Fotoguru roku 2021: Krajiny z nebe, barvy reportáží a krásné staré fotky

Co skvělého fotografického z roku 2021 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři, vybraných tradičně v polovině prosince, a to již pošesté…

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2021 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.

10 × Fotoguru roku 2021

 

Krajinářské fotky roku

Daniel Franc a jeho magické krajiny

Zdůvodnění: Dan Franc cestuje po ČR i po světě s malým dronem a fotí “obyčejné krajiny”, které se ovšem mění v místy neuvěřitelné snímky na pomezí fotografování a výtvarného umění… Poprvé se do tohoto přehledu zařadil před třemi lety, o čemž od té doby se značnou nadsázkou říká, že to bylo poprvé, co si ho někdo všiml. To už dávno neplatí: letos například získal druhé místo ND Awards v kategorii fotek z dronu.

O autorovi: Dan Franc dlouho pracoval v Googlu, nyní je konzultantem na volné noze.

Link: Stránky Dana France / Článek v Deník.cz

Daniel Franc krajina
Krajina mezi Bílovicemi a Čejkovicemi, která byla letos oceněna v mezinárodní soutěžit. Foto: Daniel Franc – publikováno se svolením autora

 

Fotoreportáže roku

Fotoreportáže Michala Novotného

Zdůvodnění: Michal Novotný řadu let chystá projekt Tváře víry, který je unikátní i ve světovém kontextu: systematicky dokumentuje světová náboženství po celém světě. Letos k jeho fotoreportážím přibyly unikátní série z Pákistánu, Kyrgyzstánu, Gruzie, Polska a Rumunska. Michal je tedy jedním z mála českých fotografů, kteří nacházejí energii a finance k mezinárodním projektům. Jeho reportáž o svatbách v Rumunsku letos publikoval i britský deník Guardian.

O autorovi: Michal Novotný je známý reportážní fotograf. Krom dvou desítek ocenění v Czech Press Photo patří k několika “vyvoleným” Čechům oceněným i ve World Press Photo.

Linky: Web Michala Novotného / Instagram / Facebook

Michal Novotný - Pákistán
Z jedna z fotografií Michala Novotného z Pákistánu. Foto: Michal Novotný – publikováno se svolením autora

 

Historická fotka roku

Daguerrotypie Brno-Zelný trh – 180 let nejstarší reportážní fotka světa

Zdůvodnění: V Brně byla letos tři dny vystavena naprosto unikátní fotografie – či přesněji řečeno tzv. daguerrotypie zachycují průvod slavnosti Božího těla na brněnském Zelném trhu 10. června 1841. Dnes je považována za nejstarší dochovaný reportážní snímek na světě, a patří tak do dějin (nejen) fotografování.

O autorovi: Snímek pořídil Bedřich Franz, vědec, fotograf, profesor fyziky a aplikované matematiky. Jednalo se o způsob exponování na stříbrnou desku upravenou chemickým procesem. Každá deska byla originál, neumožňovala vyrábět kopii snímku, a fotit dav lidí bylo velmi riskantní.

Anotace výstavy: Bedřich Franz – daguerrotypie Brno-Zelný trh 1841 11. 6. – 31. 12. 2021, Muzeum města Brna. (Daguerrotypie jako taková byla vystavena jen tři dny v červnu.)

Link: Stránky výstavy

Daguerrotypie Brno-Zelný trh
Daguerrotypie Brno-Zelný trh, pořízená v roce 1841 Bedřichem Franzem. Zdroj: Muzeum města Brna – publikováno se svolením muzea

 

Fotoguru roku

Ondřej Neff a 22 let jeho Digineff.cz

Zdůvodnění: Ondřej Neff letos v dubnu po 22 letech ukončil publikování na svém legendárním blogu Digineff.cz. ”Skončil jsem prostě proto, že se chci věnovat už jen literární práci. Jsem spisovatel sci-fi a fotografie byla pro mne báječné dobrodružství,” napsal. Pro čtenáře to je hrozná škoda, na stranu druhou, klobouk dolů před “uměním odejít”. Každopádně není pochyb, že Digineff.cz byl dvacet let symbolem skvělého psaní o fotografování, a nejen o něm. Tedy díky, Ondřeji!

O autorovi: Ondřej Neff je známý český spisovatel, publicista a renesanční člověk s obrovským záběrem. Patří mimo jiné mezi zakladatele internetové publicistiky v ČR (v roce 1996 založil online deník Neviditelný pes) a jeho Digineff.cz se stal legendou a stálicí publicistiky věnované fotografování.

Link: Digineff.cz

Ondřej Neff
Ondřej Neff ve svém živlu – s foťákem v ruce na střeše v centru Prahy. Foto: Fotoguru.cz

 

Aktualita roku

Martin Divíšek (EPA): tornádo na jižní Moravě

Zdůvodnění: Tornádo na jižní Moravě zachytilo mnoho skvělých fotografů, pro mě osobně zůstává nejikoničtější motiv vyfotografovaný Martinem Divíškem z agentury EPA. Právě tato fotka je mezi nominovanými na hlavní cenu Czech Press Photo v kategorii Aktualita.

O autorovi: Martin Divíšek je český fotograf, který v současnosti pracuje pro mezinárodní zpravodajskou agenturu European Pressphoto Agency (EPA). V minulých letech získal několik ocenění v soutěži Czech Press Photo.

Link: Fotka na stránkách Czech Press Photo / Instagram Martina Divíška

Martin Divíšek: tornádo
Fotka Martina Divíška byla letos nominována v soutěži Czech Press Photo. Zdroj: web Czech Press Photo

 

Publikační počin roku

Letecké fotografie Jiřího Jirouška v knize Půda a život civilizací

Zdůvodnění: Jen málokdy mají odborné knihy dechberoucí fotografický doprovod – letos vydaná kniha Půda a život civilizací (nakladatelství Dokořán) je v tom však výjimkou. Výborné texty doprovází desítky unikátních fotografií pořízených ze vzduchu Jiřím Jirouškem. Vzniká tak pozoruhodně propojený a velmi působivý celek. A právě i ona kombinace si zaslouží uznání.

Anotace knihy: Václav Cílek, Jiří Hladík a kolektiv: Půda a život civilizací – Co děláme půdě, děláme sobě. Nakladatelství Dokořán, Praha 2021.

O autorovi: Jiří Jiroušek je známý a respektovaný autor leteckých fotografií, které – jak píše na svých stránkách – pořizuje především na motorovém paraglidu, kam s sebou bere plnoformátovou zrcadlovku. Proto jsou fotografie tak technicky dokonalé.

Linky: Stránky Jiřího Jirouška / Facebook / Kniha na webu vydavatelství

Půda a život civilizací
Obálka knihy Půda a život civilizací s fotografií Jiřího Jirouška. Zdroj: Vydavatelství Dokořán

 

Fotopoklad roku

Ladislav Kvasz: Prostor mezi geometrií a malířstvím

Zdůvodnění: Kniha filosofa Ladislava Kvasze se fotografováním vůbec nezabývá, přesto je i pro fotografy fascinující příručkou zkoumající principy kompozice a zejména budování prostoru. A co platí pro obrazy, platí v mnoha případech i pro fotografie. Samozřejmě, jde o knihu vědeckou, ale zkušení fotografové v ní najdou doslova poklady, které je možné použít i při fotografování. (Například tzv. princip porušení perspektivy, ilustrovaný na slavné Moně Lise). Zkrátka, jde o knihu mimořádně cennou pro ty, kteří chtějí bádat nad tajemstvím kompozice.

O autorovi: Profesor Ladislav Kvasz je slovenský filozof, matematik a teoretik vědy působící v Praze na Filosofickém ústavu AV ČR a Katedře matematiky a didaktiky matematiky PedF UK v Praze.

Plná anotace knihy: Ladislav Kvasz: Prostor mezi geometrií a malířstvím – Vývoj kategorie prostoru v geometrii a jeho reprezentace v malířství od renesance po 20. století, Filosofický ústav AV ČR, přeloženo ze slovenštiny. Nakladatelství Slovart, 2020.

Link: Kniha na stránkách Nakladatelství Slovart

Ladislav Kvasz: Prostor mezi geometrií a malířstvím
Obálka + ukázka z knihy Prostor mezi geometrií a malířstvím. Zdroj: web Nakladatelství Slovart

 

Twitterový účet roku

Twitterové Česko ve fotografii a nejméně jedna skvělé fotka denně

Zdůvodnění: Twitterový účet Česko ve fotografii patří mnoho let k stálicím pro ty, kteří se zajímají o fotografování nebo historii obecně. A opravdu jde o fantastickou a zdá se, nekonečnou, sérii unikátních starých fotografií, z nichž mnohé nikdy v posledních desetiletích nikdo neviděl, protože pocházejí z hlubin archivů.

O autorovi: jak už to na sociálních sítí bývá, kdo tento účet spravuje, se mi nepodařilo dohledat (pokud někdo tušíte, dejte mi vědět, doplním!).

Link: Twitterový účet Česko ve fotografii

 

Zajímavost roku

Lovec posedů Jan Holkup

Zdůvodnění: Existují fotografie, jejichž význam se začne objevovat až poté, co se začlení do rozsáhlé kolekce. A právě to platí pro projekt “lovce posedů” Jana Holkupa, který několik let fotografuje právě tyhle svérázné myslivecké stavby. Stačí projít jeho facebookový nebo instagramový účet, a před našima očima se otevře zcela nečekaný pohled nejen na myslivce, ale i na krajinu a lidi v ní.

O autorovi: Jan Holkup je strojní inženýr, jehož vášní se staly posedy. Jeho fotografie se objevily v mnoha časopisech i na výstavách, do budoucna chystá i knihu.

Linky: Posedy na Facebooku / Posedy na Instagramu

Posted by Posedy on Thursday, April 15, 2021

 

Fotodrobnost roku

Denisa Maňásková a první česká fotovýstava na ostrově Samoa

Zdůvodnění: Na tuhle výstavu mě navedl jeden z čtenářů a přesně zapadá do mé představy o drobnosti ze světa fotografování , u níž je prostě škoda, aby zapadla. Tedy: právě letos proběhla zcela první fotografická výstava českého umělce na polynéském ostrově Samoa, a to Fa’asinomaga – Life among Samoans (Tiapapata Art Gallery, Samoa). Fotografka Denisa Maňásková v něm zachytila prostý život obyvatel toto ostrovního národa.

O autorce: Denisa Maňásková je česká fotografka, filmařka a cestovatelka, toho času žijící právě na ostrově Samoa…

Link: Web Denisy Maňáskové

Denisa Maňásková
Denisa Maňásková a jedna z mnoha fotek v sérii o ostrovu Samoa. Zdroj: web Denisy Maňáskové

 

Poděkování čtenářům za tipy

Děkuji moc čtenářům webu Fotoguru.cz za zasílání tipů do této ankety! A těm, kteří mi dovolili jméno zveřejnit, tedy alespoň děkuji tímto seznamem (v abecedním pořadí)…

Marie Hečková, Pavel Hykl, Alexander Jakubove, Ladislav z Pardubic, Jana Sovadinová. Samuel Truschka, Adam Vilkus, Vojtěch Zikmund

Tedy díky ještě jednou, mnoho z tipů jsem použil! A za rok znovu!

Původní zadání

Co skvělého fotografického z roku 2021 by nemělo zapadnout? Budu rád za tipy od vás, čtenářů – ty nejzajímavější vyberu a zveřejním v tradičním přehledu Fotoguru roku 2021. A pozor, letošní ročník je už šestý, což už je hezké číslo!

Pokud vás napadá nějaký skvělý kandidát, dejte mi vědět!

Fotografové
Fotografů je mnoho, ale jen někteří se mohou umístit! Foto: Everett225/Depositphotos.com

Proč to vše? V ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích.

Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne… Což je škoda.

V uplynulých letech jsem s pomocí čtenářů sestavil seznam těch foto-věcí, které mě v daném roce nějak výrazně zaujaly a které si zaslouží, aby se na ně ukázalo nadšeně prstem.

Tu jsou výsledky předchozích ročníků Fotoguru roku 2020Fotoguru roku 2019Fotoguru roku 2018Fotoguru roku 2017 a Fotoguru roku 2016.

A i letos budu moc rád, pokud mi pomůžete – a stanete se tak spoluautory tohoto dobrodružství s mírně otevřeným koncem!

Jak to funguje:

 Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2021 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího si uznalé pokývání hlavou.

– Nejde jen o fotky, naopak – samotných fotek může nakonec být na seznamu málo: ale i o výstavu, sérii fotografií, knihu, projekt, cokoliv, co má něco společného se světem fotografování.

– Není to soutěž, jen seznam zhruba 10 – 20 skvělých věcí bez pořadí. Smyslem není kopírovat skvělé počiny oceněné jinde, ve velkých soutěžích, ba naopak: podtextem je zvýraznit něco, co by mohlo zapadnout.

– Kdo to vše vybere? I v tomto šestém roce já, Jan Rybář, provozovatel webu Fotoguru.cz. Ale slibuji, že už brzy vše uděláme organizovaněji, třeba s porotou a jasnějšími pravidly.

 A budu rád za pomoc.  Prosím pošlete mi své tipy klidně i anonymně! Všechny prozkoumám, vyberu, vyhodnotím… Zasílat tipy je možné do neděle 12. prosince, brzy poté výsledky ankety zveřejním….

Díky! Jan Rybář

 

Je tu jeden komentář

  1. Jiří Praha

    Dobrý den, Honzo, skvělé, velice děkuji za letošní úrodu. Pro mě jako spíš přihlížejícího na okraji to není jen defilé dvorany slávy, ale i objevné informace a popíchnutí. Dovolím si připojit se k velkému poděkování panu Ondřeji Neffovi za všechno, co pro český fotografický život udělal. Víme, že musel přibrzdit na doporučení lékařů, tak ať mu slouží zdraví – a ať sem tam třeba i utrousí nějakou tu glosu o focení. A brní mě nedočkavě prsty (a předem i mozek), že si objednám obě ty knihy: podle otřelého pořekadla „oko, do duše okno“ tady zjevně platí, že vynikající obrazová stránka nás navádí hluboko za samotný vizuální vjem, respektive je důstojným spoluvykladačem myšlenek. Pokud jde o daguerrotypii ze Zelného trhu, připomněl jsem si podobně dojemné a výmluvné (i když řádově o nějakých 60-70 let mladší) fotografie z Wirthovy-Štechovy-Vojtíškovy Zmizelé Prahy, není to pouhý zažloutlý starý papír. Ať se Vám a Vašim projektům daří i celý další rok 2022.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*