelné pro běžné nenáročné uživatele. A to nejzásadnější se odehrává v nudné oblasti, které můžeme říkat třeba zpracování obrazu. Tedy v tom, co se děje poté, co na snímač mobilu dopadne světlo a namaluje hrubý soubor, z nějž pak procesor dotvoří výsledek.

Huawei P50 Pro recenze
Zcela banální únorová fotka dokáže znalcům naznačit důležitou vlastnost tohoto mobilu: že dokáže dobře zpracovat krajinky s nemalými rozdíly světel a stínů a velmi decentně zvýraznit zeleň. Zní to triviálně, ale je to vlastně relativně složité. Jinými slovy: Huawei P50 Pro opravdu zpracování obrazu zvládá velmi dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

A právě v tom je dle mého hlavní posun tohoto modelu – a nevýhoda testování v šedivém únoru se vlastně změnila ve výhodu. Tedy: Huawei P50 Pro dokáže opravdu skvěle zpracovat různě světelně složité a v zásadě barevně banální scény.

Nejlépe to asi zahlédnete na ukázkových fotkách z Divoké Šárky – modré nebe, šedivý les, černá stezka: zní to banálně, ale ledacos by si na tom prostě vylámalo zuby. A u “pořádných foťáků” bychom prostě už dopředu počítali s tím, že vše bude třeba upravit až doma.

Huawei P50 Pro recenze
Ultraširokoúlhlý záběr – kdesi v dálce v centru snímku tušíme městečko Brumov-Bylnice.

Tedy ano, pokud se mě ptáte, co je nejzásadnějším plusem Huawei P50 Pro, pak za mě bych hlasoval pro pochvalu opravdu propracovaných algoritmů pro venkovní focení ve složitém světle… A to při použití AI nebo ne. Což možná stojí za drobné vysvětlení: mobily od Huawei byly mezi prvními (pokud ne vůbec první), které dokázali “nasadit AI”, tedy “umělou inteligenci”. Jinými slovy poznat, co je na fotce (pes, krajina, nebo, list, řeka) a dle toho upravit parametry. Tedy když zahlédnou zeleň, trochu zvýrazní barvy, na sněhu dokáží trochu vylepšit přílišné ztmavení atp.

Huawei P50 Pro recenze
Při stonásobném přiblížení se z toho samého místa dá poznat, zda tam v dálce v Bylnici je někdo v okně. Samozřejmě, k běžnému focení to není, ale jako technologická zajímavost mě to nepřestává fascinovat. Neupravená fotka v plné velikosti.

Plus ještě jedna poznámka: v kapse jsem vždy měl i můj osobní iPhone 13 Pro (recenze zde), a v jedné věci jsem tedy majitelům Huawei záviděl skoro pořád: Apple v této generaci poprvé zavedl makro režim, který je však opravdu bezmála ostudný. Prostě skoro nefunguje. A v tomto parametru je Huawei (řadu let) mnohem dále, tam jsou prostě fotky drobných detailů výrazně lepší.

Mírné minus č. 1: Chybí “Wow effect”, moment překvapení

V jedné věci mě vlastně trochu Huawei P50 Pro zklamal – jeho novinky jsou spíše evoluční, ne revoluční. Na rozdíl od předchozích modelů není snadné nadšeně zvolat “páni, to je tedy opravdu zajímavé!” Což není myšleno jako výčitka, spíše jako konstatování, že “Wow effect” se tentokrát moc nekoná. Ale je dobré to vědět, protože v minulosti to vždy tak bylo. A já si to, na rozdíl všech těch desítek dalších modelů, dobře pamatuji:

2018: Huawei P20 Pro – tak trochu zjevení, můj první kontakt s těmito mobily… výkony hodně nevyrovnané, ale bylo to poprvé, co mi mobil řekl “Vidím řeku, rozmažu pohyb vody” – recenze Huawei P20 Pro

2019: Huawei P30 Pro – fantastický pětinásobný optický zoom, revoluční a skvělý noční režim, ve své době (a i řadu let poté) opravdu nejlepší mobil na světě, navíc stále ještě s plným Googlem – recenze Huawei P30 Pro

2020: Huawei P40 Pro – největší snímač široko daleko, tedy viditelně kvalitnější úroveň záznamu – recenze Huawei P40 Pro

U Huawei P50 Pro není snadné něco takto dramaticky viditelného najít – jak jsem zmínil, není to chyba a nic zásadního to neznamená. Ale pro zájem uživatelů to může hrát roli.

Huawei P50 Pro recenze
Výkony modelu Huawei P50 Pro jsou mnohem vyrovnanější než u dřívějších generací. Na druhou stranu: málokoho už dnes u mobilů něco opravdu překvapí.

Mírné (dočasné) minus č. 2: Firmware ještě potřebuje doladit

Co by též mělo zaznít: algoritmy v některých svých poměrně důležitých dimenzích ještě potřebují doladit. (Pokud tyhle řádky budete číst po pár měsících, dost možná už to bude opravené.)

V jedné situaci mi totiž Huawei P50 Pro opravdu lezl na nervy, a to při focení s optickým (3,5 x) zoomem v mírně horším světle. Nemalá část fotek byla rozmazaná, zejména při focení něčeho á la kočka jde po plotě. Pohled do dat snadno odhalí důvod: mobil nechával zbytečně nízké ISO (například 50) a nebezpečně dlouhý čas (třeba kolem 1/60 vteřiny), což při stupni přiblížení na 95 mm (po přepočtu), je prostě špatně a fungovat nemůže.

Pokud teď nevíte, o čem to tu mluvím, nevadí: překlad do běžné češtiny je: ač Huawei umí bezpočet zázraků, nedokáže si pohlídat zásadní položku: aby při použití “přibližovacího” zoomu zařídil nerozmazanost fotek. Samozřejmě, šlo by to vše nastavit manuálně, ale to bude dělat patrně jen opravdový labužník.

Huawei P50 Pro recenze
Huawei P50 Pro a krajina ve složitém světle. Neupravená fotka v plné velikost.

Huawei P50 Pro – shrnutí recenze

Huawei P50 Pro je další z řady výjimečných mobilů, jimž právem mu patří čelní místa ve světových žebříčcích. Obrazové výkony i zpracování obrazu jsou skvělé, přesně dle očekávání. Mírnou slabinou je fakt, že nepřináší nic dramaticky (tedy pro běžného uživatele) nového a revolučního, ale “jen” postupné vylepšování.

Huawei P50 Pro – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

HUAWEI P50 Pro lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Huawei P50 Pro na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Huawei mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Huawei P50 Pro

Huawei P50 Pro je další z řady výjimečných mobilů, jimž právem mu patří čelní místa ve světových žebříčcích. Obrazové výkony i zpracování obrazu jsou skvělé, přesně dle očekávání. Mírnou slabinou je fakt, že nepřináší nic dramaticky (tedy pro běžného uživatele) nového a revolučního, ale “jen” postupné vylepšování.

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

  • velmi dobré obrazové výkony
  • pozoruhodný zoom
  • výborné zpracování světelně složitých scén

Cons

  • poměrně vysoká cena
  • nemá přístup k aplikacím Google
  • některé drobnosti je třeba doladit
Reklama

3 komentářů

  1. Zdravím to už neni tak úplně pravda doporučuju Vám zkusit vyzkoušet Honor magic 4 ultimate schválně by mě zajímalo který z nich by byl lepší to by mě zajímalo možná se pletu možná se nebude jednat o nic převratného 😀

  2. Jiří Praha

    Zdravím Vás, Honzo! Opravdu úctyhodné výkony, o tom není sporu. Zdá se mi, že ta dělící čára mezi „mobil nebo foťák“ bude s postupem techniky výpočetní fotografie pořád víc pocitová a osobní, těžko nějak exaktně k popsání. Podívejme se třeba na fotku morčete zde a ve Vaší recenzi Nikon Z6 II. Mám z obou rozdílné pocity, které tady nechci rozvádět, protože nejsem profesionál, nemám na to gebír. Ale protože používám souběžně mobil i foťák, za sebe bych řekl, že u mobilů obecně cítím sklon k doslovnosti, jako třeba k otevírání a detailnímu výkladu stínů, které jinak na fotkách obsahují tajemství, prostor pro vlastní domýšlení.
    Mimochodem, pokud jde o Huawei, je možná z pohledu výrobců mobilních technologií zajímavé, že je (podporujícím) členem známé asociace CIPA vedle Apple a Sony, zatímco takový Samsung, Lenovo (Motorola) nebo Xiaomi atd. členy nejsou.

  3. Radim Masiarik

    Nikdy nebudu fotit mobilem tak hluboko neklesnu než mobilem tak raději ničím 🙂

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*